PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DJAKARTA WIL GESPREK VOORTZETTEN Wanneer Nederland akkoord gaat met voorstel-Bunker Geen redenen om met Peking te breken „Gemeente Belangen" is sterk vertegenwoordigd in Zeeland Vandaag.. Cliff en de diamanten 205e jaargang - no. 85 Dagblad, uitgave van dé firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie. F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 3,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 april 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red.3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt,51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Tenieuzen. tel. 2116: Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Den Haag heeft geen haast met beslissing lil Washington is gisteren uit diplomatieke bron vernomen, dat de Indonesische ambassadeur in Moskou, Adam Malik uit Dja karta naar Washington zal terugkeren om de inleidende onder handelingen met de Nederlanders over Nïeuw-Guinea te her vatten, vooropgesteld dat Den Haag instemt met de voorstellen van de Amerikaan Ellsworth Bunker. Men zeide dat duidelijk de indruk heerste dat Bunker nauw samenwerkte met het ministerie van buitenlandse zaken van Amerika, wat deze voorstellen betrof en men bevestigde dat de voorstellen de instemming hadden van de regeringen van de Verenigde Staten en Engeland. Hogi e commissaris Men meende te weten dat Bunker Hoge commissaris der Verenigde Naties voor Nederlands Nicuw-Gui- nea zou worden, als een overeen komst tot stand komt. Men zag ech ter niet duidelijk hoe lang Bunker dat zou blijven. De Indonesische op vatting schijnt te zijn dat Bnnker die functie slechts gedurende het eer ste jaar zou bekleden. Volgens de zegslieden, is de Neder landse opvatting dat de Indonesische regering' alle redenen heeft blij te zijn met de voorstellen, maar dat de Nederlandse regering die vreugde niet kan opbrengen. Ook zei men te geloven dat de Nederlanders pas over de voorstellen van Bunker waren in gelicht toen die waren afgerond. Spoed Men meende te weten dat de In donesische regering het graag zo spoedig mogelijk eens wilde wor den met Nederland over de voor: stellen van Bunker. Men zei ver- ...is het 600 jaar geleden, dat gravin Machteld, vrouwe van Holland, te Den Haag overleed. Gravin Machteld wist als echt genote van de krankzinnig ge worden graaf Willem V haar over Holland en Zeeland rege rende zwager Albrecht, heel wat last te bezorgen. ...is het 25 jaar geleden, dat koningin Wilhelniina te Rotter dam het 36.667 ton metende s.s. „Nieuw-Amstcrdam" te water liet. Het schip werd in de oorlog van alle pracht ont daan en deed toen als troepen transportschip dienst. Na de oorlog werd de „Nicuw-Am- sterdam" verschillende malen verbouwd. VWAWWWWWWWWW Westen overweegt beroep op Kroesjtsjew Britse bronnen hebben bekend ge maakt, dat de mogelijkheid bestaat, dat president Kennedy en premier Macmillan gezamentijlc een persoon lijk beroep zullen doen op premier Kroesjtsjew een doeltreffende over eenkomst tot verbod van kernproe ven goed te keureu. Het beroep, dat binnen enkele da gen aan de Sowjetrussisehe premier zou worden gezonden, is thans nog in studie, zo werd verklaard. De bedoeling van het westerse be roep zou zijn een nieuwe „ronde" van kernexplosies door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te voorko men. Men achtte het waarschijnlijk, dat Kennedy en Maemillan een her nieuwde poging zullen doen om pre mier Kroesjtsjew zo ver te krijgen, dat deze akkoord gaat met een mi nimum uan internationale inspectie. Waarnemers in Washington geloven, dat de Britse premier voorts een poging zal doen om tot een topcon ferentie op het laatste moment te komen, teneinde een nieuwe wedloop op het gebied van kernwapens te voorkomen. De Britse premier zal 26 april in New York een rede houden en op 2S april een onderhoud heb ben met president Kennedy. De Verenigde Staten zullen eind april weer met kernproeven beginnen ten zij er voordien overeenstemming met de Sowjet-Unie over een gecontro leerd verbod van kernproeven is be reikt. Het Witte Huis te Washington heeft later bevestigd dat Kennedy Cn Mac millan een dergelijk beroep op KroesjIsjew overwegen. Hagenaars verongelukt in Italië Twee jonge Hagenaars, de 21-jarige B. Hoogland en de één jaar oudere F. M. van den Vlasakker, zijn bij een verkeersongeval in Noorcl-Italië om bet leven gekomen. nomen te hebben dat er een aan tal redenen voor die houding was: De Indonesiërs zouden moeilijkhe den tussen pro-Indonesische en pro-Nederlandse Papoea's wezen. Ook zou aan Amerikaanse ambte naren door de Indonesische rege ring zijn verteld dat een akkoord Indonesië in staat zou stellen de militaire voorbereidingen tegen Nederlands Nieuw-Guinea te sta ken en de hulpbronnen tc wijden aan de economische opbouw van het laud, hetgeen weer zou hel pen de stabiliteit in zuidoost Azië te vex-groten. Men zei dat de militaire transport behoeften het momenteel moeilijk maakten voldoende vervoersgelegen- heid te scheppen tussen de Indone sische eilanden onderling, met name wat voedingsmiddelen betrof. T egenvoorstellen Intussen is nog -niet bekend wanneer het kabinet in Den Haag de voorstel len van Bunker zal bespreken. Het ziet er naar uit, dat men alle mo gelijkheden om tegenvoorstellen te doen wil onderzoeken, voor men in de ministerraad een beslissing neemt. Het bezoek van minister Luns aan zijn Britse ambtsgenoot Lord Home zou eveneens reden zijn voor liet uit stel. Aangenomen wordt dat de kwes tie Nieuw-Guinea punt van bespre king zal zijn in Londen. Door een samenloop van om standigheden is Z.K.H. Prins Bernhard, die een bezoek van acht dagen aan Mexico heeft gebracht, niet maandagochtend om zeven uur met een K.L.M.- toestel op Schiphol aangeko men maar om kwart voor twee maandagmiddag op de vliegba sis Soesterberg met een 'heli kopter uil, Brussel. Dit bete kende, dat II.K.H. Prinses Ire ne, leden van de hofhouding en. journalistendie maandagoch tend de wacht op Schiphol had den betrokken, onverrichter- zake moesten vertrekken. Prin ses Irene slaagde er nog in tij dig op Soesterberg te, zijn om haar vader daar 'te verwelko men. De foto toont de prinses wachtend op Schiphol. Illlllllllllllllllllllllll Twee jonge Oostdwitsers zijn maandag naar het westen ge vlucht door met hun vracht- auto, geladen met kalk, dwars door de muur in Berlijn te rij- denHoewel zij hevig bescho- ten werden, slaagden zij erin ongedeerd het westen te berei- ken. (Voor verslag zie pag. 3). Infiltranten gevangen genomen Met betrekking tot de actie tot opsporing van geïnfiltreerde In donesische militairen is bekend gemaakt, dat in de nacht van 7 op 8 april door de mobiele po litie op Waigeo 19 gevangenen zijn binnengebracht, bij wie de commandant van de Indonesi sche militairen op het eiland. In de loop van zondag werden nog meer gevangenen gemaakt, zodat liet totaal nu 45 bedraagt. Een Indonesische soldaat is aan de opgelopen zware verwondingen over leden. Uit de verhoren van de gevan genen is gebleken dat de Indonesi sche militairen na het eerste vuurge vecht in paniek zijn gevlucht waar door o.m. hun gehele voedselvoorraad kon worden buitgemaakt. Het gevolg was dat deze groep het een week lang zonder voedsel heeft moeten stellen. Van het toch al danig ge schokte moreel bleef toen weinig meer over. Behalve de drie Indonesische militai-1 ren van wie de gevangenneming reeds werd gemeld, is aan Nieuw-Guinea's zuidkust nog een ernstig gewonde Indonesische soldaat gevonden by de MR. LUNS Ondanks steun aan Indonesië De regering heeft steeds een vreedzame oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil inzake Nederlands Nieuw-Gui nea nagestreefd. De meest re cente ontwikkelingen tonen, naar het minister Lims wil voor komen, dit eens te meer duide lijk aan. „Een voorwaarde voor het slagen van pogingen om tot een vreedzame oplossing te geraken evenwel is, dat beide partijen daarnaar streven. De Indonesische dreigementen en ge welddadige acties schijnen er niet "op te wijzen, dat dit reeds het geval is. actie tot opsporing. Hij is tijdens het j heeft de minister van buitenland transport overleden. se zaken, mr. J. M. A. H. Luns mee- PENSIOENTJE VOOR VON PAPEN De administratieve rechtbank in Freiburg heeft gisteren beslist, dat de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg de vroegere rijks- kanselier Frans von Papen met terugwerkende kracht van 1 decern- ber 1953 af pensioen als majoor van het voormalige keizerlijke leger p moet betalen. Het ministerie van financiën van Baden-Württemberg had het verzoek van Von Papen, die thans 83 jaar is, afgewezen. De rechtbank achtte het feit, dat Von Papen tijdens het Nazi-regime H verscheidene posten heeft bekleed, geen geldige reden om hem zijn s pensioen te onthouden. iiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininniiiui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiuniiiiiiininiir gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Goedhart (p.v.d.a.). De minister verklaarde in dit ant woord eveneens dat er geen con creet bewijs voorhanden is van een actieve deelneming door de Chinese volksrepubliek aan oor logsvoorbereidingen tegen ons land. De leverantie van militair materieel door de Chinese volks republiek en de propagandistische steun, hoe ernstig op zich zelf dan ook, vormen op zich zelf nog geen aanleiding, de betrekkingen met Pelting te verbreken. Minister Luns beschikt niet over gegevens, die de juistheid kunnen bevestigen van persberichten, dat reeds geruime tijd in het zuiden van communistisch China „vrijwil ligers" worden aangeworven voor een militaire onderneming tegen Nederlands Nieuw-Guinea en dat er in een havenplaats nabij Kan ton voor hetzelfde doel oorlogs materiaal en munitie voor ver scheping naar Indonesië gereed ligt. Wel hebben hem berichten bereikt omtrent radio-uitzendingen uit de Chinese volksrepubliek, waarin gewag wordt gemaakt van de steun van Chinese zijde, waarop Indonesië zou kunnen rekenen in de „strijd tot bevrijding van West- Irian" De minister deelt mede dat liij het niet eens is met de opvatting van de beer Goedhart dat de door de heer Goedhart genoemde Chinese voorbe reidingen de noodzaak vergroten om tot een snelle en vreedzame oplossing te komen. ALLEEN BIJ GEMEENTERADEN Voor V.V.D., maar ook K.V.P., C.H., P.v.d.A. en A.R. HET IS merkwaardig gesteld met de politieke constellatie in onze provincie! Dit is geen con clusie gebaseerd op de resulta ten van de twee weken geleden gehouden statenverkiezing. Het is slechts de vrucht van een naarstig bladeren in de Zeeuwse Almanak, waaruit blijkt, dat tal van geachte raadsleden geen po litieke partij dienen, maar te boek staan als „Gemeente Be langen", Algemene Belangen", Vrije Lijst" of m één enkel ge val zelfs „Partijloos". Niet minder dan 66 raadsleden, ver deeld over 88 Aan de 89 Zeeuwse ge meenten (42,7 dienen onder deze imen liun gemeente van inwoning. Degenen, die voor „Gemeente Belan gen" op de bres slaan zijn het sterkst vertegenwoordigd: 54 raads leden, tegen 8 „Vrije Lijst", 3 „Alge meen Belang" en 1 „Partijloos". Achter deze weinig originele namen schuilen in bijna alle gevallen poli tieke partijen: veel de V.V.D., maar lang niet in alle gevallen, want de Party van de Arbeid, Katholieke Volkspartij, Christelijk Historische Unie en A.R. eisen hun deel van deze stemmen op! „Oorspronkelijk opgericht, omdat er hier geen afdeling van do V.V. D. was", vertelde ons loco-burge meester Adr. Luleyn uit Zuidzan- de (G.B.). „Om de groep her vormde kiezers bij elkaar te hou den, maar onder een andere naam: dus „Gemeente Belangen", betoogde wethouder A. W. Ce- vaal (G.B.) van Grijpskerke. „Wij willen geen splitsing en daarom zijn we na de oorlog onder de naam „Gemeente Belangen" be gonnen. Maar 70 lot 80 is P. v.d.A. georiënteerd. Sla er de Sta ten- en Kamerverkiezingen maar op na". Zo stelde liet wethouder J. Walhout Jobz. uit Borssele. Een alleszins merkwaardige zaak dus, maar daarom ook juist zo inte ressant. Want bij alle G.B.-ers staat het belang van de gemeente voorop. Bij hen speelt het echte politieke denkbeeld een ondergeschikte rol. „Van Gemeente Belangen mag je geen politieke besenouwingen "ver wachten. Wij wagen ons niet aan de grote politiek", was de uitspraak, welke de heer Luteijn uit Zuidzan- de een vooraanstaand V.V.D.-er in West-Zeeuwsch-Vlaanderen deed. „De persoon is zo belangrijk bij de raadsverkiezingen", was de opmer king, welke wij vele malen hebben gehoord. In de kleine gemeenten kent iedereen „iedereen". Wanneer eën algemeen geacht figuur de lijst aanvoert, scheelt dit onmiddellijk al enkele tientallen stemmen. Dat is de praktijk. De feiten stemmen volkomen over een met deze stelling, want juist in de kleinste gemeenten treft men „Gemeente Belangen" aan. Men weet. dat de kleinste gemeente een minimum aantal van zeven raadsle den heeft. Welnu van de 38 gemeen ten, waar „Gemeente Belangen", „Vrije Lijst", „Algemeen Belang" en „Partijloos" zijn vertegenwoordigd, (Zie slot pag. 2 kol. 4) fttHtliiit Tot onze schande moeten wij be kennen tot voor kort niet te heb ben geweten wie Cliff Richard was, maar we hebben onze schade in gehaald en zijn er nu over ingelicht dat hij voor grote groepen van de jeugd aangeduid met het woord „tieners" heul wat meer betekent dan bijvoorbeeld professor De Quay. Cliff zingt namelijk. Cliff zong vorige week zelfs in de Grote Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, dat naar een verslaggever van Het Pa rool wist te melden heel is geble ven dank zij twee moedige suppoos ten. Zij lieten een jongedame, die op onverklaarbare wijze het (vöor het publiek verboden) podium had weten te beklimmen om de zingende Cliff haar diepe genegenheid te betonen, rechtstandig van het metershoge po dium in de zaal vallen. Deze forse maatregel schrikte de anderen af, zo dat zij niet verder opdrongen. Wie die andere waren? Een menigte van tieners, die op de rand van de hyste rie balanceerde! In Rotterdam trad de onvolprezen Cliff eveneens op en daar dreigde ook al een golf van een circa vijfduizend wild-geworden jon gelui het podium te overspoelen, vooral na de top-hit „Living doll". Er werd gevochten, voetlichten sneu velden, hetgeen zelfs Cliff via een nooddeur deed verdwijnen. Nee, géén minister kan daar tegen op. Ook niet ons aller doctor Marga Klompé. Zij kan zelfs niet concurreren te gen de twee jongetjes, die zich zelf de „blauwe diamanten" noe men. Voor zover men het nog niet weet: deze „Blue Diamonds" zijn nu in dienst. Jawel. Compleet met gi taar en de hele vaderlandse pers in clusief de televisie op de achtergrond. De diamantjes op het station, vóór de kazerne, bij de fourier, op de brits, bij de keuken. De t.v. liet haarfijn zien hoe de vechtpet op hun hoofdjes werd gepast en hoe zij er in militair werktenue uitzagen. Minister Luns moge dan zijn best doen voor Nieuw- Guinea en heel erg vaak op het scherm verschijnen, tot dusver heeft hij daarop nog niet veel meer gepres teerd dan vriendelijk-glimlachend in gewikkelde zinnen zeggen. Helaas heeft geen enkele televisiezuil hem ooit vertoond, terwijl de kamerbe waarder van buitenlandse zaken hem de ministerssteek past of hem met verschuldigde eerbied de witte broek aanreikt. Dergelijke tafereeltjes wor den gereserveerd voor de blauwe dia manten. Gelukkig voor Nederland, dat de knaapjes nu eindelijk de wa penrok hebben aangetrokken. Niet omdat zij het leger zo eminent ver sterken zij brengen twee gitaren mee! maar omdat wij nu niet lan ger meer achteraan komen bij de V.S. De Amerikanen hadden immers hun Elvls Presly al jaren. Elvis, die nend voor zijn nummer, Elvis bij de troep in West-Duitsland en ga zo maar door. Bij het kennisnemen van zulke zaken voelt men zich als Ne derlander al gauw wat in de hoek ge drukt., ook al hebben wij hier dan een K.N.V.B. en een Feijenoord. Maar nu zijn we uit de hoek: onze diamanten zijn in dienst. Lieb' Vaterland magst rullig sein! Moderne publiciteitsmedia kunnen kennelijk groepen ontvankelijke mensen vrij gemakkelijk uit hun evenwicht halen. Dat blijkt duidelijk rond deze jeugdidolen. Waarom zijn deze au fond toch weinig presteren de jongens met en zonder gitaren zo populair? Het is een kwestie van een uitgebalanceerde, geraffineerde ver kooptechniek: de „sterren" worden in een obsederende herhaling het pu bliek opgedrongen via radio, t.v„ film en kranten, een publiciteit die samen gaat met een keiharde reclame voor de grammofoonplaat. Want daar ligt het accent: de plaat moet worden verkocht! Toen Cliff Richard in het Concertgebouw zong was langs het front van het orgel een doek gespan nen, waarop zijn naam en die van zijn grammofoonplatenmaatschappij in grote letters waren vermeld. Het Parool gebruikte in zijn verslagge ving aan de religie ontleende termen voor deze hysterische bijeenkomst en noemde het doek voor het orgel een „banier". Het geheel heeft inderdaad veel weg van een religie. Maar men vergete niet, dat het de religie van de commercialiteit is. En daarvoor is niets te dol. Desnoods zwiept men de menigte zover op, dat het Concertge bouw wordt afgebroken. De massa huilt, stampt, juicht, schreeuwt. In de binnenlanden van Afrika? Nee nee. in de Grote Zaal van het Con certgebouw! Waarom? Voornamelijk omdat er 45-toerenplaatjes moeten worden verkocht Veiligheidsraad veroordeelt Israël De Veiligheidsraad heeft gisteren Israël berispt naar aanleiding van de aanval op Syrische posities aan het Meer van Galilea op 16 maart il. De elf leden van de raad aanvaard den een door de Ver. Staten en En geland ingediende ontwerp-resolutie, waarin de aanval een „flagrante schending" van de instructies van de raad werd genoemd en on Israël een beroep werd gedaan „zich in de toekomst nauwgezet van dergelijke acties te onthouden". Alle leden stemden voor de resolutie, behalve Frankrijk,-dat zich onthield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1