N.HJVL tevreden over resultaten in 1961 Ww PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAN DE ANGST Nu gFiep veelvuldig voorkomt.. „LOONSYSTEEM PAST NIET IN ECONOMISCHE REALITEIT" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I DINSDAG 10 APRIL 1962 Ondanks stijging der kosten en de revaluatie Blijkens liet verslag van de Neder- landsche Handelmaatschappij N.V. over 1961 ïs de directie tevreden over de uitkomsten van liet bedrijf. De to tale baten uit provisie en effecten stegen van 27,58 miljoen tot 28,54 miljoen. Hierin vindt de grotere be drijvigheid van liet bankbedrijf haar weerspiegeling. De daling der inkom sten uit interest en wissels van 56,11 miljoen tot 54,58 miljoen is een resultaat van divergerende facto ren. De onkosten stegen van 47,12 miljoenen tot 49,05 miljoen. Het Nederlandse bedrijf leverde voornamelijk door de vermeerdering van de kredietuitzettingen hogere rentebaten op, maar bij de buiten kantoren waren de zaken veelal van geringere omvang en waren speciaal de rentemarges kleiner. Dit laatste geldt ook voor het agentschap New York. Bovendien komen door de re- garantiefonds van 10 min ten be hoeve van de krediteuren van de „Brandaris" neemt de N.H.M. deel met 1.750.000. De directie heeft vertrouwen in de vooruitzichten voor 1962, maar zij voorziet een verscherping van de in ternationale concurrentie en een in krimping van de winstmarges in vele bedrijfstakken. Hierdoor zullen de mogelijkheden tot zelffinanciering geringer worden en indien bovendien de investeringsdrang in belangrijke mate blijft bestaan, zal een beroep op het bankwezen zich blijven manifes teren. De bank behaalde een netto winst van 12;97 miljoen (v.j. 11,92 mil joen). Voorgesteld wordt 4 procent dividend op de preferente en 14 pet (vj. 12 y2 pet) op de gewone aandelen over het door onderhandse plaatsing van aandelen in 1961 tot 70 miljoen verhoogde gewone kapitaal. Dividenden De directie van de Friesch-Holland- I sche Hypotheekbank N.V. meent, valuatie van cte gulden de baten en Mijtosls verslag over de resulta- ank dn nntfn mknnvUm I m„gi,n lasten en dus ook de netto inkomsten van nagenoeg alle buitenkantoren la ger uit. In het algemeen geldt dat de geldmarktuitzettingen, de kosten van afdekking van 't valutarisico in aan merking genomen, een geringer ren dement opleverden. Besloten werd ƒ21,83 min. over te brengen van de bijzondere reserve onder krediteuren naar de buitengewone reserve, waar door deze na toevoeging van 3,5 min uit de winst, gebracht wordt op 60 miljoen. Bovendien werd de in de ba lans voorkomende post „reserve" door een toevoeging uit de winst van 350.000 wederom gebracht op haar statutaire maximum van 35 miljoen. De directie heeft hiertoe besloten om dat zij inmiddels een volledig inzicht heeft verkregen in de gevolgen der onderneming van het bedrijf in Indo nesië. Hieruit is haar gebleken dat verschillende voorzieningen niet no dig waren, noch zullen zijn, terwijl deze overname tevens enige belang rijke fiscale compensaties meebrengt. Tevens wenste de directie het zicht bare eigen vermogen meer in over eenstemming te brengen met het werkelijke vermogen van de maat schappij. Uit de vrijgevallen voorzieningen heeft de directie tevens gedekt het te verwachten verlies terzake van de assurantie-maatschappij „Brandaris" en het verlies geleden op de valuta positie en de buitenlandse deelnemin gen als gevolg van de revaluatie van de gulden. De bank is betrokken bij de deconfiture van de „Brandaris". In het door aandeelhouders gevormde e RAGERS VAN EEN KUNSTGEBIT Wonneer de vorm van hel mond- weefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. HfOTHESf tosr /fi'" "0,"e" O TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen von het tandvlee» Alleen de landarts is in staat het gebit v/eer passend Ie mokon. Tracht dit niet ze f !e doen met stoffen, die zidl op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en d« tere mondweefsels kunnen aantasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tondarts kunt wenden, is hef roadzoom voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een oangenoam olkalisch poeder, do! het gebit stevig op zïin plaols houdt. DENTOFIX v/ordt geheel verwijderd door het schoon- spoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvormeng onder de plaat. Het vormt een zocht, beschermend loog- je tussen gebit en ge hemelte en doet het gebit goed vostzilten, zodoi men even aemok- kelijk kan eten,"praten en lochen a!s met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer 'voor verschuiven, los zitten' e. d., doch weI een gevoel von zeker heid donkzij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. zijn. De uitstaande hypotheken na men met ruim 23 pet toe. Voorge steld wordt een dividend van 14 pet (v.j. 12 pet). „BLAAüWHOED" De bedrijfsreke- ning over 1961 van Blaauwhoed N.V. is, blijkens de winst- en verliesreke ning, gestegen tot 3,03 min (v.j. 2,12 min). Een te verdelen winst resteert van 836.465 845.545). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van negen procent. „OSCAR ROHTE EN JISKOOT". De raad van commissarissen van Oscar Rohte en Jiskoot N.V. heeft besloten, aan de a.s. aandeelhoudersvergade ring voor te stellen een dividend over het boekjaar 1961 uit te keren van 14 proeent, waarvan naar keuze 5 procent in aandelen, (v.j. 8 procent in contanten). BUHRMANN'S PAPIER Commissarissen en directie van G. H. Buhrmann's Papiergroothandel N.V. hebben besloten aan de op 25 april 1962 te houden algemene aandeel houdersvergadering een dividend voor te stellen van 22 pet, waarvan desge wenst 10 pet in aandelen, over het in 1961 door stockdividend vergrote kapitaal (onv.). Ruime orderportefeuille Wilton-Fijenoord De dok- en werf maatschappij YVillon- Fyenoord N.V. beschikt tlians over een zo ruime orderportefeuille dat de onderneming het werk niet aan kan. In de jaarvergadering werd me degedeeld. dat de reparatie-afdeling de belangrijkste sector van het bedrjjf op grond van bet nijpende personeelstekort regelmatig opdrach ten heeft moeten afwijzen. Daarbij loopt de marge van de rex>aratie-or- ders terug. De afdeling nieuwbouw heeft, zoals TWMWMMMWMMMMM. Gestoofde rups op menu van de toekomst Volgens de Engelse biochemi cus dr. N. W. Pirie zal de snel le groei van de wereldbevol king er toe leiden dat de mens van het jaar 2000 de onont beerlijke eiwitten naar binnen haalt door nijlpaard- of zee koevlees te nuttigen. Pirie. verbonden aan het Brit- te Rothamsted, beveelt voor de gastronoom van de toekomst het volgende voedzame menu- tje aan: Zeewiersoep. nijlpaardfilet gar ni, gestoofde rups met sausje van boomblarenextract. Volgens Pirie's voorspelling zal het aantal aardbewoners in de komende veertig jaren van 2.9 tot 6.9 miljard stijgen. „Dit betekent dat er nieuwe voedingsbronnen zullen moeten worden gevonden", zo meent hij. Als variatie op bovengenoemd menu beveelt Pirie slangen en zeekoevlees hartelijk in uw belangstelling aan. Hij wijst erop dat het zwem mende zoogdier in de Afri kaanse staat Guinee, zij het uiteraard in kleine porties, veelvuldig op tafel verschijnt. „Het is nonsens om te denken dat de mens zal ophouden te eten", zo meent de Britse ge leerde, „ik geloof niet aan een overschakeling op pillen met geconcentreerd voedsel" WMMMMMMMMMMMMJTMMMMMMMi A in het jaarverslag werd medegedeeld, van het ministerie van defensie op dracht ontvangen tot levering van twee onderzeeboten. Dit is een be langrijke opdracht omdat deze afde ling hierdoor tot in 1964 van werk zal zijn voorzien. Dit laat zich ge makkelijk begrijpen, wanneer men bedenkt dat in deze defensie-order meer manuren zitten dan bij voor beeld in de bouw van een 50.000 tons tanker. De steeds in belangrijkheid toenemende afdeling, de machinefa briek, kan zich verheugen in een ma ximale bezetting. Men is thans doen de in deze sector andere activiteiten aan te trekken. Voorlopig zal geen beroep worden gedaan op de open bare kapitaalmarkt. 4 De Finse grensovergang Vaalimaa naar de Sowjet-Unïe is voor het tot half november durende seizoen van dit Jaar voor het autoverkeer opengesteld. Bankspaarders vertrouwen 1168 miljoen aan de N.H.M. toe! In het zojuist verschenen N.H.M.-Jaarversiag over 1961 is een nieuwe post Spaarrekeningen op de balans ver meld. Het tegoed op spaarrekeningen is in dat jaar ge slegen van f128 miljoen tot f168 miljoen. De N.H.M.- bankspaarder weet, dat zijn spaargelden volkomen veilig zijn. Zijn bank heeft alleen al aan kapitaal en open reserves f 165 miljoen. rente soepele opvragingsregeling belastingaanslagen automatisch op tijd voldaan geen extra kosten NEDERIANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPI), N.V. Spaar veilig, spaar modern - Spaar bij de N.H.M. Lagere winst Unilever Aan het verslag over 1961 van het Unilever Concern wordt in aanslui- ting op de 26 februari gepubliceerde voorlopige resultaten het volgende ontleend. Het guldensbedrag van de bedrijfs winst is met f 92.740.000 gedaald, n.l. van f 1.113.190.000 in 1960 tot f 1.020.450.000 in 1961. Indien de be drijfswinst was berekend alsof de revaluatie niet had plaatsgehad, zou deze f 1.056.539.000 geweest zijn. Afgezien van de invloed van de re valuatie van de gulden, was de da ling van de bedrijfswinst groten deels een gevolg van het feit, dat in Afrika de winst van de United Afri ca en der plantages belangrijk lager was. Ook in Engeland en enkele overzeese landen was de winst min der. Daarentegen was de winst in de continentale landen van Europa aanmerkelijk hoger. Na aftrek van belastingen ad f 527.631.000 (1960: f 570.635.000) bedraagt de geconsolideerde netto winst over 1961 f 536.655.000. Zonder de revaluatie zou deze f 554.695.000 geweest zijn, tegenover f 553.087.000 in 1960. Schaakgrootmeester Griinfeld overleden In Wenen is zondag op 69-jarige leeftijd overleden de Oostenrijkse grootmeester Ernst-Franz Gruen- feld. Hij was een van de grootste theoretici van het schaakspel en werd reeds in 1918 naar aanleiding van zijn resultaten in het toernooi van Kaschau tot grootmeester be noemd. Advertentie is het verstandig zich daarte gen zo goed mogelijk te wapenen. Dat kunt u door overmatige in spanning en verblijf in dicht be volkte ruimten zoveel mogelijk te vermijden, door te zorgen voor vitaminerijke voeding en goedé nachtrust. Mocht ti dan toch nog griep krygen, dan bent u er beter tegen opgewassen, vooral wanneer u tijdig Aspirin van Bayer inneemt. Aspirin heeft een 3-voudige wer king tegen griep: het stilt de pijn, doet de koorts dalen en activeert het organisme. VOORZITTER N.V.V.: Beloning in Nederland beneden Europees peil Onder de kop „Geen breuk in de Stichting van de Arbeid" heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, in het kaderblad „De vakbeweging" een overzicht gege ven van en commentaar geleverd op de tussen de deelnemende partijen in de stichting gerezen moeilijkheden rondom het tegenwoordige loonsy steem. In de op 4 april tot stand gekomen overeenstemming staat vermeld, dat de principiële standpunten, die in het bestuur van de stichting bestaan, zijn gehandhaafd. Het N.V.V. blijft afwijzen, aldus de heer Roemers, dat het bij zijn adviesarbeid in de stich ting de regeringsaanwijzingen dient te volgen. Deze afwijzing heeft nie mand, ook de K.A.B. niet, aanleiding gegeven een breuk in de stichting te veroorzaken. Naar de mening van de heer Roe- mers is het tegenwoordige loon systeem niet afgestemd op de eco nomische werkelijkheid. De basis deugt niet en er is geen verband met het loonpeil in de omringende landen. Om die kwaal te genezen moet een soepeler loonsysteem worden ontworpen. Daaraan wordt thans in een commissie van de S.E.R. gewerkt. De noodzaak van voortvarendheid van deze commissie is, aldus de heer Roemers, thans wel duidelijk onder streept. Bovendien moet volgens hem onderzocht worden of ons loonpeil in Europees verband niet te laag ligt. Van de noodzaak van een dergelijk onderzoek is de Stichting van de Ar beid overtuigd. Daarbij Komt onver mijdelijk de vraag aan de orde of de tegenwoordige omvang van de zwar te lonen niet mogelijk is doordat ons officiële loonpeil te laag is. Wij, al dus de heer Roemers, misgunnen nie mand extra verdiensten. Maar als de economie de extraverdiensten kan dragen, moeten zij in de sociale rechtsorde worden vastgelegd. An ders verdwijnen zij bij een omslag 2067. Gorda was ingerekend en lag na zijn botsing met de sathor zwaar gewond achterin de zweefcar van pi loot Storm. Nu ging het met bekwame spoed terug naar de bungalow aan het Nevelmeer. Solon, die in het verleden al eens in de grot ten was verdwaald geraakt drong er bij zijn vriend op aan, een weg buitenom te nemen. Het duurde wel wat langer maar dan was Solon er in ieder geval zeker van, dat zij dc juiste route na men. Van Sathors hadden zij gelukkig geen last meer en daarom kon piloot Storm korte tijd latei- de zweefcar weer tot stilstand brengen voor Gorda's bungalow. De zenuwslopende ervarin gen hadden niet nagelaten een hevige indruk op Sandra te maken en toen zij dan ook ein delijk haar verloofde weerzag en alle span ning wegviel, liet zij zich snikkend in zijn sterke armen vallen. Nu was alles weer goed! In een overbelaste zweefcar ging het daarna terug naar Marcs huis, waar Estra hen met spanning stond op te wachten. Nog diezelfde dag werd de zwaar gekwetste en apathische Gorda door enkele mensen van de sanitaire dienst weggehaald. Met een mengeling van woede, medelijden en opluchting zagen de menden de wagen verdwijnen... van de conjunctuur als sneeuw voor de zon. De heer Roemers besluit zijn artikel met op te merken dat het met de zware concessies van het N.V.V. nogal meevalt. Het N.V.V. verlangt waarlijk niet naar een breuk in de stichting, maar wenst zijn beleid op basis van de Nederlandse verhou dingen zelfstandig te bepalen. KERKNIEUWS Ds. G. M. C. de Vries te Retranchement bevestigd Zondag is de nieuwe predikant van de Nederlands hervormde kerk te Re tranchement, ds. G. M. C. de Vries, in zijn ambt bevestigd. De dienst werd geleid door de consulent ds. C. Balk te Slyis. Na de bevestiging zong de gemeente de nieuwe ambtsdrager psalm 121 vers 4 toe. Ds. De Vries hield een prediking naar aanleiding van de tweede brief van Paulus aan de Corinthiërs, hoofdstuk 1 en daar van het 24ste vers: „Niet dat wij de heersers zijn over uw geloof, maar wij zijn medewerkers aan uw blijd schap". Na de prediking richtten di verse personen het woord tot de nieu we predikant. Burgemeester J. A. Leenhouts sprak namens de burger lijke gemeente, de heer J. J. de Bruij- ne namens de vrij evangelische ge meente, de heer De Kraker uit Zaam- slag namens de classis IJzendijke en ds. L. S. Blom uit Aardenburg na mens de ring Sluis. Ook werd het woord gevoerd door de vorige predi kant van Retranchement, ds. S. Tijm- stra te Slootdorp. Vervolgens sprak de president-kerkvoogd, de heer H. A. den Hamer, namens het college van kerkvoogden en notabelen alsmede de kerlceraad. Hij bracht dank aan de diverse instanties voor de finan ciële steun, die het mogelijk maakte in betrekkelijk korte tijd in de va cature van een predikant te voor zien. Ook dankte hij de consulent voor diens werkzaamheden. Ds. De Vries dankte tenslotte alle sprekers voor de goede wensen, die tot hem en zijn gezin waren gericht. Feuilleton J door Karl llnselt Geen angst hebben voor die daar, hoorde Ludecke de generaal zeggen. Hij schrok ervan, dat Koslov zijn ge dachten geraden had. O, ik ben helemaal niet bang, zei de minister haastig. Nou? De generaal kneep nu het rech teroog dicht. Alle Duitsers altijd een beetje bang. Ludecke keek de generaal recht in het gezicht; hij beheerste zich nu weer volkomen. Niet de Duitsers alleen, zei hij rustig. Het voorhoofd van Koslov kreeg een sombere trek. Niks angst, ik niet. Russen helemaal geen angst. Waarvoor? Voor wie? Wrj een vrij Sowjetvolk. Ludecke kon nu toch niet nalaten te zinspelen op iets dat hem juist van daag pas ter ore was gekomen. Overste Plotnikov is gisteravond- Onmiddellijk onderbrak Koslov hem piet een bandbeweging. Wat is er met Plotnikov Niets, hele maal niet! Gearresteerd, wat zou dat? Betekent toch niets. Komt er wel weer uit. Hij lachte als een on bezorgde jongen. Niet bang voor erin, niet blij om eruit. Erin, eruit, alle maal hetzelfde. Zon mooi. regen ook mooi. Als alles in orde is, alles karas- jo, dan niet arresteren. Prroost, beste vriend. De generaal glimlachte achter het grote glas. dronk het toen in één teug uit en kwam nog dichter op Ludecke toe. Met waarschuwende na druk zei hij zachtjes: Maar met U is helaas niet alles karasjo, niet alles goed, kameraad minister. Aha! Deze woorden gaven Ludecke een schok. Nu kwam er. waar hij al de hele tijd op gewacht had. Waarom? vroeg de generaal schijn baar onverschillig, waarom is uw neef Ludecke nog aan de overkant? Dat is niet goed, neef in het westen. Moet hierheen komen. Het was voor Ludecke als een klap in zijn gezicht, toen de generaal zo duidelijk over zijn neef Georg Ludec ke sprak en feitelijk diens overkomst naar de oostelijke sector eiste. De minister deed zijn best, ieder woord dat hij nu moest zeggen, goed te overwegen. Want ieder woord kon de strop betekenen. Mijn neef Georg, begon hij voorzich tig;, levert voor ons, generaal. Hij produceert daarginds, omdat hij daar alles gemakkelijker kan krijgen, wat hij en wij nodig hebben. Krijgen wij ook allemaal. Hij knipper de met zijn koude ogen. Achterom, begrijpt U. Neef Ludecke moet hier heen komen. Hier fabriek overnemen. Beter voor U, minister. Ludecke merkte wel, dat het geen zin had zich te verzetten. Nu was het dus zo ver. Alles, waar de generaal Zoeven op had gezinspeeld, wees op het bestaan van een plan, waartoe men al lang besloten had. Want dat een Russische generaal zonder enige grond een dergelijk voorstel zou doen en hem op die manier zou waarschu wen was eenvoudig niet mogelijk. Maar als hij die waarschuwing gaf, dan was het ook hoog tijd. Dan dreig de er gevaar. Ludecke wierp nog even een blik op Hager. Toen zei hy: Ik zal eens met mijn neef Georg praten. Praten is goed, antwoordde de gene raal, heel goed. Maar toen hoorde de minister hem zeggen: Maar niet ginds. Hier praten. gauW, heel gauw, anders te laat. Voor wie? Dat et U wel, antwoordde de gene- raai kortaf. Ludecke meende te vermoeden, waar Koslov op zinspeelde. Er kon eigen lijk geen twijfel over bestaan, dat Lutz Ramdohr bedoeld werd, die of ficieel beheerder van een staatsbedrijf geworden en een goede vriend van minister Ludecke was. Even aarzelde de minister: hij vroeg zich af, of het raadzaam was zich zekerheid te ver schaffen over iets wat hij langs om wegen gehoord had. Toen zei hij kort en bondig: U bedoelt Ramdohr? De generaal keek hem aan en trok toen zwijgend zijn mot brede, gouden epauletten versierde schouders op. Een officier, die een paar schreden van hen verwijderd stond, schijnbaar toevallig, liet zich door een paar men sen die voorbij moesten komen ach teruit duwen en kwam nog dichter achter Koslov te staan. Aha, dacht Ludecke, M.W.D., staatsveiligheids dienst, die zijn netten heeft uitgezet over alle mensen van Korea tot Ma- riënborn. Dit was dus de schaduw van de generaal. Ramdohr, vervolgde de minister zachtjes, is mijn beste kracht voor het vijfjarenplan. En is een grote vriend van neef Ludecke daarginder. De generaal sprak nu helemaal niet meer zo afge beten. Hij praatte alsof hij een goed van buiten geleerde tekst voordroeg. Ook was alle beminnelijkheid uit zijn stem verdwenen. Hard en koel zei hij: Een goede kracht? Ramdohr is meer. Niet alleen een vriend van uw neef Ludecke. Hij is ook schoonvader. Heeft een dochter Eva, uw Ramdohr. Neef Ludecke is de bruidegom. De minister ontstelde nog heviger. De generaal wist alles. En als Kos lov de naam van Eva Ramdohr noem de betekende dat, dat öolc zij in ge vaar was. Ludecke kende de metho den die zelfs de liefde tussen twee mensen tot politieke middel verla gen, Ik moet Ramdohr waarschuwen, dacht hij. Wij weten, dat neef Ludecke geen vriend van het Sowjet—blok is, ver volgde Koslov. Maar dat doet er niet toe. Zal wel een best kameraad worden, als hij hier is. Krijgt hy alles, wat hij nodig heeft. Neef heeft goede plannen voor raketkanonnen. Weten we. Hij is een prima fabrikant. Wij hebben goe de fabrikanten nodig en uitvindingen. Na een korte aarzeling, want er was nu toch niets meer te verliezen: Waarom wilt U Ramdohr laten arresteren, generaal? Ik Hoe komt U daarbij Ik laat niemand arresteren. Zo dom ben ik niet. Langzaam draaide hij zich om en knikte in de richting van dr. Ha ger. Misschien wil hij dat. Ik weet van niets! Ik heb Ramdohr nodig, kameraad generaal. Zijn werk is belangrijk, bui tengewoon belangrijk voor ons. Even zien. Komt neef goed, dan Ramdohr niet arresteren. Op mijn woord minister. Neef belangrijker dan neef én Ramdohr. Begrijpt U, ka meraad? Hij lachte hem nog eens toe, keerde zich toen af en ging recht streeks naar dr. Hager, de man van het centrale bestuur, die ook het mi nisterie van economische zaken con troleerde. Uitgeput leunde Ludecke tegen de muur. Hij voelde zich allesbehalve op zijn gemak. Het zweet brak hem uit. Zyn knieën trilden. Ik mag hier- in geen geval blijven, staan, overwoog hij. Met onzekere stappen ging bij naar het buffet. Ik ben verkocht, dacht hij, terwijl hij een sneetje toost met kaviaar nam. Per slot van reke ning heeft de generaal evengoed over mijn arrestatie gesproken als over die van Ramdohr, ook al repte hij er niet van. Hij wilde zich al gelaten aan 'n gevoel van zwakte overgeven, toen zijn blik die van dr. Hager ontmoette, die ineens aan de andere kant van het buffet stond. De pikzwarte ogen van Hager flikkerden met fanatieke, vurigheid. Maar Ludecke ontweek zijn spottende blik niet. Ineens glim lachte Hager, terwijl over zijn zieke lijk bleek gezicht een kwaadaardige trek gleed. Zachtjes, bijna onver staanbaar fluisterde hij Ludecke toe: Vertrouwt U maar niet teveel op de generaal, meneer de minister. Nu had Ludecke zekerheid: er was geen ontkomen meer aan. De afgrond opende zich voor hem. Hager echter wendde zich zonder groet of woord van hem af en liep de zaal in (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12