De standpunten in de middagvergadering Oppositie wil onderhandelingen op basis van overdracht KLANKBORD REGERINGWAT BLIJFT ER DAN OVER VAN ONDERHANDELEN O.A.S. ontvoert secretaresse in Parijs BETOGING VAN AMBONEZEN OP HAAGSE BINNENHOF NOORD EN ZUID EUROPA ZULLEN VANDAAG WEER DICHTER BIJ ELKAARKOMEN DONDERDAG 5 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CSlot van pag. 1 formulering, omdat dit op een pre conditie zou neerkomen. Toen hierop een tweede bespreking op niets uit liep. vloog de Indonesische vertegen woordiger, de heer Malik, naar Dja karta. Op het vliegveld zei de heer Malik, dat de besprekingen voor kor te tijd zouden worden onderbroken voor het halen van instructies. In de ze veronderstelling leefde ook de Ne derlandse regering, zo betoogde mi nister Luns. In antwoord op een vraag van prof. Oud moest minister Luns verklaren, dat tot dusverre de Ne derlandse regering geen concrete aanwijzingen heeft dat van Indo nesische zijde de onderhandelingen zullen worden hervat. Eij de voorbereiding van de onder handelingen was gesteld, dat partijen zich zouden onthouden van agressie ve daden en redevoeringen, maar In donesië is in geen enkele opzicht af geweken van haar militair program; minister Luns herinnerde aan de In donesische eis, dat Nederland voor de aanvang der besprekingen zou ver klaren Nieuw-Guinea over te dragen. Tot zulk een verklaring is Nederland niet bereid omdat dit zou betekenen, dat Nederland een preconditie zou aanvaarden waardoor onderhandelin gen overbodig'zijn. Minister Luns was van oordeel dat het debat klaarheid heeft gebracht over de houding van de oppositie. De fracties van de P.v.d.A. al- De extremistische geheime le- gerorganisatie O.A.S. heeft Frankrijk en Algerije gisteren opnieuw in opschudding ge bracht. In de Algierse voorstad Belcourt wer den drie moslims gedood en tenminste 17 anderen gewond bij een motierbe- schieting in het kadei van de sabo- tagecampagne tegen het „papieren akkoord" van Evian en in Frankrijk kwam het gehele politieapparaat op de been naar aanleiding van de ver dwijning van de 24-jarige Frangoise Francon. voormalig secretaresse van een kolonel van de Franse geheime dienst die in december te Oran door commando's van het geheime leger was vermoord. De politie had reden om aan te ne men dat de O.A.S. de hand had in de verdwijning van mejuffrouw Fran con. Het leek er gisteren in Algiers op of de emmer was overgelopen. Duizen den moslims stroomden samen in de nauwe straatjes en het leger moest haastig pelotons pantserwagens en lialfrupsen inzetten teneinde tegen acties te voorkomen. Twee leden van Haags baccaratkransje vrij Twee van de twaalf Haagse dames die maandagavond zijn aangehouden wegens liet spelen van baccerat in een woning o3n de Van Bevernink- straat in Den Haag. zijn weer op vrije voeten gesteld. Het betreft de oudste van de twaalf, een 87-jarige weduwe, en een vrouw die ziekelijk is en bovendien juist was binnengekomen toen de politie de inval deed. Ze had nog niet aan het spel deelgenomen. OMZETBELASTING. Het bureau voor de fiscus te Rome heeft ver klaard dat omzetbelasting ook zal worden geheven „bij de verkoop van slakken, kikers, hagedissen, padden en watervlooien". Het bureau verklaarde niet waarom dit werd aangekondigd. thans de overgrote meerderheid van de C.P.N, en van de P.S.P. willén dat Nieuw-Guinea wordt overgedragen. De zelfbeschikking van de bevolking wordt hierbij overgelaten aan de goodwill van de Indonesische regering. De op positie wil, dat de Nederlandse re gering voor de onderhandelingen capituleert. Eerst na het aanvaar den van de Indonesische precon ditie zou men om de tafel gaan zitten en dan maar hopen dat In donesië een concessie doet. Hoe de P.v.d.A. nog kan spreken van on derhandelingen, zoals in een der moties is gesteld, is de regering niet duidelijk, betoogde minister Luns. Opnieuw zelfbeschikkingsrecht De minister-president had eerder op de avond in zijn rede verklaard dat het richtsnoer van het regeringsbe leid was, dat de bevolking van In de Tuieede Kamer werd woensdag middag begonnen met de behandeling van de lcivestie Nieuw-Guinea. Foto: de regeringstafel v.l.n.r. de lieer M. R. H. Caimeijer (staatssecr. defensie), ir. S. II. Visser minister van defen sie), mr. J. M. A. H. Luns (minister van buitenlandse zaken), -prof. dr. J. E. de Quay (minister-president), mr. E. H. Toxopeus (binnenlandse zaken) mr. Th. Bot (staatssecr. binnenland se zaken), en de heer P. J. S. de Jong (staatssecr. marine). Nieuw-Guinea zelf over haar lot zou beschikken. Het zelfbeschikkings recht is niet door de regering uitge vonden. maar maakte al deel uit van de soevereiniteitsoverdracht. De re gering heeft zich opengesteld voor iedere regeling, waarbij de zelfstan dige uitoefening van het zelfbeschik kingsrecht mogelijk blijkt. Ook prof. De Quay wees op de agres sieve activiteiten van de Indonesische regering, die tijdens het overleg nog intensiever zijn geworden. De con flictsituatie is verscherpt. Wat het zenden van militaire ver sterkingen betreft betoogde de minis ter-president dat het in bescherming nemen van de bevolking van Nieuw- Guinea niet het enige motief was. De regering overwoog, dat hiervan ook een preventieve werking zou kunnen uitgaan. Verrassende verklaring van de heer Scheps De socialistische specialist in Nieuw-Guineazaken, de heer De Kadt, die het Nieuw-Gui- neadebat in de Tweede Ka mer gisteren opende, ver klaarde tot de overtuiging te zijn gekomen dat overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië de enige uitweg is. Alle andere wegen lopen dood, ook die naar een onafhankelijke Papoeastaat. Als de regering dit laatste als doel heeft dan moet zij dat zeggen. Dan weet de wereld wat Neder land wil aldus deze spreker. De Indonesische agressie noemde hij afschuwelgk, maar hij stelde in deze situatie generaal De Gaul le als voorbeeld, die tijdens de on derhandelingen over Algerije troe pen terugtrok in plaats van zijn militaire positie te versterken. De heer De Kadt formuleerde hierna zijn beide moties. De tweede spreker, de heer Lank- horst (p.s.p.) zei eveneens als eni ge oplossing overdracht aan In donesië te zien. Hg wilde weten wat de regering onmiddellijk na 3 januari had gedaan om tot be sprekingen met Indonesië te ko men. Overreding Dr. De Kort (k.v.p.) zei als eerste woordvoerder vau de regerings partijen, dat zgn fractie over dracht aan Indonesië nooit ver werpelijk had geacht. „Mijn frac tie staat open voor alle modali teiten, mits het belang van de Papoea's wordt gediend". Het zenden van versterkingen vond deze woordvoerder juist, maar hij achtte het niettemin van belang dat aanhoudend pogingen worden gedaan Indonesië duidelijk te ma ken, dat het uitoefenen van in vloed door overreding geprefe reerd moet worden boven het uit oefenen van invloed door geweld. Dr. Tilanus (c.h.u.) wilde zich niet in het openbaar uitlaten over een oplossing. De moties van de heer De Kadt verwierp hij evenwel. „De regering heeft haar plicht gedaan om de levens van Papoea's en Europeanen te beschermen". Bondgenoten Voor een eventueel militair con flict draagt alleen Indonesië de verantwoordelijkheid, zo meende dr. Bruins Slot (a.r.), maar hij Voorbeeldig rijden werd gestraft Wegens het rijden zonder rij bewijs heeft de kantonrechter in Tilburg gisteren mevrouw G. B.de B. uit Goirle ver oordeeld tot een geldboete van 25.Mevrouw B. kwam na 21 november van het vorige jaar in het nieuws, toen zij door een commissie als een goede weggebruikster werd ge signaleerd. Enige tijd later echter kwam aan het licht, dat zij geen rijbewijs bezat en dat zij zelfs voor haar rijexamen was gezakt. Het rijbewijs is er intussen ge komen en werd haar tijdens een televisieuitzending uitge reikt. De lof, die mevrouw B. kreeg te incasseren voor haar goede rijcapaciteiten werd on derstreept door de toezending van een taart. Dit alles echter was voor de kantonrechter geen aanleiding om in dit ge val het „eenheidstarief" voor het rijden-zonder-rijbewijs niet te hanteren. Hg veroordeelde mevrouw B. conform een haar eerder opgelegde boete. Tweede Kamercommissie VERHOGING A.O.W. EERSTE STAP In het voorlopige verslag van de vas te commissie voor sociale zaken en volksgezondheid uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de algemene ouder domswet en de wet op de zieken fondsverzekering voor bejaarden, de len vele leden mede de voorgestelde verhoging der pensioenbedragen te beschouwen als een eerste stap tot het brengen van de uitkeringen der A.O.W. op het peil van een redelyk sociaal minimum. Deze leden achten dit laatste een so ciale wenselijkheid van dringende aard. Zij verwachten van de minister dat hij zo spoedig mogelijk het op langere termijn te voeren beleid zal vaststellen en uitvoeren. Zij menen dat in dit beleid rekening zal moeten worden gehouden met de wenselijk heid dat een deel van de te verwach ten kostenstijging uit de algemene middelen wordt gefinancierd. Vooraf zal moeten worden bestudeerd of er wijziging moet worden gebracht in de verhouding van de hoogte van het ongehuwdenpensioen tot die van het gehuwdenpensioen, door verhoging van het eerste. „STUUR ONS NAAR NIEUW-GUINEA" C.P.N. LIET VERSTEK GAAN (Van onze Haagse redactie). Enkele honderden Ambonezen heb ben gistermiddag op het Binnenhof een zwijgende demonstratie gehou den waarmee ze tegenover de Tweede Kamer en de regering willen uit drukken dat spreken over het zelf beschikkingsrecht van Nieuw-Guinea maar zwygen over het zelfbeschik kingsrecht van de Ambonezen on waardig is. De Ambonezen, die met bussen uit hun woonoorden waren gekomen mannen, vrouwen, kinderen en jonge mannen droegen spandoeken mee waarop o.a. de leuze voorkwam: „Stuur ons naar Nieuw-Guinea. Wij zijn bereid Nieuw-Guinea te helpen verdedigen. Maar erken eerst repu bliek Maluku Selatan". De demonstranten hadden zich op gesteld bij de Amerikaanse ambas sade aan het Lange Voorhout. Mi nister Luns van buitenlandse zaken, die onderweg naar het Binnenhof de groep was tegengekomen, noemde de. plaatsopstelling tegenover journa listen „een fijn trekje". De politie op het Binnenhof ver wachtte ook een demonstratie van „derde weg" en C.P.N., maar de daarvoor nodige demonstranten bleven weg. Er liepen alleen een paar heel jonge mensen rond, die stencils ronddeelden, waarop het telegram stond afgedrukt, dat dinsdagavond op een protestbij- eenkomst van het comité „Geen geweld om Nieuw-Guinea" in Krasnapolsky in Amsterdam was toegezonden "aan de leden van de Tweede Kamer. Op het moment dat minister-presi dent De Quay het kamergebouw be trad, ontrolde een jongeman een pa pieren rol met de woorden „Geen ge weld in Nieuw-Guinea". Prof. De Quay zag het niet. Wel werden de cameramannen van de televisie actief. Toen zg de knaap wilden filmen, werd de politie, die de jonge man reeds een uur met zijn rol had zien koukleumen zonder er echter iets aan te doen, plotseling kwaad. Twee agenten te paard schoven zich tussen de demonstrant en de televisie camera en een rechercheur griste de rol papier uit des knapen handen weg. Het was een volkomen zotte en over bodige activiteit, welke alleen dat resultaat had dat de televisie als op een presenteerblaadje op het koude Binnenhof, waar tot dan eigenlijk nog niets was gebeurd, toch nog iets te schieten kreeg. Het Wereldgebeuren Jeugdige belangstelling voor de woensdag in Oostburg gehou den Paasveemarkt. (Foto P.Z.C.) wilde graag van de regering we ten, hoe Nederlands bondgenoten over dit punt denken. Hij infor meerde of dc Nederlandse ver sterkingen met instemming van de Verenigde Staten naar Nieuw- Guinea zijn gezonden. De vraag is namelijk, aldus dr. Bruins Slot, of we oj» onze bondgenoten mo gen rekenen. Dit laatste noemde hg de essentie van het Nederlands beleid. Prof. Oud (v.v.d.) was van oor deel dat een definitieve oplossing niet mag worden genomen voor de Papoea's zich hebben kunnen uitspreken. Hij had begrip voor het zenden van versterkingen maar benadrukte dat Nederland zijn positie opnieuw zal moeten bekijken, wanneer Indonesië tot grote vijandelijkheden overgaat en de Verenigde Staten en de Ver enigde Naties niet de verantwoor delijkheid willen dragen. Verrassing Dc socialist Schcps kwam len slotte niet een verrassende ver klaring. Iljj zei de regering zelfs deze regering niet te wil len afvallen als de fundamentele rechten van de Papoea's in het geding zijn. Nederland behoort aan zijn beloften ten aanzien van de Papoea's vast te houden. Het ter gend leed, de Zuid-Molukkers, en spijtoptanten aangedaan, dient hen bespaard te blijven. De heer Scheps nam als enige van zyn fractie dit afwijkende standpunt in. Zijn verklaring werd onder doodse stilte aangehoord. TUNNEL DOOR GROTE ST.-BERNARD IS GEREED Vanavond zullen het noorden en zuiden van Europa dichter bij eikaar komen door een druk op een knop, die de vele tonnen steen zal verbrijzelen die de tunnel van de Grote St. Bernardpas nog van Zwitser land scheiden. De doorgang die dan vrijkomt, is de eerste door de sneeuwoverdekte Alpen. Te zijner tijd zullen door de 5828 meter lange tunnel naar schatting 300.000 voertuigen per jaar rijden. De openingsplechtig heid zal door een Eurovisie-uit zending door vele landen aan weerzijden van de pas te volgen zijn. De nieuwe tunnel zal het hele jaar door te passeren zijn, ook wan neer sneeuwstormen om de Alpen toppen woeden. Alle wegen van Londen naar Ge nua,, Parijs naar Rome, Amster dam-San Remo en Keulen-Nice, zullen door de Grote St.-Bernhard leiden. En met de ingebruikneming van do tunnel zal een einde komen aan de romantische heerbaan die door de Romeinen werd aangelegd onder de consul Appius Claudius Metellux in 141 voor Christus. Over deze weg zijn talloze Ro meinse legerscharen getrokken, en de norden van Napoleon. Maar men kon er maar gedurende vier maanden per jaar gebruik van ma ken als het weer gunstig was. De naam St.-Bernhard komt van Bemardus van Menton, die aan de Alpendoorgang een klooster bouw de dat onderdak bood aan eenza me reizigers. Vanuit dit klooster zwermden de trouwe St.-Bernhardshonden uit om door lawines verraste reizi gers te bevryden. Enkele jaren ge leden is deze vorm van liefdewerk stopgezet, omdat geen inge sneeuwde reizigers meer te vinden waren. r Naar de tachtig De oude heer Tsjang Kai Sjek, die naar de tachtig loopt, beleelt op het zonnige Formosa droeve dagen. Zijn hotelexploitatie mag dan naar wens gaan, maar veel minder naar wens gaat het met de Ameri kaanse vriendschap. De regering Kennedy heeft zich nim mer enthousiast betoond jegens de bejaarde Chinese krijgsman. Terwijl hy oorlogskreten uitstootte en aan kondigde, dat hij met zijn handjevol troepen de communisten uit Peking zou verdrijven, maakte men in Wash ington een heel onaangename publi- katie over Tsjang Kai Sjek gereed. Daar is thans een bundel documenten gedrukt, waaruit blijkt hoezeer Tsjanjg Kai Sjek tekortschoot toen hij nog op het vasteland van China zat en toen hij de theetuinen van Formosa nog nimmer had aan schouwd. Eigenlijk kan men uit die documen ten lezen, dat Tsjang Kai Sjek en zijn kliek van onbekwame generaals en bestuurders hun eigen ondergang en dus ook de overwinning van de communisten zelf hebben veroor zaakt. Na de publikatie van dat boek waren Tsjang en zijn strijd vaardige echtgenote ziedend. Eveneens ziedend was de Ameri kaanse ambassadeur op Formosa, de heer Drumright, die zijn ontslag aan bood. Jammer genoeg voor de heer Drum right werd dat ontslag in Washing ton maar al te graag aanvaard, want men was daar juist bezig grote schoonmaak te houden onder de ad viseurs, die de afdeling „Verre Oos ten" van het State-department be volkten. i De onderminister Conaugh, die tot J voor weinig dagen de leiding van de afdeling „Verre Oosten" had, ruimde met Oosterse gelatenheid zijn schrijf tafel leeg nadat hij ontslag had ge kregen. Hij werd opgevolgd, door de heer Averell Harriman. Die keuze van de heer Harriman was wel typisch Amerikaans, want Ave rell "weet van Oosterse zaken slechts een bedroevend schijntje. Maar Amerikanen willen deskundig heid nogal eens laag aanslaan. Ze zeggen dan, dat zo'n leek volkomen onbevoordeeld is of wel onschuldig als een onbeschreven blad papier. Inmiddels echter is wel duide lijk geworden, dat er in Wash ington ten aanzien van de Chinese zaken een andere wind waait, die nogal verkillend is voor Tsjang Kai Sjek. Zoiets geeft te denken! Wil men in Washington komen tot een wat betere verhouding met communis tisch China? Wil men pogen de Chinees-Russische tegenstelling uit te buiten en te verdiepen? Heeft men iets geleerd van de grove fouten, welke óók de Amerikanen maakten toen ze veel te lang het wormstekige regime van Tsjang Kai Sjek op het Chinese vasteland in stand poogden te houden? Als het antwoord op al die vra gen enigermate bevestigend is, dan is net ogenblik voor de koerswijziging van Washington wel juist gekozen. Er is namelijk een vrij scherp ideologisch conflict tussen Moskou en Peking gaande en op het 22ste Russische partijcongres heeft de heer Kroesjtsjew openlijk herrie gehad met de leider van de Chinese communistische delegatie. Deze leider, de heer Tsjoe En Lai, bestond het niet alleen Kroesjtsjews politiek jegens Albanië af te keuren, Rusland te berispen voor de zwakke steun aan nationale onafhankelijk heidsbewegingen elders in de wereld, en te betogen, dat het Chinese com munisme het ware Marxisme voor stond neen, hg durfde zelfs de monstratief voortijdig te vertrekken van het congres. Hij legde ook plech tig een krans op het graf van de verguisde Stalin. En wanneer men er nog aan mocht twijfelen of Tsjoe En Lai wel precies de woorden van zijn gebieder Mao Tse Toeng had gespro ken. dan was daar het ongewone tafereel bij de aankomst van Tsjoe En Lai op het vliegveld bij Peking, om alle twijfel weg te vagen. Op dat vliegveld stond Mao Tse Toeng zelf om de Moskou-reiziger te begroeten en hem vergenoegd lachend op de schouder te kloppen. Sedertdien verschijnen in de Chi nese dagbladen verhandelingen over de gelijkberechtigdheid en onafhankelijkheid van alle communis tische landen. Die landen kunnen zelf hun ideologie en hun buitenlandse politiek bepalen! Overigens heeft men blijkbaar zomin in Moskou als in Peking de behoefte het conflict op de spits te drijven. Wat dat betreft is Mao Tse Toeng een harde realist, die weinig om ideologische conflicten geeft. Vraagt men wat nu het conflict Mos- kou-Peking in de harde realiteit be tekent, dan komt het er op neer, dat China tegenover twijfelachtige figu ren zoals Nasser in 'Egypte, Kassem in Irak zelfs Nehroe in India een veel hardere politiek wil voeren. Een politiek van terechtwijzing of zo nodig afwijzing. Daarnaast wil China opstandige bewegingen, welke een communistische tendens hebben, overal ter wereld krachtiger steunen dan thans het geval is. Hoe de Verenigde Staten met dit Ro de China tot een betere verstand houding kunnen komen, is voorals nog niet duidelijk. Evenmin is het duidelijk hoe ze de kloof tussen Mos kou en Peking kunnen verdiepen. Wanneer we daarnaast aannemen, dat Averell Harriman toch wel een jaartje nodig heeft om althans iets aan de weet te komen over het Verre Oosten, dan zullen grote verrassin gen ons toch voorlopig nog wel be spaard blijven. 0 Een Australische arts. die zich later op de schilderkunst ging toeleggen en bevriend was met Picasso en de vroegere abstracte schilders, blijk", bijna 1.miljoen Australische ponden te hebben nagelaten aan de universiteit van Sydney. Dr John Joseph Wardell Power, die in 1943 op het Britse kanaaleiland Jersey overleed, had het geld bestemd voor het bevorderen van de kunst in Australië. De inhoud van zijn testament Word pas bekend, toen vorig jaar zijn weduwe op 92-jarige leeftijd overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3