Geruchten over het aftreden van premier Debré tegengesproken KLANKBORD Auto als stormram naar de vrijheid Vele doden in Franse kruitfabriek BELGISCHE GEMOEDEREN VERHIT NA EEN GRENSINCIDENTJE" BIJ ITTERV00RT DINSDAG 10 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Na referendum over Algerije De Gaulle kreeg ruim negentig procent der stemmen President De Gaulle heeft gistermiddag met premier Michel Debré geconfereerd over de politieke situatie na het referendum van zondag en over eventuele parlementsverkiezingen in de na bije toekomst. Na de bespreking deed het gerucht de ronde dat Debré zijn ont slag had aangeboden, maar een woordvoerder van Debré sprak dit later tegen. Hij zeide dat alleen de politieke situatie en de uitslagen van de volksstemming waren besproken. Bij zijn vertrek, weigerde Debré vragen van de pers te beant woorden. Hij vertelde alleen dat het kabinet woensdagmiddag zal samenkomen met De Gaulle. in Moskouse stijl! In werkelijk heid zijn ze felle tegenstanders van De Gaulle. Drukt men hun stemmen- aantal in procenten uit, en voegt men dat percentage bij dat van de tegen stemmers. wegblijvers enz., dan kan geconcludeerd worden, dat zo onge veer de helft van de Franse kiezers pro De Gaulle is en dat de andere helft óf onverschillig tegenover hem staat óf tegen hem gekant is. Algemene verkiezingen Het is bekend dat Debré van gevoe lens is dat, nu de Algerijnse kwestie is geregeld, Frankrijk een nieuwe re gering en een nieuw parlement nodig heeft om de nieuwe problemen aan te vatten. Hij zou voornemens zijn spoedig na het referendum af te tre den, om de weg te plaveien voor al gemene verkiezingen in de nabije toekomst. Maar een woordvoerder zei dat deze kwestie gistermiddag niet ter sprake is gekomen. In regeringskringen is verklaard dat het Franse staatshoofd binnen drie dagen zal besluiten of in mei parle mentsverkiezingen zullen worden ge houden. Op De Gaulle's verzoek het akkoord van Evian goed te keuren werd door 90 procent van. de kiezers met „ja" gereageerd. De voorlopige officiële uitslag luidt: Ingeschreven kiezers 26.983.275; uit gebrachte stemmen 20.402.503; gel dige stemmen 19.300.026; „ja"-stem- men 17.505.473 (90.7 pet der geldige stemmen)„neen"-stemmen 1.794.553 (9.3 pet tier geldige stemmen); on geldige stemmen 1.102.477 (5.4. pet der geldige stemmen; niet opgeko men 6.580.772 (24.38 pet der inge-- schr. kiezers). Interpretatie Het is altijd moeilijk een bepaalde uitleg te geven aan een verkie zingsuitslag, omdat elke partij de c\jfers wil groeperen op een zo voordelig mogelijke wijze. Nu heeft het referendum in Frankrijk ongetwijfeld uitgewezen, dat de grote meerderheid van het Franse volk vóór vrede in Algerije is. Maar daarnaast is nog een tweede uitleg mogelijk. Ongeveer 25 van de stemgerechtigden is weg gebleven. Men kan deze mensen onmogelijk beschouwen als partij gangers van president De Gaulle. Dan heeft ongeveer 11 pet van het kiezerskorps neen gestemd of blanco gestemd. Ook zij zijn geen partijgangers van De Gaulle. En tenslotte bevonden zich onder de ia-stemmers vier miljoen communis tische kiesgerechtigden, die alleen maar ja gestemd hebben bij wijze van politieke stunt. Zij wilden getui gen van hun grote vredelievendheid BOETE. Schroothandelaar Harry Seymour verhaalde de rechter in Southampton, dat hij dronken was geweest achter het stuur omdat hq een goede dag op de honderennen had gevierd. „Hoeveel heb je gewonnen?", vroeg de rechter. „250 pond" zei Harry. „Je krijgt 250 pond boete", zei de rechter. ANALFABEET. De 72-jarige film acteur Charly Chaplin, die aan het begin van zijn carrière lezen noch schrijven kon, zal een eredoctoraat in de filosofie ontvangen van de Uni versiteit van Oxford. TOT IN DE KELDER. Rood aan lopend van woede schudde dezer da gen de heer Louis Cliavy in het Fran se Beaune, centrum van de wijncul tuur, zijn vuist naar een stipje, dat juist aan de horizon verdween. Het stipje was een straaljager van de Franse luchtmacht, die boven Beaune door de geluidsbarrière was gegaan. De klap kwam aan. Tot ver in de om trek was de knal te horen. Ja zelfs tot in de kelders van de heer Chavy, hetgeen zijn boze reactie verklaarde, want drieduizend flessen gevuld met kostelijke Bourgogne begaven het vrijwel gelijk met de geluidsbarrière. Systeem In een communiqóé dat gisteren door de communistische party van Frank rijk werd uitgegeven, eisen de Fran se communisten nieuwe verkiezingen, die gehouden zouden moeten worden volgens het systeem van de propor tionele representatie, een systeem dat in de vierde republiek werd toege past. Toen president De Gaulle aan de macht kwam, introduceerde hij het systeem van de meerderheden. Door dit systeem hebben de communisten slechts tien zetels in de nationale vergadering gekregen, terwijl zij bij na een kwart van de stemmen op zich hebben weten te vergaren. 0.A.S.-K0MPL0T VERIJDELD In Parijs is gearresteerd ex-luitenant Daniel Godot, adjudant van ex-kapi tein Sergent, die verbonden was aan de generale staf van de O.A.S. in het Franse moederland. Hij had bij zijn aanhouding een docu ment bij zich. dat betrekking heeft op „het overbrengen van de oorlog naar Frankrijk". Het is rechtstreeks afkomstig van ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S. Er staan een aantal maatregelen in, met het doel een sfeer van onzekerheid te schep pen. Er moesten bijv. aanslagen wor den gepleegd op overheidspersonen, er moest worden geschoten op een zame wandelaars en er moesten gra naten tussen het publiek worden ge worpen bij het uitgaan van theaters. Transport- en communicatiemiddelen moesten worden gesaboteerd en zo mogelijk moesten algemene stakin gen worden verwekt. Het document was gedateerd 20 maart 1962. Vlucht uit Oost-Berlijn Cementtruck sloeg gat van 3 meter in muur Twee jonge Oostduitsers hebben gisteren de weg naar de vrijheid gevonden, door met een cement truck dwars door de muur te rijden. Zij deden dat in de Fran se sector. De Franse soldaten verhinderden daarna dat Oost- duitse soldaten brokstukken van de muur uit de westelijke sector ophaalden. De vluchtelingen, een 22-jarige en een 27-jarige bouwvakarbeider hadden hun plek kennelijk met zorg gekozen. Het was de plaats waar op 12 maart de muur instortte en hersteld werd. Met hun auto reden de mannen in volle vaart eerst door de met prikkel draad bespannen schutting en vervol gens door de muur van steen en be ton. Zij sloegen er een gat in van drie meter. Onder een salvo van Oostduits ge weervuur wisten zij te ontkomen naar een nabij gelegen woonhuis. Onmiddellijk waren 15 Franse gendarmes aanwezig om te voor komen. dat de Oostduitse soldaten westelijk gebied zouden betreden. Koopvaardij-officieren zullen nog niet staken Op de in Rotterdam gehouden be sloten jaarvergadering der Neder landse Vereniging van Koopvaardij- Officieren hebben de daarop aanwe zige honderd leden zich „met een ova tioneel applaus" unaniem achter het advies van het bestuur aan de leden geplaatst om vooralsnog niet deel te nemen aan een eventueel per 1 mei door de C.K.V. uit te roepen staking, aldus is in een communiqué orer de vergadering medegedeeld. Ter gelegenheid, van het 100-jarig bestaan laat Farbwerke Hoechst, West-Duitsland, voor de werknemers een zogenaamde hobby-hal bouwen, waarvan de kosten IS,5 miljoen mark bedragen. In de grote zaal kunnen meer dan 1/000 mensen een plaats vinden. Het betonnen koepeldak we^gt 1/.000.000 kg. De Oostduitsers zonden politiever- sterking naar dit punt bij de Boyen Strasse. De Westberlijnse politie stuurde een afdeling om de twee vluchtelingen bescherming te bieden. Wind „spookte" in flessen Een zeer oud spookhuis in de Noord-Zweedse stad Sundsvall, is op prozaïsche wijze ontluis- terd. Het huis was bekend in de wy- de omgeving. Spoken werden er op gezette tyden gehoord: een naargeestig gierend, brommend geluid, dat het bloed in de ade ren deed stollen. De bewoners van dit huive ringwekkend bouwwerk vroegen zelfs om politiebescherming en na verloop van tijd verminderde het gespook. Onlangs kwamen arbeiders ach ter het raadsel. Tijdens herstel werkzaamheden ontdekten zij in ventilators een aantal lege fles sen. Zodra de wind door de ventila tors trok ontstond er in die fles sen een soms gierend, soms loei end geluid. Na verloop van (zeer lange) tijd kwam er regenwater in de fles sen, die daardoor hun spook- kwaliteiten verloren. Nieuw K.V.P.-lid Tweede Kamer Tot lid van de Tweede Kamer, in de vacature-F. van Vliet, is benoemd verklaard de heer M. F. Broos te Bergen op Zoom voor de Katholieke Volks Partij. CONSUMENTEN BEZORGD OVER AARDAPPELPRIJS In verband met de sterk gestegen en nog stijgende aardappelprijzen, heeft het Consumenten Contact Or gaan zich schriftelijk gewend tot het produktschap voor aardappelen. Het C.C.O. verzoekt met Idem op korte termijn maatregelen te over wegen, die ertoe moeten leiden dat C.e voorziening van de binnenlandse markt bij een redelijk prijspeil ge- waarborgd wordt. De huidige ontwikkeling zou er na melijk toe kunnen leiden, dat de bin nenlandse markt verwaarloosd wordt ten behoeve van de export. Vooral gunstige exportmogelijkheden hebben er n.l. toe geleid dat de prijs van consumptieaardappelen in ons in januari tot ongeveer 40 cent per kg op dit ogenblik, aldus het Con sumenten Contact Orgaan. Door de zware regens in West-Euro pa krijgen de rivieren veel water te verwerken. Ook in Nederland wordt hoog water geméld, waardoor de ri vieren gemakkelijk buiten de oevers treden. Foto: de situatie in het lage land langs de Rijn tussen Arnhem en Oosterbeek. Castro onderhandelt over vrijlating gevangenen Een comité van verwanten die vrijla ting trachten te verkrijgen van de ruim duizend Cubanen die in verband met de invasie van vorig jaar zijn veroordeeld, heeft meegedeeld, dat premier Castro heeft ingestemd met onderhandelingen. Een delegatie zal vandaag naar Ha vanna vertrekken. De Cubaanse re gering heeft een losprijs van 62 mil joen dollar geëist. Het comité be schikt reeds over 26 miljoen dollar. Er zijn geen doodvonnissen geveld in Havanna. Na reeks explosies Sabotage van O.A.S. niet uitgesloten Naar schatting vijftig mensen zijn gedood, gewond of worden vermist, als gevolg van de reeks ontploffingen die gisteren een kruitfabriek in het dorp Saint Just Dardeche bij Font Saint Esprit in Frankrijk, heeft ver nield. In een straal van 28 km werden de ruiten ingedrukt. Scholen en wonin gen in de buurt moesten worden ont ruimd. Het was nog niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers vast te stellen, omdat men niet kon zeggen hoeveel mensen in de fabriek aan het werk waren toen zich de eerste ontploffing voordeed. Men meent dat het er 96 waren. De ramp had nog groter kunnen zijn, indien 't vuur zich had mee gedeeld aan de voorraad kruit die in ondergrondse dumps werd be waard. Tegen de avond hadden de red dingsploegen achttien lijken gebor gen. Dertien gewonden verbleven in ziekenhuizen in de omgeving. Zeven van hen waren er ernstig aan toe. Onder de vermoedelijk 96 mensen in de fabriek waren ongeveer twintig militairen. Hoewel de fabriek in par ticuliere handen is, wordt ze door troepen bewaakt, omdat het Franse ministerie van defensie orders heeft lopen en fabrieken als deze onder be waking staan vanwege het gevaar dat de OA..S. er aanslagen op zal plegen. Hoewel men de mogelijkheid van sa botage niet uitsluit, wordt toch niet onmogelijk geacht, dat de explosies zijn te wijten aan het springen van een oververhitte ketel. MARECHAUSSEE KWAM OP „VERBODEN" GEBIED (Van onze correspondent) Een grensincident dat zich afgelopen weekeinde heeft af gespeeld aan de Nederlands- Belgische grenspost Itter- voort in midden-Limburg aan de rijksweg Venlo-Maaseik, heeft nogal kwaad bloed ge zet bij de Belgische douane autoriteiten. Aande grenspost Itt ervoorl-Kesse- nich had de Nederlandse mare chaussee vrijdag controle gehou den op het asgewicht van de vrachtwagens die de grens passeer den om Nederland binnen te ko men. Een grote Duitse vrachtwa gen met aanhangwagen van een firma uit Duisburg en bestuurd door Gustav Heclcmann was 's morgens om zeven uur aan het Belgische grenskantoor aangeko men. Na het vervullen van de nor male douane-formaliteiten was Heekmann met zijn zwaarbeladen vrachtwagen doorgereden naar de Nederlandse douanepost, die onge veer een halve kilometer verder ligt. Halverwege kreeg de Duitser de controlerende Nederlandse ma rechaussee in de gaten en stopte. Voor België was zijn wagen in or de, maar voor Nederland was de asbelasting te zwaar. Heekmann besloot een gunstiger moment af te wachten, parkeerde de vracht auto miden tussen de twee grens- kantoren en ging zelf in het grens- cafc „International" zitten. De he le morgen wachtte de Nederlandse marechaussee op de komst van de Duitse vrachtwagen. Maar wie niet verscheen, was Heekmann. Schending Na de middag het wachten moe slapten drie marechaussees in een jeep en reden hot. Belgische grond gebied op om de afgesloten met twintig ton beladen vrachtauto eens nader te bekykeu en de be stuurder te ondervragen. Maar de Belgische rykswacht naiu deze „schending" van hun grondgebied niet en sommeerde de Nederlandse marechaussee terug te keren. Wachtend als een kat op een muis bleven de marechaussees op hun post. Tegen half tien 's avonds was hun geduld op. Weer stapten ze in de jeep, reden Belgisch g-rondgebied op en wisten de Duit se chauffeur uit het grenscafé te krijgen. Volgens de Belgische lezing zou den marechaussees Heekmann met geweld in de jeep gesleurd hebben. Bij deze ontvoering met geweld zou Heekmann een slag met een gummiknuppel gekregen hebben. „Een sterk overdreven en ge kleurd verhaal", is het commen taar van de brigade-commandant van de Nederlandse marechaussee. „Geen dwang Toegegeven wordt dat de drie ma rechaussees de Duitse chauffeur over de grens hebben gehaald. Dwang zou hierbij niet gebruikt zijn. De Duitser zou vrijwillig zijn meegegaan, omdat zijn geparkeer de wagen zonder verlichting, een gevaar was voor het verkeer op de weg. Op Nederlands gebied kreeg hij een proces-verbaal tegen het onverlicht parkeren van de vrachtauto. Dit Incident heeft nogal wat stof doen opwaaien. De Belgische rijks wacht, die onmiddellijk een onder zoek instelde, spreekt afkeurend van een eigenmachtig en hardhan dig optreden van de Nederlandse marechaussee. Dit optreden druist in tegen het soeveremiteïtsrecht, omdat de Nederlandse marechaus see niet het recht heeft haar eigen grenzen te overschrijden, aldus de Belgische rijkswacht. Het Wereldgebeuren Stilte in Moskou Het diplomatieke wereldje In Lon den zit zich een beetje te ver bazen over de mannen van het Kremlin. De Londense diplomaten hadden er op gerekend, dat Kroesjt- sjew en zijn adviseurs in de ach terliggende weken grote activiteit ontplooid zouden hebben als antwoord op allerlei activiteiten uit het Wester se en het „neutrale" kamp. In wer kelijkheid hebben de mannen van het Kremlin zich nagenoeg muisstil ge houden en dat wekte in Londen ver bazing. „Het is", zo seinde iemand uit Moskou „alsof er nog een extra ge luiddempend gordijn is gehangen rond de beleidmakers achter het ijze ren gordijn". De waarnemers en de uitleggers in Londen hebben zich daarna diep gaand beraden over het „geheim" van de Moskouse stilte en zij zijn tot de slotsom gekomen, dat de Rus sen voor de zoveelste maal bezig zijn aan een herziening van hun binnen landse en buitenlandse politiek. Voor namelijk zouden de Russen een nieu we lijn willen vaststellen voor het gehele beleid tegenover de Westerse wereld, maar men kan het over dat beleid niet eens worden. De waarnemers en de uitleggers wijzen overigens ook op het ideologische conflict Peking- Moskou, dat een hoogtepunt bereikt zou hebben en dat dus uit de wereld moet of anders tot een splitsing zal leiden. Op dit ogenblik is te Peking het nationale volkscongres in gehei me zitting bijeen en dat is volstrekt geen prettige zitting, want de Chi nese communistische partij staat voor het ontzaggelijke probleem van de thans heersende hongersnood in Chi na en voor het daarmee toch wel ver bonden probleem van de mislukte communistische landbouwpolitiek. Dezelfde waarnemers en uitleggers vinden het thans opmerkelijk dat de bijeenkomst van de Opperste Sowjet te Moskou is uitgesteld van 10 tot 23 april en dat alleen maar omdat de heer Kroesjtsjew vorige week een griepje had. Blijkbaar wacht men ïn Moskou op bepaalde beslissingen, welke door het centrale comité van de Russische communistische partij genomen moe ten worden, maar wacht men nog meer op de resultaten van de be sprekingen in het Chinese volkscon gres. Waarschijnlijk speelt de verhou ding Moskou-Peking bij de Moskouse stilte een hoofdrol. In dit verband is een artikel uit de „China Quarterly Review" bepaald instructief. Dat artikel geschre ven door de Engelse journalist David Charles te Hongkong geeft nade re bijzonderheden over het ontstaan van de tegenstelling tussen Mao Tse Toeng en Kroesjtsjew. Uit allerlei Chinese kranten en krantjes verza melde de heer Charles zelf de gege vens voor zijn publikatie. Hij kon vaststellen, dat zich in 1959 een „par tij-vijandige" groep had gevormd in het Chinese „Politieke Bureau" van de communistische party. De leider was maarschalk Peng, een bijzonder populaire figuur, die nogal dik bevriend was met de toenmalige Chinese ambassadeur in Moskou. De maarschalk maakte in april en mei 1959 vriendschapsreizen naar de hoofdsteden van de communistische landen in Europa. Te Tirana (Alba nië) beging hij de onvoorzichtigheid zijn kritiek op het bewind van Mao Tse Toeng in een brief vast te leg gen en deze brief overhandigde hij aan Kroesitsiew, die toen ook in Ti rana vertoefde. Later is die brief de grote aanleiding geworden tot het conflict Moskou-Peking. Peng keerde terug in China en hij deed in de vergadering van het Cen trale Comité welk comité verga derde in Loesjan een woedende aanval op de politiek van Mao. Het is wel zeker, dat er toen heftig gedebatteerd is. Mao brak in tranen uit en verzekerde, dat hij desnoods naar het platteland zou terugkeren en een nieuw leger van volgelingen zou opbouwen als hij het vertrouwen van het comité niet kreeg. Alle comitéleden lieten toen maar schalk Peng in de steek, waarna de maarschalk naar een verwijderd oord werd gedirigeerd om zich daar te verdiepen in de leiding van een be scheiden landbouworganisatie. Nadien echter heeft men in Peking de indruk behouden, dat Kroesjt sjew in feite op de hand van maarschalk Peng was. En zo hij al niet direct gecharmeerd was van Pengs persoonlijkheid, dan was hij toch wel gecharmeerd van de wijze, waarop de maarschalk de commu nistische „ideologie" uitlegde en wil de toepassen. Ziedaar het ideologisch conflict, dat nu al enige iaren %voedt tussen Mos kou en Peking. We weten intussen wel, dat het conflict verband houdt met landbouwcommunes. met partij controle op het bedrijfsleven enz., maar helemaal helder is dat conflict voor de buitenwereld toch niet. Het is namelijk de gewoonte in de com munistische wereld de persoonlijke strijd om de macht te verhullen in een ideologische vorm en dan is het niet zo gemakkelijk vast te stellen of het nu om een persoonlijk conflict dan wel om een echt „ideologisch" con flict gaat, waarbij de leer en de prak tijk van het communisme in het ge ding zijn. Misschien zullen we er iets meer van weten als na de 23ste april de Russische en Chinese regeringen nieuwe activiteit ontplooien op het gebied van de buitenlandse politiek. Staking in Oss geëindigd De toestand bij Zwanenberg'* Fa brieken te Oss bij welk bedrijf een groot aantal arbeiders gednrende on geveer een week heeft gestaakt, is thans weer normaal. Slechts vijftien man hebben de aanmaning, het werk gisteren te hervatten, naast zich neergelegd zij zijn zoals was aan gekondigd, ontslagen. De stakers hebben eind vorige week allen van het bedrijf een tegemoet koming ontvangen in verband met het tijdens de stakingsdagen gederf de loon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9