PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING ACHTER COMPROMIS OVER 22 „OPSTAPJES" Tracé Oosterscheldebrug nog niet definitief Mits er niet méér bijkomen c.a.o. s De Gaulle aanvaardt ontslag van Debré DYSENTERIE MAAKT SLACHTOFFERS IN OOST-DUITSLAND STAPHORSTER AAN PARATYFUS OVERLEDEN 1 M Vand aag Frankrijk zegt verdrag met Monaco op Aansluitende wegen tijdig gereed Hasselt en Leuven Flierefluiters oponthoud 205e jaargang - no. 87 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 12 april '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels» 25 cent per regel met een miniminr van 1.25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3341 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Ter neuzen, tel. 2116; Zierlkzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Tegemoetkoming om breuk in stichting te voorkomen Kennedy over Nieuw-Guinea BEMIDDELEND OPTREDEN GEEN „PLEZIERIGE ROL" President Kennedy heeft woensdag op zijn persconfe rentie over Nieuw-Guinea ge zegd, dat Amerika's bemidde lend optreden tussen Neder land en Indonesië „geen plezie rige. rol" was. Maar, aldus de president, de Verenigde Staten zyn bereid hun pogingen voort te zetten indien er enige kans op succes bestaat. Gevraagd wat hij had te zeg gen over berichten uit Den Haag dat de Nederlandse rege ring niet bijzonder was inge nomen met het Amerikaanse standpunt in de kwestie, ant woordde president Kennedy dat hy dacht dat „iedereen misnoegd" was. Want, zei hij, „bij het streven naar een com promis is moeilijk een voorstel te formuleren dat door beide partijen zou worden verwel komd". Zouden de Verenigde. Staten van nut kunnen zijn bij dit streven, aldus Kennedy, dan zouden ze daaraan blijven wer ken. „Indien niet, dan zouden anderen het over kunnen ne men". Het enige Amerikaanse doel is, aldus de Amerikaanse presi dent. een vreedzame oplossing te bewerkstelligen, omdat dat op de lange duur in het belang is niet alleen van de Nederlan ders en Indonesiërs, maar van de hele vrije wereld. De regering is niet van plan terug te komen op haar algemene aanwijzing met betrekking tot het loonbeleid. Dit hebben de ministers van economische zaken en sociale zaken, drs. J. W. de Pons en dr. G. BI. J. Veldkamp en de staatssecretaris van sociale zaken, de lieer B. Roolvink medegedeeld aan de beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid, drs D. Roemers en ir. W. H. de Kruijff. De bewindsbeden voegden hier echter aan toe, dat de regering bereid is met het cobege van rïjksbemïdde- laars na te gaan op welke wijze tegemoet te komen is aan de oplossing voor 22 voorgestelde c.a.o.'s met „opstapjes", waar over in de Stichting unaniem overeenstemming is bereikt. De regering is daartoe echter alleen bereid, wanneer de Stichting er voor waakt, dat de hand wordt gehouden aan de spelregels van het loonbeleid, de algemene aanwijzing en het akkoord van Oud-Wassenaar. Dit houdt in dat halverwege de contractperiode een nieuwe ver hoging der lonen mogelijk is. kend ook reeds aan de vaste com missie uit de Tweede Kamer zijn toe gezegd, beschikbaar te stellen. De Westberlijnse gemeenteraad heeft gisteren op 'de Westberlijners en op de Westduitsers een beroep gedaan vitaminerijke pakketten te sturen naar Oostberlijnse en Oostdnitse vrienden en verwanten, om hun weer- standvennogen te vergroten in ver band niet de in de Sowjet-zone heer sende epidemie van dysenterie. De Oostduiste regering heeft toege geven dat de epidemie tot nu toe aan vier mensen het leven heeft gekost, en dat er plus minus zevenendertig duizend mensen mee zijn besmet. In westerse medische kringen acht men deze cyfers aan de optimistische kant. Tienduizend werknemers De 22 c.a.o.'s zijn gesloten voor in totaal circa 10.000 werkne mers. De regering verbindt aan Iniar bereidwilligheid om aan het standpunt van de Stichting tegemoet to komen de voor waarde, dat er geen nieuwe ge vallen bijkomen, dus dat er geen nieuwe c.a.o.'s met traps gewijze verhogingen meer wor den gesloten. Zwarte lonen Naar minister Veldkamp gisteren na afloop van het gesprek aan de pers mededeelde, is gisteren in de eerste plaats het vraagstuk van de zwarte lonen aan de orde gekomen. Van de zijde van de Stichting van de Arbeid is te kennnen gegeven, dat er prijs wordt gesteld op nadere gegevens ten aanzien van deze aangelegenheid. De ministers hebben zich bereid ver klaard deze gegevens, die zoals be- Pompidou Franse premier meuwe President Charles de Gaulle van Frankrijk zal de ontslagaanvrage van premier Michel Debré zaterdag aan vaarden en de bankier Georges Pom pidou benoemen tot zyn opvolger, zo is gisteren verklaard door welinge lichte politieke zegslieden te Parijs. De beslissing van De Gaulle zal op zaterdag officieel worden aangekon digd. Tevoren zal de uitslag van de laatste telling van het referendum over Algerije worden bekendge maakt. In voornoemde kringen werd ver klaard dat Pompidou maandag zijn werkzaamheden als premier zou be ginnen. Verklaard werd dat De Gaulle had besloten het parlement niet te ontbinden en in mei geen alge mene verkiezingen te doen hou den. zoals was bepleit door Debré. Maandag zal Pompidou de samen- Een onderzoek van liet rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht heeft uitgewezen, dat do 58-jarige H. van Dijk uit Staphorst is overleden ten gevolge van para tyfus. De man at vorige week leverworst van een zelf geslacht varken. Hij en zyn echtgenote aten van de worst zonder dat deze gekookt was. Fami lieleden en kennisen die worst van hetzelfde varken gebruikten, maar deze wel kookten, ondervonden geen nadelige gevolgen. Het varken is zo wel voor als na de slacht gekeurd door een ambtenaar van de gemeen telijke keuringsdienst voor vee en vlees te Mcppel. stelling van zijn nieuwe regering be kendmaken. Zeker vier ministers zullen op hun post blijven, namelijk Couve de Murville als minister van buitenlandse zaken, Joxe als minister voor de Algerynse zaken, Frey als minister van binnenlandse zaken en Messmer als minister van landver- dediging. Pas op 24 april aanstaande komt liet parlement bijeen. Pompidou zal dan een motie van vertrouwen vragen op het nieuwe regeringsprogram. Oplossing zoeken De bewindslieden hebben ver klaard, dat zq met de Stichting van de Arbeid niet over het ver schijnsel van de zwarte lonen van mening verschillen en dat zij wil len meezoeken naar mogelijkheden om het vraagstuk tot een oplos, sing te brengen. Wat de c.a.o. voor de kleine metaal nijverheid betreft, hebben de bewinds lieden ermede volstaan het standpunt van de Stichting van de Arbeid aan te horen. Van de zijde der regering is ten aanzien van deze zaak gesteld, dat het al of niet goedkeuren van de c.a.o. voor de kleine metaalnijver heid geheel de bevoegdheid van het college van rijksbemiddelaars is. De looncommissie uit de Stichting van de Arbeid had gunstig geadviseerd op de c.a.o. en aandacht gevraagd voor de bijzondere omstandigheden, die voor deze bedryfstak gelden. Geen breuk Wat de bereidwilligheid van de rege ring ten aanzien van de voorgestelde oplossing voor de 22 c.a.o.'s met „op stapjes" betreft, over welke oplos sing in de Stichting van de Arbeid unanieme overeenstemming bestaat, onderstreepte minister Veldkamp bij zijn mededelingen aan de pers, dat er regering zeer veel gelegen is aan een „ongebroken stichting", zoals hy dat noemde. Bij het beraad is voorts naar voren gebracht, dat de Stichting van de Ar beid het wenselijk oordeelt, dat het vraagstuk van net structurele loon- en prijspeil in Nederland in de „com missie ontwikkeling nationale econo mie" van de Sociaal-Economische Itaad wordt bestudeerd. Het vraag stuk is daar reeds aan de orde ge steld. De ministers van sociale za ken en economische zaken hebben daarvan kennis genomen en voor wat hun standpunt met betrekking tot het structurele loon- en prijspeil be treft, venvezen naar hun uiteenzet tingen, gedaan bij gelegenheid van de behandeling van hun resp. begro ting in de Eerste Kamer. jBiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiB, Bj Naar aanleiding van de over- 5 vallen door de O.A.S. in hank- Jg gehouioen zijn er veiligheids- 5 maatregelen getroffen. Militai- ren hébben nu binnen en buiten Q de banken de wacht betrokken. Foto: de bewaking bij een 5 bankgebouw in Algiers. ...is het 50 jaar geleden, dat Clara Barton, organisatrice en eerste presidente van het Ame- S rikaanse Rode Kruis te Glen S Echo (Md.) overleed. Clara Barton wist op een bijeenkomst van het internationale Rode c Kruis in 1884 te Genève te be- reiken, dat het Rode Kruis in S het vervolg zijn activiteiten ook in vredestijd voortzette. Treffen tussen moslims en O.A.S.-groep Uit welingelichte bron in Algiers is vernomen, dat in het gebied van Du- perre, aan de voet van het Ouarse- nisgebergte in Algerije, een sterke O.A.S.-groep slaags is geraakt met gewapende mohammedanen. Een dertigtal O.A.S.'ers zou gesneu veld zijn. Een vijftien O.A.S.'ers, die tijdens het gevecht ontsnapt waren, zouden naderhand door een afdeling van de ordetroepen gevangen geno men zijn. Ook 30 mohammedanen zouden zijn gesneuveld. De Franse regering heelt be sloten de conventie van 23 de cember 1951 op te zeggen, waar op de betrekkingen tussen Frankrijk en het vorstendom Monaco zijn gegrondvest en wel aangaand de douane, de belas tingen, de posterijen en tele- communicuties, de monopolies, de energievoorziening en andere aangelegenheden. Na de opzeggingstermijn van zes maanden zullen de juridische conse quenties van de opzegging getrokken worden, in het hijzonder wat het ver keer tussen Frankrijk en het vorsten dom aangaat. De omstreden Sowjet-bïoloog prof. Trofim Lysenko is om gezondheidsrede- ne afgetreden als voorzitter van de landbouwacademie Lenin. Hij werd be kend door zijn theorie dat de erfelijk heid kunstmatig kan worden veranderd. Deze opvatting vond vele tegenstanders. Lysenko's opvolger als voorzitter van de academie, is prof. Michael Olsjansky. Hangt af van ruilverkaveling Noord-Beveland Het tracé van de Ooster scheldebrug staat nog niet helemaal vast. De aansluiting aan Noordbcvelaiidse kant kan namelijk nog wijziging ondergaan met het oog op een ruilverkaveling op dit eiland. Overigens hebben de dijk val len, (lie in het verleden op Noord-Beveland zijn voorge komen, geen invloed gehad op het verloop van het tracé. Aan de Schouwse zijde zal voor de aansluiting van de brug hoegenaamd geen nieu we grond nodig zijn. De aan sluiting is geprojecteerd over het veerplein van de haven „De Val". Dit hebben Gede puteerde Staten van Zeeland meegedeeld in antwoord op vragen van statenleden, die maandag gesteld werden tij dens een zitting van de „cen trale afdeling" van de Pro vinciale Staten. Tijdens deze zitting betuig den alle fracties hun enthou siasme en instemming met V^AVWVWSAAA^^^<VWVVV AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA het voorstel. Het plan dient aanvaard te worden, omdat deze brug één van de essen tiële voorwaarden is voor de industriële ontwikkeling van onze provincie, zo werd ge steld. Een mogelijke keerzij de kan zijn, dat de brug een zogenaamde „pendelbrug" wordt, maar gezien hetgeen thans reeds op industrieel ge bied in Zeeuwsch-Vlaanderen en de industriekernen tot stand komt, mag aangeno men worden, dat de brug de industriële ontwikkeling van Zeeland zal versnellen. Men achtte het een positief teken, dat ook in de Eerste en Tweede Kamer en tijdens het verkeers- congres in Den Haag voor deze brug is gepleit. Dit laatste geluid geeft voedsel aan de hoop, zo meenden de statenleden, dat de stippellijntjes op de kaart met be trekking tot de centrale weg door een rechte lyn zullen worden ver vangen. Hopelyk zal de eerste stap (Oosterscheldebrug) worden gevolgd door een tweede: een vas te verbinding met Zeeuwsch- Vlaanderen. W ind-bezwaar In antwoord op vragen spraken G.S. als hun mening' uit, dat bij de houw van de brug niet ge vreesd behoeft te worden voor on overkomelijke technische verras singen. Voor Nederland is deze overbruggingsmethode weliswaar nieuw, maar in het buitenland, bijvoorbeeld Frankrijk en Duits land. past men deze methode reeds toe. De voorgestelde methode ver eist bijvoorbeeld een minimum aan montagesteigers. Ongetwijfeld zal de brug bij tyd en wijle „het bezwaar van de wind" kennen. Omdat het aan brengen van dichte leuningen erg (Zie slot pag 5 kol. 1 Niet stoppen op de brug Het is op geen enkele brug toe gestaan onderweg te stoppen. Dus zeker niet op de vijf kilo meter lange Oosterscheldebrug. De brug wordt gebouwd voor liet verkeer en niet voor het uitzicht, zo stellen Gedeputeer de Staten van Zeeland, die ove rigens de toeristische mogelijk heden van de brug toen niet geheel uit het oog verliezen: „Wellicht, dat na de afsluiting van de Oosterschelde op hoog niveau of door een kunstmatig eiland op dit gebied iets kan worden gedaan...." Ook aan de beginpunten van de brug kan iets gedaan worden om de toe risten een uniek uitzicht te ge ven. Het aanbrengen van een rcrratiegelegenheid op de brug zelf zou financieel echter op te grote bezwaren stuiten. j^AhtlüH Belgische bladen hebben gepeperde taal gebruikt over het incident bij de Limburgse grenspost It- tervoort. Politiestaat, ijzeren gordijn, brutaliteit, doorbijten, scherp pro test, ziehier een bloemlezing uit het woordgebruik, waarvan sommige kranten aan de andere zijde van onze grens zich hebben bediend. Er zijn overigens zoals gebruikelijk bij dergelijke zaken. allerlei tegen strijdige lezingen in omloop over het optreden van de Nederlandse mare chaussee, waarbij de laatste het ge heel tracht te reduceren tot een „storm in een glas water". Natuur lijk is het een storm in een glas wa ter, het zal heus niet voor de Veilig heidsraad komen, maar dat neemt niet weg dat het in het bewuste plaatsje toch even heeft gewaaid. En dat is in deze tijd toch eigenlijk een vreemd geval. Als het maar even kan spreken we tegenwoordig over ver broedering, over Benelux en Euro pese eenwording, grote zaken waar bij grote lijnen worden getrokken, maar ondanks die samenwerking op hoog niveau ontbrandt plotseling er gens in de Benelux een klein voet zoekertje, een rotje zou men beter kunnen zeggen, dat zo'n klap geeft dat men zich weer in de dagen van de tiendaagse veldtocht waant. En er worden dikke woorden gebruikt als „gangstermethoden", „grensincident", uitdrukkingen, die een sfeer oproe pen van burgerwachten en weerbaar- heidskorpsen. Vermoedelijk is er in feite niet meer aan de gang dan een kleine kortsluiting in menselijke ver houdingen tussen de diensten, die over en weer de grens bewaken. Het is allemaal nogal kinderachtig. In Zeeland heeft men dergelijke za ken vroeger ook gekend. Nog niet zo heel vele jaren geleden was er ■een felle concurrentie aan de gang tussen de loodsdiensten van Neder land en België, een strijd die nu ver dwenen is om plaats te maken voor een samenwerking, die past bij de geest van de Benelux. Zo hoort het! De betrokkenen bij het „incident" in Limburg hadden zich moeten reali seren, dat de eis tot samenwerking in deze tyd dwin gender is dan wel ke andere ook. Soms kunnen tussen bepaalde diensten allerlei competen tiekwesties een rol spelen, die voor betrokkenen weliswaar levensvragen schijnen, maar in wezen futiliteiten zyn. Maar het zijn juist die futilitei ten, die moeilijkheden veroorzaken. Daarom moet men aan beide zijden van de grens er op bedacht zyn, dat men zich niet laat meeslepen door kleinigheden, door plagerijtjes en be voegdheidsoverwegingen, maar be hoort men er zich integendeel voort durend van bewust te zijn, dat alles in samenwerking'kan worden opge lost. Juist in de kleine verhoudingen van een grenspost. Daaraan nu heeft het kennelijk ontbroken in Itter- voort. Gelukkig echter zijn de dagen van Hasselt en Leuven voorbij. In ons goede land wordt veel minu tieus door voorschriften geregeld. Dat ligt in onze aard en over het algemeen nemen we dat allemaal nogal gelaten op. Zo af en toe even wel ontmoet men nog wel eens vrij buiters, die om het maar eens heel begrijpelijk te zeggen lak hebben aan de hele gereglementeerde wereld en leven zoals zij zelf verkiezen. Woonwagenbewoners bijvoorbeeld. Zeker, wij erkennen dat dit fliere- fluitersbestaan heus niet ideaal is en dat er onder deze mensen kwalijke misstanden zijn gesignaleerd, maar toch: er is hier sprake van een groep, die de vrije wanorde verkiest boven de strikt-voorgeschreven orde. Het ziet er echter naar uit dat dc mazen van de wet zelfs voor hen te klein worden. Vorige week verscheen op het Nederlandse beeldscherm een zi geunerfamilie, die wat vertelde over de verkiezing van een nieuwe konin gin. En de leider van de Nederlandse stam deelde daarbij mee, dat men overwoog uit Nederland te vertrek ken. De man hij was tot leider verkozen omdat hij de enige van zijn stam was die lezen kon en schrijven verwachtte namelijk dat de door minister Klompé aangekondigde wij ziging van de woonwagenwet zulke dwingende voorschriften met zich mee zou brengen, dat men maar lie ver naar het buitenland trok. de vrij heid tegemoet. Natuurlijk, het is alle maal toe te juichen dat misstanden worden opgeruimd, ook onder de woonwagenbewoners, en vooral mi nister Klompé dient daarvoor te wor den geprezen. Maar het is tevens dui delijk, dat het zo langzamerhand in ons overvolle, nauwkeurig geregle menteerde Nederland wel héél moei lijk wordt een flierefluiter te zijn. A. M. de Jong schreef eens een boek onder de titel ..Flierefluiters opont houd". Voor een dergelijk oponthoud moet men niet langer meer in Ne derland wezen De Jordaanse autoriteiten hebben de vertoning in Jordanië van de Amerikaan se film ..Judgment at Nuremberg" ver boden met het oog op haar „pro-zionis tische" strekking. Met beschouwt dit als een propagandafilm om bijdragen in te zamelen voor Israël onder het voorwend sel dat dit land in de plaats treedt van de door de nazi's vervolgde joden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1