PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET ZENDT TROEPEN EN SCHEPEN NAAR N.-GUINEA Zierikzees monumenten zitten in de „schoonheidssalon" Thant vraagt aan Djakarta overleg te hervatten Goloeb vertrok toch naar Sowjet-Unie Vandaag... ALGERIJE STAAKTE Buchman WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 205e jaargang - no. 74 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,35 per kw Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 1 Woensdag 28 mrt. 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ra. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. 53, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Ter neuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2 BRIEF AAN LEDEN VAN TWEEDE KAMER Bij een aanval door een Indonesische Mitchell-bommenwerper op een lan dingsvaartuig van de koninklijke marine in de baai van Gag zijn, zoals gemeld, drie opvarenden gewond. Foto's v.l.n.r.: Matroos eerste klas ■J. J. G. van den Beuken (Wieringer- werf), de marinier tweede klas-zee milicien M. J. Spaans Den Haag) en de marinier tweede klas-seemili- cien A. de Waal (Den Haag). In een brief aan de Tweede Kamer deelt de regering mede dat zij op grond van liaar plicht tot legitieme zelfverdediging enkele eenheden van de Koninklijke Marine en een beperkte aanvulling van de troepenmacht naar Nieuw-Guinea zal zenden. In deze brief wordt een uitvoerig overzicht gegeven van agressieve taal en daden van Indonesië sinds het „laatste bevel" van president Soekarno op 19 december 1961. De brief spreekt over een „toe nemende mate van bedreigingen en intimidaties tegen Neder land en Nederlands Nieuw-Guinea", ook nadat de geheime voor besprekingen bij Washington waren begonnen. Ondanks, deze geheime besprekingen is opdracht gegeven voor het eind van deze maand 35.000 Indonesische vrijwilligers naar Celebes te verschepen ter aanvulling van de eerste „aanvalsgolf" van 10.000 man. De brief besteedt aandacht aan de psychologische oorlogvoering van de Indonesische radiozender „Voice of free West-Irian". Deze zender meldt gefingeerde feiten en verspreidt leugencam pagnes. Van 18 maart af hadden gewapende infiltraties plaats bij Fak-Fak, op één der eilanden van de Radja Ampatgroep en in de Maccluergolf. Op 24 maart werd bij „Vlakke Hoek" een Indonesische schoener, die aan een infiltratie had deelgenomen, door een Nederlands vliegtuig onderschept. Op 25 maart werd een landingsvaartuig van de marine in een baai van het eiland Gag door een Indonesische bommenwerper gebombardeerd. Dit wordt een „daad van open agressie" genoemd. V er ontwaard igd De regering nam met toenemende verontwaardiging kennis van deze of fensieve handelingen tijdens de be sprekingen bij Washington. Z|j meent zich. ondanks liaar oprechte en dui delijke streven om met Indonesië tót een vruchtbaar gesprek over een op lossing van het geschil te komen, niet aan haar primaire verantwoordelijk heid te mogen onttrekken om levens en eigendommen te beschermen van alle inwoners van Nederlands Nieuw- Guinea, Papoea's, Europeanen en an dere bevolkingsgroepen. Zij kan deze plicht slechts nakomen door op korte termijn de militaire middelen voor le gitieme zelfverdediging enigszins aan te vullen. Hiertoe heeft de regering met het oog op de beveiliging van de bevolking besloten. De brief spreekt dan over het zenden van „enkele eenheden" van de marine naar de wateren van Nieuw-Guinea alsmede over het zenden van een „beperkte aanvulling" van de in het gébiedsdeel aanwezige troepenmacht, aldus deze brief. Versterkingen Naar wij vernemen zullen in het ka der van de versterking van de troe penmacht in Nieuw-Guinea, 800 ma riniers naar dit gebiedsdeel worden gezonden. Verder zijn ook Hr. Ms. schepen, de Limburg, de Groningen, alsmede de Dolfijn en Zeeleeuw op weg naar Nieuw-Guinea. Ter bevoorrading van de schepen zijn twee olietankers vanuit Aruba ver trokken. De troepen zullen waar schijnlijk via Curagao, Lima en Frans Trinidad worden overgevlogen. Hervatting overleg De waarnemend secretaris-gene raal van de V.N., Thant, heeft dinsdag op een persconferentie gezegd, dat de Amerikaanse derde partij bij de geheime voorbespre kingen over de kwestie Nieuw- Guinea president Soekarno heeft gevraagd, zijn afgevaardigde naar Washington te laten terugkeren VORDERINGEN IN GESPREK OVER BERLIJN De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, en zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gro- myko, hebben dinsdag verklaard dat de besprekingen over Berlijn die zij te Genève hebben gevoerd, hebben geleid tot „enige vooruitgang in de opheldering van punten van overeen stemming en geschilpunten". In een gezamenlijk communiqué ver klaarde Rusk en Gromyko dat de ge sprekken .nuttig en openhartig" wa ren geweest. De twee ministers zijn eht er over eens dat de Russisch-Amerikaan se besprekingen over de kwestie Duitsland moeten worden hervat, zo dra zij aan hun respectieve regerin gen rapport hebben uitgebracht over de resultaten van het jongste overleg. voor een hervatting van het voor overleg. Tliant maakte voorts voor de eer ste maal officieel bekend, dat bei de partijen overeen waren geko men, dat indien bjj .de informele voorbesprekingen „succesvolle vorderingen" worden gemaakt, de officiële onderhandelingen in het (Zie slot pag. 3 kol. 4) Bromfietser door sneltrein gegrepen Gistermorgen omstreeks kwart over elf is de 67-jarige H. W. Bor uit Wolf- heze op een niet beveiligde overweg te Wolfheze (in de gemeente Ren- kum) tegen een sneltrein op het baanvak UtrechtArnhem gebotst. De man, die een bromfiets bereed, was op slag dood. ...is het 250 jaar geleden, dat de beroemde Nederlandse stadsgezicht-, landschap- en interieurschilder en uitvinder Jan van der Heyden (uit Gor- cum) te Amsterdam overleed. Jan van der Heyden was de uitvinder van de slangenbrand spuit en van de straatlantaarn. ...is het 100 jaar geleden, dat de befaamde Franse staatsman en nobelprijswinnaar Aristide Briand te Nantes werd gebo- ren. WEINIG ANGST VOOR STRAF Procureur-generaal: „uit vrije wil" Alexej Goloeb, de 35-jarige Rus sische chemicus, die in oktober van het vorige jaar in-Amster dam om asiel vroeg, is gister middag kwart voor zes uit eigen vrije wil naar Rusland terugge keerd. Hij maakte de reis met het Toepolev lijnvliegtuig van de Tsjechische luchtvaartmaat schappij C.S.A., dat feitelijk om Goloeb naar Rusland vertrokken. Foto: De heer Goloeb (midden) neemt afscheid van de Russische zaakgelastigde L. Okulov (rechts) op Schiphol. Geheel tinks adjudant Veldman, die destijds bij het incident op Schiphol een belangrijke rol heeft rt s>.ovtoclt1 Franse oproerpolitie, in de rug ge steund door pantserwagens, heeft dinsdag het centrum van»AJgiers on der controle gehouden, terwjjl verbit terde Franse extremisten hun mis noegen kenbaar maakten door te sta ken. Over het plein, waar zich maan dag een schietpartij voordeed die aan ongeveer zestig burgers het leven kostte, klonken ook gisteren scho ten, maar nieuwe ongeregeldheden bleven uit. Hoewel de O.A.S. geen formele „dag order" had uitgegeven, bleven de win kels en particuliere kantoren automa tisch gesloten. Ook de werknemers op gemeentehuis, prefectuur, belas tingkantoor, kamer van koophandel, waterleiding, weg- en werken en spoorwegen, bleven thuis. De stads bussen van Algiers reden niet, de loodsen weigerden de schepen de ha ven binnen te loodsen, en het vlieg veld lag nagenoeg verlaten. Het post kantoor van Algiers was alleen ge opend voor aanbieding van telegram men en officiële telefoontjes voor het moederland. half drie van Schiphol had moe ten vertrekken, doch ruim drie nur op de Russische chemicus wachtte. Uiterlijk nerveus, doch vastbesloten, arriveerde Goloeb in een auto van de Russische ambassade om kwart over vijf op Schiphol, waar leden van de Kon. Marechaussee gereed stonden om hem naar het vlieg tuig te begeleiden. In dezelfde auto arriveerden de Russische chargé d'affaires L. Okoelov en de Russische consul in Den Haag A. Martïnov. Gekleed in een regenjas en met een vilten hoed op het hoofd wandelde Goloeb de intercontinentale aan komsthal binnen en werd naar de speciale ontvangstkamer geleid, waar hij opnieuw de procureur-generaal uit Amsterdam, mr H. R. de Zaaijer, ontmoette. Deze was een kwartier eerder uit Den Haag Op Schiphol ge arriveerd en deelde daar aan enkele hem opwachtende journalisten mede: „Ik heb vanmiddag ruim drie uur met Goloeb gepraat buiten aanwezig heid van leden der Russische ambas sade en ik heb de vaste indruk dat Goloeb uit eigen vrije wil naar Rus land wenst terug te keren. Hij heeft gewoon heimwee". Geen straf Om half zes stapte Goloeb, begeleid door mr. De Zaaijer, personeel van de ambassade en koninklijke marechaus see in de bus, die hem naar het vliegtuig reed. Eerst onderaan de trap overhandigde mr. De Zaaijer Go loeb diens paspoort en nam afscheid van hem. De belde mannen wisselden eèn hartelijke en lange handdruk. Tien minuten later verdween de Toe polev in de wolken naar Praag. „Denkt U dat Goloeb voor deze kwestie in Rnsland nog gestraft (Zie slot pag. 3 kol. 1 TIENJARENPLAN RESTAURATIES.... De beide havenpoorten, stadhuis en Dikke Toren naast Grote Kerk.... ZOALS ir een schoonheidssalon het gezicht van een vrouw tijdelijk verdwijnt onder een laag kosmetische middelen om daarop verjongd voor de dag te komen, zo heeft Zierikzee op het ogenblik een flinke voorraad van zijn belangrijkste monumenten verstopt achter steigers en stellages om hen een verfrissende „kuur" te laten ondergaan. Daaruit zullen de historische bezittingen vroeger of later als „herboren" aan de dag treden. Wie op het ogenblik Zierikzee van zijn panoramisch voordeligste kant benadert, ziet thans een stads- silhouet, waarin contouren van ranke en logge poorten en torens zijn gevangen binnen het traliewerk van stellingen en omheiningen. Zierikzee is bezig met de uitvoe ring van het tienjarenplan voor restauratie van de monumenten. Een plan, waarvoor ongeveer twee jaar geleden bijna twee miljoen gulden werd geraamd. Grondig worden de zaken thans aange pakt: werklieden hebben op het ogenblik de Zuidhavenpoort, de Noordhavenpoort, de stadhuisto len en het interieur van dit ge bouw onder handen, terwijl ook aan het rijksmonument de Sint Lievensmonstertoren gestadig ver der wordt gewerkt. Allemaal specialistenwerk, dat de stad uit zijn monumentale zorgen moet helpen. Rijk en provincie zegden hun medewerking toe om de eeuwenoude gebouwen zo op te knappen, dat zij weer sieraden voor Zierikzee zouden worden. Dat was twee jaar geleden. Wat is er sinds die tijd gebeurd? Hoe staan de zaken er op het ogen blik voor? Hoe lang duurt het nog. eer de poorten en torens wear uit de stellages kunnen worden gehaald? We hebben deze vragen voor gelegd aan burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, die de vorderingen in de restauraties op de voet volgt en die met iedere voltooiing als het wa re een cadeau aan „zijn" stad ziet geoffreerd. (Zie slot pag2 kol. 2) die veel fahtlijii In 1961 overleed een omstreden fi guur: Frank Buchman, drieëntach tig jaar oud, stichter van de Morele Herbewapening, de „beweging van ae grote advertenties", zoals men deze groepering wel eens hoort noe men. En inderdaad: wat propaganda betreft is de Morele Herbewapening niet flauw. Zij koopt op Amerikaanse manier de publiciteit per pagina in liverse kranten in allerlei delen van le wereld om haar ideeën ingang te Joen vinden. Aanvankelijk was Buch man leider van de door hem begon nen Oxford-beweging, welke later werd omgezet in de Morele Herbewa pening. Buchman wilde geen nieuwe godsdienst of kerk stichten, maar sprak over een „ideologie", waarmee hij vier normen predikte: liefde, eer lijkheid, zuiverheid, onbaatzuchtig heid. In latere jaren werd onder deze vlag vooral de strijd tegen het com munisme verkondigd. En hier komt een van de meest omstreden zaken van Buchmans ideologie in het ge ding: het christendom wordt vrijwel uitsluitend gepredikt als een anti communistische leer, hetgeen nogal eens leidt tot een demonstratieve solidariteit met conservatieve krach ten. Enige jaren geleden heeft dat ook in Nederland een geladen discus sie veroorzaakt over de vraag of Buchman met Hitier heeft gesympa thiseerd of niet. Bovendien maakt Buchman van het christendom een soort gedragsleer: „De ruggegraat van het christendom is van morele aard", betoogde hij en daarmee ver kondigde hij een „theologie" ',!o "eo weerstand onder vindt. Bij dit alles komt nog dat de aanhangers van Buchman zich vaak over hun ide ologie verliezen in allerlei vaagheden, die moeilijk een basis kunnen zijn voor een gedegen gesprek. Met alle respect voor de goede bedoelingen: wij hebben geen affiniteit met de Morele Herbewapening en wij zijn het oneens met de „zeer vooraan staande figuren" van het wereldto neel, die per advertentie iedere keer weer komen verklaren dat deze „ideologie" slechts de enige mogelijk heid biedt om uit nood en zorgen dezer wereld te geraken. Er zou geen aanleiding zijn om deze zaak te releveren als ons Uitgeverij Sijthoff uit Leiden niet een pas verschenen boek had ge zonden over de overleden leider van de Morele Herbewapening, een boek met een veelbelovende titel. „Frank Buchmans geheim". Wij hebben een zwak voor biografieën omdat het een literaire vorm is, waarin niet alleen een mens kan worden getekend met al zijn ups en downs, maar waarin tevens een stuk geschiedschrijving kan worden bedteven. Er zijn voor beelden in de wereldliteratuur te vin den ook over figuren uit recente jaren die een magnifieke synthese geven van een persoonsbeschrijving met een tijdsbeeld. En daarom namen wij dit nieuwe boek met enige gretig heid ter hand, te meer omdat we op de eerste bladzijde de mededeling hadden zien staan: „Het doel van dit boek is niet lof voor Frank Buchman, maar de waarheid over hem". Maar welk een teleurstelling: het bleek geen biografie, maar een glad geschreven boek in de stijl van de bekende advertenties, een kritiekloos verhaal over een man die in zijn leven blijkbaar alleen maar is gepre zen. Door wie geprezen? Het is bftna te veel om op te noemen: Ghandi, Kambro (volkebondsvoorzitter), aartsbisschop Makarios, Adenauer, vele „hooggeplaatste militairen", mannen en vrouwen uit Hollywood, Henry Ford, een „Franse kardinaal", aartsbisschop Lang van Canterbury, Eisenhower, Kisji, hooggeplaatsten en zéér hooggeplaatsten, men kan ze op vrijwel elke pagina vinden. Dit boek is één groot stuk (vage) pro paganda en leert niets, helaas niets, over de mens Buchman. Het maakt het aldus een nuchtere lezer heel moeilijk om begrip of zeifs sympathie op te brengen voor deze man, die toch zonder enige twijfel van grote idealen was vervuld. Wij geloven dat een boek als dit het is geschreven door Peter Howard de Morele Her bewapening meer schade doet dan communistische aantijgingen aan het adres van deze beweging. Hier lag een kans een eerlijke biografie te leveren, die de vele kritisch-gezinden wellicht milder hadden kunnen stemmen „ans Buchman en zijn ideologie. Maar die kans werd gemist. Prins Albert zal Soekarno bezoeken Een Belgische handelsmissie ouder leiding van prins Albert, de jongste broer van koning Boudewyn, zal dit jaar een bezoek brengen aan Indone- Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse handel, Brasseur, dins dag bij de behandeling van zijn be groting in de Belgische senaat mede gedeeld. Het bezoek aan Indonesië is een onderdeel van een programma van talrijke handelsmissies naar min der geïndustrialiseerde landen, zei hjj. De missie onder leiding van prins Al- bert zal naast Indonesië ook Japan en Hongkong bezoeken. Drie natuurvrienden in Engeland, onder wie een lid van het parlement, hebben een naamloze vennootschap ge sticht om nu eens en voor al tot een oplossing te komen van het mysterie van het monster van Loch Nes».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1