PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „INFILTRATIES AAN DE LOPENDE BAND" Verlenging diensttijd voor Nieuw Guinea Indonesisch bericht over grote landingen niet bevestigd Pro-Nasser opstand van Syrische leger Saneringsplan Zierikzees havenkwartier Vand aag... LUCEBERT KOOPT BERGENSE KUNSTZAAL BOENDERMAKER Waagstuk 205e jaargang - no. 79 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. deD Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, f 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 april 1962 ADVERTENTIEPRIJS 2ï cent per m m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels; 2b cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau var dit blad" 25 cent meer. Giro n> 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375), Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213) Oostburg tel. 2395, Temeuzen, tel. 2116: Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2094. DEN HAAG OVER TOESTAND IN NIEUW-GUINEA Volgens persberichten uit Indonesië zou de Indonesische minis ter van defensie, generaal Nasoetion, gisteren hebben verklaard dat Indonesische troepen onder steun van luchtstrijdkrachten aan land zijn gegaan in de omgeving van Sorong, Kaimena en Fak-Fak. Alle drie de plaatsen liggen op de kust van west tot zuidwest Nienw-Guinea. In oficiële Haagse kringen verklaart men generlei bevestiging te hebben omtrent deze grotere Indonesische landingen. Wel werd echter gistermorgen in regeringskringen te keimen gege ven dat Indonesische strijdkrachten op het ogenblik vrijwel aan de lopende band infiltraties op de zuidwestkust van Nïeuw- Guinea uitvoeren. RUSSISCH MATERIAAL Nasoetion deelde in Djakarta mee, dat 75 procent van Indonesiës mili taire inspanning is gericht op de ver overing van Nederlands Nienw- Goinea. Nasoetion zei dat de stryd om Nieuw- Guinea een nieuwe fase was ingetre den met mogelyke incidenten, infil traties, guerilla-oorlog en volksop standen. De uitdaging die de Nederlandse mi litaire versterkingen op Nieuw-Gui- uea voor Indonesië hadden betekend, aldus de minister, waren door Indo- nisië opgevangen door modernisering van het Indonesische leger met be hulp van Russisch materieel en ma terieel uit andere landen. „Wij zullen spoedig te land, ter zee en "n de lucht sterk genoeg zijn om de Nederlanders van Nieuw-Guinea tc verdrijven en hun strijdkrachten te vernietigen", aldus Nasoetion. Hy voegde hieraan toe dat politieke be sluiten gesteund moesten worden door militaire kracht. Nasoetion waarschuwde dat moei lijke ty'den voor de deur stonden. Hij bereidde het Indonesische volk voor op grotere economische en fersoonlijke offers, ndonesië, aldus Nasoetion, moet de Nederlanders ervan overtuigen, dat een onafhankelijke Papoea- staat politiek onbereikbaar is en dat zulk een staat een nieuwe va zal van het kolonialisme en bron van incidenten cn spanningen zal zijn, Indonesië bedreigend met „balkanisering". Nasoetion zei dat Nederland aanvan kelijk had gehoopt op Britse, Ameri kaanse of Australische militaire steun indien het geschil met Indone sië tot een gewapend conflict zou uit groeien. Dit, zei hij, mocht Neder land niet verwachten. „De Verenigde Staten hebben zich neutraal ver klaard, Engeland en Australië zijn niet door militaire verplichtingen aan beloften gebonden om de Nederlan ders te helpen", aldus Nasoetion. „Bovendien heeft premier Menzies van Australië verklaard, dat oorlog met Indonesië „een dwaze onderne ming", zou zijn", aldus de Indonesi sche minister. Een woordvoerder van het Indo nesische leger in Djakarta heeft gisteren geweigerd nadere inlich tingen te verstrekken over Indo nesische landingen op Nederlands Nieuw-Guinea, die volgens Na- ...is het 100 iaar geleden, dat de bekende Engelse poolreizi ger sir James C. Ross te Ayles bury overleed. GEEN VORDERINGEN IN GENÈVE Op een plenaire zitting van de Ge- neefse ontwapeningsconferentie, heeft de Amerikaanse gedelegeerde Arthur' Dean gisteren verklaard dat de Ver enigde Staten bereid zijn hun plan om later deze maand nieuwe kern proeven te nemen op te geven, in ruil voor een „objectief en doeltref fend" internationaal systeem van toe zicht dat waarborgt dat Rusland eveneens nooit meer proeven neemt. De Rus Valerian Zorin ging helemaal niet in op het aanbod van Dean. Hij verklaarde onder meer dat het wes ten de kwestie van het verbod op de kernproeven tracht te gebruiken om de conferentie te laten vastlopen. In conferentiekringen zei men later, dat men in Zorins verklaring de toon van de koude oorlog weer heeft kunnen beluisteren. Deze scherpe toon heeft men op deze conferentie tot nu toe nog niet van Russische zijde gehoord. Pokken in Djakarta Het ministerie van gezondheid heeft meegedeeld dat in Djakarta pokken zijn uitgebroken. Er zijn 21 gevallen gemeld. Tot nu toe zyn er geen men sen aan pokken overleden. soetion, zouden hebben plaatsge vonden. Op vragen over Nasoetions be kendmaking zei de legerwoord- voerder slechts: „de generaal heeft het toch gezegd". Convooi Hij weigerde ook nadere inlichtingen te geven over berichten, volgens wel ke een convooi met naar schatting duizend geüniformeerde mannen op weg was naar Tandjong Priok, de haven van Djakarta. Het eilannd Damar Besar in de baai van Djakarta is gisteren gesloten gebied verklaard met ingang van 15 april. Luitenant-kolonel Soesatio Mardhy, van de staf van liet derde marine commando, maakte dit bekend en zei dat de maatregel genomen was „in liet belang van de nationale waak zaamheid en de defensie". Het eiland zal niet alleen voor bur ger;» verboden gebied zijn, maar ook voor militairen en politiemannen (lie geen dienst hebben. Op liet betreden van het eiland zonder speciale ver gunning staan straffen, aldus de be kendmaking. De Indonesische schilder Mar- djo Suliud heeft de chef van de marinestaf R. E. Martddinata in Djakarta een schilderij aan geboden, voorstellende de strijd van de motortorpedoboot Mat jan Tulul" tegen Nederlandse oorlogsschepen. Oostduitsers vragen in Berlijn speciale passen De communisten hebben hun greep op de Berlynse oostwestgrens giste ren nauwer aangehaald door nienwe overschrijdingsvoorwaarden voor westelijke vrachtwagenchauffeurs en „dagelijkse passeerders" zoals artsen, kunstenaars, wetenschapsmensen en andere deskundigen die in West-Ber- lyn wonen maar in het oostelijk stadsdeel werken. Volgens de Westberlijnse politie heeft het Oostduitse communistische re gime de grensdocumentcn voor in terzonale chauffeurs en dagelijkse passeerders vervallen verklaard en laten weten dat zij een door een bij zonder politiedepartement uitgegeven pas dienen aan te vragen. ALS HET NODIG MOCHT ZIJN: Voorbereiding van groter uitzending (Van onze Haagse redactie) Als de omstandigheden dat noodza kelijk maken zal het personeel van die kon. landmacht dat is, of wordt uitgezonden naar Nieuw-Guinea, in totaal 21 maanden dienst doen. Dit betekent voor gewone soldaten een verlenging van de diensttijd met vier maanden en voor gespecialiseerde soldaten, alsmede voor onderofficie ren en officieren, een verlenging van twee maanden. Twee jaar is het ma ximum dat volgens de dienstplicht wet mogelijk is. De voorbereiding van de uitzending naar Nieuw-Guinea van militairen van de landmacht is op grote schaal ter hand genomen. In vrijwel alle le gerplaatsen vinden keuringen plaats en worden tropeninentingen gegeven. Vele duizenden militairen zijn dit weekeinde met inentingen naar huis gekomen. Dit betekent niet, dat al deze ingeënten zullen worden uitge zonden. Het schijnt de bedoeling te zijn de komende verschepingen te be perken tot een totaal van maximaal tweeduizend dienstplichtigen, voor namelijk infanteristen en lucht doelartilleristen. Zij zijn zowel af komstig van de parate onderdelen als van dc territoriale groepen. Tenzij het militairen betreft die een zeer speciale opleiding hebben ont vangen, zullen over het algemeen al leen die dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea worden uitgezonden die, in clusief de thans overwogen verlengde diensttijd, ongeveer een jaar overzee zouden kunnen blijven. Militaire junta onder druk Jonge officieren eisen hereniging met Egypte Syrië is gisteren opnieuw opge schrikt door een rebellie. Was het vijf dagen terug een mili taire staatsgreep waardoor de civiele regering van president Nazim Koedsi omver werd ge worpen, gisteren verklaarde een groep officiereu in noord Syrië De gemeente Bergen heeft de voormalige kunstzaal-Boender maker voor een bedrag van 20.000 verkocht aan de dich- ter-schilder Lucebert. Tijdens de raadszitting, waarin het besluit tot verkoop viel, bleek dat het gebouw in een weinig florissante staat ver keert. Er werd zelfs gesproken van de noodzaak om nog eens 20.000 uit te leggen aan repa ratiekosten. De regen heeft er een bijna onbelemmerde toe gang. zijn aanhankelijkheid aan het Egyptische regime van Nasser en ageerde voor een hernieuwd samengaan met diens land in de V.A.R. De rebellen hadden klaarblijkelijk succes en werden naar men aannam gesteund door de belangrijkste Noord- syrische bevolkingscentra Aleppo, Lattakia, Homs, Hama en Deirezzor. Radio Damascus, spreekbuis van de lergerleiding, opende de tegenactie mét een eigen vrïendsehapsbelofte aan Egypte. Het Syrische militaire opperbevel heeft vorige week gesteld dat de ban den met het geliefde Egypte en het broederlijke Irak zullen worden aan gehaald, doch te kennen gegeven dat het niets voelt voor een terugkeer in de V.A.R. Gisteren beloofden de militaire leiders echter een plebisciet ten feinde uit te maken of Syrië zich zou „verenigen met de bevrijde Arabische landen, in het bijzonder met Egypte", ditmaal echter op een „gezonde basis waardoor de fouten van het verleden" zouden worden voorkomen. De pro-Nasser revolte was opgezet door officieren in noord Syrië, die kennelijk ontevreden waren over het in vage bewoordingen gestelde aan bod van hun leiders om de vriend schapsbanden met Egypte te ver nieuwen. Zij cisten onmiddellijke te rugkeer in de V.AJt. of een federa tief samengaan met Egypte. De tegen de legerleiding rebelleren de officieren „het vrije comité van officieren" gebruiken radio Aleppo als spreekbuis. Oost-westdoorbraak om in de smalle straatjes verpaupering tegen te gaan „OMDAT LAPMIDDELEN" niet meer helpen, heeft Zierikzee een saneringsplan opgesteld voor het zuidelijk stadsdeel waar de weliswaar pittoreske, maar smalle straten op vele punten onbewoonbaar zijn, waar steeds meer schuttingen de plaats van oude gevels innemen, en waar een hele buurt dreigt te verpau peren. Nu na zes jaar van voorbereidingen de procedure voor de te nemen maatregelen is vastgesteld, is de weg vrij om in deze woonwijk binnen de wallen, die werdt omsloten door de Nieuwe Haven, het Karsteil, de Sint Domusstraat en de Raven straat „het mes zetten". Met name in het oosteüjk deel van dit gebied is het middeleeuwse stratenplan niet langer te hand haven. In hun streven om (leze buurt voor bewoning even attractief te maken als andere stadsdelen bin nen de wallen hebben b. cn w. van Zierikzee vooropgezet, dat er lucht, licht en ruimte moest worden geschapen. In hun huidi ge beloop en breedte zijn straatjes als de Venkel, de Molenstraat en het Lange Groendal niet vatbaar voor een verantwoorde woning bouw en een stedebouwkundige planning. Daarom is de belangrijkste „opera tie" in de plattegrond vana Zierikzee, die binnen het saneringsgebied valt, een oost-west doorbraak dwars door deze stijl naar de Nieuwe Haven op lopende straatjes. Van Groendal tot Sint Janstraat is een royale, onge veer tien meter brede winkelstraat geprojecteerd, die gezien moet wor den als een nieuwe levensstreng voor verjonging en vernieuwing van een wijk, waar op het ogenblik wordt ge spot met de huisvestingseisen. Deze doorbraak zal de havenstraatjes weer aantrekkelijker maken. Eén er van de Venkel staat op de no minatie om via een uitstervingssys teem te worden opgeheven. Het wes telijk deel van het saneringsgebied blijft qua plattegrond ongewijzigd. Op sommige punten zullen de rooi- lijnen van de huizen enigszins naar achteren worden geschoven om par keerruimte en betere bereikbaarheid te scheppen. Bochten worden gewij zigd en verruimd en in de omgeving van de Ravenstraat en Wevershoek wordt ruimte gemaakt voor open bare gebouwen. Riskant Uiteraard is het ontwerpen van een saneringsplan in een monumentale stad als Zierikzee een kwetsbare en riskante onderneming. Jaren achter een heeft burgemeester mr. P. Th. Dijckmeester in zijn nieuwjaarsrede de plannen van het college aangekon digd. Nu deze moeizame weg is afgelegd en de gemeente inmiddels reeksen panden heeft aangekocht konden maandagavond tijdens een persconfe rentie in het Zierikzeese stadhuis de kaarten op tafel komen. Binnenkort krijgen de eigenaren en de hypo theekhouders van de panden in het saneringsgebied een aanschrijving, waarin hen wordt gewezen op de bij zondere bepalingen van de woning wet, die van kracht zullen worden. Zij kunnen bezwaarschriften indie nen en daarna zal het saneringsplan worden vastgesteld. Het plan is reeds verschillende gemeentelijke en provinciale commissies gepasseerd en is reeds bezien door de rijksdienst voor monumentenzorg. Binnen enkele ja- ven, zo verwachten b. en w., kan worden begonnen met de uitvoering. Met name wat betreft de oost-west doorbraak zal de gemeente de eerste stoot geven. Voor iedere verbouwing, verandering, of nieuwe bestemming van de pannden in bet saneringsge bied zyn de eigenaren en de gebrui kers daarna gebonden aan de bebou- wingsvoorschriften en bestemmings verordeningen. Op deze manier zal (Zie slot pag. 5 kol. 1 Langzamerhand begint de Ooster- scheldebrug ook buiten Zeeland in het nieuws te komen. Zo plaatste vorige week Elseviers week blad een korte beschouwing over dit project, waarin echter ook enkele be denkingen werden geuit. In de eer ste plaats opperde het blad twijfel inzake de financiering; indien de ver plichtingen, die de provincie Zeeland op zich neemt, niet kunnen worden nagekomen (bijvoorbeeld tengevolge van lagere opbrengsten van de tolgel den dan voorzien) wie spijkert dan het verlies 'oij, de provincie of het ryk? En voorts werd de vraag ge steld of deze nieuwe verbinding wel licht een „pendelbrug" zal worden: Zeeland zal immers door de brug on der de rook van de randstad komen te liggen. Beide punten zijn waard om er op in te gaan. Wie spijkert een eventueel ver lies bij, rijk of provincie? Wij geloven dat men hier toch niet al te somber moet zrjn. Immers, de financiële opzet van de brug ge baseerd op tolgelden is niet alleen bekeken door de provincie, maar is „doorgelicht" door de deskundigen van het rijk. En juist daarbij is ge let op de risico factor voor de pro vincie. Wanneer nu een minister van Binnenlandse Zaken aan het provin ciaal bestuur meedeelt, dat zowel hij als zijn ambtgenoot van Financiën van mening is, dat de financiële op zet zodanig is, dat het risico voor Zee land binnen redelijke grenzen blijft, dan mag men rustig aannemen dat het zo is. In Den Haag is in dit soort zaken voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast Die redelijke gren zen worden overigens mede bepaald door een verkeersprognose van de minister van Verkeer en Waterstaat en ook hier mag men stellen, dat dit departement de voorzichtigheid niet snel uit het oog verliest. De aan vankelijke Zeeuwse ramingen waren heel wat hoger maar (naar men ons van deskundige zijde verzekerde) ze ker niet aan de té hoge kant. Wan neer daarvan nu nog eens in Den Haag ongeveer de helft is afgedaan, is de conclusie gewettigd dat hier niet roekeloos met cijfers is omgespron gen. Een risico-factor blijft er van zelfsprekend altijd. Maar die is aan elke grote onderneming verbonden. Wie niet waagt, die niet winti Voorts de kwestie van de pendel. De brug lean Zeeland „leegzui gen", inderdaad. Maar wij gelo ven dat deze kans niet zo heel erg groot behoeft te zyn: heel langzaam komt de Zeeuwse ontwikkeling op gang, een tendens die versterkt kan worden door verbetering van de ver bindingen. Zo gezien is de brug juist een voorwaarde voor grotere moge lijkheden, voor meer welvaart en min der pendel! De spreidingspolitiek van de Nederlandse regering, alsmede de initiatieven uit Zeeland zelf waar van de brug er dus één is zorgen er voor, dat werken elders overbodig wordt en de zuigkracht van de rand stad wordt gereduceerd. Aldus be schouwd is de pendel-risico niet groot Ook hier echter geldt: wie niet waagt, die niet wint. Wel brengt dit waagstuk met zich mee, dat een actieve welvaartspolitiek moet wor den gevoerd. Maar daarvan is Zee land zich sterk bewust: de brug is een niet op zichzelf staand project, maar deel van een reeks. Tot die reeks behoort bijvoorbeeld ook het Sloeplan. Men moet deze zaken in verband met elkaar zien! Elsevier stelt tenslotte nog een vaste Westersclieldeverbinding aan de orde. En het blad be toogt. dat een eventuele tunnel wel zal moeten aansluiten op dc zoge naamde Zoomweg door West-Bra bant: „Aan een tunnel tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beve land valt vooreerst niet te denken, tenzij het provinciale bestuur van Zeeland de minister voorrekent, dat de jaarlijkse verliezen die de twee veerdiensten teweegbrengen de bouw van een tunnel rechtvaardigen," al dus het artikel. De bedoeling van deze opmerking ontgaat ons. Waar om aansluiting aan de Zoomse weg? Waarom wél oostelijk en niet als on derdeel van dc centrale verbinding? Deze verbinding is niet langer meer een Zeeuws filosofietje of een leuke hobby van Verne-achtige Zeeuwen: ook buiten de provincie begint men in te zien, dat de centrale weg in het internationale verkeer (Rotterdam- België-Engeland) wel eens zéér be langrijk kan worden. Drie, vier jaar geleden haalde men er de schouders nog over op, maar nu verkondigen Zuidhollandse planologen deze opvat ting als hun eigen verworven waar heid. Wij durven niet zo boud te be togen als Elsevier dat aan een centrale tunrtel vooreerst niet valt te denken. Wie dacht drie jaar gele den aan een Oosterscheldebrug? Wie? Groot alarm in V.S. door technische storing Een woordvoerder van de Ameri kaanse strategische luchtmacht heel t bevestigd dat een vals gebleken sig naal in de herfst van 1961 er op wees dat de Verenigde Staten een vijande lijke aanval zouden kunnen onder gaan. „Het was een kwestie van seconden. Wij stelden ons in verbinding met de raketwaarnenringsbasis te" Thule (Groenland) en vernamen dat de ze basis nog bestond cn niet aange vallen was. Toen begrepen we dat het een fout in de verbinding moest zijn", aldus de woordvoerder, majoor John Oswald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1