Consumptie in E.E.G. aanzienlijk gestegen Prins Bernhard opende Outward Bound School te Renesse RICHTLIJNEN VOOR GESPREK HERVORMDE EN R.-K. KERK Grotere bereidheid tot ontmoeting gevraagd DIENSTWEIGERAARS „DIENEN" NIET LANGER DAN 26 MAANDEN ONTWERP GEMEENTELIJK BELASTINGGEBIED IN ZICHT Uitgifte plan Oostelijk Flevoland gereed 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1962 (Slot van pag. 9) der zalen werden judowedstrijden gehouden. Tussen de demonstraties door ging de prins in gezelschap van de voorzitter van do raad van toe zicht, dr. J. Ph. Backx en de lieer Kanlt nog even naar de inham bij de Schelphoek. Darr waren de gas ten van de „Ontward IJound"-school op een smal houten steiger getuige Tan reddingswerk via een kabel tus sen een zeilboot, en de vaste wal. Op enige afstand roeiden de cursis ten onder leiding van instructeur C. van Waardenburg tegen de wassen de vloed op. In ijltempo reed men een kwar tier later weer naar Slot ..Moer- mond" terug, waur weer an dere jongens door de slotgracht kanoden, toen prins Bernhard zich onder het poortje met de zinspreuk ..Virtus fata virascit" (Deugden zijn de basis voor moéd) naar de vergaderzaal begaf. Eerder op de middag had zich daar het officiële gedeelte van de openingsplechtig heid afgespeeld. De toespraak, die prins Bernhard hield, was kort. maar krachtig: ..Ik heb me eigenlijk helemaal niet op een openingsrede voorbe reid. De school draait al geruime tijd en dus is het eigenlijk mos terd na de maaltijd om hog van een opening te spreken". Prins Bernhard was er overigens bij zonder mee ingenomen, dat de eerste „Outward Bound-school" te Renesse er volgens een oud prin cipe toe bijdraagt om van jongens tussen 15 en 20 jaar volwaardige staatsburgers te maken, zo zei hij. ..Ik wens U van harte veel succes toe"! In deze plechtigheid, bijgewoond door <le voltallige raad van toe zicht. algemeen bestuur, bestuur van de Stichting „Moerrnond" en tien tallen andere genodigden konden ook enkele hoge buitenlandse gasten worden verwelkomd. Zo feliciteerde de voorzitter van het curatorium van de „Kurzschule" in Baad, Georg Wil helm Prinz von Hannover de Ne derlandse initiatiefnemers tot de op richting van de „Outward Bound- school" in Renesse met hun succes. Hij attendeerde de aanwezigen nog op de uitwisseling, die er reeds in 1950 ontstond tussen Nederlandse en Duitse jongens. Sir Spencer Sum mers. de vice-voorzitter van de raad van beheer van de ..Outward Bound- trust" in Engeland karakteriseerde Op de loswal lan+.s het haven kanaal van Zierikzee zap Prins Bernhard dinsdagmorgen, hoe het frame van eèn dieselmotor voor Smit en Bolnes N.V. uil een sohip werd gehesen. Rechts naast de koninklijke bezoeker directeur D. L. H. Smit, links burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. (Foto P.Z.C.) Gevolg loonsverhogingen Produktie nam in 1961 minder snel toe Het particuliere verbruik in de zes E.E.G.-landen is in 1961 opnieuw ta melijk snel gestegen, namelijk met zes procent, bijna evenveel als in liet voorgaande jaar. Sedert 1957 is dit verbruik in de gemeenschap met 19,5 procent en per lioofd van de bevol king met circa 15 procent gestegen. De toeneming van de particuliere consumptie is vooral aan sterke loonsverhogingen, doch ook aan uit breiding van de werkgelegenheid toe Geen feest in loeien in verband met Nieuw-Guinea De gemeenteraad van Zoelen heeft besloten, dat er in Zoelen, Kapel- Avezaath, Jierk-Avezaatli en Wadde- noïjeii geen festiviteiten zullen zijn bij bet zilveren huwelijksfeest van koningin en prins. Weliswaar kende de raad het comité, dat de feestelijk heden zou organiseren, f 2000 toe, maar de raad wilde een beslissing over de datum waarop festiviteiten worden gehouden, aan zich houden. Men redeneert aldus: het geeft geen pas feest te vieren, nu de toestand om Nieuw-Guinea zo gespannen is en Nederlandse militairen, wellicht ook uit Zoelen, kans lopen daar te sneu velen. De raad bestaat uit zes verte genwoordigers van de P.v.d.A, en vijf van de rechtse partijen, daaronder begrepen de V.V.D. Al deze partijen komen altijd met één lijst uit. Ook in deze kwestie hebben de raadsleden één lijn getrokken. De festiviteiten lijken daarmee van de baan te zijn, lot in de kwestie Nieuw-Guinea ont spanning zal zijn ingetveden. de idee, waarop de in Renesse gedo ceerde training stoelt als volgt: „Vele soorten onderwijs zijn te fo- tograferen. Alles wat de jongens hier wordt bijgebracht is echter niet bin nen de lens van een camera te vat ten......" Tenslotte werd nog een re ceptie gehouden. GENERALE SYNODE: Een verrassende wending heeft de laatste tijd het contact genomen tus- de Nederlandse Hervormde Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk. Dat is de mening van de generale synode van de Hervormde Kerk. De synode heeft 30 okt. van het vorig jaar een aantal „richtlijnen" aanvaard, die eerst dinsdag op een persconferentie in Den Haag zijn bekendgemaakt. De synode zegt, dat naast de reeds bestaande gesprekskringen van theo logen. nu ook het aantal kringen van protestantse en r.-k. leden stijgt. Dc synode geeft verder een overzicht van talloze vormen van samenwer king tussen rooms-katholieken en protestanten, zoals jeugdwerk, het werk onder gevangenen en militairen en soms in de telefonische zielzorg. Hetzelfde „grensverkeer'' constateert, de synode in WesL-Duitsland, Italië; Scandinavië en Noord-Amerika. In de Hervormde Kerk tekenen zich drie stromingen af: de voor- en te genstanders en een groep, die de juis te houding nog niet heeft gevonden. Het is vooral hierom, dat de Her vormde Kerk met de „richtlijnen" is gekomen. Zij stelt, dal de uitgangspunten van de Hervorming beslist ook nu nog de. uitgangspunten van leer en leven van de Hervormde Kerk zijn en dat, wan neer deze in het geding komen, met recht kan worden gesproken van een levensbelang voor de kerk. Het is, zo zegt de synode, van het grootste belang, dat aan beide zij den wordt beseft, dat het in een wederkerige ontmoeting niet gaat om een strikt theologische ont moeting, maar om een ontmoe ting, waarin alle zijden van het leven zijn betrokken. Maar, aldus de synode, nimmer kan de belijdenis van -de reformatie voor de hervormden een zo onaantastbare zekerheid hebben als die welke de rooms-katholieke gesprekspartners menen te bezitten in het dogma van hun kerk. Derhalve zal de Hervorm de. Kerk niet, wanneer cle rooms- katholieken met een beroep op de Heilige Schrift er bij haar op aan dringen haar mening te herzien, zich tegenover een dergelijk beroep mo gen afsluiten op grond van de her vormde belijdenisgeschriften, „De Bij bel moet het eerste en laatste woord hebben". In de „richtlijnen" worden vervol gens de grote verschillen tussen het i ooms-katholicisme en het protestantisme opgesomd. De sy node zegl zich te verheugen in I vele vernieuwingen, die in de r.-k. theologie en in het leven van deze kerk tot uiting komen, als: nieu we aandacht voor de Bijbel, stre ven naar vernieuwing van de pre diking, nieuw liturgisch besef, een andere houding in de r.-k. theolo gie tegenover de belijdenis der Reformatie en de ontwikkelingen in de r.-k. leer over Maria. G eringschatting De synode dringt erop aan, (Jat liet streven naar contact niet mag neer komen op een geringschatting van de verschillen in geloof. Zij dringt eroo aan, dat allen, die van reformatori sche zijde aan het gesprei: doe men, zich bewust zijn van hun ver antwoordelijkheid als reformatorische christenen. Principieel De synode constateert, dat terwijl dc r.-k. theologie in onze dagen terug wil gaan tot de Bijbel, dc reformato rische meer oog heeft gekregen voor de betekenis van de kerkelijke tradi tie, als „yitlegster" van de Bijbel. Dc hervormde synode komt echter ook tot de vraag bf er principieel iets in de R.-K. Kerk is gewijzigd ten aanzien van het gezag op de Bijbel. De synode ziet voorts geen reden het. oordeel van de Reformatie over de mis te herzien. Ook stelt zij vast, dat de onbijbelse scheiding tussen geeste lijkheid en leken principieel wordt ge handhaafd. Het is de vaste overtuiging van de hervormde synode, dat de R.-K. Kerk slechts door een breuk met haar dog ma een waarachtige vernieuwing zal kunnen bereiken. Bereidheid I Kr moet, aldus de synode, in de 1-Icr- I vormde Gemeente een grotere bereid- j heid tot ontmoeting niet rooms- I katholieken zyn. Het initiatief mag gerust van hervormde zijde uitgaan. De synode bepleit zo onder meer cur sussen, zelfstudie, voorbede in de kerkdiensten en voorlichting in de I kerkelijke pers. De synode wil de ge- sprekken niet direct in de openbaur- [Jieiü doen plaatsvinden, noch wil /.ij I deze direc t aan de openbaarheid I prijsgeven. Tenslotte wordt gepleit t oor overleg in deze met de andere reformatorische kerken. Als andere vormen van samenwer king noemt de synode onder meer: hijwoning van de intrede van een pastoor of predikant en het beschik baar stellen van een kerkgebouw. Naar de mening van de synode moe ten yoor wat betreft, de zielzorg, de ■wegen gescheiden blijven. J. H. Donnerprijs voor dr. Ritter lu de algemene vergadering van do Nederlandse Boekverkopers bond te Berg en Dal by Nijmegen is de J.H, Donnerprijs, groot j' 1000,voor 1963 toegekend aan dj*. P. H. Ritter jr. Wegens ziekte van de heer Ritter is de prijs in ontvangst genomen door drs. Max B. Teipe. De jury, bestaande uit de heren E. Lefebvre, voorzitter van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, R. Visser, voorzitter van de Konink lijke Nederlandsche Uitgevers bond, en H. W. Blok, voorzitter van de Nederlandse Boekverko persbond, heeft geadviseerd de prijs toe te kennen aan dr. Ritter „voor zijn baanbrekend werk ge durende een lange reeks van ja ren bij de radio-omroep als lite rair adviseur en commentator van het goede boek". De jury heeft daarbij overwogen, dat dr. Ritter zich tussen de ja ren 1928 en 1957 met zijn letter kundige beschouwingen grote ver diensten heeft verworven door voorlichting te geven over boe ken op een wijze, die de luiste raars stimuleerde tot lezen en ei gen oordeelvorming en tot het zich in bezit stellen van de door hem besproken boeken. De J.H. Donnerprijs werd in 1957 ingesteld om de nagedachtenis te eren van de heer J. H. Donner, die gedurende vele jaren voorzit ter was van dc Nederlandse Boekverkopersbond en tweemaal voorzitter van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. Goederentrein reed op locomotief bij Boxtel Op het rangeeremplacement bij Box tel is dinsdagmorgen om kwart voor vier een goederentrein op een stil staande locomotief met enkele wagens gereden. De twee locomotieven wer den beschadigd, terwijl een tiental wagens ontspoorde. Een machinist en een conducteur liepen lichte ver wondingen op. De reizigersdienst on dervond geen hinder van de ontspo ring op het rangeerterrein. (Van onze Haagse redactie.) Volgens <le nieuwe wet „Gewetens bezwaren militaire dienst" zullen erkende dienstweigeraars i» de toe- rtomst niet langer dan 26 maan tien burgerdienst behoeven te verrichten in jeugdkampen, psychiatrische in richtingen en bij rijksdiensten, zoals de giro, o.d. De minister van defensie, mr. Vis ser, heeft gisteravond in de Tweede Kamer bij het tweede deel van het vorige week onderbroken debat over het betreffende wetsontwerp meegedeeld dat verlenging van de termijn alleen overwogen zal worden als het merendeel van de dienstplich tige soldaten 21 maanden of langer moet dienen. Dit is de maximum ter mijn welke op het ogenblik zonder wijziging van de dienstplichtwet mo gelijk is. De heer Van Rijckevorsel (k.v.p.) diende een amendement in dat vol ledige beroepsmogeiijkheid beoogt. Ondanks het feit ast een dergelijk beroep een openbare zaak gaat wór den. is. voorzover hot zich gister avond liet aanzien, dit amendement FIN ANCIEN IN EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) De staatssecretaris van finan ciën, nu*, dr. W. H. van den Berge, heeft gisteravond in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de ministers van binnenlandse zaken en financiën alsmede hij zelf overeenstemming hebben bereikt over het moeilijke pro bleem van het gemeentelijk be lastinggebied. Binnenkort zal deze overeenstem ming aan het kabinet ter goedkeu ring worden voorgelegd, waarna een wetsontwerp zal worden opgesteld en ingediend. De staatssecretaris ver wachtte echter niet, dat voor'l janu- eri 1963 de parlementaire behande ling van dit ontwerp zal kunnen plaatshebben. De staatssecretaris die deze mede deling deed tijdens de behandeling van de begroting van financiën, deelde aan het slot van zijn re pliek mee, dat per 1 juli a.s. nieuwjaarsgeschenken en andere dergelijke geschenken aan werk nemers buiten de heffing van loon- en inkomstenbelasting zullen blijven, indien zij per geschenk een bedrag van 25 gulden niet te boven gaan. Op het ogenblik is het limiet 10 gulden. Flevoland Verder deelde de minister mode, dat het advies van hot Landbouwschap over het ontwerp-uitgifteplan voor oostelijk Flevoland is ontvangen. De definitieve vaststelling van het plan zal binnenkort geschieden. Ernstige controverses zijn er niet. De heer Geuze (c.h.) had er voor ge pleit, dat boeren, die gewerkt heb ben op het z.g. Wageningen-project in Suriname voorrang zouden krijgen bij het verlenen van landbouwbedrij ven in oostelijk-Flevoland. Minister Zijlstra was wei bereid die voorrang te geven, maar alleen aan die boeren, die op dit ogenblik nog in Suriname werken en dus niet aan hen, die in middels al zijn teruggekeerd. Minister Zijljd.rn zei zich ernstig be zorgd te maken over de grootscheep se wedloop om dubieuze debiteuren, dit in het leader van de exportkre- tenminste verzekerd van de steun" van de K.V.P.. P v.rl.A. en P.S.P. De stemming zou vanmiddag plaats vinden. Geen kans maakt een door de heer Roosjen <a.r.). en vooralsnog alleen door dc heer Couzy (vvd) onder steund, amendement de in het aan vankelijke in 1958 nog door mi nister Staf ingediende wetsont werp opgenomen omschrijving voor erkenning als dienstweigeraar te handhaven namelijk „dat de gewe tensbezwaren hun gtond moeten vin den in de overtuigiug van de be zwaarde dat het hem niet geoor loofd i-s. ook niet ingevolge een overheidsbevel, de evenmens te do den". dietverzekering. De Nederlandse re gering heeft, aldus de bewindsman, een enorme miljardenlast op zicli ge nomen. De minister zal over deze kwestie contact opnemen met het bedrijfsleven alsmede met zyn ambt genoot van economische zaken. Tenslotte nam de Eerste Kamer zon der hoofdelijke stemming de begro ting van financiën aan onder aan tekening dat de communisten hadden tegengestemd. Eerste caisson Grevelingendam geplaatst Aan de zuidelijke dijkkop van de Grevelingendam bij Bruinïs- se is vanmorgen de eerste cais son geplaatst van een serie van 38 stuks, waarmee de Zuid-Gre- velingen zal worden afgesloten. Deze week zullen nog enkele volgen, waarna men aan de noordzijde van de geul eveneens een aanzetstuk aan dc dijkkop zal bouwen. De definitieve sluiting van de geul zul in de tweede helft van mei vallen. te schrijven, ook al zijn die vorig jaar minder sterk geweest dan in 1960, zo constateert de E.E.G.-commissie in haar jongste Uwartaaloverzicht over de economische toestand van de Ge meenschap. De economische expansie van de E.E. G. is in 1961 iets zwakker geweest dan in 3960. De industriële produktie steeg bijna 6.5 procent, tegen 13 pro cent in 1960, 7 procent in 1959 en 3 procent in 1958. Sedert de inwerking treding van het E.E.G.-verdrag in 1957 is de industriële produktie dus in totaal met 32 procent gestegen. Hiérbij moet, aldus de E.E.G.-com missie, in aanmerking worden ge nomen dat de conjuncturele ontwik keling tot begin 1959 nog onder in vloed stond van de zwakke wereld conjunctuur. die in 1957 begon met de recessie in de Verenigde Staten. De Amerikaanse recessie van 1960 tot begin 1961 had daarentegen weinig invloed op de economische toestand in Europa, niet in de laatste plaats wegens dé dynamische kracht die in dit tijdvak van de instelling der E.E. G. uitging. Het bruto nationaal produkt is in 1961 met ruim 5 procent gestegen, tegen 7 procent in 1960. 5 procent in 1959 en 2,5 procent in 195S. Met 1957 mee bedraagt de stijging in totaal 21 procent. Van doorslag gevende betekenis voor de ver mindering van het groeitempo, dat conjunctureel gezien reeds in de loop van 1960 begon, was vooral de schaarste aan arbeidskrachten die in de noordelijke landen van de gemeenschap een tamelijk ai- gemeen probleem is geworden. In de loop van 1961 is echter ook de expansie van de vraag afgenomen. In enkele bedrijfstakken viel zelfs een absolute daling van de vraag te con stateren, die eveneens tot lagere pro duktie leidde. De ontwikkeling van de vraag was vooral een gevolg van de vertraging van de expansie van de buitenlandse vraag en van de bedrijfsinvesteringen in voorraden. De uitvoer was in 1961 naar waarde ongeveer 5 procent en naar volume ongeveer 4 procent gro ter dan het voorafgaande jaar. De handelsbalans van de gemeen schap onderging een geringe ver slechtering. Tegenover een overschot van 59 miljoen dollar in 1960 stond in 1961 een tekort van 39 miljoen dollar. 0 Japanse amateur-geleerden hebben een meibode ontwikkele om vissen voor bet transport naar de handel met alco hol te bedwelmen en re na aankomst weer bij te brengen. De vissen onder vonden geen nadelige invloed van de alcohol en het lange transport, en brach- en tweemaal zoveel op als dode „verse"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10