Prins startte motor bij Smit-Zierikzee zware shag Pittige demonstraties voor prins op „Outward Bound"-Renesse ANTIEKE KOFFIEPOT VOOR PRINS BERNHARD WOENSDAG 11 APRIL 1062 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Voor uw 25-jarige echtvereni ging". Dat staat op de antieke koffiepot uit liet streekmuseum van Zierik'/.ee, die prins Bernhard dinsdagmiddag met twee porselei nen kopjes meekreeg als een aan denken aan het eerste bezoek, dat hij na de rampdagen van 1958 aan Schouwen-Duiveland heeft ge bracht. „Misschien kunt U hem nog eens gebruiken", veronder stelde burgemeester mr. F. Th. Dyckmecster, toen hij het ge schenk overhandigde. Bijzonder leuk" zei de prins ver rast. En hij toonde zich zeer er kentelijk voor dit geschenk van het Zierikzeese gemeentebestuur. Overigens nam de prins nóg een herinnering mee aan zijn verblijf op deze voorjaarsdag in de Schouwse stad. De burgemeester offreerde liem een „jachttrofee" in de vorm van een opgezette kreeft. Dat was om de hoge gast te to nen, dat Zierikzee naast zijn op komende industrie nóg een bedrijf kent. Een bedrijf, dat haast zo oud is als de stad zelf: de visserij. In de trouwzaal van het Zierik zeese stadhuis was als een trait- d'union tussen de beide hoofclpun- Met druk op alarmschei opende koninklijke bezoeker de school ten van het programma op deze dag een ontvangst belegd. Hier werden de leden van de gemeente raad en de bestuursleden van de Zierikzeese Oranjevereniging, dr. J. Ph. Backx namens de ".Out ward Bound"-sohool_ en de heren A. M. Geluk en J. Coumou, res pectievelijk dijkgraaf van het wa terschap „Schouwen-Duiveland" en adjunct-directeur van de N.V. Koninklijke „Zeelandia" te Zierik zee aan de prins voorgesteld. In kleine kring gebruikte prins Bernhard in de burgemeesterska mer de lunch. (Foto P.Z.C.) DINSDAG heeft prins Bernhard de Outward Bound School in het Slot Moermond te Kenesse ge opend: een opening geheel in stijl van dit instituut. Toen de hoge bezoeker bij Moermond aankwam, was het plein omge ven door de jongens van de school, gekleed in blauwe ove ralls, een lus van dik touw om de schouders, voor geen kleintje vervaard. En hoe ondernemend ze waren, bleek enkele minuten later: de prins drukte op een knop, een schorre sirene begon te loeien en op hetzelfde mo ment maakten tientallen jon gens zich los uit de groep en stormden het slot binnen om er een geducht nummertje brand- blussen weg te geven. Zo begon deze opening! En zo bleef het vrijwel hel gehele bezoek van de prins: demonstratie op de monstratie, waarmee de knapen van de school toonden, dat men j hier van aanpakken weet. De prins was om half drie in het Slot gearriveerd en werd daar ver welkomd door burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell van Westerschouwen en dr. J. Ph. Backx, voorzitter van de Raad van Toezicht. Direct na de begroeting vingen de demonstraties aan. Als eerste dus het brandblus- sen. In een minimum van tijd waren de slangen uitgerold. De jongnes stietten de luiken van de \tnsters open en lielen zich langs dikke touwen naar heneden glijden. Zonder pardon werd een van de knapen in pyjama dwars door de stralen uit dé motorspuit heen naar beneden geloodst. En toen de prins zich op een seintje van de directeur van deze school voor ka raktervorming omdraaide, ontwaar de bij aan tie overkant van tie gracht een groepje jongens, dat met palen en touwen dit verdedigingswatcr overstak alsof de bouwers van het kasteel enkele eeuwen geleden iets hadden gegraven, dat volkomen zin loos was. Dat tie cursisten overigens voor geen kleintje vervaard waren, lieten zij hun gasten op deze middag meer dan eens weten. In een nauwkeurig uitgcmètcn programma onder slrak- De cursisten van de „Ontward- Bond"-school in „Slot Moer- mondte Renesse torsten dins- dagmiddag onder het oog van prins Bernhard een zware balk over de hmdernisbaan. Foto P.Z.C.) liiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir ke discipline speelden zij als hel ware met een zware balk over een meters hoge hindernisbaai' Met een non chalant gemak werkltn zij zich met slingertouwen over ciepe putten met water. In een soort tijger-siuipgang kropen zij door een serie „droge" rioolbuizen en tot s;ot liet instruc teur R. C. de Rooy zijn cursisten een torenhoog raamwerk beklim men, dat ze stuk voor stuk via een glrjkabelweer verlieten. Prins Bernhard nad er zijn pijp bij opgestoken, toen hij aan net begin van de iiindernisbaan van direc teur Ranft kreeg te horen, wat de opdrachten waren, die de jongens moesten uitvoeren. En omdat het nu eenmaal in de Outward Bound- sfeer gaat om correctheid, liet hij zich verleiden om de heer Ranft haast onopmerkzaam voor de om standers attent le maken op een kleine oneffenheid in zijn .te nue": zijn das zat scheef! Behalve de demonstraties buiten, werd ook binnen «etoond dat de jon gens hun „mannetje" stonden. In een (Zie slot pag. 10 kol1 EERSTE PRODUKT UIT NIEUWE FABRIEK Koninklijke gast nam kijkje bij transport op loswal langs haven pi tuy c CURSISTEN STONDEN HUN MANNETJE (Advertentie) DINSDAGMORGEN kwart over tien: prins Bernhard start in de enorme machinehal van de dieselmotorenfabrïek Smit en Bolnes N.V. te Zierikzee een nieuw gebouwde scheeps motor. Met enorm geraas begint de machine te lopen. Dat ïs heel eenvoudig genoteerd en heeft op zichzelf niets indruk wekkends. Maar toch was het dat wel degelijk! Hier begon immers een nieuwe fase in het bestaan van Zierikzee: de industrialisatie. Want de motor, die de prins in werking stel de, was de eerste die in deze nieuwe fabriek gereed is ge komen. Een eerste dieselmotor In Zierik zee! Een zaak van groot belang voor stad en streek, een belang dat nu dubbel werd onderstreept doordat de prins er voor was over gekomen om dit moment mee te' maken. Men zal begrijpen: het was door dit alles gisteren voor Zierikzee een feestelijke dag. Feestelijk om dat er een koninklijke gast op be zoek was, feestelijk ook omdat een nieuw en energiek bedrijf de eer ste aanloopfase achter de rug heeft. Het bezoek trok uiteraard grote belangstelling. Honderden ston den op de dijk langs het haven kanaal toen twee helikopters vlak bij de nieuwe fabriek van Smit- Bolnes landden. De hefschroef - vliegtuigèn, waarmee de prins en zijn gevolg arriveerden. Vergezeld van zijn adjudant, ma joor-vlieger-waarnemer K. van Gessel begaf de koninklijke gast zich naar de toegang tot de geïm proviseerde landingsplaats, waai de plaatsvervanger van de com missaris der koningin in Zeeland, gedeputeerde dr. A. J. J. M. Mes en dc burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, hun op wachting maakten. Commissaris sen en directieleden van Smit en Bolnes N.V. drukten de prins de hand en daarop wandelde het ge zelschap naar de hoofdingang van de fabriek. „Kunst en Eer" zorg de. daar voor een klinkend.welkom. Met een hartelijke handdruk dank te de prins de dirigent, de heer E. A. de Looff, voor deze begroeting. Rondleiding Daarna begon de rondleiding langs freesbanken en lasinstallaties, langs enorme metaalscharen en door een uitstekend gesorteerd on- derdelenmagazijn. De prins had grote belangstelling voor de man- achter-de-niacliïne, telkens wan neer zijn explieator, directeur D. H. L. Smit, zijn aandacht vroeg voor een nieuw object in de grote hal, waar de dieselmotoren in de zogenaamde V-vorm langzaam maar zeker naar hun vorm toe groeien. De prins liet de jongste werkne mer in deze jonge Schouwse me taalindustrie, Rinus Steur uit Burgh, uitgebreid vertellen over de machine, die onder zijn handen in het produktieproces meedraait. Plotseling stond het gezelschap bij twee hoge opengeschoven deu ren. Een blik daardoor maakte er na zijn rondwandeling nog weer op attent dat de nieuwe dieselmo torenfabrïek van Zierikzee midden in de polder staat. In de fi-isse voorjaarswind ging het daarop naar de loswal, waar de gemeente Zierikzee een S0-tons loopkraan heeft laten bouwen. Prins Bern hard en zijn gevolg krsgen daar te zien. hoe het frame van een nieuw te bouwen motor in de kabels hing. Een helgele lorrie zwoegde de helling naar deze nieuw ge bouwde transpor! plaats aan het havenkanaal op om de last van de kraan over te nemen. Oriëntatie Aan de rondgang door de fabriek was een korte oriëntatie vooraf gegaan. Terwijl de metaalgeluiden tussen de klapdeuren door naar binnen drongen vertelde de heer D. L. H. Smit met behulp van enkele maquettes hoe de gang van zaken in het nieuwe bedrijf is. Nu dertien maanden na het slaan van de eerste paal de fabriek op driekwart van zijn volle toeren draait, kreeg prins Bernhard dus een uitstekende indruk van de richting, waar het op Schouwen- Duiveland heen gaat: industriali satie. Daarop had burgemeester Dijck meester even te voren in een be groetingstoespraak met grote na druk gewezen. „De laatste maal zag U Zierikzee in een uitzichtloze siutatie", zo herinnerde hij zijn ko ninklijke gast aan het bezoek, dat deze kort na de eerste februari 1953 aan het overstroomde eiland bracht. „Er is veel moed opgebracht om ervan te maken, wat U nu kunt zien. Daarom zijn wij zo bijzonder verheugd, dat U komt kijken naar wat hier is opgebracht om de soci aal economische structuur van oris eiland op een hoger plan moet brengen". Nadrukkelijk attendeer de burgemeester Dijckmeester er nog op, dat de grote belangstelling van het koninklijke huis voor de bewoners van Schouwen-Duive land van het grootste belang is ge weest. De president-commissaris van Smit en Bolnes N.V., de heer L. C. Smit, bood de prins voor zijn vertrek van het industrie terrein nog een verrekijker aan, zoals hij dat in 1933 ook had gedaan aan prinses Juliana bij de proefvaart van de „Zwarte Zee".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9