BILT Kring Zeeland van het Rode Kruis eerste bij inzamelingscampagne Dame* J. H. ROOSE LIJSTAANVOERDER K.V.P. VOOR G0ESE RAAD 00STKAPELLE VEROVERDE DISTRICTSTITEL E.H.B.0. BRITSE KANOVAARDERS DOOR NAAR BELGIË PBO V IN O 1 ALE ZEEUWSE O OU BANT MAANDAG 9 APRIL 1962 VOOR DE NEGENDE MAAL St.-Philipsland zowel in kring als landelijk op eerste plaats Generaal A. G. van der Kroon uit Bréda, hoofdbestuurslid van liet Nedei'- Iandselie Roode Kruis, overhandigde tydens de zaterdagmorgen gehouden vergadering- van de kring Zeeland in hotel .Centraal" te Goes een nieuw provinciaal statuet, een blijk van waardering voor de Zeeuwse Rode-Kriiis- prestaties bij de inzamelingscampagne 1961. De kring Zeeland kwam hier door voor de negende maal bovenaan de ranglijst van de elf kringen. Het bezette bij de inzameling de eerste plaats met. 88,3 pet. van het streef bedrag met een bedrag van f 61.481,—. Vorig jaar (1960) bedroeg de op brengst 60484,hetgeen 87 pet. van het streefbedrag was. De heer Van dér Kroon had grote bewondering voor de wijze, waarop in Zeeland de campagne reeds een aantal jaren met zoveel succes wordt ge voerd en hij noemde het een vaststaand feit, dat Zeeland op dit gebied niet valt te kloppen. De liefde voor het Rode-Kruiswerk in Zeeland ubêmde hij dan ook bijzonder groot. zige afdelingsbesturen vooral aan de ledenwerving intensieve aandacht te besteden. Momenteel bedraagt het aantal leden vaii het Nederlan.dschè Roode Kruis ruim 700.000. Men hoopt echter bij het lÓO-jarig bestaan van het Nederlandsche Roode Kruis in 1967 op een miljoen leden. Mr. Van der Weel deelde vervolgens mede, dat in 1962 slechts één boot tocht zal kunnen worden gemaakt. Dit houdt verband met dé toewijzing dié in verband staat met hét inwoner tal van dé betrokken provincie. Et- zullen dus in 1962 minder patiënten van déze boottocht kunnen profitéren dan in voorgaande jaren. De boot tocht zal worden gehouden in de week van 24-29 september. Insche ping en ontscheping zullen ditmaal te Wemeldinge plaatsvinden. De Stich ting Zeeland voor cultureel cn maat schappelijk werk heeft voor deze tocht eèn bedrag van 1000,be schikbaar gesteld. Deze bijdrage zal worden aangewend voor de kosten verbonden "aan het opnemen van pa tiënten uit inrichtingen. Door deel name aan de persil-emmeractie wist de afdeling Middelburg eveneens een bedrag van duizend gulden voor deze boottocht bijeen te krijgen. Dit be drag zal over de kosten per deel nemer worden verdeeld. Als scheeps- aits zal dokter K. Boor uit Axel de tocht meemaken. Kringcommissaris mi-, J. J'. van der Weel uit Middelburg sprak hierna een woord van dank tot het hoofdbestuur cn tot alle afdelin gen, zonder wier activiteit dit re sultaat nooit zou zijn bereikt. Een bijzondér woord van lof lichtte spreker Lot de afdeling Sint-Phi- lipsland» waaronder ook Anna, Ja- cobapolder behoort, die bij dé in zamelingsactie wederom, voor dé achtste lièer achtereen, zowél in dé kring als landelijk de hoogste plaats innam. Deze afdelihg' be haalde 487,2 pet. van het strèëf- bëdrag, in totaal een bedrag van 2681.hetgeen neerkomt op 122,9 cent per inwoner. Ook de afdeling Kapelle nam in de kring eèn mooie plaats in. Deze afdelihg zal te zijner tijd een trofèè ont vangen. Tijdens dezè vergadering werd ver volgens aan de heer H. Uijl uit Zie- rilczee wegens zijn bijzondere ver diensten voor de afdeling Zierikzee als secretaris van de afdeling de me daille van verdienste in zilver, als mede de daarbij behorende oorkonde uitgereikt, De bijzondere activiteit van de heer Uijl voor het Rode Kruis, vooral bij de ontwikkeling van dé Rodè-Krü'ïstaken in Zierikzee, was het hoofdbestuur opgevallen, aldus mr. Van der Weel en men meende hém daarom als blijk van waarde ring dezè médaille te moeten toeken nen. In zijn dankwoord wees de heer Uijl ér nog op, dat bij de aanvang van zijn werkzaamheden voor het Rode Kruis het aantal leden 100 bedroeg, terwijl dit momenteel is gestegen tot ruim 1000. Dit komt er op heër, dat praktisch ieder gezin in Zierikzee lid is van het Rode Kruis. Ook mr. F. Tli. Dijckmeester. burgemeester van Zierikzee, had grote bewondering vóór de ijver én de bescheidenheid, waarmee de heer Uijl zijn werkzaam heden voor het Rode Kruis verricht. I-tij kon zich de afdeling Zierikzee moeilijk voorstellen zonder de heer Uijl. Zal K.V.P. drie zetels kunnen handhaven? Het raadslid J. H. R.oose te Goes is opnieuw lijstaanvoerder van de K.V. P. voor de aanstaande raadsverkie zingen in Goes. Tijdens de zondag in het „Slot Östeiide' 'te Goes ge houden groslijststeimnihg hebben dé 138 K.VTp-ers die aan de stemming deelnamen hun vertrouwen in de lieer Roose gesteld. Met i-tlim ver schil op nummer twee bezette hij de eerste plaats. De tweede plaats op de groslijst wordt ingenomen door de lieer J. T. Andringa. die nog geen deel heeft uitgemaakt van de Goesc gemeente raad. Hij neemt de piaats in van het huidige raadslid J. F. Bookelaai", die wegens vertrek naar elders niet voor een plaats op de groslijst in aanmer king wilde komen. De heer H. P. Koopnians staat op de derde plaats. Hét zal de vraag zijn of de K.V.P. iïi Goes zijn drie zetels zal kunnen jong blijven is een kwestie van opü- behouden ondanks het feit dat de misme. Maar verzuimt U vooral nietraad van vUtt,en °P zetels om regelmatig de kleine groene Knoflox-pastilles in te nemen. Knof- Ledental Voor wat de ledenwinacties van ver leden jaar betrof, waren de resultaten niet ongunstig. Het ledental in de provincie Zeeland nam met 752 leden toe. Vooral een - goede vooruitgang werd geconstateerd in Arnemüidèn (149). Hulst (125), Sas van Gent (120) en dé afdelingen Duïveland. mét name Oosterland en Zeeuwseh- Vlaandereh West. waar in Breskens 120 nieuwe léden konden worden in geschreven. De heer A. D. Constand- se. kringseeretaris. vroeg de aanwe rf" Advertentie) EEUWIGE JEUGD Alarmoefening Voorts vroeg mr. Van der Weel aan dacht voor de paraatheid van het Rode Kruis bij rampen, zowel in vre destijd als in tijd van oorlog. De interne paraatheid van het Rode Kruis in Zeeland en wel in het bij zonder van de colonnes, wil men deze zomer toetsen dóór liét houden van een grote alarmoefening. Óóit meende de kringcommissaris, dat meer be kendheid aan het werk en de moge lijkheden bij hulpverlening ter kennis moeten worden gebracht van de ci viele autóriteitèn. Het kringbestuur meende, dat de afdelingen daartoe een schrijven móéten richten aan alle burgemeesters in Zeeland, waarin de plaatselijke gegevens ter kennis wor den gebracht. Een conceptbrief was reeds door het hoofdbestuur goedge keurd. Géneraal Van der Kroon deel de hierop nog mede, dat dit initiatief van Zeeland in het hoofdbestuur met vreugde was ontvangen en ten voor beeld aan alle andere kringèU zal worden voorgelegd. Ook op dit punt nèenit Zeeland bij hét Rode-Kruis werk dus eèn belangrijke plaats in. Andere activiteiten Verder besprak men nog hét verbe teren van contacten tussen dé afde lingen onderling, de moèdermelkcen- trale en de verhoudingèn tussen de Bescherming Bevolking en hét Rode Kruis. Na de lunch hield dè heer C. van Liere uit Goes, voorzitter van de af deling Zuid-Beveland west, een kórte causerie over het doel én de beteke nis alsmede de werkwijze van het campagnecomité te Goes. Hij deed hierbij enkele suggesties om dè inza melingscampagne zó goéd mogelijk te doen verlopen. Hij wees daarbij op de traditionele bazaars, verlotingen, oliebollenverkoop, het houden van een amusementsavond en de liuis-aan- huis collecte. Dat deze actiès te Goes r.„iir wel succes hebben gehad meende de bedrag van duizend gulden voor deze beer Van Liere te mogen afleiden uit de behaalde resultaten in 1961. Te Goes Wist men een bedrag van 5632,43 bijeen te brengen, wat 152,64 pet. van het streefbedrag van 3690,betekende OPNIEUW VERTROUWEN VAN LEDEN lox (reukloos) voor hét bloed en de spieren, voor de spijsvertering en een gave huid. Verpakking 1,80 en 4,50. Collecte De collecte te Bïggekerke voor het steunfonds van het C-N.V. „Draagt Elkanders Lasten" bracht f 59,69 op. VAN TOT lijfje NU EEN ZWEM CLUB „NU Wolphaartsdijk een zwembad heeft wordt het tijd, dat er ook een zWemclub komt", heeft een comité uit de gemeente waarschijnlijk ge dacht. Dit comité (bestaande uit 4 dames en 2 beren) heeft in ieder geval hiertoe het initiatief genomen. Men wil proberen de nieuwe mem- dub vandaag (maandag) op te rich ten tijdens een propaganda-avond Ieder, die zich enigermate voor de zweinsport interesseert, is uitgeno digd om deze avond in café Osse- waarde bij te wonen. De Koninklyke MIDDAG Het was een verbijsterd man, 'die gistermiddag ronddwaalde over de boulevards in V lissingèn. Om juister te 'zijn: verbijsterde buitenlander. Vermot een der eerste toeristen van dit mi. De man n<i er beklagenswaardig uil- Storm n .if/en hadden van kern een 'vericaai'i cn verregend brokje mens gemaakt en met iets van wanhoop in zijn ogen staarde hij naar het eni ge zuiders U, and van Nederland, dat er deze middag allesbehalve zonnig bij lag. H'. I: ivas geen middag om over naar h ris te schrijven. Meer een middag om thuis te blijven.... Nederlandse Zwembond heeft inmid dels ook van haar belangstelling blijk gegeven en vertoont, op deze avond een aantal films. PAASFEEST HET paasfeest, dat nu weèr met ras se schreden nadert, stond vrijdag avond in het „Scheldekwartier" te Vlissingen in het middelpunt van de belangstelling. Het echtpaar G. A. HinlopenNannïnga en F. Hinlopen uit Haarlem hield hier namelijk voor de hervormde wijkgemeente II een zefer interessante causerie over het paasfeest, onder dé titel „Jeruzalem, indien ik vërgete". I-Ièt echtpaar Nahninga, dat feèds meermalen Israël, op zijn reizen bezocht, gaf aan de hand van een aantal prachtige dia's een uiteenzetting van de riten van het joodse paasfeest. Enkele ge luidsopnamen gaven een indruk van de Hebreeuwse paasliederen. Tijdens deze avond sprak mevr. Hinlopen' Nanninga verder over de viering van het Grieks-orthodoxe paasfeest op het eiland Korfoe. Ds. F. S. Kloos- lèrman, hervormd predikant, had de avond geopend. KA NK ERBESTRIJ DIN G EÈN actieve damesgroep heeft in Zoutelande haar steentje bijge dragen tot de kankerbestrijding. De dames noteerden namelyk 120 leden voor een bijdrage aan het Koningin Wilhelmina Fonds, Er werd in totaal ech bedrag van 476 opgehaald. wordt gebracht. Zoals bekènd hebben zich in de huidige zittingsperiode moeilijkheden in dè K.V.P.-ffactie voorgedaan als gevolg waarvan de heer C. W. Vervest als lid werd ge royeerd. Hij is echter deel blijven uitmaken van de gemeenteraad. Thans komt de heef Vervest met een eigen lijst, dé Vrije Burgers". Wanneer hij er in zou slagen 200 tot 300 K.V.P.-stemmen op zich te ver enigen, zou dit deze partij een raads- zetel kunnen kosten. Dé groslijst ziet er als volgt uit: 1. J._H. Roose. 2. J. T. Andringa, 3. H. P. Koopmans, 4. H. J. Clement, 5. J. A. M. van Stee, 6. J. de Winter, 7. E. W. Jans- sens, 8. A. van Tilburg, 9. Mevrouw F. M. Plouvier-Ten Hacken. De E.H.B.Ó.-ploeg van Öostkapelle heeft zaterdagmiddag tijdens wed strijden in het verèniginysgebouw te Öostkapelle beslag gelegd op de titel van het district Zeeland. Op de foto: de ploeg van Ooétkapelle bezig een geloonde te verzorgen. (Foto P.Z.C.) „UNIEK RESULTAAT" Winnaar naar landelijke wedstrijd in Eindhoven De E.H.B.O.-ploeg uit Öostkapelle zal Zeeland op zaterdag 2 juni a.s. in Eindhoven vertegenwoordigen in de landelijke wedstryd voor E.H.B. O.'ers. Vier ploegen, de kringkam- piöeilen Öostkapelle, Körtgene, 's- Gravenpolder en Sluis liebben zater dagmiddag in het verenigingsgebouw in Öostkapelle namelijk strijd gele vérd om de titel van liet district Zeeland. Na ruim twee uren van spanneiide stryd kwam de ploeg van Öostkapelle met een totaal van 462 punten als eerste Uit de bus. „Een uniek resultaat", noemde dok ter D. N. van Geldéfen, voorzitter der jury, de prestatie van de Oost- kapellenarên. Het maximum-aantal punten dat dè ploegen konden be halen, bedroeg namelijk 490. 's-Gra- venpolder kwam als tweede uit de bus met 358 punten. Het werd vóór dè nloèg uit Öostkapelle overigens èen dubbele zege, want in de leiders- wedstrijd ging de zege eveneens naai de Waicherse ploeg met een totaal van 98 punten. Ook dit resultaat was zèer fraai. Want het maximum aantal te behalen punten bedroeg hiér 100. V erkeersslaehtoffers verkeersslachtoffers te behande lèn. Bij de één, die uit een auto was geslingerd, veftóonde dé kaak een abnormale stand. Te vens liep er wat bloed uit zijn mond. De sterk gezwollen knie kon liet slachtoffer zij. het met pijn nog wel buigen. Het twee de slachtoffer haö in het water gelegen, Zijn gelaat was gezwol len en blauwachtig van kleur. Na afloop van de wedstrijden le verde de jury, bestaande" uit de dok toren D. N. van Geldoren uit Mid delburg. P. J. Bom uit Öostkapelle, J. Geldof uit Driewegen en I-I. Jans sen uit Kortgene, coinmchtaa.r op de prestaties der ploegen. Burgemeester F. G. Sprengcr van öostkapelle reikte aan de winnende ploèg eèn medaille Uit. De uitslagen luiden: ploegenwed- strijd: 1. Öostkapelle, 462 pnt. 2. s-Gravenpolder, 3o8 pnt. 3. Kortge ne, 303 pnt. 4. Sluis, 190 pnt. Lei derswedstrijd: 1. öostkapelle, 98 pnt. 2. Kortgtene, 88 pnt. 3. 's Graven- poldef, 80 pnt. 4. Sluis, 52 pnt. Leiizen over Nieuw-Guinea op bunkers in Vlissingen „Troepen terug uit Ni.ëuw-Gui- 1 nea", dat is éen van de leUzen, die met grote witte létters In de nacht van vrijdag op zater- dag op een tiental plaatsen in Vlissingen zijn neergekalkt. De leuzen die allen dezelfde strekking hebben werden aangebracht, op oude bunkers I bij de keersluis en in hét Ha- vendorp en op het wegdek van de buitenwijken. Dit allés moet voor drie uur in de nacht van i vrijdag op zaterdag hebben plaatsgevonden. De recherche van de Vlissingsè gemeèntepo- litie stelt momenteel eèn on- derzoek in. VERWACHT. NOORDWESTELIJKE WIND Nu en dan opklaringen, afgewisseld door enkele fcgèiu of hagelbuien. Matige tot krachtige, aan dé kust tijdelijk harde of stormachtige noord westelijke wind. Jets lagere tempe raturen, ZON EN MAAN. 10 april Zon op 5.56 onder 19.28 Maan op 9.5.1 onder 01.11 De viöi: Engelse militai ren, die op hun noga) spectaculaire kano-tocht van Duitsland naar En geland, donderdagmid dag vóór Tefneuzen liuh ranke vaartuigjes ver speelden en met de groot ste moeite het vege lijf konden redden, lièbbch zaterdagmorgen hun réis haar Oostende voortge zet. Reeds in de loop van don derdag kónden hun bootjes worden gebor gen, vrijdag werden de onzeewaardige kano's bjjgèplakt èii -gespykèfd en zaterdagmorgen wer den de weer geheel „op gedroogde" Britten uit geleide gedaan door ma rechaussee en gemeente politie, waaraan de avon turiers zoveel te danken hebben. Do stuntzoekendc „North Lancasters" bleven niet lang dfóog. De harde noordwesten wind ver oorzaakte nogal 'wót golfslag op liet kanaal naar Gent, waardoor de bootjes opnieuw „Water maakten". Na een half uur peddelen hadden de vièr géén dróge draad meer aan het lijf. Telkens moesten de kano's wor den leeggehoosd en langs de oever worden omge keerd om het ingewaaide water kwijt te raken. Na huïi spectaculaire be- levenisseu van donderdag op de Westerschei de 'nebben de vier mannen hun beoogde doel pu bliciteit wel bereikt. Op hun tocht door liet kanaal trokken zij de no dige belangstelling. Er waren zelfs chauffeurs die stopten om de Engel sen sigaretten aan te bie den. In Sas van Gent gingen zij doornat en ver kleumd èen café binnen om zich wat op te war men. Daarna passeerden zij de Nederlands-Belgi sche grens, waar zij van de douane-ambtenaren alle medewerking ont vingen. De kanovaarders hadden het plan om hét weekein de in Gent door te bren gen, waar zij heden (maandag) morgen hoog nodig naar de bank moe ten. Zaterdagmorgen be droeg hun hele kapitaal namelijk nog slechts twaalf-en-een-halée- gulden Op de foto Twee van dc kanovaarders in ge sprek mét douane-be- ainbten. KUNST Bachs Matthaus-Passion in Aardenburg Amsterdams Oratoriumkoor. De praktijk van de Matthaus-Passion- uitvoeringen heeft soms iets weg van de jaarlijkse vertoning van de Gijs- brecht van Aemstel: zij is vrijwel elk jaar gelijk en veel valt er niet meer over te zeggen. Dat geldt zelcer voor de vertolking van de Matthaus-Pas sion onder leiding van Piet van Eg- mond, want diens opvattingen heb ben in de loop der laatste jaren wei nig of geen verandering ondergaan. We hebben nóg eens ons verslag nagelezen over de uitvoering van vo rig jaar in Aardenburg en kwamen daarbij tot de conclusie, dat het met uitzondering van enkele solistenna men vrijwel ongewijzigd ook voor de vertolking van gisteren liad kunnen dienen. Ook nu was het een magistrale uitvoe ring wat de feilloze beheersing van het koorapparaat betreft, het bleek ook ditmaal indrukwekkend qua pres taties van de solisten, men zou bijna dezelfde woorden van lof kunnen ge bruiken vóór het orkest als vorig jaar en tenslotte mag men ook dit jaar vaststellen, dat Piet van Eg- mohd het geheel geniaal leidde. Het leiderschap van Van Egmond dient hier nog eens nadrukkelijk naar voren te worden gehaald, om dat hij deze uitvoering tót zulk een ondeelbare eenheid weet te maken. Ei" is geen sprake van allerlei indivi duele inzichten en inziéhtjes vaii vo- êalé of instrumentale solisten, er is slechts de alles aan zich onderge schikt makende leiding van Van Bg- moiid. Zijn visie is de enige norm van deze vertolking en andere wor den niet óf vrijwel niét geduld. Er zijn dirigèiiten, die bijvoorbeeld èen zangsolist enige vrijheid gunnen in de tempokeuze van een aria, niaav onder Van Egmond komt dat (bijna) niet voor. Zijn dwingende hand voegt alies sanien tot één totaliteit. Het karakter van deze visie is de vaste bezoekers van deze Aavden- burgse uitvoeringen - bekènd. is wel licht ook bekend aan de lezers van deze rubriek. Men noemt deze interpretatie wel eens „romantisch", maar het is een te vage aanduiding waarmee eigenlijk niet zo heel veel wordt gezegd. Muzikaal gezien is het vooral een „plastische" vertolking, want Van Egmond hééft de hele par tituur maat voor hiaat nagekeken op frappante trekjes, eigenaardigheden, illustratieve elementen en wat .dies meer zij. En stuk voor stuk krijgen die ónder zijn directie een bepaald aeeènt, waardoor hij de klank als het ware visueel maakt. Hij doet dat in het orkest, zowel als in liet koor, consequent van de eerste tot de laatste noot toe. En omdat in de mu ziek van Bach deze accenten in to nen vooral worden bepaald door de tekst, lijkt het erop alsóf Van Eg mond uitgaat van het adagium „In den beginne was het Woord". Het lijkt er op, we hebben het vroeger ook altijd gedacht, maar het is sléchts schijn: de dirigent gaat van de'mu- ziek uit en maakt die voor de luis teraar zo plastisch mogelijk. Het woord lijkt dus een grote rol te spelen, maar is in werkelijkheid niet primair. Met een eenvoudig voorbeeld lian dat worden aangetoond. Het be roemde koraal „O, Haupt vóll Blut und Wuhden" wordt in Van Egmonds versie gefluisterd gezongen. Het is verantwoord het aldus te zingen, zou men kunnen zeggen: de gemeente aanschouwt het geschonden gelaat van de Stichter der Kerk en uit haar ontzetting in dit gefluisterde koraal. Maai' wanneer in het begin van het werk na het „Herr bin ich's" van elf discipelen diezelfde gemeente wordt geconfronteerd met haar eigen schuld: „Ich bin's, ich sollte büszen" (een con clusie die bij werkelijk schuldbe sef slechts kan worden gefluisterd van ontzetting) brengt Van Egmond dat koraal vol forse aceenten. Waar om? De muziek dwingt hem er blijkbaar toe, zoals ook het muzikale effect hem verleidt tot overdreven fluiste ringen in het „O Haupt voll Blut und Wunden". Zo zou er heel wat meer te registreren zijn. .Genoeg hierover echter. Wij wijzen Van Egmonds Visie op de Matthaus-Passion af, niet omdat zij „romantisch" zou zijn» maar omdat zij in feite is gebaseerd op de uiterlijke kanten van het werk. Tegelijkertijd eel.ter laat daarover °een misverstand bestaan! weet deze dirigent aan zijn opvatting ma jestueus gestalte te geven en maakt hij iedereen, uitvoerders en ook luis teraars, aan zijn interpretatie onder geschikt. Daarmee toont hij een geniaal dirigent te zijn. Ook ditmaal werkte er een groep voortreffelijke solisten mee. Indruk wekkend hebben de sopraan Annette de la Bye en de alt Wilhelmine Mat- thès gezongen, beiden met de bas Peter de Vos (kleine partijen) dc sobersten onder de vocale solisten. Deze drie met name hebben ons zeer geïmponeerd. Voorts hoorde men de pathetisch-nobele zang van Bruce Boyce in de Christuspartij, verder de zéér expressieve Evangelist van Willy van Hese en tenslotte de eveneens goed bij de opvatting van Van Eg mond passende zang van de tenor Sylvain Deruwe (aria's). Marinus Metz bespeelde het orgel en Leni van der Lee liet clavecimbel. Hét orkest was het Utrechts Stedelijk (Orkest: een uitnemend instrument in handen van de dirigent, maar eèn enkele maal minder accuraat reage rend. De jongens van dc Amster damse „Vredesscliölen" zongen hun partijen zeer fraai. Er was ook nu weer een grote belangstelling: de St. Baaf was geheel bezet. de K. Advertentie 5£5hamea-c handen ruw of schraal -GELEID WVWWWWWWWmWWW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2