A.R.-bezwaren tegen wetsontwerp vrijstelling militaire dienst Uitgifte aandelen Philips in juni Hoek van Holland staat voor raadsel KLEINEMAAR ZEER HEVIGE VELDSLAG IN HAAGS CENTRUM Volkswagen zal ook exportprijs verhogen PROF. WITTEVEEN NIET VÓÓR UITBREIDING VAN P.B.0. WOENSDAG 4 APRIL 1962 'R0VINC1ALE ZEEUWSE COURANT 1 Tweede Kamer De heer Roosjen dient amendement in De antirevolutionairen zijn liet niet eens met het wetsontwerp tot rege ling van de vrijstelling van militaire dienst wegen ernstige gewetens bezwaren. Dit wetsontwerp dient ter vervanging van de bestaande wet van 1923 en wil door een nieuwe en meer concrete regeling van deze materie de bezwaren, die aan de huidige regeling verbonden zijn, wegnemen. De heer Roosjen vertolkte gisteren in de Tweede Kamer het antirevolutio naire standpunt. moet uitbrengen. Het gesprek vraagt een gemoedelijke sfeer en daarom was hij ook tegen het openen van de mogelijkheid tot het bijwonen van de zitting van de commissie door meerderjarige personen op verzoek van de aanvrager. De K.V.P.-er Moorman wilde wel ze delijke met godsdienstige overtuiging gelijk stellen, maar hij wenste dienst weigering om politieke motieven be paald uit te sluiten. Ook de heer Zyn kritiek betrof voornamelijk de redactie van artikel 2 van het ont werp, waarin een omschrijving wordt gegeven van hetgeen men onder „ernstige gewetensbezwaren" moet verstaan. Ernstige gewetensbezwaren in de zin van de wet zijn volgens het voorge stelde artikel de onoverkomelijke gewetensbezwaren tegen de vervul ling van militaire dienst van hem, wiens godsdienstige of zedelijke over tuiging verbiedt, dat hij aan enig wa pengeweld tussen de staten deel neemt. In het tweede lid van dit arti kel staat, dat de bezwaren zich kun nen richten: a. hetzij tegen de vervulling van militaire dienst, bepaaldelijk ge richt op de strijd met de wapenen. b. hetzij tegen de vervulling van militaire dienst van welke aard ook. Oorspronkelijk was artikel 2 gelijklui dend aan de bestaande wet, waarin staat, dat de gewetensbezwaren hun grond moeten vinden in de overtui ging van de bezwaarde, dat liet hem niet geoorloofd is, ook niet ingevol ge overheidsbevel, de evenmens te do den. Volgens de heer Roosjen en zijn politieke vrienden is de nieuwe re dactie te ruim en door deze ver ruiming wordt de deur opengezet voor hen, die op grond van hun politieke overtuiging dienst in de krijgsmacht weigeren. Zij behoe ven slechts te bewijzen, dat hun politieke overtuiging een zedelijke overtuiging is. De heer Roosjen erkende dat dit wel niet de be doeling is, „maar het zit er dik in". Hij betoogde dat met deze formulering in het bijzonder de anti-militairisten en anarchisten zijn gediend. Amendement De heer Roosjen diende een amende ment in, dat de bedoeling heeft de oorspronkelijke redactie te herstellen. Ook had do heer Roosjen bezwaar tegen de voorgenomen Uitbreiding van drie tot vijf leden van de com missie, die advies over de bezwaren Prinses Irene in Parijs Prinses Irene brengt deze «eek in gezelschap van haar grootmoeder van vaderszijde, prinses Armgard, een particulier bezoek aan Parijs. Gister avond zijn de lieide prinsessen in de Franse hoofdstad aangekomen, zjj zullen tegen liet eiudc van de week terugkeren. Zes jaar voor poging tot moord De 35-.jarige fabrieksarbeider P. B. uit Den Haag is gistermorgen door de rechtbank in Den Haag wegens poging tot moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met af trek van het voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering. De verdachte was tot zijn misdadig plan gekomen, nadat hij het slacht offer, de 72-jarige H. D. de Groot uit Rijswijk, 300,te leen had ge vraagd voor het kopen van een tele visietoestel. De man, die op dezelfde fabriek werkte als de verdachte, wei gerde dit. Toen B. later zijn collega in gesprek zag met de werkgever, vreesde hij, dat zijn collega de baas vertelde over zijn financiële moeilijk heden. Tijdens een gesprek met het slacht offer op 14 september van het afgelopen jaar in diens woning te Rijswijk viel B. de oude man aan met een ijzeren staaf. Het slachtoffer kreeg door tientallen slagen met deze staaf een schedelbreuk, een hersen schudding, enkele gebroken vingers en een onherstelbaar beschadigd rechteroog. Hij lijdt thans aan even wichtsstoornissen. Kranenburg (p.v.d.a.) wilde zijner zijds geen poging doen tot vereenzel viging van staatkundige en politieke overtuiging met gewetensbezwaar te gen militaire dienst. Zowel hij als de heer Moorman had bezwaar te gen de term „tussen de staten". De heer Moorman zag deze term gaar ne vervangen door „bezwaar tegen oorlogsgeweld". P.S.P. erkentelijk De heer Lankhorst (p.s.p.) was er?, kentelijk voor de indiening van het wetsontwerp, waarin de rechtspositie van de erkende gewetensbezwaarden gelijk gesteld wordt met die vafi dienstplichtige militairen. Een extra diensttijd van zes maanden door er kende bezwaarden vond hij echter niet gemotiveerd. De liberaal Couzy gaf de voorkeur aan de oude omschrijving van artikel 2, al zou hij zich niet keren tegen de voorgestelde ruime redactie. Vanavond zullen de minister aan het woord komen. Optimisme in Eindhoven Registratie in New York in voorbereiding De raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken heeft besloten in juni a.s. over te gaan tot uitgifte van nieuwe gewone aandelen, waar bij de houders van gewone en vau cumulatief preferente winst delende aandelen in de gelegen heid zullen worden gesteld in te schrijven in de verhouding van één nieuw gewoon aandeel op vijf gewone aandelen en van één nieuw gewoon aandeel op vijf tien cumultatief preferente winstdelende aandelen. De raad van beheer van de N.V. Ge meenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampenfabriek en de raad van commissarissen, benevens de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken zullen in de buitengewone algemene verga deringen van aandeelhouders, te hou den op 19 april a.s. waarvoor de aan deelhouders overeenkomstig de sta tuten zullen worden opgeroepen, voorstelllep. doen tot zodanige wijzi gingen van technische aard in de statuten van elk der beide vennoot schappen, als nodig zal zijn om te kunnen overgaan tot het aanstellen van een „transfer agent" en een „re gistrar" in New York City voor de registratie van de gewone aandelen van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilampen fabrieken. Onder de bekende massale belang stelling werden gisteren de aan deelhoudersvergaderingen gehou den van de N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken en van de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Philips' Gloeilampen fabrieken in de Philips jubileum hal te Eindhoven. De president van de N.V. ir. F. J. Philips, hield in deze vergade ringen een rede over de artikel spreiding, met name over het we tenschappelijk onderzoek, de tech nische ontwikkeling en het inter nationale verkoopapparaat. Dank zij de internationale organi satie van research en ontwikkeling, beschikt het concern over een groot reservoir van fundamentele weten schap en technische ervaring, dat gevoed wordt én vanuit Nederland, én vanuit de laboratoria in de be langrijkste industrielanden van de wereld; Daardoor is het Philipscon- SLACHTOFFERS LAGEN HER EN DER „Dame" had bezwaar tegen auto voor de deur In de ro.se buurt van Den Haag is maandagmiddag' grote opschudding ontstaan door een vechtpartij. Dc moeilijkheden begonnen, toen de 28- jarige T. J. K. zijn auto voor het huis zette van dc 45-jarige II. B. iu de Ge- leenstraat. Diens vrouw, die voor het raam zat, nam dit niet. Toen K. wei gerde zijn wagen te verplaatsen, riep mevrouw li. haar man te hulp, die, o.m. in gezelschap van de in deze buurt welbekende „Amsterdamse Toou" én zijn zoon, arriveerde. K. werd neergeslagen, evenals zijn vrouw, die enkele panden verder voor het raam zat en haar man, be dreigd ziende, te hulp was gekomen. Voor dit laatste zorgde de 19-jarige zoon van B., die met een tafelpoot mevrouw K. zo hard op het hoofd sloeg, dat zij een wond van 5 cm lengte kreeg, die in het ziekenhuis is gehecht. Inmiddels was een over buurman, de 25-jarlge I. C. W., naar buiten gekomen. I-Iij trachtte de vechtenden te scheiden, waarop B. hem ook met een tafelpoot een aan tal rake klappen gaf, waardoor diens enkel brak. De 50-jarige moeder van W. onderging het zelfde lot. Toen de politie arriveerde was er van de aanvallers geen spoor meer te bpkennen. Alleen de slachtoffers lagen lier en der ver spreid, omgeven door een .menig te van zeker honderd toeschou wers. Gisteren waren de daders nog niet opgespoord. cern in staat de evolutie van tech niek en wetenschap op de voet te volgen en op sommige gebieden hier-; aan leiding te geven. Voor de toekomst zag de heer Phi lips op het gebied van de toonbank artikelen interessante mogelijkheden; vooral in de sector huishoudelijke ap paraten. Wij mogen venvachten dat ook de televisie in de toekomst in vrijwel elk huishouden haar plaats zal krijgen. Na de rede van ir. Philips kregen aandeelhouders gelegenheid tot het stellen van vragen. Research In antwoord op deze vragen wer den o.m. de volgende mededelin gen verstrekt. De kosten van re search en ontwikkeling te zamen bedragen bij Philips 6 a 7 pro cent van de omzet. De invoering van de drukknoptelefoons zal nog vele jaren duren. Op de duur zal echter, zo verwacht men, deze in voering een feit worden. Philips heeft octrooien voor de hierbij behorende schakeltechniek. De vooruitzichten voor Philips in En geland zijn op korte termijn beslist niet zeer optimistisch. Op het ogen blik is de produktie in de televisie sector aardig aangepast aan de lage re vraag. Men heeft de indruk dat het ergste leed is geleden, maar het zal nog een poos duren voordat de rentabiliteit voldoende is. Andere ar tikelen ontwikkelen zich echter be hoorlijk. Wat de E.E.G. betreft, de aanslui ting hierbij van Engeland is Philips welkom, want hoe grotere E.E.G., hoe boter voor onze welvaart. Enge- lands toetreding kan bijdragen tot een grotere efficiëncy in het produk- tieapparaat. Efficiency De efficiëncy in de Philipsbedrijven is nog steeds in opgaande lijn, waar mee de hogere kosten en lasten van de laatste jaren kunnen worden op gevangen. De invloed van de revalu atie van de gulden op de omzet heeft bedragen circa anderhalf a twee pro cent. De voorstellen inzake de divi denduitkering werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het contante dividend zal betaalbaar zijn vanaf 10 april. De agio-aandelen zullen om technische redenen beschikbaar zyn vanaf 15 mei. Nederlandsche Scheepsbouw verlaagt dividend Commissarissen en directie van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij zullen aan de binnen kort te houden algemene aandeelhou dersvergadering voorstellen het divi dend over 1961 te bepalen op elf pet. (v. j. twaalf pet). ALBERT HEIJN In het jubileumjaar 1962 zal aan de algemene aandeelhoudersvergadering van Albert Heijn N.V. over 1961 een dividend worden voorgesteld van 12 pet., waarvan desgewenst 10 pet. in aandelen (v. j. 12 pet. in contanten). N.D.M. Commissarissen en directie van de Nederlandsche Dok Maatschappij N.V. zullen aan de binnenkort te hou den algemene aandeelhoudersverga dering voorstellen het dividend over 1961 te bepalen op elf pet. (v. j. 12 pet.). Rotterdamsche Lloyd boekte minder inkomsten De revaluatie van de gulden heeft de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd in 1961 ca. 2,5 miljoen gulden aan in komsten gekost, zo deelde de presi dent-commissaris, mr. Ph. A. J. Mees, mede in de jaarvergadering in Rot terdam. Mede daardoor bleef het ex ploitatieresultaat belangrijk onder dat van 1960. Een andere factor was de sterke gage-verhoging voor de be manningen, die verder zal doorwer ken. Een lichtpuntje was dat de directie goede verwachtingen heeft van drie schepen (een tanker van 49.000 ton d.w. en twee bulkcarriers van 18.000 ton d.w. elk), die dit jaar en volgend jaar in de vaart komen. De exploita tievooruitzichten van deze schepen lijken gunstig. Hoger dividend Van Nelle Produktivïteitsverhoging in de fabrie ken, doeltreffende beheersing van de kosten, stijging van de omzetten en ook toename van de resultaten van de dochterbedrijven hebben, blijkens het verslag, voor de Erven de Wed. J. van Nelle N.V. in Rotterdam tot een bevredigend resultaat over 1961 geleid. Na aftrek van een afschrijving van 758.000 gulden op de vaste activa en belastingen resteert een netto-winst van 1,96 min. (v. j. 1,77 min.), waarvan 600.000 zal worden toege voegd aan de reserve voor bijzondere doeleinden en 350.000 aan de alge mene reserve. Het bestuur stelt een dividend-uitkering voor van negen procent (v. j. acht procent). Naar wij vernemen zal aan de op 7 mei 1962 te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Nederlandsche Scheep vaart Unie te Amsterdam worden voorgesteld over het jaar 1961 op de gewone aandelen een dividend van 7,5 procent in contanten uit te keren (v.j. 8,2 procent). E.E.G. en Engeland zijn vertegenwoor digd komt op 10 april in Londen bij een, zo is maandag van gezaghebbende zijde in de Britse hoofdstad vernomen. De directeur-generaal van de Volks wagenfabriek, prof. Heinz Nordhoff, heeft gisteren in Dusseldorp aange kondigd, dat de exportprijs van Volkswagens verhoogd zal worden. Hij deelde mede, dat de maatschap pij voornemens was de prijzen gelei delijk te verhogen in verband met de reeds hoge kosten van geëxporteer de automobielen. Bijzonderheden deel de hij echter niet mede. Verleden week heeft de maatschappij voor de binnenlandse markt prijsverhogingen aangekondigd voor de drie meest po pulaire modellen, variërend van 240 mark tot 390 mark. EERSTE KAMER Bezitsvorming gaf geen problemen (Van onze Haagse redactie). Dc Eerste Kamer heeft zich gister middag na vyf uur praten zonder hoofdelijke stemming akkoord ver klaard met de begroting 1962 van het ministerie van algemene zaken. Zelfs de twee man sterke fractie van de C.P.N. was deze keer voor. De reden: de fractie ontbrak op het appèl, hoewel de heer Haken zich als spreker had laten inschrijven. Met geen woord is gesproken over dc posten voor de rijksvoorlichtings dienst en de buitenlandse inlichtin gendienst, welke op dc begroting prijken. De civiele verdediging riep alleen de Delftse burgemeester De Loor (p.v.d.a.) naar het spreekge stoelte. Vrijwel het gehele debat was derhal ve gewijd aan de bezitsvorming en de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie, maar dat waren onderwerpen waarmee minister-president De Quay zich niet mee bezig hoefde te hou den, zodat de Kamer hoofdzakelijk staatssecretaris Schmelzer aan het woord heeft gehoord. Voor wat zijn P.B.O.-beleid aan gaat zat de staatssecretaris onge- op parlementaire rozen. De Van Wingerden (p.v.d.a.) veer oj heer vond weliswaar "dat de overheid wel iets meer aandrang kan uit oefenen bij het oprichten van be drijfschappen in bedrijfstakken, waar de initiatieven niet uit het bedrijfsleven zelf naar voren ko men, maar, aldus de heer Van Wingerden, „aan de goede wil en ijver van de staatssecretaris be staat ook voor ons geen twijfel". De woordvoerders van de A.R.P., (de heer Schipper), de K.V.P. (Hooy) en de C.H.U. (v. d. Bruggen) waren het daarmee eens. Weerstand ondervond de aldus bewierookte staatssecretaris alleen van de liberale prof. Witte- veen. Hij citeerde aan de hand van rapporten van de prof. Telderstich- ting, dc Wiardi Beckmanstichting en de S.E.R. zelf, dat gebleken is dat er aan meer publiekrechtelijke be drijfsorganisaties eigenlijk geen be hoefte is. Hy zei het onderling overleg in de verschillende bedrijfstakken zeker wel nuttig te vinden. Maar omdat de regelende taken op de achtergrond raken en het overleg hoofdzakelijk een kwestie is van advies en van be langenbehartiging, geloofde hij dat met privaatrechtelijke organen kan worden volstaan. Over de bezitsvorming was de ka mer eveneens vrij snel uitgepraat. Interpol gaat speuren... KOFFERS MET BRITSE UNIFORMEN GEVONDEN BIJ GESTOLEN FIETSEN Reeds meer dan drie weken staat de politie in Hoek van Holland voor een raadsel. Er gens in de duinen schijnen enkele jongemannen, Duit sers of gedeserteerde Britse soldaten, rond te zwerven. Het begon op 16 maart, toen bij de politie aangifte werd gedaan van de diefstal van drie fietsen. De volgende dag werd een van deze fietsen teruggevonden in de bos jes vlak bij het politiebureau, sa men met een koffer, waarin een uniform van een Brits officier. De volgende dag werden de andere fietsen gevonden, maar tegelijker tijd bleken in 's-Gravenzande twee fietsen te zijn gestolen, waarvan er een weer in Rotterdam te voor schijn kwam. Enkele dagen later werd ccn tweede koffer gevonden, opnieuw met een Brits officiersuniform. Informatie bij het Rijnleger in Duitsland kon het mysterie niet oplossen. Ook de inmiddels ingeschakelde Inter pol kon geen oplossing aan de hand doen. Afgelopen zondag bleek, toen eige naars hun huisjes kwamen in specteren, dat in vier kampeer- huisjes in Hoek van Holland was ingebroken. In een van deze huis jes vond men de resten van Duit se documenten en pasfoto's met op een daarvan aan de achterkant de naam Claus Friedrich. Ook vond men er fietstassen van de gestolen fietsen met militaire on- derkleding. Van de bedrijvers van al deze mys terieuze daden is er verder geen spoor. Wel is ook in de afgelopen nacht opnieuw in een kampeer- huisje ingebroken, zodat men mag aannemen, dat de onbekende zwervers nog steeds in de omge ving van Hoek van Holland zyn. Of men hier te doen heeft met twee of drie jonge Duitsers of gedeser teerde Britse soldaten, die een misdrijf op hun geweten hebben en zich nu trachten te verbergen, is een vraag, waarop nog altijd geen antwoord is gegeven. De po litie is extra waakzaam en men hoopt in Hoek van Holland, dat dit mysterie spoedig zal zijn op gelost. Kamer herdacht mr. Joekes (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft andermaal een vooraanstaand oud-lid der Ka mer herdacht. De voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, sprak gistermiddag een treffende rede uit ter nagedach tenis aan oud-minister mr. A. M. Joekes, die zondag op 76-jarige leef tijd is overleden. Dr. Kortenhorst herinnerde er aan, dat mr. Joekes gedurende een periode van 23 jaar. namelijk van 1925 tot 1948, deel uitmaakte van de Tweede Kamer. In dat laatste jaar werd hij minister van sociale zaken in het mi nisterie Drees-Van Schaik. Mi\ Joekes zal, aldus de voorzitter, in de parlementaire geschiedenis be kend en geëerd blijven als een politi cus van ongemene veelzijdigheid. Zijn betogen muntten uit door' een ver bluffende kenni. van zaken en ver houdingen en gaven zo daartoe aanleiding was en dat geschiedde in de meeste gevallen blijk van zijn kritische zin en zijn diepe bewogen heid. „Zijn invloed, zowel in adviserende colleges als in Kamer en kabinet vloeide niet alleen voort uit zijn on gemene kennis, maar niet minder uit zijn omgang met. anderen. Joekes maakte uiterlijk een ietwat gereser veerde indruk, maar bij nadere ken nismaking bleek hij een aangenaam causeur, begaafd mot een ontwape nend gevoel voor humor". Dr. Kortenhorst vees er tevens op. dat mr. Joekes tijdens de oorlog behoorde tot de groep van gijzelaars, die tot het bittere einde toe dooi de vijand aan het nationale leven ont trokken zijn geweest. Hij werd dooi de Amerikanen uit het kamp Buchen- wald bevrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7