im\m Almanak Uit vroegere vliegloods groeit thans nieuwe jachtwerf Veere JEUGD VAN 'S-HEERENHOEK PLANTTE JONGE BOMEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 APRIL 1962 Primeur: service-station voor zeil- en motorboten VLAK BIJ DE ingang van het Kanaal door Walcheren in Vee- re, in de onmiddellijke nabijheid van het Veerse Meer, groeit thans uit de voormalige vlieg- loods de nieuwe jachtwerf Vee- re, een project van het ingeni eurs- en adviesbureau Taus- seheepsbouw N.V. uit Haarlem. De werf, waarvoor de opening gepland is op 1 mei a.s., zal - zo bleek uit een toelichting door de heer E. C. Keur, lid van het ingenieurs- en adviesbureau ruime staÜings- en reparatiefa ciliteiten bieden, waarbij voorts nieuwbouw van jachten op het programma voorkomt. De jachtwerf Veere brengt tevens een volgens de heer Keur Ne derlandse primeur: de werf zal het eerste watersport-servïce- station krijgen, niet alleen voor Nederlandse, maar ook voor buitenlandse watersporltóèrïs- ten. Dank zij de oprichting' van dit ser vice-station wordt het mogelijk om zeil- en motorboten per trailer of auto tot bij het water te bren gen. De watersportliefhebbers rij den dan tot op het 15 meter brede platvorm van het station, waar een kraan de boten in het water zet en ze er later ook weer uit tilt. Enkele Nederlandse jachtha vens zijn ook wel met een derge lijke kraan uitgerust, maar die is veelal uitsluitend voor de leden bestemd, terwijl men in Veere dus straks ook Belgische, Duitse, Franse enz. zeilers kan helpen. Voorts biedt de werf in Veere de normale jachtservice. ALLEN ééN. De afdeling West Zeeuwscli-VIaan- deren van de Zuid Nederlandse Bond van Duïvenliouders heeft alle bij deze bond aangesloten duivenmelkers het juiste voorbeeld gegeven: in een tijd, 'dat de bond door tweedracht en ver snippering wordt bedreigd, hebben de vijftien verenigingen in deze afde ling besloten nauw samen te werken. Vluchten van rond de tweeduizend duiven zullen voortaan dan ook geen uitzondering meer zijn. Omdat het lang geen sinecure is in dergelijke wedstrijden met een kampïoensduif naar vóren te komen, heeft men be- GEBAAR.,.. Het is nu bijna een week geleden, maar toch blijven de stembus-beleve nissen zo hier en daar nog opduiken. In een dorp in West Zeeuwsch-Vlo,an deren verklaarde een man zich bereid om de in zijn omgeving wonende be jaarden per auto naar het stembu reau te rijden. Het aanbod werd traag geaccepteerd. Op de terugweg vervoerde onze man maar liefst zes kiesgerechtigdendie hun stemplicht met overgave hadden vervuld. Er heerste een tevreden stemming, maar toen een der bejaar den vroeg of buurman even wilde stoppen bij het eerstvolgende café, keek hij toch een beetje bedenkelijk. „Om er nou een féést van te maken, lijkt me ook weer overdreven'"pie kerde hij, maar goed, hij stopte, 't Viel mee. Er stapte maar één pas sagier uit en die vroeg nog of buur man even wilde wachten. Even later was de cafébezoeker weer terug en toen ontwikkelde zich in de auto een heel debat over het omslaan run één gulden over zes man Buurman begreep er ■weinig van, tot dat hem een pakje sigaretten werd aangeboden. Hij heeft het. in dank geaccepteerd. Volgende keer rijdt hij weer. Niet vanwege het pakje sigaretten overi gens, maar toch wel een beetje van wege hel gebaar. Want daar gaat het raak om. Méér dan om het geschenk. De Veerse werf zal ruime' gelegen heid bieden voor stalling, overdekt voor schepen: tot circa 12 meter, on overdekt voor grotere schepen. Voorts wordt 'een werkplaats inge richt van 70 bij 18 meter, er komt een kantoor en tenslotte een show room van 1612 nieter lang voor het tonen van eigen boten en mogelijk van geïmporteerde schepen. 3 hellingen Aan de achterzijde van de werf (rich ting haveningang) is men thans be zig aan de bouw van drie wagenhel- lingen van 10 meter lang en 5 meter breed voor het droogzetten van sche pen tot een maximum lengte van 15 meter en een gewicht tot ongeveer 25 ton. I-Iet transport op deze hellingen, waarvan de eerste voor het aanstaan de seizoen gereed zal zijn, geschiedt via een rails. Naast de hierdoor ontstane reparatie- Snogelijkheden zal er vervolgens rui me aandacht besteed worden aan 'nieuwbouw van stalen, houten en po lyester jachten. Met name voor de polyester jachten ziet de heer Keur een goede toekomst, speciaal op de "randmeren, zoadt de werf besloten heeft tot een sériebouw van dergelij ke boten. Politie Souburg maakt jacht op drie honden Drie honden hebben maandag een enkele weken oud lam van de molenaar C. Kasse te Sou- 1 burg doodgebeten. De rijkspo- litie werd ?S middags gewaar- schuwd, dat op het weitje van I de molenaar, op het vroegere I vliegveld achter het Ambone- .zenkamp drie honden achter de schapen en lammeren aanjoe- -gen. Toen dc politiemensen ter r plaatse arriveerden bleek reeds öfen lam het slachtoffer te zijn geworden. De politie maakt .momenteel jacht op de honden, die waarschijnlijk in Souburg thuishoren. sloten deze kampioenschappen naar waarde te honoreren. Om hiervoor de benodigde gelden ter beschikking te krijgen organiseert de afdeling op 7 en. 21 april respectievelijk te Schoondijke en Oostburg een verko ping van jonge duiven. RADIO. Eveneens uit Zeeuwsch-Vlaanderen komt het bericht, dat het bekende accordeonorkest „Flandria", dat onder leiding van de heer Anthonis- se reeds enkele jaren zulke goede prestaties levert, weer in de huiska mer kan worden begluisterd. Dins dagavond om: half zes lcoint „Flan dria"- namelijk-met -een uitgelezen programma voor accordeonmu ziek vooi' de Avro-microfoon. HAVENNIEUWS. Afgelopen week vrijdag was voor Kamperland een belangrijke dag. Nadat ei- geruime tijd aan de verbetering van de haven was ge werkt, liep vrijdagavond de eerste coaster Kamperlands haven bin nen. Het was de „Fiducia" uit Overschie, die aardappelen kwam laden voor Engeland. 10 x 10. Een ZwiiwZijpc zonder 10 x 10 nieuwtje is. de Laatste tijd bijna on denkbaar en ook voor vandaag is er weer-een.-berichtje over de Anti- Hongeraetie'. Ditmaal kómt het uit Lew.edorp, waar het comité met recht .bijzonder tevreden is over de einduitslag van de vele acties, die men gevoerd heeft. De eindopbrengst bedraagt namelijk niet minder dan f 902. X APRIL. Eveneens bijna ondenkbaar was de mededeling van een Vlissingse abon nee, die aankondigde dat het voor jaar is begonnen. Hierbij baseerdel deze lezer zich niet op het weer, maar op' de aanwezigheid van een ooie vaarsechtpaar in de tuinen aan de Tooroplaan in Viissingen. De man had goed gezien: er is een ooievaars- echtpaar in een nest boven in een paal. Tot onze teleurstelling echter geen echte, maar een stenen paar. De eerste werkelijke tekenen, dat het voorjaar is begonnen moeten dus nog kómen. Of was het hier een enigszins verlate april-grap? Groots beplantingsplan met 15.000 bomen en struiken De jeugd van 's Heerenhoek heeft maandagmiddag voor de eerste aanzet gezorgd van een „gordel van groen", waarin deze Beveland- se gemeente binnen enkele jaren zal zijn gevat. Als onderdeel van een groots beplantingsplan hebben de leerlingen van de hoogste klas sen van de katholieke jongens- en meisjesschool gistermiddag 57 jon ge, buigzame eiken en essén ge plant. (Uitgerust met een forse spade en een paar stevige laarzen aan 'de voe- .ten bestormdende .jongens, en 'meisjes even na twee uur de op dat moment nog kale stroken ■grond in' het nieuwe uitbreidings plan in de buurt van de kerk. Met enthousiasme wijdden zij zich aan hun taak: in de reeds te voren ge graven putten plantten zij voor zichtig de jonge boompjes. Uiter aard onder toeziend oog van des kundige planters van de Grontmij Regen en wind konden bet enthou siasme van de - jeugd niet tempe- Inzaai drooggevallen gronden Veerse Meer Op dc onder de Noordbeveland- se oever ter hoogte van de Onrustpoldei' drooggevallen gronden in het Veerse Meer is men momenteel bezig met het inzaaien van gerst, kool zaad. klaverzaad cn graszaad. In het najaar van Ï961. was hier reeds, op een oppervlakte van 185' hectare rogge inge zaaid. Deze inzaai ging echter hoegenaamd geheel door ver stuiving verloren: slechts een gedeelte van vijf hectare bleef behouden. De nieuwe inzaai woi'dt met een strolaag afge dekt om verstuiving te voor komen. Het werk wordt uitge voerd door de Nederlandse Hei demaatschappij. OPENING GEPLAND OP 1 MEI A.S.: BEGIN GORDEL VAN GROEN NOTA NAAR DEN HAAG BELGISCHE VOORSTELLEN SCHELDE-RIJNVERBINDING Volgens hel Algemeen Handels blad heeft The Times uit Brus sel gemeld, dat de Belgische re gering aan de Nederlandse re dering een nota heeft aangebo den betreffende de Sclielde-Bïjn- verbinding. De voorstellen die in het memoran dum zijn vervat, zijn min of meer in overeenstemming met hetgeen door de Rotterdamse en Antwerpse Ka mers van Koophandel werd overeen gekomen. De voorstellen, die volgens de nota het minimum zijn waarmee de Belgische regering genoegen zou willen nemen, voorzien in: Een kanaal op Belgisch grondge- gebied tussen Antwerpen en Zand vliet bij de Nederlandse grens, waardoor de Schelde hoofdzake lijk door zeeschepen zou kunnen worden bevaren. Een golfbreker om de Wester- schelde toegankelijker tc maken voor de kleine vaart. 3. Een grote sluis in de Kreekrak- dam voor de duwvaart, die dan verder de Eendracht en een te graven kanaal naar het Volke rak zou volgen. Op het ministerie van buitenlandse zaken.werd aan het Algemeen Han delsblad maandagmorgen meegedeeld dat de nota nog niet was ontvangen. Recreatie Veerse Meer In het artikel over het Veerse Meer in de krant van maandag is onver meld gebleven, dat de gemeente Vrouwenpolder volgens de nieuwe ontwerp-gemeerischappelijke regeling 7 zal betalen als aandeel in de al gemene kosten. Abusievelijk was tweemaal vermeld: „Veere 7 Men zal begrepen hebben, dat hier in het tweede geval werd bedoeld „Vrouwenpolder 7 KUNST ,,Een vrije dag" Goes, „De Prins van Oranje"; Toneelgroep „Ensemble". HET TONEEL- en televisiegezel schap „Ensemble" heeft voor de op voering van „Een vrije dag" van de Deen Leek Fischer heel wat mensen op de been moeten brengen, maar het heeft dat kennelijk met liefde ge daan. Het gold hier immers de jubi- leumvoorstelling van Magda Jans- sens, de „Nederlandse Vlaamse", die nu niet minder dan zestig jaar op de planken staat. Om het maar direct te zeggen: voor dit respectabel jubileum hadden wij de actrice Magda Janssens gaarne een ander, inhoudsvoller stuk toege dacht dan deze brave, huisbakken historie over een huisbakken moeder en huisvrouw, die het middelpunt heet te zijn van een soort familie Doorsnee, met flinke zoons en het leven bevende dochters, pinnige schoondochters en een in feite o, zo brave huisvader, die o wee, o wee een heel klein beetje door de knieën gaat voor een uitgeslapen gar derobejuffrouw. Moeder (Magda) Mariekrijgt op een gegeven ogen blik schoon genoeg van het alsmaar de kloek spelen over haar kuikens. Ze komt tot de conclusie dat ze heel haar redderend en slovend huwe lijksleven nog nooit een dag voor zichzelf heeft gehad en ze neemt de benen. Om één vrije dag te nemen. Leiden uiteraard iii last. Plotseling mist iedereen Moeder (jawel, met een hoofdletter) en iedereen verwijt ieder een dat het zo ver heeft kunnen ko men. Waarop in heel zwart en heel wit allerlei goed en kwaad aan het daglicht komt. Om enige psychologi sche diepgang heeft Fischer zich geenszins bekommerd. Hij nam de geijkte, clichématige karakters en die staan dan ook hup twee, kant en klaar, op de planken. In een ver moeiende hoeveelheid flash-backs, die het hoe en waarom van moeder Ma ria's morele kater duidelijk moeten maken. Nee. geen stuk een jubileum me vrouw Magda Janssens waardig, hoe wel zij het volgens het programma persoonlijk „een fijn stuk" vindt: ..een les voor elke man en vrouw". Het zij zo. En gezegd dient te wor den. dat zij de. moederrol overtuigend vertolkte, z'oals ook Rob Milton voor een geloofwaardige huisvader zorgde. Vakbekwaam toneei. gaaf. maar meer beslist niet. De vele bijrollen, die wij onvermeld zullen laten, wer den dóór de „Ensemble"-leden naar behoren gespeeld, legen decors die meer doeltreffend dan smaakvol wa ren. Joseph Carl tekende ervoor. Jan Retél voerde de regie, met begrip voor de nogal oubollige strekking van deze „Vrije dag". De opvoering stond onder auspiciën van de stichting Algemene Kunst kring Goes en aan het slot was het de N.V.V.-bcstuurder. de heer C. Hoek, die namens de (arbeiders) kunstkringen in Zeeland en als be stuurslid van de Stichting Cultuur spreiding Zeeland een kort hulch- gingswoord sprak. Als stoffelijk blijk van waardering mocht dé jubile rende actrice een fraaie mand met fruit en een tegel van de stad Goes in ontvangst nemen, terwijl de overi ge leden van het gezelschap Zeeuwse hoterbabbelaars mee naar huis kon den nemen. Een vriendelijk slot van een vriende lijke voorstelling, die overigens door een vrij talrijk publiek wel gewaar deerd weid. v. B. Met grote ijver en enthousiasme plantten deze s-Heerenhoekse jon gens hun boompje. (Eolo P.Z.G.) Eén was er, die bij het zien van dit enthousiasme in de handen wreef: burgemeester R, O. M. Waelput. Want het boomplanten had een speciale bedoeling. De jeugd leert op deze wijze inzien, dat de boompjes bepaald niet geplant worden om weer zo spoedig mo gelijk te worden „gesloopt". De zorg, die de jongens en meisjes aan hun plantmateriaal besteed den, deed het beste verwachten voor de toekomst. Het is immers zaak, dat de jeugd de jonge bomen niet meer zal uitkie zen als objecten van hun verniel zucht, want 's-Hecrönhoek gaat dit jaar niet minder dan bijna 15.000 bomen en struiken planten. Gemeente en particulieren o.a. de kerk werken in deze nauw samen. Deze samenwerking is er de reden van, dat de Grontmij, een beplantingplan voor vrijwel bet gehele dorp heeft kunnen op stellen. Een plan, dat na voltooi ing de aantrekkelijkheid van 's-Heerenhoek als woorigemeente zal verhogen. Als de natuur wil meewerken. zal 's-Heerenhoek over enkele jaren in een gordel van groen zijn gevat in voorjaar en zomer. Dc jeugd van 's-Hee renhoek kan zich er dan op voor staan hieraan, eén kleine, maar be langrijke bijdrage te hebben gele verd. VEEL WIND. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige tot storm achtige zuidwestelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN. 4 april Zon op 6.10 onder 19.1.7 Maan op 6.26 onder 18.52 Vijf kunstenaars uit de provincie Utrecht Middelburg', Kunst/aal Van Ben- tliem en Jutting. Rijk gevarieerd en intiem van sfeer is de tentoonstelling die nu ruim een week in de kunstzaal Van Benthém en Jutting te Middelburg is te be zichtigen en dat nog zal zijn tot 9 april. Rijk gevarieerd: men vindt er schil derijen en plastieken naast potterie, weef- en edélsmeedwerk. En het zijn deze laatstgenoemde zaken die, eer der in het vlak van de kunstnijver heid liggend, de expositie een intieme sfeer geven. Van deze vijf Utrechtse kunstenaars is de schilderes van het gezelschap, mevrouw J. de Recht-de Graaff, zeker de belangrijkste. In de expositie do mineren haar doeken zowel door aan tal als kwaliteit. Met een harde mannelijke toets, sterke actieve kleu ren en levendige composities heeft ze haar doeken tot een altijd boeien de en vaak sfeervolle belevenis ge maakt. Hetzelfde geldt voor haar krachtige tekeningen, zeer direct van opzet en zeggingskracht en persoon lijk van compositie. Minder sterk zijn haar gouaches die te veel een herhaling op een van kleur wisselend fond zijn. Van haar schilderijen moet zeker het doek „Dordrecht" worden genoemd, een wat dromerige ver smelting van blauw-violetten en paars in een huizencompositie die naar het destructieve nijgt. Zeer le vendig en feestelijk van kleur zijn de beide „Havens van Marseille" en het doek „Les Baux". demonstreert dat de schilderes het ook wel in een verder gaande materiaalbehandeling zoekt en de verfkorrel in een per soonlijke toets weet uit te bulten. De plastieken van de jeugdige beeld houwer Wouter Maters uit Utrecht zijn buitengewoon sterk en-gevoelig •van lij", "iet een uitgebalanceerde spanning in de contouren. Goed is dit te zien in zijn „Ruiter", „Jockey" en „Stier". Een rUpe en zeer doorleefde indruk maakt zijn brons „Moeder en kind". Zijn verzameling penningen is inte ressant en vooral de geboortepenning is origineel, zelfs geestig. Het werk van de pottenbakster me juffrouw Marianne Francken is sterk vertegenwoordigd. Een grote ver scheidenheid van vazen, potten, scha len en knollen bewijzen baar volko men vertrouwd zijn met het métier. Tenslotte moeten nog vermeld liet interessante edelsmeedwérk van me juffrouw N. van der Chljs uit Amers foort, die bovendien enkele mineralen tentoonstelt en het weefwerk van mevrouw Van Seventer-de Snoo uit Zeist dat weinig kleurènfantasie toont maar in ieder geval het geheel van een gezellige stoffering voorziet. De nieuwe jachtwerf te Veere is in aanbouw. Öp de foto cle graafwerk- zamiheden aan de helling. Wat er verder gebouwd wordt hangt voor het belangrijkste deel af van de aanvragen. Wel is de jachtwerf Veere van plan om een boot te brengen, die speciaal voor de Zeeuwse wateren ge schikt is. Over vorm en afmetingen kon de heer Keur ons evenwel nog niets- meedelen. De polyesterboten worden thans gebouwd op de jacht werf Handogart in Haarlem, waar de liefhebbers kunnen kiezen uit de Jol- junior. de Flying-junïor, een roei-vis- vlet en verschillende types kano's. In de naaste omgeving van de nieu we werf wordt zo die er niet al is ruime parkeergelegenheid gescha pen, terwijl er voorts aan een stei ger van ruim 100 meter lang riiime meermogelijkheden komen. Dienstchef van Belgisch loodswezen naar Antwerpen Opvolger is oud-Vlissinger Met ingang van 1 april is de dienst chef van het Belgisch loodswezen te Viissingen de heer M, de Clercq, be noemd tot directeur van het loods wezen te Antwerpen. Tot opvolger van de heer De Clercq te Viissingen is benoemd de lieer F. Rubbcn, loons-: schipper te Oostende. De lieer Rub- ben is oud-Vlissinger. Met een receptie zal de lieer De Clercq op 14 april afscheid nemen van zijn collega's en vrienden in Viissin gen. De benoeming van de heer De Clercq tót directeur van het loods wezen te Antwerpen is nog niet offi cieel, maar verwacht wordt dat deze binnenkort per dienstorder bekend zal worden gemaakt. Begin van brand in landbouwhuishoudschool Maandagmorgen is er begin van brand ontstaan in de landbouwhuis- houdschool te Kortgene. In het naai- lokaal op de bovenste verdieping was door oververhitting' van de kachel waarschijnlijk ten gevolge van do harde wind de houten betimme ring" gaan smeulen. Toen de directri ce, mejuffrouw I. den Engelse, om negen uur de schooldeuren opende, kwamen grote rookwolken haar tege moet. Zij alameerde de brandweer,; die spoedig ter plaatse was. Door de' houtbetimmering' van de wand te trekken, hadden de spuitgasten het j karwei spoedig geklaard. Nieuwe geref. ulo te Middelburg aanbesteed De uitslag van de aanbesteding voor. de bouw van de nieuwe geref; ulo te: Middelburg .luidt als volgt: 1 A. C. Haak. Oost-Souburg 322.207 2 A. Blankenburg, Nieuwdórp 326.730; 3 J. v. d. Linden, Kloetin- ge 329.000: 4 aann. bedr. De Muijnek en Petri te Viissingen 333.200: 5 aann. mij. De Kóndof" N.V. te Amsterdam 343.500; 6 L. de Jong, Viissingen 348.280; 7 A. J. de Kok, 'Bergen op Zoom 356.400 8 aann. bedr. P. Hoppenbrouwer te Bergen op Zoom 362.800; 9 NV aannemingsmij. A. de Kok en Zoon te Bergen op Zoom 366.600; 10 aann. bedr. P. C. Stoffers te Hooger- heide 367.300; 11 J. M. Goedemond te Viissingen 368.000: 12 Kortewegs Bouwmij NV te Breda 369.000. Lezing over „Mens in het Verkeer" voor Zeeuwse E.H.B.O.'ers Op een bijeenkomst voor de Zeeuwse E.H.B.O.-afdelingen zaterdagmiddag in Middelburg sprak de chirurg dr. J. J. Okker over „De mens in het verkeer". Dr. Okker vertelde hierin de Zeeuwse E.H.B.O.'ers, dat in te genstelling tot de slachtoffers bij be drijfsongevallen, de slachtoffers in het.verkeer altijd over hun gehele li chaam verwondingen oplopen. Hij gaf vervolgens voorbeelden van eerste hulp en behandelde verder de ver schillende oorzaken van verkeerson- i gevallen, zoals te hoge snelheid en alcoholmisbruik. Er bestond veel be-, langstelling voor zijn lezing. De ver zamelde E.H.B.O.'ers in een zaal van het Middelburgse City-theater waren aan het begin van de avond welkom geheten door de heer J. Polderman, voorzitter van de afdeling Middelburg der E.H.B.O., bij welke afdeling de organisatie van de middag berustte. Tot slot was er een collecte voor het Kon. Wilhelminafonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2