PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeland stemde zo: VERLIES VOOR V.V.D.; WINST VOOR K.V.P. Hoofdpatroon politieke leven is tamelijk stabiel Zeelands Staten nü Opmerkelijke vooruitgang voor P.S.P., A.R. en CH. achteruit Varidaaq... Verkiezingen in Zeeland r Geen nederlaag voor regering 205e jaargang - no. 75 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie' F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 mrt. '62 ADVERTENTIEPRIJS 87 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Waistr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg tel Terneuzen. tel. 2116; Zierikzee red tel. 2425. adm. tel. 2094. RUSTIGE VERKIEZINGEN VOOR DE STATEN Terwijl liet nog maar steeds geen lento wilde worden, heeft Nederland gisteren gestemd voor de Provinciale Staten. De, overigens heel. rustige, verkiezingsdagheeft enkele opmerke lijke verschuivingen teweeggebracht in de krachtsverhoudingen der politieke partijen in de Provinciale Staten. Zij zullen veelal een wat gewijzigde samenstelling krijgen. Dat vindt niet alleen zijn oorzaak in de stemming van gisteren, maar ook omdat het aantal leden van de Provinciale Staten over het gehele land met 75 leden is uitgebreid. Dat maakt het enigermate moeilijk alleen af te gaan op het aantal zetels om de verschuivingen juist te beoordelen. Uit onderstaand staatje blijkt, welke de mutaties zullen zijn. Aantal zetels partijen 1958 1962 K.V.P. 190 218 P.v.d.A. 178 206 V.V.D. 63 64 A.R.P. 63 67 C.H.U. 59 63 C.P.N. 18 13 S.G.P. 11 12 P.S.P. 0 13 G.P.V. 2 3 Overige parti jen 6 (1) 6 Er was gisteravond weer een grote belangstelling te bespeuren voor de resultaten van de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Dat was met name te merken op die plaatsen, waar de verkiezingsdienst van de P.Z.C. de uitslagen publiceerde: Mid delburg. Vlissingen, Goes, Zierikzee. In Vlissingen bijvoorbeeld (zie foto) was de Kleine Markt voor het kantoor van de P.Z.C. urenlang bevolkt met een dichte drom belangstellende::. Totaal 590 665 1) 1. Samenwerkende christelij- lijke groep; 2. P.S.P.: 3. P. C.G. 2) 1. Samenwerkende christelijke groep; 2. P.C.G.; 3. Vrije burgers; 4. Boerenpartij. Als men het geheel beziet, dan blijkt het dat de V.V.D. ten opzichte van de kamerverkiezingen van 1959 een verlies van ongeveer twee procent heeft geleden, maar ook ten opzichte van de vorige statenverkiezingen achteruitgang boekte. De P.S.P. is ongetwijfeld zij het met beperkte cijfers de winnaar van gisteren. De Partij van de Arbeid had winst, maar kan er zeker van zijn, dat die winst sterk verminderde door het succes van de P.S.P. Zowel de A.K.P. als de C.H.U. boek te een gering verlies vergeleken bij 1958. De communisten verloren wel terrein in de Staten vergeleken bij 1958, maar zij tonen een licht herstel. Do K.V.P. incasseerde enig verlies, gerekend met de vorige statenverkie zingen. Het G.P.V. handhaafde zich op het vroegere peil. De S.G.P. bleef stabiel. Griepstoornis Zoals gezegd, het bleef alles vrij rus tig. Incidenten zijn niet gemeld. In Amsterdam dreigde de griep de stem ming te beïnvloeden. Een groot aan tal leden van de diverse stembureaus had het dinsdagavond laten afweten. Ambtenaren moesten in allerijl de avond voor de verkiezingsdag plaats vervangers zien te vinden. Dat lukte wel, maar gistermorgen bleek het dat de griep nog meer slachtoffers had gemaakt onder de bewakers van de hoofdstedelijke stembussen. Alles kwam echter nog vóór acht uur voor elkaar. Wachttijden werden vrijwel nergens gemeld. Tegen de avond werd het overal wat drukker, omdat vele forensen zich van hun vader landse plicht gingen kwijten. Op P.T.T.-pad De kieswet schrijft voor dat alle kiezers minstens drie dagen vóór de verkiezingen een lijst krijgen thuisbezorgd met de kandidaten. In enkele Limburgse buurtschap pen raakte de P.T.T. in tijdnood. Ambtenaren van de gemeentese cretarieën moesten dinsdagmid dag en dinsdagavond de taak van de postbode overnemen om, zij het misschien wettelijk wat laat, de stemplichtigen te vertellen uit welke kandidaten zij de volgende dag hun keus konden doen. De verkiezingsdienst van het A.N.P. werkte op volle* toeren. Om tien mi nuten over zeven was de eerste ge meente, Bemelen. bekend. Daarna druppelden wat uitslagen van kleine- O Is het 25 jaar geleden, dat S de Poolse componist Karol g S Scymanowski tc Lausanne overleed. Jiim/iiHMi/iiiiimmtHii/iiri re gemeenten binnen, maar tegen acht uur kwam de grote stroom van stadjes en steden los. Groningen was de eerste stad, die de uitslag meldde, maar men moest later op de avond in de Martini-stad tot de ont dekking komen, dat het grote-stads- record was behaald tén koste van een flink aantal latere rectificaties. In de loop van vandaag verwacht men nog enkele wijzigingen van de grootste steden in ons land, die ech ter op de totale uitslag van geen in vloed zullen zijn. Hoewel.... de laat ste kamerverkiezing heeft geleerd, dat een verschil van veertien stem men een zetel kan kosten. Of een ze tel erbij kan betekenen. De landelijke uitslag kwam tegen twaalf uur binnen en betekende een fraai AJN.P.-record. Bij de vorige statenverkiezingen moest men tot kwart voor drie wachten, voordat de definitieve landelijke uitslag bekend was. Overigens meende men in de grote steden een zekere onverschilligheid voor de uitslag te bemerken. De woordvoerder van het Utrechtse ge meentebestuur bijvoorbeeld sprak van een „bijzonder stille avond". Voor het verdere nieuws over deze Statenverkiezingen ver wijzen wij naar de pagina's 2, 3. 4 en 9. Namen der partijen Percentages Aantal stemmen 1962 1959 1958 1962 1959 1958 P.v.d.A. 28.5 29.4 28.2 43.173 45.661 42.629 K.V.P. 21.6 21.1 21.4 32.713 32.807 32.400 C.H.U. 16.3 14.9 17.4 24.788 23.274 26.280 A.R.P. 12.5 12.5 13.- 18.976 19.491 19.780 S.G.P. 9.1 8.8 9.- 13.813 13.779 13.632 V.V.D. 9.8 11.1 9.6 14.867 17.225 14.506 G.P.V. 0.9 0.8 0.9 1382 1299 1325 P.S.P. 0.9 0.4 0.0 1328 647 0.0 C.P.N. 0.4 0.4 0.5 609 576 758 100,- 100.- 100.- 151.647 155.762 151.310 De politieke situatie in Zeeland is uiterst stabiel. Tot deze conclu sie moet men wel komen bq het beschouwen van de uitslagen, die de Statenverkiezing van gisteren heeft opgeleverd. Dat niettemin de samen stelling van de Staten een kleine wij ziging ondergaat, is een gevolg van de uitbreiding (vroeger 42 zetels, thans 43), alsmede van het stelsel, dat wordt toegepast bij de verdeling van de restzetels. Wanneer men ech ter de verdeling in percentages in beschouwing neemt, blijkt dat ver geleken bij de stemming van 1958 het Zeeuwse verkiezingspatroon vrij wel gelijk bleef. Zo kwam de P.v.d.A. van 28,2 op 28,5, de K.V.P. van 21,4 op 21,6, de A.R. van 13 op 12,5, de V.V.D. van 9,6 op 9,8, de C.H.U. van 17,4 op 16,3 en de S.G.P. van 9 op 9,1, om ons te beperaen tot de par tijen, die in de Staten zjjn vertegen woordigd. Wan- echter faxill] VOORLOPIGE VERKIEZINGSANALYSE Wat doet de V.V.D.? Een voorlopige analyse van de uitslag* der Statenverkie zingen 1962 leert ons, dat er weliswaar in het politieke le ven van Nederland enige ver schuivingen zijn, maar dat het hoofdpatroon van dat politieke leven tamelijk sta biel blijft. Er zijn uit deze verkiezingen geen tendenzen af te leiden, die zouden voe ren naai een heroriëntering op wat grotere schaal of naar nieuwe vormen van politieke samenwerking tussen de be staande partijen. Wanneer we <ic stemmenpercen tages van de politieke partyen als leidraad nemen, dan kan gezegd worden, dat de K.V.P. zien goed gehandhaafd heeft, dat de P. v. d. A. iets vooruitging vergeleken bij de Statenverkiezingen van 1958, maar dat zij er loch niet in slaag de de volle winst binnen te halen. De C.H.U. heeft zich vrijwel sta biel getoond en de A.R.-partij moest met een klein verlies ge noegen nemen. De C.P.N. is blijk baar in lichte mate over haar dieptepunt heen en de P.S.P. boek te een verrassende vooruitgang in stemmenaantal al blijft het een kleine partij. De V.V.D. tenslotte leed een ge voelig verlies van bijna 2,2 pro cent, waarmee de winst welke de ze partij in 195S nehaaldc (drie procent) voor een belangrijk deel teniet werd gedaan. Landspolitiek Zoals gezegd zal de landspolitiek waarschijnlijk niet door de uitslag van de Statenverkiezingen worden beïnvloed. Als we constateren, dat de K.V.P. krachtig uit de strijd is gekomen, dat de V.V.D. is ver zwakt en dat dc A.R. en de C.H.U. bepaald niet sterker uit de strijd zijn gekomen, dan kan men daar uit niet tot een beduidende mate van ontevredenheid of verontrus ting over het huidige regeringsbe leid concluderen. Te meer niet nu de verkiezings resultaten van de grote oppositie partij de P. v. d. A. niet zo indrukwekkend zijn als men in die party wel had gehoopt. Wij moeten daarbij wel aanne men, dat de winst, welke de P.S.P. heeft behaald 1,2 voor een groot deel uit de P.v.d.A.- kring stamt. Meer activiteiten De vraag rijst intussen wat een party als de V.VD, zal doen om de achteruitgang van haar stern- mental te stuiten nu er over een jaar verkiezingen worden gehou den voor de Tweede Kamer. Die achteruitgang wordt becijferd op 125.000 stemmen. Ook wat de A.R.-partij betreft zal er iets moe ten gebeuren om de achteruitgang te stuiten. Het is mogelijk, dat de beide partijen meer de nadruk gaan leggen op het extra-parle mentair karakter van het huidige kabinet en dat daardoor hun po litieke activiteiten in het parle ment een onafhankelijker karak ter zullen aannemen. Hier volgen tenslotte nog korte commentaren van de partyleiders op de uitslag der verkiezingen: J. G. Suurhof, voorzitter P.v.d.A. (Zie slot pag. 7 kol1 neer men een vergelijking treft met de tus- sentgdse Kamer verkiezingen van 1959 zijn er grotere verschillen, waar van de opvallendste zijn het teruglo pen van de V.V.D. (van 11.1 naar 9,8) en het herstel van de C.H.U. (van 14,9 op 16,3). De conclusie, die men wellicht uit de geringe verschillen tussen 1958 en thans zou kunnen trekken, is dat in Zeeland toch voor al voor de Zeeuwse Staten is ge stemd en dat men hier deze verkie zingen niet in de eerste plaats heeft beschouwd als een tussentqds refe rendum inzake de regeringspolitiek. TT ranneer men nu de zetelverdeling yy in de Zeeuwse Staten in ogen schouw neemt, dan is het te ver dedigen dat de nieuwe (43e) zetel naar de P.v.d.A. gaat en dat de A.R. een plaats aan de K.V.P. heeft ver loren. De derde restzetel nameUjk ging bij de vorige verkiezingen naar de A.R., echter op het nippertje, ter wijl ditmaal de derde restzetel naar de K.V.P. ging. Een dergelqk risico bestaat altijd voor die partijen, die op de „rand van de zetelverdeling" leven. De vraag, die nu als gevolg van deze verschuiving vooral de aandacht vraagt, heeft uiteraard betrekking op de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland: zal dit een andere politieke samen stelling kragen dan op dit moment? Er zetelen in dit college thans twee P.v.d.A.-leden, twee K.V.P.-leden, één C.H.- en één AJt.-lid. Een wqzi- ging van deze samenstelling zou voor al te verwachten zijn geweest m het jeval van zetelwinst voor de V.V.D., n welk geval vermoedelijk de K.V.P. een G.S.-lid minder zou hebben ge had. Nu echter de V.VJD. geen kans heeft gezien een vqfde zetel te win nen in de Staten, menen wij te mo gen verwachten dat de politieke sa menstelling van Zeelands college van G.S. geen wijziging zal ondergaan. Het verlies van één zetel bij de AJR. speelt daarbij vermoedelijk geen rol. en volgende vraag, die in poli tiek Zeeland de komende maan den beantwoord zal moeten worden, heeft betrekking op de keu ze van de Gedeputeerden: wie zullen er zitting nemen in dit gestoelte der -re? Het is wellicht te vroeg om in dit verband namen te noe men, maar de verleiding is wel heel erg groot, vooral omdat niet minder dan vier van de zittende le den niet zullen terugkeren. Wq kun nen de verleiding niet helemaal weer staan, dat wil zeggen dat wq op de ze plaats toch wel de namen willen noemen van een aantal vooraanstaan de Zeeuwse politici, wier naam in dit verband bq herhaling wordt gefluis terd. Bij de P.v.d.A. hoort men bij voorbeeld als mogelqke kandidaat de heer Schorer noemen en bij de A.R. de huidige burgemeester van St.-An- naland, de heer Van den Bos. Bij de K.V.P. wordt eveneens de naam van een burgemeester gefluisterd, name lijk de heer J. M. A. C. van Dongen uit Aardenburg beide burgerva ders zouden dan uiteraard als zodanig moeten bedanken en bq de C.H. tenslotte wordt de naam genoemd van de heer Van der Peql. Maar het gaat hier slechts om fluisteringen en ver onderstellingen: weliswaar hebben de politieke groeperingen wel iets te ver tellen in deze kwestie, maar in feite is de verkiezing van het college al léén en uitsluitend een aangelegen heid van de Staten. En dat dus is het volgende punt, dat de aandacht van de Zeeuwse provinciale politiek zal vergen. E De zetelverdeling van de Zeeuwse Staten is thans als volgt: j 1962 11958 PARTIJ VAN DE ARBEID 'li 12~ KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ 10 I 9 CHR.-HIST. UNIE ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ STAATK. GEREF. PARTIJ V.V.D. 4 4 Het aantal zetels is met één uitgebreid tot 43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1