Ronald, een vluggertje MENINGSVERSCHILLEN TUSSEN DE CUBAANSE LEIDERS Castro valt Escalante aan in televisie-toespraak itovutk MINISTER KLOMPÉ OVER ZWAKZINNIGENZORG DONDERDAG 29 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 COMMUNIST BEGING FOUTEN Premier Castro van Cuba heeft in een toespraak over de Cubaanse te levisie een scherpe aanval gedaan op een van de hoogste communistische leiders in het land, Anibal Escalante, die hij er van beschuldigde „chaos" te scheppen op Cuba. Volgens Castro was Escalante, secre taris-generaal van de onlangs opge richte Verenigde Partij van de Cu baanse Revolutie, schuldig aan „de vorming van een organisatie voor zijn persoonlijke voordeel" en had hij „vele fouten" begaan in de revolu tionaire regering. Ook was Escalante schuldig aan de invoering van „dwangbuis"- methodes bij het uitvoeren van de revolutie. Escalante neemt de ne gende plaats in op de lijst van 25 leden, die het collectieve directo raat uitmaken voor toezicht op de leiding van de geïntegreerde re volutionaire organisaties (O.R.I.). Castro verklaarde, dat Escalante „bevelen gaf alsof zij van het nationale directoraat van de O.R.I. afkomstig waren, terwijl hij te gelijkertijd maatregelen nam die deden voorkomen alsof hij alleen „OJt.1." uitmaakte. Escalantes toezicht had zo'n vlucht genomen, dat geen enkele minister een functionaris kon vervangen zon der hem eerst te raadplegen, aldus Castro. Escalante is vroeger redacteur ge weest van het communistische blad Hoy. Waarnemers achten Castro's beschuldigingen aan het adres van Escalante van grote betekenis, aan gezien hier voor het eerst een con flict aan het daglicht treedt tussen de „oude garde" van de communis tische partij cn de „neo-marsisten", die na de revolutie aan de macht zijn gekomen. Wonderschaap In het dorpje Westhem bij Bolsward heeft zich een biolo gisch wonder voorgedaan, waarover dierenartsen en an dere deskundigen hogelijk ver baasd zijn. Een éénjarig schaap, dat voor het eerst lammeren kreeg, bracht twee levende lammeren ter wereld. In de regel brengt een eenjarig schaap slechts éen lam. Maar na een week werd het schaap, dat de twee lam meren zoogde, ziek. De ontbo den dierenarts dacht, dat hier sprake was van een verstop ping. De eigenaar van het schaap, de heer W. Oppedijk, gaf daarop het dier wonder olie. Tot zijn grote verbazing bracht het schaap toen op nieuw twee lammeren ter we reld. De lammetjes waren veel kleiner van stuk en werden kennelijk een paar weken te vroeg geboren. In kringen van dierenartsen vermoedt men, dat hier sprake is van een dubbele bevruchting, ontstaan uit twee dekkingen. Het eerste stel lammeren werd op de normale tijd geboren, de twee andere lammetjes hadden twee weken later geboren moe ten worden. Hoewel het schaap eerst vrij ziek was van uitput ting, verkeert het, en ook de vier lammetjes, thans in goede welstand. DE OPROEPINGSKAART vermeldde Ronalds geboorte datum zonder mankeren: 2 september 1961. In die zes maan den heeft het ventje er aan alle kanten blijk van gegeven een vluggertje te zijn. Hij kon al héél gauw lachen en nog eerder huilen. Amper drie maanden was Ronald, toen hij het lees- plankje opzij schoof, overboord ermee, de wieg uit. Niet te kauwen. Sindsdien duldde hij in zijn wiegje alleen Shake speare, Goethe en enkele anderen. Op het ogenblik krijgt hij en dat is écht waar zijn eerste tandjes. Een rap kerel tje. Waarmee de Souburgse gedachte, Ronald naar de stem bus te roepen, voldoende gemotiveerd is. Maar op het stembureau zat ceerde de heer Wolf, „het stembu- men er een beetje mee. reau kan dus, met de kieswet in „Dezo meneer wil stem- de hand, een persoon niet bevoegd men", begon mevrouw Harte hoop- verklaren", vol. „Dat zal niet gaan", meende een glunderende voorzitter W. de Wolf. ,,'t Zal toch moeten, hij heeft een kaart gehad". De Souburgse secretarie-ambtenaar F. Burger, die het uit drie leden bestaande stembureau assisteerde, wist raad. „Hier heb ik een stembiljet" sprak hij bemoedigend uit een gebloemd trommeltje had hij een knapperig uitziend biskwietje op gediept, dat hij de met de oproe- pingskaart wapperende Ronald animerend voorhield. „Nee, dat mag niet..." haastte mevrouw Harte zich, „daar is hij nog te klein voor!" Ronald was door de mand geval len. Precies wat de heren van het stembureau hadden gedacht: nog géén drieëntwintig. „Kennelijk een baby" sprak voorzitter Wolf, „niet bevoegd aan de stemming deel te nemen". Alleen mevrouw Harte kreeg een stembiljet Ronald bleef uitge strekt op de tafel van het stem bureau onder de hoede van de heer Burger achter, toen zij in het hok je verdween. Een vreemde situatie. Vier be daagde heren achter een lange ta fel in een cot stembureau omge werkt schoollokaal óp die ta fel, uitgestrekt, een kiezer, die niet Set tburq riep baby VA« kflff jaar naar de stemtus kiezen moolit, gewogen en te licht, véél ce licht bevonden. Ronald volstond ermee, hel stem biljet van zijn moeder in de bus te laten zakken. Toen vertrok hij, weer op een liefdevolle arm. auwelijks had mevrouw Harte het stembureau verlaten of men constateerde waarderend dat a) Ronald Harte ten onrechte een oproeping had ontvangen b) de jongeman desniettemin ter stemming was verschenen c) waarbij hij aan de leden van het stembureau was getoond d) waarmee aan de verschijnings- of meldingsplicht was voldaan. „Ingevolge de Kieswet is het mogelijk mensen, die nog geen 23 jaar zijn dat zien we in de kies- registers - te weigeren" expli- „Hier ligt ie. En hier heb ik nog een beknopte uitgave". Eén van de leden van het stem bureau, de heer P. A. Vervaat, had de betreffende paragraaf al bij de hand. Ronald Harte werd niet bevoegd verklaard op grond van artikel I 25 van de kieswet: „Tot de stemming wordt slechts toegelaten hij, die bevoegd is aan de verkiezing deel te nemen, voor zover hij in het bezit is van een hem toegezonden of ingevolge ar tikel I 7 uitgereikte oproepings- kaart." Niet bevoegd dus door de leeftijd, maar voor de drommel, hoe komt die knaap dan aan een kaart? „Een oneffenheid in het pons plaatje, vermoed ik", aldus de heer Burger, „we zouden die pons kaart moeten lichten om te kij ken of er een hapertje aan zit. Zo te zien is het goed geponst, maar het kan zijn, dat er iets aan het plaatje gekomen is." De Souburgse bevolkingsadminis tratie is gemechaniseerd. Indien men, zoals in dit geval, alle stem gerechtigde mensen wil oproepen, selecteert een machine de plaatjes op bepaalde nokken. Ergens is'er met zo'n nokje iets misgegaan en zo kon het gebeuren, dat Ronald Harte, zes maanden oud. als kie zer in de Marnixschool verscheen. „Uziet", zo besloot de heer Burger, „er is dan ook nog een menselijke controle als de kiezer zich vertoond om te stemmen..." De betrokken kiezer werd af gevoerd. „Deze beslissing van het stembureau wordt van zelfsprekend in het procesverbaal vermeid", zo zei ten slotte voor zitter Wolf, „anders klopt het aan tal stembiljetten niet met het aan tal oproepingen". Op dat moment lag de opge- roepene alweer in zijn wieg je. Hij had voldaan aan zijn verplichtingen, omdat me vrouw Harte zo wellevend was zich strikt te houden aan het in de kieswet bepaalde. Bovendien: je kunt het nooit weten. Ronald is een vluggertje. Het vluggertje lachte naar zijn grootvader, die zich hoofd schuddend over de wieg boog. „Zo'n kind mondig zijn. Het kan nog geen potlood vasthou den. Hrj heeft al tandjes, maar om te stemmen, laat staan kiezenZover zijn we nog niet gemechaniseerd 5IET GRATIS CHOCOLADE. Eerste Kamer bijeen In de Eerste Kamer verklaarde gis teren de minister van maatschappe lijk werk, dr. M. A. M. Klompé, dat de institutionering van de maatschap pij sterk is toegenomen. Daardoor is de afstand tussen instituut en maat schappij sterk vergroot. Zij was van mening dat meer menselijke commu nicatie gewenst is. De minister zei verder dat de maat schappelijke activiteiten in de samen leving een nuttige functie vervullen. Een belangrijke taak is, op plaatselijk niveau, weggelegd voor de gemeente lijke overheden en de daar ontstane particuliere organisaties. Met betrekking tot de zwakzinnigen zorg deelde de minister mee. dat zij bereid is experimenten op het gebied van de zwakzinnigenzorg te "subsi diëren. Het ligt vefder in haar bedoe ling per 1 juli voor bepaalde groepen van meerderjarige, thuiszittende (ook geestelijk) gehandicapten ten aanzien van financiële bijstand, een aparte regeling te doen ingaan. Het persbericht, waaruit de heer Schipper (a.r.) zijn kennis had geput omtrent het toekennen van een pen sioen aan 900 oud-K.N.I.L.-militairen per l-l-'63, werd door de minister voorlopig gedementeerd. Zij kon over deze aangelegenheid geen verdere mededelingen doen. „HERINNERING: Krach tens artikel I 9 der kieswet is ieder, die volgens het kie- zersregister bevoegd is tot de keuze mede te werken, ver plicht zich binnen de voor de stemming bepaalde tijd aan te melden bij het stem bureau van het voor hem aangewezen stemdistrict". Zo stond op alle oproepings- kaarten voor de Statenverkie zing van gisteren. Ook op die van de Souburgse Ronald Harte, een baby van zes maanden, maar een plichts getrouw vaderlander. Ronald ging, op de arm van zijn moe der kwam bij waardig het in de Marnixschool gevestigde stembureau binnen. Zijn op- roepingskaart overhandigde hij met de zelfverzekerdheid van een doorgewinterde kie zer. Of het allemaal ouwe koek voor hem was. Niemand rond het gezin Harte had zich er eigenlijk over verwon derd, dat er jongstleden vrij- Kieskring II Stü OI'IiOkFINGSKAABT Art.- I fi der Kieswet OPROEPING vapr de stemming ter ver- kh'ziftg vzri de leden van <xc Piovmeieie Staten vsrn Z&tiünd PORT BETAALD MMI'-SQVBURG •AAN> - ISsrte fUmesM - Kt» Vttsstn58«»eg 551 ISHe 2 oop 1961 O0WC-: BS H'JSSÏ-HOVBL'ilfö dag naast de beide kaarten voor de ouders nog een derde oproepingskaart in de brie venbus was gegleden. Per slot ging het om ....kaar! voor een vluggertje (Advertentie) «...een uitgestrekte kiezer..... ...volstond met moeders stembiljet.... ....opgeroepene al weer in wiegje (Foto's P.Z.C.) «...deze meneer wil stemmen....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7