Mr. Cals verdedigt in Kamer het Grieksloze gymnasium ,GRAP" MET R00KP0T HAD NOODLOTTIGE GEVOLGEN RENDEZ-VOUS MET GRAZIA" BEGINSELEN VAN ASSOCIATIE AFRIKA-E.E.G. VASTGESTELD VAN AUTEUR PAOLO LEVI DONDERDAG 12 APRIL 1902 PROVINCIALE it, E E W SE COURANT Eind maken aan tekortkomingen in aansluiting (Van onze parlementaire redacteur4) In liet gisteren uitgesproken derde gedeelte van zijn redevoe ring ter verdediging van de mammoetwet heeft de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen nir. Cals, medege deeld dat hij de inschakeling van de maatschappelijke orga nen niet als een absolute voor waarde stelt, omdat hij de maatschappij nu eenmaal niet kan dwingen. De toekomst zal moeten leren, of er van die or ganen iets terecht komt. Uitvoerig; besprak de bewindsman de bezwaren tegen het huidige onder wijsstelsel en de hoofdpunten van het wetsontwerp, die deze bezwaren be doelen te verminderen. Als fouten van het tegenwoordige stelsel noemde hij. dat de afzonderlijke onderwijs wetten teveel naast elkaar voortle ven, waardoor aansluitingsmoeilijk heden ontstaan. De minister gaf .een aantal frap pante cijfers, die de tekortkomin gen in de aansluiting demonstre ren. Bij het gewoon lager onder, wijs blijven jaarlijks 100.000 kin deren zitten. Zij moeten het gehele jaar overdoen, alsof ze niets ge leerd hadden. Nederlandse betrokken bij Duitse bankroof I>e machinepistolen, die onlangs ge bruikt zijn by een roofoverval op de spaarbank in Kötgen, Duitsland zijn in Roermond gekocht. Dit heeft de politie, in Duitsland verklaard. De wa pens zouden door een 22-jarige vrouw uit Roermond, die- als serveerster in een hotel in Rötgen werkte, van een Belg gekocht en in handen van de bankrovers gespeeld zyn. Met de machinepistolen in dc vuist eisten twee bankrovers op 4 april van het bankpersoneel de inhoud van de kas. Met een buit van 20.000 mark sprongen zij in een gereedstaande auto en verdwenen. Eind vorige week werden zy echter door de politie ge arresteerd. Ook werden drie 22-ja- rige vrouwen, helpsters, aangehou den. De 20.000 mark zijn nog niet achterhaald. De Nederlandse vrouw zou ook be trokken zijn bij de diefstal in Keulen van de bij de overval gebruikte wa gen. Samen met een andere vrouw zou zij de vermomming die de rovers gebruikten, gekocht hebben. De dood op de weg Op dc rijksweg Utrecht-Arnhem, on der de gemeente Maant, zijn gister middag twee mensen om het leven gekomen. Hun auto, die uit de rich ting Utrecht kwam, was door niet opgehelderde oorzaak door dc mid denberm gereden en op de andere rij baan op een trailer met oplegger uit Uithoorn in botsing gekomen. De slachtoffers zijn de 59-jarige heer W. Seffers uit Stuttgart en de Nederlan der G. Steenkamp, 30 jaar, afkom stig uit Enschede. Gistermiddag kwart voor vijf is in de Lijsterbesstraat te Bergen op Zoom het driejarig dochtertje van de familie Wolthof bij het spelen op straat onder een vorkheftruck ge raakt en op slag gedood. Tijdens indoor atletiekwedstrij den in Helsinki wilde de Finse atleet. Pennti Nikula juist een sprong maken van 4.50 nieter, toen zijn polsstok van fiber- glas brak. Op de foto zien we Nikula tij dens zijn val. Het bovenstuk van de polsstok heeft hij nog in de hand geklemd. In 1958 bleek, dat na vier jaar ulo 35 procent een diploma behaald had, terwijl nog 18 procent op de school vertoefde. Op basis van toelatings- en geslaagdencijfers kon worden be rekend dat van de generaties van 1952 tot en met 1960 het geslaagden percentage schommelt om de 48 pro cent. Dat wil dus zeggen, dat nog niet de helft het diploma haalt. Voor het lager technisch onderwijs kon worden berekend, dat het aantal leerlingen dat het eindgetuigschrift behaalt ongeveer tweederde van elke generatie uitmaakt. Van elke honderd leerlingen die in de jaren 1931, 1946 en 1949 tot het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs werden toegelaten, hebben respectievelijk 51, 48 en 53 procent het v.h.m.o. met diploma verlaten. Zonder Grieks In het vervolg van zijn betoog ver dedigde de minister het Grieks-loze gymnasium. Hij vestigde de aandacht op liet feit dat in heel West-Europa Grieks-loze gymnasia bestaan. Intus sen biedt het wetsontwerp de vol gende drie mogelijkheden: het huidige gymnasium beta-pro- programma. b. een verlicht programma Grieks. een Grieksloos gymnasium beta. Hij verdedigde bovendien het zesjarig atheneum en zette uiteen, dat met het hoger algemeen voortgezet on derwijs en het middelbaar algemeen voortgezet onderwijs nieuwe vormen worden geïntroduceerd, die voordelen bieden, maar niettemin niet te veel afwijken van de bestaande onderwijs- typen. Wat de bezwaren aangaat, die zijn geopperd tegen de term „lager" be roepsonderwijs, zei mr. Cals, dat er geen bezwaar tegen bestaat dit on derwijs „primair" beroepsonderwijs te noemen. Mr. Cals brak rede voor derde maal af (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals, die met een op vallende ijver in de Tweede Ka mer zijn mammoetwet verde digt, kwam gistermiddag in het derde deel van zijn rede hij heeft zijn betoog al tweemaal moeten onderbreken op- nieuw in een moeilijk parket. Omstreeks kwart voor vijf vond namelijk de voorzitter dr. Kor- tenhorst dat hij zyn betoog ge rust kon afbreken om het don derdag voort te zetten. Hij had toen in totaal ruim zes uur ge sproken. Aangezien de Kamer donderdag toch niet met de re-, plieken gereed zal komen, kan er nog wel een stukje redevoe ring van de minister bij, vond de voorzitter blijkbaar. Minister Cals stond nogal be teuterd te kijken. „Het is te vermoeiend om zo lang achter elkaar naar de mi nister te moeten luisteren", zo hielp o.a. dr. Tilanus van de C.H.U. heni uit de droom. Dat vond de bewindsman toch wel wat al te bar. „Ik heb van één uur tot half zeven wel naar de afgevaardig- den geluisterd en moest toen nog mijn aantekeningen maken ook" repliceerde hij. Hij wilde zich echter bij het besluit van de Kamer neerleggen. Het slot van het treurige liedje was. dat de voorzitter aan mr. Cals verzocht zijn rede voort te =3 zetten en dat deze toezegde de zakelijke kwesties af te hande len en zijn peroratie donderdag te houden. Een nogal zonder- linge geschiedenis zo'n afzon- derlijk uitgesproken peroratie. =5 De minister sprak nog enige tijd en zal dus vandaag aan 't vierde partje van zijn redevoe ring beginnen. SOLDAAT OVERLEED IN HOSPITAAL Gevangenisstraf geëist tegen vaandrig en soldaat De auditeur-militair by de ltrygsrnad te velde west, kolonel mr. W. J. Smits, heeft gistermorgen In Den Haag tegen de dienstplichtig vaan drig G. J. W. E. uit Ubbergen, beho rende tot het regiment „Van Heutz" te Schoonhoven, wegens misbruik van de invloed van een meerdere op een mindere, dood door schuld en schuld aan lichamelijk letsel dan wel ziekte, meerdere malen gepleegd, 2 maan den gevangenisstraf en verlaging tot de stand van soldaat geëist. Tegen de dienstplichtig soldaat le klasse J. L. A. S. uit Noordwyk, be horende tot de infanterieschool te Harderwyk, eiste hij een maand ge vangenisstraf. De vaandrig had tijdens een oefe ning op 7 december van bet vorige jaar op het militaire oefenterrein „De Vlasakkers" te Amersfoort als pelo tonscommandant de soldaat le klasse aangespoord een juist tot ontbran ding gebrachte rookpot in de laadbak van een militair voertuig te werpen en dit nog eens te doen nadat de rookpot was teruggeworpen. Van de zeventien militairen die in de laad bak zaten, moesten dertien in het militair hospitaal worden opgenomen. Een van hen is later overleden. Zowel de president, kolonel mr. dr. P. J. van Erk als de auditeur militair en de beide verdedigers mr. P. C. M. van der Ven voor de vaandrig en mr. P. van 't Hoff Stolk, betuigden hun deelneming met de nagelaten betrekkingen van de soldaat Horeman. Mr. Van der Ven bestreed de tenlasteleg ging en bepleitte vrijspraak op al le punten. Mr. Van 't Hoff Stolk bracht naar voren, dat een rookpot niet als „wa pen" te boek staat en dat de uitwer king van de rook in een beperkte ruimte de laadbak was van boven en opzij met zeil afgedekt en de laad klep was omhoog niet zo bekend is geweest dat aanleiding heeft bestaan tot het geven van een waarschuwing. Hij wees er ook op, dat de beklaag den beide jonge mensen zyn die de consequentie van de daad niet heb ben voorzien. Ter zitting bleek dat sprake is geyveest van een baldadige „grap" in een nogal rumoerige stem ming vlak na een oefening. De krygsraad zal op 19 april uit spraak doen. De prijzen van groente, aardappelen en fruit Het Tweede-Kamerlid mevrouw d Roos- Oudegeest (p.v.d.a.) wil graa;. weten waarom van overheidswege geen maatregelen worden genomen tegen het oplopen van de prijzen van aardappels, groente en fruit, zoals dat de afgelopen weken zich heeft ge manifesteerd. Mevrouw De Roos heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan de ministers van econo mische zaken en van landbouw en visserij. Zij vraagt de bewindslieden er aan dacht aan te schenken in hoeverre speculatieve manipulaties bij deze prijsverhogingen een rol hebben ge speeld en of het juist is, dat de produ centen maar ten dele van de huidige exorbitante prijzen meeprofiteren. Mevrouw De Roos wil ook weten of de export naar de E.E.G.-landen zo danig is, dat dc prijzen zo oplopen en of het waar is, dat de uit voer naar de E.E.G.-landen niet kan worden stopgezet, waarbij zij., nog aantekent, dat in één van die landen maximum consumentenprijzen voor aardappels zijn vastgesteld. Mevrouw De Roos informeert ook naar maat regelen, die de import van vroege aardappels uit andere E.E.G.-landen en derde landen belemmeren. Ulbricht ernstig ziek na beroerte De Oostduitse regeringsleider Waiter Ulbricht heeft volgens twee te Stock holm verschijnende bladen onlangs een beroerte gehad, die gepaard is gegaan met verlammingsverschijnse len. Ulbricht zou momenteel behandeld worden in de Tsjechische plaats Karlsbad. Zijn toestand zou ernstig zijn. De Zweedse bladen, „Svenska Dabla- det" en „Dagens Nyheter" hebben gisteren van Russische ambassade kringen te Bonn een bevestiging ge kregen van het bericht. ITALIAANS T.V.-STUK AKKOORD IN BRUSSEL Financiële steun nog punt van overleg De zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap en de zestien met de gemeenschap geassocieerde Afrikaanse gebieden hebben dinsdag nacht in Brussel overeenstemming bereikt over de beginselen van een nieuw associatieverdrag. Dit zal op 1 januari 1963 de plaats moeten in nemen van het eerste associatiever drag, dat eind van dit jaar afloopt. Tot de belangrijkste, nog niet opge loste geschilpunten, behoort het to tale bedrag, dat de zes E.E.G.-landen Waarheid of liever leugen Van het werk van de belangrijkste Italiaanse toneelschrijver Paolo Levi is het Nederlandse publiek tot dusver verstoken gebleven. Nu evenwel een van zyn stukken de Duitse t.v. ge haald heeft onder de titel „Dunkel ist der Weg", waagt ook de VARA er zich aan en zendt het vanavond op het beeldscherm uit als „Rendez-vous niet Grazïa" Wat de Italiaanse titel is wordt niet vermeld. Voor de oppervlakkige toeschouwer is het stuk wel zowat wat de titel aanduidt: een liefdesverhaal, maar in feite is de keus voor Matteo (Henk van Ulsen) niet of hij wel of niet zijn afspraakje met de mooie maar veel oudere vrouw Grazia (Andrea Dom burg) zal houden; de werkelijke keus is: zal hij de waarheid omtrent haar en haar verleden en haar genegenheid voor hem kennen of niet kennen, willen kennen of maar liever vermij den. In een gesprek in een donkere straat stelt een mysterieuze Pietro (Cor van Rijn) liem voor de keus: links of rechts gaan: rechts het ge luk van met Grazia en de leugen te leven links de bittere waarheid. Het zoeken en het opdelven van de waarheid, dat is wat dc Ita liaanse toneelschrijvers de een na de ander boeit. Na het antwoord op de vraag: wat is waarheid, eens gesteld door een man die ten slotte ook een „Italiaan" was, zijn ze blijven zoeken. De man die de vraag stelde waste zijn handen in lafheid, maar Matteo heeft de moed inderdaad de moeilijke weg links te kiezen als Pietro hem op de tweesprong voor de keus stelt. Op zijn weg naar de waarheid ont moet hij vreemde, boeiende figuren, maar de vraag is en blijft: zal hij ooit de volle waarheid weten omtrent de vrouw die hij liefheeft? Niet geschikt voor jeugdige kijkers, Iaat regisseur Kees van Iersel weten. Gestolen Cesannes gevonden in verlaten auto De acht schilderijen van Cezanne waaronder het beroemde doek „De kaartspelers". die het vo rig jaar in de nacht van 12 op 13 ^augustus uit het museum van Aix-en-Provence gestolen werden, zijn volkomen ongeschonden in Marseille teruggevonden. Men trof de doeken aan in een ver laten auto. Een deskundige heeft ze geïdentificeerd. Er zijn nog geen arrestaties verricht. De poli tie verwacht echter dat zij de da ders zal opsporen. Twee van hen zouden op het ogenblik voor an dere overtredingen in het buiten land vastgehouden worden. Men schat de waarde van de acht schil derijen op ruim een miljard oude francs. Maandag zou men al verdacht ge scharrel hebben gezien rond de verlaten auto in het centrum van Marseille. Men stelde de politie hiervan in kennis. Die hield maan dagnacht een oogje in het zeil. Dinsdagmorgen werd de wagen, die gestolen bleek te zrjn en een vals nummer had, voor onderzoek naar het politiebureau gebracht. In de wagen vond men toen kar tonnen dozen, waarin de kostbare schilderijen zaten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiii ONGELUKKIGSTE VERSTEKELING ALF GOODWIN KOCHT EEN KAARTJE VOOR DE TREIN MENSEN DIE HEM KENNEN weten, dat het iets bijzonders is: Alf H Goodwin heeft een kaartje gekocht voor de trein van Londen naar ij Schotland, waar zijn moeder woont. Alf Goodwin is misschien wel i 's werelds ongelnkkigste verstekeling. De 34-jarige Goodwin heeft §1 viermaal een poging gedaan iets van de wereld te zien. Viermaal werd hij ontdekt en viermaal heeft hij kennis kunnen maken met een buitenlandse gevangenis. De eerste reis werd ondernomen in 1957. Goodwin verborg zich aan boord van een schip, dat vertrekken zou naar Zuid-Afrika. Hij werd 20 myl uit de kust ontdekt en kreeg een maand gevangenisstraf. Reis nummer twee werd gemaakt in 1959, hij werd pas ontdekt toen hij nog maar vier uur van New York was. Hij reisde toen aan boord van de „Queen Mary". Een maand gevangenis en deportatie. Reis nummer drie werd gemaakt in 1961 naar Australië, maar hij ig werd na drie dagen ontdekt en op Gibraltar opgesloten. Na een maand Gibraltar werd hij teruggezonden. Dit jaar wilde hij weer eens wat van Amerika zien. Drie dagen buitengaats echter werd hij slapend aangetroffen in een lege hut. ff Hij kreeg drie maanden gevangenisstraf. Dat was zogezegd Alfs langste verblijf in het buitenland. s iitiuniiiiiiiniiiifiiiiiiriiiiuuimiiD bereid zijn in het voor vyf jaar gel dende nieuwe verdrag als financiële steun aan de Afrikaanse landen ter beschikking te stellen. De Afrikaanse landen hadden een be drag voor de vijfjarige periode ver langd in de orde van grootte van 1750 miljoen dollar. Hoewel ook tus sen de zes E.E.G.-landen onderling de meningen over de te verlenen fi nanciële Hulp uiteen lopen, was in williging van deze wens in elk geval niet mogelijk. Hèt bedrag zal in nadere bespre kingen met de Afrikaanse landen moeten worden vastgesteld. De zes E.E.G.-partners zijn het er onderling over eens geworden, dat de financiële bijstand in de twee de vijfjarige periode slechts „enigszins" hoger zal kunnen zijn dan de 581 miljoen dollar, die tot eind van dit jaar ter beschikking van de 16 Afrikaanse gebieden zijn gesteld. Verdere maatregelen zijn: Het verzekeren van afzetgebie den in de gemeenschap voor kof fie en bananen uit de geassocieer de Afrikaanse gebieden, die ten minste gelijk zijn aan de thans bestaande. De mogelijkheid, zowel voor de E.E.G.-landen als voor de Afri kaanse staten, om een ontsnap pingsclausule toe te passen. Overleg voor het bereiken van internationale overeenkomsten voor de'afzet van tropische pro- dukten. Onderzoek van de mogelijkheid om het gebruik van tropische pro- dukten te bevorderen. Hiérbij is onder meer gedacht aan een ver laging van de binnenlandse be lasting in de E.E.G.-landen, het geen echter op Nederlandse be zwaren stuitte, omdat men zich niet wil binden aan internationale overeenkomsten voor wat begro tingszaken betreft. Overeenstemming tussen de zes E.TS.G.-landen over de omvang van de in totaal te verlenen financiële bijstand hangt overigens, wat Ne derland betreft, in belangrijke mate af van de vraag, of een andere ver deelsleutel zal worden toegepast voor de vaststelling van het aandeel van ieder der zes landen daarin. Tot dusver hebben Nederland en België per hoofd van de bevolking naar ver houding de grootste bijdragen gele verd voor de financiële steun aan de Afrikaanse geassocieerde gebieden en Italië verreweg het minste. Van Ita liaanse zijde bestond echter weinig bereidheid om een hogere bijdrage te verlenen. DIENSTWEIGERINGSWET GOEDGEKEURD (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kanier heeft zich gister middag bij de aanvang van de ver gadering zonder hoofdelijke stemming verenigd met de nieuwe dienstweige- rlngswet. Bij verrassing werd het amendement Van Ryckevorsel, dat een volledig beroep bij de Raad van State beoogde voor jonge mannen wiens gewetensbezwaren ïn eerste instantie niet zijn erkend, verworpen met 53 tegen 47 stemmen. Dit komt doordat de fractie van de P.v.d.A., welker woordvoerder, de heer Kranenburg, zich dinsdag voor het amendement had uitgesproken, verdeeld stemde. Het amendement- Van Ryckevorsel verkreeg alleen de stemmen van de K.V.P. én een aan tal leden van de P.v.d.A. Het amendement-Roosjen dat voor zag in een minder ruime omschrij ving van gewetensbezwaren, die voor erkenning in aanmerldng komen, werd bij zitten en opstaan verworpen. De a.r. fractie kreeg alleen de steun van de V.V.D. en de S.G.P., hetgeen onvoldoende was. Derde „mammoetrede" Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5