SIK 0 m Dode bij ongeval in Wilhelminadorp Brits „kanokwartet" KM BILT BOETE VAN DERTIG GULDEN VOOR DODELIJK ONGEVAL TERNEUZENS ECHTPAAR 7# JAAR IN HUWELIJKSBOOT 11 Basaal 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1962, OP AUTOWEG GOES—KATS Auto's reden van dijk in Baarland Eén dode, een vrij ernstig ge wonde en enkele lichtgewonden vormen de droeve balans van twee verkeersongevallen, welke zich donderdagmorgen in Wil helminadorp en Baarland voor deden. Bij een ernstige botsing op de nieuwe provinciale weg naar Kats werd de 48-jarige rij wielhersteller L. J. Augustijn uit Colijnsplaat gedood. Óp een dijk onder Baarland kwamen 2 auto's met elkaar in botsing met als gevolg, dat zij van de dijk stortten. Enige mensen liepen daarbij verwondingen op. De rijwielhersteller Augustijn reed omstreeks kwart voor twaalf in ger zeischap van zijn vrouw met zijn personenauto over de autoweg Goes- lvats in de richting van Noord-Be veland. Het regende op dat moment hard en het zicht was vrij slecht. Toen de auto het kruispunt Lange- wcg.provïnciale weg naderde, kwa men uit de richting van Wolphaarts- dijk twee auto's over de Langeweg gereden. De eerste, een personenauto, bestuurd door C. J. B. uit Wilhelmi nadorp, stak vlak voor de auto van de heer A. de weg over. De tweede auto. die uit de richting Wolphaarts- dijk kwam en werd bestuur door win kelbediende H. A. uit Kloetinge, botste in volle vaart tegen de achter zijde van de over de provinciale weg een voorrangsweg rijdende per sonenauto. De gevolgen waren ontstellend. De heer Augustijn en zijn vrouw wer den uit de auto geslingerd, nadat deze eerst een lichtmast had om vergereden. De heer Augustijn werd daarbij gedood. Zijn vrouw werd licht gewond. Zij kon naar huis worden vervoerd. De perso nenauto werd zwaar beschadigd. Ook de bestelauto, die na de bot sing over de verkeersgeleider reed, vervolgens een verkeersbord ram de en in de berm tot stilstand kwam, liep schade op. Van dijk Ongeveer gelijktijdig deed zich een ernstig ongeluk voor onder Baar land. Ben door de 41-jarige commis sionair C. de V. uit Baarland bestuur- de bestelauto gaf op het kruispunt Quistkostsedijk-Dierikweg tussen Baarland en Kwadendamme geen voorrang aan een voor hem van rechts komende personenauto, be stuurd door de verzekeringsinspec teur Q. K. uit Goes. De botsing kwam zo hard aan, dat beide auto's van de dijk reden en in een sloot terecht kwamen. De heer De V. werd uit zijn auto geslingerd. Hij kwam in een sloot terecht, terwijl de auto op hem viel. Hij slaagde er echter in zijn hoofd boven water te houden, totdat een ijlings toegeschoten landbouwer met een tractor zijn auto had wegge sleept. Het 3Vs-jarig zoontje van de lieer De V. liep enkele kneuzingen op. De verzekeringsinspecteur K. werd bij de botsing vrij ernstig ge wond. Hij moest naar het ziekenhuis Oostwal worden vervoerd. Een mede- inzittende liep vrijwel geen letsel op. (Advertentie) ybriëls woninginrichting Iterlenka vitrages I tot 300 cm breed I Beide auto's werdeh zwaar bescha digd. Van de zijde van de gemeente Baarland wees men ons er op, dat het gemeentebestuur enkele jaren geleden aan Ged. Staten van Zeeland heeft verzocht dit kruispunt tot een voorrangskruis punt te verheffen. Dit verzoek is toen afgewezen. Na een botsing op een kruispunt tus sen Baarland, Oudelande en Kwaden damme kwamen deze twee auto's in een onder langs de dijk gelegen sloot terecht. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Inwoner van Kapelle stond terecht Donderdagmorgen hebben de officier van justitie en de kantonrechter te Bergen óp Zoom op het gevaarlijke kruispunt Huijbergsebaan - Fianen- straat te Bergen op Zoom de situatie ter plaatse in ogenschouw genomen, naar aanleiding van een dodelijk on geluk, dat hier op vyf december van het afgelopen jaar gebeurde. Eerder had hiervoor de autoverhuurder M. S. uit Kapelle terechtgestaan, maar tij dens de zitting was tot aanhouding van deze zaak besloten, opdat de offi cier en de kantonrechter zich ter plaatse van de situatie op de hoogte kouden stellen. BALANS. Evenals in verschillende andere Zeeuwse gemeenten heeft het 10 x 10 comité te Stavenisse zijn activitei ten ten bate van de anti-Honger actie beëindigd. Bij het opmaken van de balans bleek, 'dat ook in Stave nisse flink in de beurs is getast voor de leniging van de vreselijke hon gersnood in verschillende Afrikaanse landen. Ruim dertienhonderd gulden precies f 1354,20 werd bijeen gebracht, waarvan Stavenissc's jeugd f 933,05 voor haar rekening nam. De gemeenteraadsleden zorg den voor een bijdrage van f 70 door éénmaal het presentiegeld voor deze actie beschikbaar te stellen. MOOI RESULTAAT. Na de 10 x 10 actie vraagt de laatste tijd ook de collecte voor een natio- GRENZEN... Of het. in de benzine dan wel in de olie zit, weten wij niet, maar er is in deze sector iels mis met de leeftijds grenzen. Om te beginnen ad,verteerde 'onlangs een pompstation, dat een be diende zocht: Jee f tijd lussen 20 en 25 jaargepensioneerd geen be- z waar". De gepensioneerde 25-jarigen zijn in drommen opgekomen, hebben wij ons laten vertellen. Minder druk was het bij de maat schappij, die eveneens per adver tentie in een dagblad een ervaren trailer chauffeur zocht, leeftijd 3035 jaar. Kijk, dut geeft te denken. Dat men ervaring eist is billijk, maar om nou direct te gaan dwingen om een chauffeur, die, naar ruwe berekening, de Egyptenaren nog geholpen moet hebben bij het materiaaltransport voor de pyrumidenbouwnee, dat. gaat haar onze smaak net iets te ver. Dat gaat de (leeftijds)grenzen te buiten. Terwijl zo'n maatschappij ook nog wel enig risico neemt door schrifte lijke sollicitaties te vragen. Wat ze deed. Want waar haal je zo gauw iemand vandaan, die spijkerschrift kan lezen Nou? Waarf naai geschenk ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van ons koninklijk paar de aandacht. In de gemeente Schoondijke heeft men voor dit nationaal geschenk reeds gecollecteerd en de opbrengst was niet mis. Totaal werd f 582.50 bijeen gebracht en de verwachting is, dat inclusief de girostortmgen ruim f 600 zal worden gehaald, hetgeen neer komt op een bijdrage van f 0.30 per inwoner. OLIEBOLLEN (I.) Naar een oud, zeer beproefd en sma kelijk middel grijpt het internaat voor schipperskinderen „Koningin. Juliana" te Terneuzen voor de ver wezenlijking van een wens: het ver krijgen van meer kampeermateriaal. Het oude, zeer beproefde middel is een oliebollenactie 1 Zaterdag wordt in het internaat met bakken begon nen en alle oliebollen worden gratis thuisbezorgd. Gehoopt wordt, dat de inwoners van Terneuzen zoveel bollen zul len afnemen, dat er een netto opbrengst van f 250 overblijft. Want dan kunnen de 50 schip perskinderen uit het internaat dit jaar beter uitgerust de natuur intrekken. OLIEBOLLEN (II.) In Terneuzen gaat men dus oliebol len eten. In Ritthem heeft men ze daarentegen al op. Keel de gemeen te heeft de chr. vrouwenvereniging hier aan liet smullen gezet om op deze wijze een steentje bij te dragen in het orgelfonds van de Ned. herv. kerk. Het. resultaat mag gezien wor den. Niet minder dan 1 150 was de netto-opbrengst vau deze actie, die dan ook als geslaagd bestempeld mag worden. HALVE EEUW. Ben halve eeuw in de landbouw. Dit jubileum vierde de beer A. J. Tavenier uit Wolfaartsdijk begin deze week. Het bijzondere van dit jubileum is, dat de 62-jarige heer Tavenier in deze vijftig jaar steeds op hetzelfde landbouwbedrijf dat van de familie De Jager te Wol faartsdijk is werkzaam geweest. Bij zijn 45-jarig jubileum ontving de heer Tavenier hiervoor reeds een koninklijke onderscheiding en nu hij de vijftig jaar volmaakte, bood de heer G. de Jager zijn trouwe werk nemer een radiotoestel aan. Het feit, waarvoor de autoverhuurder M. S. uit Kapelle terecht stond, was het niet verlenen van voorrang op de ze gevaarlijke kruising, waarop een botsing volgde met een vrachtauto. Hierbij werd een van de inzittenden van de auto van S., de heer J. J. van Koeveringen uit Kapelle, zodanig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen van de aanrijding overleed. Tijdens de behandeling van de zaak werd gesteld, dat op dit kruispunt reeds eerder enkele dodelijke onge lukken waren gebeurd en dat hierna steeds enkele verbeteringen ter plaat se waren aangebracht. Onder meer had men enkele bomen gekapt, waar door het uitzicht verbeterd werd: bij het tweede dodelijke ongeluk had men de Huijbergsebaan als voorrangs weg aangegeven en bij het laatste dodelijke ongeval had men ter ver dere beveiliging nog een stopbord geplaatst en witte strepen op de weg aangebracht. Punten waarop de ver dediger van de autoverhuurder wees in zijn pleidooi, nadat de officier van justitie een boete van 50 sub sidiair 10 dagen tegen de autover huurder had gevorderd. De kanton rechter vonniste uiteindelijk met een boete van 30 of 6 dagen. Kampioensprijs De paardenhandelaar S. van Hoeve uit Goes heeft op de donderdag in Den Bosch gehouden Paasveetentoon- stelling met een duitzend kg wegend slachtpaard de kampioensprijs slacht- paarden behaald, Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7, 9 en 20. V*A*\*VNAWV\A*VWV\A<VW Delta-caissons in Keeten op drift Drie eenlieidscaissons van een serie van vijf, bestemd voor de afsluiting van de zuidelij ke vaargeul van de Grevelin- gendam, zijn donderdagmid dag tijdens liet transport naar Bruinisse in het Keeten losgeslagen van de sleep en voor de oever van Stavenisse vastgelopen. Enkele sleepboten van de firma Mul ler te Dordrecht waren in het be gin van de middag met een twee de serie caissons van de bouw plaats aan het Veerse Meer op weg naar het Deltawerk tussen Duiveland en Overflakkee, toen in het Keeten ter hoogte van Ouwerkerk de kabel knapte, waarmee de achterste twee beton nen kubussen aan de overige drie waren vastgekoppeld. De ongeveer vijftig kubieke meter grote drijvende kolossen raakten op drift en verdwenen voor de harde wind uit in de richting van de Thoolse wal, waar zij zich juist bij de hoge vloed tegen de dijk vastzetten. De sleepboten konden de ondiepten in het vaar water later niet riskeren om de ,,op hol geslagen" caissons terug te halen. Inmiddels werd het laag water, zo dat met de pogingen om de cais sons vlot te trekken moest worden gewacht tot dc afgelopen nacht. Met behulp van enkele andere sleepboten van de N.V. Dijksbouw heeft men tegen vloed gepoogd om de vastgelopen caissons te be reiken. Het was in het begin van de nacht alleen nog de vraag of de vloed opnieuw zo hoog zou ko men, dat de betonnen gevaarten uit eigen beweging vlot zouden raken. Bouw van kleuterschool te Zoutelande aanbesteed In de „Prinses Irenescliool" te Zou telande heeft de Vereniging tot stich ting en bevordering van een school met de Bijbel te Zoutelande donder dagavond de bouw van een eenklassi- ge kleuterschool aanbesteed. De school, die aan liet Raadhuisplein is geprojecteerd, is ontworpen door het architectenbureau Steen en Tuinhof te Vlissingen. Voor de bouw van de school waren vijf gegadigden van wie de firma De Munck en Petri te Vlissingen met een inschrijfsom van 54.762 de laag ste was. Voor de overige inschrijvers werden de volgende bedragen geno teerd: 2 firma Jacobsc, Meliskerke 57.845; 3 firma Flipse. Koudeker- ke 58.300: 4 firma J. Gabriëlse, Zoutelande 58.780 en 5 firma Haeck Souburg 60.300. Voor hot schilderwerk, dat apart werd aanbesteed, waren twee gega digden. De laagste inschrijver was de firma C. Pattenier te Zoutelande met 5500. Twee werd de firma J. A. van Pagee uit Middelburg met 5681, Controleur visserijpolitie Zeeuwse stromen Bij besluit bij de minister van finan ciën is de schipper bij de visserijpo litie op de Zeeuwse stromen, de heer K. Goudzwaard te Bruinisse, benoemd tot controleur bij genoemde dienst met als standplaats Yerseke. mwuwuwvywwwwwwywwwwwwwwvwwv/wwv/uwuwwuvuwwwuvwwvArt/vwuvwi OP ZATERDAG 21 APRIL „Bijzondere dag", meent Willem Wieland Het hoogbejaarde echtpaar Wieland-de Nering (Blokken 14 te Terneuzen) hoopt bin nenkort een zelfzaam feest te vieren. Op zaterdag 21 april aanstaande is het namelijk precies 70 jaar geleden, dat Maria J. de Nering en Willem P. Wieland te Terneuzen in de echt werden verbonden. Zonder overdrijving kan wor den gesteld, dat het 'n bijzon der lange verbintenis is ge worden. Hoewel mevr. Wie land liever zou zien dat de komende feestdag zonder al te veel drukte wordt gevierd, is toch besloten op die dag van 3 tot 5 uur een receptie te houden in café „De Vriend schap". „Dat mag toch wel op zo'n bijzondere dag", vindt de heer Wieland. Willem Wieland werd op 8 april 1870 te TerneuXen geboren en hij hoopt dus zondag aanstaande 92 jaar te worden. In zijn jonge ja ren heeft hij verscheidene am bachten en beroepen uitgeoefend. Zoals zovele Terneuzenaren ging hij al vroegv naar zee. Een paar reizen op de wilde vaart, onder meer naar Zuid-Amerika en later op de in die jaren welbekende „Londen-boten" als kok-hofmees ter. Op zijn veertigste jaar werd de heer Wieland roeier in dienst van het Nederlandse Loodswe zen. Een enerverend beroep in die jaren, zowel voor de loodsen als voor hen die de loodsen aan boord van de schepen moesten brengen. „Ik heb heel wat dagen en nach ten onder de „plaat" en in de „Pas van Terneuzen" doorgebracht", Zeventig jaar in de huwelijksboot. weet de heer Wieland zich nog uitstekend te herinneren. „Alles wat uit zee kwam en voor Ter neuzen bestemd was. gingen wij met de roeiboot tegemoet". Inmiddels is de nog uitstekend ter been zijnde heer Wieland alweer 27 jaar gepensioneerd. Nu helpt hij zijn vrouw met het huishou den, doet boodschappen en knapt die karweitjes op die moeder Wie land niet zo best meer afgaan. TWEE DIENSTEN. Mevrouw Maria Wieland, geboren De Nering, werd op 19 januari 1872 te Philippine geboren maar is vanaf haar 6e jaar Terneuzense. „Ik had op mijn 11e jaar al twee diensten per ciag; 's morgens bij twee oude dames en in de mid daguren kindermeisje", zo vertelt zij haar belevenissen van vroeger. „Ècn gulden per weck verdiende ik toen". Op haar 14c jaar kreeg zij een groot kantoor te onderhou den, maakte een „bewaarschool" schoon en poetste en dweilde in hot oude kantongerechtsgebouw.. „Eigenlijk ben ik mijn hele leven blijven doorwerken", laat ze ei- in het kort op volgen. „Maar nu gaat het me vanwege de reuma tiek niet meer zo best af". VERHUIZEN. Beiden hadden de leeftijd der ster ken reeds bereikt toen zij nog moesten verhuizen. In september 1944 werd hun huisje hi de 2e Kortestraat waar zij 52 jaar hébben gewoond door een bom getroffen en vernield. Gelukkig zaten Willem Wieland en zijn vrouw in een degelijke schuilkel der. een eind van liet huisje van daan. Op de zaterdag voor Pasen gaat liet hoogbejaarde echtpaar dat nog twee kinderen en twee klein kinderen in leven heeft dus een bescheiden feest vieren, niet daaraan verbonden een receptie. Het zal deze rasechte Terneu- zenaars waarachtig niet aan de nodige belangstelling ontbreken iWUNAAAA/VUUOUWUVtAAAAAAASXAA/WNA'WUWWUWUWVWUUXnAAAA/IA/VA/UVtAAAAAA/VWWVUVXAA/Ut (Slot van pag. 1 tot voor kort deel uitmakend van het Britse Rijnleger. Na 2'L jaar dienst in Wu'ppertal werd het re giment eind maart afg;elost en de militairen werden per vliegtuig naar Engeland teruggezonden. Een stunt De vier wapenbroedet'3 meen den, dat hun legeronderdeel in Engeland best weer wat sen satie kon gebruiken en daarom besloten zij een publiciteits stunt- uit te halen. Zij wilden eens laten zien tot wat de be roemde „Lancasters" ook in vredestijd nog in staat zijn. Op 27 maart, zakten zij met twee kano's vanuit Dusseldorp de Rijn af. Hun betaalmeester had hen wat contanten verschaft, zodat zij dagelijks langs de rivier foura- geerden, Slapen deden zij langs do oever van de Ryn in meegebrach te slaapzakken. Verder hadden zij vrijwel niets bij zich dan wat per soonlijke eigendommen. Via Rijn, Waal, Maas en enkele kanaaltjes arriveerden zij na zes dagen in Zevenbergen. Daar namen de vier avonturiers met medeneming van hun bootjes de trein naar Vlissingen. Op woensdag 4 april maakten zij per kano de oversteek van Vlissingen naar Breskens. Daar brachten zij de nacht door. Gisterenmorgen donderdag wilden zij via Ter neuzen en Gent hun reis vervol gen. Aan deze avontuurlijke reis kwam een abrupt einde.Als dc twee bootjes bunnen worden behouden een ervan had dc R.V. 19 don derdagmiddag reeds te pakken zullen de vier Britten hun reis via Gent en Brugge naar Oosten de vervolgen. Vandaar steken zij per passagier schip over naar Dover. Komt de tweede kano niet terecht, dan zal de bemiddeling van de Britse con sul worden ingeroepen om de man nen huiswaarts te voeren... ...kwartet koene kanovaarders... (Foto P.Z.C.) HOE? uw fietsenhandelaar vertelt het u! VERWACHT. ENKELE BUIEN. Aanvankelijk enkele, opklaringen, maar later toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krach tige wind krimpend naar west of zuidwest. Aanhoudend koud. ZON EN MAAN. 7 april Zon op 6.03 onder 19.^2 Maan op 7.51 onder 22.55

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2