Nieuwe vleugel lustrumcadeau aan „Beatrixschool" Zierikzee DRAAGBARE COLLECTIE OP LENTESHOW IN MIDDELBURG BUITENLANDSE SCHOLIEREN TE GAST BIJ RIJKSKWEEK BLIK IN HET VERLEDEN VAN P DE BRUYNE Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1962 EERSTE AANLOOP TOT TOTALE NIEUWBOUW Inspecteur H. L. Goudt verrichtte met handdruk symbolische opening DE „BEATRIXSCHOOL" in Zierikzee heeft sinds dinsdagmid dag een afdeling voor moeilijk opvoedbare kinderen. Schuin achter het villa-achtige hoofdgebouw aan de Grachtweg kon de school voor individueel onderwijs op Scbouwen-Duiveland en Sint-Philipsland bij de viering van het tweede lustrum de vlag in top hijsen bij de ingang van een nieuwe, twee lokaliteiten tellende vleugel aan de Gouverneur Kaersemakerstraat. De af deling kinderen mét grote leermoeilijkheden" heeft letterlijk en figuurlijk meer uitzicht gekregen in een gebouw, dat met de outillage op hun handicap is berekend. De officiële opening van de nieuwe vleugel de eerste aanloop tot tota le nieuwbouw van de school werd verricht door een handdruk vau de inspecteur, voor het buitengewoon la ger onderwijs, de héér H. L. Goudt, aan de voorzitter van het bestuur, burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter van Zierikzee. Maar in deze fe licitatie lag opgesloten een diepe waardering voor alle moeite, die men zich sinds. 1954 heeft nioeteu getroos ten om hef zover, te krijgen. In dat jaar namelijk werden de eer ste plannen gemaakt voor een nieu we school, waarip hoofdonderwijzer G...H. R.osink .inèt zyn personeel het. onderwijs op een niveau 'zou kunnen brengen, waarop ook deze moeilijk le rende jongens en meisjes tussen zes cn achttien jaar récht hebben. Bur gemeester Dijekmeëstér - releveerde de historie van de „Beatrixschool" dinsdagmiddag1 nog - voor een aantal genodigden, onder wie vertegenwoor digers .van de gemeentebesturen., oucl- leden van het bestuur, hoofden van scholen en de bomvers van de. nieu- ue vleugel. En hij bracht daarbij'even. onder de aandacht, dat het met', de plannen voor éeh betere huisvesting van rdc;,Bcëtrixsehöol' 'heel anders is gelopen.. dan- het- --bestuur - zich aan- vankelijk had voorgesteld. Het .was namelijk oorspronkelijk dé bédóèlihg, dat''de'jongens en'meisjes in de vil la aan de Grachtweg eerst een nieuw gebouw zouden krijgen.. Op. een .ge.- geA-èn momentechter moest er nieuwbouw komen voor de' afdeling, die kort na de oprichting - van de- „Beatrixschool". een goed heenkomen moést zoeken naar de bekrompen en onpraktische lokaliteiten van bet Burger Weeshuis aan de Poststraat. Het huurcontract liep 1 april van dit jaar af: het is gelukt om het gebouw nog net tijdig te ontruimen. Helemaal thuis Voor de leer.lingetjes is het nog niet. vlug genoeg gegaan.' Lang hebben ze uitgekeken naar het moment. -;plat' zij de gasten bij de offieiële-.-opening.- van „hun" domein gebakjes en thee zoudeh kunnen serveren. Dinsdag middag was het zover. Zij voelden zich er helemaal thuis. Dokter J. H. B. Puylaert in Westdorpe gehuldigd Dokter J. H. B. Puylaert- is zondag in Westdorpe tijdens., een openbare zitting Van de gemeenteraad gehul digd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. Burgemeester G. H. E. M. van Wies gaf een kort over zicht over de afgelopen 40: jaar en nam ouder meer de grote verande ringen op -medisch gebied onder de loep. Hij sprak een woord van dank 1-ot dokter Puylaert voor het vele werk, dat deze in het belang van de gemeente heeft verricht. Mevrouw Puylaert ontving een bloemstuk. Na mens de raad kreeg de gemeente geneesheer een boek ten geschenke. Vervolgens richtte de heer R. Plas- schaert het woord tot de jubilerende arts. Namens de bevolking van West dorpe sprak hij een dankwoord. De beer O, Laurijs, die 40 jaar geleden als eerste baby door dokter Puylaert ter wereld geholpen werd, bood een album met handtekeningen van Westdorpenaren aan. Uit handen van de heer Plassehaert ontving dokter Puylaert namens de bevolking een enveloppe met inhoud. Deze envelop retourneerde dokter Puylaert in zijn. dankwoord, met het. verzóék, dit bedrag te willen beste den voor een liefdadig doel in de ge- meente. De gemeente Zuiddorpe, was verte genwoordigd door burgemeester, wethouders en de secretaris. De burgemeester, dc heer Kesbeke'. sprak de heer Puylaert toe. Hij zei dat een dezer dagen dokter Puijlaert derti"- jaar gemeentearts is van de gemeente Zuiddorpe, en dit was aan leiding geweest om op deze huldiging aanwezig te zijn. Namens de gemeen te Zuiddorpe werd hem een bloemen mand aangeboden. In zijn dankwoord sprak dokter Puylaert de wens uit. dat hij nog vele jaren onder de Westdorpenaren zou mogen vertoeven. „De West dorpenaren zijn voor mij meer dan patiënten geworden, zij zijn mijn vrienden", zo zei hij. Een speciaal woord van dank richtte hij tot het gemeentebestuur.waarvan hij steeds alle medewerking ontving. Na het officiële gedeelte werd een receptie gehouden in de raadzaal. Een uur lang kwamen Westdorpena ren de jubilerende geneesheer felici teren. Badmintonploeg „Jong Ambon" tegen Duits team ln de gymnastiekzaal van de Bone- dijkeschool te Vlissingen speelt de badmintonploeg van dé sportvereni ging „Jong Ambon" zaterdagavond 21 april een wedstrijd tegen een Duit se ploeg uit Neunkirchen. De contac ten voor deze ontmoeting werden ge legd tijdens de sportuitwisseling NeunkirchenVlissingen in 1961. De wedstrijden beginnen om 6 uur. „Zij krijgen hier betere kansen. Er kómt meer uitzicht voor de kin deren, die in dit gebouw als het ware een nieuwe status krijgen." Deze woorden waren van de heer Goudt in zijn openingtoespraak. Hij schetste in het kort de huidige situatie van het b.l.o. en kwam daarbij lot de conclusie, dat het er om zal gaan. dat het onderwijs wordt aangepast aan het werk voor de jongens en meisjes in de toekomst. „De eisen moeten niet steeds worden opgevoerd, maar liet onderwijs moet aan de han dicap worden aangepast. Dat is de kern van het b.l.o." De heer Goudt gaf de aanwezigen de verzekering, dat vele oud-leerlingen van de Beatrixschool optimale arbeids prestaties kunnen leveren. Hij sprak dan bok de wens uit, dat bet nieuwe gebouw aan het in het leerplan gesteld doel mag beant woorden. Na de thee was er gelegenheid om gelukwensen aan het adres van be stuur, personeel en leerlingen over te brengen. De eerste, die daarvan ge bruik maakte, was de heer M. Blok, van „O. en A.", de vereniging van leerkrachten bij het b.l.o. Aan zijn felicitatie verbond hij de wens, dat van deze nieuwe vleugel „een sprake mag uitgaan naar de ouders, die hun kinderen aan de school zouden kun nen toevertrouwen". De heer K. Nijhuis, de onderwijzer, die zes jaar lang met de afdeling in het burgerweeshuis heeft gebivak keerd, bood de school twee ingelijste aquarellen aan, vervaardigd door Jeanne Verhagen en Han van de Broeke, leerlingen van de Middel burgse kweekscholen, waar hij op het ogenblik les geeft. „Ik hoop, dat u in deze school een bruikbaar instrument voor het onder wijs mag vinden", aldus ir. P. J. 't Hooft, de architect van de nieuwe vleugel, die mede namens de aanne mers het woord voerde. Deze laat- sten hadden de Beatrixschool bij de opening een elektrische klok cadeau gedaan. Voordat de aanwezigen tenslotte een kijkje gingen nemen in de 2 les- en praktijklokalen en de overige ruim tes Aan het gebouw, gaf de heer Ro sin k nog een OAerziclit van wat het b.l.o. in Zierikzee in de afgelopen tien jaar heeft bereikt. De afdeling, die nu in een niemve omgeving Is geko men, is op het ogenblik nog te klein om twee leerkrachten te kunnen IiandhaA'en. Daarom noemde de heer Rosink als een Aran de plannen voor de toekomst het Aerbreideu en meer bekendheid geven aan de bedoeling en het wezen A an het onderwijs, dat op de Beatrix school in Zierikzee Avordt gegeven. SMAAKVOLLE L1BELLEMODE (Van onze redactrice). In samenwerking met Ten Cate Mo- destofl'en heeft het damesweekblad Libelle gisteren in Het Schuttershof in Middelburg een uiterst gedistin geerde modeshow gegeven. Eigenlijk was bij het getoonde niets, dat nu erg opzienbarend was, maar het aan trekkelijke van deze show Avas liet feit, dat praktisch alle modellen draagbaar Avaren, terwijl daarbij Avas gelet op die kleine nuances, die een bepaald model nu juist datgene ge- A-en waardoor een jurk of een pakje uitsteekt boven het alledaagse. Een woord van lof zeker ook voor de yerwerkte materialen. Er waren uiteraard veel katoenen stoffen, waarbij opvielen de mooie dessins, veelal in gedekte warmgetinte (ba tik-(dessins. Dan Avas er de bekende broderie anglaise, dat behalve in het wit ook verwerkt was in mooi don kerblauw en mimosageel, waardoor men aantrekkelijke resultaten ver kreeg. Er waren vijf mannequins, die teen- agerkleding lieten zien, kleding voor de volslanke vrouw en verder voor alle tussenliggende maten en voor alle mogelijke gelegenheden, van huis-, tuin- en keukenkleding tot groot avondtoilet toe. Oni te beginnen met de tuin. oftewel hét strand: voor als het nog eens mooi weer gaat worden zagen we fleurige strandensembles van fleurige katoenen stoffen en gezellige zomer jurken met wijde rokken. Een leuke vondst was het lichtblauwe jurkje, dat als enige maar dan ook op vallende garnering had een grote zak van wit met blauw gevlochten stroken stof. Geslaagd was ook de combinatie van duster met bijbeho rend nachthemd, beide gemaakt van dunne katoen in lavendelblauw met zachtgeel, het nachthemd afgewerkt met stroken valenciennes. Van de vele ensembles noemen AVjj met name het prunisrose trois- Eén van de alleraardigste modéllen, die dinsdag in Middelburg te zien waren op de Libelle-voorjaars- en zo mermodeshow. Foto P.Z.C.) pieces in een mooie strakke stijl. Voorts waren er praktische com binaties van strakke jurkjes met rechte loshangende jasjes, vaak in «een gedessineerde katoenen stof, mooi van coupe cn in warme kleurencombinaties VEEL ELAN Voor de grotere maten vooral waren er gedistingeerde ensembles, be staande uit mantelpakken en deux- pièces. Ze werden bovendien met veel élan getoond en dat is nu een maal bijzonder belangrijk. Voor bet jonge meisje zagen we na de pauze êen broek (driekwart) met omslagrok van zwart-rode pied de coque, die werd gecombineerd met een witte overhemdblouse. 1-Iet was een grappig geheel. Er was nog een aantal mooie man tels en voor de „middenmaat" zagen we dan ook nog een rood-wit geruit wollen jurkje, met een, ter hoogte van de heup, aangeplooide rok, een gezellig en sportief japonnetje. Van de avondjaponnen noemen we met name de goudkleurige avond japon met stola, vervaardigd van een iurex brocaat, stijlvol en voornaam. De bruidsjapon vas meer praktisch dan opvallend. De jurk was gemaakt van witte broderie met een gedoft satijnen baan in het voorpand. Zon der sluier en jasje was het geheel een strapless avondjaponnetje. Het was zeker een alleraardigst, geheel. Gezegd dient wel, dat deze show met vaart Averd gebracht, dat de model len bjjzonder in de smaak zijn ge- A'allen en dat het een show van goede klasse was. Vandaag en morgen worden deze show respectievelijk ge houden in Terneuzen en Goes. Bij de opening van de nieuwe vleugel van de ..Beatrixschool" te Zierikzee werden dinsdagmiddag twee aquarel len voor de lokaliteiten aangeboden. Het hoofd van de school, de heer G. H. Rosink, flinks) en de voorzitter van het bestuur, burgemeester, mr. F. Th. Dijckmeester(rechts) namen het geschenk in ontvangst. Foto P.Z.C.) Oud-padvinders houden jaarvergadering in Zeeland Weekeinde in De Distel te Zoutelande De broederschap van oud-padvinders en oud-padvindsters (de OPV) in Ne derland houdt zaterdag en zondag a.s. zijn jaarlijkse landelijke ledeiiA-erga- dering in Zeeland. Als xilaats van samenkomst tijdens dit weekeinde is uitgekozen Zoutelande, Avaar ver gaderd wordt iu hotel De Distel. Voor de ontvangst draagt de kring Mid delburg van de OPV zorg, die dit jaar 27 jaar bestaat. De Middelburgse oud-padvinders on der aanvoering van de heer P. Vreke Rebben een aan trekkelijk program ma samengesteld, dat vanzelfspre kend ook een tocht langs de Delta werken inhoudt. Zaterdag ontvangt de kring Middelburg de waar schijnlijk tussen de 100 en 150 deelnemers, in het stadhuis, waarna b. eu w. van de Zeeuwse hoofdstad de padvinders-gasten in de burger zaal van het stadhuis een officiële ontvangst zullen aanbieden. Daarna vertrekt het gezelschap naar Zoutelande, waar 's avonds de lande lijke vergadering gehouden wordt. Uit het jaarverslag, dat dan aah dé' orde komt, blijkt onder meer, dat de broederschap in 1961 22 kringen tel de met 165 individuele en 610 kring- UIT AKEN EN LIER Ontvangst in Middelburgse raadhuis door b. en w. Dc rijkskweekschool in Middelburg heeft deze Aveek omstreeks 70 bui- teulandse jongeren te gast: twee groepen van elk 35 personen, één van do rijks lagere en middelbare nor maalschool uit het Belgische Lier, die ouder leiding A^an de heer R. Mer cery, directeur van deze school en enige leraren, een tegenbezoek brengt tot'zaterdag en een groep studenten van de Pedagogische Akademie uit Aken, die worden begeleid door pro fessor dr. Hans Glasër. Het tegenbezoek' van cle Belgische jongeren is naar aanleiding van de dagen, die de rijkskwekelingen vorig jaar oktober in Lier doorbrachten; liet contact met de Akadeniiê in Alten ontstond tijdens het bezoek van de rijkskweekschool .enige tijd geleden. De Belgische leerlingen logeren bij de kweekseholieren thuis, de jonge ren uit Aken zijn ondergebracht in de Vlissifigsé jëtigdherberg. leden. Ook zal een voorstel aan de orde komen voor verhoging van de minimum contributie. Nadat dé weekeinde-deelnemers in de gelegenheid zijn gesteld kerkdien sten bij te wonen zal de Zeeuwse VVV-directeur G. W. Oskamp een causerie houden over de Deltawerken Na de lunch vólgt, tot slot van. het landelijke weekeinde- een boottocht naar Èreskens, waarbij in eeh der compartimenten van de veerboot dé samenkomst gesloten wordt. SCHIMMEN OP SCHORREN DE REDACTIE van het Zeeuws conducteurs,- stuurlui en machinisten. Welkom De twee groepen werden dinsdagmór gen in de aula van de Middelburgse Kweekschool welkom geheten door de onderdirecteur van deze school, de heer F. L. Maandag, dit wegens ziek te van .de heer M. A. Hage Jz., direc teur van het instituut: Vervolgens vertelde de heer J. P. Tange, leraar aardrijkskunde het gezelschap één en ander over Walcheren, geografisch bezien en over de Deltawerken. Hij vergeleek deze streek met 'de gebie den, waar de gasten uit. afkomstig :én. Bovendien vertoonde hij enige fraaie dia's van Walcheren en de dak dichting bij Veere, die uiteraard de nodige belangstelling hadden.. In de middaguren vond een officiële ontvangst in het Middelburgse ge meentehuis plaats, nadat de gasten een rondrit-.over Walcheren, hadden gemaakt en samen met de leerlin- geil uit de hoogste' klassen ..van de rijkskweekschool de maaltijd hadden gebruikt. De kwekelingen, werden in de burger zaal van het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur van Mid delburg. Bij deze ontvangst waren aanwezig burgemeester mr. J. Dfij- ber, wethouder J. S. Hoek en de ge meente-secretaris, mr. J. Hooij, Dé. Duitse en Belgische scholieren wer den hier toegesproken door burge meester Drijber, die op de overeen komsten tussen de drie steden wees en daarbij hoopte, dat het cultureel contact tussen Zeeland en Vlaande ren steeds zal groeien. Tenslotte hoopte mr. Drijber, dat deze interna tionaleuitwisseling zal mógen Dij-" dragen tot' cle Europese eenheid. Ook de leraren, die het woord voer den namens de drie aan dit contact deelnemende scholen, wezen op het belang van dergelijke uitwisselings- dagen voor de Europese eenheidsge dachte. 's Avonds werden in de Middelburgse kweekschool nog enkele sportwed strijden tussen de drie scholen ge- speelcb In een basketbaltoerhooi wer den de Belgische scholieren nummer i. gevolgd door de Middelburgse en die uit Aken. Een volleybalwedstrijd tussen de. jongens uit Middelburg en "de jongens uit Lier werd met 3—0 gewonnen door de gastheren, waarna de Middelburgse meisjes een 2—0 zege behaalden op de Duitse kweke lingen. Vervolgens werden nog en kele mixed-wedstrijden gespeeld. Programma Tijdschrift is voor de eerste afleve ring in dc twaalfde jaargang al dan niet met opzet een beetje in de grie zelkamer gedoken. Ze kwam er uit te voorschijn met een verhaal van J. C. Verkerk, getiteld „Pas op vóór Ossaart" en met „Runamara" (Ge heim van de zee) van Luc Montigny. In „Pas op voor Ossaart" (tekenin gen Jac. Prince) beschrijft Verkerk met verve het mysterieuze optreden van Ossaart op de schorren en slik ken van het Zeeuwse land; „maar denk vooral niet, dat je vlak bij de zee moet zijn om Ossaart te ont moeten, want die vergissing zou je wel eens duur te staan kunnen ko men. Ze hebben Ossaart overal ge- zien'in ons gewestHij zit ook in sloten midden in de polder, hij zit in koeieputten en waterputten In deze, een beetje gezapige, streekroman-achtige stijl verhaalt dc auteur een griezelhistorie uit de oude doos; eén soort sage in enkele afleveringen, maar in elke aflevering is liet inderdaad danig oppassen voor Ossaart, Die van Schouwen pasten niet best op een zeemeermin en men weet het: „O Stadje van Schouwen, "t Zal je berouwen. Dat je genoemen heit mien vrouwe Luc Montigny doet nog eens grondig uit de doeken hoe het met zeemeer minnen en groene wijven in het ver leden zat. Ook een beetje griezelig. Maar hoe Luc. Montigny over deze zaken denkt, weten wc nu zo langza merhand echt wel. Nuchter Nuchter daarentegen is de blik in het verleden van P. de Br.uyne, oud-di recteur van de Provinciale Stoom- bootdienst op de Oosterschelde. On der de titel „Van een einde en een begin" haalt hij vele herinneringen op aan de veerdiensten over de Oos terschelde, compleet met namen en toenamen van agenten, kapiteins en Hier en daar is zijn verhaal anekdo tisch getint* geschiedschrijving op een moment, dat het einde van de veerdiensten over. de Oosterschelde in het verschiet komt.. L. W. de Bfee's „Zeeuws Prenten boek" méldt enkele opmerkelijke, fraai geïllustreerde zaken uit het be wogen jaar 1914 en M. P. de Bruin registreert in zijn kroniek weer enke le op Zeeland betrekking hebbende publikaties. Vandaag brengen de scholieren een bezoek aan.de Abdij, aan enkele leer scholen en aan de koninklijke maat? schappij „Dc Schelde", terwijl men vanavond een contactavond in de aula van het schoolgebouw heeft., Dé donderdag wordt doorgebracht met onder meer gemeenschappelijke koor zang, een „donderdagniiddagrooster" en bezichtiging van miniatuur Wal cheren. Uiteraard worden de gasten steeds begeleid door de leerlingen uit de hoogste klassen van de „rijks- kweek". De groep uil Aken vertrekt donder dag, de Belgische jongeren blijven tot zaterdagmorgen zij zullen in de ove rige dagen lessen aan de kweekschool bijwonen en een bezoek brengen aan het waterwingebied. CALTEX ARNI 1 AMSTERDAM I SPILBERGEN 3 TMUREDRECMT 2 1 RIEBEECK 2 CASAMANCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8