PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANSE VOLK ANTWOORDT DE GAULLE Ja-stemmers in de meerderheid Politie in Hollandia grijpt wapendieven Djakarta in principe akkoord met voorstel Zeeuwse oester- en mosselcultuur had goed seizoen CAIRO LAAT FRANSE DIPLOMATEN VRIJ TWEE DODEN DOOR POKKEN IN WALES Dode en zwaar gewonde in Fak-Fak Milovan Djilas gearresteerd 205e jaargang - no. 84 Dagbiüb uitgavevan de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdr.ecacteuren W. leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. t 8.00 p. kw.Ir. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 9 april 1962 ADVEt'l fcNTIEHKIJfc t. cent per m ra. OAinlra p advertentie 4,— Ing. mededelingen dr!enr>aai tariet. Klein? advertenties (maximum 8 regeisl 2t cent per rege: met een mintmun> van 1,25 „Brieven bu reau var dit blad" 25 cent meer. Girc r> 35331*1 P.Z Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel 2355 (b.g.g red. 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51 tel. 3841<b.g.g- red. 2078/3169. adv. 23751Goes Gi Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red 7853 adv .->213/ Oostbuig oei 2395 lerneuzen tel 21 lb Zioriazee -ec cei. wi* Rustig referendum in Frankrijk, terreur in Algerije Het Franse volk heeft gisteren geantwoord op de vragen die president De Gaulle het had gesteld, namelijk of het zijn Alge rijnse politiek goedkeurt en of het hem zijn vertrouwen geeft. Op beide vragen samen kon maar één antwoord gegeven worden, ja of neen. De opkomst van de kiezers was goed. In slechts 14 provincies was de opkomst iets minder dan bij het referendum van 15 maanden geleden. Toen stemden ruim 15 miljoen kiezers in het Franse moederland voor het verlenen van zelfbeschikkingsrecht aan Algerije. Nog voor de uitslag officieel vastgesteld kon zijn, schatte het Franse ministerie van binnenlandse zaken dat in het referendum van gisteren 27 miljoen stemmen zijn uitgebracht. Men meende aanwijzingen te hebben dat het percentage ja-stemmen (pro De Gaulle) ongeveer 85 was. Zondagochtend is het Amsterdamse Concertgebouw-Orkest per vliegtuig naar Japan vertrokken voor het maken van een tournee door het land van de rijzende zon. Op de vliegtuigtrap ziet men de Amsterdamse wethouder mr. De Roos, die be stuurslid is van de Stichting het Concertgebouworkest, en de beide dirigenten, Bernard Haitink en Eugen Jochum. Er is gestemd in Frankrijk zelf en de overzeese departementen Guadeloune, Martinique, Reunion en Frans Gui nea, doch niet in Algerije. Reeds voordat de stemlokalen zondag ochtend opengingen, bestond de alge mene indruk dat de overgrote meer derheid van de Fransen met „ja" zou antwoorden. Voordat de stemlokalen sloten, waren er al tekenen die deze indruk bevestigden. Twee biljetten In de eerste plaats wees de telling van de stemmen in enkele kleine dorpjes in die richting. De telling be gon 'daar nadat alle kiesgerechtigden hun stem hadden uitgebracht. Verder zagen degenen die zondag kort voor de sluiting van de lokalen hun stem wilden uitbrengen, de vloer van de stemhokjes vol biljetten met „neen" liggen De stemmers kozen namelijk uit twee biljetten, met ja en neen en deden het antwoord van hun keuze in een envelop om het zo in de stem bus tc laten glijden. Achtmaal ja President De Gaulle heeft in Co- lombey-les-Deux-Eglises gestemd. In liet Zuidfranse dorpje Saint Martin des Combes is het stembu reau maar een kwartier openge- weest. Toen hadden alle acht ^stemgerechtigden hun envelop in de bus gedaan. De uitslag was achtmaal ja. Zoals bekend, lieeft slechts een kleine groep politici erop aangedrongen „neen" te stemmen. Zelfs de commu nisten hebben hun aanhang aanbevo len „ja" te stemmen, ook al zouden zij op De Gaulles tweede vraag liever een ander antwooi'd hebben gegeven. Van incidenten is geen melding ge maakt. T erreur De rust In Frankrijk vornule een scherpe tegenstelling tot de toestand in Algerije, waar door de O.A.S. ge welddaden werden gepleegd. Door de Franse troepen en oproer politie werd hierop gereageerd met een machtsvertoon in Algiers, Oran en andere steden. De zwaar bewapen de troepen en politiemannen waren gezeten in pantserwagens en lialf- rupsen. De elf beklaagden In het „spiouage- proces" in Cairo, onder wie vier Franse diplomaten, zijn zaterdag on verwacht en definitief vrijgelaten nadat het proces op verzoek van de openbare aanklager voor onbepaal de tijd was verdaagd. De openbare aanklager vroeg verda ging voor onbepaalde'cluur „uit be langrijke politieke overwegingen die verband houden met het algemeen belang". De verdedigers vroegen in deze omstandigheden vrijlating. Na een korte verdaging stemde het op- pergerechtshof voor de staatsveilig heid in met verdaging voor onbe paalde duur en vrijlating der be klaagden. De vier Franse diplomaten zijn zon dag per vliegtuig uit Cairo te Pafijs aangekomen. Waarnemers in Cairo zijn van oor deel dat de vrijlating een gevolg is van de betere betrekkingen met Frankrijk na het staken van het vu ren in Algerije en de vrijlating van Ben Bella c-s. TWEE DODEN EN ZES GEWONDEN BIJ ONGELUK Op de weg tussen Drachten en Gro ningen is zondagmiddag half vijf, tussen Marum en Tolberd, een auto ongeluk gebeurd, dat aan de 68-ja- rige T. Zoutman uit Winschoten en zijn 71-jarige vrouw A. Zoutman-de Graaf het leven heeft gekost, terwijl voort| twee personen zwaar en vier anderen lichtgewond werden. De gewonden, waarbij twee kinde ren van resp. 14 en 16 jaar, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Drachten. De lichtgewonden konden na behandeling naar huis terugke ren. Zondagochtend 'om 7 uur reed op de weg Nijmegen-Eindhoven onder Uden bij de brug over de Leïjgraaf plotseling een auto van de rijbaan tegen een boom. De bestuurder, de 45-jarige heer Th. B. Hoenderboom, uitvoerder wegenbouw, uit Maria- hout, die last had van hartkrampen, was vermoedelijk ten gevolge van een hartaanval overleden. Zijn echt genote, die ook in de wagen zat, was licht gewond. De ruim 1%-jarige Rudolf A. Bak ker in De Koog is zaterdagmiddag door een bestelauto van een bloemist voor de ouderlijke woning'overreden en op slag gedood. In liet weekeind zijn twee pokken- lijdsters uit een ziekenhuis voor geesteszieken bij Bridgend in Wales overleden. De eerste overleed zaterdag, kort na dat zij met andere verpleegden was geïsoleerd, en de tweede bezweek zondag. Aangenomen wordt dat een vrouw die verscheidene dagen gele den is overleden, eveneens pokken heeft gehad. Ongeluk met wapen Bij wapenonderhoud is vrijdag op Fak-Fak een wapen plotseling afge gaan, waardoor een korporaal dode lijk en een soldaat levensgevaarlijk werd gewond. De slachtoffers zijn de 21-jarige dienstplichtig korporaal C. G. A. van de Laar uit Arnhem, die een schot- j Vond ih het hoofd kreeg, waaraan hij overleed, en de 20-jarige dienst in cle inrichting werden oudere vrou- plichtige soldaat C. A. Goed uit wen verpleegd. Van ell' van hen staat Vleuten. Soldaat Goed is opgenomen het vast dat zij pokken hebben. m liet hospitaal te Biak. CLIFF RICHARD VLUCHTTE VOOR ROTTERDAMSE FANS Bende opgepakt in bestelwagen De politie in Hollandia heeft de afgelopen dagen twaalf mensen gearresteerd in verband met diverse wapendiefstallen, die de laatste tijd in Nieuw-Guinea zijn gepleegd. Onlangs werden geweren vermist aan boord van liet m.s. Roepat en reeds eerder verdwenen jachtgeweren uit het kantoor van het kadaster. Tijdens een vrijdagavond door een politiepatrouille te Hollandia-binnen (12 km van de haven in het binnen land) uitgevoerde inspectie-ronde met motorvoertuigen, heeft men twaalf lieden kunnen overmeesteren, die in het bezit bleken te zijn van een splinternieuwe „jungle"-karabijn en van een der bij het kadaster ge stolen jachtgeweren. Drie personen konden ontvluchten. Bij een poging om ook hen te arresteren werd door de politie geschoten. Inmiddels had een andere politie patrouille een tweede bestelwagen aangehouden, waarin een man zat, wiens naam door verkregen „tips" reeds in verband was ge bracht met de wapendiefstallen. Het vermoeden bestaat, dat de in zittenden van beide wagens met elkaar contact hebben willen zoe ken, doch dat deze poging door de politie is verijdeld. De gearresteerden zouden half bloed-Papoea's en Indonesiërs zijn. Reactie op plan-Bunker MINISTERRAAD LATER DEZE WEEK VOLTALLIG IN DEN HAAG BIJEEN De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft zaterdag na een bijeenkomst van de nationale defensieraad te Buitenzorg verklaard, dat Indonesië in principe akkoord gaat met de bemiddelings voorstellen van de Amerikaanse be middelaar Ellsworth Bunker. Hij zei echter, „wij wachten af wat de Nederlandse positie zal zijn alvo rens informele of formele onderhan delingen aan te gaan, ter regeling van de kwestie West Irian". De Joegoslavische sclirijver Milovan Djilas, die wereldbekendheid kreeg met zijn boek „De nieuwe klasse" is zaterdag te Belgrado gearresteerd, waarschijnlijk in verband met een nieuw boek van zijn band. Volgens onofficiële regeringskringen is de 49 jarige Djilas door agenten van de veiligheidsdienst gearresteerd. Officieel is geen beschuldiging tegen hem ingebracht. De zegslieden verklaarden echter, dat zijn arrestatie verband houdt met zijn jongste boek, „gesprekken met Stalin", dat gebaseerd is op lange gesprekken die hij met de overleden Russische diktator heeft gehad. „Nadat West Irian een onderdeel is geworden van liet grondgebied van de Indonesische republiek", aldus Soebandrio, „is het aan het Indonesi sche volk zelf om te beslissen over verdere ontwikkelingen". Wij erkennen het feit, dat de be volking van West Irian volledig afgesneden is geweest van het In- donesische volk cn dat zij gedu rende 12 jaar alleen Nederlandse propaganda hebben gehoord. Maar wij zijn er zeker van, dat zrj zich gelukkig zullen voelen en deel wil len uitmaken van de republiek In donesië." In bevoegde kringen in Den Haag wordt verwacht, dat nadat minister Luns dit weekeinde overleg heeft gepleegd met de zaterdag hals over kop uit Washington overgekomen Nederlandse ambassadeur in Wash ington, dr. van Royen, vandaag de groep van bewindslieden die als raad ad hoe uit de ministerraad voor Nieuw-Guinea-zaken fungeert, ver sterkt met minister Zvjlstra, een eerste diepgaande bespreking zal wijden aan de voorstellen Bunker. Verwacht werd dat de voltallige mi nisterraad eerst later in de week bijeen zal komen om over de aan bevelingen van deze raad ad hoe te beraadslagen. Deze raad bestaat uit de minister-president, de ministers van buitenlandse en binnenlandse za ken, de minister van defensie en de staatssecretarissen van buiten- en binnenlandse zaken en van oorlog en van marine. KWEKERS KUNNEN TEVREDEN ZIJN Export mosselen: 80 miljoen kg; oesterverzending: 28 miljoen stuks CLIFF RICHARD, het 22-jarig teenager-idool uit Engeland, is zaterdagavond na een afgebroken optreden via de nooduitgang ach ter het toneel de Rotterdamse Ahoyhal uitgevlucht. Hij heeft zijn show niet kunnen afmaken. Het waren meer dan 4000 (merendeels) jongelui, die naar de Ahoyhal waren gestroomd om daar „hun" Cliff te zien en vooral te horen. Maar zij hebben het hem onmogelijk ge maakt zijn repertoire te brengen, zoals hij zichzelf had voorgesteld. Veel jongelui waren naar het podium gestroomd en tijdens het op treden van Cliff beklommen zij het toneel. Cliff moest staken, toen hij bezig was met zijn derde song. Haastig verdween hij achter de coulissen, maar tot driemaal toe probeerde hij terug te komen. „Wij hebben nog nooit zoiets meegemaakt" vertelden de managers „Ik heb wel erger meegemaakt", zei Cliff Richard „ik neem bet ze niet kwalijk. Zij zijn te enthousiast". Foto: in de zaal kwam het af en toe tot botsingen tussen de jongelui. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII Voor cle Zeeuwse oester- en mosselcultuur is het afgelopen jaar over het geheel genomen bijzonder gunstig geweest. Evenals in het seizoen 1960-'61 kunnen cle oester- en mossel- kwekers tevreden zijn. Er zijn tneer mosselen geëxporteerd dan ooit te voren80.000.000 kg, die ruim tien miljoen gulden in liet laatje hebben doen vloeien. In de oestersector zijn circa 28 miljoen stuks verzonden, wel- is, waar enkele miljoenen min der dan in 't topjaar 1960-1961, maar de prijs maakte dit keer de mindere opbrengst goed. Ge middeld werd 20,per dui zend stuks meer betaald dan vorig jaar. De finaneiële uit komsten in de oestersector zijn daardoor bepaald niet minder dan in bet vorige (top) seizoen. De mindere vraag naar oesters kwam de kwekers en handel goed van pas, want de vooruitzichten wa ren aan het begin van het seizoen niet zo gunstig. De verwachting was, dat er minder oesters zouden worden aangevoerd en bij een gelijke vraag zou dat onherroepelijk tekorten tot gevolg hebben gehad. Zo ver is hetj echter niet gekomen, want terwijl ze i in Yerseke juist een beetje moeilijk zaten, vroegen de afnemers als bij 1 I afspraak allen wat minder oesters. Vraag en aanbod bleven daardoor in evenwicht. Gunstig voor de kwe kers was de hogere prijs van 20, per duizend stuks consumptieoesters. Eind februari waren er 27.000.000 oesters verzonden. Frankrijk nam er 8y2 miljoen voor zijn rekening tegen 9 Té miljoen het jaar daar voor. West-Duitsland kwam tot 1,3 miljoen (1,4), België tot 14 miljoen (15,5), Nederland 1 mil joen (1,1), Engeland 1,3 miljoen (1,4) en diverse andere landen 1 miljoen (0,8). Portugezen De Zeeuwse oesters mogen het dan in alle opzichten goed hebben gedaan de kwaliteit was prima de ge- importeerde Portugese oesters heb ben liet lelijk laten zitten. Meer dan tien kwekers uit Yerseke, die wel wat in de Portugezen zagen, kochten ruim 300 ton aan. Het transport van Portugal naar Nederland geschiedde juist geduren de die ene week van 1961, dat de temperatuur tot ongekend hoge waar den steeg. Meer dan 50 van de j (Zie slot pag. 5 kol. S) Soekarno's geschenk voor Britse vorstin Volgens het Londense blad „The Observer", heeft presi- dent Soekarno het plan om koningin Elizabeth gunstig te stemmen „speciaal inzake de Indonesische politiek ten aan- zien van Nieuw-Guinea", door li;.ar een paar paradijsvogels H cadeau te doen. Het geschenk zal worden aan- =j geboden namens de volken van de Zuid-Molukken en Nieuw- Guinea. mmnmiinniniininiinniiiinimiiiinninniiiniintiniinnnnHir Automobilist verdrinkt in Utrechtse Singelgracht De 27-jarige Utrechtse monteur J. G. van der Wal is zaterdagavond met een huurauto in de Catharïjne- singcl te Utrecht gereden en ver dronken. Omstreeks 10 uur zag een andere automobilist, die uit tegengestelde richting kwam, dat de chauffeur van een kleine personenauto ter hoogte vair het academisch ziekenhuis be gon te slingeren. De auto zigzagde over de weg en schoot ten slotte de singel in. De wagen was direct onder het wateroppervlak verdwenen. Poli tie en brandweer werden door de ooggetuige, die zelf niet kon zwem men, gealarmeerd. Een politieman en een brandweerman doken in het ijskoude water, doch moesten hun reddingspogingen opgeven omdat zij door de koude dreigden bevangen te- worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1