Meer infiltranten op Waigeo dan verwacht Moslimwijk van Algiers onder mortiervuur van O.A.S. PISTOLEN PAULTJE HELER VAN GESTOLEN WAPENS BOTEN VOOR DJAKARTA IN AMSTERDAM BVTLER KING SLAAT AAN HET RODDELEN DINSDAG 3 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Nieuwe wanhoopsdaad van geheime leger Poging basis voor guerillastrijd te vestigen mislukte De extremistische geheime legerorganisatie O.A.S. heeft gister avond in het kader van zijn sabotage-acties tegen het Algerijn se bestand de Algierse kasbali met mortiergranaten beschoten. Volgens welingelichte kringen zijn er verscheidene doden en ge wonden gevallen in de wijk waar het merendeel van de hoofd stedelijke moslims woont. De granaten ontploften omstreeks acht uur in drie straten van het drukbevolkte stadsdeel. Het was nog onbekend hoeveel mor tierschoten waren afgegeven. aanval die met luchtsteun was uitgevoerd. De leider van de operatie, de vele malen onderscheiden ex-kolonel Jean Gardes, was blijkbaaar aan zijn belagers ontkomen. Gardes is voor zijn aandeel in de generaalsopstand van april 1961 door een Parijs tribunaal bij verstek ter dood veroordeeld. Jacht op extremisten na overval I-Iet Franse leger maakte jacht op extremistische deserteurs die blijkens een zondagavond gepubliceerde ver klaring vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag enkele mili taire posten bij het halverwege Al- giers-Oran gelegen dorp Beni Bou- douane hadden overvallen. Het Franse leger maakte de overval van de in mohammedaanse of Franse gevechtskleding vermomde extremis ten pas bekend toen het duidelijk was geworden dat de poging van het ge heime leger om in het 30 mijl ten zuidoosten van Orleansstad gelegen dorp een basis voor guerillaoorlog- voering te vestigen, op een misluk king was uitgelopen. Guerillatactiek Het geheime leger had vorige week middels vlugschriften in Al giers bekendgemaakt dat het zijn tactiek zou wijzigen van straat gevechten naar guerilla-aetivitei- ten. De actie op Beni Boudouane was klaarblijkelijk geprojecteerd als een belangrijke zet in deze richting. Volgens het Franse leger waren 38 leden van het 100 man tel lende extremistenlegertje krijgs gevangen gemaakt bij de tegen- Paar dentweeling geboren Een Belgisch koudbloedtrek- paard van de landbouwer P. Dees te Dubbeldam heeft het leven geschonken aan twee veulens, een hengst en een merrie. Een geboorte van een paarden- tweeling is een zeldzaamheid. Moeder, dochter en zoon ma ken het uitstekend. V.S.hoop op hervatting geheim overleg Functionarissen van het departement van buitenlandse zaken van de V.S. gaven maandag uitdrukking aan de hoop dat president Soekarno er in toe -/.ou stemmen liet vooroverleg met Nederland over de kwestie Nieuw- Guinea te hervatten. Zij gaven commentaar op een pers bericht uit Djakarta waarin gezegd werd dat de Indonesische president waarschijnlijk wederom vertegen woordigers naar het vooroverleg zou afvaardigen, zulks in verband met druk van internationale zijde. Er werd de nadruk op gelegd dat 't State Departement tot dusver geen eigen informaties had ontvangen waarin het bewuste bericht bevestigd werd. Uit dezelfde bron werd evenwel gezegd dat de Verenigde Staten gaar ne zouden zien dat het geheime Ne derlands-Indonesische overleg, dat op 22 maart onderbroken werd, zou wor den hervat. De Westalgerijnse havenstad Oran werd gisteren opgeschrikt door de moord op drie Franse officieren. De plaatselijke extremisten van de O.A.S. hebben het de laatste tijd vooral gemunt op Franse mi litairen. Op de burger kleding van een der vermoorden was een papiertje ge speld met de woorden: „hier ligt een misdadiger die in dienst was van Rocher Noir" (het Franse re geringscentrum). Personeel van de staatsoliemaat schappij S.N. Repal heeft gisteren besloten zijn staking op het olieveld van Hassi Messaoud te beëindigen. De staking heeft een week geduurd. Een Frans bureau voor opïnie-onder- zoek heeft meegedeeld dat bij een onderzoek is gebleken dat een toene mend aantal Fransen niet meer ge looft dat de O.A.S. kan verhinderen dat de overeenkomst van Evian tot het staken van het vuren in Algerije wordt nagekomen. Eenenzestig pro cent antwoordde neen tegen vijfen veertig procent vorig jaar. Evenals op Gag Ook personeel luchtmacht naar N.-Guinea Van onze Haagse redactie). Indonesische infiltraties op en kele punten op Nieuw-Guinea blijken volgens onze informaties groter van omvang dan aanvan kelijk werd aangenomen. De omvang van de Indonesische groep, die meer dan een week geleden op het eiland Waigeo aan land is gegaan en die aan vankelijk werd geschat op on geveer dertig man, bedraagt volgens meer recente rapporten die bij de marine zijn binnen gekomen ten minste tachtig man. Er schijnen van deze groep door de hen ïn de wildernis achtervolgende mariniers enkele gevangenen te zijn gemaakt. Bovendien ontvangen nu onze strijdkrachten nuttige aanwij zingen van de bevolking van Waigeo over de Indonesische infiltranten. Het blijkt nu dat inmiddels ook een groep van ongeveer dezelfde grootte aan land is gegaan op het eilandje Gag, het uiterst westelijk gelegen eiland in de Nieuw-Guineagroep, waar kortelings een marinevaartuig met mariniers bestookt werd door een Mitchell-bommenwerper van de Indonesische luchtmacht. Dit eiland je is vrijwel onbewoond en er be vindt zich ook geen vaste militaire bezetting van Nederlandse kant. Het is dan ook niet duidelijk of de daar aan land gegane groep' Indonesische militairen wordt gehinderd door Ne derlandse strijdkrachten. Intussen worden in Nederland de voorbereidingen voor het uitzen den van troepen naar Nieuw-Gui nea in snel tempo getroffen. Het gaat daarbij om de uitzending van belangrijke delen van een batal jon infanterie, eenheden der lucht doelartillerie en luchtmachtperso- neel. Diefstallen op Schiphol De dienst. luchtvaart van de rijkspolitie heelt een vrij groot aantal op Schiphol gepleegde diefstallen onder meer van wa pens, opgelost. In verband daar mede zijn zaterdag en zondag achtereenvolgens aangehouden GELD MAART NIET GELUKKIG. Douglas Johnson, 'n 52-jarige neger conciërge uit Los Angeles die verle den jaar een doos retourneerde waar in 240 000 dollar zaten die van een gepantserde auto waren gevallen, kan geen werk vinden. Veel van de tienduizend dollar die dc eigenaar van het geld Johnson als beloning- liet, moest deze steken in de afbeta ling van een huis. „Sinds ik 't geld gevonden heb", aldus Johnson, „ben ik onder doktershan den. Het raakt mij dieper dan de rest van mijn gezin, omdat wanneer ik op straat loop, iedereen op me afkomt en me voor gek verklaart, omdat ik het geld heb ingeleverd". de Amsterdammer P. A. W., de employé op Schiphol K. de Am sterdammer A. N. en de even- j eens op de luchthaven werken de H. A. De Schiphol employé K. wordt als de dief beschouwd en H. is medeplichtig. Zij hebben een aantal gestolen wa pens verkocht aan de Amsterdam mers A. N. en W. Daaronder bevond zich het pistool waarmede de Ita liaanse zakenman Bruno Colombo me dio november in ons land werd ver inoord. De diefstallen uit de contai ners in het vrachtgebouw op Schip hol strekken zich over ruim een jaar uit. Het onderzoek ïn deze zaak is nog niet voltooid. De Amsterdammer P. A. W„ die zich zelf „Pistolen Pauwtje" noemt kwam regds eerder in het nieuws nadat be kend was geworden dat hij het pistool, waarmede Bruno Colombo werd vermoord, aan de indertijd in Amsterdam werkende Italiaan Ser gio Squazzardi heeft verkocht. De zich wapen-antiquair noemende W. werd vorig jaar veroordeeld wegens verboden bezit van pistolen en muni tie, die in zijn auto werden aange troffen bij het passeren van de Ne derlands-Duitse grens bij Kerkrade. W. en N„ die ervan verdacht worden de pistolen van de Schipholemployées te hebben gekocht handelen vrij ge regeld in wapens. Dat laatste is blijkbaar nodig om dat op Nieuw-Guinea maatrege len zijn getroffen om de straal vliegtuigen van de luchtmacht, die tot voor kort alleen van de basis op Bialc gebruik konden maken, ook elders landings- en startmo gelijkheden te verschaffen. In verscheidene legerplaatsen is de mogelijkheid tot het melden voor vrijwillige uitzending opengesteld, maar het staat vast dat ook dienst plichtig personeel zal worden uitge zonden. Deze eenheden zullen per schip gaan, vermoedelijk met voormalige emi- grantenschepen. Deze schepen bevin den zich echter op het ogenblik alle overzee, zodat nog niet vaststaat wanneer het eerste, schip zal vertrek ken, Het uit te zenden militair perso neel wordt op het ogenblik gekeurd en ingeënt. /T7T7" Wereldraad van Kerken dringt op ontwapening aan Het bestuur van de Wereldraad van Kerken (W.C.C.) heeft op alle rege ringen en kerkgenootschappen aan gedrongen te streven naar een doel matige ontwapening. In een verklaring die op een be stuursvergadering in Geneve is op gesteld, zegt de W.C.C. dat „een zeer precaire vrede rust op de geduchte en onstabiele weegschaal van angst". De raad doet op alle regeringen een beroep om: geen proeven met kernwapens meer te nemen en in te stemmen met een stelsel van informaties en veri ficatie opdat alle bij verdrag aange gane verplichtingen worden nageko men. Voorts te gaan aandringen op po sitieve overeenkomsten betreffende bepaalde gebieden waar spanningen heersen en betreffende allerlei ontwa peningskwesties en het vreedzame gebruik van de ruimte. „Berekende risico's te aanvaarden, waarmee ontwapening zal worden bevorderd zonder dat de internationa le veiligheid noch de mogelijkheid van informatie en verificatie wordt geschaad". Fik mogelijk aanknopingspunt om tot ontwapening te geraken aan te grijpen. liet zangduo The Blue Diamonds treedt overmorgen de kazerne bin nen om de militaire dienstplicht te vervullen. Foto: gitaarexercitie voor een kazerne in Doorn. Soekarno dankt Peking voor steun aan Indonesië President Soekarno van Indonesië heeft gisteren gezegd dat Indonesië „zeer dankbaar" was voor de steun die de volksrepubliek China heeft ge geven aan Indonesië's strijd om het bezit van Nieuw-Guinea. Hij verzekerde China van Indonesië's steun bij de aanspraken van het re gime in Peking op Formosa, zetel van de Nationalistïsch-Chinese regering. Soekarno, die een brief beantwoordde van de president van China, Lioe Sjao-Tsji, zei „De indonesische regering en het In donesische volk zijn zeer dankbaar jegens de regering en het volk van China, wegens de steun die zij geven aan de rechtvaardige strijd om het bezit van West-Irian. De Indonesi sche regering en het Indonesische volk geven nogmaals uitdrukking aan de verzekering dat ze steun zullen geven aan de aanspraken van de •volksrepubliek China op het haar on vervreemdbare gebied van Taiwan (Formosa). Hot Duitse vrachtschip Diissel- dorf", dat zondag komende uit Bremerhaven, is gemeerd bij de Nederlandse stoomvaart maatschappij „Oceaan" aan de Borneokade in Amsterdam vervoert aan dek twee motor patrouilleboten, bestemd voor Indonesië, aldus een groot lan delijk ochtendblad. Het schip zou in de loop van maandag vaar Djakarta vertrekken. De foto toont een van de boten aan dek van de „Diisseldorf", een schip van de Hamburg-Ameri- ka-Linie, in de Amsterdamse haven. Het Wereldgebeuren Revolutie Generaal Zareddin heeft vorige week in Syrië de macht in han den genomen. Hij zond de zacht- moedig-conservatieve heer Nazem el Koedzi met zjjn regering naar huis en hij ging op zoek naar nieuwe mi nisters. Datzelfde gebeurde ook bij vorige militaire coups in Syrië en niemand verbaasde zich dus over de- activiteiten van generaal Zared din. In een land waar de gemiddelde le vensduur van een regering zes maan den is en waar om de paar jaar een staatsgreep wordt georganiseerd, staat het volk meestal wat onver schillig aan de kant als er weer een staatsgreep aan de gang is het kijkt rustig toe. Maar na de staats greep van Zareddin werd de rust al spoedig een beetje benauwend voor de generaal. Uit dc „burgersamenle ving" wilde niemand met hem samen werken voor het vormen van een nieuwe regering. Alle bestaande poli tieke partijen lieten verstek gaan en zo kon zich in Damascus het onge wone verschijnsel voordoen, dat een generaal een staatsgreep had ge pleegd, maar dat hij geen ministers kon vinden, die bereid waren zijn po li tiek-economische denkbeelden als richtsnoer te nemen voor het beleid van een nieuwe regering. De bezwaren van de generaal te gen het bewind van Koedzi zijn intussen Wel duidelijk geworden. De heer Koedzi stond aan het hoofd van een echte parlementaire regering, die de meerderheid van het volk ach ter zich had. Die parlementaire rege ring was tot stand gekomen na een opstand in september 1961 toen Sy rië zich afscheidde van Egypte. Alle politieke partijen waren zes maanden eleden voor die afscheiding van Igypte en in meerderheid waren de partijen ook tegen de onteigeningen en socialiseringen, welke door Egyp tische ambtenaren in Syrië waren doorgevoerd. President Nasser van Egypte noemde destijds die nationa liseringen „Arabisch socialisme". Welnu de heer Koedzi begon als mi nister-president in ijltempo de ont eigende bedrijven terug te geven aan de oorspronkelijke eigenaars. Dat verwekte grote vreugde bij die eige naars in de steden Aleppo en Da mascus, want zij meenden opnieuw een grote rol te kunnen spelen in het economisch leven van het gehele Midden-Oosten. Onder het regime van de Egyptenaar Nasser waren zij gedegradeerd tot „managers", die verantwoording schuldig waren aan staatsambtena ren en het waren ambtenaren, die de import- en exporthandel dirigeerden. Generaal Zareddin meent, dat Koedzi met zijn teruggeven van de bedrijven wat te hard van stapel is gelopen. De generaal wil weliswaar geen terugkeer naar de Verenigde Arabische Republiek (Egypte), maar hij wil onder super visie van het leger toch het staats toezicht op het bedrijfsleven handha ven. Gisteren (maandag) zocht hij nog naar een regering, die bereid was de grotere bedrijven opnieuw te na tionaliseren. Hij kreeg wel sympathiebetuigingen van enkele vakverenigingen, die zich uitspraken tegen „de reactie en de imperialisten" maar dat was voor Zareddin toch. niet genoeg. Inmiddels openbaarde zich onder de officieren van het Syrische leger een pijnlijke tweespalt, die minder lag op economisch dan wel op militair-poli tiek terrein. Syrië zou eigenlijk een soort scha kel moeten zijn tussen Egypte en Irak, maar in werkelijkheid is het een twistappel tussen deze beide Arabische landen. Nu zijn er in het Syrische officiers korps twee stromingen. De ene stro ming wil militair en politiek nauw samengaan met Egypte al behoeft dat niet in de vorm van een verenig de republiek te zijn en de andere stroming wil nauw samengaan met de „zusternatie" Irak. Het pijnlijke is, dat de huidige regeerders van Irak en Egypte elkaar nauwelijks het licht in de ogen gunnen. Toen dan ook twee dagen geleden bleek, dat generaal Zareddin toch wel voor Irak zou kiezen, kwam een deel van het officiers korps daartegen in verzet. Gisteren maandag was dat verzet nog gaande en het was niet duidelijk welke stroming in Syrië de overhand zou krijgen. Wel was het duidelijk, dat bij deze militaire twist, de burgerij een afwachtende houding blijft aannemen. Er heerst in Syrië wel verwarring, maar er zijn tot nog toe geen gevechten aan de gang. Slaagt Zareddin in zijn opzet, dan zal Syrië vermoedelijk'voor langere tijd een militaire-dictatuurstaat wor den en dan zullen de relaties met West-Europa. Waarmee dan gezegd teruggedrukt worden. Slaagt hij niet en krijgen de pro- Egyptische officieren het heft in han den dan is dat evenmin prettig voor West-Europa. Wtarmee dan gezegd wil zijn, dat de huidige revolte in Syrië een heel vervelende zaak is, waaruit nog veel onaangenaamheden kunnen voortkomen. Havezate „De Klencke" De onlangs overleden mevrouw E. J. Goddard--van der Wijck, heeft in haar testament bepaald, dat een van de weinige gaaf bewaarde Drentse havezaten, namelijk het huis „De Klencke" te Oostei'hesselen, met bij behorende boerderijen, bossen, heide en cultuurgronden, eigendom wordt van de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten in Amsterdam. De havezate waarvan bekend is, dat ze reeds in 1200 bestond, is thans als vormingscentrum in gebruik bij de Nederlandse Hervormde Kerk, BOEKJE OPEN OVER BRITSE HOF Balorige bui maakt tong los De huisknecht die eens in dienst is geweest van de her- tig van Windsor en koningin Elizabeth van Engeland, heeft beloofd dat hij het alle maal eens haarfijn op schrift zal stellen. Paul Tanfield van de roddelru briek van de Londense Daily Mail, heeft de ex-butler, Ernest King, laten zeggen, dat hij zijn memoi res te boek gaat stellen, uit balo righeid „om het droog stuk brood" dat hij nu eet. King wordt niet getroffen door een recent verbod voor bedienden van pex-sonen van koninklijke bloede, om van hun dienstjaren uit de school te klappen. Hij ging met pensioen vóór 1959, toen het ver bod werd ingesteld. King heeft al een voorproefje ge geven van wat liefhebbers van bet intieme leven van koninklijke per sonen te wachten staat. Zo zal hij vertellen dat toen de tweede we reldoorlog uitbrak, de hertog van Windsor op zijn dak in een Schot se kilt heen en weer liep, de doe delzak bespelende. Hij zal vertellen over het huwe lijksleven van de hertog en zijn meerdere malen gescheiden vrouw, mevrouw Simpson. Vol gens King had de hertogin graag altijd een eerste viool willen spe len als revuester, maar ze was te wispelturig en wilde de andere dag weer iets anders. „Ik vrees dat ze bijzonder weinig afwist van huishoudwerk", aldus de ex-but ler. King zal de goegemeente mee delen hoe hij in koninklijke dienst kwam in de huishouding van ko ningin Elizabeth die toen nog kroonprinses was en pas getrouwd met de hertog van Edinburg. Hij was aangenomen, aldus "King, omdat hij dc enige niet bij een vakbond aangesloten paleisbutler was. „Ik meen te weten dat dc vakbondsbutlers soms verlegen heid veroorzaakten. Koning George de zesde moest enkele malen een kondwaterbad nemen, omdat alleen een vak- bondslid bij de verwarmingsketels mocht komen", aldus King.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3