atrix Rijschoolhouders vragen rijschoolwet Klanken uit de ether C SNE PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAN DE ANGST 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1962 „Beunhazerij een gevaar" (Advertentie) REGERING KRIJGT RESOLUTIE AANGEBODEN Indien wijziging van de grond wet op het punt van de vrijheid van onderwijs niet mogelijk is, dan moeten andere wegen wor den gezocht om tot een wette lijke regeling van het rijschool wezen te komen. Aan het geven van vlieglessen stelt de wet hoge eisen. In enige gemeen ten is het geven van danslessen zelfs aan verordeningen gebonden, maar voor het geven van auto-rijlessen is geen andere bevoegdheid, dan het be zit van een eigen rijbewijs vereist. Het bleek zelfs niet mogelijk het we genverkeersreglement zodanig te wij zigen, dat aan het rijden onder toe zicht hogere eisen werden gesteld. En dit, terwijl het verkeer steeds hogere en zwaardere eisen aan de wegge bruiker stelt. De opleiding voor het rijexamen dient in het belang van de verkeersveiligheid zeer deskundig en grondig te geschieden. Er zijn veel te veel zogenaamde instructeurs, die van toeten noch blazen weten en er maar een beetje op los beunhazen, Dit zowel tot schade van aspirant automobilisten, als van hun mede weggebruikers. Een slecht opgeleide automobilist, die tenslotte het rijbe wijs verovert, blijft een grote geva- renbron op de weg. Deze opmerkingen klonken tijdens een gezamenlijke vergadering van de vier auto-rijschoolbonden A.B.A.N, B.B.N., BOVAG en F.N.O.P. in het Utrechtse N.V.- huis. Ongeveer 45 procent der le den, een kleine 700 man, was naar de Domstad gekomen om te over leggen hoe een einde gemaakt kan worden aan het ondeskundig les geven en hoe gestreefd kan wor den naar een betere rij-opleiding. Oplossing Mr. A. R. van Nes, lid van de com missie van overleg der samenwerken de bonden, deed een oplossing aan de hand: indien de overheid aan rij schoolhouders bevoegdheid geeft om rijbewijzen af te geven, dan kan deze overheid zeer hoge eisen van deskun digheid aan die rijschoolhouders stel len. Het Centraal Bureau voor de af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen, C.B.R., zal op die manier kunnen worden ontlast. Do vergaderenden hadden veel waardering voor deze nieuwe vondst. De heer B. Vos Jzn drong aan het einde van de vergadering aan op hechte samenwerking der georgani seerde rijschoolhouders. Men moet samenwerken voor een betere rij-op leiding. voor een wettelijke regeling en tegen de levensgevaarlijke beun hazerij. Op die manier kunnen de bonafide rijschoolhouders de basis leggen voor een wezenlijke verkeers veiligheid. Met enthousiasme aanvaardden de Pasta 1 K2r Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! rijschoolhouders een resolutie, waar in een vernieuwde rij-instruetie, een verzoek aan het C.B.R. om het rij examen aan die nieuwe instructie aan te passen en een gezamenlijk streven naar een rijschoolwet werden vastgelegd. Deze resolutie zal aan de regering worden voorgelegd. (Advertentie) VELE VOORDELEN ideaal voor ons klimaat. haakt niet. volkomeh kleurecht, "w ook na vele malen wassen. 3if&ru* ijzersterk - voor school én spel. SöcAm blijft goed in model. Söe&na moderne kleuren - niet gauw vuil. voor alle leeftijden Süe&na bijpassende sterke jongensbroek vanaf 8.95 HANDCREME Langdurig proces in Havanna De Cubaanse regering doet veel moeite om de gang te houden in het proces tegen de J179 krijgsgevange nen van de mislukte invasie bij „Var kensbaai", ongeveer 150 kilometer van Havanna. De gevangenen hebben geweigerd zich te laten verboren door de rechters, omdat hen rechts kundige bijstand is geweigerd. Maandag kwamen in de „Principe" gevangenis enkele vrachtauto's aan, vol met boeren uit het gebied waar de invasie werd gehouden. Het pro ces, dat volgens waarnemers snel zou worden afgewerkt, zal waar schijnlijk een langdurige zaak wor den, als al die boeren gehoord moe ten worden. Tot nog toe zijn volgens de Cubaanse pers 11 gevangenen gehoord, maar deze bladen gaven toe dat die gevan genen niet anders hadden gedaar dan de verklaringen onderschrijven, die zij eerder reeds hadden afgelegd. Dividend-voorstellen De directie van de N.V. Bronswerk te Amersfoort heeft medegedeeld, dat commissarissen en directie hebben besloten aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voor te stel len over 1961 een onveranderd divi dend van 8 procent uit te keren. Het jaarverslag verschijnt medio april. De directie an de N.V. Nederlandsche Fabriek van Bronswerken voorheen Becht en Dyserinck te Amsterdam heeft medegedeeld, dat commissaris sen en directie hebben besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen over 1961 een onveranderd dividend van 11 pro cent uit te keren. Het jaarverslag verschijnt medio april. Commissarissen en directie van Wer- ninks Beton- en Aannemingsmaat schappij N.V. te Leiden hebben beslo ten aan de op 4 mei a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over bet boekjaar 1961 een dividend uit te keren van onveranderd 10 pet. Studiecommissie zuivel ,Geen grote tekortkomingen' „Van werkelijke grote tekortkomin gen in de structuur van de verwer king en de afzet van melk en zuivel is geen sprake". Tot deze conclusie komt de in mei .1960 door de niinjsr ter van landbouw en visserij inge stelde „commissie zuivelpvoblema- tiek", waarvan prof. dr. A. Vonde ling voorzitter is. Nadat de commissie reeds in septem ber 1960 een tussentijds rapport had uitgebracht, waarin zij zich bezig hield met het aanbod van de melk, heeft zij onlangs haar eindrapport overigens met een minderheidsnota Gouden bed in strijd met socialisme De echtgenote van de Ghanese minister van industrie heeft maandag afstand gedaan van haar gouden bed. Het kostbare j= bezit van Krobo Edoesei, de 3 vrouw van de Ghanese be- j= windsmau, heeft in Ghana ve- le tongen in beroering ge- bracht. Men was liet er niet mee eens. Het bed werd teruggeven op het „advies" van Edoesei, die zijn 38-jarige echtgenote uit Accra opbelde. „Een gouden bed is geen socialisme", zo zou 3 hij tegen liaar hebben gezegd. Edoesie zond zelfs de zuster van zijn vrouw naar Londen om zijn echtgenote te bewegen van het meubelstuk afstand te doen. Het bed, dat 3000 pond had ge- kost, werd maandag terugge- bracht naar de Londcnse zaak waar het was gekocht, aldus 3 de „Daily Express". Een woordvoerder van de fir- s ma zou hebben gezegd: „Wij zijn akkoord gegaan met het 3 voorstel het bed terug te ne- men. De transactie was in kan- nen en kruiken, maar wij vin- den het niet erg".' iiiimnniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuf DONDERDAG 5 APRIL 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Klass. muz. (gr.). 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overw. 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCR V: 10.00 Gram. 10.03 Klass. kamer muziek (gr.). 10.15 Morgenwijding. 10.45 Gew. gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Geestelijke liederen. 12.00 Middagkloknoodklok. 12.04 Instrumentaal kwartet en zangsolis ten; lichte muz. 12.25 Voor de boe- ron. 12.35 Meded. t.b.v, land- en tuin bouw. 12.38 Amus.muz. (gr.). 12.50 Act. én Europ. tafeltenniskampioen schappen te Berlijn. 13.00 Nws. 13.15 Lichte orkestmuz. met zangsolist. 13.40 Kopstukken, licht progr. (herh. van zaterdag j.l.). NCRV: 14.00 Pro menade-orkest en solist. 14.45 Klas sieke kamermuz. 15.40 Instrument, septet: amusementsmuz. 16.00 Bijbel overdenking. 16.20 Klass. kamermuz. 16.45 Klass. clavecimbelmuziek. (gram.) 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte gram. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Oude kamermuz. 18.50 Sociaal perspectief, praatje. 19.00 Nws. en wcerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Uitzending van de A.R. Partij. 20.00 Donderdag- avondmozaiek, gev. progr. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.25 Boek bespreking. 23.00 Bariton en piano. 23.25 Een dag met. Jan Luyken, klankbeeld, 23.55—24.00 Nws. I-IILVERSUM n. 298 m. 1007 kc-s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gymn. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman, praatje. 9.15 Klassieke gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huish. zaken, lezing. 11.15 Zangrecital. 11.35 Kamerork. (gr.). 11.45 Eerbied, le zing. 12.00 Theaterorkest. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.55 Zing zonder zorgen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs ber. 13.30 Metropole ork. 14.00 Pia- van twee commissieleden uitge bracht met de uitslag van het onder zoek naar de organisatie van de ver werking en de afzet van melk en zui- velprodukten. De minister van landbouw en visserij heeft inmiddels van het rapport ken- genomen, maar zich vooralsnog geen oordeel gevormd over de in houd. Minister mr. V. G. M. Marijnen heeft het rapport om advies voorge legd aan de besturen van bet land bouwschap en van het produktschap voor zuivel. Gebied rond Breukelen met mond- en klauwzeer besmet Wegens het uitbreken van een geval van mond- en klauwzeer heeft de di recteur van de veeartsenijkundige dienst het gebied met een straal van vyf kilometer rondom Breukelen tot besmet gebied moeten verklaren. HOOG EN LAAG WATER 5 april 4- nap 4- nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 1.59 2.29 14.27 2.44 8.41 2.46 20.50 2.14 Temeuzen 2.32 2.45 14.56 2.60 9.17 2.62 21.25 2.30 Hansweert 3.20 2.48 15.53 2.68 9.51 2.76 22.02 2.44 Zierikzee 3.33 1.55 16.10 1.78 9.20 1.99 21.39 1.61 Wemeldinge 3.58 1.86 16.27 2.11 9.32 2.24 21.55 1.85 2062. Het is moeilijk te zeggen wie er heviger schrok, de niets vermoeden de sathor of de voortvluch tige luitenant. Gorda sper de de ogen in afgrijzen wijd open, toen het onverwachte, monsterachtige obstakel daar plotseling voor hem oprees. Het daglicht had hem enkele onderdelen van een seconde verblind en dat was bij deze hoge snelheid noodlottig. Het besef, dat hij de dood in de ogen staarde, wrong Gorda een. onmenselijke angst schreeuw uit de keel. Met een laatste wanhopige beweging trachtte hij de zweefcar over het monster heen te doen schieten. En die manoeuvre zou misschien nog gelukt zijn ook, als het verschrikte beest zich niet met een ruk had opgericht. Nu was een botsing onvermijdelijk. Met een akelige klap van brekend glas en scheurend metaal vloog de zweefcar tegen de zwaar gepantser de sathorkop in stukken. Het ondier zelf stortte dreunend achterover en zijn woedend gebrul daverde door het ravijn. Nog voordat piloot Storm achter de vluchteling aan de spelonk uitvloog, besefte hij dat er iets niet in de haak wasProbeerde Gorda hem in een hinderlaag te doen lopenVoor alle zekerheid verminderde hij de snelheid van de zweefcar noreeital. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Orgelspel en zangrecital. 15.30 Voor dracht. 15.50 Harprecital. 16.05 Mo derne muziek (gr.). 16.20 Lichte gram. 17.00 Lichte gram. voor. de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Hon gaarse melodieën (gr.). 18.30 Sport- praatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinde ren. 19.05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en Het Vogelkwar tier, hoorspel. 20.00 Nws. 20.05 Ra dio Filharmonisch orkest en solist. 21.20 Taxi voor mijnheer Robbers, hoorspel. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Sportactualïtei- ten. 23.10 Nwe grammofoonplaten. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmkalender. 21.05 Reportage opening van de St. Bern- hardtunnel. 21.35 Neem mij nou, bij- voorb. (Take a fellow like me), tv- spel. 22.35 Massazang. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Voor de, jeugd. 19.30 Sportkro niek. 20.00 Nws. 20.30 Ontdek de ster-wedstrijd en variétê-progr. 21.30 Documentaire film. 22.00 Reportage van de autotunnol van de Grote St.- Bernhard (Eurovisie). 22.30 Nws. HET STAAT DEZE WEEK IN Het vreemde verhaal van de 76-jarige Schot, die op 28 juni 1914 doodgeschoten had moe ten worden. De kogel, die de eerste wereldoorlog deed uit breken was voor hem bestemd. De elegantste vrouw ter wereld liep op stro-sandalen, kreeg alle werken van Ghandi en een olifantje cadeau. Zij werd voor Panorama gefotografeerd bij een der be roemdste bouwwerken ter wereld. Hoe lang werkt de Nederlandse ar beider per week? Eens was het utopisch ideaal eèn werkdag van negen uur. Delfts kantoorbediende, die als werkloze met een tientje steun in de week zijn eerste schilderij kocht, bezit thans voor veertig duizend gulden aan schilde rijen, hoewel hij tien jaar van zijn leven werkloos bleef. In een exclusief artikel verfeit Panorama de geschiedenis van de nog altijd levende geslepen Japanse spion, die de aanval op Pearl Harbor organiseerde. Hij is nu als toerist op bezoek geweestin Pearl Harbor. zo boeiend is nu. PANORAMA Gun u-zelf de boeiende ontspan ning van dit prachtige weekblad. Deze week wéér 56 bladzijden met interessante verhalèn, prachtige foto's, pagina's vol actualiteiten in beeld, gekleurde cartoons en fo to's, een kleurenomslag van Kurt Ard. Een briefkaart aan Panorama- Haarlem waarmee u zich opgeeft als abonné, zorgt dat u voortaan elke week dit blad thuiskrijgt voor slechts 40 cent. De eerstvolgende twee nummers krijgt u dan gratis. Losse nummers kosten 50 cent. Feuilleton door Karl Unselt Uit de Köningstrasee in Berlijn kwam een jongeman van negenen twintig jaar, die de Alexanderplatz opliep. Hij had een zwarte blouse aan, het leek op het bovenstuk van een Amerikaans uniform. De her komst van dé broek was niet te be palen; waarschijnlijk was ze vroeger een grijze deken geweest; ze was ver steld met een hele reeks ongelijke lappen, die met garen van verschil lende kleur en bovendien met erg on beholpen steken erop genaaid waren. De jonge man was Rudi Grabert, die in het zevende jaar na de oorlog uit krijgsgevangenschap thuiskwam. Men schreef nu 1951 en het was herfst. Midden op het plein, waarover een tram reed, bleef hij staan en keek om zich heen. Hij liet zijn blik langs de huizen dwalen, over de ruïnes daar tussen in en bleef verwonderd naar de nieuwe gebouwen, kijken, die hem volkomen vreemd waren. Het beeld dat Grabert voor zich zag, was heel anders dan zijn herinnering het hem de laatste jaren had voorgespiegeld. Langzaam vervolgde hij zijn weg en keek naar de enkele mensen die hem tegenkwamen. Ineens zag hij een paar meter van zich vandaan een meisje, dat hem scherp opnam en dat plotseling uit de grond scheen te zijn opgedoken. Het meisje droeg een uniform: een jasje van uitgesproken mannelijke snit met zilveren knopen en opgenaaide zakken; op haar dik, donker haar, stond, koket en pittig tegelijk, een skimuts; voor de rest droeg zij een nauwe rok en zwarte, hoge laarzen, die de bevallige lijn der benen ter hoogte van de kult verlo ren deden gaan. Kijk, dacht Grabert, wat loopt hier nou rond? De uniform stoorde Gra bert helemaal niet, alhoewel hij al lang geen Duitse meisjes meer in mi litaire dracht gezien had. Vroeger waren dat assistenten geweest van de berichtendienst. Maar déze kleine amazone leek toch maar weinig op die meisjes van vroe ger, ook al kon de streng-mannelijke snit van baar uniform de bekoorlijke, vrouwelijke vormen niet helemaal verbergen. Zij stond daar als het ware in een dreigende houding. En plotseling schoot het Grabert te bin nen, dat dit misschien.een van die le gendarische vrouwelijke leden van de volkspolitie was, waar hij al zoveel over gehoord had. Nu kon hij politie op dit ogenblik al heel slecht gebruiken en hij had daar gegronde redenen voor. In zijn porte feuille stak namelijk - een vervalst ontslaprbewijs uit de krijgsgevangen schap. Handig nagemaakt weliswaar; helemaal volgens voorschrift en voorzien van alle noodzakelijke stem pels. Maar om nu bij zijn eerste bin nenkomen in Berlijn al door de poli tie ontvangen te wordennee, dat beviel Grabert toch helemaal niet. Die kon zulke verduiveld nieuwsgie rige vragen stellen. Hier kan maar een ding helpen, dacht Grabert snel: brutaliteit, beproefde en doorgaans succesvolle brutaliteit. Opgewekt, ja bijna met een uitdagend gezicht, stapte hij op de politieagente toe en lachte tegen haar. Maar nog voor hg iets kon zeggen, hoorde hij haar op harde, onbewogen toon vragen: Mag ik uw papieren even zien! Ogenblikje juffie, versta ik Ui „IN DE GREEP VAN DE ANGST" door Karl Unselt. j' goed? Papieren zegt U? Wat heeft dat te betekenen? Ik ben hier toch thuis en niet in een vreemd land Laat U die praatjes maar achter wege. Uw papierenanders neem ik U mee naar de wacht. Och, voor die boeman ben ik hele maal niet bang. Ik zou niet eens meer kunnen zeggen, op hoeveel wachten ik al gezeten heb. En overi gens een flauw, bitter lachje speel de rond zijn lippen, terwijl hij een zak, die hij aan een touw bij zich droeg, optilde is dit alles wat ik nog te verliezen heb. Een hemd, een paar oude sokken cn een stuk droog brood. Wat wilt U dus van me? Grabert kreeg de indruk dat zij hem nu wat milder opnam. Zij wierp een vluchtige blik op zijn kleren en keek hem toen onderzoekend, met bijna meewarige belangstelling in de ogen. Toen zei ze: Man, wees toch verstandig. Iedere politieagent kan U elk ogenblik naar uw papieren vragen. Schiet dus op. De zachtere toon in haar stem bracht Grabert er toe de zaak niet op de spits te drijven. Hij greep naar zijn porte feuille, haalde er een papier uit en reikte het haar toe. Zij las, tot Gra- berts ongerustheid, het bewijs heel nauwkeurig door. Komt U nu pas, na bijna zeven jaar, uit krijgsgevangenschap? vroeg 2lj. Het beviel me ginds ook zo goed, zei hij ironisch. Maar als ik geweten had, dat men mij hier zo vriendelijk zou ontvangen, was ik beslist eerder gekomen. zij deed alsof zij niets hoorde en keek weer naar het ontslagbewijs. Was U oberleut-nant bij de lucht macht Daar lean ik ook niets meer voor kopen, antwoordde hij koeltjes. Misschien toch wel! Als U het maar verstandig aanlegt, meende zij en gaf het bewijs terug. Dat begreep hij niet. Maar hij wilde zich niet in verdere discussie begeven en ant woordde daarom veiligheidshalve al leen maar met: Stelt U me nu ook in vrijheid U kunt gaan. Dank U. Misschien- ontmoeten wij elkaar eens buiten diensttijd? Ik ben altgd in dienst. Jammer. Op militaire manier groetend, mot twee vingers aan zijn pet, keerde Gra bert zich om en ging, zwaaiend meti zijn kleine bundel. Dat de politie agente hem vorsend nakeek en iets in een soort van dienstboekje schreef merkte hij niet meer. De Neue Königstrasse slokte Gra bert op. Hij begon langzamer te lo pen. De zon deed haar best om de grauwe huizen met hun scheuren en weggeslagen brokken een beetje mooier te maken. Wat is dat hier al lemaal vreemd dacht de jongeman en hij kroeg het een beetje benauwd, voelde zich beklemd. Hij sloeg rechts een smalle zijstraat in en haalde diep adem, om die be klemming van zich af te zetten. Hij liep voorzichtig, alsof hij door het donker ging en er ieder ogenblik een afgrond voor hem kon gapen. Hij kwam in de straat, waar hij als kind gewoond had. Stap voor stap nam hij er woer bezit van. Met het hoofd een weinig ach terover zocht hij, als was hij een vreemdeling Jiler, op de onbeschadig de huizen of naast de deuromlijstin gen van de lege, nog overeindstaande gevels naar de huisnummers. Eenendertig, mompelde hij onder het voortgaan, dertig negenen twintig achtentwintig nu moet zevenentwintig komen. Voor een puinhoop bleef hij staan. Dat was dus vroeger zijn ouderhuis geweest. Even sloot hij zijn ogen, opende ze toen weer en staarde in de duistere holte van een kelderraam. (Wordt vervlogd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 18