Recordomzet in 1961 Veiling Walcheren Agenda WALCHEREN JULIANA MIDDELBURG RICHT EEN JACHTHOORNKORPS OP DISCUSSIES OVER BEROEP IN RAAD OOSTKAPELLE DONDERDAG 12 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 REDELIJKE PRIJZEN Op Walcheren sprake van doorbraak op gebied van glascultures VOOR DE COÖPERATIEVE veilingvereniging- „Walcheren" is 1961 een recordjaar geweest met een omzet van 2.796.331. Dit resultaat werd bereikt door de over liet algemeen vrij redelijke pryzen, die voor de aan gevoerde produkten werden gemaakt en was mede een gevolg van de uit breiding van de tuinbouw op Walcheren. Dit deelde directeur R. W. Jans van de veiling woensdagmiddag in zijn verslag op de jaarlijkse algemene vergadering in de kantine van het veilinggebouw mee. Vooral de uitbrei ding van de teelt onder glas heeft de verhoging in de hand gewerkt en volgens de heer Jans is er op Walcheren wat de glascultures betreft spra ke van een doorbraak. ..Steeds meer tuinders gaan er toe over om dc bakens door middel van kassenbouw te verzetten", betoogde hij en naar de directeur verwachtte zal deze doorbraak zich ook dit jaar verder voortzetten. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat voor de produkten uit de kassen gemakkelijker een afzet kan worden gevonden tegen een landelijke prijs. Daar dc aanvoer voor de plaatselijke kleinhandel door deze ontwikkeling te groot wordt, achtte directeur Jans het voorts nodig, dat voor export wordt gewerkt. Dit heeft echter weer tot gevolg dat vooral produkten als sla, komkommers en tomaten export- klaar moeten worden geveild. Sprekend over dc resultaten van het afgelopen jaar kwam de heer Jans tot de conclusie dat de uit komsten van de koudegrondbedrij- ven maar matig waren. Glasbedrij- ven daarentegen gaven over het algemeen vrij goede resultaten te zien. Dc teelt van klein fruit was voorts iets minder dan in 1960. Vooral de zwarte-bcssenoogst was onder dc maat. Doordraai Hoewel hard fruit in het afgelopen jadr in kwantiteit iets minder was dan in 1960 waren de pryzen hoog, zodat <le hardfruit-bedryven toch op een zeer goed jaar kunnen terugzien. In de nazomer kwam op de veiling veel doordraai voor. waarvan vooral de andyvie had te lijden. Van diverse produkten was de aan voer bij de veiling zo groot, dat deze niet meer door de plaatselijke klein handel kon worden afgenomen. Al thans niet tegen de landelijk gelden de prijzen. Hiercjoor werd het nood zakelijk speciaal'produkten als kom kommers en tomaten gedeeltelijk in Zwijndrocht en Rotterdam te veilen. Hoewel de vx-achtkosten een bezwaar vormden, is één en ander toch met goede resultaten uitgevoerd. Boven dien bereikte men hiermee, dat het resterendo deel van dc produkten in Middelburg ook tegenplandelyke prij zen kon worden afgezet. Het ligt dan ook in de bedoeling, zo bleelc verder uit de woorden van tie heer Jans, ook in het komende sei zoen deze regeling van afzet elders te perfectioneren. Wel hoopt men echter zo gauw mogelijk met het plaatseljjk veilen van deze voor ex port bestemde produkten te kunnen beginnen. „Bij verdere uitbreiding van het glasareaal op Walcheren zal dit zeker tot de mogelijkheden gaan behoren", aldus de directeur. Deze wees hierbij óp de afzet van wintcrbloemkool in het voorjaar van 1961. Ondanks de massale aanvoer op één dag zelfs. 100.000 stuks waren er voldoende kopers. In hoger beroep lagere straf voor Terneuzenaar De Terneu/.ense arbeider F. M. Th. O., die door de rechtbank te Middel burg terzake van mishandeling was veroordeeld tot vier weken gevange nis, wuur\ an twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar en bijzondere voorwaarden, heeft in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag een lagere straf opgelegd gekregen. Het liof veroordeelde de arbeider tot een geldboete van 1' 15 of 10 dagen hechtenis benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De 21-jarige hulpvakarbeider P. J. R. uit Vlissingen, die eveneens in hoger beroep was gekomen tegen het von nis van de xechtbank te Middelburg één jaar gevangenis met aftrek van voorarrest terzake van diefstal van twee bromfietsen en een koffex- schrijfmaehine bevestigde bet hof liet vonnis van de rechtbank te Mid delburg. De bromfietsen had de hulp vakarbeider in oktobei- van het afge lopen jaar gestolen: één in Tcrncu- zen en één Tn Vlissingen. De koffev- sehryfmacnine had hij bij zijn werk gever ontvreemd en later verkocht. Daar bet rapport over verdachte zeer ongunstig was. vroeg de procureur- generaal bevestiging van bet vonnis van dc rechtbank le Middelburg, waarbij het hof zich aansloot. Middelburg City: Filmavond ABVa, 20 uur. Electro: Vrouwen achter prikkeldraad. 19.30 uur. 13 jaar. Van Sentliefn en Jutting: ..Utrechtse" ex positie. 0—18 uur. Schuttershof: Kin- deropcretle buurtvereniging 't Zand. 20 uur: lezing A.N.B.B.. 20 uur. Vlissingen Alhambra: Inspecteur Cal- laghun slaat weer toe. 20 uur. 14 jaar. Luxor: Einde der desperado's. 20 uur. M Jaar. Opnir: Voordracht oefeningen leerlingen piuiioklas Zeeuwse Muziekschool, 20 uur. Rol- schaatsbaan Hogeweg: Tenlenshow. Bergen op Zoom Rox.v: Attack. 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Patrouille des doods, 20 uur, 14 jaar. oostburg Lodeltheitier: Uitvoering Icerlingenver. Koningin Wilhelmina Lyceum. Procentueel was de aanvoer in 1961 als volgt verdeeld over do verschil lende cultures: fruitteelt, (zowel vol le grond als onder glas) 43,8 pet.: groenteteelt 44,6 pet.; aardappelen 7.2 pet. en afwijkende produkten en di versen 4,4 pet. De voornaamste produkten die aange voerd werden waren: appelen, peren, bloemkool, sla, tomaten, komkom mers. prei en aardappelen. Aangeschaft werden verder in 1961 10.000 groentekisten: 10.052 bessen- bakjes en 7502 aardbeibakjes. Ge koeld werden bij de veiling het nieuwe koelhuis kwam juist op tijd gereed 463.441 kg aan fruit en- peen. Sint-J oris wandeltocht op 28 april in Terneuzen Op zaterdag 28 april a.s. zullen van- al' de markt te Terneuzen weer hon derden Zeeuwse en Belgische padvin ders starten voor de jaarlijkse Siut- Joriswandeltocht. De verenigingen, die dit evenement organiseren, de Ka pitein Van-dcr-Deckengroep en de Ooormangroep der Nederlandse pad vinders te Terneuzen, verwachten dit jaar zelfs een recordaantal deelne mers. De reden voor dit optimisme is dat liet een jubileumtoeht wordt, na melijk de tiende. Ter gelegenheid van dit tweede lus trum krijgt de wandeltocht dit jaar een bijzonder tintje. De organisatoren is namelijk de medewerking toege zegd van di'ie padvinders-drumbands met een gezamenlijke stei'kte van ruim 100 jongens en meisjes. Zo komt er uit Rotterdam een meisjes band, uit Bergen op Zoom een jon gensband en de gemengde drumband uit Middelbui'g verleent eveneens me dewerking. De drie drumbands zul len vanaf de start ieder met een groep wandelaars op stap gaan om na een korte tocht door verschillen de Terneuzense wijken op het Schut tershof samen te komen. Daar zal op padvinderswijzo worden gedefi leerd voor het college van b. en w. van Terneuzen en voor een aantal pad vindersleiders sters Na dit eerbetoon begint de eigenlijke wandeltocht door het oostelijk deel van Tenieuzen. De kabouters en wel pen lopen 10 km, de ouderen 20 km. De finish is dit jaar in de garage van de N.V. De Hoop te Terneuzen, waar ds. L. S. Blom. ere-districtscomnxis- saris voor Zeeuwsch-Vlaanderen van de N.P.V., de prijzen zal uitreiken. Als slot van de jubileumtoeht verzor gen de drie druinbands 's avonds ge zamenlijk een taptoe op de markt in Terneuzen. MIDDELBURG Opnamen voor de N.C.R.V. in Middelburgse Nieuwe Kerk De Nederlandse Christelijke Radio Vereniging (N.CJ.R.V.) zal op vrijdag avond 18 mei van tien vóór aclit tot twintig over acht een programma van samenzang uitzenden, waarvoor de opnamen dinsdagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg werden gemaakt. Deze uitzending is een onderdeel van de serie „Alles wat ademt love den Heer". De leiding van deze samenzang be rustte bij de bekende ïsanger Kees Dcenik. Er moest heel wat gcrepe- tcei'd worden door het talrijke pu bliek, voordat de .heer Deenik meen de, dat do prestaties rijp waren voor opnamen. De zangers ondervonden echter grote steun van dc organist Jan Rijn. Voorts werd de zang' van het publick aangevuld en ondersteund door Harry Sevenstei'n, trompet, de1 christelijke muziekvereniging ONDA uit Middelbui'g, onder leiding van Bart Leijnsc, het Gereformeerd Evan gelisatiekoor en het hervormd kerk koor ,,'t Zandt" uit Middelburg, het Middelburgs Kamerkoor, 't Gerefor meerd Evangelfsatiekoor uit Souburg en de christelijke zangvereniging „De Lofstexn" uit Lcwedorp. Met begeleiding van hel muziekkorps zong men onder meer psalm 147 en gezang 136. De muziekvereniging ÖNDA speelde „Laat mij slapend op IJ wachten", „Dochter Sions" en „Dankt, dankt den Heer" en het grote koor zong „Komt laat ons nu gaan zingen een lied tot eer van Hem", ..Gij dienaars van Hem, die alles regeert", ..Kort is op aard mijn levenstijd" en „Wees mijn Leidsman, ti'ouwe Here". Gemeente bereikte met Samenwerking akkoord Van onze adverteerders Roovers Sporthuis houdt campingshow in Middelburg „Roovers Campingshow" is de naam van een show van kampeer- en wa- tersportartikelen. die Roovers Sport huis momenteel houdt in de boven zaal van de Middelburgse sociëteit „De Vei'gènoeging". De zaal is omge toverd tot een waai' paradijs vooi'do kampeer-enthousiasten, die daar alles van hun gading vinden. Behalve een groot aantal tenten voornamelijk grote gezinstenlen en zogenaamde bungalowtenten vindt de liefheb ber op deze show een keur van kleine ni'tikelen, die liet kamperen geriefe lijker maken, zoals allerlei soorten kookapparaten, gebruiksvoorwerpen van hard en zacht plastic, vcrlich- t.ingsaltributcn enz. Een speciale plaats is ingeruimd voor een flink zeilbootje van een soort polyester, van het type Boekanier. Daarnaast is een roeibootje geplaatst van hetzelfde materiaal. Ook andere nouveautés op het gebied van water sport zijn er te bezichtigen: bijzonder lichte zwemvesten, die in opgevouwen toestand zeer weinig plaats innemen, en zemgordeltjos, speciaal voor kin deren. Heropening fotoatelier en fotohandel G. de Grave De lieer G. de Grave ltccft woensdag middag fotoatelier en fotoliundel in de Wals tra at 74 te Vlissingen her opend. Het oude pand is grondig ver bouwd, waaxby onder meer alle bin nenmuren zijn neergehaald. Aan de voorkant is een geheel nieuwe gevel verrezen. By het pand heeft men een stuk tuin getrokken, waardoor een aanmerkelijke uitbreiding van de ruimte is verkregen. In het atelier, dat tevens gebruikt kan worden als projectieruimte, zijn nieuwe verlichtingsarniaturen aan gebracht. Er achter zijn een ontwik kel-, een afdruk-, een afwerk- en een sorteerkamcr gebouwd. In de winkelruimte slaan uan de lin kerkant twee nieuwe toonbanken met daar achter grote uitstalkasten. De rechterwand is betimmerd met hout. Verder is er een moderne open gewerkte trap, die naar boven leidt. De vloeren van de winkel en het ate lier zijn belegd met gerflex. Do heer De Grave ontving bij de heropening van zijn winkel vele blijken van be langstelling. Na langdurige onderhandelingen met dc coöperatieve mclkinkoopvereniging Samenwerking hebben b. en w. van Middelburg overeenstemming bereikt over de aankoop van de eigendom men van deze vereniging, gelegen aan het Hofplein en Achter 't Hof plein, bestaande uit een bedrijfsruim te niet bovenwoning en een stal. Voorts werd een akkoord bereikt over de aankoop van een stuk terrein aan de Walensingcl, waar de nieuwe bedrijfsruimte van de vereniging komt. Door het parkeren van de wagens van de melkslijters voor de Hofplein- distribuüeruimte ontstaat, zo delen b. cn w. moe aan de raad, in toene mende mate hinder voor het verkeer, terwijl daarnaast de geluidshinder niet onbeduidend genoemd wordt. Toen het college bleek, dat de uitbrei ding van het bedrijf ter plaatse in het voornemen lag, hebben b. en w. ge tracht te komen tol een verplaatsing- van het bedrijf. De daarvoor gevoerde besprekingen hebben geleid tot de vestiging van dc melkslijters in een nieuw gebouw aan de Walensingel. Dc daartoe nodige transacties zijn in twee besluiten vastgelegd; b. cn w. verzoeken de raad deze besluiten goed te keuren. Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek De openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg werd in inp.art mei do vol gende werken uitgebreid: Romans: Van Aerschot, De gebroeders. Beigstrand- Poulsen, liet grote weefsel. Bolt. Geen alibi voor God. Bomans, Noten kraken. BordewijU. Tijding van ver. Cuuvïn, Clarius zoekt het geluk. A. Christi, Deel genoten in de misdaad. A. Christi, Dru- ïna in drie bedrijven. Gogolj, Peterburgse vertellingen. Havanlc, De man uit de verte. A. M. de Jong, Het geslacht Ver hagen. (De vreemde broeders. Poeske, De heks van de Riethoek). Konsalik, De hemel van Kazakstan. Laropo. De komst van Joeliim Stiller. Li: vin off. Verloren vaderland. Oosterbroek-Dutsehun. Tante Johanna. Van Schondel, De grauwe vo gels. Sillitoe. Zaterdagavond en zondag morgen. Simenon. Do groene luiken. Slaughter. Omnibus. Vestdijk. De filo soof en de sluipmoordenaar. Wijsniuller- Meyer. Geen tijd voor tranen. Romans in vreemde talen: Bernados, La joie. Bhike, The last fling. Brómfield, Until the day break, Cesbron, II suffit d'aimer. A. Chiisti, After, the funeral. Llewlly». Le roeud de vipéves. Pont hier. Les beaux gestes. Jeugdboeken. Allan, Bakvis op eigen benen. Van de Berg-Akkerman, En toch werd het zo. Grashoff. Jannie zingt het hoogste lied. Van lieerde. Karin grijpt haar kansen. Van Marxveldt, Joop van Dil-ter Heul. Van Aardenburg, Bas Banning en de DAF-(i00. Van Aardenburg. Bas Banning en de schatgravers. Van der Geest. Blok- post 16. Van der Geest, Orkaan Old Joe. Nowee. Arendsoog. Nowee, Arendsoog knapt het op, Studiewerken: Adamson, Elsa's vrij 2 leven. Adamson, III vrijheid geboveri. Bell. The voadma- kors. Cowen. De rusteloze zee. Harlog. Curacao. Joppe. De aulo in grootvaders tijd. Kruseman. Biologie: relaas der won dere levensfuncties. 2 dln. 111 lbd. Schof fel- en Smeots. Geld en overheid. Sehulte Nordholt, Rassendiscriminatie. Trimbos, Gehuwd cn ongehuwd. Team uit Biggekerke in quiz „Da's voor de kas" lil Vlissingen zijn woensdagavond tijdens de N.O.R.V.-avond in het „Concertgebouw" opnamen gemaakt voor de radio(|Uiz „Da's voor de kas". In de/.e quiz nam een zes man sterke deputatie van «le tafeltennisvereni ging „Big Smash" uit Biggekerke de strijd op tegen de afdeling Groningen en Noord-Drente van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Het Biggekerkse team bestond uit W. G. H. Brink, leider en de secon danten J. A. Jacobsen, C. A. Stroo, F. van der Heijden, J. Sclireyenburg on J. Kleinepier. Tijdens do bijeen komst werd telefonisch contact ge maakt tussen de N.C.R.V.-;:tudio, Contactdag over recreatie op 11 mei in Middelburg Met de leuze uitbreiding van de be volking in de buurlanden, verdere mechanisatie, meer vrije tijd en dus ook meer behoefte aan recreatie ves tigen de Propagandacentrale Walche ren en de Provinciale Zeeuwse V.V.V. de aandacht op een contactdag, die beide oi'ganisaties op 11 mei in Mid delburg organiseren. Centraal op de ze contactdag wordt de spreiding in de recreatieve sector gesteld: tijd is er voldoende, maar deze wordt niet volledig benut. Hierby wijst men op de topdrukte in de recreatieve sector rond half juli en half augustus en de stilte vond rnèi en juni. Om zich te beraden over een mogelijke oplossing zal op deze contactdag een aantal inleidingen worden gehouden, waar voor onder andere een vertegenwoor diger van het Vcrkcersinstituut uit Den Haag, van het Bedrijfschap Ho reca, het bureau Vakantiespreiding, een weerkundige en een gemeente bestuurder worden uitgenodigd. ARNEMUIDEN Ouderavond openbare lagere school Dezer dagen is te Arnemuiden weer de jaai-lljkse ouderavond gehouden van de openbare lagere school. Zo als gebruikelijk handelde de verga dering het programma vlot af. De secretaris, de heer Joz. Siereveld, mocht van de voorzitter van de ou- dercommissié, de heer P. Janse. bur gemeester A. Hack, het hoofd der school, de heer B. J. van de Velde, en van de erevoorzitter van de ou dercommissie, de heer H. Bliek, feli citaties in ontvangst nemen in ver band met het feit, dat hij 30 jaar lang lid is van de oudercommissie. De voorzitter van de oudercommissie bood hem een blijvende herinnering aan. Ook de heer P. Stroo. die de oudercommissie gaat verlaten, werd een aandenken aangeboden. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer J. Theune. Na de pauze verzoi-gden de leerlingen van de school een to neelprogramma, dat bij de aanwezi gen zeer in de smaak viel. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 9-4: Aleor-W van Kamperland. John-V van Antwer pen. Solent van Antwerpen: op 10-4: Henriette van Hanswic-rt, Suoces van Londen, Netty van Londen. Vlissingen vertrokken op 9-4: Meidoorn van Antwerpen, Herta van zee, Walcrag van Londen, Regulus van zee. Aleor-W van Kingslynn, Norse Coral van Jack sonville, Difta van zee. Ule Erika van Bremen, Serius van Rotterdam: op 10-4: Henriotte-B van New Caslle, Succes van Middelburg. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 9-4: Steenbergen van-Londen. Betty Jean van Londen, Baktic van Helsinborg, Velox van Liverpool; op 10-4: Lelykerk van Rotterdam. Alphert van Rotterdam. Jacraranda van Harwi.-hJongkind van zee. Neder Eems van Amsterdam. Oranje van Colchester, Trude-K van Belfast. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 9-4: Triton naar Rotterdam, Autje naar Yarmouth, Oüwerkerk naar Amsterdam, Albert W, naar Ierland, Branduris naar IJmuiden, Con-Zelo naar Bilbao, Jenjo-Z naar Hansweert; op 10-4: Volharding naar Rotterdam, Arendskerk naar Ham burg. Koning-M naar Rottexdam. Vlissingen en Groningen, waar een soortgelijke avond werd gehouden. Nadat de verbinding tot stand was gekomen, koii het tafeltexvnisteanx de strijd aanbinden xxxel hun „onzicht bare" tegenstanders. De deelnemers werden, via de centi'ale post in Hil versum vragen gesteld op het gebied van actualiteiten, radio, liefhebbe rijen en over de hobby van de tegen stander. Deze quiz werd in Hilversum opgenomen-op de band en zal van avond in het programma van de N.C.R.V, wórden uitgezonden. Aan deze ronde de laatste vaxx dc quiz „Da's voor de kas" nemen acht ploegen deel. Het team, dat van de wedstrijd van woensdag en van de nog drie resterende wedstrijden het hoogste aantal punten verzamelt, wordt totaal-winnaar. De quiz werd omlijst door een progi'amma, waar- aan meewerkten Christine Spieren burg, sopraan, het mondharmonica trio „The Larrysons" en de pianist Co van de Heyde Wyma. Gastvrou- we en gastheer waren Sonja vaxx Weerdenbui-g en Dick Gabel. Ds. A. Th. Rothfusz sprak het openings woord. VAN IX MAN STERK Bij viering 30-jarig bestaan „op straat" Het Middelburgse tamboers- en pijperkorps Juliana is uitge breid met een jachthoornkorps, dat uit elf' blazers bestaat. Daar mee is Juliana het eerste korps in Zeeland en tevens het eerste van de soortgelijke landelijke korpsen, dat een jachthoorn team voornamelijk als show element aan zijn tamboers-, trompetters- en pïjperafdeling heelt toegevoegd. Tijdens de eerstvolgende uitvoering willen de jachthoornblazers voor liet eerst met hun instrumenten voor het voetlicht treden, waar na zij tijdens de viering van het 80-jarig bestaan in mei van het volgend jaar met de jacht hoorns, die ongeveer de grootte van een corhoorn hebben, op straat zullen verschijnen. VLISSINGEN Komt er één Kerk? Ds. Th. B. W. G. Gramberg over de Wereldraad van Kerken Onder de titel „Komt er na New Delhi één Kerk..... of?" heeft de Ne derlands Evangelisch Lutherse predi kant ds. Th. B. W. G. Gramberg af gevaardigde van deze kerk naar de Wereldraad van Kerken in New Del hi dinsdagavond in de consistorie van liet kerkgebouw aan de Walstraat te Vlissingen een boeiend overzicht gegeven van de vorig jaar tijdens de Wereldraad van Kerken bereikte re sultaten ten aanzien van het zen- dingsbesluit en de geschiedenis daar van. Byzonder uitvoerig belichtte ds. Gramberg een drietal aspecten van deze derde assemblée, die voor hem het voornaamste deel van gesprek hadden uitgemaakt, t.w. de zending, het toetreden van de Russisch ortho doxe kerk tot de wereldraad alsmede het zichtbaar maken vau de veelbe sproken eenheid tussen de kerken, vooral in het praktisch vlak. Met betrekking tot dc zending merk te ds. Gramberg op, dat de zending- het hart van de kerk is (kerk is zen ding), en als zodanig tijdens de laat ste wereldraad geïntegreerd in dc wereldraad. Uitvoerig ging de inlei- derd daarbij in op de zendingsacitvitei ten vaxx verschillende kerken en dc kerkelijke verdeeldheid die dit in de handwerkte. Bijzonder belangrijk achtte de spreker de frisse, dikwijls revo lutionaire visie van de christen jon- gei'en, wooral in het oecumenische vlak. In grote trekken beschreef hij de geschiedenis, die het besluit tot samenwerking op pi'aktisch gebied is vooraf gegaan, de assemblée's en in- tex-nationale bijeenkomsten van ker ken, waarbij' hij tevens dc. stichting van de Wereldraad van Kerken in 1948 te Amsterdam bespi'ak. Het oe cumenisch denken, willen en voelen is de laatste jai'en vermeerderd, al dus de spreker. „Maar in Nederland moeten nog vele dingen veranderen". Voorts stond hij geruime tijd stil by de toetreding van de Russisch Ortho doxe Kerk tot de Wereldraad van Kerken. Door dóze tocti'eding kan gesproken worden van den doorbre king van lxct panpx-otcstantisnxe, dat tot dusver bestond. Het meest van belang achtte hij, dat er tijdens de laatste assemblée van de Wereld raad duidelijk is gesteld wat deze ver gadering onerd eenheid en het zicht baar maken van de eenheid verstaat. „Er zijn wat dat betreft grote dingen op komst", zo besloot ds. Gramberg zijn inleiding. Voor de aanschaffing van dc hoorns heeft Juliana een beroep gedaan op de Middelburgse (en Vlissingse) mid denstandszaken en bedrijven. De re actie van deze „financiële hulptroe pen" was bijzonder verheugend: bin nen enkele maanden was het beno digde bedrag van rond 2000 gulden binnen! Een van de bedrijven schonk zelfs het geld voor „anderhalve" jachthoorn. in handen krijgen. Dan begint dus Je instructie, die geheel belange loos gegegeven wordt door hoofd agent van politie P. Jonkheer, die de kunst van jachthoornbiuzen uit stekend verstaat. Het jachthooi'nblazersteam zal temid den van de overige rond 125 collega's opvallen door een ander uniform, waarover het Juliana-bestuur thans nog beraadslagingen voert. Voorts heeft men besloten om de Icepi's van de Juliana-leden te sieren met een nieuwe gx-otere pluim, waarvoor een bedrag van 2400 gülden nodig is. Via een flessenactie heeft de uniform commissie daarvoor reeds 1700 gul den binnengekregen. De nieuwe uniformen voor de jachthoornblazers wil nxen beta len uit de opbrengst van een ba- zaax-, die op 10, 11 cn 12 mei in de Vergenoeging gehouden wordt. De bazaarcomm'issie heeft al voor vele attracties (en een tlxeeschen. kerij) gezorgd, de avond tevoi'en maakt Juliana een xnars door de stad. ook ONDA werkt mee. als mede de oudercommissie, die al flink wat werk heeft verzet. Tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Oostkapelle ontstond tussen bur gemeester F. G. Sprenger en het raadslid A. Don (p.v.d.a.) een uitge breide discussie naar aanleiding van een beroep, dat de heer J. Louise had ingediend tegen het weigeren van een bouwvergunning voor een schuur tje achter zijn woning. B. en w. lichtten toe, dat gezien het advies van bouw- en woningtoezicht bedoelde vergunning niet kan worden verleend. Het betreft hier namelijk geen gedeeltelijke verandering of ver nieuwing. Daarom zou het Verlenen van een vergunning in strijd zijn met de voorschriften van het uitbrei dingsplan en de bouwverordening. De heer Don zei, dat het hem bevreemd de, dat deze aanvraag is afgewezen zonder dat begrip is getoond voor de huidige situatie. „Oude ontsiex-ende obstakels worden hiermee opge ruimd", aldus de lxcer Don, „maar door toepassing van de letter dei- wet worat hier zonder meer afwij zend beschikt." Verschillende raads leden waren van mening, dat betrok kene een ander plan zou kunnen in dienen. De voorzitter merkte voorts op, dat bouw- en woningtoezicht, graag adviezen zal verstiekkeu. Het voorstel van b. en w. om het be zwaarschrift ongegi'ond te verklaren werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. De heer Don merkte nog op. dat in diverse gevallen met de voorschxiften de hand wordt gelicht. Burgemeester Sprenger repliceerde. dat geen soepelheid maar een juiste toepassing geboden blijft. De heer Don kon zich evenmin ver enigen met een vooi-stel van b. en w. om een verzoek van het hoofd bureau voor de Europese beweging- in Nederland toe te treden als be gunstiger, af te wijzen. Hij stelde voor 'een - zij lxct kleine subsidie toe te kennen. Dit voorstel van de heer Don werd met 2 tegen 5 stemmen verworpen. Wel besloot de raad toe te treden tot lxct borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. De kosten hiervan zullen ongeveer 0,02 per inwoner bedxa- gen. Een vci-zock van de Provinciale V.V.V. om subsidie voor de jeugdvex-- keei'sexamens werd eveneens door de raad ingewilligd. „Met de Nederland se Heidemaatschappij is een regeling getroffen voor de beplanting en on- dei'houd der zomerwoningteroi- nen", aldus deelde bui'gcnxeester F. G. Sprenger tijdens deze vergadering mede. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. Aardappelen 1723. Andijvie 1 991.10. Aanvoer 6000 kg. Sla IA 22—32, 2A 20— 25. IC 12—21. 68—95 p. kg. Aanvoer 84.000 stuks. Spinazie 1 72—95, 2 58—81, Aanvoer 24.000 kg. Witlof IA 1.32—1.62, 2A 1.18—1.45, IB 1.33—1.44, 2B 97—1.31. Aanvoer 11.000 kg. Komkommers 70-80 30—82, 60-70 63—77. 50-00 62—70, 40-50 54—62. 30-10 55 p. st.. 1.03—1.09 p. kg. Prei IA 1.20—1.66. 2A 1.00—1.22, 1B 1.20. 2B 1.03. Selderij 12—19 p. bos. Peterselie 2842 p. bos. Uien 831.03 p. kg. ge schoond 5473. Radijs 1426 p. b. Ra barber 1.011,21 p. kg. Sjalotten 881.04. Aardbeien 2837 p. st., 1.G02.30 p. doos. VEILING C-OES. 11 april. Groenten: Kropsla 1 25—29, Cl 14—19. Radijs 1' 26—32. Witlof Al 186- 145, BI 130—133. Spinazie 1 94—111. An dijvie 1 86—37. Prei atw. 55—64. Uien 74—31. Peen 14—27. afw. 14—10. stek 3. Sjalotten 52. Koolrapen 1221". Veldsla 90—95. Stoofela 80. Aardappelen 922. afw. 2. VEILING KAPELLL'. 11 april. Golden Delicious 1 80-83 94 97. 75-SO 95—98, 70-75 92—96. 65-70 84— 87. 60-65 63—73, 2 80-85 82—92. 73-80 88 —94. 70-75 86—93, 65-70 73—83. 60-65 59— 70, 2d 47—50. grof 59—7G, fijil 43—57. Jonathan 1 80-85 81. 75-80 SO. 70-75 82. 65-70 73, 60-05 05. 2 8Ö-35 07. 2 75-30 67. 70-75 69, 2 65-70 ('.2. 60-66 54—56. 2 d 43— 51, grof 49—54, fijn 4?47. Goudrenet grof 70, f(jn 55, 2d 60—69. Zoete Erm- gaard kroel 36. kroetappelen 3439, ap pelen rotvlek 1537. Aardappelen 1 21—23. 2 18. afw. 9.5010. Groenten: Kropsla 21. Spinazie 101—102, Rabarber 1 74—77. 2 56—53. Uien 2 74— 76. afw. 47. Witlof 2 129. afw. 55. Radijs l 23—26. 2 20—22. Sjalotten 56. Prei St. Koolrapen 31. Kasaardfceien per stuk ex tra 41—46, 1 35—33. 22—23. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen,, aanvoer 1225 kg. 1.99— 2.43. Bol. 204 kg. Kabeljauw 20 kg. Tong 115 kg. Rog 3 kg. Krab 2 kg. Tarbot 1 kg. Ongesorteerde vis 99 kg. Bevredigende gang van zaken bij „Demka" De resultaten over 1961 van de Ko ninklijke Demka Staalfabrieken N.V. zyn, blijkens het verslag', bevredigend geweest, alhoewel door lagere afzet en voor sommige produkten door ge ringere winstmarges, minder dan de gunstige resultaten van I960. De ruwstaalproduktie daalde met 13 procent. Ook de produktie van an dere afdelingen heeft zich niet óp het hoge niveau van 1960 kunnen hand haven. Hot saldo exploitatierekening daalde tot 7,1 min. (v.j. 8,36 min. Na afschrijvingen op vaste activa en na aftrek vennootschapsbelasting etc., resteert een saldowinst van 1,51 min. 1,56 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van tien pro cent over het verhoogde kapitaal. Iets lagere resultaten voor de N.D.S.M. Hoewel de bedrijfsresultaten van de. Ncderlandsehe Dok en Scheepsbouw Maatschappij in 1961 enigszins zijn achtergebleven bij die van I960, is er. volgens het verslag, geen reden tot ontevredenheid. Deze resultaten im mers werden behaald in eeu jaar waarin ten volle de 45-urige werk week heeft gegolden, terwijl daar naast ook de loonsverhogingen moes ten worden opgevangen. Dc exploitatierekening daalde van 21.39 miljoen tot 16,92 miljoen. In 1961 werd S.77 miljoen (v. j. 6.43 miljoen) in het bedrijf geïn vesteerd. Afgeschreven werd 8.57 miljoen (v. j. S9.3 miljoen). Voor uitkeringen aan het personeel is 4 miljoen bestemd. Het saldo van de verlies- en winstrekening ad 2,24 miljoen (v. j. 2.47 miljoen), werd gelijk verdeeld onder de beide firman ten: de Nederlaixdsehe Scheepsbouw- Maatschappij (N.S.M.) en de Neder- landsche Dok Maatschappij (N.D.M.). Voorgesteld wordt, zo als gemeld, door beide vennootschappen 31 pro cent dividend (v. j. 12 procent).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 23