Pater Rentmeester vindt het prettig werken in Suriname LIGA OUDERS VAN LEERLINGEN OP FEESTELIJKE AVOND BIJEEN NIEUW SCHOOLGEBOUW VOOR LAGER ONDERWIJS TERNEUZEN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1962 Behalve een verantwoord gehalte vitaminen, hoogwaardige eiwitten e.a. nutriënten, bevat Liga een gehele reeks mineralen voor een stevige ontwikkeling van beender- stelsel Krachtige Kost voor het Kind! Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve va der, behuwd-, groot- en overgrootvader JEREMIAS HEIJBOER, weduwnaar van Maria van de Reepe, In de ouderdom van 91 jaar. 's-H.-Areudskerke B. van de Reepe J. C. van Hekke- Heijboer M. D. van Hekke C. J. v. d. Velde- Heijboer G. M. Kole-Heijboer W. Kole J. C. A. v. d. Berge- Heijboer M. B. v. d. Berge Klein- en achter kleinkinderen 's-H.-Arendskerke, 2 april 1962. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 5 april a.s. op de algemene be graafplaats te 's-Heer- Arendskerke te 12 uur. Vertrek van het sterf huis om 11.45 uur. Met groot leedwezen geven wij kennis van het overlijden van on ze geachte presidente mevrouw E. M. BENEDER— BUNJES. Hervormde vrouwenvereniging „Wees een zegen". Baarland, 3 april 1962. Enige kennisgeving. Heden overleed zacht, en kalm, in het St.- Josephziekenhuis onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader JOHANNES HOUMES, weduwnaar van Jannetje Zuijdwegl, in de ouderdom van 90 jaar. Uit aller naam, K. C. Houmes. Vlissingen, 3 april 1962. Gravestraat 102. De begrafenis zal plaatshebben vrijdag 6 april a.s. om 2 uur vanaf Gravestraat 102. De overledene ligt op gebaard in de rouwka- ner van het zieken huis. ZEEUWEN IN SURINAME Buurjongens uits-Heerenhoek ontmoeten elkaar in Nickerie HERVORMDE SCHOLEN VLISSINGEN Cadeaus ter gelegenheid van 100-jarig bestaan „Nog eens gezellig onder elkaar", zo als ds. A. Th. Rothfusz het uitdrukte waren de ouders vau de leerlingen der hervormde scholen in Vlissingen dinsdagavond in het Vlissingse „Scheldekwartier" om daar op een feestelijke avond liet honderdjarig bestaan van de Vereniging tot be vordering van christelijk onderwijs in Vlissingen (in november vorig jaar) nog eens dunnetjes over te vie ren in intieme kring. Ds. Rothfusz opende de avond als voorzitter van het schoolbestuur met gebed en zang. Hierna bood de heer Joh. P. C. Ventevogel, voorzitter van de jubileumcommissie, een keur van geschenken aan de respectievelijke hoofden van de vier hervormde scho len in Vlissingen aan. Geschenken, die een welkome aanvulling vormden van de schoolinventarissen: een kaart van Zeeland, een stadsgezicht en een plattegrond van Vlissingen, alles eni ge honderden jaren oud en kostbaar, bovendien een fihnprojektor, films en dia's. Na deze feestelijke opening voerden leerlingen van de christelijke kweek school in Middelburg het blijspel „Het Eeuwig Misverstand" op van clc Engelsman J. M. Barrie, schrijver onder meer van „Quality Street" in een verttaling van Gerard Rekers. Het blijspel „Het Eeuwig Misver stand" dateert 'van 1905. In dit stuk, zoals in verscheidene andere, drijft Barrie licht de spot met de sociale toestanden in de hogere Engelse kringen aan het eind van de 19de eeuw en met de literatuur in die periode. „Het Eeuwig Misverstand" behandelt de terugkeer van een echt paar uit Indië, Robert Grey, een ge pensioneerde kolonel (aardige rol van Maurits Schoenmaker) en zijn vrouw Alice (goed getypeerd door Idelet Metselaar). Dit kolonialistenechtpaar heeft zijn kinderen lange tijd niet ge zien. Dochter Amy (fraaie rol van Lia Tielman) en zoon Cosmo (Jan Stol) hebben zich (uiteraard) van hun ouders een heel andere voorstel ling gemaakt. Het Eeuwig Misver stand dus, want ook de ouders had den zich de terugkomst anders voor gesteld. Dat leidt tot verscheidene verwikkelingen, waarin een vriend des huizes (Jan Goedhart) en een hartsvriendin van Amy (Paula Luit- wieler) nog een belangrijke rol spe len. Een kostelijk spel, dat de aan wezigen enige genoeglijke uren be zorgde. De heer P. A. Bouwense voerde de regie. Tot slot bood ds. Rothfusz de spelers als dank ca deaus en bloemen aan. Nieuwe voorzitter H.M.D.T. Tijdens de dezer dagen gehouden jaarvergadering van het Middelburgs Dilettantentoneel heeft de heer W. de Pagter zijn functie als voorzitter neergelegd. De heer De Pagter meen de, dat de tijd was aangebroken zijn functie aan een jongere over te dra gen nu de laatste jaren de vereni ging een verjonging heeft ondergaan door de toetreding van een groot aan tal jonge leden. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer A. Peeters, tot dusver secretaris. De heer Peeters werd in deze laatste functie opge volgd door mevrouw J. W. C. Adri- aaris-van liesteren. (Van onze correspondent te Suriname). Zorg en Hoop is één van de nieuwe wijken van de ziek snel uitbreidende stad Para maribo. Zij is opgebouwd uit moderne huizen met vaak grote tuinen en dit stempelt Zorg en Hoop tot een echte villawijk. Ook is er een fraaie moderne rooms-katholieke kerk opgezet en in de daarbij behorende pastorie ontmoet ten wij de uit Zeeland afkom stige pater Rentmeester, de missie-overste van de Obla ten in Suriname, die ons iets vertelde van zijn werk en het godsdienstig leven in het al gemeen in Suriname. Cornelis Rentmeester werd op 11 december 1909 in 's-Heeren hoek geboren. Reeds vroeg voelde hij zich aangetrokken tot het priesterschap en op 14-jarige leef tijd ging hij naar het Klein-Se- minarie van de paters Oblaten in het Belgische plaatsje Wareghem bij Kortrijk. Hij studeerde daar zes jaren en bezocht vervolgens van 1930'36 het Groot-Semina rie te Velaines bij Doornik, even eens in België. Na deze studie keerde hij naar Nederland terug als leraar aan het Klein-Seminarie in het Lim burgse Valkenburg. Hij bleef daar tot 1940. Daarna was hij ge durende de oorlogsjaren professor aan het Groot-Seminarie in Weert. Na de oorlog was hij ver volgens zeven jaar als kapelaan werkzaam in het plaatsje Haelen bij Roermond. Hieraan kwam in '52 echter een einde, omdat pater Rentmeester in dat jaar naar Su riname vertrok om daar te gaan deelnemen aan het missiewerk van de paters Oblaten. Deze Obla ten waren nog slechts enkele ja ren in Suriname werkzaam. Vroe ger hadden uitsluitend de paters Redemptoristen in de West gear beid, maar omdat zij gebrek aan mensen hadden, waren de Obla ten in 1949 te hulp gekomen. Naar Nickerie In oktober '52 kwam pater Rent meester met het K.N.S.M.-schip de „Cottica" in Suriname aan. Hij werd direct doorgezonden naar het district Nickerie. Hier kreeg hij tot taak het bedienen van de Hindostanen (immigran ten uit het voormalige Brits-In- tlië), die voornamelijk de rijstpol- ders rondom het plaatsje Nieuw- Nickerie bevolkten. In deze pol ders stonden vier kerkjes, waarin de pater afwisselend zijn diensten hield. Met een motorfiets hotste pater Rentmeester over de hobbe lige zandwegen door zijn gebied. Dit heeft hij tot april '54 volge houden; hij had toen in anderhalf jaar tijd ongeveer 15.000 km op de motor doorgebracht en er een nierkwaal van overgehouden. Dit maakte hem ongeschikt voor het werk in Nickerie en hij ging te rug naar Paramaribo. Nadat hij weer volledig was hersteld van de nieroperatie, die hij onderging, werd hij aangesteld als pastoor van de Fatima-parochie aan de Calcuttastraat in een van de ou de buitenwijken van Paramaribo. Tevens werd hij missie-overste van alle Oblaten, die in Suriname arbeidden. Deze Fatima-parochie was in 1951 door de Oblaten gesticht en omvatte naast een kerk ook een jongens- en meisjesschool. Onder de parochie ressorteerden ongeveer 6000 katholieken, voor namelijk Creolen (afstammelin- Jn de nieuwe stadswijk Zorg en Hoop in Paramaribo is ook een fraaie, moderne rooms- katholieke kerk opgezet. gen van negerslaven) en in min dere mate Hindostanen. „Nor maal wordt het werk in een pa- rocliie van die grootte verricht door drie priesters", vertelt pater Rentmeester, „maar wegens ge brek aan paters stond ik er alleen voor". „Wegens gezondheidsredenen ben ik in '56 naar Nederland terug gegaan", vertelt hij verder, „en werd daar aangesteld als rector van een kerk in Sevenum, een plaatsje in de Peel. Een half jaar later werd ik kapelaan in Rotter dam en ben dat twee jaar geble ven tot augustus '59. Toen vroeg men mij weer terug te gaan naar Suriname en daar voelde ik wel voor, omdat 't mij daar best was bevallen. En in oktober lcwam ik met het vrachtschip Artemis" voor de tweede maal in Suriname aan. Ik werd wederom missie- overste van de Oblaten en kreeg als residentie deze nieuwe paro chie in Zorg en Hoop. Deze bestaat uit een kei'k, een jongens- en meisjesschool en een mulo en telt ongeveer 4500 ka tholieken. Prettig werken Ofschoon de omstandigheden, waaronder in Suriname gewerkt moet worden vaak veel moeilij ker zijn dan in Holland, bevalt het pater Rentmeester uitstekend in dit land. „Vooral", zegt hij, word ik steeds weer getroffen door het medeleven dat de men sen je hier betonen. Men leeft bij voorbeeld sterk mee met het wel en wee van onze familie in Neder land en wanneer een van de pa ters met verlof gaat, wordt hij overladen met cadeautjes voor zijn familie". Als missie-oVerste bezoekt pater Rentmeester van tijd tot tijd de paters Oblaten, die elders in Su riname werken. Zo gaat hij af en toe naar Nickerie, waar zijn vroegere buurjongen uit 's-Hee renhoek, de pater Uiterhoeven de rooms-katholieken bedient. Soms ook gaat hij naar Wageningen. Onder de pater, die hier is gesta tioneerd, ressorteren ook drie In- dianenposten, twee aan de Nicke- rie-rivier en een aan de Corantijn. Dit laatste dorp, Washabo ge naamd, ligt 18 uren varen van Wageningen verwijderd, de tocht er heen wordt maandelijks met een eigen missieboot onderno men. „Ook een gebied rondom de Su- riname-rivier, van de dorpjes Domburg tot Phedra, ressorteert onder de Oblaten", aldus pater Rentmeester. „In deze streek lig gen o.a. het mijnstadje Paranam, waar de Amerikaanse onderne ming de Suralco bauxiet wint en Jodensavanne, een mislukte jood se nederzetting, waar nog de ruï nes van een synagoge en prachti ge marmeren graven zijn te vin den. Verder ligt in dit gebied Chatillon, waar de gouvernements melaatseninrichting is gevestigd. Naast Chatillon bestaan ook nog twee andere inrichtingen voor le pralijders in Suriname, namelijk een protestantse en een katholie ke in Paramaribo. De gevreesde lepra is echter de laatste jaren zo zeer afgenomen, dat deze beiden nog dit jaar zullen worden opge heven en allé patiënten voortaan naar Chatillon zullen gaan. Te vens behoren tot dit missiegebied nog de Indianendorpen Cassipora, Powakka en enkele anderen. Vele godsdiensten In Suriname, met zijn heterogene bevolking, bestaat op het gebied van het godsdienstig leven grote verscheidenheid. Volgens cijfers van het Centraal Statistiekbureau woonden er in 1959 naast de on- teveer 120.000 Christenen, rond 8.000 mohammedanen en een on geveer even groot aantal Hindoes in het land. Daarnaast waren on der de Chinezen nog een kleine 3000 aanhangers van de leer van Confucius en onder de joden ruim Advertentie Tijdens zijn verblijf in Nickerie reed pater Rentmeester in an derhalf jaar ruim 15.000 km op zijn motor over zandwegen. Hij hield er een nierkwaal van over. 300 Israëlieten. Van de Christelij ke godsdiensten telde de Rooms- ICatholieke Kerk ruim 52.000 vol gelingen (welk aantal reeds is gestegen tot 61.000), de Evangeli sche Broeder Gemeente had 46.000 aanhangers en de Ned. Hervormde Kerk en de evange lisch luthersen hadden resp. 13.000 en 6000 leden. „De r.-k. missie in Suriname is formeel gesticht in 1683", zegt pater Rentmeester. „Deze eerste poging mislukte echter en het heeft tot 1817 geduurd alvorens de missie opnieuw en nu voor goed werd gevestigd. Sinds 1852 staat aan het hoofd van de katho lieken in Suriname" een bisschop, die zijn zetel heeft in het bisdom Paramaribo. Vooral op het ge bied van onderwijs en medische hulp heeft de r.-k. missie veel werk verricht. Heden nog heeft de missie 76 scholen met rond 21.000 leerlingen en 15 internaten met ongeveer 900 kinderen, voor namelijk Hindostanen. Javanen en Boslandcreolen. Ook bezit de missie oa. een doofstom men- en blindeninstituut voor kinderen, waarheen ook patiën tjes van de Antillen gaan ven een ziekenhuis in Paramaribo met 2.10 bedden. Wanneer wij pater Rentmeester tenslotte vragen naar zijn plan nen voor de toekomst haalt hij de schouders op met een: „Dat we ten wij eigenlijk nooit precies. In 1964 hoop ik weer eens in Neder land te zijn, want «ij gaan om de vijf jaar met verlof en in dat jaar is het mijn beurt". IN SEPTEMBER OPEN Openbare school verhuist naar Van Steenbergenlaan Aan het einde van de komende zo mervakantie, dus omstreeks begin september van dit jaar, zal de nieuwe openbare lagere school aan de Van Steenbergenlaan te Ter- ueUzen officieel in gebruik wor den genomen. Dit heeft de voor zitter van do oudercommissie der school, ir. C. A. de Vlieger, dins dagmiddag aan een aantal geno digden meegedeeld tijdens een rondgang door het nieuwe gebouw. Deze nieuwe school heeft een ver dieping. Op de begane grond be vinden zicli op de uiteinden van het gebouw twee leslokalen met daar tussenin een ruime gemeen- schapszaal. Voor de school zelf, aan de zijde van de Van Steenbergenlaan, is een aparte hoofdenkamer, tevens on- derzoekkamer voor de schoolarts gebouwd met een tweetal kleed kamertjes voor de te onderzoeken leerlingen. Verder bevinden zich op de benedenverdieping een aan tal toiletten, een opbergkamer en eeu magazijn voor het bewaren van leermiddelen. Onder dit magazijn is een kelder ge bouwd, onder meer voor de cen trale verwarming. Op de eerste verdieping bevinden zich vier les lokalen waarvan twee in het mid den van het gebouw. Tussen de middelste lokalen en die aan de beide uiteinden van het gebouw zijn de hallen, trappen en een aantal toiletten. De school is zo danig ingericht, dat de leerlingen van de drie laagste en van de drie hoogste klassen aparte in gangen hebben. Vanaf de bovenverdieping heeft men voorlopig nog een aardig uitzicht op het in aanbouw-zijnde nieuwe zwembad. Overigens zal dit uit zicht in de toekomst door hoog bouw worden ontnomen. Achter de school zal een ruime speel plaats worden aangelegd. Veel groen Een fietsenbergplaats staat er al, terwijl ten noordwesten van het gebouw een speelweide is gepro jecteerd. De oostelijke rijkswater- leiding. die nu nog vlak achter de school ligt, zal binnen niet al te lange tijd worden gedempt. Aan de voorzijde worden nog groen stroken, boompjes, bloemperken en dergelijke aangelegd. De bouw van de nieuwe school is noodzakelijk geworden, omdat de zogenaamde „kopschool" aan de Walstraat, waarvan de helft nu nog door de openbare ulo en de andere helft door de openb. lagere school A wordt bezet, in de toe komst geheel nodig is voor het Dit, is het. nieuwe gebouw, waar de openbare lagere school A te Terncu- zen in september a.s. zal intrekken. De bouw van de nieuwe school aan de Van Steenbergenlaan was noodza kelijk, omdat de huidige school aan de Walstraat in de toekomst geheel nodig is voor het ulo-onderwijs. (Foto P.Z.C.) ulo-onderwijs. Voor het onderwij zend personeel en de scholieren van school A betekent dit straks in september dus een verhuizing. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN De heer en mevrouw PLANTEYDTWITMANS geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun dochter CATHELYNE. Middelburg. 3 april 1962. Scislaan" 2. De heer en mevrouw DE GREEF-GABRIËLSE geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter BRIG ITT A CHRISTINA FRANCINA. Zuid-Afrika, 21 maart 1962. 28 Arbuthnotstraat Amanzintoti (Natal). I. F. Rijkaard 40 jaar in dienst van Alberts De heer I. F. Rijkaard te Middelburg is gisteren hartelijk gehuldigd, omdat liij 40 jaar in dienst was bij de Mid delburgse houthandel v/h G. Alberts Lzn. en Co. N.V. Tijdens een bijeenkomst in het kan toor werd de heer Rijkaard, deskun dige bij de handel in waterbouwkun dig hout, toegesproken door direc teur C. M. Ghijsen, die de deskundig heid van de jubilaris roemde en hem daarbij dankte voor het vele werk, dat hij al die jaren in het belang van het Middelburgse bedrijf ver richtte. Namens de directie overhan digde de heer Ghijsen de traditionele enveloppe. Voorts werd het woord gevoerd door de heer A. van Dongen, adjunct-di recteur, en door de heer A. van Aart- sen, die de heer Rijkaard namens het personeel een herinnering aan deze dag aanbood. Collecte De collecte voor de stichting „Het Hoogland" heeft te Middelburg f 551,05 opgebracht. Vitaal en monter met de veelzijdige

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12