Goese typiste werd Zeeuwse Miss Bril 1962 „OPEN DEUR"-WEEKEINDEN IN VORMINGSCENTRUM HEDENESSE RAAD AXEL STEUNT MOTIE VAN AARDENBURGSE RAAD BELANGRIJKE VOORSTELLEN IN RAAD SINT-MAARTENSDIJK I VO RÓL tandpasta Prima en niet duur1! 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 MAART 1962 IN PRINS VAN ORANJE" Gekozen uit 34 kandidaten De 20-,jarige Goesó typiste Adrie de Jonge is dinsdagavond in „De Prins van Oranje" te Goes uit 84 kandida ten tot Miss Bril Zeeland 1962 ge kozen. De donkeroge Adrie, die vo rig jaar al bij de laatste aclit eindig de, zal met de Vlissjilgse mevrouw Van der Heyden en de IJzendijkse verkoopster Franeieu Luteyn de Zeeuwse „brillen"-eér hooghouden op de in Rotterdam te houden lande lijke demi-finale van de Miss-Bril- verkiezing. Uit de verschillende delen van Zee land, maar vooral uit de beide Beve- "landen, Walcheren en Zeóuwsch- Vlaanderen waren de 34 adspirant- Missen naar Goes gekomen, waar zij een vreedzame strijd aanbonden. Gastvrouwe Mies Bouwman zorgde voor een ongedwongen introductie van de meisjes bij het publiek. De jongste deelneemster was 14 jaar. oud, de oudste 26 jaar. Tweemaal pa radeerden de charmante deelneem sters voor jury en publiek. Ans en Jaap Daniëls, de laatste aan de vleugel, en Ria Kuyken droegen •er zorg voor, dat de talrijke aanwe zigen geen kans kregen zich ook maar een ogenblik te vervelen. Zij namen de „omlijsting" van de Miss- Brilverkiezing voor hun rekening. De jury, bestaande uit mevrouw R. van Heemskerck uit Amsterdam en de heren P. Damave uit Haarlem, N. Hammelburg uit Amsterdam en P. J. Postmus uit Rotterdam hadden om half elf een stevige selectie toe gepast: van de 34 brildragende dames mochten er acht opnieuw voor de jury verschijnen. Uit deze acht VOOR HAAGS GERECHTSHOF Tegen Vlissingse arbeider straf van 10 maanden geëist „Daar is niet veel goeds bij", zo con stateerde de president van het Haag se gerechtshof dezer dagen toen deze het- reclasseringsrapport over een 22-jarige hulpvakarbeider uit Vlissin- gen had voorgele/zen. Het: rapport vermeldde o.m.: „de ver dachte is lui. eigenwijs, ruziezoeker, onbehouwen, brutaal, praatjesmaker, die alleen maar doet waar hij zin in heeft". Het viel dus niet zo erg te verwonderen, dat de reclassering wei nig heil in verdachte zag. De recht bank te Middelburg veroordeelde ver dachte tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Van dit vonnis kwam verdachte in hoger beroep. Ten laste gelegd was diefstal van twee bromfietsen: één in oktober bij een café in Terneu2en en kort daarop voor het Concertge bouw in Vlissingen. Daar kon nog bijgevoegd worden, dat verdachte van zijn werkgever een schrijfmachine had gestolen. „Ik had geen werk en moest toch mijn kostgeld betalen?", zo motiveer de verdachte. „Fraaie manier om dat dan maar te doen van een ander z'n geld door de diefstallen" constateerde de presi dent. Plet bleek dat verdachte reeds tal rijke werkgevers heeft gehad, doch 'het vanwege zijn gedrag nérgens lang uithield. De procuveur-generual, mr, Zaayer, vond dat ter zitting de houding van verdachte wel' duidelijk gedemon streerd werd en het rapport over hem waar maakte. Toch blijkt de reclas sering nog bereid om verdachte te helpen, waartoe de procureur-gene raal wel de kans Wilde geven, zij het dan ook na eeri gevoelige straf. De eis luidde thans 10 maanden ge vangenisstraf zonder aftrek van voor arrest en daarboven 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De verde diger, mr, A. A.. Th. Boender uit Den Haag wees erop, dat in feite verdach te dan nog zwaarder wordt gestraft en vroeg <jën groter'deel voorwaarde lijke straf op te leggen. Arrest over 14 dagen. Dé bekende radio- oh l.v.-medewerk ster Miés Bouwman hing de 20-jarige Goese typiste nol haar verkiezing tot de, Zeeuwse Miss Bril 1962 een sjèr.p om. Foto P.Z.C.) werd Adrie de Jonge als eerste ge kozen, mevrouw Van der Heyden als tweede en Francien Luteyn als der de. Reserve werd Mar ja de Jonge uit Heinkenszand. Deze geslaagde Miss-Brilverkiezing werd georgani seerd door de gezamenlijke Zeeuwse Optielens onder auspiciën van de stichting „Oog en Bril". VELE VOORDELEN ideaal voor ons klimaat.: haakt niet. i&e&M volkomen klem-echt, ook na vele malen wassen. ijzersterk - voor school aspel, i 3)e&tta blijft goed in model. V, moderne kleuren - niet gauw vuil. voor alle'leeftijden bijpassende sterke jongensbroek vanaf 8.95 Anker van „Wengeralp" in Hansweert geborgen Het Zwitserse motorschip „Wenger alp" heeft deze dagen in de buiten haven van Hansweert haar anker ver loren. Het 1000 kg wegende anker is door het bergingsvaartuig „ïnkt- geborgen. IN ZEELAND NOG ONBEKEND Luthers en hervormd apostolair werk In het vormingscentrum „Hedenesse" bij Cadzand is in het afgelopen weekeinde een voor Zeeland nog on bekend sóórt vormingswerk van start gegaan: het „open-deur-werk". Dit werk ltwani tót stand door een samenwerking tussen het protestants kerkcentrum in Middelburg en het vormingscentrum „Hedenesse". Het initiatief er toe ging uit van een paal mensen uit Goes, die in het vormings centrum in Driebergen reeds eerder ,,open-deur"-weekeinden hadden mee gemaakt en van mening waren, dat er ook in Zeeland iets aan dit aposto lair werk van do lutherse en hervorm de gemeenten moest worden gedaan. Momenteel zijn er plannen uitgewerkt voor zes weekeinden,- waarvoor zich 26 deelnemers hebben aangemeld. De deelnemers zijn voor een deel perso nen die reeds eerdér met dit „open deur-werk"- hebben kennis gemaakt. Een ander deel wordt gevormd door leden van de Jonge Kerk en door per sonen, die de kerkoraden hébben af gevaardigd. Het doel van dit Vor mingswerk is de mensen na de vor ming in te schakelen in het moderne kerkewerk. De weekeinden wórden gefinancierd door de kerkeraden. Tijdens de bijeenkomsten zullen alle vragen worden behandeld, die betrekking hebben óp de taak van de kerk in de moderne maatschap pij, zowel op godsdienstig ais op sociaal, economisch en cultureel gebied. In het bijzonder zal aan dacht worden besteed aan dé grote veranderingen, waarvan men ver wacht, dat dié in de nabije toe komst in Zèeland zullen plaats hebben. Het eerste weekeinde van de reeks Boom derde in etappe Ronde van Tunesië De Nederlander Bert Boom is dins dag derde géworden in de zesde etappe van de Ronde, van Tunesië. De eerste plaats was voor de Rus Korge, die de 150 ltm vau Gafsa naar Gabes aflegde in 4 uur 35 minuten en 18 seconden. De Oostduitser Grunzig ,werd tweede in, 4.36,50» Voor Boom werd 4.37.28 afgedrukt. De Zweed Petterson be hield de. leiding in het algemeen Klas sement. De uitslag Van de zesde etappe was verder: 4. Eenggeli (Zwits.); 5. Linders (Ned.); -6. Kulibine (Rush); 7. De Breuker (Belg.); 11. ex aequo het peloton met alle overige Nederlan ders. allen in dezelfde tijd als Boom: 4.37.28. van zes werd afgelopen zaterdag en zondag gehouden. Wegens ziekte van enkele deelnemers waren .er slechts 21 van de 26 ingeschreven personen aanwezig. Zaterdagmiddag sprak -dé. F. N. M. Nijssen, hervormd predikant te Göes, óver „De belijdenis van dé Hervórm- de Kerk", Op deze inleiding volgde in. groepsverband een bijzonder leVen- dige discussie over de besproken punten. Zondagmórgen werd er een kerkdienst gehouden, die de deelne mers aan de „open-deur"-weekeinden zaterdagavond hadden voorbereid. Zondagmiddag sprak wïka A. Jansen, jeugdwerkleider van do Hervormde Jeugdraad te Middelburg over het moderne godsdienstige lied, Tevens zong hij samen met zijn gehoor én kele Van deze liederen. Het tweede en derde weekeinde zullen worden gehouden op respectievelijk 28 en 29 april en op 26 en 27 mei; het vierde, vijfde en zesde weekeinde ïn septem ber, oktober en november. Aandeelhoudersvergadering „Scheldebank" N.V. Tijdens de dezer dagen gehouden al gemene vergadering van aandeel houders van de Scheldebank N.V. te Zierikzee zijn de balansen en verlies- en winstrekeningen over het boekjaar '61 goedgekeurd en werd 't dividend, óver. dat boekjaar vastgesteld op 9 \c/o. Dientengevolge zijn de dividend bewijzen no. 44 vanaf héden betaal baar met 45,per stuk, onder in houding van 15 dividendbelasting ten bedrage van 6,75. De heer C, van Oeveren, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd met algemene stemmen herkozen en heeft zijn herbenoeming aanvaard. Examens Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het kandidaats examen vliegtuig-bouwkundig inge nieur dé heer D. J. v. d. Hoek te Brouwershaven. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen geschiedenis E. Vers traeten te St.- Jansteen. Te Delft slaagde dezer dagen voor het diploma vakbekwaamheid, da meskapper, de heer H. J. Louwerse 'te. Westkapelle. VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN Niet-landbouwers mengden zich in drukke discussie In de gemeenteraad van Axel is dins dagavond duidelijk gebleken, dat in kringen der agrariërs nog steeds groot verschil van mening bestaat over het voornemen van de minister van landbouw en visserij om de wet vervreemding landbouwgronden op te heffen. Dé oorzaak van het debat over dit onderwerp was de bekende motie van de gemeente Aardenburg, waarin de minister wordt verzocht de wet te verlengen. Ook de gemeente Axel was verzocht adhesie aan bedoelde motie te betuigen. Aanvankelijk wérd net debat over deze motie én dé wet zelf uitsluitend gevoerd door de landbouwende raads leden, maar aangezien hun meningen lijnrecht tegenóver elkaar bleven staan, begonnen ook de biet-agrariërs zich in de discussie te mengen. De heer W. .de Feijter (c.h.u.) was BOUW VAN ELF WONINGEN Voorstel tot instelling kampeerverordening De gemeenteraad van Sint-Maartens dijk, die donderdag, 's avonds om ze ven uur, in liet verenigingsgebouw aan de Dr. Tazelaarstraat iii open bare vergadering bijeenkomt, krijgt een vrij uitgebreide ageuda af te han delen, waarop enkele voor de ge meente belangrijke voorstellen voor komen. Zo adviseren b. en w. de raad tot onderhandse aanbesteding van het mechanische en elektrische ge deelte voor de rioolwaterzuiverings installatie, waarmee een bedrag van 84.200 gemoeid is. Geraamd was een bedrag van 80.000, Verder is er een voorstel de voorbe reiding van de bouw van de elf aan de gemeente voor 1962 toegewezen woningwetwoningen op te dragen aan de Centrale Dienst Noord-Zee land; het verlenen van optie van bouwgrond aan het Bouwfonds van Néderlandsche Gemeenten aan de Koningin Jullanastraat voor de bouw van een zestal woningen en een voor stel tot verkoop van bouwgrond aan .de Molendijk aan dokter J. M. van der Bel voor de bouw van een nieu we woning met praktijkruimte. An dere voorstellen, die de raad krijgt te behandelen, betreffen 't besehikbaai'- stellen van een terrein van 700 vier kante meter aan de speeltuinvereni ging „Margriet";een wijziging van, de Algemene Politieverordening en tot instelling van een Kampeerveror dening. Nu de recreatie op het eiland Tholén in sterke mate toeneemt, ach ten b. en w. het wenselijk regelen vast te stellen omtrent het kamperen in de gemeenten Sint-Maartensdijk. De hiervoor in de Algemene Politie verordening opgenomen bepaling is reeds lang verouderd en in de huidige situatie niet toe te passen, aldus het. college in een toelichting op dit voor stel. Voorts krijgt de raad een voorstel te Benoeming schoolhoofd In de a.s. vacature van de heer P. van Dijk, die tot hoofd ener ohr. •school te Vlissingen is benoemd, is met ingang van 1 september a.s, be noemd als noofd van de chr. school te Oóaterland de heer A. J. Cromwjjlt, momenteel werkzaam als onderwijzer aan een chr. school te Doorn. behandelen do schuur van weduwe P. V. van Splunter aan te kopen. De koopsom bedraagt 4500. B. en w. achten het in eigendom, krijgen van deze schuur noodzakelijk, omdat bij afbraak- het beeld van het Marktplein in aanzienlijke mate verfraaid zal worden, terwijl het tevens mogelijk is om door afbraak van de reeds aan gekochte schuren een behoorlijk ter rein te verkrijgen Voor woningbouw. Bakkers moeten meer gaan samenwerken bij inkoop Op de voorjaarsvergadering van het gewest Zeeland van de christelijke bakkerspatroonsbond dinsdagavond in 't Gereformeerd Jeugdgebouw te Mid delburg, heeft de bondssecretaris, de heer D. Zuidhof uit Bilthoven, er bij de Zeeuwse bakkers op aangedron gen zich vooral te bepalen tot de fcos- tenbestrljding. Volgens de heer Zuid- hof moet dit het punt zijn waarop al le aandacht geconcentreerd wordt, terwijl het tevens noodzakelijk is op het terrein van de inkoop samen te werken. Rationelere inkoop maar niet ten kóste van een groep.-*- achtte hij een mogelijkheid voor de bakkers om tot een;, betere., kostenbeheersing te ko men ."'Hén ander punt, waardoor mis schien eveneens goedkoper gewerkt kan worden, zag dé heer Zuidhof door de bedrijfsvet'gelijkingsclubs, waar van er reeds verschillende in het land ■zijn.. Gp deze (flubs; nemen de bakkers eikaars bedrijf ónder de lóep. Een andere wijze om bedrijfsblindheid te- fen te gaan .noemde; de. heer Zuidhof et bréngen van een bezoek aan een collega: „ga eens kijken bij een an dere bakker en zie hoe deze het doet" was het welgemeende advies dat. dé lieer Zuidhof tot .de'Zeeuwse bakkers richtte. Voorts ging hij uitvoerig in op de verhouding klein, midden en groot bakkersbedrijven met de vele toeleveringsbedrijven, waarbij hij pleit te voor een hechte en gezonde samen werking, omdat, zij allen belangen hebben bij een goede broodpróduktie. Eerder op de vergadering had dé se cretaris, dé heer P. Gideonae. meege deeld dat het ledental in het afgelo pen jaar met negen was toegenomen en thans 85 bedraagt én maakte pen ningmeester Chr. dé Feij melding van een batig saldo. Dé leiding van de .vergadering berustte bij de heer F. Ovaa uit Vlissingen. KARAKORUIYT 2 RAPÊN DRECHT 2 PERICLES 36 9 Waar zijn onze schepen? Vijftien Nederlanders in Ronde van Duitsland Niet minder dan 15 Nederlanders zullen deelnemen aan do Rónde van Duitsland Vóór professionals en on- afhankelljken, die van 12 tot 18 april wordt- gehouden» Iii--tot-aal verschijnen 60 rentiers aan de start.. Duitsland is;mót 23 cou reurs 'hot stérkst vertegenwoordigd. De Nederlandse deelnemers zijn: Wim. van Est, Martin van der Borgh, Jaap Kersten, Jan Plantaz. Jo de Roo, Jacques, van der Klundort, Mlel Verstraete, Henk Nijdam, Coen Nies ten, Piet. Damon, Jan Hugens. Raf Gysel, Jan Janssen, Toon Rutte en Lex van Krounihgen. Vijf Zeeuwse junioren- 60O m WZW Wilt SOMMELSDIJK 2S to Morelloufl- KORENIA 28 I DIEMEROIJK OINTELDIJK GROOTS BEER 28 to I NIEUW' AMSTERDAM 3 ROTTERDAM FRIESLAND I IVOORKUST. MAI NLLOYO 28 LUTTERKERK RILBERGEN 27 l WITMARSUM van mening, dat ile wet zichzelf heeft overleefd en het bedrijfsleven in een uitzonderingspositie nrengt. Aange zien volgens hem de overige E.E.G.- landen ook geen beheersing der grondprijzen kennen, -moest de wet maar worden opgeheven. Wethouder C. de Putter (a.r.) was het daar niet mee eens. Volgens hem treedt de wet regelend op. Zolang de E.E.G. nog niet geheel in werking is getreden wilde hij de wet liever ge handhaafd zien. T huishoren De heer D. J. Oggel (g.p.v.) was van mening, dat de kwestie helemaal niet in de raad thuishoort. Dat ligt op een heel ander niveau, terwijl er zelfs onder de landbouwers groot verschil van mening over eeri al of niet op heffen bestaat, aldus de heer Oggel. Dit standpunt werd weer bestreden- door de heer C. van Bendegem (p.v. d.a.). Dat zou men Ook kunnen zeg gen van pogingen om een brug of tunnel over of onder de Westerschel- de te krijgen, meende hij. Dé heer Oggel bleef erbij, dat de kwestie bui ten de bevoegdheid der raad ligt. Zijns inziens is het aan de betrokken landbouworganisaties om druk uit te oefenen op de minister Nadat volgens burgemeester mr. M. K. van Dijke deze duistere kwestie voldoende 'was belicht, werd de mo tie Aardenburg in stemming ge bracht en met II van de 13 stemmen aangenomen. De heer De Feijter was tegen omdat hij geen heil meer ziet in verlenging van de wet en de heer Oggel, omdat de zaak volgens hem niet in de raad thuishoort. In de juniorencompctitie van de K.N. V.B. afdeling Zeeland zijn reeds vijf kampioenen bekend. In groep A II behaalde Oüstbiirg A I de titel. In groep A H werd Terneuzen A I kam pioen én in A IV werd Steen AI on bereikbaar voor de concurrenten. Ka- pellc A I eiste in groep A V de titel voor zich op. Bij de B-junioren kon Wissekerke B I ijl groep B V de vlag hjjsen. Collecte De dezer dagen In Souburg gehouden collecte ten bate- van het.Rheuma- fonda heeft ƒ434,— opgebracht. Minister Korthals antwoordt op vragen over „Veronica" Minister Korthals betreurt het dat door de uitzendingen van „Veronica' de internationaal geregelde orde in de ether wórdt verstoord. Hij deelt mede dat er internationaal contacten gaan de zijn over de mogelijkheid hierte gen maatregelen te nemen. Voor een rechtstreeks optreden tegen de zen der zijn mede met het oog op de ju ridische gecompliceerdheid van een dergelijk optreden geen voldoende termen aanwezig'. De minister deelt dit mede in ant woord op schriftelijke vragen van liet Tweede-Kamerlid de heer Kieft (a.r .p.), Er wordt overwogen, aldus minister Korthals, of er maatregelen genomen kunnen worden tegen hen die in Ne derland de uitzendingen van radio Veronica voorbereiden en mogelijk maken of diensten verlenen ten be hoeve van het zendstation, het schip en zijn bemanning. Daarvoor zal een wetswijziging vereist.zijn. De minister is er van op de hoogte dat uit. binnen- en buitenland klacli-, ten zijn binnengekomen over storin gen, die „Véronica" veroorzaakt. Vol gens de laatste berichten stoort de, zender nóg steeds de Zweedse omroep en heeft de rijksluchtvaartdienst op 22 februari een storing ondervonden van de zogenaamde „derde harmoni-:. sche" van de zender. Cubaanse bokser Paret nog steeds bewusteloos De Cubaanse bokser Benny „Kid" Paret, die zaterdagavond tydens een gevecht om de wereldtitel in het wel- tergewicht tegen de Amerikaan Enti le Griffith zo zwaar werd getroffen, dat hij onmiddellijk een hersenope ratie inoest ondergaan, zal als hij het leven er afbrengt, minstens een jaar bewusteloos blijven. Aldus heeft de behandelende genees heer dinsdag bekendgemaakt. Hoe wel de doktoren alles gedaan hebben om het leven van Paret to redden, staan de kansen van de ongelukkige Cubaan op volledig herstel 1 op 1.0.000. Paret's vrouw Lucie, die zich inmid- dels van de eerste schok heeft her steld en nu dag en-nacht waakt bij het bed van haar echtgenoot, zei „ik geloof niet dat het beroepsbok- sen, zoals vele mensen willen, verbo den zal worden. Talloze mannen ver dienen met dit beroep hun brood. Ook mijn man leefde slechts voor het boksen' en hij kon ons met zijn ver diensten zocr goed onderhouden. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar GiessenRijswijk J. Voordouw, vicaris te Katwijk aan de Rijn; aangenomen naar Surliui- zum t>. W. Koelman te Bant.ega; be dankt voor Zwijndrecht dr. P. L. Schram, studentenpredikant te Wage- ningen. GEREI1', KERKEN Beroepen té Zeist. D. van Keulen te Oldchove; aangenomen naar IJjnui- den J. Mi, van den Brink te Nflbeets. CHRIST. GERE F. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela W. Steen bergen te Meppel; beroepen te Vine land (Ontario, Canada) A. W. Dréchsler te Vlissingen, die bedank te voor Almelo. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Utrecht A. Burghorn le Ede; aangenomen naar Monnikendam —Edam W. F. ten Rouwelaar te Mid delburgVlissingen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Drachten J. telaar te Hogezand. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Klaaswaal I-lage te Middelburg. Ke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10