1 f zijn vuil uit Vlissingen braakt •"S. -tt" f» COMPOST VL1SSIN6EN VtPKOCBKAUTOOC Onze woensdag tjp "3 JONGENS nu TANDARTS IN AMERIKA HEEFT OVERSCHOT AAN GEBITTEN Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af K.L.M. zal ook pursers moeten ontslaan DINSDAG 10 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 - Ihr ~lX y it f Moddervet hangen de meeuwen boven het compost. Een langgerekte, vaalzwarte hoop op een terrein aan de Baskenburgweg in Vlissingen. Het composterings- bedrijf van de gemeente Vlissingen. Eén van de twaalf wagens vol huis vuil, die er dagelijks binnenkomen, draait het hek in. De meeuwen vliegen krijsend op. Dikke, volgevre ten meeuwen. De wagen draait achteruit de bunker in, vergaarplaats van het huisvuil, de trechter voor Vlissingens afval. Vlissingen braakt zijn vuil uit. Vijf dagen per week, twaalf volle wagens per dag. In de werkruimte zet A. Stroo, werkman in algemene dienst, een schutgoot in werking. Daarover schommelt het vuil de machines tegemoet, die het zullen sorteren en vermalen tot compost. Een - STROO staat aan de goot. Snoep, H. B. Snoep, „compostbereider in gemeen tedienst" is naast hem geko men. Ze zetten de band even stil. De elektromagneet laat de oogst los, lege blikjes, die in een zijgootje verdwijnen, op de grond rollen, voor de voeten van Driessen, de „pachter van de afvalstof fen". Driessen, in oude meta len, sorteert wat de magneet voor hem uit de vuilnisbak ken lichtte. Meest blikjes. Vlissingers zouden flessen trekkers zijn. Past niet meer in deze tijd. Het zijn soep eters. Achtennegentig cent. H. B. SNOEP ...eitjes... extra, tomaten, kippen en champignons. Wat bij Stroo voorbijtrekt, is interessanter. Ongesorteerd nog alles. De gekste dingen, licht Snoep toe. „Wat we hier niet tegenkomen. Van aanstekers tot koffiemolens. Radiotoestellen, stofzuigers, lepels, mesjes. Er kwam zelfs eens een grote hang klok uit. Die hangt nu in ons kan toor. Het ding loopt uitstekend. Uit curiositeit hebben we het kan toor helemaal aangekleed met vondsten. Maar wat er ook nog steeds uitkomt en dat moet U nu eens in de krant zetten: gevaarlijk oorlogstuig. Er zijn voorwerpen bij, die de zaak hier helemaal Izou- den kunnen verwoesten." Snoep loopt naar een kast. Hij komt terug met een paar „eitjes", handgranaten, onontploft. „We hebben hier gelukkig nog altijd veel geluk gehad. Je begrijpt niet, dat er mensen zijn, die zulke din gen in de vuilnisbak gooien. Er is een dag geweest, dat er honderd kogels in een vuilnisbak zaten. Die kwamen tussen de wals. Links en rechts spetterden de kogels weg. Hier, vraag het Stroo, die moest rennen voor z'n leven." Hij wijst naar het dak. Tientallen gaatjes in ijzeren golfplaten. Ko gelgaatjes. Snoep schakelt over naar een op gewekter genre. „Sigaretteaan- stekers. Die hoeven we nooit te kopen. Daar is men bijzonder non chalant mee, evenals met aardap pelschilmesjes en sleutels. Alles wat van waarde is, wordt bij de politie aangegeven. Soms maken we zo leuke dingen mee. Laatst .nog, een oud moedertje, was een portemonnaie met tien gulden kwijt. Moest in de vuilnisbak te rechtgekomen zijn. Na twee dagen kwam het ding tc voorschijn, de portemonnaie al half vermalen, maar het geld nog heel. Dat mensje hebben we dolgeluk kig gemaakt. Tot nu toe hebben we twee trouwringen gevonden. Ze zijn allebei terechtgekomen." Stroo kan er van meepraten. Maar hij zegt niet zoveel. Alleen het oorlogstuig. Dat benauwt hem, „Die kogels zijn zo erg nog niet. Toen hebben we de machine nog stil kunnen zetten. Maar die hand granaten... Wat je voor de rest niet tegenkomt. Vooral nu met die schoonmaak." Het gaat allemaal door de molen. Een roltrommel, die het vermaalt, een breekmachine die het breekt ..vliegen krijsend op... kan het anders onge lofelijke rommel. Deels schimmig, deels duide lijk. Blikjes. De hartige beet van een gezellig avondje. As, theeblaren, beladderde nylons en koffiedik. Textiel, bal pennen, een gebroken bierfles ligt met ver fomfaaid etiket op het orgaan van een afschaffersvereniging. Dozen van wit ter wassende wasmiddelen, verkreukt en besmeurd. Er is geen onderscheid. Vlugge handen verwijderen glas, plastic, stenen, een oude schoen. Een boven de schut goot hangende elektromagneet trekt alle metalen tot zich. Handen pakken de non-ferro metalen, waar de magneet geen vat op heeft. De rest wordt vermalen tot compost. Compost voor grondbemesting, grondverbete ring. De gewassen gedijen. Boven met compost door woelde grond. De stad voedt zich er mee, leeft en produ ceert nieuw afval. De wagens komen. Twee maal per week. En opnieuw: ..vuil over schufgoo; machines tegemoet... ...meest blikjes... ...omgezet met motorschop.. en een hamerslagmolen, die de laatste resten van harde voorwer pen verpulvert of er uit slaat. Het eindproduct: vaalzwarte compost, buiten opgeslagen en voor de ver koop drie maal „omgezet" met een motorschop. Compost, na drie maanden ge schikt voor bemesting. Voor al het in Vlissingen geproduceerde, 400 ton per jaar, worden afnemers gevonden. Een verkoopkantoor, met aan het hoofd de heer M. B. de Blieck, zorgt sinds 1952 voor (Foto's P.Z.C.) de afzet. Een vijfde deel blyft op Walcheren, de rest gaat naar Noord-Brabant, Zuid-Bcveland en Schouwen-Duiveland. Productie kosten: hoger dan de opbrengst, maar de overheid subsidieert. Lie ver dan met een stinkende vuilnis belt te zitten. Vlissingen braakt zijn vuil uit. Mensen en machines ver werken het tot compost. De grond geeft nieuwe vruchten. alleen geldig 11 april a.a. sterke katoen in frisse, vrolijke streepdessins, Ajaar 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60 - 62, Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen op aanvrage bezoeken wij U gaarne. „Naar buitenland zenden voor de hulpverlening" Tandarts David E. Ho- ivell uit Alliance, Ohio, «tuurde de iandbouw- comniissie van het Amerikaanse lagerhuis onlangs de navolgende brief: Geachte lieren, Vergeef mij, indien zo op het eerste gezicht mocht schijnen alsof ik by U aan het verkeerde adres ben. Ik houd mij voornamelijk bezig met de vervaardiging van valse gebitten en het blijkt dat ik er in de loop van het jaar 1961 teveel heb gemaakt. Nu weet ik dat U het probleem van de over schotten aanpakt, dus wellicht zult U mjj kunnen helpen. Ik ben dus geconfron teerd met een geval van overproduktie, dat wil zeggen, ik heb niet voldoende patiënten gehad in het afgelopen jaar om al mijn gebit ten te kunnen verko pen. Mijn surplus is derma te groot, dat ik de eer heb om U allen inge sloten een stel nieuwe tanden te zenden, plus één voor minister van landbouw Freeman. Ik vraag mij af of het mogelijk is dat de rege ring mijn overschot aan tanden opkoopt en het samen met de te veel geproduceerde landbouwprodukten op slaat. Wellicht levert deze op slag moeilijkheden op, maar U kunt mijn ge bitten in dat geval naar het buitenland zenden in het kader van het programma voor hulpverlening. Misschien zou dit voor de mensen in de be trokken landen een ex tra stimulans zijn om onze graanoverschot ten af te nemen, waar door twee vliegen in een klap zouden zijn geslagen. Aan de andere kant ben ik mij bewust van het gevaar dat wij de tandartsen en graan- verbouwers daar tegen ons in het harnas zou den jagen, zodat wij hen zouden moeten subsidiëren teneinde te voorkomen dat zij naar het communistische kamp overlopen. Een andere mogelijk heid is de volgende: Naar een patiënt mij onlangs vertelde, ont ving hij betaling opdat hij geen graan zou ver bouwen. Het is voor U wellicht eenvoudiger zodat ik mijn overschot om mij geld te zenden, door niet te werken zal kunnen elimineren. Bovendien word ik dan verlost van het eeuwige gevraag van mijn vrouw die maar niet begrijpt waarom de regering mensen betaalt, opdat zy maar niet zullen werken. Ik neem aan, dat het zien van een vette cheque bij haar wat meer be grip voor de huidige ontwikkelingen zal scheppen. In de overtuiging, dat U eens U vergeeft me de uitdrukking wel flink de tanden zult zetten in deze kwestie, verblijf ik, uw dienaar, David E. Howell. Ontwerp-plan voor aardgasexploitatie Iu een brief aan de minister van economische zaken heeft de heer A. W. Barzilay uit Rotterdam de vraag gesteld of de Nederlandse staat of de Nederlandse bevolking rechten kan doen gelden op het aardgas in de Nederlandse bodem. De heer Barzilay die de minister om een spoedig ant woord op zijn vraag verzoekt, is na melijk van mening dat het Neder landse volk in al zijn geledingen per soonlijk financieel moet kunnen deel nemen in de exploitatie van de „enor me gasvondsten" in Groningen. De blief aan de minister heeft de lieer Barzilay vergezeld doen gaan van een ontwerp-plan, waarin hij zijn ideeën betreffende de financiering en beheer van de exploitatie van het aardgas uitvoerig heeft uitgewerkt. Hij beoogt met dit ontwerp „drie actuele voorwaarden te scheppen en wel de exploitatie van de „gasbel" bij Slochteren, bezitsspreiding en be perkte bestedingsbeperking" Dc Oostenrijkse commissie gaat naar Spanje om daar regelingen te treffen voor het werven van Spaanse arbeiders, voor wie in Oostenrijk dezelfde loon- en arbeidsvoorwaarden zullen gelden als voor de Oostenrijkers. Uit Turkije en Griekenland zijn ook toezeggingen ont vangen. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! De „Rijndam" voer zonder loods de St. Lawrence op De 15.000 ton metende „Ryndam" van de Holland-Amerika Lijn is zon dagavond, met 890 passagiers, de ha ven van Quebec, in Canada, binnen gevaren. Het uit Rotterdam vertrok ken schip heeft, in verband met de staking van de loodsen, die op de rivier de St. Lawrence dienst doen, 140 mijl van deze rivier zonder loods afgelegd. Slechts één van de 26 schepen, die door de staking van de loodsen wordt opgehouden, heeft het, buiten de „Rijndam", tot nu toe gewaagd de rivier de St. Lawrence zonder loods op te varen. Dit schip, een zesduizend ton grote Canadese vrachtvaarder, is tien mijl van Montreal aan de grond gelopen. De K.L.M, vreest, dat zij niet alleen vliegers zal moeten afstoten, doch ook circa 50 van haar ruim 600 le den tellende korps pursers en hof meesters. Onlangs is door de directie van de K.L.M. in samenwerking met het bestnur van de vereniging van Iv.L.M.-vIiegers voor eventueel ont slag der piloten een financiële rege ling getroffen. Naar thans blijkt heeft de directie tevens overleg gepleegd met het he- stuur van de 'vereniging van K.L.M.- pursers en hofmeesters. Men meent de beoogde personeels vermindering op de minst onaange name wijze te kunnen bereiken „door de mogelijkheid open te stel len van vrijwillig ontslag op zeer re delijke financiële voorwaarden", zo heeft onderdirecteur S. O. Kuneman alle pursers en hofmeesters schrifte lijk laten weten. Hij meent dat er goede mogelijkheden tot vrijwillige afvloeiing uit het bedrijf zijn'en gé- looft dat een aantal pursers en hof meesters onder de gegeven omstan digheden bereid is naar een werk kring buiten de K.L.M. uit te zien. Gehoopt wordt dat het mogelijk zal zijn niet tot gedwongen ontslagen over te gaan. Hun. die nog deze maand vrijwillig ontslag indienen idat dan op of voor 1 juni a.s. moet ingaan) wordt al naar gelang het aantal dienstjaren dat zij hebben een minimum salaris van een half jaar en een maximum van in totaal 15 maanden aange boden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3