PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN KABINETSBESLISSING ZONDER MINISTER ZIJLSTRA Voorstel van Bunker Schok voor regering: Kennedy staat achter overdracht Dode in Rotterdam bij grote explosie Nieuwe kampeerhuisjes in Vrouwenpolder zouden veel te duur worden Kabinet is verdeeld TERUG NAAR HUIS! Ketel ontploft KLAP KILOMETER VER TE HOREN; RAVAGE ENORM De kost en de baat Vandaag.. 205e jaargang - no. 83 Dagbiaü uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofd' ecacteuren W. leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 7 april 1962 ADVERTENTIEPRIJS Xt cent per m m. Minim p advertentie 4.— Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «maximum 8 regels: 26 cent per regei met een minimum van 1,25 ..Brieven bu reau var dit blad" 25 cent meer. Giro w 359300 P.Z.C Middelburg. tel 2094. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 3841 «b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375). is Gr Markt 2. tel. 6140«b.g.g red 7853. adv 5213» Oostburg tel. 2395. Terneuzen tel. 2116. Zierikzee reo tel. 2426 (Van onze Haagse redactie). Het kabinet heeft gisteren geen beslissing genomen over het antwoord op een bemiddelingsvoorstel van de Amerikaanse bemiddelaar Bunker, waarin overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea na een overgangsperiode van internationaal be stuur van twee jaar als uitgangspunt voor Nederlands-Indone sische onderhandelingen is voorgesteld. Het kabinet heeft wel besloten de Nederlandse onderhandelaar dr. Van Roijen omgaand voor overleg naar Nederland te doen overkomen. Een beslissing over het antwoord aan Bunker werd echter uitgesteld tot maaundag, omdat minister Zijlstra, die donderdag pas kort voor zijn vertrek naar Rome op de hoogte kwam van dit reeds maandag aan de minister-president door ambassadeur Rice overgebrachte voorstel, bedongen schijnt te hebben, dat in geen geval bij zijn afwezigheid een beslissing zal worden genomen. over het antwoord op de voorstellen- Bunker moet worden beslist, zo meent men in politieke kringen. Men had daar de indruk dat de Ameri kaanse voorstellen, omdat zij thans de Indonesische eis dat het bestuur over het gebied aan Indonesië moet worden overgedragen, voor het Pa poeavolk zich over zijn toekomstige status heeft uitgesproken, bij de mi nister-president en de minister van buitenlandse zaken zeer ernstige .te leurstelling' hebben veroorzaakt Het wordt in politieke kringen dui delijk geacht, dat in liet kabinet de meningen uiteenlopen over «le hou ding tegenover het voorstel dat op een vertraagde inwilliging- van de voornaamste Indonesische eis neer komt. l)o antirevolutionaire fractie leider dr. Bruins Slot, zei gistermor gen in een hoofdartikel in Trouw, dat liet beleid van het kabinet onzeker en zwak is, waarschijnlijk als „gevolg van een gebrek aan homogeniteit iu het kabinet". Indien dat het geval zou zijn dan is de kans groot dat zulks -tot uitdruk king zal komen in het beraad van de ministerraad van maandag, als DE OPBOUW van clc nieuwe rotatiepers voor de P.Z.C. is in volle gang. Over enkele maan den zuller de kranten er (in vergroot formaat) dagelijks bij tienduizenden uitrollen. Meer over de uitbreiding van onze rotatiedrukkerij op pagina 23. Dit 28 pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnummer omval o.m.: Stemmen uit de kerken (pag. 3); industrie-reportage (pag. 9); Kroniek van Zwin lot Zij- pe en puzzel (pag. 1*1); Radio eti t v. met Films in Zeeland (pag. 13); letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19): Nieuwe rotatiedrukkerij voor de P.Z.C. (pag 23); Kerken en Maatschappij plus feuilleton (pag. 21) en de kinderkrant niet klanken uit de ether op pa gina 26. ^AA-VVVVNAA/VVVVWVVVA^/VVV DEN HAAG BESPREEKT MAANDAG NIEUWSTE VOORSTEL VAN V.S. OVER NIEUW-GUINEA Een groot moment in het leven van een soldaat-overzee: terug naar liuis! Voor deze jonge Franse dienstplich tigen is het zover: staande aan boord van het schip, dat hen terug zal bren gen naar Frankrijk, kijken zij nog eenmaal over de haven en de stad Algiers. over de houding van de Verenigde Staten die duidelijk is geworden dooi de steun welke president Kennedy aan de voorstellen van Bunker heeft gegeven. Crisis Gezien het standpunt dat de an tirevolutionaire fractie tijdens de kamerdebatten van woensdag en donderdag heeft ingenomen, wordt in kamerkringen echter aange nomen dat de antirevolutionaire, ministers zich tegen een'afwij-' (Zié slót pag. 3 kot. 2) Nederland en Indonesië heb ben voorstellen ontvangen van de Amerikaan Ellsworth Bunker, die zouden moeten leiden tot een oplossing van de Nieuw-Guineakwestie. Aanvankelijk werd gemeld dat de voorstellen afkomstig waren van V.N.-secretaris- generaai Thant, hetgeen dus niet juist blijkt te zijn, ter wijl het voorstel fundamen teel van het eerder gepubli ceerde verschilt. De door president Kennedy gesteunde voorstellen van Ellsworth Bunker beogen volgens inlichtingen die wij in diplomatieke kring ontvin gen de volgende procedure: Nederland verklaart zich be reid het bestuur over Nieuw- Guinea na het bereiken van een overeenkomst onmiddellijk over të dragen aan een inter nationaal bestuur dat .twee jaar zal duren; In het eerste van deze twee jaar verdwijnt geleidelijk aan het Nederlandse bestuursappa raat; In het tweede jaar wordt ge leidelijk aan een Indonesische administratie opgebouwd; Aan de Papoeabevolking wordt het recht van zelfbeschikking volledig toegekend. De garan tie voor een behoorlijke uit oefening van dat recht zal wor den geschapen door het inter nationale bestuursorgaan, dat in de interimperiode van twee jaar het gebied zal besturen. Er zou volgens de voorstellen van Bunker na de overdracht van bestuur een apparaat van het internationaal bestuur op Nieuw-Guinea achter blijven om te zijner tijd zorg te dragen voor een behoorlijke uitoefe ning van de zelfbeschikking. Bij de N.V. Chefaro aan de Keileweg in Rotterdam, is gis termiddag even over half vier door tot nog toe onbekende oor zaak een ketelhuis ontploft. De klap waarmee de ontploffing ge paard ging, was enorm en tot ver in de omtrek te horen. De geneeskundige dienst heeft vijf gewonden vervoerd, waarvan er een bij het transport naar het ziekenhuis is overleden. De vijf slachtoffers van de ontplof fing werkten allen in liet ketelhuis. Drie der gewonden, de 23-jarige A. Ram uit Schiedam, zijn 23-jarige stadgenoot P. de Jager en de 57-ja- rige W. Schermer uit Rotterdam, kre gen allen min of meer ernstige brand wonden en shock. Zij zijn alle drie in een ziekenhuis opgenomen. Over een vierde gewónde ontbre ken de bijzonderheden. Men heeft het getroffen gebouw gestut, want het staat op instorten. De ketel, welke is ontploft, was twde jaar oud en werd juist aan een inspectie onderworpen. Bijzonder goed is de heer J. J. M. Sluijter, die in een kantoor van de Amstclbrouwerij op ongeveer vijftien nieter afstand van liet ketelhuis werkte, er af gekomen. De stukken puin sloegen dwars door dit kantoor, dat glazen wanden heeft, heen en kwamen terecht in een achtergelegen garage waar een auto werd bescha digd. De ontploffing moet gepaard zijn ge gaan werd een steekvlam, want een sjaal, die naast de heer Sluijter over de stoel hing, vertoonde flinke brand gaten. De heer Sluijter zelf kreeg echter geen schram. SORONG NIET BELEGERD Een woordvoerder van het departe ment van defensie ontkende gister middag met de meeste klem de waarheid van een bericht van het Indonesische regeringspersbureau Antara als zonden uit Papoea's be staande guerilla-eenbeden Sorong, de stad op de noordwestkust van Nieuw- Guinea, praktisch hebben omsingeld. „Ook dit bericht hoort weer tot de psychologische oorlogsvoering", al dus de woordvoerder. Hij ontkende voorts een belicht van Antara dat bij gevechten op het eiland Gag voor de noordkust van Nieuw-Guinea enkele. Nederlandse soldaten krijgsgevangenen zouden zijn gemaakt. Antara meldde voorts dat het eiland Waigeo praktisch geheel in handen van de Indonesische guerilla's zou zijn. Ook dit wordt in Den Haag ten stelligste ontkend. „RELLETJE", VOLGENS BURGEM. A. DE KAM Kampeerders:Gewone man moet weg'; gemeente: juist bij ons veel ruimte'. DE ONTWIKKELING op het recreatieve front gaat niet altijd van een leien dakje. Het gemeentebestuur van Vrouwenpolder, de kampeerterrein- exploitanten on de bewoners van (voormalige) kampeerhuisjes in het Vrouwenpolders recreatiegebied kunnen er over meepraten. Voor het gemeentebestuur was de enorme ontwikkeling van de laatste jaren aan leiding om een aantal maatregelen te ontwikkelen, die aan de hygiënisch en esthetisch slecht^ toestanden, waarin de terreinen volgens dat bestuur verkeerden, een halt toeroepen. De buisjes op de oude terreinen moesten afgebroken worden, waarna volgens nieuwe voorschriften op een 50 ba. groot voor recreatie geserveerd terrein nieuwe huisjes ge- houwd kunnen worden, liet. zijn vooral de nieuwe voorschriften voor dc kampeerhuisjes, waarmee een groep eigenaars bepaald niet gelukkig blykt te zijn. ,,Ze worden veel te duur, ze ker 4000 tot 5000 gulden, waarbij we dan nog eens 1500 gulden entreegeld voor de nieuwe kampeerterreinen moeten betalen", verzekerde ons de heer J. R. L. van Hec- ke uit Middelburg, die optrad als woordvoerder voor een groepgedupeerde kampeer- huisjes-eigenaren, niet alleen uit de Zeeuwse hoofdstad, maar ook uit andere delen van het land. „Uit alles blijkt ons, dat Vrouwenpolder klaarblijkelijk de „gewone" man" uit zijn recreatiegebied wil weren". Burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder kan die laat ste bewering niet begrijpen. „Vrouwenpolder is de enige gemeente op Walcheren, waar voor deze categorie kampeerders een bijzonder grote plaats wordt inge ruimd", aldus de burgemees ter, die sprak van een „rel letje" van een groep kam peerders. „Dat vind ik zeer klein", aldus de heer D.e Kam. In september van het vorig jaar meende een 20-tal kampeerders het „hogerop" te móeten zoeken: men zond een adres aan het provinciaal bestuur, omdat de kampeerders van mening waren, dat Vrouwenpolder één der terreinen liet ontruimen om dat God. Staten hun goedkeuring aan het uitbreidingsplan hadden onthou den in verband met in de. toekomst uit te voeren rijkswerken. De ontrui ming moest echter niet geschieden omdat de huisjes er stonden in strijd met het uitbreidingsplan, maar op grond van de kampeerverordening van Vrouwenpolder. Door gemeente „WIJ ZIJN steeds van gedachten ge weest, dat de gemeente zelf een ter rein zou exploiteren, waarop we onze huisjes zouden kunnen neerzetten", vertelde de heer Van Hecke ons. Hij had dat onder meer opgemaakt uit een schryven van het Vrouwenpolder- se bestuurscollege in november 1959, waarin meegedeeld werd, dat de kam peerhuisjes voorlopig mochten blijven staan totdat het uitbreidingsplan vol tooid zou zijn. (Aanvankelijk moesten de huisjes na 31 oktober 1959 afge broken worden). Vervolgens kwam er in april 1961. zo vertinde «le lieer (Zie slot pag. S kol. S) fttwtlijK De Goese Middenstandscentrale heeft dezer dagen gesproken over de verhouding fruitcorso- middenstand, een onderwerp dat de laatste jaren in de Ganzestad nogal eens aan de orde is geweest. Over het algemeen blijkt de geestdrift bij de neringdoenden voor het corso niet zo heel groot. Weliswaar is men over tuigd van het grote belang, dat dit evenement voor de stad betekent, maar tegelijkertijd stelt men daarbij vast, dat de handeldrijvende midden stand als zodanig geen directe baten uit het corso trekt. Er komen duizen den en nog eens duizenden naar Goes, maar zij willen in de eerste plaats het corso zien en dat voornamelijk is hun doel: Goes als koopstad komt in de tweede of derde plaats. En het is deze overweging, die de houding van de middenstand af en toe aarze lend maakt, althans wanneer het gaat om een „inhaken" op de fruitweek. Men ziet er niet veel in. Het is een begrijpelijk standpunt, maar niet helemaal juist. Niet vergeten moet worden, dat het corso voor Goes een visitekaartje naar buiten betekent, een soort col lectieve reclame, waarvan de resul taten niet of moeilijk meetbaar zijn. Het is zeer wel mogelijk, dat in be paalde branches van de middenstand (niet nauwkeurig vast te stellen) voordelen worden genoten van het fruitcorso, ook al worden die vo«)r- delen niet behaald tijdens de fruit week zelf. Waar het hier namelijk om gaat is, dat in deze week Goes voor duizenden en nog eens duizen den ccn plaats blijkt, waar de aan dacht op valt en die duizenden krij gen aldus een beeld van een actieve gemeente, waar men er dan toch maar in slaagt elk jaar met een fruit corso voor de dag te komen. Men dient zich echter in Goes te realise ren dat dit beeld kan worden aan gevuld: deze gemeente kan zich niet alleen als ftuitstad manifesteren, maar ook als koopstad en als werk stad. En ten aanzien van dit eerste punt de koopstad ligt hier een taak voor de middenstand, omdat die namelijk moet „inhaken" op fruit week en -corso, ook al zou er niet di rect sprake zijn van een omzetver- groting. Waar men naar moet stre ven is immers, dat men Goes als geheel „verkoopt". En tot dat geheel Behoort ook de middenstand. Wij hebben de indruk, dat men van dit aspect nog onvoldoende overtuigd is en dat teveel nog wordt gelet op individuele voordelen van elke zaak. Daarom zou het stel lig niet verkeerd zijn. wanneer de middenstand in de eerste plaats eens naging hoe tijdens de fruitweek Goes kan worden „verkocht" als koopstad zonder dat in de eerste plaats wordt gedacht aan omzetvergroting. In deze zin zullen acties moeten worden op gezet, in deze zin moet worden „inge haakt". Dit laatste brengt ons op het an dere, hier genoemde aspect: Goes als werkstad. Het is on miskenbaar, dat het fruitcorso zo langzamerhand een belangrijk stuk goodwill betekent, een niet geringe reclame voor deze gemeente. Maar wordt zij wel voldoende uitgebuit Alle belanghebbenden zouden eens rond de tafel moeten gaan zitten corsobestuur, evenementencommissie, gemeentebestuur, middenstand om eens na te gaan wat op dit gebied nog nader kan worden gedaan. Een bundeling van initiatieven kan er toe leiden dat het corso een onderdeel wordt van een veel groter geheel, een „pakket", dat Goes Nederland kan to nen! Maar dat eist een forse, vooral deskundige aanpak. Ook in dit geval echter geldt dat de kost voor de baat uitgaat. Een baat, die dat moet ter waarschuwing worden gezegd niet kan worden berekend in centen nauwkeurig voor iedere individuele middenstander, maar die op de winst rekening komt van Goes als totaal. ...is het 100 jaar geleden, dat de Engelse opera-burlesken-, balladen- en liederencomponist Sidney Nelson te Londen over leed. MORGEN ...wordt de Oostenrijkse diri gent Josef Krips te Wenen 60 jaar. JVWWWVWVWWVWWWWVWWWWVWW Geweren vermist op K.P.M.-schip in Hollandia Van de zijde van de algemene politie is vernomen dat de KJP.M. in Hol landia aangifte heelt gedaan van vermissing van een aantal geweren uit de lading van het motorschip „Roepat" dat enkele dagen In Hol landia lag. De kist, die bestemd was voor So rong en tien jungle-karabijnen be vatte, was opengebroken. Het staat nog niet helemaal vast of «lit in Hollandia, op Biak of tijdens de reis uit Nederland is gebeurd. Er zat geen munitie in de lust. De politie heeft <ïe zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1