PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN TWEEDE NIEUW-GUINEA-DEBAT Prins Bernhard bezocht Zierikzee en Renesse Mr. Burger vraagt om mening van regering over plan-Bunker Bunker treedt niet op namens V.S. KAMER VERWERPT SOCIALISTISCHE VOORSTELLEN Overdag 'n tikje zachter NEDERLANDSE SOLDATEN HIELDEN ZICH IN LIMA SCHUIL Amerika bereidt zich voor om kernproeven te nemen VlaminKje speien VANDAAG BESPREKING LOONBELEID Vand aag (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de fractie van de P. v. d. A. in de Tweede Kanier mr. Burger, heeft in de vergadering van gisteren van een ruime meerderheid der leden niet zijn zin kunnen krijgen, toen hij aandrong op een hernieuwd debat over Nieuw-Guinea. Hij verlangde in de eerste plaats, dat de voorzitter dr. Korten- horst aan de regering om opheldering zou vragen, waarom zij tijdens het debat dat. verleden week over Nieuw-Guinea gehou den is de Kamer niet op de hoogte heeft gesteld van het plan- Bunker ter oplossing van het conflict. In de tweede plaats wenste hij dat de Kamer niet op paasreces zal gaan, voordat zij alsnog heeft kunnen kennisnemen van de geopperde denkbeelden over de beëindiging van het conflict en het standpunt van de rege ring daarover en niet voordat zij de gelegenheid zal hebben gekregen om daarover te be raadslagen, hetzij in een open bare; hetzij in een besloten ver gadering. De Kamer verklaarde zich tegen de inwilliging van deze verlangens, die de heer Burger in het kleed van twee voorstellen had gestoken. Zij ver wierp beide voorstellen met 43 tegen 77 stemmen. Vóór waren alleen de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. Terwijl mr. Burger dinsdagmiddag in de Tioeede Kamer aan het woord was, deed zich een storing voor in de geluidsinstallatie. Dit had niet alleen tot gevolg dat de Kamerleden samen dromden bij het spreekgestoelte om niets van het betoog van mr. Burger te missenmaar tevens beklom een technicus het voorzittersplatform om de geluidsinstallatie te repareren (foto). Schimmenspel Mr. Burger nam het de regering hoogst kwalijk, dat zij verleden week het debat over Nieuw-Gui nea door de Kamer heeft laten voeren, zonder dat zij mededeling had gedaan over het haar bekende plan-Bunker, dat naar openbaar geworden is, zou inhouden geleide- - lijke overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indone sië in een overgangsperiode van twee jaar onder toezicht van de Verenigde Naties, waarna de Pa poea's zelf over hun verdere lot zullen kunnen beslissen. Hij vond, dat het debat nu niet veel meer geweest was dan een schimmen spel. Achttien doden in Franse kruitfabriek Gistermiddag is in de nog smeulende ruïne van de maandag ontplofte kruitfabriek in Saint Just d' Ardeche het lijk van een vrouw gevonden, waardoor het aantai doden als ge volg van de ramp tot achttien is ge stegen. Er worden thans nog vijf mensen vermist. Enkele gewonden verkeren nog in levensgevaar. De oorzaak van de catastrofe is nog steeds niet bekend. Het gevaar voor verdere ontploffingen is thans gewe ken. Het raadsel rond een particulier vliegtuig, dat kort voor de ramp enkele malen over de fabriek zou zijn gevlogen is gisteren opgehel derd. Het bleek een vliegtuig te zijn geweest met een fotograaf van een krant aan boord, die opnamen maak te van de brandende fabriek. Ten onrechte hadden ooggetuigen eerst verklaard, dat het toestel vóór de ramp was waargenomen. (Van onze weerkundige medewerker) Geleidelik komt de tempera tuur overdag iets dichter bij normaal te liggen, hetgeen de laatste acht weken vrijwel niet meer is voorgekomen. De datum, waarop de 12 gr. C. is overschreden, ligt dit jaar bijzonder laat. Na 1865 is het in ons land niet meer zo lang koud gebleven. Ook elders in Europa liggen de temperaturen ver beneden normaal, met uit zondering van de Balkan, waar de lente weer éen aanval onder neemt met temperaturen boven de 20 gr. Zwakke storingen kunnen ons van de oceaan be reiken met tijdelijk iets meer bewolking en een buitje, maar er komen ook flinke opklarin gen voor. Het hoge drukgebied boven de golf van Biscaye, komt nog iets dichter bij Frankrijk te liggen. De tempe raturen kunnen nu tot ongeveer 5 10 graden of iets hoger stijgen 8 s al geeft dit nog geen bijzonder fraai lenteweer. h De regering maakt nu geen haast met de kabinetsraad over het voor stel van de heer Bunker, maar de heer Burger vond dat onjuist. Naar zijn oordeel is er wel haast bij een beslissing, omdat het conflict op een oorlog kan uitlopen en omdat er spoe dig niets anders zal overblijven dan capitulatie. De socialistische fractie leider vond het gewenst dat de Ka mer in dit stadium van de ontwikke ling wordt ingelicht, liefst in een openbare vergadering, maar zo nodig in comité-generaal. Begrip Behalve de heren Lanlchorst van de P.S.P. en Bakker van de C.P'.N. die zich achter zijn voorstellen schaarden al had de heer Bak ker er weinig behoefte aan om over een Amerikaans voorstel te discussiëren vond mr. Burger de heren Tilanus (e.h.), Oud (v.v.d.), De Kort (k.v.p.) en Bruins Slot (a.r.) tegenover zich. Het meeste begrip vond hij nog bij de heer Bruins Slot, diè van oordeel was, dat mr. Burger als hij bepaalde dingen wenste te we ten, op de daaiwoor bestemde dag dat is donderdag a.s., mondelinge vragen tot de regering zou kun nen richten. De andere afgevaardigden ontkenden, dat het debat van verleden week het karakter van een schimmenspel zou hebben gedragen. Zij verlangden voor de regering enige rust om de zaken terdege te kunnen bestuderen. Zij meenden, dat de Kamer zich op dit ogenblik van een inmenging in het buitenlandse beleid van de regering diende te onthouden en zij wensten af te wachten, wat de ministers in de vergadering van de vaste com missies vfior defensie en voor bui tenlandse zaken uit de Tweede Ka mer, die donderdag a.s. gehouden wordt, zullen meedelen. De fracties, die zij achter zich had den, waren het met dit standpunt eens. Vandaar dat de voorstellen van de heer Burger met een ruime meer derheid verworpen werden. Washington verklaart: Voorstel was gelijktijdig in beide landen Hefc Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat de V.S. pogen Nederland en In donesië weer samen te bren gen voor het hervatten van hun overleg over het geschil inzake westelijk Nieuw-Gui nea. De woordvoerder van het mini sterie, Lincoln White, weigerde echter commentaar te geven op berichten over een nieuwe bemid delingspoging door de V.S., die Indonesische bijval oogstte maar onrust in Den Haag zou hebben veroorzaakt. In het bijzonder reagerend op be richten uit Den Haag dat de Ne derlandse regering niet gelukkig was met de rol die de Amerikaan Ellsworth Bunker speelde, zei de heer White dat de heer Bunker -ptrad als particulier en niet na mens de Amerikaanse regering. Lincoln White zei op zijn perscon ferentie dat de heer Bunker zijn voorstel gelijktijdig aan beide par tijen heeft gedaan. In antwoord op een vraag zei hij dat het voorstel bedoeld was om de besprekingen weer op gang te brengen en dit overleg door het oriënterende stadium heen te hel pen naar een formelere fase van onderhandelingen. Op de vraag wat de rol van de Amerikaanse «jegering was bij het opnieuw samenbrengen van de Nederlanders en de Indonesiërs, zei Lincoln White, dat de Ameri kaanse regering „meent dat de de beste en snelste manier is voor hervatting van deze besprekingen het verkrjjgen van een vreedzame oplossing." De politie te Lima, Peru, heeft giste ren meegedeeld drie Hollandse sol daten te hebben ontdekt, die zich schuil hielden in de toiletten van het luchthavengebouw te Lima. De soldaten, die maandag werden ontdekt, deden volgens de politie in Lima een poging zich los te maken van een contingent van 90 soldaten die op transport waren naar Nieuw- Guinea. De soldaten werden aan boord van 't vliegtuig -teruggebracht nog voordat de twee uur durende pauze veretreken was, zo werd gezegd. Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt, dat de Amerikaanse au toriteiten voorbereidingen treffen om, indien president Kennedy hieraan zijn goedkeuring schenkt, tussen eind april en juni a.s. 25 tot 30 proefne mingen met kernwapens uit te voe ren. De proeven zouden onder meer het op een «hoogte van meer dan 160 kilome ter tot ontploffing brengen van een atoomkop voor een raket en het af werpen van een dozijn kernwapens uit vliegtuigen omvatten. Een door de Mexicaanse zon ge bruinde prins Bernliard landde dinsdagmorgen met een helikop ter op het industrieterrein van Zierikzee en stapte diezelfde middag hij de boogbrug van kasteel „Moermond" te Renes se uit het hefschroefvliegtuig. Schouwen had de vlag uitgesto ken om zijn koninklijke gast een vrolijk welkom te bereiden. De schoolkinderen wuifden de prins op de dijk langs het Zie- rikzeese liavenkanaal toe en langs de historische gevelrijen in de binnenstad hadden zich honderden verzameld om de ho ge bezoeker op zijn weg naar het stadhuis ecu feestelijke in tocht te bereiden. In Zierikzee was hefc voornaamste doel van het bezoek de nieuwe Bcheepsmotorenfabrïek van Smit en Bolnes N.V. Daar haalde prins Bern hard de stafthandle over van de eer ste 1200 pk. sterke motor, die door deze eerste metaalindustrie op het eiland op de procistand kon worden gebracht. ïn de middaguren was de eerste Ne derlandse ..Outward Bound"-school voor karaktervorming van jongens tussen 15 en 20 jaar in het Slot „Moermond" aan de voet van do duinen te Renesse het object van 's prinsen belangstelling. Met een druk op de knop van een alarmschei ver richtte de koninklijke bezoeker er de officiële opening. Daarna was hij ge tuige van een "serie pittige demon straties. Tussen deze „bedrijven" door werd prins Bernhard in liet stadhuis van Zierikzee ontvangen. Voor verslagen van dit koninklijk bezoek venvijzen wij naar pagina 9 en 10. Een toneelvereniging uit Hulst hijeft het plan opgevat een Zeeuwse Rederij kersdag te orga niseren omdat zij meent, dat er aan zulk een manifestatie behoefte zou zijn. Het lijkt ons aan twijfel onder hevig of deze mening op goede gron den berust, maar als de bewuste ver eniging op eigen kosten een dergelijke dag wil organiseren is dat haar zaak. Toch willen wij er in dit geval iets meer over zeggen, omdat de organi satoren naar het ons voorkomt een moeilijk begaanbare weg opgaan, waardoor zij wellicht sympathie ver spelen. De bedoeling is namelijk zo melden zij ons deze dag naar Vlaamse trant op te zetten, met het nodige vlagvertoon volgens het voor beeld van de Vlaamse gouwdagen. Bij het lezen van dergelijke frasen krijgt men als Noordnederlander enige argwaan: er is in het verleden wel eens meer sprake geweest van recon structie van allerlei zaken uit het verleden, een reconstructie die geleid werd door mensen, die pretendeerden een nieuwe orde voor te staan. Argwaan dus wanneer het gaat om een combinatie van vlagver toon en gouwdagen. Maar geluk kig zond de bewuste vereniging ons een tweetal jaarverslagen toe. waaruit wat meer viel te halen inzake de opvattingen en doelstellingen van deze Hulster tonelisten. En hoewel opmerkingen in deze verslagen als „Geen goed is kostbaarder dan des vaders erfgoed" wantrouwende gees ten nog argwanender zullen maken dan zij al zijn, geloven wij na kennis neming van de boekjes niet, dat men hier is besmet met ultra-rechtse tota litaire ideeën. Neen, hier is iets an ders aan de gang, veel naïever maar daardoor tevens een beetje ridicuul. Er is bij deze „Camere van Rhetori- ca" zoals de toneelvereniging zich plechtig noemt sprake van een bij sommige Zeeuws-Vlamingen wel eens meer voorkomende nostalgie naar het aloude, ongedeelde Vlaanderen. En dat uit zich in dit geval in een krampachtig laten herleven van oude gebruiken en namen. Men spreekt niet over een voorzitter en een secre taris, maar over een hoofdman en een griffier, de burgemeester is niet zomaar een beschermheer, maar heet prince-souverein en heeft als zodanig zelfs een eed moeten afleggen in een terminologie, die teruggaat tot de middeleeuwen, in de jaarverslagen komt men uitdrukkingen als charter, blazoen en zinnc- spreuk herhaalde lijk tegen en het blijkt, dat de „Ca mere" zelfs over de eeuwigheid kan beschikken. Aan zusterverenigingen wordt namelijk het „eeuwig recht" uitgedeeld zich te sieren met de naam „Camere van Rhetorica". Uiteraard staat ook de in Vlaanderen onver mijdelijke Academische Zitting op het programma, terwijl vermoedelijk nog er heel wat van die zittingen zijn te verwachten. Het jaarverslag geeft aanleiding tot die conclusie, want daarin wordt aangekondigd dat de kamer nauwgezet en consequent zal doorgaan met de tenuitvoerbrenging van de haar opgedragen taak: „De in vroeger eeuwen bestaande rederij kerskamers terug in het leven te roe pen of nieuwe kamers te stichten, teneinde het kostbare erfgoed onzer voorvaderen te beschermen en de oude tradities in ere te herstellen". Een fraai staal van retorica van onze Hulster retorische kamer. Barokker kan het welhaast niet. In deze sfeer dus wil men nu in Hulst een Zeeuwse Rederijkersdag gaan houden. Het lijkt ons hard rukken aan de wijzers van de klok om te proberen ze een stuk terug te zetten. Het zal niet lukken. Eigen lijk is dit gedoe niet veel meer dan een spelletje voor grote mensen, „Vlaminkje of Bourgondiërtje spe len". Wanneer men in Hulst in een dergelijk vermaak echt plezier heeft, dan moet men er beslist mee door gaan: het is tenslotte een ongevaar lijke vrijetijdsbesteding. Maar laat men niet van mensen buiten de wal len van deze oude vesting verwach ten. dat ze in drommen zullen opko men om naar Vlaamse trant een gouwdag voor Zeeuwse rederijkers te houden. Dat is een beetje teveel ge vraagd. De bespreking, die de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, en de staatsse cretaris van sociale zaken en volks gezondheid, de heer B. Roolvink, gis teren^ met de beide voorzitters van de Stichting van den Arbeid over het loonbeleid zouden hebben, is uitge steld tot vandaag. De bespreking be gint hedenochtend half elf. ....is het 200 jaar geleden, dat te Zaltbommel de eerste steen y werd gelegd van de huidige. naar ontwerp van Anthony Viervanl uit Arnhem gebouw- de, gevel van het stadhuis. De c bouwkosten van het gemeente- huis werden gedelgd door de verkoop van de iepebomen op S de wallen. Directie: F. van de Velde en F. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren Dagblad uitgave van de. firma I BH B I H MM I HLS fl M tëS K& ff HM H B iBf >«W. Wmm H 1 H ti I I 1 M gAfl fl ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per sïïsrt U U11M I tml I.ImIm Br I rr 11 Mf I.IIIIUH trol I Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 W. Leertouwer en G. A. de Kok. regels) 25 cent per regel met een AB?N™NTraiJ,s 62 ce°S i'l WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN "ülUOT'!r Vf' week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 reau van dit blad" 25 cent meer. per kw Losse nummers 15 cent. Giro nn. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red.3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg tel. 2395. Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee red tel. 2425 adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1