PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NÏEUW-GUINEADEBAT ABRUPT AFGEBROKEN Ontwikkeling Zeeuwse landbouw vertraagd door koudeperiode Spanningen in a.r. fractie over het beleid van de regering Compromis over uitleg loonclausule ■"mm Opnieuw naar de V.N.? Vandaag... 205e jaargang - no. 81 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, f 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 5 april '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie ƒ4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Klein» advertenties t maximum 8 reeeis; 26 cent per regei mei een minimum van f 1,25 „Brieven bu reau vat dit blad" to ccni meer. Giro p, 35930U P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 Cb.g.g red. 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375)Goes Gr Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853. adv 5213» Oostburg tel. 2395. Terneuzen tel. 2116. Zierlkzee red I. 2425 «dm tel 2094. (Van onze parlementsredactie) Het met zoveel spanning verwachte Nieuw- Guineadebat is gisteravond abrupt afgebroken na een verklaring van dr. Bruins Slot (a.r.), afgelegd nadat de regering aan het woord was geweest. „Na wat wij hebben gehoord is ons oordeel, dat de beraadslagingen morgen moeten wor den voortgezet", betoogde de heer Bruins Slot. Na enig intern beraad tijdens een korte schorsing beslot de Kamer inderdaad het debat vanmiddag (donderdag) voort te zetten. De verklaring van de heer Bruins Slot kwam onverwacht: kamervoorzitter Kortenhorst had bij liet begin van het debat meegedeeld dat het in zijn bedoeling lag de discussies nog woens dagavond te beëindigen. Dat lukte dus niet. Onmiddellijk ging in de wandelgangen van de Kamer het gerucht dat de a.r-fractie in geen enkele opzicht tevreden was over het regerings- antwoord. De anti's zouden enerzijds van oor deel zijn, dat de regering verschillende vragen van de heer Bruins Slot onbeantwoord had ge laten, terwijl anderzijds verscheidene leden van die fractife het niet eens zouden zijn met het regeringsantwoord, dat volgens hen weinig perspectief meer zou bieden voor oplossing van het Nieuw-Guineavraagstuk. Deze geruchten kregen bevestiging in het overleg, dat daarop tussen de ministers De Quay en Lims en de a.r.-voormannen een aanvang nam en waar voor zelfs later de a.r.-mïnister prof. Zijlstra, die niet aanwezig was bij het kamerdebat, van huis werd gehaald. VAM AMBOM rts ONWAARDIG! ïï-ij, Met meer dan gewone belangstelling wordt nu uitgezien naar het debat van lieden (donderdag) middag. Dr. Bruins Slot bad woensdagmiddag verklaard, dat onderhandelingen niet Indonesië alleen zin zonden kunnen hebben als overdracht van Nieuw-Guinea op de agenda stond. Minister Luns zei woensdagavond in zijn rede echter, dat de regering niet bereid Is te verklaren of te geloven, dat Nieuw-Guinea buiten de wil van de bevolking wordt overgedragen aan Indonesië. Dc regering is wel bereid te zijnertyd over de Indonesische wens van gedachten te wisselen en te onderzoeken hoe die wens bij de autochtone bevolking leeft. De'debatten hadden de gehele woens dagmiddag geduurd, waarbij alle fracties aan het woord waren ge weest. Daarbij bleek dat de overgrote meerderheid van de P.v.d.A. verder wil gaan dan de regering en daartoe een tweetal moties indiende bij mon de van de heer De Kadt. In de eerste motie werd vastge legd, dat een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guineaprobleem slechts kan worden bereikt door onderhandelingen met Indonesië met bereidheid tot de overdracht, waarbij gestreefd moet worden naar de grootst mogelijke garan ties voor de toekomstige ontwik keling van de Papoea's. De tweede motie keurde het zenden van mi litaire versterkingen af en nodig de de regering uit het zenden van deze versterkingen te staken. Bei de moties werden door professor De Quay onaanvaardbaar ge noemd. Opening van zaken Minister Luns, verklaarde dat dë re gering had besloten na „allerlei lek kages" van Indonesische zijde thans niet meer te zullen zwijgen over het geheime overleg te Washington. Bartje, de hoofdfiguur uit de verha len van Anne de Vries, die, in steen gehouwen door Suze Berkhout, een ereplaats in Assen had gekregen, maar een maand geleden nu door een scholier voor de tweede maal is vernield, is thans weer hersteld. Weldra zal het grappige figuurtje het atelier van beeldhouwer Egberts in Assen verlaten om zijn plaats in het Asser stadsbeeld weer in te ne men. Foto: Bartje „op het spreek- Toen de delegaties voor het eerst ge zamenlijk bijeenkwamen bleek, dat de Indonesische delegatie niet over een interimregeling wüde spreken. De In donesische vertegenwoordigers deel den aanstonds mede, dat zij geen an dere instructie hadden dan te praten over twee voorwaarden: a. de wijze van overdracht. b. een regeling van bet herstel van de betrekkingen tussen beide landen daarna. Op zichzelf was dit tweede purifcsyoor Nederland wel aanvaardbaar, niaar onze delegatie had bezwaar tegen de (Zie slot pag. 3 kol. 1) „LAAT U NIET INTIMIDEREN" Prof. De Quay doet beroep op het volk Tijdens het gisteren in de Tweede Kamer gehouden de bat over de kwestie Nieiiw- Guinea heeft de minister-pre sident, prof. Dc Quay een be roep gedaan op het Nederland se volk om zich niet door In donesië te laten intimideren. Prof. De Quay verzocht pers, radio en televisie om de onrust, die Djakarta reeds onder het thuisfront heeft gezaaid, niet aan te wakkeren. De regering zal alles doen, zo verzekerde de minister-president, om een goede berichtgeving te bevor deren en het volk in te lichten als er zich in Nieuw-Gulnea nieuwe ontwikkelingen voor doen. Akkoord van Oud-Wassenaar Stichting van de Arbeid zoekt adviesmethode Na de strubbelingen, welke zich in de Stichting van de Arbeid met betrekking tot de uitleg der loon-clausule in het akkoord van Oud-Wassenaar hebben voor gedaan, hebben de vakbonden, in de stichting vertegenwoor digd, in de afgelopen dagen on derling beraad gehouden. Hierover ïs officieel niets meege deeld, doch aangenomen wordt, dat zij het eens zijn geworden over een formule, welke het midden houdt tussen het aanvankelijke standpunt van het N.V.V. en dat van de rege ring. Om dit nieuwe punt te bespreken is het bestuur van de Stichting gistermiddag in het gebouw van de Sociaal Economische Raad bij een geweest. Na ongeveer ander half uur vergaderen hebben de werkgeversorganisaties onderling beraad gehouden. Daarna hielden ook de werknemersorganisaties onderling beraad. Na afloop van de besprekingen werd hii. volgende meegedeeld: de prin cipiële standpunten, welke in het bestuur van de Stichting van de Ar beid bestaan, zijn gehandhaafd. Het stichtingsbestuur zal er echter naar streven in voorkomende gevallen verdeelde adviezen aan het college van rijksbemiddelaars te vermijden door praktische oplossingen te zoe ken. Beide voorzitters van de Stichting van de Arbeid zullen over de methode hiervan een bespreking met de be windslieden van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid aanvragen. Foto bovenprof. dr. J. E. de Quay rechtsen mr. J. M. A. H. Luns vol gen de debatten in de Tweede Ka mer, Foto midden: Ambonezen, die op het Binnenhof demonstreerden te gen de overdracht van Nieuw-Guinea. Foto onder: pacif isten, die-op Jicf Bin nenhof demonstreerden tegen de re- geringspolitiek inzake Nieuw-Guinea. Een rechtbank :n Trier heeft de 27- jarige elektricien Dieter Otto tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij vorig jaar een jood had toe gevoegd: „Er zijn nog veel te weinig joden vergast". Otto, wiens vader een oud SS-man was, verklaarde er nog steeds van overtuigd te zijn, dat het nationaal-socialisme de „enige mogelijke wereldbeschouwing" is. BEELD VAN PRINSESSEN VOOR KONINKLIJK PAAR Naar eerst thans bekend is geworden hebben de prinsessen Bea trix, Irene, Margriet en Marijke begin januari het koninklijk paar ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest (de eigenlijke datum was 7 januari) verrast met een beeldhouwwerk van hen vieren dat zij in het diepste geheim hebben doen vervaardigen door de Milanese beeldhouwer Gualberto Rocchi. In september 1961 hebben zij verscheidene malen in de villa van kolonel K. Geertsema voor de naar ons land ontboden beeldhouwer geposeerd. De prinsessen Beatrix en Irene kenden de kunstenaar sedert 1959. Zij vertoefden toen in het wintersportcentrum Cervinia en zagen daar op weg naar de skibaan dikwijls de beeldhouwer in zijn kleine atelier bezig aan een beeld van drie Engelse kinderen. VOORJAAR KOMT NIET VROEG De Zeeuwse landbouw heeft het nieuwe jaar ingezet met wisse lende vooruitzichten. Begin fe bruari, toen de structuur van de grond bepaald slecht was te noemen, leek het erop, dat het voorjaar vroeg zo komen. De natuur heelt daar echter een stokje voor gestoken: een vrij zware vorstperiode eind februa- ri-begin maart heeft het schema totaal overhoop gegooid. Welis waar heeft de vorstperiode tot gevolg gehad, dat de structuur van de grond goed is, maar de ontwikkeling van de gewassen is er door vertraagd. Voornamelijk ook, omdat de vorstperiode werd gevolgd door een betrek kelijk koude periode. De stand van zaken is op dit moment zo, dat vrijwel alle ge wassen een achterstand hebben in hun ontwikkeling. Anders gezegd: de natuur is twee tot drie weken later dan normaal. Er zijn geval len bekend, dat vijf weken gele- Hoge prijzen voor aardappelen en uien den de zomertarwe werd gezaaid, die nog steeds niet is bovengeko men. Slechts zeer zelden komt het voor, dat het gewas zo'n lange tijd nodig heeft om boven de grond te komen. De vertraging van het groeiproces is in geheel Europa te zien, o.a. ook in landen waar Nederland de vroege aardappelen haalt. Dit heeft tot ge volg gehad, dat de prijs van de bin nenlandse aardappelen van de oogst 1961 sterk is opgetrokken. Momen teel wordt 25 cent per kg betaald, met uitlopers tot 30 cent. Doordat er ook- weinig vroege groente (koude kassen) was, hebben de uien in de laatste weken eveneens uitstekende prijzen gehaald. Voor deze groente kon zelfs een prijs van 60 cent wor den gemaakt. Mede hierdoor vertoont de inkom stenzijde van het kasboek van de Zeeuwse landbouwers een grillig beeld. Degenen, die bun aardap pelen, uien en in mindere mate ook erwten vroeg hebben ver kocht, kunnen hoogstens van een redelijk jaar spreken. Voor hen, die deze landbouwprodukten ge heel of gedeeltelijk de laatste we ken hebben kunnen afzetten is het oogstjaar 1961 bepaald goed geweest. Het nieuwe jaar deed aanvankelijk weinig goeds vernachten. De vele (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het is duidelijk, dat de verkla ring, die de regering gisteren in de Kamer heeft afgelegd, geen uitzicht meer biedt op een hervat ting van de Nederlands-Indonesische besprekingen. Tegenover het stand punt van Soekarno. dat Indonesië al leen maar tot hervatting van hel gesprek bereid is indien Nederland zich tevoren akkoord verklaart met overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea, staat het standpunt van de Nederlandse regering, dat be sprekingen op basis van Nederlandse bereidheid tot bestuursoverdracht volkomen in strijd is met de rege- ringspolitiek. Twee standpunten dus, die in geen geval verenigbaar zijn. Bovendien is ook op andere gronden de conclusie gerechtvaardigd, dat de Nederlandse regering niet meer aan de conferentietafel met Indonesische onderhandelaars wil gaan zitten. Waarom zou anders de regering zo nadrukkelijk hebben verklaard zich niet meer aan de geheimhouding in zake het vooroverleg gebonden te achten? Voorts zal de agressie van Indonesische kant de bereidheid tot. onderhandelen bij Nederland wel heel gering hebben gemaakt, vooral nu vrijwel alle fracties in de Kamer dit agressieve optreden hebben gelaakt. Het is al met al duidelijk: de kwestie Nieuw-Guinea zit in het slop! Wat nu? Onze Haagse redacteur deelde ons gisteravond mede, dat men in parlementaire krin gen van mening was dat minister Luns gistermiddag vagelijk een aan wijzing heeft gegeven over de rich ting, waarin de regering nu zal wil len zoeken. Toen professor Oud de minister er namelijk op wees, dat de militaire situatie een toestand kan scheppen, die ernstige gevaren in houdt en dat in verband daarmee Nederland de mogelijkheid heeft naar de Veiligheidsraad te gaan, knikte de minister nadrukkelijk in stemmend. Indien de regering inder daad aan deze mo gelijkheid denkt zou dat betekenen dat rekening wordt gehouden met een toenemend aantal militaire botsingen. De enige instantie, die daaraan (op verzoek van Nederland) een eind zou kunnen maken is de Verenigde Na ties. Er zou daar dan een resolutie aangenomen moeten worden, die ver moedelijk aan het huidige Nederland se standpunt inzake de zelfbeschik king geen recht zou doen, maar in dat geval zou de verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering af zijn: zij zou zich dan in een overmachtspo sitie zien geplaatst. Ook het nadruk kelijk huldebetoon van minister Luns gisteren in de Kamer aan de Brazzaville-diplomaten, die op het ogenblik Nieuw-Guinea bezoeken, past in de veronderstelling, dat Ne derland zich opnieuw tot de Verenig de Naties wil wenden. Misschien dat deze zaken van middag uit de doeken zullen worden gedaan. Want het on verwachte van het debat gisteren was de verklaring van dr. Bruis Slot. die nader beraad nodig achtte. Het was gisteravond wel duidelijk, dat de A.R.-fractie onvoldoende houvast had aan het antwoord van de regering'. Er zal dus meer gezegd moeten wor den! Want het zou voor de regering een doodvonnis betekenen, indien de antirevolutionairen zich niet geheel achter het kabinet zouden stellen. Weliswaar gaat het hier formeel om een niet aan de fracties gebonden regering, maar vermoedelijk zal geen A.R.-minister er aanv denken zijn por tefeuille te behouden indien zijn frac tie, of een meerderheid daarvan, het regeringsbeleid zou afkeuren door bij voorbeeld te stemmen vóór de mo ties-De Kadt. Het kan vandaag een spannende dag worden. Tenzij men binnenskamers de breuken vannacht nog heeft kunnen lijmen. wordt onder de Grote Sint-Bernhard het laatste stuk tussenwand verwijderd in de zes kilometer lange Zwitsers- Italiaanse tunnel. De tunnel wil men in 1963 in gebruik nemen. is het 100 jaar geleden. dat de Nederlandse winterland- schap- en bosgezichtschilder, li thograaf, schrijver en dichter Barend C. Koekkoek uit Mid delburg te Kleef in Duitsland overleed. WWWUUWUWlAIWUUWlWUWlMMAnAIVWV Jones optimist na gesprek met Soekarno De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, heeft gis teren gedurende een half uur met president Soekarno de kwcstic- Nieuw-Guinea besproken. Na dc bij eenkomst op het paleis zei de ambas sadeur tegen journalisten «lat by optimistisch is dat het geschil op vreedzame wijze zou worden opge lost. Het gesprek werd gevoerd op ver zoek van ambassadeur Jones. Op de vraag of hij meent dat de informele besprekingen tussen Indonesië en Ne derland zouden worden hervat, ant woordde hij, dat hij dit hoopte, maar, zo voegde hij hjeraan toe: „zekere kwesties moeten nog geregeld wordën via de-normale-diplomatieke kana len".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1