PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA VRAAGT S0EKARN0 OVERLEG TE HERVATTEN Twee Argentijnse presidenten gevangen Eerste versterking in Nieuw-Guinea Bouwkosten Oosterscheldebrug thans geraamd op 71 miljoen gulden Vandaag.., -JÜ&r— Liefdes verklaring 205e jaargang - no. 76 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 30 maart 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); C.oes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. rcd.-7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. DAGORDER VAN SCHOUT-BIJ-NAiJHT REESER Ellsworth Bunker, de Amerikaanse deelnemer aan het geheim vooroverleg tussen Indonesië en Nederland heeft een brief ge schreven aan president Soekarno, waarin hij er op aandringt het vooroverleg te doen hervatten. De brief werd aan president Soekarno overhandigd door de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones. Eerder hadden Indonesische functionarissen gisteren bevestigd dat president Soekarno een brief had ontvangen, maar zij wilden er toen niets naders over zeggen. In de brief wordt aan presi dent Soekarno verzocht Adam Malik, de Indonesische gedele geerde bij het voorgesprek, terug te zenden naar de V.S. om het contact met dr. Van Royen to hervatten. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten van mening blijven, dat een hervatting der besprekingen tussen Nederland en Indonesië de beste weg is naar een vreedzame op lossing van het geschil om Nieuw- Guinea. Zij hadden echter geen in lichtingen of de onderhandelingen zullen worden hervat. De officiële woordvoerder van het ministerie deelde mede, dat het mi nisterie geen commentaar heeft op het zenden van Nederlandse oorlogs bodems en troepen naar Nieuw-Gui nea. Eerste versterking Op Tahiti is woensdag een K.L.M.- D.C.-8 op doorreis geland die, naar men aanneemt, het eerste vliegtuig was in de nieuwe lucht brug tussen Nederland en weste lijk Nieuw-Guinea. Het toestel had passagiers in burgerkleding aan hoord. die echter Nederlandse, mi litaire identiteitskaarten hadden, 7.0 zeiden functionarissen van liet vliegveld. Volgens berichten uit Manzanillo in Mexico zijn de onderzeeboten Zee leeuw en Dolfijn met onbekende be- IRAK LEGT BESLAG OP AMERIKAANS SCHIP De lraakse autoriteiten hebben be slag gelegd op een Amerikaans schip waarvan de naam niet bekend is ge maakt. Het vaartuig zou. verant woordelijk worden gesteld voor het vergaan van een Iraaks schip in de oliehaven Fao, waardoor tien Irake zen om het leven zouden zijn geko men. De opvarenden van het Ameri kaanse schip mogen niet aan land gaan. Huisarrest voor Russische missie in Frankfort Generaal Bruce, hevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, heeft donderdag bekendgemaakt dat leden van de Amerikaanse missie in Oost- Duitsland niet meer op Oostduits ge bied mogen reizen en hij heeft derhal ve de Russische missie bevolen zich niet buiten de stad Frankfort te he geven zonder militair escorte. Clarke verklaarde dat de Amerikaan se missie in Potsdam, even huiten Berlijn, in haar bewegingen was be lemmerd omdat de Russen hadden ge weigerd voor de veiligheid van de missie in te staan. Die weigering, aldus Clarke, was het gevolg van een protest over de be schieting van de wagen van de Ame rikaanse missie op 20 maart in Oost- Duitsland. Clarke noemde het Russi sche antwoord „onaanvaardbaar". Als vergelding heeft de Amerikaanse generaal de Russische missie in Frankfort verboden de stad te verla ten, tenzij onder militair escorte. De omgeving' van het gebouw waarin de Russische missie is ondergebracht is door de politie van Frankfort af gezet. Het verkeer is omgelegd. Japanse prins zoekt een bruid Functionarissoi van de raad van de Japanse keizerlijke 3 3 huishoud hifi zoeken een „(je-. 3 3 schikt meisje, van goede af- 3 3 komst" voor ren huwelijk met 3 3 de 20-jarige prins Yosji. jonge- 5 SS re zoon van keizer Hirohito. 5 SS Difös gisteren door Noboejtosji SS Oeryoe, onderdirecteur van ge- g 5 noemde raad, ten overstaan 3 S van de begrotingscommissie 3 g van het liogerhuis meegedeeld. 3 3 Tiet huwelijk van de prins zou 3 3 in ..niet te verre toekomst" 3 3 plaats vinden. liiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiü stemming uit deze haven vertrokken. De Mexicaanse autoriteiten gaven geen reden voor het plotselinge ver trek. Het bezoek zou aanvankelijk duren tot vrijdag. Dagorder In een dagorder, heeft de bevelhebber der strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, dank gebracht aan de strijdkachten voor hun prestaties in de 'laatste maanden en voor het vele goede werk bij daadwerkelijk optre den tegen infiltraties. Reeser vertelde dat de door de rege ring aangekondigde aanvulling der strijdkrachten gedeeltelijk reeds on derweg en „gedeeltelijk zelfs hier reeds was aangekomen." H\j ver wacht van een ieder „dienende bij ar riverende eenheden", trouwe plichts vervulling tot handhaving van de vrede en gerechtigheid en ter be scherming van de belangen van het koninkrijk en ten bate van land en volk van Nederlands Nieuw-Guinea. De bevelhebber gaf voorts uitdruk king aan zijn waardering voor het feit dat het reeds mogelijk was dat met ingang van gisteren een gedeel te van het Papoea-vrijwilligerskorps samen met andere onderdelen van de strijdkrachten daadwerkelijk aan bo vengenoemde taak deelnam. Onoprecht Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft gezegd dat de Ne derlandse maatregelen om verster king naar Nieuw-Guinea te zenden, bewijst dat Nederland „onoprecht" is. Nadat generaal-majoor Achmad Jani, „chef-staf van het bevrij dingsleger voor West Irian", een bespreking had gehad over de Ne derlandse versterkingen naar Nieuw-Guinea, zei hij tegen jour nalisten dat er een grote kans be staat op „incidenten". De Indonesische militairen zullen on middellijk schieten als ze ergens een Nederlander ontmoeten, vertelde hij. Hij zei verder „dat de mensen in Oost-Indonesië en in Nieuw-Guinea vol geestdrift ziju en weerstand bie den tot in het hart van Nieyw- Guinea". Staande in de boeg van een redding boot brengt kapitein Karl Eriksson een laatste groet aan zijn zinkende schiphet Zweedse vrachtschip Tan- to", dat aan de Zweedse zuidoostkust op de grond liep en een uur later in 12 meter diep water zonk. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor, maar voor de kapitein was het een zwarte dag, toen hij zo van zijn schip afscheid moest nemen. PALEIS TWEEMAAL BEZET De een op een eiland, de ander in het paleis Het Argentijnse leger donderdagavond de C'asa heeft Rosa- Kostschoolmeisjes rebelleren De Britse kostschoolmeisjes van de „Carlisle and county high. school" hebben gestaakt. Tien minuten lang hielden 80 meisjes in gymnastiekpakjes een demonstratie op het hockeyveld en riepen vol vuur „weg met de baretten, verbrandt de baretten. We hebben er genoeg van om te horen hoe onze baretten te dragen". De oorzaak van de moeilijkheden moet gezocht worden in het optreden van de directrice, die de meisjes er aan herinnerde wat de juiste wijze was om de baretten te dragen. Het bezwaar van de meisjes: „we zien er belachelijk mee uit". da, liet presidentiële paleis te Buenos Aires, bezet, in een ken- rieli.jke poging José Maria Gui- do te beletten zijn bevoegdhe den als de nieuwe president van Argentinië uit te oefenen. Een heden van het leger bezetten voor de tweede maal binnen 24 uur de Casa Rosada, de ambts woning van de president. Deze keer was het kennelijk hun be doeling te verhinderen, dat Guido zijn bevoegdheden als president zou kun nen uitoefenen. Een woordvoerder van het leger ver klaarde, dat Guido's benoeming tot president in strijd was met de grond wet, omdat Frondizi zijn ontslag niet aan het congres had aangeboden. De troepen die de Casa Rosada be zetten. handelden in opdracht van de opperbevelhebber van het leger, ge neraal Raul Poggi. De vorige president van Argentinië, Arturo Frondizi, is donderdag door ...wordt de bekende Vlaamse, Functionarissen van de raad tot Nederlander genaturali- seerde beeldhouwer Albert P. Termote te Voorburg, 75 jaar. llUllUlllUIUIluIlULulllUuIllllUllllIllmlllLllillllu militaire leiders afgezet en teerd. Zij hebben hem overgebracht naar het gevangeniseiland Martin Garcia, in de monding van de rivier La Plata. In het centrum van Buenos Aires begonnen betogers, die het met deze gang van zaken niet eens waren, door de straten te trekken onder het roepen van „wij willen de president". Zij werden door de politic wegge jaagd. Opgeschort De diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Argentinië zjjn „opgeschort" na de aankondiging dat president Frondizi is afgezet, zo heeft een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade in Buenos Aires verklaard. Deze situatie zou voort duren tot de ambassade zou zijn in gelicht hoe de nieuwe regering zou worden gevormd en tot nieuwe in structies zijn ontvangen uit Washing ton. 0 Mevrouw Jacqeline Kennedy, de echt genote van de Amerikaanse president, is voor een privébezoet van drie dagen in Londen aangekomen, na haar reis naar India en Pakistan. Vandaag gebruikt zij in Buckinghampalace de lunch bij konin gin Elizabeth. BEHEERSVORM: N.V. PROVINCIALE ZEEUWSE BRUG-MIJ. v;; 'pp'7 •fit 3£i«s=:*- Volgens schema eind 1965 klaar; rijbreedte 10,35 m. Gcd. Staten van Zeeland hebben de staten een toelichting gege ven op enkele onderdelen van de voorstellen over de Oosterschel- de-brug. Zij geven daarbij een beschouwing over: de door de regering gestelde eisen, de tech nische zijde van de bouw, de fi nanciële zijde, de verwachtingen over het brugverkeer en de be heersvorm Daarbij komen en kele nieuwe dan wel gewijzigde punten aan de orde De kosten worden thans ge raamd op 71 miljoen gulden in plaats van aanvankelijk 69 miljoen gulden; Als beheersvorm achten G.S. do N.V. Provinciale Zeeuwse Brug-Maatsehappïj P.Z.B. M. het meest aangewezen Bij een bouwtijd van 3 jaar en een voorbereidingstijd van 1 jaar (die gedeeltelijk al be nut is) kan de brug bij de thans in schema opgezette werkmethode eind 1965 ge reed zijn, indien de bonwover- eenkomst spoedig wordt af gesloten; De definitieve doorvaartwijd- te van de beweegbare brug moet nog nader worden vast gesteld, maar deze zal maxi maal 40 meter worden; De breedte van de rijweg (7.60 meter) en een weg voor langzaam verkeer (2.75 me ter) is voorlopig vastgesteld op in totaal dus 10.35 meter. G.S. delen moe, dat de mogelijk heid om door toekenning van een premie voor een spoediger opleve ring een snellere ingebruikneming van de brug te verkrijgen, thans bestudeerd wordt. Pus wanneer de statenbesluiten zijn goedgekeurd, kan het college de onderhandelin gen niet de aannemers afsluiten. Wijzigingen De belangrijkste wijzigingen, die er momenteel zijn ten opzichte van het oorspronkelijke plan, zijn in hoofd zaak van technische aard en zijn voor een deel voortgekomen uit overleg, dat is gevoerd met de Directie Brug gen van rijkswaterstaat. Naar aan leiding van dit overleg is de plaats van do beweegbare brug in noordelij ke richting verschoven, waardoor de pijlers van de brugkelders in minder diep vaarwater gefundeerd kunnen worden, terwijl toch een zeer grote vaardiepte beschikbaar blijft. Aldus blijkt uit een bij het voorstel gevoeg de beschouwing van ir. J. G. Snip, de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat. Wat betreft de druk tegen de brug- pijlers van zeer grote ijsvelden, die eventueel kunnen ontstaan na de verzoeting van het Zeeuwse Meer, is thans met nog grotere krachten re kening gehouden dan hij het oor spronkelijke ontwerp. Met liet oog hierop worden de circa vijftig pijlers gefundeerd op drie holle gewapend betonnen putten (met een uitwendige diameter van 4'/i meter) in plaats van twee putten. Vrij over dijk Voorts is de kruising van de brug met de Schouwse zeedijk enigszins anders: de brug loopt nu vrij over de dijk heen en de hoge oprit, die aan de landzijde de voortzetting van de brug vormt begint eerst op grote afstand van de buitendijk. Aan de Noord- bevelandse zijde is aan de zeezijde van de zeedijk een deel van de brug vervangen door een hoge oprit van zand en klei met steenbedekking, om dat het water daar voor het plaatsen van de putten te ondiep is. Voor het plaatselijk verkeer wordt een door gang evenwijdig aan de zeedijk aan gebracht. Als werkhaven zal de veer haven van Kats gebruikt worden. Over de verlichting van de brug dieut nog nader te worden beslist. Hierbij kan gedacht worden aan een beperkte of aan een zeer uit gebreide markering van de rij baan door lichtpunten, dan wel aan een algehele verlichting van de verschillende verkeersstroken. Vooralsnog lijkt een goede marke ring de beste opzet en (indien no- (Zie slot pag. S kol. 1) Wij hebben ons de afgelopen we ken erover verbaasd met hoeveel krampachtigheid in diverse bladen en bij verschillende partijen er op moest worden gewe zen, dat de Provinciale Staten in het Nederlandse staatsbestel toch echt wel een belangrijke plaats innemen. Er bleek uit deze nadrukkelijke ver zekeringen, dat algemeen van de ver onderstelling werd uitgegaan dat de gemiddelde kiezer vooral aan de landspolitiek dacht en niet zo heel veel afwist van het college, waar voor hij afgevaardigden moest gaan uitzoeken. Het is duidelijk, dat onze verbazing daarover mede werd be paald door de Zeeuwse verhoudingen: wij geloven te mogen stellen, dat in dit gewest het provinciaal bestuur geen onbekende instelling is, maar integendeel een duidelijke plaats in neemt in het gewestelijk leven. Wat is daarvan de oorzaak? Men zou kunnen wijzen op de his torie: ten tijde van de Repu bliek speelden de soevereine staten van de gewesten een belangrijke rol, waarvan men in het provinciaal be stuur met enige goede wil nog een zwakke afschaduwing kan zien. Maar dat geldt niet alleen voor Zee land, doch voor elk van de Zeven Verenigde Nederlanden. Daarom ge loven wij, dat de grote plaats, die het provinciaal bestuur in Zeeland inneemt niet in de eerste plaats in de geschiedenis moet worden ge zocht, maar er vooral als een gevolg van kan worden gezien, dat de af stand tussen bevolking en bestuur hier betrekkelijk gering is. Zo ver vullen de Staten een belangrijke taak in het waterschapsbestel men denke aan de concentraties en daardoor valt hun werk binnen de belangstelling van een vrij grote ca tegorie der Zeeuwse bevolking. Voorts bleek het subsidiebeleid der provincie de laat ste jaren uiterst belangrijk voor het op gang bren gen van allerlei nieuwe initiatieven op sociaal en cultureel terrein, ter- wyi het provinciaal bestuur er ook in slaagde de ontwikkeling van Zee land na 1953 als één complex van zaken naar buiten te brengen. En daarvoor tevens een gTöte mate van goodwill te kweken bij de bevolking. Het wensprogramma, dat destijds op de eerste persconferentie van de Werkgroep Deltazaken naar voren werd gebracht, heeft in dit opzicht een gewichtige functie vervuld. Be langrijk is tenslotte ook, dat er in het provinciale leven vitale aanrakings punten zijn tussen beleid en samenle ving. Wij denken in dit verband aan de veerdiensten, waar besluiten van Gedeputeerden onmiddellijk gevolgen hebben voor grote groepen van de bevolking, aan het beheer van de we gen, alsmede aan het realiseren van of meewerken aan grote projecten ook hier is het ontwikkelingsbeleid aan de orde zoals Sloeplan en re centelijk de Oosterscheldebrug. De binding tussen provinciaal bestuur en bevolking is er de laatste jaren gelukkig zeker niet minder op ge worden. Voor Zeeland was het dus niet di rect nodig om in de verkie zingsstrijd aan de bevolking dui delijk te maken, dat de Verkiezing van woensdag j.l. ook nog andere dan nationale aspecten had. En daarom zal men in deze provincie niet al te snel willen meedoen met het wat wij zouden willen noemen antipro- vinciale gehuil in het Nederlandse bos. Dat huilen is tegenwoordig in de mode. Een voorbeeld daarvan trof fen wij vorige week zaterdag aan in het Algemeen Handelsblad, dat in een vrij oppervlakkig artikel de inde ling in ons land in provincies verou derd noemde en nu pleitte voor een verdeling in een groter aantal dis tricten. Uit dit artikel bleek weer eens. dat zo langzamerhand de za ken op hun kop worden gezet: het blad betoogde, dat alle politieke sprekers in de verkiezingsstrijd er in de eerste plaats op hadden gewezen, dat het niet zozeer om de provincies ging, maar om het landelijk accent van de verkiezingen. En het verbond daaraan de vraag „of daarmee in feite niet een doodvonnis wordt uit gesproken over de provincies". Dood vonnis Het is slechts een poging tot legalisering van handel en wan del van centralistisch ingestelde po litici, die de statenverkiezingen heb ben aangegrepen om er nationale po litiek mee te bedrijven omdat het toe vallig in hun kraam te pas kwam. Zo nodig tappen zij morgen uit een ander vat en "komen zij met ontroe rende liefdesverklaringen aan het adres van de decentralisatie. Maar die hoeft men nu niet meer ernstig te nemen: de heren „houden het met een ander", zoals zij de afgelopen weken nadrukkelijk en zonder schaamte hebben aangetoond. Wij hebben het reeds eerder betoogd: bij deze Statenverkiezingen behoorde het niet te gaan om meneer De Quay of meneer Burger, maar eerst en vooral om zaken van provinciaal belang. De politieke partijen hebben in de verkiezingsstrijd in dit opzicht gefaald: de provincie was bijzaak. De gevolgen van zulk een instelling kunnen op dè lange duur niet uit blijven: een nog grotere neiging tot centralisatie. Tegen deze tendens zullen de landprovincies zich hard nekkig moeten verzetten. De waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Thant, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat hij deze zo mer Noorwegen, Finland en Engeland hoopt te bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1