Verstokte nazi tot zes jaar veroordeeld maken met het Evangelie Ook op eiland Gag gewapende Indonesiërs aangetroffen Kerkelijke tucht betekent ernst SYNODECOMMISSIE VERWERPT BEROEP VAN PROF. SMITS ZATERDAG 31 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Intercommunie stelt kerk voor vele vragen De hervormde kerk te Drei- schor bezit de enige hagio- scoop die er, naar ons weten, in Zeeland is overgebleven. In andere provincies zijn er meerdere. Het is te hopen, dat dit overblijfsel uit de Middeleeuwen beter zichtbaar zal zijn na de restauratie van deze kerk dan voordien het geval was. Wat is een hagio- scoop Letterlijk vertaald betekent dit oorspronkelijk Griekse woord: het zien van het Heilige. Het is een vrij smalle spleet in de muur van de kerk, die zo is aangebracht dat men daardoor vroeger juist iets kon zien van de handelingen, die op het altaar plaatsvonden. Wanneer iemand geëxcom municeerd was; wanneer hij uit de gemeenschap der ge lovigen was gesloten (waarin hij na berouw en boete later weer kon worden opgeno men) werd het hem toege staan, voor deze hagioscoop staande, toch iets mee te ma ken van hetgeen er in de kerk gebeurde. Het was een gunst. Meer dan brede beschrijvingen zegt zo'n hagioscoop ons hoeveel er veranderd is sinds de middel eeuwen wat betreft de plaats van de kerk in de samenleving. Niet al leen worden deze spleten niet meer emaakt, wanneer men nieuwe erken bouwt, maar de gedachte dat een geëxcommuniceerde het als een grote gunst zal zien dat hij op deze wijze nog iets mag meemaken van een kerkdienst, doet ons heel vreemd aan. Wij kun nen ons ook moeilijk meer voor stellen wat de kerk in dc middel eeuwen betekend heeft en welke gebondenheid er aan haar was. De kathedralen en grote kerken tot in dorpen toe, staan er voor ons nog steeds als getuigen Enige weken geleden hebben we iets geschreven over intercom munie als een acuut vraagstuk (Zie slot pag. 5 kot. 5 NOG GEEN LENTEWEER (Van onze weerkundige medewerker). De lentemaand neemt vandaag afscheid, hetgeen niemand treurig zal stemmen. De ge middelde maximumtempera tuur over de laatste honderd jaar is in maart alleen in 1865 en in 1888 iets lager geweest. Een depressie met een groot regengebied trekt thans naar het oosten weg gevolgd door een iets koudere meer noord westelijke luchtstroom. Hierin komen tijdens net weekeinde enkele buien maar ook opkla ringen voor. De lucht bereikt ons via de Noordzee, waarvan het water een temperatuur van slechts vier h vijf graden heeft. Helaas kunnen wij voor het komende weekeinde nog geen lenteweer in het vooruitzicht stellen al kan de zon in de middag wel doorbreken bij temperaturen van ongeveer 8 graden. Herdershond bijt kind dood Het Wereldgebeuren Casa Rosada Donderdagavond omstreeks zes uur stopte een lange, donkerzwarte auto voor een vele verdiepingen hoge flat in de binnenstad van Buenos Aires. Een in burger geklede man, vergezeld van een generaal, belde aan bij José Maria Guiuo, fungerend voor zitter van de Argentijnse senaat, te vergelijken in Nederland met de voor zitter van de Eerste Kamer. De bur ger een ambtenaar, die behoorde tot het „kabinet van de president" verzocht Guido in te stappen en mee te rijden naar het paleis van de presi dent. Enkele ogenblikken later ver trokken Guido, mevrouw Guido en de twee dochters Guido per auto naar het imposante gebouw, waar tot voor kort Frondizi de presidéntiële macht had uitgeoefend. De verhuizing kwam voor Guido niet onverwacht, maar wel heel ongelegen. De senaatspresi dent voelde er helemaal niet voor om de taak van de afgezette en gevangen genomen Frondizi over te nemen, want men kan in een land als Argen tinië beter niet zo op de allereerste rang zitten. Guido kon echter niet meer terug. Hij was officieel als op volger van Frondizi aangewezen. Hoe onstabiel de Argentijnse toe stand was, bleek nog maar nau welijks één uur, nauat de fami lie Guido zich in het paleis had ge ïnstalleerd. Terwijl moeder en doch ters de grote zalen en dc privé-ver- trekken bekeken, waar zij de komende jaren zouden moeten wonen, werd net paleis omsingeld. Generaals want die zijn er m Argentinië bij de vleet met hun adjudanten en or donnansen stapten zonder bellen, bin nen. Zij deelden aaa Guido mee, dat hij onder arrest stond. Het paleis, heel liefelijk Casa Rosada, genoemd, werd toen gevangenis. Argentinië had op dat moment twee gevangen presi denten binnen één etmaal, iets wat ze ker tot de politieke records mag wor den gerekend. Dat een generaal Guido van zijn flat had opgehaald, tekent de binnenlandse situatie van het tegen woordige Argentinië. Geen president, geen volksvertegenwoordiging heeft iets te vertellen, het zijn de generaals, die de lakens uitdelen. Nog maar nau welijks was Guido donderdagavond president, of de generale staf stelde aan hem een groot aantal eisen. Guido weigerde die aanvankelijk in te willi gen. Daarop werd de Casa Rosada bezet. Wat er zich daarna in het pre sidentspaleis heeft afgespeeld, blijft voorlopig althans nog geheim. Maar zoveel kwam toch wel vast te staan, dat Guido de generaals in de nacht van donderdag op vrijdag hun zin heeft gegeven. Vrijdagmorgen was Guido weer echt president, zij het bij de gratie der generaals. Dat blijkt ook hieruit dat hij de samenstelling van de door hem te vormen regering, eerst ter goedkeuring aan de generale staf moet voorleggen. De 51-jarige Guido is een donkere, enigszins gezette man, van wie wordt gezegd, dat hij weinig praat, maar dat hij moeilijk van een eenmaal ingenomen standpunt is af te brengen. In La Plata studeerde hij rechten. Zijn voorkeur ging evenwel meer uit naar de politiek. In Fron- dizi's partij maakt hij flink carrière, zonder echter op de voorgrond te tre den. Als fungerend senaatsvoorzitter was hij de man, die volgens de wet tijdelijk als staatspresident zou moe ten optreden als de werkelijke presi dent overleed. Guido heeft dit echter altijd als theorie beschouwd. Sneller dan hij heeft gedacht, werd er toch op hem een beroep gedaan de presiden tiële waardigheid te bekleden ook al is dan de werkelijke president niet overleden, maar gevangen gezet. Men vertelt in Buenos Aires dat zijn eer ste regeringstaak was het schrijven van een vrijlatingsbevel voor zijn ge vangen voorganger, Frondizi. Daar alle staatsstukken echter ook namens de generale staf moeten worden on dertekend, willen ze rechtskracht hebben, kwam van die.vrijlating niets terecht. Frondizi blijft op het eiland Martin Garcia. Al met al een onsta biele toestand in Argentinië. Het is waarlijk geen wonder dat er de laat ste dagen een „kapitaalvlucht" plaats vond. Weliswaar zijn er twaalf gene raals gevangen gezet samen met Frondizi, maar er blijven nog genoeg van deze hoofdofficieren over. Teveel zelfs om aan Argentinië een waar borg te geven voor orde, rust en vei ligheid. FRONDIZI ...gevangen... Veehouder bedolven onder stapel hooi De 41-jarige veehouder J. Kuiper Jzn.. uit Grosthuizen (Noord-Hol land), geraakte donderdagmiddag, toen hjj op zijn boerderjj bezig was met het afsteken van hooi, bedolven onder een hoeveelheid hooi die plot seling naar beneden kwam. Toen men de heer Kuiper bevrijd had, bleek hij reeds overleden. Hij Iaat een vrouw en zes kinderen achter. Onderzoek van jungle vordert gestaag Mariniers achtervolgen groep infiltranten na vuurgevecht Ook op het eiland Gag waar een voor anker liggend communica tievaartuig var de Nederlandse marine onlangs door een Indone sische bommenwerper werd aangevallen, zijn Indonesis'che mili tairen aangetroffen, zo blijkt uit een bekendmaking van de commandant der strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij nacht L. E. H. Reeser, in Hollandia. Na de aanval door de Indonesische bommenwerper, aldus het communiqué, is door een eenheid mariniers op Gag een nader onderzoek ingesteld. Deze actie vordert zeer langzaam wegens de onherbergzaamheid van het eiland dat bovendien onbewoond is, waardoor dus geeil waardevolle inlichtingen van inwoners te verwachten zijn. Op Gag werd, evenals op Waigeo, een aantal goedbewapende Indonesi sche militairen aangetroffen en aan gevallen. Bij het hierop volgend kor te vuurgevecht werd tenminste een Indonesische militair gedood. De vijand trok zich schielijk terug en wist te ontkomen in het zeer dichte oerwoud en wordt thans achtervolgd. Aan eigen zijde zijn geen verliezen geleden. De buit bestond uit een tiental pak ken munitie, enkele buitenboordmo toren met benzinetanks, handgrana ten, lichte mitrailleurs en Ameri kaanse Garandgeweren. Ter plaatse werden door de mariniers kleding, benzine en prauwen vernietigd. Over de actie op de uiterste west punt, ondernomen door een ge combineerde eenheid van mari niers en politie, wordt medege deeld dat een aantal bewapende Indonesische militairen zich heeft overgegeven. Ook hier zijn enke le lichte mitrailleurs en andere wapens buitgemaakt. Een reiziger uit Sorong meldde dat STEMMEN UIT DE KERKEN Voor P.v.d.A. zetel meer in Limburg Ten koste van K.V.P. Nu vrijdagmorgen de definitieve uit slag van de verkiezingen voor de pro vinciale staten is bekend geworden, blijkt dat de Partij van de Arbeid in Limburg één zetei meer zal krijgen en de Katholieke Volkspartij één ze tel minder. De K.V.P. zal nu 5.0 ze tels bezetten en de P.v.d.A. 8. De door het A.N.P. als gekozen aan gewezen K.V.P.'er, de heer F. A. Strauss uit de kieskring Roermond, zal geen zitting in de staten nemen. In de P.v.d.A. zouden aanvankelijk drie kandidaten hebben moeten loten, wie van hen de twee nog beschikbare plaatsen zouden bezetten. Dit behoeft nu niet meer. Alle drie leden, de heer R. van Dijk uit Venlo, de heer P. Stoffels uit Roermond en de lieer C. A. F. van Bree uit Heerlen krijgen een zetel in de staten. KORTE PREDIKATIE Mat. 27 1. „Toen het nu mor gen geworden was, namen al de overpriesters en de oudsten des volks het besluit tegen Jezus om Hem te doden". TOCH NOG GELOVEN? Het vanhedrin had het „des doods schuldig" 's nachts al uitgeproken. Maar rechtsgeldig werd dit vonnis pas in een tweede rechtszittingdie de volgende dag pas kon gehouden worden. Zodra de dag was aangebro ken, kioam dus de Joodse Raad in plenaire zitting bijeen. Telkens klinkt het .vonnis: „des doods schuldig". Zo veroordeelde het hoogste gerechts hof de pseudo profeet Jezus van Na zareth in de naam van God eenstem mig ter dood. Dat moet op de disci pelen naderhand wel een enorme in druk hebben gemaakt. Wie toch had den zitting in de Joodse Raad? De overpriesters en de oudsten des volks en de schriftgeleerden, die als zodanig pas op hun veertigste jaar erkend werden. We mogen gerust zeggen: alle ver standige mensen waren van mening dat die Jezus van Nazareth moest worden ter dood gébracht. Konden dan de discipelen toch nog in Hem blijven geloven? „Gij zijt de Christus, de zoon van de levende God", hadden ze eens bij monde van Petrus beleden. Durfden ze dit nog belijden, tegen de mening van allen in, clie het weten konden Hoe verslagen de discipelen waren, kunnen we lezen in de evangeliën. Pas na de paasmorgen weten ze en dan eens voorgoeddat ze toch dc juiste belijdenis hadden afgelegd. In Jezus geloven, als alle verstandige ■mensen zeggen, dat Hij de Christus is, moet niet zo moeilijk zijn, als wanneer allen, die wij hoogachten, het ontkennen. Jezus trouio zijn, als we daardoor bij iedereen in achting stijgen, moet gemakkelijker zijn, dan wanneer we hierom door iedereen worden ver guisd. 't Is daarom voor ons niet moeilijk ons christen te noemen. Die naam heeft in deze westelijke wereld altijd nog een goede klanlc. Maar als het eens algemeen voor dwaas en achter lijk werd verklaard,, in Christus ie geloven? Als we om ons geloof eens door iedereen werden geschuwd Zou 't dan nog zo gemak kelijk zijn Waarom geloven wij eigenlijk f Hierop past maar één ant woord oindat de levende Heer in ons leven is gekomen. Wie dat weet blijft toch nog geloven, desnoods tegen alle verétandigen en eerbiedwaardigen in. L. J. Altena, Koudekerke. Mannequin Winny Roeper s toont een mantelpakje var. al- 3 pacastof, dat onder de naam Rokindoor de Amsterdamse ontwerper Ben Löhnen is ge- p lanceerd. liiiiniiiiiiiiiuiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiii de staid vol soldaten is en in staat van verdediging is gebracht met luchtafweer en andere defensiemaat regelen. De militaire maatregelen hebben veel vertrouwen by de bevolking gewekt, ook bij de autochtone bevolking. Sorong ligt in het uiterste westen van westelijk Nieuw-Guinea, dus dichtbij Indonesië. In de z.g. kiesman-hoek" van het aeroplanorama op Schiphol heeft dr. M. H. Damme, voorzitter van het comité Plesman-monumentvrijdag middag een kleine versie onthuld van het grote standbeeld van dr. A. Ples- man, uitgevoerd door Mari Andries- sen, dat is opgericht bij het hoofd kantoor van de K.L.M. in Den Haag. Op zijn vaders kennel in Braalanda bij Uddevalla in Zweden, is een drie en een half jaar oud jongetje door een Duitse herdershond doodgebeten. De jongen werd nog in leven in een ambulanceauto geladen, maar hij stierf onderweg naar een ziekenhuis. Men vermoedt dat de jongen over het hek in het hok van de hond, die jongen had, is geklommen, waarna het dier de indringer doodbeet. De politie stelt een onderzoek in. In Zweden is al eens eerder een soort gelijk incident voorgevallen. In 1942 beet een hond een vier-jang meisje dood. artikel van prof. Smits over de bete nis van Jezus' lijden, en sterven en de nasleep van dat artikel. De synode stelde de brief van prof. Smits, waar in deze zijn weigering om een ge sprek verder te - voeren kenbaar maakte, in handen van het breed mo- deramen. Het breed moderamen besloot daarop aan prof. Smits de be voegdheden als van een emeritus predikant te ontnemen op grond van ordidantie dertien-29-o der kerkorde, waarin wordt bepaald dat deze bevoegdheden kunnen worden ontnomen indien het voortduren daarvan niet strookt met de waardigheid van de belan gen van de kerk. Het breed moderamen overwoog daarbij dat prof. Smits zich thans op zo'n definitieve zin heeft onttrokken aan het gesprek, dat naar het oordeel van de generale synode in het belang der kerk met hem diende te worden gevoerd, dat bovengenoemde bepaling moest worden toegepast. Prof. Smits heeft tegen dit besluit destijds onmid dellijk beroep aangetekend, een be roep dat nu dus is afgewezen. Borstbeeld van Hitier in huis Na vernielingen op joods kerkhof Het federale Westduitse ge rechtshof te Karlsruhe heeft gisteren Günter S., leider van een groep, die beoogde het na- tionaal-soc.ialisrae in West- Duitsland te doen herleven, tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Twee medewerkers van Edelmut D. en Bemd-Detlef E. kregen respec tievelijk twee en een half en een jaar gevangenisstraf. De veroordeelden hadden in de nacht van de 20ste april 1957 Hitiers verjaardag grafzerken van de joodse begraafplaats „Jammertal", die nabij Salzgitter-Lebenstedt, in Neder-Saksen, is gelegen, beschadigd of vernield. Bij S. thuis werd een borstbeeld van Hitier aangetroffen. S. en D. hadden, tezamen met een andere, inmiddels overleden West duitser en een Syriër, 78 grafzer= ken op „Jammertal" omver ge worpen. Zij hadden voorts aan een houten kruis een stropop opge hangen, met om de hals een plak kaat met de woorden „Deutsch- land erwache, Israël verrecke" („moge Duitsland weer groot worden en Israël verrekken"). Ook een grafzuil, die was opge richt ter herdenking van de na gedachtenis van in concentratie kampen vermoorde joden, was omver gehaald. De drie veroordeelden hadden een „Freikorps Gross Deutschland" („Vrijkorps voor de totstandkoming van een groot Duitsland") willen stichten, om met behulp hiervan weer een nationaal-socialistische dictatuur in Duitsland te vestigen. Aanslagen De voornaamste beklaagde, de 31- jarige elektricien S., liet zich ook tijdens het proces als een overtuigde nationaal-socialist kennen. Hij had, tezamen met D. en E., moordaansla gen op leidende figuren en aansla gen met springstoffen overwogen, teneinde de aandacht op zijn natio naal-socialistische groep te vestigen. Onder degenen die eventueel uit de weg hadden moeten worden geruimd, bevonden zich de plaatsvervangende socialistische partijleider Herbert Wehner en de procureur-generaal van Frankfort, Fritz Bauer. S. heeft tijdens het proces ver klaard dat zijn „nationale organi satie", die was gebasseerd op het partijprogramma der voormalige N.S.D.A.P., „een einde wilde ma ken aan de heksenjacht, die in de bondsrepubliek op voormalige nationaal-socialisten wordt gehou. den". Drie leden Hij verklaarde dat zijn „organisatie" drie leden telde, namelijk hij en zijn twee medebeklaagden en vijf adspi- rant-leden. Hij zei ook dat gesproken was over een uit de weg ruimen van West duitse regeringsleiders en over een plan om het gedenkteken dat is opge richt op de plaats, waar zich het be ruchte concentratiekamp van Ber- gen-Belsen heeft bevonden, op te bla zen. De anderen hadden hier echter niet mee ingestemd. „Het hof is van mening, dat het de beklaagden nimmer mogelijk zou z(jn geweest het nationaal-socialisme in Duitsland weer ingang te doen vin den. Doch alleen reeds het strever; hiernaar en dan met gebruikmaking van op terreur berustende handelwij zen, verdient de scherpste veroorde- f", aldus de voorzitter van het hof. Op de zesde etage van een flatgebouw in het veertiende arrondissemenf van Pa rijs. heeft donderdagmorgen een hevige ontploffing plaatsgehad. vermoedelijk 'an een kneedbom. In het gebouw, waar- •an drie etages zwaar beschadigd werden, woont o.m. een lid van de Franse „vre desbeweging". Koningin en prins bij opening van boekenweek Tn tegenwoordigheid van het konink lijk paar en talrijke Belgische en Ne derlandse autoriteiten heeft de Belgi sche gevolmachtigd minister Julien Kuypers gisteravond in de Amster damse Stadsschouwburg de traditio nele gala-avond „Het boek en de mu zen" geopend ter inleiding van de 27ste boekenweek. Deze draagt voor het eerst een Vlaams-Nederlands karakter. Het doel van deze boekenweek is o.m. het bewust zijn te verstevigen van het feit dat Nederlanders en Vlamingen in één taalgebied wonen. Toen koningin Juliana en prins Bern- hard de koninklijke loge betraden had het publiek in de zaal daarheen front gemaakt. De Amsterdamse politie- muziekkapel speelde de Brabansonne en het Wilhelmus. GEEN EMERITUS-PREDIKANT MEER „Op definitieve zin aan gesprek onttrokken" De generale commissie voor bezwa ren en geschillen van de Hervormde Kerk heeft het beroep, dat prof. dr. P. Smits verleden jaar beeft aangete kend, tegen het besluit van het breed moderamen van 21 juni 1961 om hem zijn bevoegdlieder als van een emeri tus-predikant te ontnemen, niet ont vankelijk verklaard. Het besluit van het breed moderamen blijft daarmee van kracht. Zoals be kend. deelde prof. Smits verleden jaar in een brief aan de Raad voor de zaken van kerk en theologie der Hervormde Kerk mee, niet verder be reid te zijn tot een gesprek met deze raad over het beleid der kerk. De raad had hem in opdracht van de generale synode tot dit gesprek uit genodigd. Deze opdracht gaf de sy node na te hebben kennis genomen van de besprekingen van het breed moderamen met prof. Smits over zijn houding jegens de kerk. Deze besprekingen waren vooral voortgevloeid uit liet geruchtmakende

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3