„Zilveren broodmand" voor de N.0.V.IJB. Tegen bankemployé zes jaar geëist m elk kuis in Nederland hoorfc zon teqe-l aan d& wand... alu'en samen VLISSINGSE FIRMA'S TOONDEN MODE VOOR GROOT EN KLEIN ZES JAAR GEËIST TEGEN MAN DIE ZIJN VROUW WURGDE OPNIEUW PROBLEMEN VOOR ELEK SCHWARTZ: BLESSURES WOENSDAG 28 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG MAAR DUBBELTJE PER MAN DOOR PRINS BERNHARD IN ONTVANGST GENOMEN (Van onze Haagse redactie) Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdag middag m zijn kwaliteit van alae- ïwi" v,00r7Atter van dp Stichting Ne derlandse Organisatie voor Interna tionale Bijstand, N.O.V.I.B., de zil veren broodmand 1961" van de'Ne derlandse Vereniging van Meelfabri- feanten m ontvangst genomen. De «J \vas,de zilveren brood mand toegekend wegens bijzondere verdiensten op net gebied van de voedselvoorziening. De uitreiking van de zilveren broodmand had plaats tii- dens een bijeenkomst in hotel Witte- brug te Den Haag, waarop o.a. aan wezig waren de ministers De Pous en Marynen, alsmede de staatssecre taris van economische zaken, drs. Gyzels. De heer H. J. de Koster, de voorzit ter van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten, hield een rede! waarin hij er op wees, dat in het verleden de zilveren broodmand is uitgereikt aan personen, die zich spe ciaal op het gebied van de voed selvoorziening verdienstelijk hebben gemaakt. Ditmaal hebben wij echter gemeend, aldus de heer De Koster, de broodmand te moeten uitreiken aan een organisatie, die zich op het gebied van de voedselvoorziening steeds één ding voor ogen hield: de verantwoordelijkheid van de welva rende landen tegenover de nood in de ontwikkelingslanden. Nooit genoeg De heer De Koster zette vervolgens de betekenis van de N.O.V.Ï.B. uiteen. „Dat wij nu beginnen te beseffen, dat miljoenen mensen hun gehele le ven lang nooit genoeg te eten krij gen, is in hoofdzaak te danken aan de N.O.V.I.B.". De laatste tijd heeft de N.O.V.I.B. vooral de aandacht ge vraagd voor de anti-hongeractie. Deze actie werd in 1960 in Neder land ingezet via de producenten van ons dagelijks brood, de bak kerij, door middel van de verkoop van „broodkaarten" in de vorm van nagemaakte bonkaarten uit do oorlog. De opbrengst was byna twee ton. Met de najaarscollecte van 1961 werd een bedrag bereikt van 1,2 mil joen gulden. Waarlijk geen kleinig heid, hoewel toch altijd nog te wei nig, wanneer wij bedenken dat dit in Nederland neerkomt op een dubbeltje per inwoner, aldus de heer De Kos ter. A.N.A.B. wil c.a.o.-ontwerpen nog vasthouden Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedryfsbond is van mening, dat nog niet moet worden overgegaan tot het ter goed keuring voorleggen van collectieve arbeidsovereenkomsten aan het colle ge van rijksbemiddelaars. Dit, omdat de in het bestuur van de Stichting van de Arbeid gevoerde besprekingen nog niet hebben geleid tot een con creet standpunt omtrent de toepas sing van de richtlijnen voor de loon politiek. Intussen is bekend, dat het overleg hierover op 4 april a.s. zal worden voortgezet. De A.N.A.B. heeft een en ander in een brief aan de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap mede- Op de gisteren in Utrecht gehouden voorjaarsvergadering van "de vak groep zuivelbewerkers van de A.N. A.B. zei de voorzitter van deze vak groep, de heer P. Schippers, dat de A.N.A.B. het standpunt van het N.V.V. deelt, dat vooralsnog geen c.a.o.'s moeten worden afgesloten of ter goedkeuring aan rijksbemidde laars voorgelegd, totdat bekend is, in hoeverre de mogelijkheid bestaat per 1 januari 1963 weer tot loonsverho gingen over te gaan, die kunnen voortvloeien uit de matiging van 1962. Voor hel schoolgaande meisje: een rood poplin regenmanteltje, dat hier werd gecombineerd met een rood pa- rapluutje. Dividend Nederlandsche Scheeps-hypotheekbank De Nederlandsche scheeps-hypotlieek- bank N.V. heeft over 1961 aan inte rest van geldleningen onder scheeps- hypotheek ontvangen 3,78 min (v.j. ƒ3,08 min). De totale baten stegen tot 4,55 min 3,71 min). De brutowinst was ƒ1,65 min (ƒ1,39 min). Dit resultaat laat toe, nadat de voorgestelde reserveringen zijn toegepast, de statutaire vergoeding over het vrijwillig te storten kapitaal te geven, en een dividend uit te ke ren van ƒ65 60) óver het ver plicht gestorte kapitaal. Akkoord over c.a.o. zuivelindustrie Do werkgevers en werknemers in de zuivelindustrie zijn het eens gewor den over de invoering van de 45- urige werkweek in deze bedrijfstak per 1 mei aanstaande. De 45- urige werkweek zal voor alle groepen werknemers gaan gelden, met dien verstande, dat de melkbezorgers een week van 48 uur krijgen, waarbij dan een schafttijd van een half uur per dag is inbegrepen. Voor de chauffeurs en bijrijders zijn tot nu toe in een afzonderlijk artikel van de c.a.o. zestien uitzonderings bepalingen van kracht. Overeenge komen is thans, dat dit gehele artikel zal vervallen. De enige uitzondering voor de chauffeurs wordt, dat zij voor de eerste twee uur die zij boven de 45 uur werken het normale uur- n in plaats van di r van 35 procent. De Westberlijnse politie heeft meege deeld dat vier Oostduitse jongemannen erin zijn geslaagd door de zwaar be waakte Oostduitse versperring tè breken en West-Berlijn binnen te komen. HERINNERINGSTEGEL ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prin» werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlands» Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegel: een sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche is de tegel in meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar k 12.50 per stuk. Afmeting 10x20 cm. 3a publicitia aangeboden door da Nederlands# Dagblad Para. DOE N KUNNEN W£ ALLES MAAR DAM OOK ALLEE M Oplichtingsaffaire Bussum Procuratiehouder A. B. verduisterde twee ton De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. H. G. van Everdingen, heeft gistermiddag tegen de 51-jarige algemeen procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank Bussnm, J. F. J. wegens oplich ting, verduistering en valsheid in geschrifte een gevangenis- Modeshow en demonstraties boden aan „elck wat wils" (Van onze redactrice) De bezoeksters van de show, die gisteravond werd gegeven iu het Concertgebouw te Vlissingen door .,De 8 van Vlissingen" zijn niets te kort gekomen. Er was enorm veel te zien en niet alleen op het plankier. In de zaal waren namelijk stands op gebouwd en daar werden in de lauze demonstraties gegeven, tiaar ook op het plankier was veel van velerlei te zien. Het gedeelte voor de pauze was ge wijd aan de kinderkleding. Zonder overdrijving mag worden gesteld, dat de twee kleinste mannequintjes twee piepkleine meneertjes-in-de-dop op deze show een overweldigend succes hebben gehad. Herman er Jan Wim wandelden zonder de min ste schroom over het plankier en la ter hadden ze er zelfs zoveel plezier in, dat ze over de planken marcheer den en afscheid namen met een vro lijk gezwaai. Maar ook de andere kindermannequins lieten hun kleding op een aantrekkelijke manier zien. Er waren gezellige en praktische dingen. Vlotte katoenen jurkjes voor kleine meisjes, Terlenka (dus blij vend), geplisseerde rokjes, voor de kleine jongetjes gezellige pakjes, één met leer gegarneerd), voor de wat grotere jongens praktische kleding voor school en vrije tijd. Apart was natuurlijk aandacht besteed aan de tieners, en niet alleen aan de meis jes. Voor jongens was er bijvoorbeeld een twistjack met een spijkerbroek in streepdessins en voor de meisjes gezellige jurken in vlotte dessins. Na de pauze kwamen dus de dames- en herenconfectie aan de beurt. Om met de heren te beginnen: er waren don kere kostuums en combinaties, ge klede pakken en vakantïekleding, maar daarbij was niets nieuws. Voor de dames zagen we opval lend mooie mantels en geslaagde ensembles Deze show was de eerste van een reeks van vier, die tot en met vrijdag elke avond worden gegeven. Misschien ligt het dus aan de plankenkoorts, waaraan een eerste avond bijna altijd mank gaat, dat er wel zo hier en daar een steekje aan het geheel los was, zowel letterlijk als figuurlijk. Ongelijk hangende mantels bijvoor beeld behoorden helaas niet tot de uitzonderingen, petticoats tipten wel eens zo hier en daar en de combina ties waren bepaald niet altijd even gelukkig gekozen. Dat men op een dergelijke avond veel wil laten zien is begrijpelijk, maar het lijkt ons te veel van het goede een gezellige zo merjurk te combineren met een pa raplu en een zonnebril. Een ander bezwaar van gisteravond vonden wjj, dat enkele mannequins vooral in het begin een soort bliksembezoek aan de zaal brachten, zó op en zó af. Het waren amateur-mannequins, maar de praktijk heeft geleerd en een aantal van de mannequins van gisteravond bewees dat ook, dat hun lopen be paald geen afbreuk behoeft te doen aan het, welslagen van de show. Bij de nog volgende shows zullen kleine mankementjes wel verdwijnen en dat zou de show, die verder toch echt wel erg leuk is, ten goede ko men. De firma's Hooydonk en Duym verzorgden de kleding, de firma Plouvier had gezorgd voor een uit gebreide en aantrekkelijke collectie schoenen, Jo Fibbe liet fleurige cn mooie tassen en paraplu's zien, van de firma Schroote tenslotte kwamen de brillen in velerlei kleuren, vormen en uitvoeringen* straf geëist van zes jaar met af trek en voorts twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegd heid wegens het onder invloed besturen van een auto. Mr. Van Everdingen achtte de vier ten laste gelegde gevallen van ver duistering en de vijf gevallen van op lichting van cliënten van de Amster- damsche Bank, die geld aan J. gaven ter belegging, bewezen. Met deze affaire is een bedrag van bijna twee ton gemoeid. De omvangrijke fraudezaak werd vo rig jaar ingeleid door het bericht over de mysterieuze verdwijning van de procuratiehouder. Dat was op 19 september, toen J. „in opgewekte stemming", zoals zijn familieleden toen verklaarden, per auto Bussum had verlaten en niet was terugge keerd. Begin van 't einde Maar gistermorgen bleek, dat J. verre van opgewekt was. „Het was het begin van het einde", zo verontschuldigde hij zich voor een eveneens ten laste gelegd geval van het rijden onder invloed. Zijn speculaties hadden steeds meer to. genslag opgeleverd, waardoor J. niet meer in staat was de aan zijn cliënten toegezegde hoge rente te betalen. J. ging er vandoor, dronk op het Thorbeckeplein in Amster dam te veel, veroorzaakte een aanrijding en werd voor een nacht ter ontnuchtering ingesloten in het politiebureau aan de Singel. De volgende dag ontdekte men pas, dat de dronken man de gezochte pro curatiehouder was, maar J. zat toen al in een taxi naar Brussel. Vandaar ging hij per trein verder naar Pa rijs, waar hij het restant van zijn geld 3500) opmaakte. Met nog slechts 4 op zak meldde J. zich op 3 oktober bij de politie in Zundert. De 4 was dan alles, wat was over gebleven van de duizenden die J. zich in zes jaar door allerlei manipulaties had toegeëigend. Hij leende veel geld van cliënten van de Amsterdamsche Bank om het te beleggen tegen een hogere rente, dan een bank gewoon lijk uitkeert. Maar de speculaties van J. leverden alleen maar grote verlie zen op, waardoor hij tenslotte het ene gat met het andere ging stoppen. Zo kwam aan het licht, dat J. re gelmatig voor een oude dame in Bussum, voor wie de Amsterdam sche Bank het vermogen beheer de, bij de kassier geld opnam. Hij plaatste zestienmaal een valse handtekening onder cheques, waardoor hij een bedrag van 38.000 incasseerde. Hij deed dit om zijn eigen „cliënten" de hoge toegezegde rente van vijf tot ze ven procent te kunnen uitkeren. Ds. W. J. Manger uit Bussum raakte door de manipulaties van J. zijn hele kapitaal van 10.000 gulden op 1500 gulden na kwijt. Hoge rente stelde J. ook in het vooruitzicht aan M. W. Struwe uit Bussum, voor wie J. 1700 gulden en 6500 gulden in obligaties zou beleggen. G. G. Roose uit Am sterdam werd 26.000 gulden armer en mevrouw L. M. C. Roth 14.000 gulden. Zij voelde wel voor een goede belegging tegen zes procent nadat ze op een vraag of dat wel safe was te horen had gekregen dat J. als em ployé van de bank een cliënt alleen maar het beste adviseerde. „Ik ben een kind van God en naar ik hoor U ook, daarom vertrouw ik U ruyn geld toe", zei mevrouw Roth, waarop J. antwoordde: „Ja ik ben zelfs lid van de Synode van de Evan- Selisch-Lutherse Kerk. U kunt mij us volledig vertrouwen". Fares bewindsman van vrij Algerije Abderrahman Fares heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen van de voorlopige executieve die in Algerye zal worden opgericht, zo is officieel bekendgemaakt in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat. TWINTIG MAANDEN VOOR N.A.V.O.-KANSELIER De rechtbank iu Den Haag heeft-de 48-jarige ambtenaar B. bij de buiten landse dienst W. E. H., voormalig kanselier bij de gecombineerde Ne derlandse permanente vertegenwoor diging bij de Noordatlantische Raad en de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, veroor deeld tot een jaar en acht maanden gevangenisstraf wegens het als amb tenaar verduisteren van een bedrag van ruim twee ton en het vernietigen en het verduisteren van op zijn ad ministratie betrekking hebbende be scheiden. De officier van justitie had twee we ken geleden dezelfde straf gevorderd. Begin januari heeft H. zich zelf ge meld bij zijn chef in Parijs. Sinds 1954, zo vertelde hij, had hij verdui steringen gepleegd, van steeds groter omvang. Het geld heeft hij besteed aan een uitgangsleven in Parijs. Ge kweld door spanningen in zijn huwe lijk was hij ertoe overgegaan ver strooiing te zoeken in het nachtleven. Ook nadat deze spanningen waren weggevallen, was hij hier evenwel mee doorgegaan. Door het overhevelen van geld van de kas naar de bank en vice versa, had hy ontdekking van zijn hande lingen steeds weten te voorkomen. Toen evenwel eind vorig jaar een nieuw hoofd van de vertegenwoordi ging intrede deed en H. dus wist, dat hij binnen afzienbare tijd met alle financiële zaken op tafel moest ko men, gaf hij zichzelf aan. „IK WAS DOOR HET DOLLE HEEN" Leven dat steeds op mislukking uitliep De officier van justitie te Rotterdam mr. Van Leeuwen, heeft dinsdag zes jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling voor onbepaal de tijd geëist tegen de 33-jarige fa brieksarbeider Chr. A. B., die op za terdag 24 juni zijn 25-jarige vrouw P. H. J. om het leven heeft gebracht. De zaak werd behandeld met een ontruimde publieke tribune, wat de president, mr. Brunner, de gelegen heid bood op vele details in te gaan. Hierbij bleek dat de verdacthe al op NA FEIJENOORD-KWEST1E Meespelen van Keizer en Swart onzeker EIek Schwartz heeft de wind niet be paald in de zeilen. Nadat de Feyenoord-spelers hem voor wedstrijd, die zondag 1 april in Antwerpen tegen de Belgen wordt gespeeld, ïn de steek hebben ge laten, werd de K.N.V.B.-coach dinsdagmiddag in het stadion De Vliert in Den Bosch met nieuwe onprettige verrassingen gecon fronteerd. Eerst bleek de Ajacied Piot Keizer niet een stevige koorts naar de voorlaatste centrale trai ning te zijn gekomen. Hij behoort tot de slachtoffers van de heer sende griep en dokter Pannekoek gaf hem geen toestemming om zich te verkleden. Later, op het veld, tijdens een oefen partijtje tegen Jong Oranje, dat op een ander terrein van De Vliert onder .eiding van oefen- meester De Wolff had getraind, ging Keizers clubgenoot Sjaalc Swart doorzijn linkerenkel. Swart probeerde het nog wel even, maar na enkele minuten verliet hij toch, pijnlijk met het linkerbeen trek kend, het veld. De bondscoach keek hem met een zorgelijk ge zicht na Noch de griep van Keizer, noch de enkelblessure van Swart lijkt evenwel van ernstige aard te zijn en de kans is groot, dat beiden zondag in staat zullen zyn om te spelen. Het probleem om het Ne derlands elftal op te stellen is er overigens niet eenvoudiger op ge worden. Wel heeft Elek Schwartz door de wijze, waarop hij zijn linies tijdens de training groepeerde, kenbaar gemaakt welke Oranjeploeg hg voor zondagmiddag in Deurne in gedachten heeft, aangenomen dan, dat Keizer en Swart beschikbaar zijn. Dat elftal zal er vermoedelijk als volgt uitzien: Lagarde, Wiersma en Kuys, Muller, Pronk en Brus- selers, Swart, Prins, Van der Lin den, Henk Groot en Keizer. Don derdagmiddag wordt de laatste trainingsbijeenkomst gehouden. jeugdige leeftijd zich aan drankmis bruik had schuldig gemaakt, een verre van blanco strafregister had en heel moeilijk tot geregeld werken kon komen. Vrouwen hadden vele malen een rol in zijn leven gespeeld, maar het was steeds op mislukkingen uit gelopen. Ook bleek, dat hij al eerder, bij zijn eerste vrouw en bij een vriendin, de keel had dichtgeknepen om zijn zin door te drijven. Het huwelijk met de 25-jarige Nellie J. was in augustus 1960 gesloten en was kort na de ge boorte van het kind mis gegaan. Een door de vrouw ingediende eis tot echtscheiding werd later echter inge trokken en zij leken verzoend. B. wendde zich tot het consultatie bureau voor alcoholisme en begon aan een kuur. Maar mede door de in vloed van de schoonouders gingen de echtelieden opnieuw uit elkaar, hóe- wel zij heimelijk contact bleven hou den. In die tijd accepteerde de vrouw een betrekking als buffetjuffrouw in een café, nabij haar ouderlijke woning waar zij ook met het kind introk. B. verzette zich tegen deze be trekking, bang als hij was dat zijn vrouw in een dergeiyk beroep zou afglyden. Maar zij weigerde liaar baan op te zeggen, B. raak te weer aan de drank en toen zijn vrouw hem op de fatale zaterdag weer heimelijk opzoeht, ontstond na een ogenschijnlijke verzoening opnieuw ruzie over deze baan met het noodlottige gevolg. Door het dolle heen De enige verklaring die de verdach te kon geven, was dat hij niet de be doeling had gehad te doden, maar door het dolle heen was geweest. Mr. Van Leeuwen zei in zijn requisi toir, dat hoezeer B. ook heeft gele den onder de invloed van de schoon vader op zijn vrouw, verdachte het de vrouw bij het bepalen van haar keuze niet makkelijk heeft gemaakt. Hij heeft een lelijk verleden en hg kon zich niet ontworstelen aan het gevoel een mislukkeling te zyn. Mr. van Leeuwen meende dat er sprake is van doodslag en deswege is naast ter beschikking stellen, wat het open baar belang eist, een straf op ziju plaats,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9