HOFNAR lanceert z'n nieuwe 20 ct, Voorjaarsmoeheid is geen sprookje Robert Capa, de fotograaf die de oorlog haatte „Mensen in de oorlog" in het Stedelijk Museum CUBAANS VLIEGTUIG STORT IN ZEE - 22 DODEN ROCKEFELLER NIET IN HANDEN VAN KANNIBALEN SPANJAARDEN DOEN GOEDE ZAKEN IN NARCOTICA In Madrid werd groot smokkelkomplot opgerold Jaar voor ex-kapitein wegens oplichting DONDERDAG 29 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 MENSEN IN LEED EN ELLENDE.... Moeders van Napels bejammeren de dood van hun zonen, kinderen, die in 1948 werden gedood in guerrilla's tegen de Duitsers. (Van een onzer verslaggevers) Op 5 mei 1954 sneuvelde Robert Capa bij Thai Binh in Noord- Vietnam, terwijl hij foto's maakte van Franse troepen in actie. Een landmijn maakte een eind aan zijn 41-jarige leven. Voor „Mag num", het fotobureau, dat alleen maar grote namen in dienst had, was dit een slag, voor zijn vrien den en de internationale fotopers een groot verdriet. Capa, de man die de oorlog haat te, heeft sinds hij twintig was, alleen maar strijd gekend. In 18 jaar tijds was hij fotograaf in vijf oorlogen. In de Spaanse bur geroorlog begon het en sindsdien heeft hij geen rust meer gehad, want zijn in 1945 geuite wens „een werkloos oorlogsfotograaf te zijn en te blijven" is door de ge schiedenis niet gehoord. Als front fotograaf is hij ook gesneuveld. Frankrijk beloonde hem met het oorlogslcruis met de palmen, zijn vaderland, de V.S., met de „me dal of freedom." In de frontlijn Uit zijn nagelaten werk, duizen den oorlogsfoto's, is een collectie samengesteld van 150 stuks. Het zijn foto's van mensen in de oor log, van leed en ellende, zoals dat alleen in en vlak achter de front lijn bestaat. Want Capa was al tijd in de frontlijn, in de Spaanse burgeroorlog, in de tweede wereld oorlog, waar hij vrijwel de eerste soldaat fotografeerde, die in Nor- mandië aan land zwom, in de jungle van Indo-China en Viet nam. Die 150 foto's worden nu in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 30 maart tot 29 april tentoongesteld. Capa was zonder meer de beste oorlogsfotograaf ter wereld. Mischien juist omdat hij de oorlog haatte, omdat hij in Dit is Capa's beroemdste foto, die hij in 1936 maakte in de Spaanse burgeroorlog. Capa's camera leg de de soldaat vast precies op het moment, dat hij werd gedood door een machinegeweerkogel door zijn hoofd. zijn jeugd de tyrannie van de dictatuur van Horthy in Honga rije had Ieren kennen en de on derdrukking, die tot oorlog voert. John Steinbeck, die Robert Capa in de tweede wereldoorlog leerde kennen en later, samen met hem, een boek over Rusland maakte, beschreef zijn werk eens als volgt: „Capa's foto's werden gemaakt in zijn hersens. De camera com pleteerde ze alleen. Je kuut je in zijn werk net zo min vergissen als in dat van een groot schilder. Capa wist, waar hij naar moest zoeken en wat hij doen moest, als hij het gevonden had. Zijn camera ving emotie en hield die vast. Capa's werk is zelf het beeld van een groot hart en een over stelpende hartstocht Advertentie Bij de Cubaanse kust is dinsdagavond een Cubaans verkeersvliegtuig in zee gestort; 32 mensen kwamen om het leven. Radio-Havana meldde dat het toestel van het vliegveld van Santiago de Cuba opgestegen was en op weg was naar Havana. Een paar minuten na de start stortte het bij de ingang van de baai van Santiago in zee. Men heeft geen spoor van het vliegtuig gevonden. Aan boord bevonden zich 18 passagiers, drie bemanningsleden en een bewaker. Van bevoegde zijde in Hollandia is gisteren ontkend dat Michael Rocke feller liet slachtoffer is geworden van kannibalen. Ieder gerucht daar over is door de resident van zuid- Nieuw-Guinea, mr. F. R. J. Eibrink Jansen, „tot op de bodem" uitge zocht cn de inhoud daarvan is vol slagen onjuist genoemd. HASHISH IN DE HAM Een half dozyn prachtige Marok kaanse gerookte hammen presen teerde Senor Federico Lopez op de Madrileense luchthaven aan de douaneambtenaren, toen zijn ba gage gecontroleerd moest worden. Het water liep de douanemannen bij het zien van zoveel lekkers in de mond en misschien was deze verrukking ook de oorzaak, dat de hele herg gerookte hammen op de douanetafel aan het glijden ging en op de vloer rolde. Toen de amb tenaren zich haastten, om alles weer op te rapen, hadden zij het gevoel, dat er toch iets niet hele maal klopte. De hammen leken voor hun omvang wel wat licht.... Toen kwam een van de ambtenaren op de goede gedachte, één der hammen eens wat nader te bekij ken en er eens met zijn zakmesje in te boren. Het resultaat was zeer onverwacht: de heerlijke, ste vig uitziende ham gaf mee en het mes kwam terecht in een weke massa, die niets anders bleek te zijn dan hashish, het bekende Afrikaanse narcoticum. De sap pige hammen waren een voortref felijke vermomming geweest. Zij waren met zoveel zorg uitgehold #Bij graafwerkzaamheden in de tuin van de kanselarij in Bonn heeft men funda menten gevonden die volgens oudheid kundigen de restanten zijn van een Ro meins bouwwerk uit de eerste eeuw van onze jaartelling. Uit vondsten maakt men op dat hier een Romeinse ambtelijke instantie was gevestigd. en gevuld, dat zelfs bij een nauw keurig onderzoek er niets aan te zien viel. Slechts aan een toeval was het te danken, dat de smok kel aan het licht kwam en dat een gevaarlijke bende, die al geduren de een hele tijd de Spaanse hoofd stad van narcotica voorzag, opge rold kon worden. Uit Marokko De onderzoekingen wezen uit, dat Senor Federico Lopez geregeld naar Marokko vloog, meestal be geleid door enkele handlangers, die dan in geregeld wisselende „verpakkingen" bij voorkeur echter in gerookte hammen grote hoeveelheden hashish naar Madrid brachten, waar deze door de organisatie van Senor Lopez aan de man werd gebracht. De Madrileense hashishrokers, in hoofdzaak mensen uit de zoge naamde „betere kringen" en de bezittende bovenlaag, kregen hun rantsoenen op straat van sigaret- tenverkoopsters, die behalve hun normale koopwaar voor goedbeta- lende „bijzondere klanten" het gif in zelfgerolde shagjes ter beschik king hielden. Ook in nachtbars en andere gelegenheden werd has hish door danseressen en jonge mannen tegen recordprijzen ver handeld. De arrestatie van hamnienkoning Lo pez en zijn handlangers heeft de Madrileense handel in narcotica een zware slag toegebracht, zij het ook, dat waarschijnlijk nog andere benden aan het werk zijn, die, naar wordt aangenomen, van een centraal punt uit worden ge leid. De lmshish-rokers van Ma drid zullen voorlopig echter een gedwongen onthoudingskuur moe ien doormaken, want hashish was Lopez' specialiteit. (Advertentie) in 50, 25, 10 en 5 stuks De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de 57-jarige ex-kapi- teln bij het leger J. J. K. uit Amster dam wegens oplichting meermalen ge pleegd veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek waar van vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering. De kapitein die na een veroordeling door de krijgsraad en zijn ontslag uit dienst in 1954 kantoorbediende werd, had grote schulden overgehouden als gevolg van een mislukte handelstrans actie. Van twee relaties had hij in de loop van 1961 respectievelijk 5000 en 16.300 gulden weten los te krijgen met een verhaal over een staaltrans- actie terwijl hij het geld in werkelijk heid nodig had om oudicrediteuren te betalen. Veertien dagen geleden had de officier van justitie twaalf maan den met aftrek waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. (Advertentie) GEZOND GLANZEND HAAR De eerste 20 dagen van maart hebben zich gekenmerkt door bijzonder lage temperaturen. De maximum tempe ratuur is niet boven de 10 graden geweest. Nog steeds blijft het abnor maal koud en het einde is niet of nauwelijks in zicht. Vergelijken wij deze koude maand maart met dezelfde maand van het vorige jaar dan is het verschil wer kelijk frappant. Toen bijna zomerse temperaturen, nu winterse! Toen re gende het warm water", nu sneeuwt het bijna dag aan dag! Maar niet iedereen is er ook „vatbaar" voor (Van onze weerkundige medewerker). Niet alle, maar wel vrij veel mensen zijn gevoelig voor bepaalde weer- situaties. Algemeen bekend is de term voorjaarsmoeheid. Bij velen doet zich op zonnige voorjaarsdagen een loom mat gevoel voor. Men is luste loos en het werktempo ligt stukken lager. Bekend is het gezegde „hij heeft het voorjaar in de benen". De oorzaken hiervan kunnen verschillende zijn. De mogelykheid is aanwezig dat een tekort van vitamine C (weinig verse groenten en weinig fruit) een rol speelt maar onderzoekingen hebben aangetoond dat bepaalde atmosferische omstandigheden ook een rol kunnen spelen. Zo is men enige jaren ook in ons land (Academisch ziekenhuis te Leiden) begonnen om de invloed van de weersverschynselen op de mens te bestuderen. Welk type? 1. VVarmtefront of W-type. De men sen die hiertoe behoren zijn gevoe lig voor warm weer, in het bij zonder bij dalende luchtdruk. Bij hen wordt vooral de nervus sym- pathiens, een deel van het mense lijk zenuwgestel dat de bewegings verschijnselen van het hart, het vaatstelsel en de spijsverterings organen regelt, sterk geprikkelt bij dit weertype. 2. Koufront of K-type. Vooral men sen met dunne en lange ledematen en een smal gezicht zijn voor dit weertype gevoelig. Koude lucht stromingen bij een stijgende ba rometer prikkelen dan de nervus vagus die de ademhaling beheerst en invloed op de polsslag heeft. Verschijnselen zijn honger, dorst en benauwdheid. Het laatste voor al bij astmapatiënten. Niet alleen de temperatuur maar ook de luchtdruk en de vochtigheidsgraad heeft invloed op de mens. Sommige mensen zijn gevoelig voor harde wind. Een depressie (lage druk) kan de bloedsomloop naar de verschillen de delen van de hersenen bemoeilijken waarbij men ook in een geestelijke depressie kan terechtkomen met hoofdpijn, slapeloosheid enz. Uit on derzoekingen is gebleken dat bij be paalde weertypes in winkels en trei nen veel vergeten wordt. Het aantal verkeersovertredingen is groter, de kassiers maken meer rekenfouten enz. Deze meteorologische facetten wer ken indirect. Zodra een lichaam de grens van zijn aanpassingsvermogen heeft bereikt, kan een prikkel van buitenaf, soms door het weer veroor zaakt, voldoende zijn voor een grens overschrijding. Personen met een lichamelijk en geestelijk groter aan passingsvermogen zullen minder weergevoelig zijn dan zij bij wie deze aanpassingsgrens sneller is over schreden. Temperatuur Interessant zijn de verklaringen van prof. dr. W. Petersen, docent in de pathologie aan de'universiteit van Illi nois, die aan de hand van een nieu we wetenschap (meteobiologie) tal van voorbeelden geeft in zijn boek „De mens, het weer en de zon". Bij een sterke temperatuurstijging zal volgens deze auteur de bloeddruk da len en het zuurgehalte toenemen. Bij een sterke afkoeling dwingt het lichaam het verlies van warmte tegen te gaan en stijgt de bloeddruk en het suikergehalte van het bloed en de bloedvaten onder de huid trekken zich samen. Men spreekt dan van kippevel. In zijn rapport maakt prof. Petersen melding van het opnemen van een aantal kinderen in een ziekenhuis van Chicago. Deze kinderen leden aan bewusteloosheid veroorzaakt door suikerziekte. Twee dagen hiervoor was de temperatuur door een koude golf 30 graden gedaald. Weersinvloeden kunnen tot gevolg hebben dat de eksterogen gaan ste ken (voorzover voorradig). Andere symptomen zyn pijn in de spieren, slapeloosheid en lusteloosheid. In Duitsland heeft men ook verband kunnen leggen tussen een bepaald weertype koufrontweertype 1 en stij gende misdadigheid. De wetenschap heeft hier en daar kunnen aantonen dat het weer invloed op de mens kan hebben. Gevaarlijk is het dit te overdrijven want er is ook altijd nog zoiets als „luiheid", een verschijnsel dat zich voordoet bij hen, die winter en zomer het voorjaar in de benen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9