ZELANDICA jacht SMAKELIJKER DE BOEKENPLANK! PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Wat is dan smakelijk TOM AD0 HAARDROGER tafelmodel TOMADO Runt - uit Chefarine 4 DONDERDAG 29 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Al in 1590 schijnt het aantal boekdrukkers en boekverkopers in Middelburg SO groot te zijn geweest, dal tot de oprichting van een boelcdrukkersgilde kon worden overgegaan", aldus Meer tens, in zijn Letterkundig leven mZeeland (191,0). Voor ons ligt een facsimile-uitgave van „Den staet van London in hare „groote peste in het jaer des Heeren 1603", gedrukt „Tot Middelburgh, by Richard Schilders, drucker der Heeren Staten van Zeelandt 1606". Het is een uitgave in de serie Leidse drukken en herdrukken. De Engelse drukker, Richard Schilders (plm. 15381634) had zich in 1579 te Middelburg gevestigd. Hij heeft een groot aantal belangrijke werken op staatkundig, theolo gisch als op ander wetenschappelijk gebied uitgegeven. Bovendien wij citeren wederom Meertens, gaf hij een groot aantal theologische werken van Engelse Puriteinen uit, wier richting hij overtuigd was toegedaan; zijn vestiging te Middelburg valt, misschien niet geheel toevallig, ongeveer samen met de komst der Brownisten aldaar. Zijn drukkerij was laatstelijk „inden langhen Delft inden Olyphan't" gevestigd. Het pamflet „Den staet van London", In dichtvorm, is van de hand van Jacob Cool en opgedragen aan Johan Rademaker d' oude. De familie Radermacher was een te Middelburg ge vestigd aanzienlijk koopmansgeslacht. De vriendschap van Rader macher sr. met de familie Cool dateert uit zijn Londense trjd. Jacob Cool was een in de Engelse hoofdstad, om den gelove daar heen vertrokken, welvarend zijdehandelaar. Cool heeft op levendige en bondige wijze de rampen in 1603 weergegeven. AI was hij door zijn langdurig verblijf in Engeland meer Engels dan Nederlands, hij en zijn omgeving van refugiés bleven „strangers", en wie heeft een grotere opmerkingsgave bij het beschrijven van een dergelijke gebeurtenis dan een deskundige vreemdeling, zo kunnen wij in de inleiding tot de uitgave lezen. De banden met de Radermachers zijn hecht gebleven, getuige ook de reproduktie van de inscriptie van Jacob Cool in het album amicorum van Samuel Radermacher, ge schreven in Middelburg 10 augustus 1602. De drukkerij van de oud-refugié, Richard Schilders, kan een geestelijk brandpunt ge noemd worden van waaruit Engeland en de Lage Landen vele jaren voorzien werden van politiek en religieus nieuws. De zo juist ver schenen uitgave van „Den staet van London", werd verzorgd door J. A. van Dorsten en K. Schaap. en voor Vijftig jaar Philatelica Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van Philatelica, de vereniging van postzegelverzamelaars, ver scheen bij Van der Rhee een gedenk boekje, dat een plaats in de boeken kast waard is. Postzegels spreken een eigen taal. Postzegels en post stukken vertellen de historie van een land vaak duidelijker dan ge schiedenisboekjes. Vandaar dat dit gedenkschrift zo interessant is. Het bevat een keur van wetenswaardig heden. Verhelderend voor ons was met name een artikel van de heer Hedeman, die in kort bestek de ver zamelaar volledig inlicht over de kunst van het verzamelen. VIERMAAL JAN MENS Jaren geleden zorgde Jan Mens er voor dat Griet Manshande een eigen plekje kreeg in de Nederlandse li teratuur. Vier malen zag men een roman van zijn hand, aie Griet een zodanige naam gaf, dat zij niet spoe dig vergeten zal zrjn. Bij Kosmos, Amsterdam, verscheen nu een bun del met de vier romans „De gouden Real", „De blinde Weerelt", „Het goede inzicht" en „Godt allen d'eere" Van de trilogie van de eerste drie boeken werden meer dan honderddui zend exemplaren verkocht. Het zou ons niet verwonderen als deze Kos- mos-uitgave eenzelfde oplage kreeg. Jan Mens en Griet Manshande zijn zo langzamerhand nationaal bezit ge worden. O De Newyorkse politie heeft de 35- jarige Peter Sherry aangehouden, die zich acht jaar geleden door vervalsing van een verklaring van overlijden „dood had verklaard" en sindsdien van de baten van zijn overlijden leefde. Het bleek dat Sherry, voor zijn „dood" enige levensver zekeringen had afgesloten op naam van een zekere lieer Bachuiis, onder wiens naam hij de uitkeringen later zelf kwam incasseren. Een andeTe bron van inkom sten was het pensioen, dat zijn „weduwe" ontving. In totaal zou het echtpaar ruim 40.000 dollar hebben ontvangen. Advertentie Nederland heeft voorraad van 10.000 ton boter Bij de ingang van het zuivel,jaar 1962 op 1 april zal er in Nederland een voorraad van negen- a tienduizend ton boter zijn. Dat is nog nooit ver toond. Dit werd gistermorgen niet verontwaardiging geconstateerd door de heer S. van der Ploeg, die in Utrecht het voorzitterschap van de vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond heeft aanvaard. „Bij deze rare politiek van de rege ring zijn we in een misselijke situatie geraakt", aldus de heer Van der Ploeg, die meent, dat de Nederlanders deze voorraad boter „van hun eigen geld" weg hadden kunnen eten voor 75 cent per pakje, terwijl er nu ge ruchten gaan dat de boter op de een of andere manier in het veervoeder zal worden verwerkt. In een gesprek dat eergisteren met de minister van landbouw over deze zaak is gevoerd, vond men geen op lossing voor het boterprobleem. Vol gens de heer Van der Ploeg zijn er rigoureuze maatregelen nodig die durf en doorzettingsvermogen van de regering vragen. Hij herinnerde er aan, dat de koelhuisboter wel voor 65 cent per pakje op de binnenlandse markt is gebracht. PARIJS' WARENHUIS IN AS GELEGD Een fel uitslaande brand heeft om streeks middernacht dinsdag een wa renhuis te Parijs in de as gelegd. Om half elf werd de brandweer gealar meerd, dat brand was uitgebroken in de „Galeries Barbes" een gebouw van 11 verdiepingen aan de Avenue Barbes, in de buurt van Clichy. Om 1 uur woensdagmorgen had de brandweer, die 300 man sterk in 20 brandweerwagens was uitgerukt, het vuur in bedwang. Een brandweerman werd licht aan de hand gewond. Een woordvoerder van het waren huis heeft verklaard, dat de schade in de tientallen miljoenen franken loopt. Hij zei niet te weten hoe de brand was ontstaan. (Advertentie) U kunt rustig kiezen uit 20 bekende merken piano's o.a. ZIMMERMANN ia j52 RIJKENt otLANGE De nieuwe manier van haardrogen Nu rustig achcer uw toilettafel uw haar drogen en tegelijkertijd uw uiterlijk verzorgendat is de nieuwe, ideale manier, die het u veel makkelijker maakt. En uw man of verloofde hoeft niet meer zo lang te wachten dus hij ook blij warme en matig warme lucht geen onderhoud kan ook worden opgehangen (vaste plaats) haardroogkap wasbaar in lauw water een jaar schriftelijke garantie GEEF 'N CADEAU i /^ww^www Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam. 23 maart. Londen 10.14%—10.14New York 3.60%3.60''/.: Montreal 3.48;:- 3.43U; Parijs 73.53%73.63%; Brussel 7.24=»—7.24V.: Frankfort 90J9—90.24: Stockholm 69.93%— 70.03%; Zürich 83.00%—33.05 Milaan 58.03%—.33.131',: Kopenha gen 52.37'»32.42-Oslo 50.53% 50.63%: Wenen 1197—13.93: Liisa- bon 12.54'i—12.65-. 92' tgl 92 AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Vast door oplevende vraag BEURSOVERZICHT. De internationale waarden hebben woensdagmiddag direct bij de opening hogere koersen te zien gegeven, ten op zichte van het vorige slotniveau. Philips opende op 971 twee punten hoger. Uni levers plus vijftig cent, op f 183,10. Kon. Olies verbeterden een gulden op f 134,70. AKU's konden op 38514 twee punten aan de vorige slotkoers toevoegen. Hoog ovens zetten de haurse-tendentle van dinsdag verder voort. Dit fonds lag op 792 ruim elf punten hoger in de markt. Nu het onveranderde dividend van twin tig procent van het staalconcern alge meen bekend is, heeft dit speculatieve vraag tot gevolg gehad temeer, daar Hoogovens de voorgaande beursdagen nogal waren gedaald. De beurs is inge nomen met het onveranderde dividend. Men had zich reeds verzoend met een lager dividend van het Hoogovencon- Het was woensdag hoofdzakelijk het buitenland en dan vóöral New York, dat voor de hogere koersen van de inter nationale waarden zorgde. Daarnaast on- dehvond het Damrak zeer goede steun van de vaste houding die de Westduitse beurzen te zien eaven. Gedurende bet verdere beursverloop nam de vraag toe, waardoor Kon. Olies opliepen tot f 139,70. Hiermede lagen de oliewaarden boven pariteit New York. Unilevers verbeterden tot 183.90 en Philips tot 974. AKU's daarentegen moesten op 384 een punt van de behaalde koerswinst: prijsgeven. Hoogovens bleven rond de 790 schom melen. Hier en daar vonden wat dek kingsaankopen plaats omdat, aldus de beurs, het algemene marktbeeld hiertoe aanleiding gaf. Wallstreet gaf dinsdag kleine koersver- bcteringen voor de Nederlandse hoofd fondsen te zien. Dit was voor Amster dam een goede stimulans. De leidende cultures gaven doorelkaar fractionele koersverbeteringen te zien met weinig zaken. Met de stemming voor de scheepvaartaandelen wilde het niet best vlotten. De handel in deze hoek was gering. De koersverliezen be droegen één tot twee punten. De staats fondsen vertoonden een gedrukte stem ming. De onderhandse lening door de staat, groot f 350 min. was een rem voor hogere koersen in deze afdeling. De handel had weinig te betekenen. Ook op de overige beleggingsmarkt was de stemming gedrukt. Ih de vier procent preferente aandelen Deutsche Golddiskontbank werd geen no tering opgemaakt in verband met een verschenen bericht. Op deze aandelen wordt een bod uitgebracht van 170 pro cent (D.M. negentig cent) ineerkomende op 255 procent Nederlandse usance (D. M. zestig cent). De laatstgedane koers voor deze stukken op het Damrak was 232. Aandelen Van der Grinten werden op 1700, ex 24 procent dividend gead viseerd, tegen dinsdag 1697'» cum di vidend. Stockdividenden Delftsche Leer looierij werden voor de eerste notering geadviseerd op circa 27.50, tegen een theoretische waarde van f 27.70. 27 mrl. 28 mrt. Nederland 1959 (4%,) 101T. 101% Nederland 1951 (3',:.) 97% 97% Nederland 1948 (3%) 89 83',-ï Nederland 1955 <370 907< 90ft 88U 333gb 383% 300% 300 7S0gb 737gb 967 970gb 182.50gl> 183.70 133.70gb 135.40 113'/;.gb 113 %gl> 142 141% 199% 358% 119 148' 151'.i 150% IWgb 163 109% 166% 131 133 158.50 153.10 Nederland 1947 13%) j Nederland 1937 3 Nederland 1950 <3'.«) Dollarlening 1947 3 Investeringscert. 3 99gb 99gb Nederland 1962-64 2 99 ft 99,'.gb 6 Woningbouwlening 1937 108% 10S: Grootboek 1946 3 92 9%) Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n r. Ned. Kabelfabrick Philips Unilever Wilton-Feijenoord Billiton 2e R Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika T.jjn Kon. Paketvaarl Rotterdamsche Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij. Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.A. Mij. N V. Deli Mij. Bank voor Ned. Gom. 4 Bank voor Ned. Gem. 5-1953 100% 100% Van Berkels Patent Albert Heijn Bronswerk Centrale Suiker Intern. Nickel American Motors Anaconda Bethlehem Steel Bethlehem Steel General Motors Kennecott New York Central Pennsylvania Republic Steel Shell Oil Conip. Tide Water U.S. Steel Nat. Can. Corp PREMIELENINGEN. Amsterdam 3951 S Breda 1954 Enschede 1984 Den Haag 1952 I 9 Den Haag 1952 II 9 Rotterdam 1952 I 'J Rotterdam 1952 II Rotterdam 1957 9 Utrecht 1952 9 Amsterdam 1956 I 8 Amsterdam 1956 II 9 Amsterdam 1956 III 9 Amsterdam '33 (C. en 10 Dordrecht 1956 3 Alkmaar 1956 Zuid-Holland 1957 Zuid-Holland 1959 295 295% 707 186 185% 397% 400- 276 277 17 16", 48 .48)1 41", 4 lït 41'', 41R 55% 55% 80% 81tf 16% i6%- 56% 57% :iti 38 29,1: 71 Ï4-Ü 105% 95 VV 91V» 91%- 91 %b. 105% A.N.P.-C.B.S. BEURSIND1CES. 26-3 27-3 28-3 Int. conc. 565.41 561.78 565.-11 Industrie :i93.82 376.72 379.04 Scheepvaart 173 75 172.64 172.20 Banken 266.32 266.15 267-32 Handel enz. 166.20 165.32 165.29 Algemeen 413 47 411.04 413.38 2057. Piloot Storm -richtte zich kreunend op en greep naar zijn pijnlijke hoofd. Hij had er geen idee van hoe lang hij buiten bewustzijn was geweest. In werkelijk heid waren het slechts en kele seconden. Vergeefs trachtte hij zijn chaotische gedachten te ordenen cn zich te realiseren wat er precies gebeurd was. Toen hij echter wat glazig in de richting van liet blokhuis recht voor hem staarde en er plotseling een zweefcar achter te voorschijn zag schieten, stond de situatie hem met één slag weer duidelijk voor de geest. Gorda probeerde te ontsnappen! En wie weet had hij Sandra bij zich! In een ogenblik was Arend op de been en rende terug naar hun eigen zweefcar tussen de bomen aan de rand van de open plek, waar hij vrijwel gelijktijdig met Solon arriveerde. Deze riep hijgend: „Hij is er van door! Heb jij ook gezien of hij Sandra bij zich had?" Piloot Storm schudde ontken nend het hoofd. „Maar we mogen geen enkel risico nemen. Kom mee, hem achterna!" Snel klommen de twee mannen in de openstaande cabine en even later „spoot" het vehikel weg. j Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek Ie maken I Vier beroemde geneesmiddelen ondersteunen elkaar en werken daardoor bijzonder krachtig. Eén der middelen dient om de maag te beschermen. Chefarine „4" doet werkelijk wonderen! G'Ktn baiirê 20 UWstun f 0,80 Hins je wncvirrjUnj 40 UWetUR f 1.50 Vocfielijt flacon ïoo mtiiun f 3.50 tcuillcliin „En ik. milord?" vroeg Ronald. „Ik zou ook graag een handje willen helpen." „Heb je ooit op gevaarlijk wild ge jaagd?" informeerde Tallant. ..Neen, maar ik ben geen slechte schutter. Ik kan konijnen schieten als de beste." „Nu," lachte Rodney, „dan kun je beter met mij meegaan. Bij het aan breken van de dag vertrekken we. En ik raad iedereen aan. vannacht zijn deuren te sluiten. Er is wel niet veel kans dal Pat's vrees bewaarheid wordt, maar veiligheid voor alles." „Laat ons twee partijen vormen, zei Hamlin. „Jij en Sim de ene kant ,op, ik alleen cïe andere. Je kunt me zeker wel een mannetje lenen als spoorzoekev." „Je moogt Wampi meenemen." ant woordde Rodney. „Hij was destijds je geweerdrager." Hamlin scheen niet erg met deze regeling Ingenomen, maar hij maalde geen bezwaren. Patricia wierp Rodney een blik toe. waarvan hij de betekenis wel kende. „Ik ga met je mee", verklaarde ze. iltiur Mnrnruvc Tluirley „Je hebt me verteld, dat je vroeger ook al vrouwen op de leeuwenjacht hebt meegenomen." Hij schudde zwijgend het hoofd en felukkig kwam lord Tallant hem te ulp met een regelrecht verbod. „Dit is maar niet zo'n beetje sport voor liefhebbers van jagen", zei hij knor rig. „Het beest is gevaarlijk en moet daarom eens en voor goed uit de weg worden geruimd. Je behoeft heus geen leeuw te schieten, koppig kind. Blijf thuis en gedraag je als een lief meisje." Ik wil helemaal niet; schieten", pruil de Patricia. „Ik wil alleen maar mee gaan". „Om te zorgen dat Rodney niets over komt, zeker? spotte haar grootva der. „Wat zou je kunnen uitrichten als de leeuw een dansje op zijn borst ging maken? Waarschijnlijk flauw vallen". „O, Ju je hent gemeen!" riep Patricia woedend. „Je weet heel goed. dat ik niet van die kracht, ben, „Ja", riep ze boos in het rond ziende, „ik heb met hem op olifanten gejaagd, ben bescho ten door stropers en heb hem hele maal geen last bezoi'gd". „Watblief?" riep Arthur Sim. „Be schoten door stropers? Dat lijkt me een heel gevaarlijke expeditie". Patricia was nu wel genoodzaakt, het avontuur met de olifanten en Hassa- ni's moordaanslag op Rodney te ver tellen. „Maar dat is schandelijk!" vond Sim toen ze was uitgesproken. „Ik dacht niet, dat die schurken zoiets zouden aandurven. Weet je wie ze waren? Kan dc politie geen korte metten met hen maken?" „Ik verdenk met bijna volkomen ze kerheid Hassani, een Somali die het op me voorzien heeft", zei Rodney. ,,'t Is 'n ruwe klant die waarschijnlijk in zijn eigen land al meer mensen heeft om hals gebracht". Meteen deed liy het relaas van zijn eerste ontmoeting met dc Somali én hoe hij hem had aangepakt op een manier, die iemand van zijn stam niet gemakkelijk zou vergeven. „Ik denk, dat hij ook de man was, die bij mijn thuiskomst uit Barati in een hinder laag op mij wachtte en een kogel door mijn windscherm schoot". Nii moest hij ook daarvan vertellen. Lord Tallant bleek er hoogst veront waardigd over. „Er moet iets aan gedaan worden", verklaarde hij. „Die kerel is onge twijfeld op moord belust en in een land als dit heeft hij er alle gelegen heid toe, met een prachtige kans om elk spoor uit te wissen. Ik zal eens naar Barati gaan en die lui daar wak ker schudden; zulke dingen duld ik eenvoudig niet." Zijn lordschap trad in een vergelij king tussen vroegere en tegenwoordi ge tijd, waarbij de laatste er niet al te best afkwam. De Sims waren 't grotendeels met hem eens, maar de oplettendste toehoor der was Hamlin. Het verhaal over de wraakzuchtige Somali en diens po gingen om de opzichter te vermoor den was nieuw voor hem en onwille keurig wenste hij de "kerel alle moge lijke succes toe. Hamlin was reeds lang tot de conclusie gekomen, dat hij zelf ten zeerste gebaat zou zijn bij Gervase Rodney's verdwijning en had sterke zenuwen genoeg om zo'n feit zonder enige sentimentaliteit te aan vaarden. Zijns inziens waren er toch al te veel mensen op de wereld en zou wat vermindering van hun aan tal helemaal niet kwaad zijn. En van dit standpunt verder redenerend, zag hij mannen als Rodney dan graag het eerst uit de weg geruimd! In die gevoelens werd hij nog versterkt door een gesprek met de gehate man nadat de anderen hun kamers hadden opgezocht. Rodney sprak hem aan toen hij juist een doos sigaretten uit zijn auto had gehaald. „Hoor eens Hamlin", viel de opzich ter als 't ware met de deur in huis, „ik vond je optreden vanavond alles behalve behoorlijk. Wanneer we dé strijdbijl tussen ons willen begraven, moét je niet probe ren me in 't publiek een hak te zet ten". Hamlin had opnieuw de whislteyfles aangesproken en was dus in een oor logszuchtig humeur. Voor 't ogenblik vergat hij zijn plan om de ander wat gunstiger te stemmen en herinnerde zich alleen zijn diep gewortelde wrok. „Nu het onderwerp eenmaal ter spra ke was gebracht, kon ik er moeilijk met gesloten mond bijzitten, niet waar?" spotte hij. O. 't is natuurlijk geen aangename zaak voor je, dat be grijp ik best. Onze dappere jager heeft bij die gebeurtenis geen al te best figuur geslagen. Het spijt me wel, Rodney, maar ik kan je niet be loven, dat ik tot mijn eigen nadeel je tekortkomingen met de mantel der liefde zal bedekken. Jij zei, dat je een klant had verloren-, maar ik ben een broer kwijtgeraakt". Rodney zweeg een ogenblik om zijn zelfbeheersing te herwinnen. Toen zei hij op bittert toon: „O, jij grote dwaas toch! Ik wilde geen slapende honden wakker maken maar met jou is geen wapenstilstand mogelijk; je bent er eenvoudig te stom voor. Nu, ga ge rust je gang. het eindje zal de last wel dragen. Ik zal je oom alles over jou en je spelletje meedelen. Hij moet het dan maar uitzoeken". Hamlin schrok. De dronkemansmoed, die hem zo'n meerderheidsgevoel had gegeven tegenover deze onbeschaafde koloniaal" verdween en maakte plaats voor zenuwachtïggc angst. Maar hij had nu eenmaal de conse- quenties daarvan op zich te nemen. Verzoeningsgezindheid had z.i. haar grenzen, misschien zou bluf hier be ter zijn. „Doe watje niet laten kunt", smaalde hij. „Geloof je heus dat iemand je krankzinnige leugens zal geloven Ik zal eenvoudig zeggen dat je zoiets beweert uit wrok en de meesten zul len het daarmee eens zijn. En wat Tallant betreft, dit kan me geen kwaad doen of me onthouden wat me rechtens toekomt." Hij eindigde met een bedreiging, op dit ogenblik heus gelovend dat hij ze zou kunnen uitvoeren: „Knoop het in je oor, mannetje, dat je er uit ligt zodra ik met je klaar ben. En Patri cia krijg je ook niet". Rodney kookte van woede. „Ik moest je in de modder gooien waar je thuis hoort, jou zwijn", zei hij op gedempte toon, maar keerde zich meteen om en liet de ander alleen. Hij wilde geen opschudding verwekken en voelde dat hij bij voortzetting van de twist zich niet langer zou kunnen beheer sen. Hamlin ging naar zijn kamer en dronk dc fles whisky tot de bodem uit. Hij was in een zeldzaam overmoedige bui en had in zijn geest reeds een „plan de campagne" kant en klaar. 't Moest nu maar tot een definitieve afrekening komen: de weg ertoe lag open en de uitvoering zou eenvoudig zijn. de aanslagen van de stroper had den hem, Hamlin, die weg gewezen: als Rodney dood werd aangetroffen zou iedereen dc Somali voor dc dader houden. .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13