PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KENNEDY DOET BEROEP OP S0EKARN0 K.L.M .-pursers gaan zelf zaken doen „Commandopost" Deltadienst in Zierikzee Soebandrio verwacht geen toegeeflijkheid van Nederland Va nd aag Jongetje door kogel uit buks gedood Tam 205e jaargang - no. 77 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofd redacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 31 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p, advertentie ƒ4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. .Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213.1, Oostburg tel. 2395, Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. TWEEDE AMERIKAANSE BRIEF IN TWEE DAGEN President Kennedy heeft een brief over de kwestie Nieuw- Guinea aan president Soekarno gezonden. De inhoud van de brief is niet bekendgemaakt, maar de Indone sische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, zei na een onderhoud van twee uur met president Soekarno: „er be staat een vurige wens van de zijde van de Verenigde Staten voor een hervatting van d^ geheime besprekingen en een vreedzame regeling van de kwestie West-Irian. Maar het valt ons moeilijk, de heer Adam Malik (de Indonesische ambassadeur in Moskou die bij het vooroverleg met Nederland aanwezig was) naar de Verenigde Staten terug te sturen als zich geen nieuwe ontwikke lingen voordoen." jiiiiiiiiiiuuiuiuuiiiiuiuuiiiuiiuiiiiüiiiitiiiiiiiiiuiiiiuiuiuiiiin Dit is de nieuwe uitkijktoren ji H op het uiteinde van de pier in H Scheveningen, vanwaar zich op heldere dagen een schit- §i terend panorama aan de bezoe- ker ontrolt. De brief werd gisteren aan president Soekarno overhandigd door de Ame rikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones. Soekarno ontbood la ter minister Soebandrio naar het pre sidentiële paleis voor overleg hier over. Dr. Soebandrio zei nog, dat Malik volledig mandaat had ontvangen voor het zoeken naar een voor beide par tijen aanvaardbare formule. Hij voeg de daaraan toe: „tot dusver hebben de Nederlanders onze formule niet willen bespreken, en er zijn geen aan. wijzingen dat zij dit zullen doen". Minister Soebandrio zei. dat presi dent Soekarno dc Amerikaanse pre- Argentinië heeft nieuwe president De president van de Argentijn se senaat, Jose M. Guido, is gis teren te Buenos Aires geïnstal leerd als president van Argen tinië. Tijdens een plechtigheid in de Casa Rosada, de ambtswoning van de pre sident, deed zich een klein incident voor, toen een der aanwezigen plotse ling „viva Frondizi" riep. De strijdkrachten, die donderdag pre sident Frondizi tot aftreden hadden gedwongen en hem in ballingschap hadden gezonden, stemden in met Guido's installatie, nadat hij schrifte lijk had toegezegd hun mandaten te zullen uitvoeren en alle politieke ac tiviteiten der Peronisten te verbieden. De opperbevelhebber van het Argen tijnse leger, generaal Raul Poggi, heeft in een kort communiqué alle eenheden opgedragen hun wapens neer te leggen en terug te keren naar hun kazernes. Op de foto Jose M. Guido viel zonne bril. OpOOOOOOOOOCOCOooooooooooooooooooooo^ Pl.C.-zateriagnmmer „Ren collectief dorpsgeheim", noemde een onzer redacteuren deze maal zijn veertiendaags streekverhaal. Het collectieve dorpsgeheim is het fort van Ellewoutsdijk, waarin militaire goederen liggen opgeslagen. De inwoners van Ellewoutsdijk weten wat er ligt, maar toch blijft de inhoud van het fort geheim. De illustraties op deze pagina zijn van Jacques Prin ce. (op pagina 9). Voorts in dit 24 pagina's tel lende P.Z.C.-znterdagnummor: Stemmen uit dc Kerken (pag. 3). de Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. 6), „Een collectief dorpsgeheim" (pag. 9), de jeugdpagina Zigzag (pag. 11), de radio- en t.v.-rubriek plus Films in Zeeland (pag. 13). Letterkundige kroniek en cul tuur (pag. .17), „Uw pagina mevrouw" (pag. 19). feuilleton (pag. 21) en de kinderkrant op pagina 23. M000000«XXXXX)CC<XXXXXXmXXXXXXX)0C<X sident zal antwoorden en tevens een antwoordboodschap zal sturen aan Ellsworth Bunker, de „derde man" bij de geheime voorbesprekingen. Soebandrio bevestigde dat Bunker in zijn brief heeft aangedrongen op het terugzenden van Malik naar de V.S. om de besprekingen voort te zetten. President Soekarno zal ook een bood schap aan de waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties, Thant, sturen. Volgens minister Soebandrio zal de Indonesische president in zijn bood schappen uiteenzetten dat Indonesië bereid is, de besprekingen met Ne derland voort te zetten, maar de Ne derlandse weigering om in beginsel de overdracht van westelijk Nieuw- Guinea goed te keuren als de voor naamste hinderpaal hiervoor be schouwt. ...is het 50 jaar geleden, dat de befaamde Duitse schrijver van Indianenverhalen, Karl May, te Radebeul bij Dresden overleed. Karl May schreef vijfenzestig boeken, die alleen reeds in het Duits in een totale oplaag van twaalf miljoen exemplaren verschenen. Bovendien werden deze boeken in twintig talen vertaald. MORGEN... ...is het 40 jaar geleden, dat ex-keizer Karei I van Oosten- rijk als balling te Funchal op c Madeira overleed. WV\\*VVW\A*\WWWV*VV Unieke N.V. Eerste project van spaarcentjes bij Zwolle Van hun gezamenlijke spaar geld gaan tweehonderd K.L.M.- pursers en -hofmeesters vol gend jaar bij Zwolle een café restaurant exploiteren. Het zal gevestigd zijn in een nog te bou wen complex, waarin behalve een aantal woonflats een zeer grote servicegarage met show room zal worden ondergebracht. Naar men zich zal herinneren hebben de pursers en hofmeesters van de K.L.M. een origineel plan voor particuliere bezitsvorming verwe zenlijkt. Een jaar geleden richtten zij een eigen particuliere naam loze vennootschap op, de Peha Re- creatiebedrijven N.V.. Iedere pur ser of hofmeester die maandelijks f 25 van zijn salaris liet afhouden, ontving na vier maanden een aan deel van f 100,in de nieuwe N.V. Circa 150 van hen brachten op deze wijze in een jaar f45.000 byeen. Daarnaast bestond de mogelijk heid een aandeel van f 1000 te ko pen, hetgeen vijftig van de ruim zeshonderd pursers en hofmees- ters hebben gedaan. Na een jaar kon de vennootschap dus beschik ken over een kapitaal van bijna een ton. „Het prettige is, dat we een ruimte huren waaraan wij zelf de nodige vorm kunnen geven door inrich ting, exploitatievorm enz., terwijl dit volledig door ons gefinancierd kan worden", vertelde de heer J. Stil, één der directeuren van de N.V. „Gelukkig slokt het Zwolle- project niet al ons geld op, zodat wij binnenkort de andere plannen die wij hebben tot realisatie hopen te brengen, zoals de bouw van een motel in de buurt van Hoofddorp. OOK LAND MACHT NAAR NIEUW-GUINEA (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft ooit een aantal ;nilitairen van de koninklijke landmacht aanzegging gekregen zich gereed te maken voor vertrek naar Nieuw-Guinea. Zij kregen de medeling in de loop van donderdag en zijn gisteren met verlof naar huis gestuurd. Het vertrek zal volgende week plaatsvinden. Het pre- ciese aantal militairen van de land macht, dat naar Nieuw-Guinea zal worden gezonden, viel niet te achter halen. Het vierjarige zoontje van de familie Klomp in Eist (Utrecht) is gisteren gedood door een ri- cocherende kogel uit een buks van de buurman, de heer W. van D. De buurman schoot met zijn vuurbuks op een ekster, die op een bovengrondse telefoon lijn zat. Het jongetje, dat net op de fiets voorbijkwam, kreeg hec kogeltje in zijn hoofd. Het overleed kort daarop. De heer Van D. had geen vuurwapenverguli ning voor zijn oude buks. Dr. Zelden- rust, de patholoog-anatoom, zou gis. teravond nog sectie verrichten. Het aantal telefoontoestellen in Zwe den bedraagt thans meer dan 2.893.000 of tewel een per drie inwoners, het aantal t.v.-ontvangers 1.357.000 en radiotoestellen 2.843.000. MAAAAAMAAMWUWWMMVMAAAAMMAAWMAWUUWWAAAAMAAAAAAAAIMNUVWIAMWMWM NEDERLANDSE AANNEMERS BOUWEN IN FRANKFORT Nederlandse aannemers zullen dit jaar aan een woningbouwpro- gram in Frankfort deelnemen. De directeur van het bureau voor wo ningbouw „Nassauische Heimstatte", Paul Muller, deelde mee dat dit bureau voorbereidende besprekingen met Nederlandse bouwers is begonnen. De Nederlandse firma's zouden machines en arbeiders mee naar Frankfort nemen. Dergelijke contacten zijn ook met fir ma's in Denemarken en Oostenrijk gelegd. De bedoelingvan deze buitenlandse deelneming op de Duitse bouw markt is de bouwcapaciteit te vergroten en de prijsregulering te be vorderen. Sedert ongeveer drie jaren is de conjunctuur op de West- duitse bouwmarkt in toenemende mate „verhit" en zijn de prijzen met ongeveer eenderde gestegen. „Frontgebied" van Midden-Zeeland verlegd naar Schouwen-Duiveland „ALS EEN SPIN in zijn web komt de Deltadienst straks in Zierikzee te zitten. Het frontgebied van de dammen- en dijkenbouwers is van Midden-Zeeland verlegd naar het noorden. De eerstkomende vijftien jaar zal er van Schouwen-Duiveland uit worden geopereerd. Naar alle kanten". Het hoofd van het bureau uitvoering en voorbereiding van de Deltadienst in liet Zeeuwse territor, ir. N. Biezevcld, heeft met zijn staf de langste tyd in Goes „gebivakkeerd". De groene barakken bij het; station daar zullen langzaam maar zeker naarmate de afwerking van het Veerse Meer vordert worden gedegradeerd tot verlaten stellingen werken midden tussen al deze be drijvigheid moet zitten. Hel me rendeel van het personeel in de buitendienst en op de staf van het Goese Deltabureau wordt daarom overgeheveld naar Zierikzee. Het scmi-permanente kantoor aan de Rondweg in aanleg, heeft er met het aanbouwen van een nieuwe vleugel het spiegelbeeld van zijn vroegere omvang bijgekregen. De waterloopkundige afdeling voor het Zeeuwse district en Goeree- Overflakltee, die samen met het K.N.M.I.-team in april 1960 al be zit heeft genomen van deze Zie- rikzeese Delta-vestiging, krijgt dus gezelschap. Het personeel, dat de Dam door het Veerse Gat van meter na meter heeft zien en hel pen groeien heeft Fort den Haeck bij Vrouwenpolder al verlaten en Stafbureau als een „spin in haar web" De Deltadienst is na de operatie „Drie-Eilandenplan" in opmars naar het noorden gegaan. Alle ac tiviteit concentreert zich rondom de laatste twee grote „echte" eilanden in het zuidwestelijk Ne derland: Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. Gebieden, die deze twijfelachtige eer verliezen, zodra twee secundaire Deltadam- men hen over anderhalf jaar aan elkaar hebben gesmeed: Grevelin- gendam en de combinatie Dam over de Hcllegatplaten-Harïng- vlietbrug. Hel is duidelijk dat de commando post voor deze grote waterstaats- wordt thans „ingezet" bij de wer ken om Schouwen-Duiveland. Bij de uitvoering van de lopende wer ken en de voorbereiding van de volgende. Een kleine kern blijft achter voor dc afwerking en de inrichting van het Veerse Meer, de uitvoering van aanpassingsvverken en de re geling van de waterhuishouding in dit grote binnenwater. Ruimte genoeg In het Goese kantoor zal voor de ze werken ongeveer twintig man personeel de bezetting zijn. Voor deze waterstaatsmensen zal het een hele verademing zijn, wanneer hun collega's naar het Schouwse front zullen zijn vertrokken. „Vooral in dc wintermaanden zit de bai-ak hier boordevol", vertelde ons ir. Biezeveld. „De mannen van de buitendienst komen dan in huis en zitten hier als het ware bij elk aar op schoot. Dat zal in Zierik zee anders worden. Daar is voor lopig ruimte genoeg In totaal vyl'tig man personeel van de „Zeeuwse" Deltadienst zal dus uit Goes en omgeving naar Zierikzee (en omgeving) over gaan. Een deel van hen wordt di rect ingezet bij de werken. Ande ren zullen worden belast met het voorbereiden van de bestekken voor de dam door het Brouwers- havense Gat. Plannen, die volgend jaar voor uitvoering gereed moe ten zyn. Deze personeels verhuizing brengt uiteraard de nodige beslommerin gen op het gebied van de huisves ting mee. Een aantal waterstaats mensen heeft zich reeds van een woning of onderdak in het noor den van Schouwen: Brouwersha ven, Renesse en Ellemeet kunnen verzekeren. Een deel van hen reist dagelijks op en neer naar de om streken van Goes, terwijl daar naast onderhandelingen met het. gemeentebestuur van Zierikzee worden gevoerd over de huisves ting van de nieuwe bezetting van het Deltabureau aldaar. Aangepast Zierikzee wordt dus het „Delta- bart" van het Zeeuwse gebied. Al le werken, die aan de kusten van liet eiland hun uitgangspunten vinden, worden van hieruit gediri geerd. De ingenieurs, die in het Haagse directiebureau de water loopkundige en voorbereidende werkzaamheden onder hun hoede hebben, verhuizen eveneens naar Schouwen-Duiveland: ir. M. J. Loschacoff, de opvolger van ir. H. Wiggerts, wiens naam verbonden is aan de sluiting van het Veerse Gat, en ir. J. Stamhuis. Het „Delta-front" wordt verlegd. Na de ouverture tot de stryd te gen het water in het Drie-eilan denplan rukt het waterstaatsleger op. De organisatie wordt daarom van tijd tot tijd aangepast aan de strategie.... Nog eenmaal willen we op deze plaats terugkomen op de ver kiezingen van de afgelopen week. In een aantal commentaren op de verkiezingsstrijd lazen we namelijk weer eens, dat die strijd „tam" was. Dat is geen nieuws: iedere commen tator, die na de oorlog over Neder landse verkiezingen schrqft, moet blijkbaar deze constatering meest al in misprijzende zin neergepend kwijt en daardoor is de tamheid een vast refrein geworden van de Neder landse dagbladen. En de auteurs van deze beschouwingen overgieten hun betogen met een heimwee naar vroe ger. Maar men verzuimt er helaas bij te vermelden, hoe het dan wél zou moeten. Hoe stelt men zich een niet tamme verkiezingsstrijd voor Oproe rige vergaderingen met wilde gevech ten, waarbij rotte eieren en sinaasap pelen op de gelaten der tegenstan ders uiteenpetsen Of wil men de bouw van barricaden in de Amster damse Kalverstraat dan wel op het Kraanplein in Zierikzee? Wij geloven dat er over het algemeen de historie de auteurs van de „tamheid" eniger mate parten speelt. Die historie leert inderdaad allerlei over bewogen ver gaderingen, over felle debatten en over molesteringen over en weer tot in het stemlokaal. Maar men moet niet vergeten, dat in die tijd een aan tal thans vanzelfsprekende democra tische rechten algemeen kiesrecht, vrouwenkiesrecht, om er enkele, te noemen nog verworven moes ten worden dan wel pas waren verkregen. In het verleden was er bij de verkiezingen meermalen een zéér concrete inzet, die de nog niet door moderne media verwende kie zers ter harte ging. Er liepen boven dien diepe scheidingen tussen de so ciale lagen van de maatschappij en mede op grond daarvan werd de klassestrijd vurig gepredikt. Een prediking, die menigmaal werd om gezet in handgemeen, zeker rond de verkiezingen. Die tijd is voorbij, men mag dat betreuren, maar het is een feit! Vergeleken bij vroeger is mede daardoor de strijd „tam" geworden. Maar het gaat niet aan om voortdu rend weer dat verleden er bij te sle pen om dan te betogen, dat het in de ze tijd niets meer is. Elke tijd heeft zijn eigen karakter ook ten aanzien van verkiezingen. Het is onjuist om vergelijkingen te maken met een pe riode. die andere eisen stelde en ande re idealen had. Waai- het thans om gaat is: heeft de verkiezingsstrijd in onze tijd nog een duidelijke functie? Wij menen dat deze vraag beves tigend moet worden beant woord. Weliswaar is het poli tieke patroon in Nederland zeer sta biel, maar er treden ondanks die stabiliteit gelukkig altijd nog ver schuivingen op en het heeft voor elke politieke groepering zin zich bezig te houden met de werving van stem men, vooral ook bij de jonge kiezers. Maar waar het wél aan schort is de vorm, waarin die strijd wordt ge pleegd. Want nu het karakter van het verkiezingsgevecht anders is ge worden, behoren ook de middelen en de vorm te worden aangepast, het geen echter tot dusver onvoldoende is gebeurd. Men heeft het kunnen vaststellen bij de magere resultaten, die werden bereikt door inschakeling van de t.v. Geen der politieke partijen, die hiervan gebruik maakte, heeft er ook maar iets van gemaakt en veel verder dan een preekje voor eigen parochie kwam men niet. En dan te bedenken hoe de presidentsverkiezin gen in Amerika de laatste maal in feite werden uitgevochten voor de t.v.! De politieke partijen zijn over het algemeen in hun propagandatac- tiek vastgelopen en durven blijkbaar heel weinig aan. Waarom hebben V. V.D. en P.v.d.A. hun zendtijd niet ge combineerd voor een debat der on- verzoenlijken Professor Oud tegen Burger? Of Roemers tegen de a.r.- Roolvink En dan niet met een sussende voorzitter tussen hen in, maar een be kwame, keiharde derde man, die zo nodig het vuurtje nog wat aanwak kert. Zo zijn er meer mogelijkheden, aangepast aan de media van deze tijd. Maar helaas, de politieke partij en zijn in dit opzicht verstard en be wandelen met hun propaganda voor het merendeel zéér gebaande wegen. Wanneer men in dit verband het woord „tam" wil gebruiken, dan zijn we het er mee eens. Maar in dat ge val is het losgemaakt van een zinlo ze nostalgie naar het verleden. In ander opzicht willen we het woord „verstarring" ook gebrui ken: de jeugdpagina deze week van de P.Z.C. toont aan hoe weinig feitenkennis er bestaat over onze de mocratische instellingen bij de ieugd. Dat is in zekere zin een aan klacht jegens het onderwijs. Maar het onderstreept ook nadrukkelijk, dat de politieke partijen zich eens moeten afvragen in hoeverre zij de jeugdige kiezer kunnen boeien. Aan een methodiek, ontleend aan het mo derne jeugdwerk, zijn onze brave partijen nog niet toe. Is er bijvoor beeld in Zeeland wel eens politieke instuif georganiseerd? De Middel burgse rijkskweekschool heeft vorige week een bijeenkomst gehouden voor scholieren van de beide kweekscho len. waarin een viertal vertegenwoor digers van politieke partijen korte voorlichting gaven, gevolgd door een aardig debat. Maar wat dóen de par tyen zelf? Zij zullen zich dringend moeten bezinnen op deze onderwer pen! De Zweedse zakenman Ivar Fransson Maries tad heeft na een bezoek aan India en Pakistan, zijn bloeiende onder neming verkocht en zal heï daardoor ver kregen geld gebruiken voor hulp aan on derontwikkelde gebieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1