en noodlottige jacht Resultaten eerste lentedagen zijn reeds duidelijk zichtbaar !dv) PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! DINSDAG 3 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Bij gunstige temperatuur snelle ontwikkeling Langzaam stijgt de gemiddelde dagtemperatuur en al bleef deze voor. eerste lentedagen vrij laag, de resultaten ervan worden al dui delijk merkbaar. De tijd is er dan ook voor en bij wat gunstiger om standigheden mogen we nu hopen op een snelle ontwikkeling. De landbouwers hebben deze eer ste dagen benut, de wegen hebben gedenderd van de zaaïmachines en vele akkers zien er wel vezorgd uit. Er is geëgd, gezaaid en gesleept, zodat de bouwlanden er uitzien of ze een beurt bij de kapper heb ben gekregen. Hier en daar zeer nodig, want als vreemd bijprodukt van deze lauge. winter vertoonde de bovenkorst van de grond bijna overal droogtescheuren. Op de een of andere wijze is een oppervlakkige uitslibbing tot stand gekomen, die de bodem structuur heeft bedorven. De lang durige kou heeft echter meer be dorven dan dat alleen, en daar komt men pas achter nu een heel wat gunstiger temperatuur pro beert het nieuwe leven wat snel ler op toeren te laten draaien. Door Barend Zwerfmans Zo is er geen sprake van ,dat het speenkruid dit jaar overal teken van opleven zal kunnen geven. Op de zeer goed beschermde plekjes vinden we nu (vrij plotseling) lange en brede reeksen van bloei ende planten, vooral diep in sloot jes en tegen de noordhelling. Op de rest van de plaatsen, waar an ders het speenkruid al vroeg een massale bloei vertoonde is er van ontwikkeling nog nauwelijks iets te bespeuren. Klein Hoefblad Iets dergelijks schijnt er ook aan €le hand te zijn met het klein hoef blad. Geen volle trossen van sten gels met bloemen, die gezamenlijk een sloothelling als sterren kun nen overdekken, maar over 't ge heel enkelingen, hier en daar, op z'n best enkele bosjes van twee of drie bij elkaar. Maar... ze zijn er toch weer en de planten die bloei en, hebben zich de laatste dagen snel ontwikkeld. Wat er aan de hand is werd ons duidelijk, toen we ons speurtochtje voortzetten naar de derde wilde plant, die het vroege voorjaar ons levert, het Grote Hoefblad. De trossen, ditmaal per plant één, maar dicht bezet met rood aange lopen bloemhoofdjes en zowel iets op een ontluikende hyacintentros gelijkend, waren nog maar juist uit de stevige omhulsels omhoog gekropen. Ogenschijnlijk stonden ze er fris bij, maar toen ik een exemplaar afsneed om er 't bijgaande schets je van te kunnen maken, bleek de voet van de stengel slap en wei nig saprjjk te zijn, wat er op wijst dat de late vorst toch wel enige schade heeft aangericht aan de wilde voorjaarsplanten, waarnaar we zo uitzagen. Vermoedelijk zal er dus ook zoiets hebben plaatsgehad met de speen- kruiplanten, die zo sterk in de groei zijn geremd. Enfin, ook deze bloemen waren er dus en dat ze echt al bezig waren met bloeien was op een afstand al te zien aan de eerste honingbij, die ik (28 mrt) in de natuur heb waargenomen. Ze vloog van tros op tros en puurde duidelijk honing. Ondanks de nog knopvormige toestand van de tros in z'n geheel bleken in de top en kele bloempjes inderdaad open te zijn. Als men goed keek, kon men zelfs zien dat de schaduwkant van de tros nog geheel gesloten was, de zonkant vertoonde echter een1 groot aantal reeds gerekte bloem knopjes, klaar om open te sprin gen. De vorderende lente had zich dus als 't ware in elke tros afge tekend. Nog meer Ons eerste lentetochtje had dus een gering en tegelijkertijd een be- laugrijk resultaat. Maar er was nog meer te zien. Er waren al en kele paardebloemen en de made liefjes, die koeieweïtjes zoals men ze hier noemt, strooiden hier en daar hun witte sterren tussen de gele. Ook in de slootjes, waarbo ven nu overal de langgerekte kat jes van de elzen hun stuifmeel strooien is een eerste teken van leven te bespeuren. De waterslakjes hadden zich hier en daar weer uit de schuilhoeken losgemaakt en bedekten de bo dems voor enkele slootjes met don kere zwarte schijfjes, zodat ik een ogenblik meende reeds dikkopjes (kikkerlarven) op de bodem van de sloot te zien. Ergens voor een boerderijtje zie ik dan de eerste narcis in volle bloei, een vroege dubbele trompetnarcis. Thuis sta ik vreemd te kijken als ik mij er toe zet de tros van het Groot Hoefblad in schets te bren gen. Vergis ik me hu, of zijn die kleine verbredingen aan de top van de schutbladen een nog nooit eerder waargenomen verschijnsel In my'n geheugen staan alleen pun tige schutbladen opgetekend. Ik waag er een telefoontje met Lei den aan en nu blijkt, dat ik goed heb gereageerd. Deze smalle blad schijfjes op een verbrede bladsteel zijn ginds bekend als een zeldzaam verschijnsel. Zo is ons schetsje dus, behalve een vrij goede afbeelding van een be kende voorjaarsbloem, die bloeit vóór de geweldige bladeren ver schijnen, tevens een documentje geworden van een afwijking, die zelden voorkomt. Als er veel meer van deze afwijkingen zijn te vin den, zal dit verschijnsel dus zyn te wijten, aan een vreemde reactie van de plant op een vreemd kil voorjaar. We gaan er nog maar eens op uit, want hier willen we toch wat meer van weten. L-f too oef i>la «t Pe t. ai 11 e. S hyb Opleiding leerkrachten voor ulo onvoldoende Dc opleiding van ulo-leerkrachten moet in nieuwe banen worden geleid, omdat do huidige kweekschool niet aan de behoeften van het ulo (m.a.v.o.) voldoet. Dit is de voor naamste conclusie van het door een aantal onderwijzers- en lerarenorga nisaties samengestelde dïscussierap- port over de opleiding van ulo-leer krachten, waarin wordt gesteld, dat de kweekschool van thans bewust is gericht op de taak van de onderwij zer in de lagere school. Deze is zo belangrijk, dat een wijzi ging in doelstelling en werkwijze niet realiseerbaar is zonder het basis onderwijs tekort te doen. De opleiding van de kweekschool is volgens het rapport noch qua kennisinhoud, noch qua didactiek georiënteerd op de func tie van de ulo-(m.a.v.o.)-leraar. Voor al wat betreft de vakken natuurkun de, biologie, scheikunde, geschiedenis en lichamelijke oefening is de vor ming van de oude en nieuwe kweek school onvoldoende. U heeft een staaltje prachtige HEUGAFELT VLOER BEDEKKING in huis gehad. Hebt U gezien en gevoeld, hoe weelderig en luxueus deze vloerbedekking is? Hoe geheel anders dan anders? Komt U het bij De Klerk eens aan de rol zien. De prijs? Zal U 100% meevallen. De Klerk's Heugafelt is zacht, geluiddempend, ijzersterk enopneembaar. U zult, als U geconfronteerd wordt met de volle rol moeten erkennen: met de KLERKS HEUGAFELT krijgt uw woning een zeer aparte basis Op Uw verzoek komt één van onze adviseurs graag bij U thuis de volledige collectie tonen. Binnenweg 7 Rotterdam Beyerlandselaan 72*78 Rotterdam Groenmarkt 29 Den Haag Grote Marktstraat 5 Den Haag Voorstraat 36 Utrecht Mariaplaats 2 Utrecht Oude Markt 9 Vlissingen aan de voet van de St. Jacob ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN DE KLERKS ZN HOOG EN LAAG WATER 4 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter 1.16 2.14 1.48 2.30 2.32 2.33 2.47 1.45 3.11 1.74 nap uur meter 13.45 2.34 14.14 2.50 15.09 2.59 15.27 1.72 15.41 2.06 nap uur meter 7.54 2.40 8.29 2.56 9.03 2.70 8.30 1.97 nap uur meter 20.07 2.06 20.43 2.22 21.17 2.36 20.55 1.56 8.44 2.22 21.14 1.79 2061. Zonder aarzeling liet piloot Storm, zijn zweefcar achter die van Gorda de duistere ingang van de grot inschieten. „Neen, vriendje, zo makkelijk kom je niet van ons af!" bromde hij. Solon, die naast hem zat, was er een beetje stil van geworden. 1-Iet tempo van dit ritje lag hem iets te hoog en ook hij raakte er van overtuigd, dat de Aard- ling iemand was waarmee je beter geen ruzie kon maken. Hij kreeg bijna me delijden met Gorda! Het angstzweet moest de kerel wel uitbreken, nu hij zag dat er geen ont snappen aan was. En dat was ook inderdaad het geval. Gorda zwaaide zijn vehikel zig-zag door de kille ruimte, om stalagmieten en rond onderaardse meren, maar het was alles tever geefs. Toen er opeens weer een uitgang voor hem opdoemde, schoot hij er op af en weer naar buiten het helle daglicht in. Doch daar wachtte hem een wel zeer onaangename ver rassing in de gestalte van een sathor, die op nadrukkelijke wijze het Bijtijds stoppen was niet om te passeren evenmin. bospad blokkeerde, mogelijk en ruimte Snelle groei van voortgezet onderwijs t In ongeveer 200 landen van dc s wereld ontvangen ongeveer 71 miljoen kinderen voortgezet onderwijs. Europa, met inbe- grip van de Sowjet-Unie, telt het grootste aantal, namelijk 30.100.000, gevolgd door Azië s (met communistisch China) met 26.200.000 kinderen. In Noord- en Zuid-Amerika zijn het er 12.500.000, in Afrika 1.400.000 en in Oeeanië 600.000. Deze cijfers zijn bekendge- maakt in het derde deel van het boekwerk „Wereldover- zicht van het onderwijs", dat door de Unesco in Parijs is uit- 3 gegeven. Het percentage van ue leef- tijdsgroep van 15 tot 19 jaar, dat voor voortgezet onderwijs werd ingeschreven, is de laat- ste jaren in de Verenigde Sta- ten gestegen van 50 tot 73. in Ceylon van 11 tot 42, in Ma- rokko van 1,5 tot 5, in Austra- lië van 25 tot 65 en in Neder- land van 35 tot 87. Deze stij- ging wordt in het boek onder meer toegeschreven aan de vc- le veranderingen op econo- misch, sociaal en onderwijsge- g= bied. H Iniiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimminiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiff Poging tot ontvoering in Amsterdamse straat Twee jonge Duitsers uit Wuppertal, de 18-jarige J. K. en de 20-jarige H. A. B. hebben het zondagmiddag te Amsterdam een Amsterdams meisje zo lastig gemaakt, dat ze beiden zijn gearresteerd. De jonge mannen spra ken twee vijftienjarige meisjes aan met het verzoek, hun Amsterdam „te laten zien". Toen geen van beide meisjes op dat verzoek inging, greep J. K. een van haar vast; trok haar mee naar de Oudezijdsvoorburgwal en wierp haar in een daar door de Duitsers geparkeerde auto. Van de vele voorbijgangers greep er tenslotte een in, die belette dat de Duitsers met het meisje wegreden. De politie heeft tenslotte J. K. ingerekend voor poging tot vrijheidsberoving en diens vriend voor medeplichtigheid daar aan. 0 Op het eiland Gotland midden in de Oostzee, waarvan de bevolking in de af gelopen tientallen jaren tot 54.000 is ver minderd, bouwt een Zweedse telefoon maatschappij nu een fabriek in Visby die aan een negenhonderdtal mensen werk zal verschaffen. Ook andere ondernemin gen schijnen te denken over bouw van fabrieken op dit eiland, dat bekend Is <im zijn vele kerken. Door liet ontploffen van een stoomke tel in een pijpenfabriek in Greensboro, in de Amerikaanse staat Noord-Carolina, zijn vier arbeiders gedood en veertien ge wond. -Een arbeider wordt nog vermist. Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! ieuilletun VIJFTIENDE HOOFDSTUK In het avonduur zaten Rodney en Dan genoeglijk op de„stoep" uitrus tend van de dagelijkse vermoeienis sen. Dan waé nu de actiel'-opzichter, die buiten dienst deed, gepromoveerd; op het kantoor hield een klerk uit Goa (Portugees Indië) de boeken bij en zorgde voor de correspondentie. Rodney zocht aan de horizon naar hoopvolle tekenen van ophanden regenbuien. Hij had een grote dam op het veld gebouwd en hoopte dat dit tot de rand zou vollopen. Alles ging overigens naar wens; tot nu toe had het gras niet veel van de droogte geleden en de dieren toonden geen enkel verlangen. T wildpark te "ver laten. terwijl de mensen opgewekt hun dagelijks werk vorichtten. Sinds het drama met Hamlin en Has san! waren nu drie maanden verlo pen en de tragedie raakte langzamer hand in het vergeetboek, lord Tallant en zijn gasten waren al geruime tijd naar Nairobi teruggekeerd; Rodney had zojuist vernomen, dat zijn lord schap in de loop der volgende week naar Engeland zou reizen, omdaar enige tijd bij vrienden te vertoeven, Patricia wilde na het vertrek van haar grootvader weer bij de Cowley's komen logeren, waar ze dichter in de buurt van haar verloofde zou zijn. Hamlin's dood was min of meer een raadsel gebleven. Aangenomen werd. dat hij de stroper had betrapt, terwijl hij de leeuw achterna zat en dat Has sani hem liever had doodgeschoten dan zich over te geven. Dan was het met deze verklaring niet eens en kwam er nu nogmaals op terug. ..Wat deed de kerel daar?" opperde hij. „Er was immers afgesproken, dat hij de ene kant zou uitgaan en jij de andere. Hij had Wampi gezegd, dat donr Norgrove Thurlcy hij zich niet goed voelde. Maar waar om verliet hij zijn helpers, keerde terug' en beschreef een wijde boog om het huis langs dat ravijn? Zoiets doe je niet als je niet in orde bent en de zon op je liuis brandt." „Wie zal het zeggen", antwoordde Rodney onverschillig. Hij had er bijna „Wat kan het me schelen?" op laten volgen, z.i. was het onderwerp reeds lang uitgeput, maar zijn vriend legde wat dit betreft een onverzadigbare nieuwsgierigheid aan de dag. Rodney keek onderwijl het pad langs dc heuvel af. Dc vorige dag was een boodschapper naar Barati gezonden om de post te halen en do man moest voor zonsopgang terug zijn. Mis schien bracht hij een brief van Patri cia mee. „Volgens m\j deugde die Hamlin ab soluut niet," ging Dan voort. Her inner je maar, dat je gedreigd had, hem bij zijn oom aan te klagen; al licht heeft hij daarom getracht je de mond le snoeren. Hij kan die leant zijn uitgegaan in dc hoop. dat hij je te pakken zou krijgen. Hij had een vizier kijker op zijn geweer en niet zo'n ding kun je al van verre goed raken zonder dal je zelf wordt ge zien." „Ik heb dal verhaal al meer ge hoord", zei Rodney, „en ik geloof er geen woord van. Wil je werkelijk beweren, dat die kerel erop uit trók om mij te vermoorden, terwijl ik nota bene Ronald Sim en Juma bij me had? O, ik vond Hamlin een ellende ling en zijn dood heeft ihe zeker geen leed gedaan, maar al was hij dan een schurk, volslagen gek was de vent zeker niet. Neen, man je bent abuis. Bovendien kon hij geen doel zo groot als een huis op vijftig ellen raken, vizierkijker of niet, en dat zal hij zelf wel hebben geweten. Hoe dan ook, Hamlin was geen moordenaar zoiets wil ik niet van hem geloven". „Vriendlief", hernam Dan gewichtig, „jc begrijpt weinig van de duistere kronkels in 's mensen geest.,Moorde naars zijn zo talrijk als bramen in september. Ze verdringen elkaar op straat en zitten naast je in de bios coop. De enige rem is, dat de mees ten niet de moed hebben om hun mis dadige opzet ook uit te voeren, maar willen doen ze het allemaal. Hamlin was juist de soort van domme blaas kaak om tc geloven, dat hij iemand het licht kon uitblazen en de justitie een rad voor de ogen draaien. Ik wed, dat bij het op jou had voorzien toen Hassani hem tc pakken kreeg." „Maar waarom kreeg Hassani hem te pakken?" „Dal is verklaarbaar genoeg," meen de Dan. „Hij hield hem voor jou. Jul lie waart zowat eender gekleed en had allebei een bruine hoed. Ze dach ten, dat hij Hamlin heeft doodgescho ten om niet gepakt tc worden. Maar daarop was met die grote afstand tussen hen al heel weinig kans." „In dat opzicht kun je gelijk hebben." gaf Rodney toe. „Ja" ging hij pein zend voort, „het was een zonderlinge samenloop van omstandigheden, dat Leo juist toen op het toneel ver scheen. Die arme Leo ging gebukt onder zijn leed en dat: moest hij op iemand verhalen Rodney betreurde nog steeds de leeuw met de zwarte manen, de mooiste leeuw in liet reservaat. Hij had het dier twee dagen na het dra ma aangetroffen en neergelegd, maar tegen zijn zin. „Ik geloof nooit, dat Hassani op de leeuw jaagde", zei Dan. „Die Abdi was de grootste leugenaar, die ooit voor een rechtbank is verschenen. Hij beaamde gretig alles wat de lijk schouwer hem in de mond legde". „En kwam er af met vyftig shillings boete, die natuurlijk door Salim is be- taald. Ik denk dat we nog niet van die bende af zijn". „We krijgen hen wel" verzekerde Dan. En die gladde, achter de sc'ner- men blijvende Salim ook. Ik zal van daag of morgen eens met dat heer schap afrekenen". Rodney dacht bij zichzelf, dat zijn as sistent sinds hij in de open lucht werkzaam was, buitengewoon veel ijver en strijdlust aan dc dag had ge legd. Wat zijn liefde en toewijding voor het Boeni-wildpark aangaat kon hij met de opzichter zelf wedijveren en zijn gevoelens ten opzichte der vijanden van deze merkwaardige instelling de den in heftigheid niet voor die van Rodney onder. „Ik heb altijd vrede op aarde gewild", verklaarde Dan, „en die zouden we hier hebben als die bandieten ons maar met rust lieten. De leeuw vredig naast het lam, als in een nieuw paradijs". „Dan ben jij zeker het lam", spotte Rodney. „Maar blijf liever in je auto als jc bijgeval een leeuw tegenkomt, anders kon hij wel eens bovenop je gaan liggen, inpluats van naast je!" Op dit ogenblik verscheen een besto ven, vermoeide, maar vriendelijk grijnzende boodschapper, die zijn chef een kleine tas van zeildoek overhan digde. Rodney onderzocht dadelijk de inhoud. „Een brief voor jou", zei hij, terwijl hij zijn vriend een enveloppe met poststempel Barati toewierp. „Zeker weer Selma. Ze slaat immers nooit een keer over, wel ?T' „Lees jij de brief van je eigen meisje maar", bromde Dan „en steek je lange neus niet in mijn zaken". Patricia schreef, dat haar grootvader nog dezelfde week naar Engeland zou vertrekken en dat ze spoedig daarna op Matamayo zou komen. Vandaar zou ze onmiddellijk naar Boeni rijden. De datum voor het hu welijk was nu vastgesteld: over drie maanden. Lord Tallant zou naar Ke nya vliegen om het bij te wonen. De brief bevatte verder een relaas van haar doen en laten in Nairobi en heel wat liefdesbetuigingen etc. die Rod ney hogelijk waardeerde. Er was ook een brief van Lord Tal lant. Na die missive aandachtig te hebben gelezen, zei Rodney verbaasd: „Hoor eens wat de lord schrijft. Hij wil een nieuwe vennootschap oprich ten óm al zqn zaken te behartigen en wenst dat ik het klappen van de zweep leer kennen om dan als alge meen directeur op te treden. Hij zegt, dat hij iemand moet hebben op wie hij kan vertrouwen". „Wat heb ik je gezegd?" riep Dan. „Ik wist wel dat je een grote meneer zou worden, met een lange jas en slobkousen". „Maar ik wil niet", zei Rodney wan hopig. „Ik wil hier aan het hoofd van het reservaat blijven". „Je hebt geen keus", bracht zijn vriend hem op strenge toon aan het verstand. „Bedenk eens welk een verantwoor delijkheid je op je hebt geladen. Je trouwt met een stuk dynamiet in een gouden verpakking, dat naar men zegt een miljoen of meer za l erven. Als je een zoon krijgt, wordt die, denk ik. op zekere dag Lord Tallant. Je moet op de eerste rij gaan zitten, vrindje, en vergeten, dat je ooit in de wildernis met een zakmes blikvlees hebt verorberd. Je zult reizen in weelderige vliegtuigen en luxe hutten met een „band" op het promenade dek. Het lekkerste eten op tafel en een stel lakeien in de buur om ook je geringste bevelen onmiddellijk uit te voeren. Wat wil je er tegen'doen, meneertje?" „Maar ik heb er geen zin in", her haalde Rodney klagend. „Zo'n leven zou me uit mijn vel doen springen". „Laat dan het meisje schieten en ga weer olifanten jagen. Je kunt het krijgen zoals je verkiest". Rodney schonk zich nog eens in en zwichtte. Iedereen scheeu tegen hem. Dat had je ervan als je op èen erf dochter verliefd werd! Na een ogen blik stilte vertelde hij: „Jij moet mij hier opvolgen, maar met hoger sala ris. Tallant gelooft dat jij de juiste man ervoor bent". „Nu, dan sta ik blijkbaar zijn lord schap hoog in de gunst", riep. Dan. „Stel je voor, ik de baas over de hele beweging hier!" 1 „Met Selma om je gezelschap te hou den, hoop ik". Rodney wist hoe het tussen die twee stond. „Misschien", verklaarde Dan kalm. „Jij bent niet de enige die een parel mag uitzoeken, ofschoon ik geen mil joen in het vooruitzicht heb". Hij nam eveneens een flinke slok en ging toen opgewonden voort: „Jon genlief dit wordt geweldig. Stel je voor, ik heer en meester op Boeni. Nu ja. je moogt altijd wanneer je wilt hier bij ons logeren en luisteren raar het brullen van de leeuwen. Misschien wel kalmerend na al dat gekef daarginds". „H'm", zei Rodney somber, „als Tal lant sterft krijgt Patricia alles en zal ik het voor haar moeten beheren. Dan zal mijn eerste daad zijn, jou hier vandaan te roepen en je aan te stellen als mijn persoonlijke assistent. Want zie je Dan, je onmiskenbare zakentalent komt hier in de wildernis niet tot zijn recht „Doe wat je niet laten kunt", gromde Dan. „Op die dag ga ik er vandoor en wordt beroepsjager". Even later voegde hij cr ernstig aan toe: „Hier heb ik waarnaar ik altijd heb verlangd. Je wilt me dat toch niet afnemen, broertje? En wat ik gezegd heb over logeren hier meende ik. De grote baas kan toch zeker fiink vakantie nemen, nietwaar?" „In elk geval deze baas wel", verze kerde Rodney grimmig. „Wanneer ze een zakenman vari me maken, wordt het voor mij toch nooit een volledige baan. Ik zie tralies van de kooi even goed als een wild luipaard". Voor hen uit, bij de rivier, klonk het schreeuwend lachen van een hyena, in de duisternis. Gewoonlijk lachten deze lijkenjagers alleen als leeuwen of mensen ze van 'n prooi verjoegen. Met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht tuurde Rodney in het avondlijke donker. „Kop op. vriendlief", bemoedigde Dan hem. „Hij behoeft het geval niet bepaald grappig te vinden. Die bees ten welen immers maar weinig". EINDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11