reactie op lucifers I Behouden stukje Markt C.K.V. bereid mee te werken aan overleg tmm AMSTERDAMSCHE BANK DAARUIT BLEEK, dat op Walcheren twee lucifersverwer- kende jongelui wonen, die daarin een ongekende hoogte heb ben bereikt. Eén van hen, de 23-jarige fotolaborant Piet Stroo uit Vlissingen, neemt zelfs geen genoegen met afge dankte lucifers. Hij haalt ze met pakken tegelijk en steekt die, vóór de verwerking, in brand. Om al die stokjes te verzamelen, dat is geen werk", zo meent hij „Nu zijn ze bovendien mooi schoon". Verzamelen zou inder- '7 daad geen geringe opgave zijn Stroo werkt op het ogenblik aan een kerk met toren waar zo'n tienduizend lucifers,in verdwijnen. „Gemakkelijk bij te houden, ik tel gewoon de pakken". Stroo is min of meer grootverbruiker; het wordt tijd dat de luciferfabrikanten eens in de beurs tasten voor een subsidietje. Zijn eerste grote werk was een molen (foto links midden) waaraan hij tweeëneenhalve maand zijn vrije avonduren offerde. „Maar" vier a vijfduizend lucifers. De molen „De Duinjager", een oude Zaanse verfmolen, die op een eilandje in de Zaanstreek staat. Nagebouwd van een foto. Stroo's techniek; een geraamte opzetten van vurenhout, beplakken met tekenpapier, lucifertjes er op. Een enorm geduldwerk. Niets vergeleken bij het werkstuk, dat hij thans onder handen heeft, de kerk en toren (foto linksboven), waar voor de Vlissingse St. Jacobstoren model heeft gestaan „maar erg vrij uitgewerkt". Stroo heeft overal aan gedacht. Borstweringen, steun beren, de gebogen spits van de toren, beplakt met tot kleine stukjes gebroken lucifers. Hij plakt bovendien in verschillende patroontjes „er zijn enorm veel variaties mogelijk". KERK EN TOREN zijn favoriet bij de lucifersknutselaars. Frans Dingemanse uit Grijpskerke, 17 jaar en h.b.s.-er, be gon met een boerderij, maar werkt thans ook aan de kerk en toren van zijn dorp, compleet met wijzerplaten en uurwerk, (foto links onder). Eveneens op een stramien van tekenpapier, met als huzarenstukje een, evenals in werkelijkheid, flauw gebogen dak. Het stadium van pakken-kopen-en-in-brand-steken heeft hij nog niet bereikt; hij moet het hebben van verzamelende kennissen, zusters en tantes. Frans Dingemanse is wel selectief. „De helft moet je ongeveer weggooien, ze moeten recht zijn. De rest flink in zeepsop wassen, anders zijn ze niet mooi". Zijn bestek: een afbeelding op een koekzakje van bakker Goed- bloed uit Grijpskerke. Bovendien woont hij aan de ICerkring „voor de rest hoef ik maar uit het raam te kijken". Geen boekhouding van het aantal, dat hij verweckt. Wel registratie van een tegenslag: het torenuurwerk heeft er twee wijzerplaten bijgekregen en is voorzien van een elektrische verlichting. De fijd is niet bij te houden, zelfs niet met lucifers. DINSDAG 27 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HET ENIGE stukje van de vooroorlogse Middelburgse Markt, de enige straatwand, die bij de brand van 17 mei 1940 behouden bleefhet deel tussen pottenmarkt en Vlas- markt, met de café's „De Vriendschap" en „De Koop handel'", de Electro-bioscoop, de sociëteit „De Vergenoe ging" en de winkel „De Roo- Tooren". Hét grote wapenfeit van de vrijwillige brandweer van Se- rooskerke op Walcheren. Een feit om nog eens op te halen, als over enkele weken de Se- rooskerkse brandweervereni ging „D.O.S.", vrijwel tege lijkertijd met de formering van de vrijwillige brandweer opgericht, het 25-jarig be staan viert. De vrijwillige brandweerlieden hadden zich op 9 februari 1937 verenigd in „Door Oefening Sterk" toen amper drie jaar later hun hulp werd gevraagd bij de blussing van liet met brandbommen bezaaide Middel burg, was er nog maar weinig- gelegenheid tot praktisch oefe nen geweest. Sinds de oprichting waren ze maar tweemaal uitgerukt: de eerste maal bij een ontluikend schoorsteenbrandje in het huis van een lid, in juli '1937, de tweede maal op 30 april 1988 om een brandje in een vuilnisbak te blus sen. Vingeroefeningen een nog maar weinig gesterkt „D.O.S." reed 17 mei 1940 een gebombardeerd Mid delburg binnen, waarvan de bin nenstad met wankelende muren in- eenzonk tot een smeulende, stof fige puinhoop. Zo reden vijftien Serooskerkse mannen comman dant was de smid H. L. Meijeys met een klein spuitje de Middel- fAdvertentie) Loonconflict koopvaardij burgse Markt op. Ze stonden er alleen: de andere brandweren had den op andere bedreigde punten de handen vol. Eerst blusten zij naast het stadhuis de achterkant van het café St.-Joris, hetgeen het behoud betekende van de rechter zijde van de Vlasmarkt. Vervol gens sleepten ze het spuitje naar de hoek van de Pottenmarkt, waar het vuur van de overzijde van de Markt was overgeslagen de dakgoot van het café „De Vriend schap" had vlam gevat. Ook hier werd met succes geblust; de Oude Middelburgse Markt zou van Pot tenmarkt tot Vlasmarkt gespaard blijven. Bij café De Eendracht hadden we minder geluk" versombert smid Meijers als hij het wapenfeit op haalt, „aan de voorkant hadden we het brandvrij gekregen, maar in de Gortstraat waren in de speel goedwinkel Fastenau celluloid ..behouden stukje vooroorlogse Markt.., poppen gaan branden. Dat sloeg over naar de achterkant van De Eendracht, toen was er niets meer aan te doen. Wel zijn we nog naar de Lange Geere gegaan, waar een brand in drie huizen kon worden gelokaliseerd. We hebben de spuit toen goed uitgeprobeerd Het spuitje had vierentwintig uur gedraaid. Een vol etmaal waren de vijftien brandweer mensen in touw geweest, toen zij tot de ontdekking kwamen dat hun vervoermiddel, tevens trekker voor het spuitje, door de Duitsers was gevorderd. Zo konden ze, na 24 uur spuiten, te voet over de Noord- weg naar Serooskerke terugkeren, het spuitje trokken ze achter zich aan. Halverwege daagde er uit komst: ze kregen een lift van een Donderdag 1 maart j.l. (foto rechts) brachten wij het bewo gen verhaal van de Thoolse me neer M. Braai, die uit driedui zend gebruikte lucifertjes kerk en toren van zijn woonplaats op een paneel van zeventig bij tachtig centimeter groot paneel had ingelegd. Resultaat: twee maal door een hit voortgetrokken groen tekarretje. Zo keerden ze in hun dorp terug. Dc spuit van de Serooskerkse brandweer is nog altijd die, waar mee in Middelburg een stukje Markt op de vlammenzee werd be vochten. „Nu raakt het ding wel wat verouderd" vertelt de tegen woordige commandant de heer A. Gideonse, „sinds mei '40 is de mo tor al eens vernieuwd, het ding ge bruikte op het laatst net zoveel olie als benzine." Gideonse heeft zyn toespraak voor de viering van het 25-jarig bestaan gereed. Alle branden kregen ver melding: het eerste brandje bij een lid, de vuilnisbak en „de grootste ooit meegemaakte brand in Mid delburg" met als commentaar: „De ouderen zullen nog wel weten wat toen brandblnssen was." Inlichtingen bfj de Mafinï» vestigingen in alle kantoren van de Keer dan 245 kantoren In Nederland Voorbereiding van staking gaat door Van de zijde der Centrale voor zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij is gisteren in Rotter dam de volgende verklaring uit gegeven: „De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid heeft aan het bestuur van de Stichting van den Arbeid medegedeeld het op prijs te stellen indien dit bestuur zo moge lijk een bemiddelende taak zou wil len vervullen bij de oplossing van de gerezen moeilijkheden met betrek king tot een herziening van de ca.o. voor de koopvaardij. Het bestuur van de stichting heeft zich in beginsel hiertoe bereid ver klaard en beeft aan de kxmcommis- sie uit de stichting gevraagd een oriënterende bespreking met betrok ken partijen te houden en hierom trent het sfcichtmgs&estanr te rap porteren. Ervan uitgaande dat het doel van deze bespreking zal zijn het verlenen van goede diensten aan contractan ten in de koopvaardij is de CJK.V. bereid aan deze oriënterende bespre king, welke op 29 maart zal worden gehouden, deel te nemen. Pessimisme De C.K.V. overweegt hierbij dat het in de voorliggende situatie van groot belang kan zijn dat een instantie als de Stichting van den Arbeid kennis zal kunnen nemen van de wezenlijke achtergronden van het geschil dat ontstaan is bij de behandeling van de door de C.K.V. op 18 mei 1961 ingediende voorstellen. In verband met de hardnekkigheid waarmede de reders geweigerd hebben over de uitgangspunten van deze voorstellen behoorlijk overleg te plegen, houdt de C.K. V. er echter ernstig rekening me de, dat goede diensten hier zullen falen. Maatregelen Het is daarom dat zij in versterkte mate blijft voortgaan met het tref fen van alle maatregelen die zij in een conflict-situatie dienstig acht, vooral daar uit de talrijke vergade ringen, die in en buiten Nederland met de zeevarenden worden gehou den, blijkt dat de verontwaardiging over de houding der reders met de dag stijgt. In dit verband zij vermeld dat ampel internationaal overleg plaatsvindt over de vraag hoe de. in de LT.F. ge-' organiseerde, collega's uit alle ma ritieme landen steun kunnen verlenen aan de naar hnn oordeel gerechtvaar dige verlangens der C.K.V. met be trekking tot de opbouw van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het koop- vaardrjbedrijf. Resultaat Voorshands is dit overlag nggemond in de stelling dat de behandeling van Nederlandse schepen in buitenlandse havens niet zal worden ter hand ge nomen indien: a. De Nederlandse reders bij eventu ele werkstaking van Nederlandse zeevarenden, zullen pogen hun schepen geheel of gedeeltelijk met vreemdelingen te bemannen; b. De Nederlandse reders zullen po gen z.g. vluchthavens voor hun schepen te zoeken, teneinde deze in geval van werkstaking buiten Nederland te houden. Voor praktische uitvoering van deze stelling zullen verdere besprekingen in internationaal verband op korte termijn worden belegd. Op 18 a-prH zal daartoe o.m. een ge combineerde vergadering van verte genwoordigers van organisaties van zeelieden en havenarbeiders uit de V.S. en de Westenropese maritieme landen te Londen worden gehouden. Oud-presidente N.C.V.B. overleden In de ouderd**n van 78 jaar is te Soest overleden mevrouw A. Knop pers-Valkenier, oud-presidente en ere-lid van het hoofdbestuur van de Nederlands Christen Vrouwenbond. De overledene, die te Zwartewaal werd geboren, was aanvankelijk werkzaam bij het onderwijs. Zij gaf les aan twee lagere scholen in Feije- noord en was lerares in de hoogste klas van de christelijke normaal school te Rotterdam. In 1914 trad zij in het huwelijk met de latere Am sterdamse predikant dr B. A. Knop pers. Zij is van 19211926 woonach tig geweest in Kapelle. waar haar man gereformeerde predikant was. Mevrouw Knoppers was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Advertentie) ....Frans Dingemanse: ook al kerk en toren.... (Foto's P.Z.C.) Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor privê-doelefrtden karmen dooreen PERSOONUJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de m«> de me vorm van een verantwoorde credletverlenlng, waarhij direct contant geld feesehft&aar komt, PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financier!rjgs maatschappij MAHUKO? ...Piet Stroo bij vrij uitgewerkte Si.-Jacobsforen.... ....molen „De Duinjager"....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7