De abonnementsprijs Middelburgse middenstand laat rapport over sanering maken lm\m Almasiak de BILT Zierikzees monumenten zitten in de „schoonheidssalon" EERSTE STEEN GELEGD VOOR OPENBARE ULO-KRUININGEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1962 MET MEDEWERKING VAN BEN W. Zakenlieden Korte Delft drongen aan op herbouw panden rond Gasthuiskerk DE MIDDELBURGSE midden- standsorganisaties zullen stap pen ondernemen om een rapport over de sanering van de binnen stad te laten samenstellen, waarbij zij zich verzekerd we ten van de medewerking van het college van b. en w. Dit deel de de heer W. P. J. Baars mee als voorzitter van de chr. mid denstandsvereniging te Middel burg, toen de C.M.V. gister avond in Wöhler zijn jaarverga dering hield. „Wij hebben van 3e Vlissingse sanering geleerd en wij hopen niet terecht te komen in het slop, waarin de Vlissingse middenstanders en bet gemeen tebestuur van Vlissingen thans terechtgekomen zijn", ver klaarde voorzitter Baars, die er aait toevoegde, dat het Middel burgse gemeentebestuur alles zins begrip had voor het stand punt van de organisaties. De heer Baars zei goede verwach tingen te hebben, dat. de midden standers thans bij de samenstel, ling van het gemeentelijke sane ringsrapport vroegtijdig kunnen meespreken. „Zonder'dat we daar bij de pretentie hebben op de stoel van b. en w. te gaan zitten", stel de de heer Baars met klem. Evenals dat in.de vergaderingen van de andere verenigingen ge beurd is. roemde de C.M.V.-Vóor- - zitter de uitstekende samenwer king van de middenstandscentrale met het gemeentebestuur. „Het regelmatig contact wordt hiermee ooit door de overheid van groot belang geacht. De status van de middenstander is er in vergelij king met de jaren van voor de oorlog beslist mee verheven tot een verantwoordelijke", verklaar de de heer Baars, die voorts de samenwerking tussen de drie or ganisaties onderling uitstekend noemde. Rekest Hy memoreerde hierby de pus begon nen straalsgewijze besprekingen niet; de middenstanders, waaruit reeds éèri'i belangrijk voorstel resulteerde. De middenstanders fan de Korte Delft hebben namelijk de MJMtCi ver zocht een rekest naar de betreffen de overheidsinstanties te sturen, waarin op een spoedige afgifte Van de ryksgoedkeuring voor de herbouw van de hoek Lange Delft-NJouw- stfaat zal Worden aangedrongen. De heer Baars voegde hieraan nog toe, dat' het gemeentebestuur zyn adhe siebetuiging met dit rekest toege zegd heelt. (Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nedoriltdal 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 Tydens het overleg tussen ge meentebestuur en M.M.C. is. ook de kermis op de Markt ter sprake gekomen. De lieer Baars verklaar- le hierover, dat het inschakelen van een „kermisTCoördinator" re sulteerde in inschrijvingen van véél beter gehalte voor de kermis van 1962. De C.M.V.-voor-' zitter merkte vérder op, dat liet wellicht in de toekomst nodig zal zijn om data en duur van de ker mis te wyzigen. Winkelsluiting De heer Baars deelde vervolgens mee, dat er een zeer belangrijke situ atie is ontstaan rond de winkelslui ting. De plaatselijke verordening moet namelijk aangepast worden aan de in 1959 gewijzigde winkelsluitings wet. Via vragenlijsten zal alle Mid delburgse detailhandelaren verzocht worden te reageren op. de vraagstuk ken rond de winkelsluiting. Voorts zal de M.M.C. overgaan tot het in stellen van tabellen met vaste wissel koersen. waardoor, voorkomen wórdt, dat in de zaken verschillende koersen worden gehanteerd; ook zijn èf< inlei dende besprekingen gehouden mét de bóde-vereniging, daar men meende geen uniformiteit in de tarieven te kunnen ontdekken, terwijl tévens het verkeersprobleem op de Markt op woensdagavond (bij opbouw van de markt) aan de orde is gekomen! De vergadering ging na enkele be sprekingen akkoord met het jaar- en het financieel verslag. Daarbij uitte de heer Baars zijn vreugde; over-het bereiken van de '80 loden. Evenals* dè zusterorganisaties besloten dc C.M.V.-leden over het cadeaustelsel voor bazaars, verlotingen enz. in "de toekomst te laten beslissen door een speciaal in te stellen commissie. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren Baars en J. Olthóff herkozen. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte van de vergadering verzorgde cle heer Bouwens een lezing met dia's over hot onderwerp „Parijs, in werke lijkheid". Slot van pag. 1 Rondom de Zuidhavenpoort heb ben de restauratie-mensen grote plannen, zo konden zij dezer da gen melden. Het bouwwerk krijgt een plaats in een entree-partij, die nog meer dan tot op heden tot de verbeelding van oudheidminnaars zal spreken. De vijf torentjes rij ke poort, die nog steeds alle ver keer uit de richting Duiveland naar het centrum van Zierikzee verwerkt, zal zo veel mogelijk in de oorspronkelijke trant wor den hersteld. De poort krijgt weer een originele kap, die op 't ogen blik tussen een soort tentje lang zaam maar zeker wordt opgetrok ken. Onder architectuur van ir. J. de Wilde te Breda heeft het aannemersbedrijf D. Huurman in het interieur van de poort het metselwerk al voor een goed deel klaar. Op de derde verdieping kon er al een punt achter worden gezet én een etage lager is men ook aan de afronding toe. De zuidoostkant enkele jaren geleden nog zo gevaarlijk, dat zwaar verkeer de doorgang in de poort moest worden ontzegd is liet eerst aangepakt. Met beton nen haken werd het gevaarte aand e-waterkant stevig vastge ketend,' zodat'het meest belangrij ke van de restauratie al spoe dig, tot een. goed einde kon wor den gebracht." Zoals bekend zal in de toren van de Zuidhavenpoort het oudste klokkespel van Neder land komen te hangen, het door Pieter van den Gheyn uit Meche- len gegoten Carillon, dat zich op het ogenblik nog in het streekmu seum bevindt.' Octaaf erbij.... Nu we het toch over een klokke spel hebben: ook het carillon uit de stadhuistoren komt geheel op gepoetst terug. Wat meer is: het wordt nog met een octaaf uitge breid. De klokken zijn op bet ogenblik bij de gieterij, in de loop van- volgend jaar zal het carillon zijn zilveren klanken weer over do stad uitstrooien. Dan moet namelijk de restaura tie van het stadhuis wel achter de rug zijn. Ei- is door de aanne- VAN <3.win TOT PRESTATIE. Ook in de gemeente Vrouwenpolder heeft het 10 x JO actiecomité een punt achter liaar activiteiten gezet. Dit gebeurde tijdens een grote slot- avond waar een Amerikaanse verko ping in het middelpunt van de be langstelling stond. Het resultaat van deze verkoping was, dat Jan Pol derman 's avonds met een big naar buis kon gaaii eii Rimis Louwers voortaan een pop in klederdracht zijn eigendom mag noemen. Een bijzondere prestatie leverde Pinl VROEG... Ze was er gistermorgen al vroeg bij, het bejaarde dametje. Ze lceelc de lange Middelburgse, schoolmuur met de sombere rameneens ernstig aan en ging toen berustend tegen de muur leunen. Een koude maartse morgen zonder zon, een gesloten schooldeur en lang- saam maar zeker verschijnende kin dertjes die het vrouwtje nieuwsgierig bekeken. Ze bleef moed houden. Zo was ze wel. Maar hoe meer schoolkindertjes er verschenenhoe verder haar moed zakte. Steeds meer kindertjes en tenslotte een schoolmeester. Toen lichtte haar bedrukt gemoed even op. Snel tripte ze naar die mees ter on begon er ernstig mee te bab belen. De kindertjes keken toe. Het gesprekje was maar kort: de meesier knikte welwillend, het vróuwtje knikte begrijpend en wan delde snel weg en enkele papieren, die ze de hele tijd in haar hand ge houden had borg ze weer netjes in haar tas. Vandaag komt ze terug. Over een weck óf acht komt ze ook terug. Maar dan voor de gemeenteraden Duvekot, die mét 375 kilogram liet juiste gewicht van het actiecomité raadde en hiervoor beloond werd met een elektrische koffiemolen. BALANS. Na alle drukte rond deze verkoping zorgde de band „Les Apaches" voor- wat vrolijke muziek. Ook werd de balans van de anti-Hongeractie in Vrouwenpolder opgemaakt: tiental len acties en veel offerzin van de bevolking zorgden voor een netto- opbrengst van f 2533,34, zodat bur gemeester A. de Kam niets te veel zei, toen hij het 30 x 10 comité en de jeugd toesprak en verklaarde: „wij zijn bijzonder trots op jullie". TELLEN. In Gapinge is de 10 x 10 actie ook beëindigd. Dit gebeurde za terdag met een toneelavond in het verenigingsgebouw, waar in samenwerking met de jeugd uit Serooskerkc opgevoerd werd: „Jan mijn zoon". Een mooi stuk, dat goed op de planken werd gebracht, veel succes oogstte by n.pt publiek en evenals de in de pauze gehouden verloting voor een stevige versterking van de kas zorgde. De totaalopbrengst van de actie in Gapinge is nog niet bekend, maar het 10 x 10 comité is druk aan het tellen geslagen, zodat de einduit slag wel niet lang op zich zal laten wachten. STEENTJE. Een laatste 10 x 10 bericht komt uit de gemeente Waarde, waar het comité de aotie eveneens heeft af gesloten. Wekenlang zijn in deze ge meente een vijftal jongelui de da mes O. Kootstra, M. Koeman en N. Schrier, alsmede de heron J. Sin- lïe en P. Koster in actie geweest om hun steentje bij te dragen. Het resultaat: f 310 uit een gemeente met net duizend inwoners. mei', de firma Woudenberg al heel wat werk verzet in en aan de toren in renaissance-stijl. Enorm veel is Zierikzee ook Ver* plicht aan de dienst gemeente werken van Rotterdam, die met raad en daad is bijgesprongen en de restauratie van. het stadhuis goeddeels voor zijn rekening nam. Wat er evenwel in de to ren voor de dag kwam, viel ..bit ter tegen. Dat bleef echt niet alleen beperkt tot een verweer de „Neptunus", die momenteel in Middelburg wordt opgekalefaterd. •Diverse vitale balken bleken to taal vermolmd, er moesten nood- vloeren komen en ook liét metsel en ontpleisteringswerk was een enorm karwei. Over drie weken is dit laatste nu klaar. Naar een tip uit de gemeentelijke ideeën bus, komt er aan dö noordkant van de stadhuistoren een wijzer plaat bij. zodat oók -de bevolking achter het gebouw „bij de tijd" kan blijven. Inwendig is men hét stadhuis op het ogenblik ook grondig aan het opknappen. De trouw zaal is in ere hersteld doordat al het eikenwerk van het meu bilair, dat in Napoleons' tijd onder oen grauwe laag verf werd weggestopt,,weer voor. de dag gehaald. „We hébben nu een kleur Uitgezocht voor. hét schilderwerk", zo vertelde .ons burgemeester Dijckmeester!. Daarnaast is de burgemeester bij zonder in zijn nopjes met de le ning, die de gemeente heeft kun nen sluiten met de hervormde kerk. Het resultaat daarvan is. dat drie antieke stoelen uit do Grote Kerk een plaatsje in de trouwzaal Van het stadhuis luij-1 gên. „Mamrnoetwerk" Inmiddels is ook begonnen aan de restauratie van do Noordna- venpoort. Om te beginnen zijn do oude schietgaten uitgèbikt, Ook bier wordt ernaar gestreefd, óm de oude toestand zo zuiver mo gelijk té reconstrueren. Maar naarmate men verder kpmt met het werk, stuit men telkens op nieuwe problemen, zoals dat bij een restauraie zo vaak het geval is, „Er komt zoveel voor de dag", zo zei de burgemeester. In ieder geval worden de binnenmuren ge sloopt en wordt de buitenzijde aan de kant van de gracht Opnieuw in natuursteen opgemetseld. En dan de Dikke Toren. „Dat is een mam- moetwork". De cnigé' conclusie van mr. Dijckmeester over het minutieuze werk, met name aan de ornamenten over de hele leng te van deze kolos. Ieder die hom naar do stand van zaken rondom dit rijksmonument vraagt, advi seert de burgemeester in'tiental len jaren te denken.... Er ivordt dus hard gewerkt aan de restauratie van Zierikzees mo numenten. Maar het is monniken werk. En in deze sfeer is een tienjarenplan nog een heel voor zichtige term.... Ver koudheidsbacillen Zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Gevonden in Baarland Eerste Zeeuwse kievitsei voor jhr. De Casembroot Hot eerste in Zeeland gevon den kievitsei is dinsdagmiddag aan dc commissaris der konin gin in Zeeland aangeboden. Burgemeester W. N. van Liere van Baarland overhandigde het ei dinsdagmiddag aan jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in het gasthuis te Middelburg, waar de commissaris, zoals bekend, momenteel verpleegd wordt. De landbouwer Jacob Zeevaart (39) vond het kivietsei maan dag tijdens het eggen op zijn bouwland bij zijn boerderij „Deli" in Baarland. De vinder kon wegens drukke werk zaamheden zelf niet bij de overhandiging tegenwoordig zijn. Jhr. mr. De Casembroot toonde zich verheugd over de kleine attentie uit de gemeen te Baarland. Het lag in de bedoeling, dat de commissaris der koningin van daag woensdag liet zie kenhuis zou verlaten. ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXIOOOOOOOOOOOOÖI Bij bank St.-Philipsland ruim 1,5 miljoen gespaard De rekening over 1962 van de coöpe ratieve boerenleenbank St.-Philips land sluit met oen totaalbedrag aan ontvangsten en uitgaven van 12.195.846,73 met een kassaldo van 18.315,16. De balans per 1 januari 1962 geeft aan bezittingen en schul den eén bedrag van 2.368.418,53 aan hiet winstsaldo over 1961 van '6207,84. Aatt spaargelden is by de bank gestort 1.636.899.18, terwijl de rekeninghouders een bedrag van 29.945,04 bij de bank hebben uit staan. Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van dé bank, die donder dag 29 maart in hotel „De Druiven tros" te St.-Philipsland wordt gehou den. zullen dc financiële resultaten behandeld worden. Tevens wordt voorgesteld het aftredende bestuurs lid, de heer A. C. Wisse, te herkiezen, évenals het -aftredende lid van de. Raad van Toezicht, de heer Chr. Wis-, se. 1 tiet herstel aan de Sint-Lievensmon- stertoren in Zierikzee is een „mam rnoetwerk", dat vele jaren in beslag neemt. Öp het ogenblik is de zuidzij de door een stalen Steiger omringd. Foto P.Z.C.) Zierikzee restaureert zijn monumen ten. De Zuidhavenpoort staat al ge ruime tijd in de steigers en zal vol gend jaar de entree van de stad aan- (Föto. P.Z.C.) Het is nodig gebleken de abonnementsprijs van de Provinciale Zeeuwse Courant iets te verhogen. Deze prijswijziging is geen gevolg van de loonkostenstijging in de laatste jaren en zij houdt evenmin verband met de algemene invoering van de vrije zaterdag in ons land. De oorzaak ervan ligt elders. Wy menen, dat de P.Z.C. in de fy der provinciale dagbladen een vooraanstaande plaats moet blijven innemen. Om dat te bereiken was het nodig dat het aantal redactionele pagina's sterk werd uit gebreid en dat aan de verzorging van de inhoud steeds hogere eisen werden gesteld. Zo steeg het aantal redactiepagina's in de achterliggende vier jaren met ruim 30 procent. Dé redactiekosten namen toe met ruin» •10 procent. Het aantal medewerkers in vaste dienst bij de redactie steeg met niet minder dan 60 procent. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat van de kant onzer abonnees vele malen grote waardering werd geuit voor de wyze, waarop dé P.Z.C. wordt samengesteld. Die waardering menen wij ook te mogen afleiden nit de constante toename van ons abonne mentenaantal, een toename die in het laatste jaar zelfs meer dan duizend bedroeg. Vanzelfsprekend is de prijsverhoging zo laag mogelijk gehouden. Zij blijft, zoals uit bovenstaande gegevens blijkt, ver beneden hetgeen onze abonnees de laatste jaren aan uitbreiding van de inhoud en aan kwaliteitsverbetering ontvingen. Per 1 april a.s. zal de abonnementsprijs van de P.Z.C. bedragen: 62 cent per week, 8,-— per kwartaal, franco per post 8,25. Teneinde onze abonnees, wier abonnementsgeld geregeld auto matisch per giro wordt overgemaakt, moeite eu kosten te besparen, hebben wij een regeling getroffen, waardoor zij geen wijzigiugs- opdracht behoeven af te geven. De postcheque- .en girodienst zal, indien deze abonnees daar geen bezwaar tegen maken, de girering zonder meer bij de nieuwe abonnementsprijs aanpassen eu ons daarvan de kosten in rekening brengen. DE DIRECTIE. DOOR ANNELIES SCHIPPER Gebouw telt zes leslokalen MET VAARDIGE HAND heeft de vijftienjarige burgemeestersdoch ter Annelies Schipper uit Krui- ningen dinsdagmiddag in liet nieu we uitbreidingsplan „Eindje de Rondte" de eerste steen gelegd voor de nieuwe zesklassigo open bare ulo-sehooh Terwijl genodig den en tientallen leerlingen toe keken, verrichtte bet meisje de ccrste-steenlegglng. Burgemeester A. Schipper van Krui- ningen heette de gonodigden wel kom op het bouwwerk. Hij ver klaarde, dat het grondwerk on danks vele tegenslagen tydig ge reed is gekomen. Spreker wenste aannemer en personeel voorspoed bij de bouw van de sehool. De ge nodigden gingen na de steenleg ging naar „De Uitkhk", waar zij nog enige tijd bijeen bleven. HeL gemeentebestuur van Kruiningen is wel bijzonder gelukkig met dc bouw van de ulo, want de situatie is op dit ogenblik bepaald niet rooskleurig voor het openbaar ulo- ondorwys in Kruiningen. Dé ulo De burgemeestersdochter Annelies Söhipper uil Kruiningen legt de eer ste steen voor de nieuwe openbare ulo. Foto P.Z.C.) is ondergebracht op vier ver schillende plaatsen: in houten nóodbarakken, in de openbare la gere school, in de oude kleuter school en in twee lokalen van do bijzondere sehool. Aan deze toe stand van inwoning zal eind van dit jaar oen eind komen, want dan zal do nieuwe school in ge bruik kunnen worden genomen. De school wordt naar een ontwerp van het architectenbureau ïrs. Rothuizen en 't Hooft N.V. te Middelburg en Goes gebouwd door de aannemer J. A. Poley uit Krui ningen. Bouw- en inrichtingskos ten vergen een bedrag van circa f 300.000,De school bestaat uit een één verdieping tellende vleu gel met beneden drie lokalen en eveneens drie lokalen op de eerste verdieping. Loodrecht op de loka- lenvleugel staat het „hoofdge bouw", met hal, lerarenkamer, overblijflokaal en natuurkiindelo- kaal. De openbare ulo van Krui ningen, die de functie heeft, van streekschool, heeft 150 leerlingen, verdeeld over zes klassen. vvvvw^^vvwvvwvv^^^^^^<w VERWACHT. DEZKLFDIt TEMPERATUREN Half lot zwaar bewolkt en plaatselijk enkele buien Overwegend matige wind tussen west en noordwest. On geveer dezelfde temperaturen, ZON EN MAAN. 29 maan. Zon op 6.24 onder 19.07 Maan op 2.37 onder 11.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2