Botersmokkel in het Brabantse berecht O 'OfeTOERl de BILT nieuw vatten- muizin\.pasta vlokken VERPLEEGINRICHTING GOES KOST BIJNA 1,8 MILJOEN van uitvin tot m „OSTOERIO" VORDERT SNEL MET OECUMENISCH HOTEL MEVROUW DE CASEMBROOT DOOPTE DE „SIN0UTSKERK" VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1962 POLITIERECHTER BREDA Drie maanden cel voor Vlissinger Zeven verdachten uit Breda, Til burg, Etten, Zundert, Achtmaal en Vlissingen, die in min of meerdere mate hun medewer king hadden verleend aan de il legale uitvoer van boter van Ne derland naar België, hebben gistermorgen terecht moeten staan voor de Bredase economi sche politierechter, mr. J. F. P. Willekens. Van dit zevental kreeg P. K. uit Vlissingen de zwaarste straf: conform de eis drié maanden gevangenisstraf met aftrek van drie weken voor arrest. K. die al viermaal eerder voor smok kel was veroordeeld de laatste maal was hij door de politierechter te Middelburg veroordeeld tot tien weken gevangenisstraf had in april vorig jaar contact gezocht met de expediteur G. O. in Tilburg, in wiens schuur de boter werd overge laden. Twee douaneambtenaren had- fien zich vlak bij de schuur verdekt opgesteld. Zij hadden gezien hoe van de boter eerst de controlemerken wa ren verwijderd, waarna ruim vijftig dozen met boter in een geheime berg plaats van een vrachtauto waren ge- stppt. De bergplaats was vernuftig aangebracht achter een schot van de cabine. De expediteur die tot nu toe nog nooit eerder actief was geweest op smokkelgebied. werd veroordeeld tot een week gevangenisstraf met af trek hg heeft die week al geze ten en een boete van vijftienhon derd gulden: de eis was tweeduizend gulden en een week zitten met aftrek. Als een schim Van de overige, verdachten werd dé c aféhouder E. D. H. uit Zundert als de grote man beschouwd. Hij was al meer veroordeeld voor smokkelarij. De officier zei van hem: „Als een schim waart hij rond in vele dossiers; hy is al organisator vanaf 1945". Ditmaal was hij betrokken geweest bij het vervoeren en opslaan van een partij van zevenhonderd kilo. De eis was vier maanden gevangenisstraf: opgelegd werd twee maanden, waar bij de politierechter wilde aannemen dat verdachte nu zijn leven heeft ge beterd. De loodgieter W. H. uit Etten en C. J. H. uit Zundert geen familie van elkaar hadden het vuile werk op geknapt: zij hadden getracht de par tij boter over de grens te brengen. Tegen de politierechter vertelden ze dat dit de eerste en enige keer was fevveest dat ze meegedaan hadden, n België gepakt had W. H. daar 10 dagen vastgezeten. Later was hij bij verstek veroordeeld tot zes maan den. Omdat hij echter in februari van het vorig jaar ook had deelgenomen aan smokkelacties eiste de officier een maand. De politierechter bracht deze straf terug tot twee weken. C. J. H. werd veroordeeld tot een week na een eis van drie weken. T ussenstation De tuinder L. O. uit Achtmaal had zijn schuur als tussenstation be schikbaar gesteld. De huur moest hij nog steeds hebben. „Die kun je echt niet met een deurwaarder gaan halen", zei mr. Willekens glimlachend. Tn plaats van huur te ontvangen werd het conform de eis honderd gulden boete en daarnaast nog twee weken voorwaardelijk om hem de lust tot verhuren in de toekomst te ontne men. De handelaar A. W. M. uit Breda had in totaal tienduizend kilo boter aan de smokkelaars geleverd tegen een winst van een dubbeltje per kilo. Begin vorig jaar had hij ook al in een smokkelkomplot gezeten, maar toen was hij er nog uitgedraaid met vrijspraak. Zijn opnieuw beginnen wilde de officier gestraft zien met een boete van tweeduizend gulden en een maand voorwaardelijk. Na een goed woordje van mr. H. Maeijer ..Maak die boete niet te hoog want anders is er het risico dat hij opnieuw begint om de boete te kunnen betalen" deed de politie- j rechter vijfhonderd gulden van de boete af. de rest bleef zoals gevor derd. Advertentie ROEIT ZE GENADELOOS UIT ONDERHANDSE AANBESTEDING Gegund aan Vlissingse firma Christiaansen Voor een bedrag van 1.786.000 zal de firma Christiaansen uit Missingen in Goes een verpleeginrichting bou wen voor de Stichting Verpleeg- en Kosthuizen Midden Zeeland. De bouw van deze verpleeginrichting voor langdurig zieken is dinsdag door het architectenbureau irs. Kothuizen en 't Hooft N.V. onderhands aanbesteed. SPOEDIGE INDIENING ONTWERP HERINDELING WALCHEREN Het ontwerp tot herindeling van Walcheren zal vermoedelijk bin nenkort kunnen worden inge diend. Daarbij zal blijken om welke redenen in het aanvanke lijke plan wijzigingen zijn aan gebracht. Dit deelt de minister van binnenlandse zaken mede in zijn vandaag verschenen memo rie van antwoord op het voor lopig verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de begroting voor 1962 van zijn departement. In liet voorlopig verslag hadden vele leden van de Eerste Kamer mede- ;edeeld het te betreuren dat de be- rindsman het oorspronkelijke, huns Inziens beter aanvaardbare, uitgangs punt tot herindeling van Walcheren had losgelaten en thans blijkbaar een nieuwe, naar hun mening min der gelukkige, indeling voorstaat waardoor mede ernstige vertraging is ontstaan Naar aanleiding van opmerkingen van sommige leden over wijzigingen in de gemeentelijke indeling, merkt de minister thans o.m. op dat zich enerzijds gevallen kunnen voordoen waarin de zelfstandigheid van een oorspronkelijk landelijke gemeente kan worden gehandhaafd doch dat er anderzijds gevallen zullen zijn waarin de zelfstandigheid van zulk een ge meente zal moeten worden prijsge geven. Het verpleeghuis zal worden gebouwd op een 1AL ha groot terrein in plan- Valckeslot tegenover het in aanbouw zjjnde protestants christelijke streek ziekenhuis. De capaciteit bedraagt 141 bedden voor patiënten. In totaal zullen nog 65 verpleegsters onder dak kunnen vinden in deze verpleeg inrichting. Ongeveer zes jaar is aan de verwezenlijking van de plannen gewerkt. Het verpleeghuis in prin cipe een ziekenhuis zal een van de modernste worden van ons land. Voor de aanbesteding waren vier aan nemers uitgenodigd. Zij schreven in als volgt: firma ~Chrisliaanse, Vlis singen 1.786.000: D. van der Poel. Oudelande, 1.857.560: Bataafse Aannemingsmaatsehappij, Den Haag 1.893.000; Kortewegs Bouwmaat- schappij, Breda 2.023.000. De ra ming van dit project beliep 1.869.000. De bouw van de ver pleeginrichting werd gegund aan de firma Christiaansen te Vlissingen. IN OOSTBURG VICTORIE Bij Gapingc begint de victorie! Tot deze overtuiging moet men wel ko men als men weet, dat het 10 x 10 comité in deze gemeente van 450 zielen een bedrag van 1959,22 wist in te zamelen voor de anti-honger actie oftewel ruim vier gulden per ingezetene. Een prestatie, die de eo- mitéleden bereikten met een oliebol- S TRAND WANDELING De bries, die er langs de Zeeuwse kust stond, teas stevig, want dat is de bries langs de Zeeuwse kust meestal. Maar meneer en mevrouw uit het Vlaamse Assenede hadden nu eenmaal besloten een strandwande- ling le maken en dut zou doorgaan ook. Daar waren ze tenslotte op de vrije dag van meneer voor uit Asse- n.edc naar Cad-.and gereden. ..Zet je hoed op", adviseerde meneer mevrouw, met het oog op de stevige bries. Maar mevrouw had er figuur lijkgeen oren naar. ,,'tk zou het toch maar doen'', hield meneer aan en tenslotte gaf mevrouw maar toe. Met hoed wandelde se even later samen met een tevreden echt genoot langs de woelige zeegenie- lend van wolken, wind- en water. ..Toch: maar fijn dat je die hoed hebt opgezet", wildé meneer zeggenmaur het hoef de niet meer. Met een sierlijke zwaai woei precies op dat moment de hoed t an mevrouw heur hoofd. Regelrecht de zee in, waar het sierlijke hoofd deksel als een bizar noledopje op de golven dansend uit het gezicht, ver dween. dat ie die hoed nooit zo leuk hebt gevonden, hé, lieve?", maakte meneer 'lieel diplomatiek zijn zin af. Hel is toch nog een mooie strand- •i andeling geworden. Maar meneer moest wel èen nieuw hoedje betovert... lenactie, babysitten, een verloting, ontspanningsavonden, het ophalen van oud papier, lompen en metalen, flessen en diverse andere aeties. Van Gapinge kan dan ook gezegd worden, dat de actie 10 x 10 hier voor honderd procent is geslaagd. EGASPO „Ellewoutsdijk gaat sporten" of kort weg gezegd EGASPO is de naam van de kortelings in deze gemeente op gerichte sportvereniging. Reeds 46 leden hebben zich voor de nieuwe ver eniging gemeld, die zich bezig gaat houden met volleybal, badminton en voetbal. Voor de dames meldt het programma gymnastiek. KONING In Hulst heeft nten sinds kort weer een koning. Een koningsschutter wel te verstaan, die naar voren kwam op een schieting van de sociëteit „De Graauwse Poort". Enkele dagen ge leden organiseerde deze sociëteit een schieting. waar de hoogvogel de inzet van de titel vormde. Wie deze hoog vlieger naar beneden wist te halen mag zich een jaar lang koning noe men. Het was de vermaarde schut ter J. Taalman, die voor 1962 met de eretitel van koningsschutter ging strijken. SUCCES Het. Vlissings Jeugdaccordeonor- kest is weer eens op stap geweest. Ditniaal ging de reis naar het Bel gische Knesselarc. waar het orkest de carnavalsfeesten ging opluiste ren. Voor het concert, dat de jeug dige accordeonisten verzorgden, bestond veel belangstelling en het succes was groot. EIEREN Hoewel niet de eerste, kau ook niet gezegd worden, dat de heer J. Gil- jam uit Borssele erg laat Is met zijn vondst van twee kievitseieren. Zater dag vond hij de twee gespikkelde eitjes in deze Zuidbevelandse ge meente. Opper G. v. d. Dries ontving gouden insigne van C.N.V. Tijdens de dinsdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg gehou den ledenvergadering van de afde ling West Zeeuwsch-Vlaanderen van de Christelijke Bond van politieT ambtenaren in Nederland is aan dé voorzitter van de afdeling, opper wachtmeester G. van den Dries uit Oostburg, het gouden insigne met oorkonde van het Christelijk Natio naal Vakverbond uitgereikt. De afdelingssecretaris, wachtmeester A. van Belsen uit Nieuwvliet, reikte de heer Van den Dries op verzoek van het hoofdbestuur het insigne uit. In een toepasselijk speechje deelde hij mede, dat deze onderscheiding de heer Van den Dries is toegekend wegens zijn 25 jaar onafgebroken lid maatschap van de bond. Gedurende die tijd heeft hij veel werk in het belang van de bond verricht. Vele aanwezigen feliciteerden de voorzit ter met zijn onderscheiding. Opper Van den Dries dankte hierop allen voor het in hem gestelde vertrouwen, Omzet veiling Goes ruim f 10.000.00 De veiling te Goes heeft in het af gesloten boekjaar 1961-1962 een om zet gehaald van 10.368.256,58. zo blijkt uit het pas verschenen mede delingenblad voor de leden. De om zetten in voorgaande jaren waren: 1957-1958: f 11.312.925,60; 1958-1959: ƒ6.187.352,94; 1959-'60 f 10.025.890,26 en 1960-1961: f 7.554.253,75. Tankschip voer tegen dukdalf bij Katseveer Het Nederlandse motortankschip „P.A.M. 22" is maandagavond voor de sluis te Katseveer op een dukdalf gevaren. Het vaartuig kreeg hierbij aanzienlijke averij aan bet voorschip'. De 1000 ton metende, geladen tanker, van Rotterdam op weg naar Vlissin gen. moest voor de sluis een ma noeuvre op achteruit maken, maar door een storing weigerde de motor. De dukdalf bleef vrijwel onbescha digd. Eremedaille in brons voor monteur L. Geleijn De heer L. Geleijn in Vlissingen beeft maandag zijn 40-jarig dienst- jubileum als monteur bij rijkswater staat gevierd, 's Middags kreeg de lieer Geleijn bezoek van de hoofdin genieur in het arrondissement Vlis singen. ir. II. Wieringa, die hem de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitreik te. Tn eeii korte toespraak releveerde ir. Wieringa onder meer de verdiensten van de jubilaris. Bovendien bood hij de gebruikelijke enveloppe met in houd aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door het hoofd van de werktuigkundige dienst te Hans- weert. de heer A. Brenth en de bu reelchef. de heer G. van Erp. Na mens het gezamenlijke personeel van de werktuigkundige dienst werd een aantal cadeaus aangeboden. Examens Aan het pedagogisch seminarium aan de Vrije Universiteit te Amster dam slaagde voor het diploma kleu- terpedagogiek mejuffrouw J. Gabrlël- «e te Westkapelle. „Ostoerio" staat er op het ogenblik geschreven op een witgekalkte ruit van het vroegere Delta-hotelin Haamstede (inzet). De vorderingen in de afbouw van het eerste Euro pese oecumenische hotel vorderen goed. De stichting denkt rond Pasen klaar te zijn om bezoekers zich te kunnen laten oriënteren. (Foto P.Z.C.) In toekomst ook een oecumenisch vakantieverblijf in Wolfaartsdijk HET WELIG TIERENDE gras en onkruid rondom het „Delta- hotel" te Haamstede is de laat ste maanden onder de voet ge lopen. Een vol seizoen had het de kans gekregen om het prak tisch voltooide complex met 41 kamers, restaurant, lounge, badkamers, douches en over dekte galerij aan alle kanten te bespringen. Toen de stichting Ostoerio" het op 20 januari kocht om er Europa's eerste oecumenische hotel van te ma ken, was dat plotseling afge lopen. Sindsdien reden weer vrachtwagens en bestelauto's het voorterrein op. Architect L. H. A. de Jonge uit Zierikzee ontving van het stichtingsdirec torium de opdracht om de af bouw voor te bereiden en de Zierikzeese aannemer Cl J. Schot en J. Kloote dirigeerden er hun personeel weer heen. „We leggen het erop aan, dat we met Pasen bezoekers kunnen ontvangen, die voor liet seizoen willen bespre ken". Wika Th. J. Rijks uit Drieber gen en de heren B. G. en W. Bijl uit Rotterdam zijn zeer tevreden over de vorderingen met de afbouw. De drie leden tellende directie van de „Onderlinge stichting tot oprich ting en exploitatie recreatiecentra" onder het licht van de oecumene heeft inmiddels een directeur voor het Haamsteedse „kamp-hotel" aan gesteld: de heer J. J. Sterkenburg uit Franeker. Deze vertegenwoordi ger uit de horeca-sector, die zijn sporen in alle mogelijke soorten be drijven heeft verdiend, komt dezer dagen naar de Schouwse Westhoek, met zijn gezin. Hij zal dan de inrich ting van het „Delta-hotel" kunnen meemaken. Dat is namelijk op het ogenblik een kwestie van vandaag op morgen. De kalk kan dan van de ruiten verwijderd worden, er wordt vloerbedekking gelegd en er komen gordijnen voor de ramen van de ho telkamers en de andere verblijven. „Ostoerio", de stichting die de oecu menische gedachte „eenheid van lichaam en geest in recreatie" uit werkt in'het" opzetten van een wijd vertakt netwerk van vakantiever blijven over het gehele land, vindt zo haar start in Haamstede. Na de eer- Slot van pag. 1 stormachtige wind. Gelukkig was de wind tegen half vijf 's middags af genomen. al was het dan ook meer gaan regenen. Twaalf minuten voor vijf was het zover. Nadat de heilwens van mevr. De Casembroot voor de „Sinouts- kerk" door de microfoon had geklonr ken en de doop met champagne was bezegeld, aarzelde de „Sinoutskerk" geen moment en gleed snel haar ele ment iu. Enkele sleepboten van Piet Smit hadden de twaalfduizend tonner direct in bedwang om het gevaarte naar de afbouwkade te dirigeren. Zes onderscheidingen voor werkers Wilhelminapolder Viermaal „zilver" en tweemaal „brons" In het Wilhelminahuis te Willielmi- nadorp hebben de burgemeesters P. J. Evers van Kattendijke en B. H. G. ter Haar Romeny van Wolphaartsdijk niet minder dan zes koninklijke on derscheidingen uitgereikt aan wer kers van de Wilhelminapolder. Daaronder waren vier zilveren cn twee bronzen ere-medailles. verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De erc-mcdaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was voor J. Labeur, landarbeider. Wil- belminadorp, J. Kosten, landarbeider, Kattendijke en J. D. Molhoek, stal knecht, Wilhelminadorp. Zij kregen deze medaille bij bevordering in ver band met hun vijftigjarig dienstju- bileiim bij de Wilhelminapolder, De heer J. de Jager uit Wolphaartsdijk werd begiftigd met dé'ere-medaille in zilver. Hij was onlangs veertig jaar in dienst van de Wilhelminapolder als voorman. De heren J. Weststrate te Wilhelmi nadorp en J. Kraak te'Wolphaartsdijk respectievelijk 40 jaar pakhuisknecht en landarbeider, kregen de ere-me- daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubi larissen werden toegesproken door de directeur van de Wilhelminapolder, ir.' J. Minderhoud. Namens directie en hoofdbestuur bracht hij hen dank voor hetgeen zij in hun respectieve lijke functies voor de Polder hebben gedaan. In de beschutting van de gerieflijke en gezellige werf kantine konden de genodigden daarna wat op tempera tuur komen. Tévens werden daar de gebruikelijke toespraken gehouden. De werfdirecteur, de heer P. J. v. d. Giessen sprak er daarbij zijn spijt over uit, dat de commissaris der ko ningin, jhr.' mr. A. F. C. de Casem broot, om gezondheidsredenen hier niet aanwezig kon zijn. Hij toonde zich verder tevreden óver de stapel- loon „het blijft altijd een wat ris kante onderneming" en hij bracht mevrouw De Casembroot dank voor de gracieuze wijze waarop zij zich van haar taak had gekweten. Als herinnering aan deze dag bood de heer Van der Giessen haar een ge schenk, bestaande uit een wit gouden broche, aan. Verder dankte de heer Van der Giessen uiteraard ook de rederij, de V.N.S., voor het geschonken vertrouwen. De „Sinouts kerk" zal in september opgeleverd worden. De directeur van de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij, de heer H. Harinck, die ook zijn spyt uitsprak over het niet aanwezig zijn van jhr. De Casembroot „wij weten dat hij een zwak voor de scheepvaart heeft" zette zijn gehoor uiteen hoe men aan de naam „Sinoutskerk" was gekomen. Zoekend naar een aard rijkskundige naam met een „S", om dat men bezig is met een S-serie van S schepen, vond men Sinouts- kerkc. De heer Harinck had persoon lijk geijverd voor deze naam, want er moest vanwege de vermoede moei lijke uitspraak, wel enige weerstand overwonnen worden. „Ik heb het op de landkaart aangewezen. Het staat er bijna nog groter dan het wel is". Het Koninklijke Ned. Aardrijkskun dig Genootschap is zelfs nog in de arm genomen om vast te stellen, dat. het reeds in 1300 genoemde Si- noutskerke, de juiste naam voor dit Bevclandse gehucht is. Ten slotte hield mevrouw De Ca sembroot nog een vlot speechje. waarin zij vertelde hoe haar echtge noot haar in Westkapelle de interes se voor de zeevaart had bijgebracht. Prettig zei zij het ook te- vinden deze tioopceremonie te mogen hebben ver richten. „Ik heb wel eens eeiv kind ten doop gehouden, doch tot dusver nog nooit een schip van .12 000 ton": Hulde bracht zij ook aan de zeevaart, waardoor ons land zo'll grote plaats inneemt en vaak als een trait-d'union tussen de volkeren staat. En als goe de Zeeuwse vertegenwoordigster be zong zij ten slotte de lof op Sinouts- kerke, ,,'t is een lief plekje", waar de dames en heren misschien nog wel eens graag In een klein „uusje" in te richten als bungalow zullen komen als de Randstad vol is. De plechtigheid werd onder meer nog bijgewoond door de leden van bel Provinciaal Comité Zeeland voor dc Koopvaardij. stc vestiging in Schouwens West hoek worden dit voorjaar nog twee projecten geopend: een watersport- centrum in Makkum (Fr.) en ceii conferentieoord en caravanterrein in Warffum. In Deltagebied „In de naaste toekomst willen we twintig centra in het hele land openstellen", 7.0 vertelde ons wika Rijks. ;,Met het bepalen van de plaatsen zijn we al een eind ge vorderd. Ook voor het zuidweste lijk Deltagebied beeft „Ostoerio" nog plannen. Wolphaartsdijk en Ooltgensplaat staan bijvoorbeeld al óp de.nominatie." Het directorium yan de oecumenische stichting hééft de afgelopen weken al prettige contracten kunnen leggen met de promotors van het v.Strand- pastoraat" in de Schouwse West hoek: ds. C. M. Boerma, de gerefor meerde predikant van Haamstede en ds. F. Don, zijn hervormde collega van Burgh. „Want het is de bedoe ling", zo zette de heer Rijks de ver dere plannen uiteen, „dat het hotel hier een centrum voor de hele omge ving wordt. De programma's van bijbels gericht recreatie werk- zullen worden afgestemd op het gezin. Maar ze zyn niet alleen bestemd voor de gezinnen, die hier zullen verblij ven. Ook de passanten kunnen mee doen De stichting, die in Rotterdam aan de Giessenweg is gevestigd, is al be zig met het vormen van teams. Te gen de verdienste van een bescheiden vakantiegeld zullen leden daarvan gedacht wordt aan kweekschoolleer lingen en middelbare scholieren zich bezighouden met het opzetten en organiseren van telkens terug kerende activiteiten. „Voorwaarde voor bijbelse recreatie is, dat lichaam en geest spelenderwijs in contact worden gebracht met de ander en met de dingen. Want als deze nader bij komen, komt God nabij". Zo heeft wika Rijks in een brochure het kern punt voor deze „oefenterreinen voor de oecumene" aan dc orde gesteld. En daarvoor zijn een scala van mo gelijkheden. Medewerkers „Ostoerio" kan nog team-medewer kers gebruiken, die zich willen inzet ten voor deze vorm van recreatie- begeleiding. Een lekenapostolaat met een drievoudige opdracht: eenheid, dienst ea getuigenis. Om enkele van de toekomende acti viteiten te noemen: in het „Delta hotel" wordt een roulerend vakantie- menu opgediend, waaraan ieder naar eigen believen al dan niet meewerkt. Volksdansen, moderne dansen, leke- spel, natuurexcursies, avondsluitin gen en handenarbeid van tijd tot tyd zullen gasten en anderen zichzelf en de ander daarin kunnen terug vinden. „Ostoerio" streeft ernaar om een goede verhouding op te bouwen met alle kerkgenootschappen in de direc te omgeving. De gesprekken mot de beide predikanten kunnen daarvoor de eerste stenen zijn. En zo zal dus het „hotel zonder gas ten" op de splitsing van wegen naar Renesse en het vliegveld zijn naar geestig karakter verliezen. De komende zomer zal het niet langer een leegstaand en onvol tooid complex zijn. Het wordt het eerste centrum van een stichting met een uitgesproken opinie, die zij daar zoveel mogelijk zal uit dragen (Advertentie) ZON EN MAAN. 5 april Zon op 60S Maan op 6.53 onder 19.19 onder 20.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2