Mr. Cals spreekt verzoenende woorden over mammoetwet Kinderen sliepen in onbewoond huis KLANKBORD Kroesjtsjew ontvangt westelijk ultimatum ZEVEN ZWAAR GEWONDEN BIJ BUSONGELUK MOEDER KON DE HUUR NIET MEER BETALEN EN VOND GEEN ONDERDAK Zeeman krijgt jaar voor moord in Engeland VERDER OVERLEG C.A.O. KOOPVAARDIJ BELGISCHE BLADEN BOOS OVER OPTREDEN VAN NEDERLANDSE MARECHAUSSEE „GANGSTERMETHODEN" Drie jaar met aftrek voor procuratiehouder WOENSDAG 11 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Rede-met-hindernissen voor. Tweede Kamer parlement, heeft gisteravond in Delft gepleit voor een ge meenschappelijk verkiezings programma van de drie Neder landse Christen-Democratische Partijen K.V.P.. A.R.. C.H. U. bij de Tweede-Kamerver kiezingen van volgend jaar. „Ik ben van mening", zo ver klaarde hij „dat onze drie par tijen ernstig moeten overwegen 5 in welke mate het mogelijk zal zijn zich bij de verkiezingen van 1963 te presenteren met een gemeenschappelijk pro gram van dezelfde strekking", ook al zouden zij voorlopig nog wel elk voor eigen reke ning blijven werken. Mr. Bies heuvel verklaarde dit in een tafelrede aan een diner bij kaarslicht, dat de K.V.P., A.R. en C.H.U. gisteravond in een der prachtige oude zalen van het Prinsenhof in Delft aanbo den aan de leden van de chris ten-democratische fractie van het Europese parlement, die in Den Haag vergadert. Men vraagt mij wel, zo zei hij, of ik als protestant kan mee werken in een groep waarvan de meeste leden katholiek zijn. S Mijn antwoord is een volmón- 5^ dig ja. Gisterochtend om half zes is een bus, die iedere dag vanuit Kerkrade Ne derlandse grensarbeiders naar de Vereinigte Glanzstoff Fabrieken bij Geilenkirchen brengt, op anderhalve kilometer voor Geilenkirchen geslipt en over de kop geslagen. De bus kwam op een weiland langs de weg terecht. Van de twintig in zittenden, voornamelijk afkomstig uit Kerkrade, zijn er zeven zwaar maar niet levensgevaarlijk gewond. Zij zijn allen naar Nederland overgebracht én opgenomen in ziekenhuizen in Kerk rade en in Heerlen. Twee gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis in Kerkrade. Het zijn de 37-jarige mevrouw Haas uit Kerk rade en de 18-jarige Van 't Veld uit Kerkrade-Chevremont. Van de vijf slachtoffers die in Heerlen zijn op genomen zijn er later twee naar huis overgebracht. In- het ziekenhuis in Heerlen worden nog verpleegd de 23- jarige mej. N. Tettcroo, de 46-jarige L. Themis en de 32-jarige W. Strue- ver. Zij zijn alle drie afkomstig uit Kerkrade. Onder dek van vodden De Amsterdamse kinderpolitie heeft, zich maandagnacht ontfermd over vier kinderen van negen tot een jaar die slapend op de grond van een tij delijk onbewoond huis op de Laagte Kadijk in de hoofdstad werden ge vonden. He kinderen zyn tijdelijk on dergebracht bij de zusters Augusti- nesscn in Amsterdam. Volgens de politie trekt de moeder van de kinderen reeds zeer geruime tijd van het ene naar het volgende onbewoonde huis om een onderkomen te vinden. Sinds haar man in de DIEF. Effcktenmakelaar William Catchpole vertelde dezer dagen aan een Londense rechtbank, hoe hij op zekere dag moe was thuisgekomen, met slechts één verlangen, zich lang uit neer te vlijen in oen gemakkelijke stoel. Toen hij echter zijn kamer bin nenkwam, zat er een vreemdeling in zijn stoel, die zijn beste pak droeg, zijn overhemd, das en schoenen en die zijn beste cognac dronk. De vreemdeling onderhield zich vriendelijk met Catchpole terwijl deze dc politie opbelde. Voor de rechtbank diende deze zaak nu, die door de po litie „de droevige geschiedenis van een dief die niet nuchter kon blijven" werd genoemd. De 40-jarige Steve S. zou die dag in verscheidene woningen hebben inge broken en bij elke nieuwe diefstal op zijn eigen succes hebben gedronken. Tegen de tijd dat hij bij Catchpole in brak, was hij te dronken om nog voorzichtig te zijn, aldus de politie. Ontwerp laat vrije ontwikkeling voortgezet onderwijs toe (Van onze parlementaire redacteur) Het pad van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap- pen, mr. Cals, gaat niet over rozen. Verleden week is liij een paar uur aan het woord geweest ter verdediging van zijn wets ontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Gistermid dag j.l. om een uur zou liij zijn rede vervolgen, maar de Tweede Kamer begaf zich in een debat over de vraag, of een hernieuwde openbare of besloten bespreking met de regering nodig is over Niemv-Guinea, dat geruime tijd duurde. Mr. Cals zat geduldig te antichambreren. trekken van de pacificatie. Maar, zo liet hij er op volgen, het automatis me van de lager-ondcrwijswet kon niet zonder meer voor het voortge zet onderwijs worden toegepast. Daarom moest er een andere proce dure voor de stichting van openbare en trouwens ook voor bijzondere scholen gekozen worden. De la gere scholen dragen alle een „bin nengemeentelijk" karakter. Daarte genover hebben zeer veel scholen voor voortgezet onderwijs een streek- verzorgend karakter. De opzet van de planprocedure is juist om tot een evenwichtige verdeling van de scho len te komen, onafhankelijk van de toevallige al dan niet actieve instel ling van bepaalde gemeentebesturen. Oude formulering Op verzoek van enkele afgevaar digden was de minister bereid om het artikel luidende „Het school onderwijs wordt onder het aan leren van gepaste en nuttige kundigheden dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der leerlin gen, aan hun lichamelijke oefe ning en aan hun opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden" in het ontwerp te laten staan, hoewel hier een formule ring van meer dan honderd jaar oud gebruikt is en er van enkele zijden bezwaar tegen gemaakt was. Intussen zal hij nader over leg plegen met de meest betrok ken instanties over een meer eigentijdse formulering. De minister besprak voorts enkele in de grondwet voorkomende termen, zoals „regelen", „eisen van deugde lijkheid", „vrijheid van inrichting" enz. waarover enig verschil van me ning gerezen was. Ook besteedde hij aandacht aan de delegatie van be voegdheden aan dc regering, waarbij hij de verzekering gaf, dat men ook wanneer een zaak niet bij gewone wet maar bij algemene maatregel van bestuur geregeld wordt, ver trouwen kan, dat objectief te werk wordt gegaan. De bewindsman be toogde, dat de eisen van deugdelijk heid voor het openbaar en voor het bijzonder onderwijs in grote lijnen gelijk zijn. Er was bezwaar gemaakt, dat in de Mammoetwet termen gebruikt worden zoals „lager algemeen voort gezet onderwijs", „middelbaar alge meen voortgezet onderwijs" en „ho ger algemeen voortgezet onderwijs," die niet in de grondwet voorkomen. De minister achtte dit geen be zwaar. Hij was van oordeel, dat deze vor men van onderwijs zich in het maat schappelijk leven vorder vrij moeten kunnen ontwikkelen. Misschien zul len de desbetreffende scholen er op de duur wel anders gaan uitzien, dan men zich thans voorstelt. Dat is vroeger ook gebeurd met ver schillende vormen van onderwijs. De minister vond dit een gezonde ont wikkeling. Het is niet juist om te blijven pogen de verschillende scho len in een nauw wettelijk keurslijf te persen. De Mammoetwet laat vol doende gelegenheid tot een vrye ont wikkeling èn tot verdere vernieu wing van het onderu ijs. Verzoenende houding Toen hij eindelijk aan het woord zou komen, bleek de luidsprekersinstal latie in het kamergebouw, die ook al tijdens het debat over Nieuw- Guinea met horten en stoten ge werkt had, zodanig defect te zijn er was bij werkzaamheden in het kamergebouw een kachel geraakt dat herstel nodig was. En opnieuw moest minister Cals wachten tot lialf vier. Toen heeft hij ruim twee uur kunnen spreken en voor de tweede maal is zijn redevoering afgebroken. Van middag gaat hij verder, dan heeft hij nog uren nodig. Mi'. Cals is gisteren diep op verschil lende zaken ingegaan. Opvallend was daarbij, dat hg tegenover zijn voornaamste opponenten dr. Tilanus van de C.H.U. en dr. Bruins Slot van de A.R.P. een verzoenende hou ding aannam en zijn uiterste best heeft gedaan, om hen van de rede lijkheid van zijn standpunt in ver schillende kwesties te overtuigen. In de hoop ongetwijfeld, dat men elkaar op een aantal punten alsnog zal kunnen vinden. Geen vuiltje Minister Cals onderwierp aan een uitvoerige beschouwing de vraag, of de pacificatie, die hij in zijn Mammoetwet heeft doorgevoerd, al of niet in strijd is met de grondwet. Er was namelijk door de Kamer twijfel uitgesproken of er wel volledige overeenstemming tussen deze twee bestaat. De be windsman kwam uiteraard tot de conclusie, dat er geen vuiltje aan de lucht is en dat zij, die zijn wetsontwerp hebben bestreden, o a. met bet argument van strij digheid met de grondwet het bij het verkeerde eind hebben. De bewindsman vond dat met de pacificatie het zwaartepunt bij de maatschappij is gelegd en dat ten aanzien van de vrijheid en de ge lijkheid, welke die maatschappij be hoeft voor de ontwikkeling van het onderwijs, of dat nu openbaar of bij zonder onderwijs is. de overheid een positieve taak heeft en geen nega tieve. Uitvoerig betoogde mr. Cals dat hij het onderscheid tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs ten volle tot zijn recht heeft laten komen. Het gehele wetsontwerp is geba seerd, zo zei hij verder, op het door strafgevangenis zit, kan zij de huur van haar eigen woning niet meer be talen. Dc vrouw had zich toegang tot het huis verschaft door een ruit in te slaan. Het jongste kind sliep onder het kapotte raam. De kinderen waren allen gedeeltelijk gekleed en sliepen onder lappen van dekens. Zij waren goed gezond. De moeder zou afwezig zijn geweest omdat zij op zoek was naar een nieuwe woning. De justitie heeft de kinderen twee jongens van 9 en 1 jaar en twee meisjes van 7 en 4 jaar onttrokken aan het ouderlijk ge zag. De heer Ronald McNamara uit Leeds draagt hier een motorhelm, welke is uitgerust, met knipperlichten om rich ting aan te geven. Batterijen zorgen voor de voeding. Aan de voorzijde van dc helm bevindt zich de schake laar. Het voordeel is, dat. men een be tere controle op het voertuig kan hou den. 9 Blitse oudheidkundigen hebben op de plaats van het vroegere paleis van de Assyrische heerser Salrnanassar III <859- 824 voor Christus) to Nimrod in het noorden van Irak het marmeren onder stuk van een troon gevonden. In het marmer zijn inscripties aangebracht van gebeurtenissen uit hel Jaar 846 voor Christus. De leider van de groep oud heidkundigen is prof. David Oates. Een rechtbank te Leeds heeft giste ren de 20-jarige Nederlandse zeeman W. J. W. van G. veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf we gens doodslag. Van G. was schuldig bevonden aan doodslag op een 75- jarige bewaker. De advocaat van Van G. heeft in zijn pleidooi gezegd dat zijn cliënt zozeer onder de invloed van alcohol ver keerde dat hij de oude man had aan gezien voor een zeventienjarige op varende van zijn schip, de „Alpha". De openbare aanklager had gezegd dat de twee jonge opvarenden van de „Alpha" op de avond van de dag van aankomst te Gooi, 16 december j.l., samen hadden gedronken. Van G. had de ander bedreigd en op diens oog geslagen. Laatstgenoemde rende daarop van boord, achtervolgd door Van G. Deze zag toen de oude man en dacht dat het zijn maat was. Hij sloeg de oude man neer en schopte drie keer tegen diens hoofd. Zes da gen later overleed de oude man in het ziekenhuis. Een. beeld van het bezoek, dat II.M. de Koningin dinsdag aan de politie in Rotterdam heeft gebracht: hier ziet men de vorstin aan boord van. het nieuivste zeewaardigepatrouilleschip van de Rotterdamse rivierpolitie, de P. 10, dat bestemd is voor de dienst in het Botlek- en Europoort gebied. Een delegatie van de Stichting van den Arbeid heeft gistermiddag onder leiding van drs. D. Roemers, werk nemersvoorzitter van de Stichting van den Arbeid, een bespreking ge houden met de voorzitters van de organisaties, betrokken by de c.a.o. voor de koopvaardij. Partijen hebben toegezegd het over leg over de herziening van de c.a.o. per 1 mei zo spoedig mogelijk voort te zetten, bij welk overleg een dele gatie uit de looncommissie van de Stichting van den Arbeid goede dien sten zal verlenen. Bovendien heeft de delegatie uit de stichting partijen feadviseerd de loonstructüur in de oopvaardij ten principale in hun verder overleg te bespreken, waar mee partgen hebben ingestemd. AKKOORD IN GENEVE ÓF VOORTZETTING PROEVEN President Kennedy en de Britse minister-president MacMillan, hebben de Sovvjet-premier, Kroesjtsjew, meegedeeld te ho pen dat hij zijn mening over in ternationaal toezicht op de na leving van een verbod van kern proeven zal herzien. Als de Rus sische premier Iiiertoe niet be reid is, zal het plan voor weste lijke proeven worden uitgevoerd aldus Kennedy en MacMillan. In een gemeenschappelijke boodschap hebben de twee westelijke regerings leiders gezegd dat er nog altijd tijd is voor een akkoord indien de Russen hun standpunt willen hei'zien. MacMillan heeft Kroesjtsjew een per soonlijke boodschap gezonden waarin wordt gezegd dat het doel van inter nationaal toezicht is de achterdocht weg te nemen inpiaats van deze te vergroten. Aanvaarding ervan in be ginsel zou alle volkeren ter wereld vervullen van nieuwe hoop. In de gemeenschappelijke bood schap werd eraan herinnerd dat de Russische vertegenwoordigers op de conferentie te Genève over een akkoord tot beëindiging van de proeven met kernwapens tot dusver internationale inspectie in de Sowjet-Unie in het geval van niet geïdentificeerde seismische verschynselen hebben afgewezen. Op dit gebied is geen vooruitgang gemaakt. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben van het be gin af op het standpunt gestaan dat het van levensbelang is dat een der gelijk verdrag voorziet in een stelsel van toezicht. Bij de huidige stand van de weten schappelijke apparatuur zijn er te veel gevallen waarin men niet kan constateren of seismische verschyn selen van natuurlijke of van kunst matige aard zijn, aldus Kennedy en MacMillan. Het Russische persbureau Tass heeft inmiddels het beroep van Kennedy en MacMillan op premier Kroesjtsjew om akkoord te gaan met een mini mum aan internationale controle op kernproeven, „een afleidingsmanoeu vre van louter propagandistische aard" genoemd. Storm in een glas water... £aar aanleiding van de kritiek S die in Belgische dagbladen is uitgeoefend op het optreden s van de Nederlandse marechaus- see bij een grenspost in Lim- burg heeft de brigadecomman- dant van de Koninklijke Mare- chaussee in Roermond ver- klaard, dat hij de uitlatingen van Belgische zijde beschouwt als „een storm in een glas \va- ter". g= De lezing is op verschillende =s punten onjuist, zo deelde hij s verder mee. §5 De Duitser is wel even kwaad geweest, maar later heeft hij s excuses gemaakt en een sigaar aangeboden, aldus de comman- H dant. Deze zei verder dat de verhouding met de Belgische rijkswacht ter plaatse uitste- kend is. Alleen die met de Bel-, gische douane laat wel eens te wensen over. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Wereldgebeuren „Dit stel geüniformeerden hoort tliais in een politiestaat achter het IJzeren Gordijn". Dit schrijft het Belgische blad „Het belang van Lim burg" naar aanleiding van bet optreden van de Neder landse marechaussee bij de grenspost Kesserïch-Itter- voort in Limburg. Volgens het blad zoudeu twee marechaussees op Belgisch grond gebied de Duitse vrachtwagen chauffeur hebben vastgegrepen, ontvoerd naar Nederlands gebied en hem daar met gummiknuppels hebben bewerkt. Aanleiding daartoe zou zijn ge weest, dat de chauffeur, zoals gis teren reeds gemeld, moeilijkheden aan de grens verwachtte toen hij zag, dat de Nederlandse mare chaussee aanstalten maakte zijn vrachtauto op de ladingsvoor schriften te controleren. Aange zien deze voorschriften in België anders zijn en de Duitse vracht auto daaraan wel voldeed, besloot de chauffeur en zijn collega te wachten, totdat de Nederlandse marechaussee zou zijn verdwenen. Hij bleef op een afstand van 400 meter van de grens op Belgisch grondgebied. Volgens liet relaas van enkele Belgische kranten zou den de Nederlandse marechaus sees hun geduld hebben verloren en de Duitse chauffeur met ge weld over dc grens hebben ge bracht. „Brutaal" „In ons land zou do rijkswacht zich tegen een moordenaar niet zo brutaal aanstellen", aldus „Het belang van Limburg". „Met. aan. drang verzetten wy ons tegen de nmanden geleden heeft zij ook een chauffeur tot in België achter volgd. Toen heeft onze rijkswacht de ogen collegiaal dichtgeknepen, maar ditmaal zal zij doorbijten", aldus het Belgische blad. Protest De .Gazet van Antwerpen' schrijft dat Nederland „een scherp pro test" mag verwachten, zowel van Belgische zijde als van Duitse zij de, naar aanleiding van het „in cident". Het vergelijkt het optre den van de Nederlandse mare chaussee met een „achtervolging in gangsterstijl" en voegt hieraan toe: „weer eens is bewezen, dat de Koninklyke Nederlandse Mare chaussee zich maar al te vaak van haar kleinste zijde laat zien en een eigen interpretatie geeft aan Benelux". De „Standaard" meent, dat het incident geen goed heeft gedaan aan de collegiale verhoudingen ze ongehoorde praktijken van de tussen de Nederlandse en Belgische marechaussee. Het is niet de eer- grensambtenaren bij Kessenich- sto keer, dat deze zich te Kesse- Maarseik die „toch al niet op al te rich zo aanstelt. Nauwelijks zes beste voet met elkaar stonden". Kikkerpootjes Het is nu zo ver op Cuba, dat ook de eetbare achterpootjes van de kikkers gerantsoeneerd zijn en dat akelige verschijnsel gevoegd bij alle andere rantsoeneringen, geeft maar een trieste indruk van het le ven op het eens zo welvarende eiland. Een medewerker van de New York Times heeft deze week nog eens de noodkreten en andere uitlatingen van de Cubaanse regering geanalyseerd voor wat betreft de voedseldistribu tie. Die regering geeft zelf toe. dat ze wel probeert te distribueren, maar dat ze het systeem niet op gang kan krijgen. De bevolking van Cuba lucht intussen openlijk haar verontwaardi ging over .de slechte economische toestand en over het gebrek aan le vensmiddelen. Drie jaar bewind van Fidel Castro heeft er toe geleid,, dat de produktie in de meeste bedrijven ontstellend is teruggelopen, dat 'het land niet be schikt over ruilmiddelen om in het buitenland voedsel te kopen en dat er chaos begint te heersen. Op de suikerplantages, die op het eiland een der hoofdbestaans- bronnen zijn. weigeren de land arbeiders behoorlijk te werken. Er moesten militairen worden ingescha keld bij het oogsten van het suiker riet. De oogst zal dit jaar ongeveer half zo groot zijn als het vorig jaar. Fabrieksarbeiders in de steden blij ven veelvuldig weg van hun werk, omdat ze voor hun geld toch nage noeg niets kunnen kopen en dan maar liever hun gemak houden. Ern stig wordt ook geklaagd over de pro- dukten van bepaalde genationaliseer de bedrijven. Zo publiceerde een krant een foto van een paar dames schoenen met hakken van ongelijke hoogte waarbij de opmerking' werd gemaakt, dat dit een gewoon ver schijnsel was. Het ziet er dus niet rooskleurig uit op Cuba en naclemaal Rus land te weinig hulp kan bieden aan de hongerende Cubanen, ver wacht men in de Verenigde Staten, dat Castro in de nabije toekomst zich enigermate zal afkeren van Rusland en wat vriendelijker zal worden voor de Verenigde Staten. De Amerikanen worden in die ge dachte nog versterkt, nu Castro een van zijn oude communistische vrien den het land uitgezet heeft, omdat hij te dogmatisch was. De man vertoeft thans in Praag. Maar openlijk bedelen bij de Ver enigde Staten en bij de Zuidamerï- kaanse landen is er voorlopig nog niet bij voor Castro. Hij probeert het op dit ogenblik met een wonderlijke vorm van slavenhandel, die bij vele mensen in Europa toch wel herinne ringen moet oproepen aan de zeven tiende eeuwse gloriedagen van de Noordafrikaanse zeerovers. Deze zeerovers namen Europese zeelieden gevangen, om ze vervolgens tot sla ven te degraderen en ze daarna te gen een losgeld terug te verkonen aan de ontstelde familieleden in Eu ropa. De heer Castro houdt in zijn ge vangenissen te Havanna ruim elf honderd Cubanen opgeslo ten, die deelnamen aan een mislukte invasiepoging. Die poging werd gedi rigeerd van de Verenigde Staten uit en het lijdt geen twijfel dat een aan tal hoge Amerikaanse functionaris sen sterk geïnteresseerd was bij de ze poging tot omverwerping van het Castro-bewind op Cuba. Reeds eerder heeft Castro gepoogd die gevangenen te verkopen aan een „comité" ih de Verenigde Staten. Hij vroeg een grote partij landbouwtrac- tors in ruil. Die mensenhandel kwam echter niet tot stand. Nu heeft hij de 1100 Cubanen laten veroordelen tot dertig jaar gevange nisstraf. maar hij blijft in de markt met zijn „slaven". De drie leiders van de invasie zyn te koop voor vijf honderdduizend dollar elk en de klei ne mannekens worden voor 25.000 dollar per stuk aangeboden. De gevangenen, die een rijke „pa" of „oom" hebben boffen, want ze kun nen nu direct door pa of oom uit handen van Castro worden bevrijd. Minder goed zijn de afstammelingen van bezitloze families er aan toe. Zij zullen moeten wachten totdat in de Verenigde Staten een „slavenkas" is gevormd om hen los te kopen. De heer Castro belijdt toch wel een wonderlflke vorm van com munisme! Optimisten in de Verenigde Staten zien er echter een teken in, dat Castro nog hoopt op een betere verstandhouding met de Verenigde Staten en dat hij daarom de gevangenen niet heeft laten exe cuteren zoals hij twee jaar gele den stellig gedaan zou hebben, maar ze als onderhandelingsobject ge bruikt. Dat zyn wel „échte" optimis ten! De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdagmorgen de 51-jarige alge meen procuratiehouder van de Am- sterdamsche Bank in Bussum, J. F. J„ wegens oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte, alles meer malen gepleegd en het in staat van dronkenschap hesturen van een auto, veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek. Tegen hem was zes jaar met aftrek en wegens het onder invloed van drank besturen van een auto voorts twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Ook had de officier gevraagd een bedrag van ruim 2000.dat bij de verdachte in beslag was genomen, aan de Am- sterdamsche Bank terug te geven. De rechtbank achtte zich hiertoe echter niet bevoegd. Pi procuratiehouder, die ook lid was van de Bussumse gemeenteraad, zwaaide de scepter op de effecten- afdeling van het Bussumse bijkan toor van de Amsterdam=che Bank. In dc periode van 195- tot 1961 heeft hij zijn werkgever voor drie ton benadeeld door gewaagde spe culaties met geld van cliënten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5