mr0 TOLET DUJARDI Ex-burgemeester voor de rechter Z.LM.-kookwedstrijd voor huishoudscholen Landbouwgeschillen in E.E.G. zijn thans opgelost Overspannen vader doodt zijn zoontje ZES „KONINGINNEN" PER VLIEGTUIG NAAR CANADA TIJDELIJ K VRIJDAG 6 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE; COURANT Na nacht vergaderen Nederlands standpunt over graanprijzen aanvaard De ministerraad van de Europe se Economische Gemeenschap is er woensdagnacht na een zware zitting van twaalf uur in ge slaagd overeenstemming te be reiken over de reglementen die de toepassing van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek van de zes mogelijk zal maken. De basis voor deze reglementen was op 14 januari gelegd. Het bereikte akkoord betekent, dat de interpretatieverschillen, die na de moeizame overeenstemming van januari waren gerezen en die het ak koord van januari weer op losse schroeven dreigden te zetten, over wonnen zijn. De nieuwe overeenstemming werd diep in de nacht bereikt met een ak koord over het laatste grote struikel blok, dat van de ontsnappingsclau- Advertentie Mej. Van Moorst in vrijheid De ex-verzorgster van mejuffrouw Anneke Beekman de nu 63-jarige mejuffrouw Elisabeth M. van Moorst („tante Bets"), die haar straf in liet; huis van bewaring aan de Am- stelveenseweg in Amsterdam 'heeft ondergaan, is gistermorgen om zeven uur in vrijheid gesteld. Op dat tijd stip werd zij door een auto, bestuurd door een vrouwelijke kennis, afge haald. In de auto zaten mejuffrouw Beek man en een zuster van mejuffrouw Van Moorst („tante Ans"). De auto reed tegen zeven uur het terrein van de gevangenis op en ging onmiddel lijk naar de garage, waarvan de deuren direct weer gesloten werden. Korte tijd later werden de deuren vlug geopend en reed de auto in snelle vaart het terrein af. Mejuffrouw Va.n Moorst werd in maart ,1956 bij verstek door het ge rechtshof te Amsterdam terzake van het onttrekken van het minderjarig joodse weesmeisje Anneke Beekman aan het wettig over haar gestelde gezag veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In november van het vorig jaar richtte zij een gratie verzoek aan H. M. de Koningin. Op 6 december meldde ze zich bij het paleis van justitie in Amsterdam, en werd in het huis van bewaring opgesloten. Eind februari werd be kendgemaakt dat mejuffrouw Van Moorst gedeeltelijk gratie was ver leend, n.l. voor dat deel van haar straf dat op 5 april, nog onvervuld is gebleven. Zij heeft totaal 120 da gen in het huis van bewaring door gebracht. 1 Student na steekpartij vrijgesproken Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisterochtend de 27-jarige in Leiden studerende semi-arts J. M. D. uit Rotterdam die terecht heeft gestaan terzake van mishandeling de dood tot gevolg hebbend van de 29-jarige huisschilder G. Hoekstra op 2 juli 1960 te Groningen, ontslagen van rechtsvervolging, omdat het hof ver- dachte's beroep op noodweer gegrond acht. De proóureur-generaal bij liet ge rechtshof had tegen D, veertien dagen geleden wegens mishandeling met do delijke afloop negen maanden ge vangenisstraf geëist en vernietiging van het vonnis, waarbij de rechtbank te Groningen D. in eerste instantie had veroordeeld tot een jaar en zes maanden met aftrek. Verdachte, die in 1960 in Groningen studeerde, had daar omgang gehad met de ex-vrouw van het slachtoffer, de toen 28-jarige Zwaantje B In de nacht van l op 2 juli bracht hij de vrouw achter op de fiets naar huis. Daar bevonden zich reeds de schilder met zijn vriend, de 31-jarige chauf feur J. D. Toen de student met de vrouw kwam aanrijden stond de chauffeur met een mes gewapend buiten voor de deur van de woning. Op het moment dat de student de vrouw hielp bij het binnenzetten van haar fiets kwam de schilder met een houten spatel in de hand naar bene den renren. Hij stormde op de student af en deze, zich bedreigd voelend, raakte in paniek. Met een mes dat hij uit zijn broekzak had gehaald. stak hij om zich heen en raakte daar bij de schilder in de buik, die korte tijd daarna overleed. sules, d.w.z. de mogelijkheid voor de zes E.E.G.-landen om beschermings maatregelen te nemen als zij zich ge schaad achten door invoer tegen te lage prijzen. Het tweede belangrijke punt was de kwestie van de maximum- en mini mumprijzen voor granen in de periode van 1 juli 1962 tot 1 juli 1963. Wat dit laatste betreft heeft de Nederlandse en Italiaanse ziens wijze het gewonnen van de Franse en de Duitse. Er is overeengeko men dat de maxima van de richt prijzen voor granen in deze perio de gebaseerd moeten zijn op de prijs van het gebied met de hoog ste consumptie, terwijl de minima moeten worden vastgesteld op ba sis van de prijs in de zones met de grootste produktie. Ten aanzien van de ontsnappings clausules is een compromis tussen Nederland enerzijds en de vijf an dere E.E.G.-landen anderzijds be reikt. In januari was overeengekomen, dat de ontsnappingsclausüles van toepas sing zouden zijn op een grote serie produkten, doch voor groente en fruit was de speciale voorziening gemaakt, dat douanetarieven no.oit zouden mo gen worden verhoogd tot een peil dat hoger was dan dat van voor de aan vang der gemeenschappelijke land bouwpolitiek. Nederland wilde deze voorziening ook uitstrekken tot gra nen. varkensvlees, eieren en gevogel te. Het bereikte compromis handhaaft de ontsnappingsclausule, doch met de toevoeging dat de zes landen „ervoor zorg zullen dragen de protectie tussen de lidstaten niet te versterken". De E.E.G.-ministers zullen op 9 en 10 mei opnieuw een speciale zitting aan de landbouwvraagstukken wijden. Baby Adele Paul mag voorlopig jaar blijven De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft besloten een ver blijfsvergunning van een jaar af te geven voor de Oostenrijkse baby Adele Paul, die, zoals bekend, is op genomen als pleegkind in het gezin De L. in Oegstgeest. Dit is in antwoord op een vraag meegedeeld door het ministerie van justitie. Zoals bekend vernietigde de rechtbank in Den Haag op 22 janu ari de beslissing van de raad voor de kinderbescherming waarbij was be paald dat het voor de baby Adele Paul niet gewenst zou zijn in het pleeggezin De L. te blijven. Op 10 april zal Canadian Pacific. Airlines zes Engelse dames met klinkende namen onder zijn passagiers mogen rekenen, die echter gedurende de vliegtocht niets zullen eten of drinken. Het zijn de wassen beelden van Jane Seymoer, Catherine Howard, Anna Boleyn, Catherine Parr, Anna van Kleef en Catharina van Aragon, de zes vrouwen van Hendrik de Achtste, die naar het nieuwe wassenbeeldenmuseum in Victoria B.C. worden getrans porteerd. Ze zijn vervaardigd door de leveranciers van Mme Tous- saud's wassenbeeldenmuseum in Engeland. In kisten verpakt, zullen i ze 's nachts op de luchthaven arriveren. Omdat het monteren van de poppen een specialistische bezigheid is, worden deze voormalige j koninginnen op Schiphol door de fabrikant, mr. Keith Gems, in j elkaar gezet, zodat zij na aankomst in Canada, stil en statig uit het vliegtuig gedragen en in het Victoriamuseum kunnen worden bijge- zet. PROEFTIJD VAN DRIE JAAR Eis: zes maanden voorwaardelijk Zes maanden gevangenisstraf geheel voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Gronin- ;en gisteren geëist tegen de 56-jarige H. B„ ex-burgemeester van Olde- kerk, thans woonachtig in Laren. B. wordt ervan beschuldigd gelden van de gemeente te hebben verduis terd, afkomstig van verkoop van oude materialen. Voorts is hem ten laste gelegd ver duistering van gelden uit de kas van de vereniging voor sociale zorg, die. hij als penningmeesteronder zich had. Ook hee'ft hij een v'als mandaat opgemaakt in een schrijfmachine transactie. Voorts was hij in het be zit van niet-geregistreerde vuurwa pens, te weten twee revolvers en een stengun. De president van de rechtbank, mr. K. T. Dorama, hield verdachte voor, dat een klacht van hem (verdachte) over de gang van zaken aan het bu reau gemeentewerken het effect heeft gehad van een boemei'ang. Er werd een onderzoek ingesteld naar de gedragingen van de 45-jarige ge meentearchitect J. G. uil Groote- gast, die verdacht van fraude werd ingesloten, maar na korte tijd op vrije voeten werd gesteld. Direct daarna ging burgemeester J. H. B. met ziekteverlof. Uit het onderzoek bleek, dat ver dacht zelf de baten van een on derhandse verkoping van oude materialen die vrij kwamen bij de verbouwing van de openbare lagere school, onder zich hield, in plaats van deze inkomsten bij de gemeenteontvanger te laten storten. Het verduisterde bedrag was f 952. Ook de kas van de vereniging voor sociale zorg, waarvan verdachte penningmees ter was. bleek leeg. Een bedrag van f 230 was door verdachte te eigen bate gebruikt. De officier van justitie stelde in zijn requisitoir dat verdachte begonnen was zelf dingen te regelen die via de ontvanger hadden moeten lopen. Dit zelf regelen is een beleidsfout, zo meende hij. Maar daarnaast heeft hij ook, onbevoegd, geld onder zich genomen. Bij zijn eis hield hij reke ning met het feit, dat verdachte is ontslagen als burgemeester. Overbelast De raadsman van verdachte, mr. Vriesendorp, was het eens met het requisitoir en de eis van de officier van justitie. Hij wees erop, dat zijn cliënt de laatste tien jaren overbe last is geweest. „Niemand is door dit alles benadeeld, het tekort is aangezuiverd en B. iiad goede bedoe lingen, al bewandelde hij een volko men verkeerde weg. Hij deed dit echter ten gunste van de gemeente en niet om er zelf beter van te wor den". Wat de vuurwapens betreft, zo be toogde de advocaat, die zyn bij ver dachte ingeleverd en deze meende dat hij deze niet behoefde te laten registreren. Dë rechtbank zal op 19 april vonnis wyzen. W.G.-REINIGER slechts I 19 desinfecterend zelfwerkend bruisend actief Tragedie in Rotterdam Huwelijksmoeilijkheden oorzaak van alles Een bang vermoeden van de Rotterdamse recherche is af schuwelijke zekerheid gewor den: de tweejarige Jopie naar wie het politieapparaat in tensief heeft gezocht sinds de VIEUX ALLEENVERKOOP WENNEKER SCHIEDAM brand van vorige week woens dag in een woning aan de Hen drik Croesinckstraat is dood, gewurgd door zijn vader, die door huwelijks- en ander moei lijkheden in een overspannen toestand was geraakt. De man pleegde zijn trieste daad reeds enkele weken geleden, zoals hij woensdag na langdurige verhoren in het Deltaziekenhuis, waar hij na de brand is opgenomen, verklaarde. Het lijkje van het jongetje heeft hij in een paar jutezaken, omwonden met zwart plastic en wit elektrici- teitssnoer en verzwaard met metaal, in het water van de Nieuwe -Maas geworpen. Kikvorsmannen van de koninklijke landmacht vonden de stoffelijke res ten van het 2-jarige jongetje giste ren rond het middaguur in de Nieu, we Maas, bij het Mallegat, precies op de plaats die door de vader aan de politie was opgegeven en ook in de toestand zoals hij had verteld. De vermissing van Jopie kwam vorige week woensdag aan het CULINAIR GEBEUREN IN GOES School uit Oostkapelle won eerste prijs ZELDEN zullen zulke heerlijke geuren in de Goese Am bachtsschool hebben gehan gen als donderdagmiddag het geval was.... Niet de am bachtsscholieren waren daar voor verantwoordelijk, maar hun vrouwelijke collega's: de meisjes van de negen land- bouwhuishoudscholen van de Z.L.M. Zij hielden in de fraaie en ruime aula van de am bachtsschool hun jaarlijkse kook wedstrijd. Twee meisjes van de tweede klas pri- mairen van de negen scholen wa rm daarvoor naar Goes gekomen, gesteund door vijf supporters, die elke school had mogen meebren gen. Oostkapelle ging dit jaar met de hoogste eer strijken. Het kokke rellen ging de twee meisjes van deze school zo goed af. dat zij bet hoogste aantal punten behaal den, namelijk 248. Maar ook de leerlingen van de school uit Axel bleken uitstekende huisvrouwen- in-de-dop. Zij kwamen met 245 punten op de tweede plaats, ge volgd door Sehoondyke met 244 punten. Gedurende een i paar uur hebben de meisjes bedrijvig een en weer ge lopen. Het menu vermeldde 'n ste vige voorjaarsschotel: karbonaat jes, aardappelen en spinazie en In de ambachtsschool te Goes is donderdagmiddag de jaar lijkse kookwedstnjd gehouden ran de landbouwhuishoudscho- lcn der Z.L.M. Deze twee meis jes kwijten zich met ernst van hun taak. fFoto P.Z.C.) griesmeelpudding met bessensap- saus toe, een kostje, dat bepaald niet in enkele minuten is gebrou wen. Dankzij de P.Z.E.M. hadden de kooksters de beschikking over elektrische apparatuur, terwijl de zelfde maatschappij eveneens voor kookpannen had gezorgd. Rond drie uur begon er enige teke ning in de strijd te komen. De eer ste schalen met voedsel waren toe bereid en toen kon de taak van de jury beginnen. Hier 'n proefje, daar een likje, ginds een snufje, kortom de jury keurde! Niet al leen werd op smaak en geur ge let. Ook de opmaak en de entou rage telde wel degelijk mee. Want terecht stelde de jury. dat het eten ook smakelijk moet worden opgediend. In deze jury hadden zitting mej. M. D. Schut, inspectricc vqn het landbouwhuisnoudonderwijs, me vrouw C. A. Griep-Duinker, wet- houdslcr van Goes, mej. H. J. Ybes, directrice van de vakschool voor meisjes, mej. R. Lansu, voor lichtster van de P.Z.E.M., de heer C. J. Buurman, directeur van dc ambachtsschool, en burgemees ter B. H. G. ter Haar Romeny van Wolphaartsdijk. Dc prijzen vielen als. volgt: 1. Oost kapelle, 2. Axel, 3. Selioondijke, 1. Kruiniugen, 5. Zierikzee, 6. Haamstede, 7. Terneuzen, 8. Kort- gene en 9. Tholen. ft .lil licht bij de brand, die de vader zoals hij nu bekende zelf heeft gesticht, omdat hij geen uitzicht meer zag voor zijn moeilijkheden. De man leefde met de jongen, ge scheiden van zijn vrouw. Op de dag van de brand was hij in een zeer overspannen toestand en moest hij worden overgebracht naar het Deltaziekenhuis, een psy chiatrische inrichting, waar hij aanvankelijk in een dwangbuis werd gehouden. Hij kon pas woensdag worden verhoord. Het jongetje was inmiddels spoor loos. Buurvrouwen verklaarden dat zij de kleine, donkere knaap al da genlang hadden gemist, maar zij had den daar verder geen aandacht aan geschonken. De eerste, verwarde verhalen van de vader gaven de indruk dat hij Jopie had meegegeven aan een mysterieu ze vriendin Sonja, een wouw, die erg op de jongen zou zijn gesteld en hem zou verzorgen. Maar een nauw gezet onderzoek bij alle de politie bekende Sonja's maakte duidelijk, dat de vader had gelogen. Toen rees bij de politie het vermoe den, dat de vader zelf de jongen om het leven had gebracht al had men nog de hoop dat de knaap in het buitenland zou zijn. Een langdurig verhoor in het Delta ziekenhuis bracht de vader ten slot te tot de verklaring dat hij de jongen had gewurgd. Gunstig bekend De mau stond in de buurt gunstig bekend, Hij was zeer aan de jongen gehecht, zo is de algemene opinie van de omwonenden en deze in druk werd versterkt door het feit, dat Jopie na de scheiding van zijn ouders bij de vader was gebleven. Bij de politie zijn echter ook enkele min der gunstige feiten bekend. Kritiek van Vaticaan op scheiding Taylor-Fisher Woensdagavond heeft de radio van het Vaticaan scherpe kritiek gele verd over de lichtvaardigheid waar mee tot echtscheiding wordt overge gaan en waarmee de pers hierover schrijft. Hoewel de radio geen namen noemde wordt er in Rome niet aan getwijfeld dat de K ooms-Katholieke Kerk hiermee zinspeelt op onder meer de echtscheiding van de filmster Eli zabeth Taylor van haar man Eddie Fisher. Gezegd werd onder meer: „Voor ve len schijnt de echt een soort spel te zijn, dat zij met de luimige fantasie van kinderen aangaan en verbreken. Zij schijnen niet in staat te zijn die menselijke gezondheid en rijpheid te bereiken, die de onmisbare voorwaar den van een gebonden leven vormen. Zij zijn blijkbaar niet bij machte die adeldom en waardigheid te bereiken die karakteristiek zijn voor een echte menselijke liefde". Van dienstplichtigen wordt 7,5 pet afgekeurd Binnen een maaud na opkomst wordt ongeveer één proeent afgekeurd van degenen, die voor dc eerste oefening in dienst zijn gekomen. Bij de herkeu ring- tijdens de basisopleiding wordt ongeveer 1,5 procent van de dienst plichtigen afgekeurd. Gedurende de verdere diensttijd moet nog ongeveer vijf proeent van de opkomststerkte medisch ongeschikt worden ver klaard. Dit heeft de heer M. R. H. Calmeyer, staatssecretaris van defensie, meege deeld in een brief aan de Tweede Ka mer. Hierin gaat de staatssecretaris nader in op de redenen van het groot aantal afkeuringen van in dienst zijn de dienstplichtige. Dit schrijven van de staatssecretaris is een schriftelijk antwoord op vragen van de heer J. H. Couzy, lid van de Tweede Kamer (v.v.d.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5