fleXa Versterkingen zijn onderweg naar Nieuw-Guinea „Indonesië is gereed voor de aanval" Syrisch leger neemt macht in handen ir Rockefeller niet door kannibalen vermoord vlekkenpasta DONDERDAG 29 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Militairen vertrokken uit Nederland en Curagao (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks een uur gistermiddag zijn ongeveer 136 Nederlandse öiilitairen van Schiphol met een speciale machine, de K.L.M. DC-8 Isaac Newton (PH-DCI) van Schiphol naar Curagao ver trokken, met bestemming Nieuw-Guinea. De verdere route zal vermoedelijk via Peru en het Franse eiland Papeete lopen doch officieel kon dit niet worden bevestigd. Gis terochtend is van Curagao reeds een DC-8 straalverkeersvlieg- tuig van de K.L.M. vertrokken met aan boord zeventig officieren onderofficieren en manschappen allen in burger van het korps mariniers Nederlandse Antillen, met bestemming Nieuw- Guinea. Snellius uit Hongkong vertrokken De "30 mariniers waren dinsdag avond met vijf legervrachtauto's op het Curacaose vliegveld Dr. .Albert Plesnian aangekomen. Bij de ingang stonden enige tientallen familieleden en kennissen om afscheid te nemen. Het 1090 ton metende korvet „Snel lius", dat voor revisie in dok is ge weest. is met onbekende bestemming uit Hongkong vertrokken. Een woordvoerder van het Neder landse consulaat weigerde te zeggen wanneer het schip vertrokken was of waarheen het schip gaat. Hij zei niet te kunnen meedelen of andere Nederlandse mar ineschepen in Hong kong in dok zouden gaan en ont kende dat het fregat „Evertsen" in de wateren van Hongkong was. Rustig vertrek Het vertrek van de militairen op Schiphol had een volkomen rustig verloop. Ze waren in de loop van de morgen op Schiphol aangeko men en kregen daar alle gelegen heid om van hun familieleden, die tijdig gewaarschuwd waren, afscheid te nemen. De wachtka mer van de I.C.A.-hal op Schip hol bood het gebruikelijke beeld van een aantal jongelieden dat rustig op hun vertrek wachtte. Er heeft zich geen enkel incident •voorgedaan. Sommigen van hen zaten nog een brief te schrijven, anderen dronken een glaasje bier of kochten een rolfilm, anderen weer sloegen nog een voorraadje sigaretten of tabak in. Even voor liet vertrek werd aan alle „burgers" een vliegticket uitgereikt. Vlootpredikanten en vlootaalmoeze- niers voerden hier eu daar nog ge sprekken met de jongelui en deelden geschriften uit. Naar verluidt zou vandaag opnieuw een charter vertrekken van Schiphol. De machine Isaac Newton is door de K.L.M. volledig als economy-class in gedeeld waardoor een maximaal aan tal zitplaatsen van 140 werd verkre gen. Indien de regering de militaire sterkte op Nieuw-Guinea met onge veer duizend man wil verhogen, dan zullen zes van deze chartervluchten voldoende zijn om dit doel te bereiken. Naar wij voorts vernamen zou de Woensdagmiddag zijn 158 mariniers met een DC-8 van de K.L.M. van Schiphol naar Curagao vertrokken in verband met het besluit van de rege ring de strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea te versterken. Foto: De militairen, in burger, passeren de controle op Schiphol. K.L.M. langs de hele route die thans gevolgd wordt in totaal zestig man slip-crew hebben gestuurd. Ook dit zou er op duiden dat men rekening lioudt met zes chartervluchten, daar elke DC-8 machine met tien man be manning is uitgerust. De eerste tussenlanding op de route naar Curacao.zal gemaakt worden op Lissabon. 75ct Nieuw-Guinea: Dr. J. H. van Royen bracht rapport uit aan Dean Rusk De Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, heeft woensdag gedurende een half uur gesproken met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk. Volgens betrouwbare zegslieden bracht Van Roijen aan R.usk rapport uit over de jongste gebeurtenissen op de eilandjes ten westen van Nieuw-Guinea, waar Indonesiërs zijn geïnfiltreerd. Ook zou de Nederlandse ambassa deur een uiteenzetting hebben gege ven van de Nederlandse maatregelen tot versterking van de defensie van Nieuw-Guinea. Men neemt aan dat de ambassadeur ook met Rusk gesproken heeft over het besluit van president Soekarno om de Indonesische ambassadeur in Moskou. Adam Malik, niet naar Washington terug te zenden om het geheim overleg met Nederland te hervatten. Van Roijen was de eerste ambassa deur, die door Ruslc ontvangen werd, nadat deze dinsdagavond uit Genève in Washington was teruggekeerd. Argentinië op rand van chaos Het Argentijnse kabinet bleef gisteren op het randje van in storting balauceren. De legerlei ders eisten het aftreden van president Frondizï, Frondizi weigerde dit en liet eenheden van de strijdkrachten die hem trouw waren gebleven volgens een zorgvuldig voorbereid plan sleutelposities bezetten. De secretaris van Frondizi. Eduardo Gonzales, verklaarde gisteren dat de toestand in het land weer volkomen normaal was en dat de kalmte was teruggekeerd. Frondizi had gisteren een bespreking met de legerleiders die zijn ontslag eisten. Eerder op de dag hadden de militaire leiders een conferentie ge had met de commandanten van de di verse eenheden. Deze bespreking werd beëindigd zonder dat er een verklaring over werd uitgegeven. Toen Frondizï en de militaire leiders bijeen kwamen in de Casa Rosada bleek, dat de commandanten van de verschillende troepeneenheden niet zouden deelnemen aan het gesprek. In regeringskringen groeide de op vatting dat steeds meer eenheden van de garnizoenen in het land steun ga ven aan de militaire eis lot aftreden van'Frondizi. Ik rook... en dan geniet ik ook! PANTER SENORITAS in het bekende rode blikje 12 'h cent GEVANGENISSTRAF VOOR OPVARENDEN VAN DE ZEVEN PROVINCIËN De krijgsraad voor de zeemacht Den Haag heeft gistermorgen de machinist der 3e klasse G. K. T., de machinist der le klasse G. L. T. en de machinst der 3e klasse B. T. B., wegens het plegen van vernielingen Het Wereldgebeuren Voef tussen de Genève-deur De reeks van mislukte internatio nale- en topconferenties in de Zwitserse stad Genève. die zo fSJ&ïS'ss'tadUrDÏaSs: «5f£ 8 oktober op de. Kruiser „jue «sven irorrnppr,T-)f, ministers Provinciën", opdat het schip de oi- gende dag niet zou kunnen uitvaren, veroordeeld tot gevangenisstraffen De vonnissen luiden: B. T. van B. 1 jaar met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst, G. R. T. en G. L. T. beiden 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de dienst. Geëist was resp. drie. vier en vier jaar gevangenisstraf met af trek en ontslag uit de dienst. Verdachte G. R. T. (17 jaar) had in een slechte bui tijdens een wacht dienst in september al een straalpijp overboord gegooid. Maar de vernielingen, waarvoor ze thans terechtstonden, waren op 8 ok tober gepleegd, een zondag waarop alle drie wacht hadden en de dag vóór de kruiser voor 'n tocht van ze ven weken uit Den Helder zou uit varen. Maj.-gen. Soekarto Bevel voor invasie nog niet gegeven Tijdens een massabijeenkomst in Makassar heeft de comman dant van de Indonesische strijd krachten in het grensgebied met Nieuw-Guinea, majoor generaal Soeharto verklaard, dat Indone sië thans gereed is voor de „be vrijding van West Irian". Hij zei tot de menigte van honderd duizenden: „Als de Nederlanders weigeren het gebied aan Indonesië ever te dragen, dan zullen wij het met alle kracht waarover wij beschik ken aan de Nederlanders ontrukken." Soeharto verklaarde, dat de „bevrij ding" Indonesië niet moeilijk zou vallen. Op dezelfde bijeenkomst deelde de Indonesische minister van defen sie. generaal Nasoetion. mee. dat PRESIDENT EN PARLEMENT AFGETREDEN Havens en vliegvelden voorlopig gesloten Het Syrische leger is woensdag te gen zijn regering in opstand geko men en heeft de macht in handen ge nomen. President Nazim el Koodsi is samen met zijn premier Maroff Da- walibï en 172 parlementsleden afge treden. De burgerlijke regering was vier maanden geleden door de militaire leiders ingesteld, nadat met succes de unie met president Nasser was ver broken. Radio-Damascus heeft in een com munique bekendgemaakt dat „het al gemeen commando van leger en strijdkrachten zich bewust is van het verlangen van het volk en de belofte heeft gedaan dat het de doelstellingen van de septemberrevolutie die de af scheiding van Syrië van de V.A.R. tot gevolg had. te zullen aanhouden". Regering ontbonden Het maakte voorts in een communi qué bekend, dat de regering was ont bonden en de grenzen, havens en vliegvelden tot nader aankondiging zouden zijn gesloten. In oen ander communiqué maande men het volk zich rustig' te hou den en uitte de waarschuwing dat elke poging om de vrede te ver storen „krachtig zal worden on derdrukt". De legercommuniqués waren vanaf 26 genummerd, blijkbaar om er de nadruk op te leggen dat de nieuwe stap een vervolg was van de maat regelen die waren genomen sedert de revolte tegen de Verenigde Arabische Republiek, die van 1 tot 25 waren genummerd. Advertentie rijetijdsverf kwaliteitsveri EN PRODUKT VAN DE SIKKENS GROEI De Ruytermedailles uitgereikt De K.N.S.M.-gezagvoerder J. Noord- veld en de secretaris van de Neder landse Vereniging tot Adoptie van Schepen, de heer A. Happee, hebben uit handen van de directeur-generaal voor de scheepvaart, de heer W. L. de Vries, de „De-Ruy ter medaille" ontvangen. Deze onderscheiding werd in 1907 bij Koninklijk Besluit inge steld „voor zeevarenden die zich bij zonder hebben onderscheiden". De heer Happee ontving de nfedaille tijdens de jaarvergadering van de N.E.V.A.S., aan boord van het m.s. „Randfontein" in Amsterdam. De heer De Vries roemde het vele werk van de heer Happee, die vroeger ad ministrateur is geweest bij de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd en zich thans dagelijks beijvert voor een gro tere waardering bij de Nederlandse jeugd voor de scheepvaart. Kapitein Noordveld kreeg de ,.De- Ruytermedaille" „voor zijn gelever de nautische en maritieme prestatie in Honduras, waar hij onlangs door het ontdekken en in kaart brengen van de vaarroute van Ampala naar El Muerto de westkust van dit land voor de grote handelsvaart ontsloot". De regering van Hondüras toonde enige tijd geleden haar waardering voor het werk van de K.N.S.M.-ge zagvoerder, door een landstreek naar hem „Punta Noordveld" te noemen. In Chania op Kreta zijn drie Grieken door een vuurpeloton terechtgesteld. Zij waren wegens moord ter dood veroor- 1 deeld. Eén van hen had na een ruzie z(jn moeder doodgeschoten. De andere twee hadden een boer gedood en be roofd. de Nederlanders de geheime voor besprekingen in Washington had den gesaboteerd door tijdens die besDreltingen versterkingen naar Nieuw-Guinea te zenden. Hij beschuldigde de Nederlanders er van vele malen het Indonesi sche luchtruim te hebben geschon den en Indonesische zeilschepen te hebben beschoten. Ook zouden de Nederlanders met duikboten aan vallen hebben gedaan op Indonesi sche koopvaardijschepen. Nasoetion verklaarde, dat 'Indonesië nog geen invasie had gehouden op Nieuw-Guinea „omdat daartoe nog geen opdracht is gegeven". Maar hij verzekerde dat „de provoca tie door de Nederlanders, zal worden gewroken". Nasoetion droeg zijn gehoor op „vele bezoeken aan West Irian te brengen, het gebied dat van ons is sedert de onafhankelijkheidsverklaring van 1945". Hij waarschuwde dat als men een bezoek aan Nieuw-Guinea wilde brengen, men eerst een militaire op leiding moest volgen, waarna uien oorzien zou worden van wapens. worden vermeerderd. De ministers van buitenlandse zaken der diverse landen maken zich op om zo lang zamerhand de toeristenstad te verla ten. Waarschijnlijk blijft de Rus Gromyko nog een poosje achter, maar dat Is dan niet om enkele ver lofdagen op te nemen, maar meer om nog iets weg te nemen van de slechte indruk, die men in het westen van de Sowjet-opvattingen over ont wapening heeft gekregen. Er blijft ook nog een groep achter. Dat is een groep hoge ambtenaren van de mi nisteries van buitenlandse zaken der diverse landen, zij zijn op zoek naar een meer permanente verblijfplaats in Genève. want ze moeten zo lang mogelijk een voet tussen de ontwa peningsdeur houden. De Frankfurter Allgemeine schrijft in een wat sar castisch commentaar, dat de ambte naren de klap van een toegeslagen deur wat moeten dempen. Verder zullen ze „ontwapenen" in talrijke commissies en sub-commissies. Waar uit nooit wezenlijk iets tastbaars ten oede van de wereldvrede kan ko men. Daar zijn ze zelf ook wel van overtuigd. Rusk en Gromyko hebben dinsdag avond een gezamenlijk commu niqué uitgegeven, waarin werd meegedeeld, dat ze over Berlijn had den gepraat en „dat er enige voor uitgang was geboekt". Wat die voor uitgang nu wezenlijk inhield, werd niet gezegd. Men neemt aan dat dit niets meer dan een frase is, een andere zin voor: „men heeft geen ruzie over de oude Düïtse hoofdstad gekregen". Het staat vast. dat geen van beide partijen concessies wil doen. Lord Home. de Engelse minis ter van buitenlandse zaken, een er varen diplomaat, was de eerste die de conferentie van Genève als oplos sing voor de internationale moeilijk heden definitief afschreef. Hij geeft, als het op werken aankomt, meer om Londense voorjaarsmist dan om het Lac Léman. Mariniers zetten infiltranten na Het gouvernementsvoorlichtingsbu reau heeft van de commandant strijd krachten. sehout-bij-naclil L. Reeser,, vernomen dat een eenheid mariniers waaraan mobiele politie was toege voegd, in het uiterste westen ran het eiland Waigeo (waar vorige week Indonesiërs waren geïnfiltreerd) op een goedbewapende Indonesische ge vechtseenheid van 30 man was gesto ten. De Indonesische militairen onttrok ken zich aan het vuurgevecht dat ont stond, met achterlating van een aan tal pakken munitie en levensmiddelen. De Nederlandse militairen zetten de opsporing voort. Van deze zijde wordt er op gewezen dat uit de activiteiten van de afgelo pen dagen gebleken is dat 't hier niet meer incidentele infiltraties betreft van enthousiaste Indonesiërs, maar van goedopgezette landingen van In donesische militairen. V/mim/itr/ii/i/f/i/H/i/m/m/i WRAAKMOORD ALS MOTIEF it Amerikaanse bron was ver nomen, dat de gesprekken aan beide zijden zonder polemiek, nuchter en in het bewustzijn van gro te verantwoordelijkheid zijn gevoerd. Ook de Sowjets was het duidelijk, welke gevaren de crisis om Berlijn in zich bergt. Als een positief resul taat ziet men. dat het westen in Berlijn weliswaar geen „ellebogen- vrijheid" meer heeft gekregen, maar wel wat meer tijd. Dat kan echter ieder ogenblik anders worden. Ber lijn blijft een potentieel gevaar. Zowel Rusk. Home als Gromyko hebben zich over de ontwapening uitgelaten. Rusk en Home spraken daarbij beiden van het doel. een zogenaamd „ideaal plan" op te stellen voor de ontwape ning, hoewel dit niet inhield dat al leen het Amerikaanse standpunt daarvan de basis behoefde te zijn. Gromyko was minder vriendelijk, toen hij in Genève via de zender van de Verenigde Naties sprak. Hij ver klaarde dat de verantwoordelijkheid voor het continueren van de kern wapenproeven alleen en uitsluitend bij de westerse machten lag. Hij ver weet hun. dat zij daar niets van wilden weten. Hun opvattingen over internationale controle was volgens hem niets meer of minder dan een spionage-truc. Al met al dus afge zien van de gebruikelijke vriendelijk- heidsbetuïgen weinig hoopgevend. e conferentie in Genève heeft tot dusver alleen maar aangetoond, dat de Sowjet-Unie in geen geval enige interesse heeft voor zelfs maar een poging tot ontspanning. Veel meer nog dan voorheen wil men. in plaats van nuttig confereren, vijlen aan de zenuwen van het westen. Dat behoeft ons niet te ontgoochelen, want nieuw is die handelswijze niet. Maar het is goed voor ogen te hou- den dat deze methode ons in de toe- komst wacht, de methode van het met veel fanfares aankondigen van 'een topconferentie, om die dan met alle mogelijke slinkse middelen in een doodlopend straatje te krijgen en daarna ach en wee te roepen over de „kapitalistische halsstarrigheid". De diverse commissies en sub-com missies van ambtenaren in Genève kunnen aan deze mislukking ook niets meer veranderen. Ze zullen een voet tussen de conferentiedeur blij ven houden. Misschien dat het „ver stand" nog wel eens een enkele keer wordt geraadpleegd, als het op con fereren aankomt. Meer dan een kans is hierop niet. We zullen de hoop niet moeten verliezen op een ontwa peningsovereenkomst. maar voorlopig is er weinig kans. Zodat president De Gaulle, die weigerde mee te doen aan de laatste ontwapeningsconfe rentie omdat hij er geen gram heil in zag. het gelijk, helaas, aan zijn kant heeft gekregen. Dc REEDS LANG DEDEN GERUCHTEN DE RONDE (Door Anthony van Kampen.) De mededeling van de 26-jarige zen deling \V. Hekman in Nederlands Nieuw-Guinea in een brief aan zjjn oom en tante in Arnhem, de heer en mevrouw Lindeman, als zou Mi chael Rockefeller, de zoon van de Amerikaanse miljonair en gouver neur van New Vork, Nelson Rocke feller, die tijdens onderzoekingen in liet gebied van de Eilandenrivier in zuid Nieuw-Guinea is zoekgeraakt en sindsdien wordt vermist, door de \8mat-bevolking van het dorp Otja- nep zjjn vermoord en vervolgens op gegeten, Is van bevoegde zijde in llollandia ten stelligste ontkend. (Zie pagina '7). De missionaris, <ïle zich reeds lang In zuid Nieuw-Guinea bevindt en over Lal van contacten met de au tochtone bevolking aan de kust be schikt, deelde mij mede, dat hij alles .wist van de vermissing en van het einde van Rockefeller Dat kwam erop neer. dat reeds bin nen drie dagen na de vermissing van Rockefeller in het Asmat-gebied, geruchten circuleerden over een ge welddadige dood van de Amerikaan. Hij zou zijn vermoord door leden van de stam der Omadesob. W raakmoord Deze stam heelt zijn woongebied aan de Casuarinenkust zuidelijk van de zuidelijke Eilandenrivier en de Cooksbaai. Rockefeller zou, drijven de op een van de twee jerrytanks, een zandbank hebben bereikt, vlak voor de modderige kust. vijftien mijl ten zuiden van de zuidelijke eilan denrivier. Leden van de stam had den hem daar aangetroffen, volledig uitgeput, doch levend. Zij namen hom mee, vervoerden hem en gingen tenslotte over tot kannibalisme. Aanleiding tot deze daad zou zijn geweest een wraakmoord. Enkele ja ren geleden had een Nederlandse be- stuurspatrouille dit nog niet onder bestuur gebrachte gebied bezocht en maatregelen genomen tegen enkele bewoners, die zich aan misdrijven schuldig hadden gemaakt. Volgens geruchten zouden echter de verkeer den het slachtoffer van deze straf expeditie zijn geworden. Men zinde derhalve op wraak en Rockefeller was daar de dupe van geworden. Fantasie Twee weken later had ik, wederom in Merauke, een gesprek met de resi dent van zuid Nieuw-Guinea, mr. Ei- brink Jansen. Het bleek dat hij vol ledig op de hoogte was met een en ander. Terstond na het binnenkomen van de eerste geruchten had hij een politiepatrouille naar het gebied, waar de moord zou hebben plaatsge vonden, gezonden. Na een zeer cons cientious onderzoek ter plaatse bleek dat er geen enkel bewijs was van de in omloop zijnde berichten. De hele zaak bleek op fantasie te berusten. Sinds de dag van de vermissing van Rockefeller bereikten hem tientallen van dergelijke berichten. Van verre weg de meeste wist hij reeds bij voorbaat, dat zij niet op waarheid konden berusten. Desondanks heeft hij ieder bericht, elk gerucht door patrouilles laten onderzoeken. Er waren diverse berichten «ver moord en kannibalisme. Voorts was er een bericht, dat ecu pa- poea-hoofdman in het broekje van Rockefeller zou rondlopen. Het meest „romantisch gekleurde" ge rucht bestond uit de mededeling, dat Rockefeller notr in leven is en thans als „blanke afgod" dooreeu stam aan de kust wordt vastge houden. Van al deze geruchten bleef, na onderzoek, niet» over. GROMYKO .^slechts indruk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21