PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER VERWERPT MOTIES DE KADT A*r. fractie valt regering niet af Overdracht bestuur N.-Guinea aan V,N. voor tijd van 2 jaar Brits militair „kanokwartet" kapseisde bij de Braakman Mr. Lunskabinet niet afwijzend tegenover bestuursoverdracht Actie P.v.d.A. voor overdracht Nieuw-Guinea Vandaag... Misverstand 205e jaargang - no. 82 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofd'ecacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, f 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8.26 per kw Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 6 april 1962 ADVErt'iENTlEPRiJfa if. cent per .mm. Minim p. advertentie 4,— Iny. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels, 2b cent per regel met een minimum van 1,25 „Brieven bu reau var dit blad" '26 cent meer. Giro o j 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375Goes Gr Markt-2. tel. 6140 (b.g.g red 7853 adv 5213. Oostburg tel. 5 Terneuzen. tel. 2116. Zienkzee red tel. 2425 adm HONGER IN KATANGA Het tweede kamerdebat over Nieuw-Guinea is gisteren geëindigd in een overwinning voor de regering. De Kamer plaatste zich achter het beleid van het kabinet door verwerping van de moties- De Kadt. Dit gebeurde nadat minister Luns had verklaard, dat de regering weliswaar bestuursoverdracht niet als „preconditie" kan aanvaarden, maar toch ook niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover een bestuursoverdracht aan wie dan ook. Door deze uitspraak maakte minister Luns liet de a.r.-fractie moge lijk zich aan te sluiten bij de kamermeerderheid tegen de moties-De Kadt, waarin werd aangedrongen op onderhandelin gen op basis van overdracht en voorts werd verzocht het zenden van versterkingen naar Nieuw-Guinea te staken. Negentig tegen zevenenveertig stemmen De eerste motie, waarover op v zoek van de heer De Kadt hoofdelijk werd gestemd, werd verworpen met 90 tegen 47 stemmen. Zij kreeg slechts de steun van de fracties van de P.v.d.A., de C.P.N. en F.S.P. De socialist Sclieps, die woensdag' op hartstochtelijke wyze was opgekomen toor het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's en toen had verklaard, dat hij daarom „zelfs deze regering" niet wilde afvallen, stemde tegen de motie van zijn fractie. Na de verwerping van zijn eerste motie vond de heer De Kadt hoofdelijke stemming over zijn tweede motie niet meer nodig, die daarop by zitten en opstaan met dezelfde verhoudingen door de Ka mer van de hand werd gewezen. Dr. Bruins Slot verklaarde, dat hij schorsing had gevraagd om de frac ties gelegenheid tc geven voor beraad over het antwoord van de regering, dat hem „zeer bevreemd" had. Hij had het gevoel, dat de regering het door hem gehouden beloog geheel had genegeerd. De regering is niet inge gaan op het wezen van mijn rede, betoogde de heer Bruins Slot, die had gedacht een poging te hebben gedaan het Nieuw-Guineabeleid constructief te benaderen. „Mijn betoog mondde nog wel uit in instemming met het regeringsbeleid", aldus de a.r.-fractie- Regering vordert Waterman en Zuiderkruis De Stoomvaartmaatschappij Neder land en de Kon. Kotterdamse Lloyd hebben aan de passagebureaus in Nederland meegedeeld, dat de Neder landse regering de schepen Water man en Zuiderkruis gevorderd heeft. Deze schepen zouden respectievelijk 19 april en 15 mei naar Australië en Nieuw-Zeeland vertrekken. De passagiers zullen nu hun reis kun nen maken met de Oranje of de Willem Ruys op 27 mei of (vanaf Genua) met de Oldenbarnevelt op 9 april. In het laatste geval zullen ze per trein naar de Italiaanse havenplaats moeten reizen. Het partijbestuur van de P.v.d.A. heeft bekendgemaakt te hebben be sloten in verband met het Nieuw- Guineabeleid van de regering een petitionnementsactie te voeren, waar bij alsnog een dringend beroep op de regering wordt gedaan met Indone sië te onderhandelen op basis van overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië en ver dere troepenzendingen achterwege te laten. Ter ondersteuning van deze actie wordt op zaterdagmiddag 1-1 april a.s. te Amsterdam een protest- mars gehouden welke wordt afgeslo ten met een openbare demonstratie ve bijeenkomst, in het oude K.A.I.- gebouw. voorzitter. Ingaande op het wezen van het probleem zei de heer Bruins- Slot de brief van de minister-presi dent aan de Kamer gematigd te vin den. Daarentegen was hij van oor deel, dat de minister van buiten landse zaken het beeld dat hij zich van de brief van de minister-presi dent had gevormd, sterk had verte kend. Precondities Er is gesteld, dat het gesprek met Indonesië moet worden gevoerd zonder precondities, maar de mi nister van buitenlandse zaken laat in feite de oude Nederlandse pre conditie van het zelfbeschikkings recht herleven. De minister laat dc behoedzaamheid varen. Het kan zijn. aldus dr. Bruins Slot, dat het niet zo is bedoeld, maar men ziet hoe de buitenwereld er op reageert. Men zal zich echter moeten realiseren, dat door over leg met Indonesië de belangenbe hartiging van de Papoea's tot stand zal moeten komen. De rede van minister Luns achtte de heer Bruins Slot niet in overeenstem ming met de brief van de minis ter-president, waarin wordt ge zegd, dat alles moet worden ver meden om een vreedzame oplos sing te verhinderen. Teleurstellend ook vond dr. Bruins Slot. wat de regering oVef "de agen da had gezegd. Wij moeten proberen de Indonesiërs oog te doen krijgen voor de Papoea-belangen, maar wij, op onze beurt, moeten oog krijgen voor hetgeen er van bestuursover dracht mogelijk is. Het probleem van de bestuursover dracht moet worden overwogen bui ten de emotionele'sfeer. Met dit alles wilde dr. Bruins Slot niet zeggen, dat het tot bestuursoverdracht moet komen, maar wel, dat het onderzocht moet worden. Verder begreep hij niet, dat de regering een betoog* heeft ge houden, dat niet bevorderlijk is voor (Zie slot pag. 3 kol. 2) Nog steeds is het voedselgebrek on der de Katangaanse bevolking zeer groot. In een Baloeba-vluchtelingen- kamp buiten Elizabethstad, dringen vrouwen dicht opeen tijdens een voed- seluitreiking door de Verenigde Na ties. Voorstel van Thant Gevolgd door volksstemming Naar het A.N.P. in politieke kringen in Den Haag verneemt, zal de ministerraad in het week einde bijeenkomen om te be raadslagen over een nieuw be middelingsvoorstel van de secre taris-generaal der Verenigde Naties, de heer Thant. Dit be raad moet tot het weekeinde wachten, omdat de minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra, pas zondagochtend van U\AAAAAAA/VUVWVUV\AAA/WVlfWlAAfvn/VVUV\A>lAA/WVlA«l/U\nAnnAAA/WWVVWVtJWW\AAflfVVWWIAAftM ZOON VOOR PRINSES B1RGITTA HET ZWEEDSE koninklijke huis heeft gisteravond te Stockholm bekendgemaakt dat prinses Birgitta, echtgenote van prins Johann Georg von Hohenzollerp-Sigmaringen gisteren het leven heeft ge schonken aan een zoon. Moeder en zoon maken het wel, aldus het communique. De 25-jarige Zweedse prinses trad in mei van het vorig jaar met Johann Georg in het huwelijk. Het paar woont in een voorstad van de Zuidduitse stad München, waar de prins archeologie en kunstgeschiedenis studeert. Birgitta is de op een na oudste doch ter van prinses Sibylla van Saksen-Cohburg en wijlen prins Gustaf Adolf, zoon van koning Gustav de zesde. /VWWJ' 'WJWUVWVVVWVVVVWVVVVVVVVV Speelgoed in Algerije Een van de meest verkochte stukken speelgoed in Algerije is een in Duitsland gemaakte opwindbare pop. die op een sfaginstrumentje tonen voort brengt in het ïitme van „Al- gcrie Krancaisi de strijdkreet van allo Fransen in Algerije. Een winkelier vertelde dat hij er al 3000 heeft verkocht. Het ritme is volgens hem toevallig. De Westduitse fabrikant had de pop aanvankelijk als clown gekleed, maar toen zijn bijzon dere eigenschap aan het licht trad. kreeg hij een militair uniform aan. een bezoek aan Rome in Den Haag wordt terugverwacht. Het bemiddelingsvoorstel zou reke ning houden met het Nederlandse bezwaar tegen rechtstreekse be stuursoverdracht aan Indonesië. Het voorstel, dat de instemming zowel van de Indonesische regering als van de Amerikaanse regering zou heb ben, zou inhouden, dat net bestuur over Nieuw-Guinea voor de tijd van twee jaar zou worden overgenomen door de Verenigde .Naties. Gedurende deze periode zouden de Nederlandse troepenmacht en het Nederlandse bestuursapparaat ge leidelijk worden teruggenomen. De Nederlandse troepen en de Ne derlandse ambtenaren zouden worden vervangen door Indonesi sche troepen en ambtenaren. Na twee jaar beheer door de Verenig de Naties zou een volksstemming onder de Papoea's worden gehou den. Van officiële zijde in Den Haag kon hierop gisteravond geen enkel com mentaar worden verkregen. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio heeft gisteren medegedeeld, dat de moge lijkheid van een hervatting der be sprekingen tussen Indonesië en Ne derland over Nieuw-Guinea, groter is geworden. Hij zei dit in een onder houd met journalisten nadat hij over leg liad gepleegd met president Soe- karno. Waarnemers te Djakarta zijn van mening, dat een officiële mededeling, dat Indonesië voornemens is, het overleg met Nederland te hervatten, binnenkort kan worden verwacht. woi'dt de beroemde Ameri- 5 S kaanse vliegtuigbouwer Do- s nald W. Douglas te Los Ange- s les 70 jaar. Loonvoorstellen N.S. ingediend De eerste fase van de loononderhan delingen met betrekking tot de her ziening van de loon- en arbeidsvoor waarden van liet spoorwegpersoneel is gistermiddag afgesloten. De commissie, waarin de bedrijfs leiding van de N.S. en de vakbewe ging paritair vertegenwoordigd zijn, heeft de voorstellen tot wijziging van de arbeidsvoorwaarden aan de direc tie en de personeelsraad N.S. aange boden. De vakbonden zullen deze voorstellen aan hun leden voorleg gen. In haar advies komt de commissie tot een ingrijpende wijziging van het loonsysteem waarbij taalwaardering en prestatiebeloning elementen zijn waarop de nieuwe loonregeling is gebaseerd, analoog aan de in het bedrijfsleven bestaande opvattingen. Ten aanzien van de loonverschillen tussen de drie gemeepteklassen komt de commissie tot do conclusie, dat deze tussen de eerste en de tweede respectievelijk de eerste en de derde gemeenteklas maximaal 4 cent res pectievelijk 8 cent per uur moeten bedragen. Jongetje van 12 door politie aangehouden De Kotterdamse politie heeft gister morgen een 12-jarig jongetje aange houden, die dinsdag een buurmeisje van 10 jaar met een kogeltje uit een luchtdrukpistool, ernstig heeft ver wond. Het meisje werd in het linker oog ge troffen en moest in het ooglijderszie- ltenhuis worden opgenomen. De jon gen is overgegeven aan de kinder politie. OP WEG VAN DUITSLAND NAAR ENGELAND Avontuurlijke verlof reis kreeg ontijdig en spannend slot Vier beroepsmilitairen van het Britse Rijnleger zijn donder dag rond het middaguur op de Westerschelde, ter hoogte van Terneuzen, op liet nippertje aan de verdrinkingsdood ont snapt- De vier militairen, een luitenant, een sergeant en twee soldaten, waren met kano's op weg van Dusseldorp naar Engeland. Terwijl de overige militairen van lnm „Royal Re giment North Lancaster" de terugreis naar Engeland per vliegtuig maakten, besloten de vier een stunt uit te halen en de reis met. twee kano's te ondernemen. Op de negende dag van hun avontuurlijke reis moesten hun ranke bootjes capitu leren voor de vrij hoge golven op de Westerschelde. Rond het middaguur kap seisde één der vier meter lan ge kano's tussen de Braak man en de Westbuitenhaven van Terneuzen. De twee in zittenden zwommen naar liet bootje van hun collega's, maar door de overbelasting en de golfslag van een pas serende zeeboot, sloeg ook deze kano om. Er zat voor de vier Engelsen niets anders op dan te trachten zwemmend de wal te bereiken. Met liun zware dienstkleding werd dat een moeilijkhe opgave, maar gelukkig hadden zij alle vier hun zwemvesten aan. Twee van hen kwamen dryvend en zwemmend bij een der golf brekers van de Nieuw Neuzen- poldcrdijk aan, nadat zij eerst hun schoenen hadden uitge trokken. Aan de overzijde van «Ie dijk klopten zij oni hulp aan hij de hoeve „Repos Ailleurs" van landbouwer A. de Winter, die de drenkelingen aan droge onderkleren hielp en hen bij de kachel een beetje liet bijkomen. Dc heer De Winter waarschuwde onmiddellijk de politie en de ma rechaussee te Terneuzen omdat de twee andere schipbreukelingen op dat moment nog niet terecht waren. Vanuit de haven van Ter neuzen vertrokken direct na het alarm de R.P. 10 van de rijkspoli tie en de R.V. 19 van de mare chaussee. De gemeentepolitie snelde met een auto naar de Nieuw Neuzenpolder en ving daar de twee nog vermiste drenkelin gen op, die juist druipnat over de dijk kwamen geklommen. Deze twee werden onmiddellijk met de politieauto naar het Ter- neuzense bureau overgebracht. La ter kregen zij daar gezelschap van de twee. die eerste hulp op de boerderij van landbouwer De Win ter hadden gekregen. Avontuurlijk De vier nogal avontuurlijk aange legde Britten werden op het bu reau voorzien van droge kleren en overalls van B.B. en politie. Na een warm middagmaal bleek de grootste schrik er wel een beetje uit en konden zij weer wat op ver haal komen. De namen van de vier beroepsmi litairen zijn: H. Feccitt, 20 jaar 2e luitenant, ongehuwd, J. Single- ton, 28 jaar, sergeant, gehuwd en 4 kinderen, D. J. Duole.y, 18 jaar, soldaat, ongehuwd en F. G. 'For- ster, 19 jaar. soldaat en eveneens ongehuwd. Zij vertelden afkomstig te zijn van het le bataljon van ..The Royal Regiment, Nort Lancaster", (Zie slot pag. 2 kol. 4) De regering is zonder kleerscheu ren door het Nieuw-Guineadebat gekomen: „het misverstand" tussen minister Luns en a.r. fractie leider dr. Bruins Slot kon worden opgehelderd. En daarmee is er te vens weer hoop op een vreedzame op lossing van het geschil, een oplossing die woensdag verder dan ooit verwij derd leek. De kern van de zaak was dunkt ons de verklaring, die ter elf der ure door minister Luns werd af gelegd aan het adres van de heer Bruins Slot: de regering neemt geen a-prioristisch standpunt in ten op zichte van de vraag van bestuurs overdracht aan wie dan ook. Met an dere woorden: de mogelijkheid van overdracht aan Indonesië is wel de gelijk aanwezig, mits de belangen van de Papoeabevolking centraal staan. In kamerkringen achtte men dit een aanzienlijk verschil met de opmerkingen, die in eerste instan tie van achter de regeringstafel waren gemaakt. Onder deze omstandigheden geloofde men, dat hervatting van de onderhandelingen weer mogelijk zou zijn: het „misverstand" was opge helderd. Was het uitsluitend een „misver stand"? Het is moeilijk aan te nemen. Het intern overleg door de regering na de schorsing van woensdag zal wel mede debet aan de verdere ontwikkeling in de Ka mer zijn geweest: minister Zijlstra werd er immers voor van huis ge haald en in Den Haag wist men gisteren te vertellen, dat hij er met succes op zou hebben aangedrongen een nadere nuancering in het rege ringsstandpunt aan te brengen, waar bij bestuursoverdracht aan Indonesië niet werd uitgesloten. Zo kreeg men de wat vreemde situatie dat de re gering een motie- De Kadt, waarin op hervatting van onderhandelingen op basis van Ne derlandse bereid heid tot bestuursoverdracht werd aangedrongen, in strijd verklaarde met haar beleid en dat kort daarop minister Luns betoogde, dat de regering niet afwijzend staat te genover overdracht aan wie dan ook. Wat was nu het verschil tussen het regeringsstandpunt en dat van de oppositie? De motie- De Kadt stelde, dat een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guinea- pröbleem, welke rekening houdt met de belangen van de Papoea's, slechts kan worden bereikt door onderhan delingen met bereidheid tot over dracht van dit gebied aan Indonesië. Daarbij zou er naar gestreefd moe ten worden dat binnen dat kader de grootst mogelijke garanties voor de toekomstige ontwikkeling der Pa poea's worden verkregen. Wat nu is het standpunt van de regering? Zij heeft verklaard niet bij voorbaat af wijzend te staan tegenover bestuurs overdracht aan wie ook, maar daarbij wel het belang van de Papoea's en hun zelfbeschikkingsrecht centraal te stellen. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat zo langzamer hand deze beide standpunten niet meer zo heel ver van elkaar zijn ver wijderd. Zo langzamerhand zijn we gewoon geworder aan subtiele nuan ces en omzichtige formuleringen, die voor binnenlands gebruik een soort „aankleding" vormen. Maar in wezen gaat de Nederlandse regering sinds de verwerping van het plan-Luns in de V.N. heel langzaam en schoorvoe tend in een bepaalde richting. Een richting, die met subtiele redenerin gen wordt omkleed, maar in feite een loslaten inhoudt van een aanvan kelijk ingenomen standpunt. Het zij zo. Hoofdzaak is nu, dat er achteraf toch nog een basis blijkt te bestaan voor nader overleg met Indonesië. Het is te hopen dat thans inderdaad een formule wordt gevonden die voor beide partijen aanvaardbaar is. Het „gouden bed" is nog steeds niet terug Twee Britse bladen de „Daily Express" en de „Daily Mail" melden, dat nievronw Mary Edoesei, de echtgenote van Ghana's minister van in dustrie, nog steeds geen af stand heeft gedaan van het met bladgoud versierde bed, dat zij kortgeleden in een Lou dens warenhuis heeft gekocht. Het bewuste bed, dat ruim 30.000 gulden heeft gekost, beeft in Ghana een kleine poli tieke storm veroorzaakt, toen bekend werd dat de ministers vrouw het gekocht had Onder de kop: „Opstandige vrouw houdt gouden bed" schrijft de „Dailj' Express, dat mevrouw Edoesei woensdag gezegd heeft, dat zij niet bang is voor Nkroemah. De „Daily Mail" zegt: mevrouw Edoesei klom in haar gouden bed en sloot haar ogen voor de prin cipes van het socialisme. Zoals bekend zou minister Edoesei zyn vrouw opdracht hebben gegeven het bed naar het warenhuis terug te sturen. Dr. Albert Schweitzer heeft in het te München verschijnende tijdschrift „Das Gewissen" een nieuwe oproep tot de mogendheden met kernwapens gericht om van nieuwe proeven met dergelijke wapens af te zien. met net oog op de ge varen voor de volksgezondheid. De op roep was medeondertekend door een aantal vooraanstaande Duitsers en bui tenlanders, onder - wie Lord Russel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1