ZELANDICA GEZONDER Klanken uit de ether C PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAM DE ANGST Wat is dan gezond Punt - uit! TIJDELIJK W.C.-REI NIGER In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet direct Rheumin DONDERDAG 12 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 /■ii de Zelandica van 26 viel 1959 hebben we ge wezen op de publikatie van vir. Jan den Tex over de Nederlandse studenten in de rechten te Padua in de „Mededelingen van het Nederlands Historisch Instituut te Rome(1959). Wij kwa men hierin zeker een 25-tal Zeeuwse studenten tegen. Ia de kort geleden verschenen Mededelingen (1961) heeft dr. J. J. Poelhekke de Nederlandse studenten in de filosofie, medicijnen en theologie aan de universiteit te Padua verzameld in een studie getiteld: „Nederlandse leden van de Inclyta Natio Germanica Artis- tarum te Padua 1553-1700". De studenten van „Duitsen of aanver wanten bloede" in bovengenoemde wetenschappen waren dus in een apart corps verenigd; de naties vormden natuurlijke geledingen van de universiteit. Er was verschil in rang en stand tussen enerzijds de juristen en anderzijds de medici, filosofen en filologen. De juridi sche studenten die uit de Nederlanden naar Padua trokken waren vrijwel allen de toekomstige bestuurderen in het staatsbestel voor wie het element „algemene vorming en oriëntatie" zeer sterk over woog. „En ook al waren zij persoonlijk niet voorbestemd het heel ver te brengen in deze wereld, dan nog behoorde het gros hunner tot min of meer vooraanstaande geslachten..." Voor de andere stu denten was de grote meerderheid kennelijk voorbestemd tot een nuttig bestaan als arts in hun diverse vadersteden. We moeten hierbij wel bedenken dat er geen splitsing tussen alpha en bèta be stond, met andere woorden: het gros der toekomstige geneesheren plachten hun doctorsgraad te behalen in philosophia et medicina. Ook thans weer troffen wij minstens een 25-tal Zeeuwse studen ten aan. Een van de eersten is Thobias Roelsius of Roels. Hij was de kleinzoon niet de zoon van de Zeeuwse raad pensionaris Christoffel en de zoon van de Middelburgse pensionaris Willem Roels. Thobias was van 1591 tot 1602 stadsdokter te Mid delburg en had grote naam als planten kenner. Een andere student te Padua en later geneesheer te Middelburg was Petrus Gruterus, afkomstig uit Zierikzee. Zijn vader, Thomas, die indertijd om den gelove was uitgeweken en in de jaren zestig van de 16e eeuw hoog leraar in de godgeleerdheid te Duisburg, is blijkbaar niet zeer inge nomen geweest met het langdurig verblijf van zijn zoon te Padua. Hij heeft hem geruime tijd zonder geld laten zitten, met het gevolg dat de Natie gedwongen was bij te springen. In het eerste kwart van de 17e eeuw trokken niet minder dan zes studenten uit Goes naar Padua' met bekende namen in het Goese land o.a.: Smal- legange, Soetwater, Hoochcamer en Oostdgckïus of Oostdijck. Poel hekke verbindt hieraan de conclusie, omdat ook van andere plaatsen een „opeenhoping" van studenten voorkomt, dat het gaan studeren aan een bepaalde buitenlandse universiteit op een gegeven ogenblik dus ook zo iets als een plaatselijke mode is geworden. Wij mogen dankbaar zijn met deze nieuwe gegevens. Alleen de schrijver is niet altijd even zorgvuldig in zijn annotaties en zijn stijl is bepaald retorisch. N^^VVVWVVvVVWVVVVVVVVV\\VVVVVV\\VvVVVVWV\VVW (Advertentie) Eigen risico van f 25,- voor bromfietsers De contactcommssie motorrijtuig- verzekering, een in Rotterdam zete lende commissie, waarin vertegen woordigers van verzekeringsbedrij ven zitting hebben, heeft medege deeld, dat nagenoeg alle in Neder land werkende bromfletsverzeke- raars hebben besloten om vanaf 16 april 1962 voor nieuwe bromfiets verzekeringen een eigen risico van t 25,-— in te voeren voor cascoscha des. Ook bij verwisseling van de brom fiets of verandering van verzekerde op bestaande polissen, zal dit eigen risico vanaf genoemde datum van toepassing zijn. Mutaties in bestuur P.T.T.-beambte vervalste van de K.Y.P. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft in zijn vergadering van 7 april j.L besloten drs. G. J. M. Horbach te Deventer kandidaat te stellen voor het vice-voorzitterschap van de partij in de vacature, ont staan door het bedanken van prof. dr. Jos. J .Gielen. De verkiezing van een nieuwe viee- voorzitter zal plaatsvinden in de ver gadering van de bestuursraad, welke op 23 juni a.s. wordt gehouden. In deze bestuursraadvergadering zal ook de nieuwe partijvoorzitter geko zen moeten worden. Voor deze func tie heeft, zoals bekend, het partijbe stuur mr. P. J. M. Aalberse kandi daat gesteld. Door het partijbestuur is tevens be sloten een voorstel tot reglements wijziging in te dienen, waardoor de partij voortaan drie vice-voorzitters zal krijgen. Het ligt in de bedoeling als derde vice-voorzitter een vrouw te benoemen. spaarbankboekjes De rechtbank in Arnhem heeft de 21-jarige kantoorbediende J. B. N. D., voorheen ambtenaar bij de P.T.T. te Velp, dinsdag veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en de 20-jarige hofmeester J. F. G. P. te Arnhem tot negen maanden, waar van vier maanden voorwaardelijk. Beiden kregen een proeftijd van drie jaar. Deze straffen werden hun opgelegd wegens het vervalsen van spaarbank boekjes. De officier had tegen beide verdachten tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk geëist. D. heeft tijdens de uitoefening van zijn functie als loketambtenaar van P.T.T. te Lunteren een aantal spaar bankboekjes op gefingeerde namen geopend. Hij schreef gemiddeld dui zend gulden in. Met P. heeft' hij in totaal 5800 gulden op zes van de tien boekjes op verschillende plaatsen in ons land geïncasseerd. slechts f 119 desinfecterend zelfwerkend bruisend actief VRIJDAG 13 APRIL 1962 HILVERSUM L 402 m. 746 kc-s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Kamerorkest, (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Lichte orkest werken (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Balletmuziek (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek en zangsolisten. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.20 Dansorkest en zangsolisten. 13.45 Grammofoonmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Amateurprogramma. 18.20 Brabants halfuur. 18.50 Rege ringsuitzending: uitzending voor de middenstand. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Politieke lezing. 19.40 Verzoekprogramma voor de mi litairen. 20.30 Voor de jongeren. 20.50 Lichte grammofoonmuziek. 21.30 Ge varieerd programma. 22.20 22.30 Nieuws. 22.40 Ouders en kinde ren, lezing. 22.50 Amateurorkest. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.23 Lichte grammofoon muziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Muzikale ochtendpost (gr.). (Om 8.35 Van de voorpagina, praatje). 9.0 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Orkestmuziek (gr.). 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Zangrecital. 1135 Orgelspel. AVRO: 12.00 Dixielandorkest. 12.20 Rege ringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Zang en gitaar. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en grammofoon muziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte muziek en zangsolist. 14.00 Zangreeital. 14.20 Voordracht. 14.40 Kamermuziek. 15.00 Hou je aan je woord, literair spel met woorden. VARA: 16.00 Amateurprogramma. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Nieuws uit Vlaande ren. 18.20 Italiaans ensemble en zang solist. 18.50 De puntjes op de i, praat je. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazz muziek. VPRO: 19.30 Uit de kunst, kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Recht op een eigen rechtspraak, le zing. 20.20 Literair programma. 20.30 Voordracht van gedichten. 20.45 Boekbespreking. 20.50 Wereld in be weging, gesprek. VARA: 21.00 De gouden stemmen van deze eeuw (gr.). 22.00 Vocaal-instrumentaal ensemble: lichte muziek. 22.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Het kind in ons huwelijk, ge sprek. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Ver gel g- kender wijs, muzikaal gesprek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.2022.50 KRO: in samen werking met de Duitse en Oosten rijkse televisie: Der Bettelstudent, operette in drie bedrijven. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Internationale jeugdkroniek. 19.30 Voor de vrouw. 20.00 Nieuws. 20.25 Het Manneke. 20.30 Gevaarlijk tussenspel, t.v.-spel. 22.00 Filmkro niek. 22.45 Nieuws. FRANS-BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuwe films. 19.35 Politieke uitzending. 20.00 Nieuws. 20.30 interview. 21.00 Opera. 22.20 Kunstkroniek. 22.50 Nieuws. Kerk tegen het dragen van shorts in Singapore Een Portugese zendingkerk te Singa pore heeft het afgelopen weekeinde een rondschrijven gepubliceerd waar in wordt gesteld, dat „vrouwen, die in korte broeken over straat rondlo pen, wel tot zeer lage klassen moe ten behoren". Het schrijven was be doeld als adhesiebetuiging aan een recente actie van het Brits militair commando in Singapore door de echt genotes en dochters van zijn perso neel te adviseren om op straat geen shorts te dragen. Inhakend op het commentaar van een der soldatenvrouwtjes, dat geen van haar Aziatische kennissen er ooit bezwaar tegen had gemaakt schreef de kerk: „Dit komt omdat de Aziaat te beleefd is om zijn gasten erop te wijzen hoe zij zich dienen te gedra gen". „De algemeen geldende indruk is echter, dat vrouwvolk, dat in korte broek op straat durft te verschijnen, van zeer lage komaf moet zijn en geen respect heeft voor zichzelf, de goede naam van Engeland of voor de bevolking van Singapore", aldus het rondschrijven. „Indien de morele co de laag staat, laat dit dan alstublieft niet in andere landen blijken. Wees zo goed om de standaarden en de re ligieuze gevoelens van de plaatselijke bevolking- te respecteren". De atoomreactor van de technische hogeschool in Helsinki heeft voor het eerst energie geleverd en werkt nu op proef. Na de montage van verschillende toebehoren, vindt op september a.s. de feestelijke ingebruikneming plaats. HOOG EN LAAG WATER 13 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee ■rf- nap uur meter 8.59 1.39 9.26 1.55 9.48 1.72 9.58 1.26 -r nap uur meter 21.39 1.24 22.06 1.40 22.23 1.59 22.33 1.04 Wemeldinge 10.11 1.43 22.56 1.20 nap uur meter 2.34 1.59 2.59 1.75 3.29 1.89 3.08 1.51 nap uur meter 15.19 1.32 15.44 1.48 16.12 1.62 16.08 1.23 3.23 1.65 16.14 1.34 2069. Met onwaarschijnlijk gemak verhief de grote Oboriiner zich van het plat form en weldra lag de mil joenenstad Shastar ver be neden, waarna met toene mende snelheid naar de open oceaan werd koers gezet. Voor de drie Aardlingen was het een onvergetelijk pano rama dat zich aan hun ogen ontrolde. De fantastische ar chitectuur der reuzengebou- wen, de prachtige parken, het verkeer, de uitgestrekte havencomplexen, waar de talrijke subschepen kwamen en gingen... Iedereen verheugde zich op het uitstapje en vooral de kleine Dinky hunkerde naar het moment waarop hij zijn grootvader zou weer zien. Die had zoveel mooie dingen in huis en kon zo boeiend vertellen over zijn vele avon turen. In de navigatieruimte toonde Mare 9 De Amerikaanse strijdkrachten heb ben de luchtbasis Dahran aan tie Per zische Golf, die zij van de regering van Saoedie-Arabië hadden gehuurd, op 2 april aan de regering van dit land te ruggegeven. zijn gasten aan de hand van een enorme kaart de juiste ligging van het eilandje Sentoria aan de zuidkust van het werelddeel Obor. Slechts enkele uren en zij zouden er zijn. Terwijl op Valeron het leven zijn gewone loop had en pi loot Storm vanuit de' liner neerkeek op de zware deining van de oceaan beneden hem, koerste de Polaris, het vlaggeschip van de Shastarvloot op vele miljoenen kilometers af stand met drie escorte-kruisers door het heelal. En er was blijkbaar iets niet geheel in orde aan boord. (Advertentie) maChtelOOS! neem Rheumin- tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig I Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 et Een Brocades - product, dus: vertrouw er op Feuilleton door Karl Unselt Vertel nu maar op, Eva, wat is er aan de hand vroeg Ludeclte onge duldig. Iets heel ergs, Georg. Ik durf het je haast niet te zeggen. In 's hemelsnaam, Eva, wat is er dan gebeurd? Eva Ramdohr trok een bloem uit de vaas met asters die op het kleine ta feltje stond en begon er nerveus aan te plukken. Vooruit, Eva, drong Ludecke aan, zeg toch wat cr is Je moet je voor alles kalm houden liefste. Het heeft geen zin, als wij ons opwinden. We kunnen er toch niets meer aan veranderen, zei Eva Ramdohr met haar warme, zangeri ge altstem. Toen, na een diepe zucht, zei ze snel: Wij zullen elkaar voor lange tijd niet meer zien. Ik kan niet meer naar je toekomen. Ludecke zat als door de bliksem ge troffen. Zijn gezicht was doodsbleek geworden. Toen zei hij haperend: Dat dat is toch zeker niet waar, Eva. Jawel, Georg. Ik kan, ik mag hier niet meer komen. Wie zou je dat verbieden Mijn gezond verstand. En je hart? Ach, Georg, plaag me nu niet, dat heeft met mijn hart immers niets uit te staan. Zeg dan alsjeblieft, eens duidelijk, wat er is. Praat er niet zo omheen. Met tranen in haar stem vertelde zij, dat zij enkele dagen geleden bij de intendant van het theater was geroe pen. Die had haar, in tegenwoordig heid van iemand van Politbureau van SED, gezegd, dat zij voorlopig geen gastrollen meer in het westen zou mogen vervullen. Verder werd haar aangeraden en dat was zo goed als een bevel in het geheel niet meer naar het westen te gaan. Ook niet voor persoonlijke aangele genheden. Ten slotte kon haar ver loofde haar ook wel in de oostelijke sector komen opzoeken. Dat was veel beter. Dus een verbod om in het westeu te spelen en in zekere zin huisarrest. Dat is het en het betekent praktisch, dat ik niet meer naar je toe kan ko men, zei Eva met verstikte stem. Lu decke sprong op en liep opgewonden de kamer op en neer. En door zulke praatjes jij je eenvoudig intimideren? vroeg liij verbitterd. Dat zijn geen praatjes, Georg, dat weet je evengoed als ik. Dat zijn ver draaid duidelijke di'eigementen, als je goed weet tè vertalen. Dus jij wilt je daar zonder enig verzet naar schikken? Wat kan ik anders doen? Het helpt allemaal niets, Georg, we moe ten ons daarbij neerleggen, zei Eva Ramdohr. Heftig sloeg Ludecke met zijn hand op het tafelblad, zodat de glazen en flessen rinkelden. Erbij neerleggen? Nooit! riep hij luidkeels uit, ik denk er niet aan. Wat wil je er aan veranderen, Georg Wat moet, wat kan ik anders doen? Je zou het anders kunnen doen. Hij bleef voor haar staan en nam haar handen in de zijne. Kom hier bij mij. Ja, Georg, dat zou natuurlijk mooi zijn. Daar droom ik zo vaak van. Maar de werkelijkheid is nu eenmaal anders. Hoezo? Dat hangt immers alleen van jou af. Nee, Georg, dat hangt niet alleen van mij af en dat weet jij zelf ook wel. Ik kan niet voor mijzelf beslis sen. Dan zou het inderdaad eenvoudig zijn: maar zolang mijn ouders ginds in de oostelijke sector blijven Ik heb je vader keer op keer aan geboden bij mij te komen. Hij kim nier werken. Maar dat wil hij niet. Hij wil zijn werk en vooral zijn arbeiders niet in de steek laten. Ik zal hem nog eens komen opzoe ken om er over te praten. Met een moedeloos gebaar van haar handen, antwoordde Eva: Dat zal weinig uithalen. Vader kan iedere dag gearresteerd worden. Waarom zou hij gearresteerd wor den? Hij heeft niet aan zijn verplichtin gen voldaan, dus is hij een saboteur. Ludecke ging naar het raam toe. Een tijdlang staarde hij peinzend naar buiten. Toen draaide hij zich plotse ling om: Luister eens hier, Eva, je moet di rect naar mijn neef gaan, minister Ludecke, hij moet je vader ter wille van mQ helpen. Och, jouw neef de minister is toch ook maar een marionet en door heel wat anderen wordt aan de touwtjes getrokken. Misschien kan ik iets voor je va der doen Wat heeft hij nodig Ut geloof, motoren die tegen alle weer bestand zijn. Die zou ik hem kunnen bezorgen. Maar je weet, dat het verboden is, naar de overkant te leveren. Dan zet je je vrijheid op het spel. Natuurlijk weet ik dat. Maar ik vind wel een weg. Eva keek naar de klok. Georg, ik moet nu gaan. Anders kom ik nog te laat op de repetitie. En wee mijn gebeente, als ze horen, dat ik hier bij je geweest ben. Georg nam haar in zijn armen. Lieveling, dit kan nu toch geen afscheid zijn voor lange tijd. Wij moeten elkaar gauw weerzien. En als jij niet hierheen komen kunt, dan zal ik je ginds komen opzoeken. Nee, Georg, doet dat niet. Ik maak me zorgen om jou. Er hangt iets in de lucht. Ik voel het. Wij moeten, hoe vreselijk het ook is, eèn tijdje wach ten. Als er iets is dat jullie bedreigt, je vader of jou, vlucht dan, kom dan hierheen, Eva, beloof me dat. Vader vlucht niet. Hij wil er door heen. En Wij mama en ik, moeten bij hem blijven. Dat is onzin, Eva. Een martelaar daar aan de overkant dient toch ner gens voor. Hij moet zich niet op een volkomen zinloze manier opofferen en zijn hele gezin bovendien er nog bij. Eva slikte dapper haar tranen weg, draaide zich ineens om en rende, zon der nog eenmaal om te zien, vertwij feld do deur uit. Een poos bleef Ludecke als aan de gx-ond genageld staan. Toen werd hij zichzelf weer meester en liep naar de telefoon, om dr. Cornelius Ramdohr, zijn advocaat op te bellen, die een bijzondere deskundige was op het ge bied der economische vraagstukken in de in sectoren verdeelde stad Berlijn. Georg wilde hem om raad vragen. Maar de advocaat was niet op zijn kantoor. Zijn assistente kwam aan het toestel, Ruth Bittrich. In het kort zette Ludecke haar uiteen waar het om ging en verzocht haar, dr. Ram dohr zou gauw mogelijk te laten te rugbellen. Het was dringend. Juffrouw Bittrich beloofde op zake lijke toon, dat zij haar chef op de hoogte zou stellen. Na het telefoongesprek was Georg Ludecke een en al opgewondenheid. Het vel papier, waarop hij daarstraks had zitten tekenen, smeet hij in de prullemand. Besluiteloos bleef hij staan. Tenslotte nam hij zijn jas en liep ijlings het kantoor uit. Juffrouw Maas keek hem verbaasd na, toen zij hem met hoe 1 en jas uit zijn kamer zag komen en haastig weggaan. Nog voor zij hem iels kon vragen, was hij al dobr de deur verdwenen. Voor de poort botste hij tegen een heer aan. die toch moeilijk over het hoofd te zien was Hg was een berg van vlees, waar een vooraanstaand kleermaker enig model aan had pro beren te geven. (Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13