„Vloot enige middel om oorlog om Nieuw- Guinea te voorkomen" Kabinet besprak het Nieuw-Guinea-beleid Betoging van O.A.S. in Algiers eindigde in veldslag: 50 doden KLANKBORD Oranje maakte omweg om Sumatra heen SOEKARNO WIL AMERIKA NIET ALS BEMIDDELAAR HERMANDAD HIELP AMOR f MET HEEL GROOT SUCCES DINSDAG 27 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SINDS 1 JANUARI 2167 SLACHTOFFERS Generaal Jouhaud van „geheime leger" in arrest te Parijs Politie en leger-eenheden hebben maandagmiddag- in Algiers het vuur geopend op uitdagende Europese be togers waarbij, volgens officiële be richten, vijftig burgers het leven lie ten en 180 anderen werden gewond. Hoewel de betoging, waartoe de O.A.S. de Europese bevolking van de stad had opgeroepen, een vreedzame zou zijn en de betogers ongewapend zouden zijn, bleek aan dé zijde der veiligheidstroepen een man te zijn Sedood. Vijf andere handhavers van e orde werden gewond. Hét eerste vuursalvo van de troepen en gendarmes duurde slechts 10 mi nuten, maar van toen af aan duurde het vunrgevecht met onderbrekingen twee uur lang voort. Het eerste salvo veroorzaakte een paniek van een half uur onder de betogers. De O.A.S. had de betoging georgani seerd om te protesteren tegen de af zetting van de opstandige wijk Bab- el-Oued door troepen en gendarmes. Elders in Algiers en in Oran en om geving kwamen 26 mensen, voor het merendeel Algerijnen, om het leven bij terroristische aanvallen. In geheel Algerije bedroeg het totaal aantal doden 76 en het aantal gewonden 198. Sinds 1!) maart toen liet Frans-Alge rijnse akkoord inzake een wapenstil stand werd gesloten, zijn 423 perso nen in Algerije gewelddadig aan hun einde gekomen en zijn 690 anderen gewond. Voor de periode van 1 janu ari tót lieden bedragen deze aantallen respectievelijk 2167 en 4316. Arrestaties De voormalige generaal Edmond Jouhaud, die zondag door Franse vei ligheidstroepen in Oran is gevangen genomen, is maandag opgesloten in de Rarijse Santé-gevangenis. Tegen hem zijn besehuldigingen uitge bracht, die hem wellicht het leven kunnen kosten. Drie andere arrestanten werden tege lijk met Jouhaud naar de Santé- gevangenis overgebracht. Het waren: de voormalige majoor van het leger, Julien Camelin, een officier van Jou- hauds staf en een secretaresse. Zij werden maandagmorgen vroeg per vliegtuig naar Parijs overgebracht. Jouhaud was reeds ter dood ver oordeeld wegens de rol die bjj had Kapitein P. J. Groenland van bet passagiersschip „Oranje' 'heeft giste ren te Sydney onthuld dat hij zijn 20.500 ton metende zeekasteel met een omweg van 1000 mijl van Ne derland naar Australië heeft geva ren om mogelijke inbeslagname door de Indonesische marine te vermijden. Groenland bracht schip en duizend passagiers zondag veilig de West- australïsche haven Fremantle bin nen. Hij verklaarde dat hij ter hoogte van Singapore een dringend radio bericht had ontvangen van de Maat schappij Nederland waarin de omweg werd bevolen. ,.De maatschappij hield rekening met de mogelijkheid dat een oorlog zou uitbreken indien de onderhandelingen te Washington mislukten", aldus de kapitein van de Oranje. ..Zij vrees den dat 't schip doer de Indonesische marine in beslag zou worden geno men indien de normale koers door de Banlca- cn Soendastraat zou worden gevolgd". Hij vertelde dat de Oranje oni Su matra was heengevaren, waardoor liet schip een dag vertraging opliep in haar reisschema. Kapitein Groen land is op zijn voorlaatste reis in de Soendastraat verscheidene Indone sische oorlogsschepen tegengekomen. Zij groetten het Nederlandse passa giersschip zoals gebruikelijk. Hij heeft deze reis geen vliegtuigen of oorlogsbodems waargenomen. Politie ontkent arrestatie van Martin Bormann De Wostberlijnse politie heeft maan dag ontkend een man te hebben ge arresteerd, die zij ervan zou verden ken Martin Bormann te zyn. een naaste medewerker van Hitler in de laatste jaren van de tweede wereld oorlog. In geheel onbevestigde berichten was verklaard, dat een zekere „Keiler" twee weken geleden te Berlijn was gearresteerd, in het bezit van twee Chileense paspoorten. BRUILOFT. Ongeveer 500 gasten, onder wie dc burgemeester van New castle in Engeland en bezoekers uit Italië, Israël en de V.S., hebben zich zondag voor niets naar een trouw partij begeven. De bruid, de 22-jarige Rosaline Stoll, zag op het laatste ogenblik af van het huwelijk. „rit heb geprobeerd haar tot. andere gedachten te brengen", zo zei de ver smade bruidegom, de 28-jarige Leo nard Sterling, „maar zij had er geen zin in". gespeeld bij de generaalsopstand te Algiers. Na de opstand in april 1961 vluchtte hij en dook onder. Op 9 december werd een nieuw arrestatiebevel tegen Iiem uitge.vaardigd wegens de leidende rol die hy speelde in de O.A.S, Camelin, die eveneens had deelgeno men aan de opstand in april, kreeg verleden jaar juli drie jaar voorwaar delijke gevangenisstraf. Wegens zijn activiteiten in de O.A.S. werd op 28 februari opnieuw eèn arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd. De namen van de andere officier en de secretaresse werden met onmid dellijk bekendgemaakt. Zij zullen worden verhoord en worden vastge houden !n de Santé-gevangenis. Tot dusver zijn echter geen arrestatie bevelen tegen hen uitgevaardigd. Op grond van de bepalingen van de Franse wetgeving kunen de arrestan ten twee etmalen worden vastgehou den en door de politie worden onder vraagd. Daarna moet een magistraat het verhoor ter hand nemen. Oost-Duitsland wenst consulaire betrekkingen De Oostduitse regering beeft in een nota, die door tussenkomst van het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken aan de ambassades der Navo- landen in Moskou is toegezonden, voorgesteld consulaire betrekkingen met deze landen aan te knopen. Dit voorstel zou, naar werd verno men, in het bijzonder betrekking heb ben op de verlening van visa aan on derdanen van de Navo-landen, die naar West-Berlijn willen reizen. In diplomatieke kringen in Moskou zei men, dat het voorstel in feite neerkomt op een poging om een soort beperkte erkenning van Oost-Duits land te krijgen en dat het geen schijn van kans maakt te worden aangenomen. MR. H. VAN RIEL OVER INCIDENT: „Ik neig nu tot de gedachte dat het wenselijk zou kunnen zijn de Neder landse oorlogsschepen, die zich aan de Amerikaanse westkust bevinden, iets meer in de richting van Niemv- Guinea te verplaatsen en om Seahawk-toestellen op Sorong te sta tioneren". Zo reageerde maandag avond de ondervoorzitter van de V.V.D. en voorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie, mr. H. van Kiel, op de berichten inzake de laat ste Indonesische aanvallen en infil tratiepogingen rondom Nieuw-Gui- nea. Mr. Van Kiel sprak op een ver kiezingsbijeenkomst, van de V.V.D. ïn Rotterdam. „Behalve een openlijk uitgesproken Amerikaanse garantie is nu alleen de Nederlandse vloot het enige middel om een oorlog om Xieuw-Guinea te voorkomen", aldus inr. Van Kiel. „De vraag of het prettig en verstan dig is dat wij nog op Nieuw-Guinea zitten, speelt niet meer. Er is nu een feitelijke oorlogsdreiging en wij heb ben te zorgen voor de veiligheid van de 20.000 Nederlanders op Nieuw- Guinea, die in levensgevaar verke ren". „Tn beginsel heeft Nederland dezelfde morele verplichtingen tegenover alle papoea's als tegenover onze landge noten op Nieuw-Guinea", zo vervolg de hij. „Maar die te realiseren is mi litair niet mogelijk. Wel moet een ab solute garantie gelden voor de veilig heid van die papoea's, die zich ver eenzelvigd hebben met de Nederland se zaak". Taak van politici Volgens mr. Van Riel is het nu de grote taak van de politici zich uit de huidige moeilijke situatie te manoeuvreren. Maar dat mag NIEUWE AANVAL VANINODNESIE niet ten koste gaan van alles en eventuele politieke risico's zul len nooit mogen wyken voor mi litaire noodzakelijkheden. De liberale politicus acht het on waarschijnlijk dat de piloot van de Indonesische Mitchell-bommenwerper öe aanval op het Nederlandse lan dingsvaartuig zonder opdracht heeft uitgevoerd. Evenmin gelooft hij dat president Soekarno een bewuste po ging heeft gedaan de onderhandelin gen te torpederen. Daarvoor zouden gemakkelijk andere motieven te vin den zijn geweest. Achtergrond van incident De achtergrond van het incident is, .aldus mr. Van Riel, dat president Soekarno probeert te forceren Ame rika min of meer aan de zyde van Nederland te brengen, waardoor het onaanvaardbaar wordt als bemidde laar. Indonesië wil geen echte mili taire aanval op Nieuw-Guinea. Presi dent Soekarno zoekt alleen een mo tief om Nieuw-Guinea niet te behoe ven aan te vallen. Dat zou hij hebben als Amerika de nieuwe wrijfpaal wordt: geen enkel Aziatisch volk zal het laf vinden als Indonesië het niet tegen de Verenigide Staten durft op te nemen. In dit verband zei mr. Van Riel nog dat president Soekarno op het ogen blik zijn grootste steun vindt in de wankelmoedigheid, de vrees en het door politici uitgesproken „begrip voor Indonesië" in Nederland zelf. Maandagochtend heeft een geselschap bekende artiestenver enigd in de „Artiestenactie tegel-zilvervloot" onder voorzitter schap van Cees de Lange, zich aan de Nassaukade in Amster dam ingescheept bij het begin van een grootscheepse actie ter stimulering van de verkoop van de herdenkingstegel, voor het zilveren huwelijksfeest van het Nederlands koninklijk paar. g De opbrengst van deze verkoop komt, zoals bekend, ten bate van het nationaal geschenk. Foto boven: Cees de Lange houdt g de actie ten doop. Op de steiger verder Teddy en Henk Schol ten, Wïïïy Walden en Piet Muyselaar. Foto onder: de Wamas misten aanvankelijk de boat, die naar een Amsterdamse bank p 5 en naar het stadhuis voer, maar haalden die per sloepje toch 3 nog in. InnimnmiiiHiiiiminniiHiiiiiniiiBiHn Papoea's vragen steun tegen Indonesië' Het lid van de NienwGuïnen-raad Nicolaas Jouwe, heeft tijdens 'n pers conferentie van het nationale comi té te Holiandïa verklaard, dat de Pa poea's het verloop van de Nederlands- Indonesische besprekingen met span ning volgen en een overeenkomst tussen Nederland en Indonesië naast zich neer zullen leggen als het be stuur over West Papoea aan Indone sië zal worden overgedragen. Het comité heeft bovendien door mid del van advertenties in grote Ameri kaanse en Ghanese negerkranten en tijdschriften een beroep gedaan op alle negroiden ter wereld de papoea bevolking bij te staan. (Slot van pag. 1) schip, terwijl het voor anker lag, door een Mitchell-bommenwerper met rood-witte kentekenen werd aan gevallen. Er werden twee of drie bomen geworpen, die het vaartuig ver misten. In totaal werden vier aanvallen uitgevoerd, o.m. met boordwapens. De schade bleef be perkt tot kogelgaten boven en onder de waterlijn. De lichte brand die uit brak, kon met eigen middelen spoe dig worden geblust. Nadat de lekken waren gestopt, kon het schip op. eigen kracht varen. Het scheepje stond onder commando van tweede luitenant-ter-zee VV. C. Mabesoone. Ontstemming In Hollandia is de bevolking zeer ontstemd over het feit, dat men het nieuws over Indonesische infiltraties via radio-Australië heeft moeten ver nemen. De gevoelens van onrust zijn hierdoor versterkt. Het lid van de Nieuw-Guinearaad mr. J. O. de Rijke heeft hierover reeds wagen gesteld aan gouverneur Plattecl. Hij wil weten, waarom bij zonderheden over de infiltraties niet aanstonds via de Nieuwguinese voor lichtingskanalen waren bekendge maakt. en waarom de marinevoor lichtingsdienst tijdens een bespreking met de plaatselijke pers op zondag avond wel melding had gemaakt van het incident bij het eilandje Gag, maar niets had gezegd over infiltra ties op het eiland Waigeo en het in cident met de Schoener. Amerika hoopt Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard te hopen cn te verwachten, Netlerlands-Indonesische worden hervat. „Dit overleg is de beste weg naar een vreedzame re geling", aldus het ministerie. In de verklaring, die door de woord voerder van het ministerie werd voor gelezen aan journalisten, wordt er aan herinnerd, dat toen donderdag het overleg werd verdaagd, beide partijen hadden gezegd, dat het is ge voerd in een geest van samenwer king. „Wij hadden de indruk, dat het een goed begin vormde en dat de kans op een vreedzame oplossing van het geschil aanwezig leek", aldus de verklaring. Gruwelijke grafschennis Jonge Duitsers wilden weer nazi-staat Het hoogste Westduitse strafgerecht in Karlsruhe heeft maandag een be gin gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen een drietal be klaagden, die ervan beschuldigd wor den plannen te hebben gekoesterd voor de instelling van een dictatuur in West-Durtsland op nationaal-so- cialistische grondslag. Beklaagden zyn de 31-jarige elektro technische monteur Günter Sonne- mann, de 36-jarige Edelmuth Dietze en de 22-jarige Bernd Detlef Ebert. Voorts wordt hun grafschennis ten laste gelegd. Op 20 april 1957 zouden zij op de buitenlandse begraafplaats Jammertal nabij Salzgitter, in Ne- der-Saksen, 78 grafstenen hebben vernield en een houten kruis hebben opgericht, waaraan een pop van stro hing met het opschrift „Duitsland ontwake Israël verrekke". Het trio had de gedachte opgevat een „Vrijkorps Grootduitsland" op te richten, dat van een ondergrondse beweging zou moeten uitgroeien tot een legale partij, die voor een dicta toriale staat op nationaal-socialisti- sche leest zou moeten ijveren. Het nieuwe bewind zou onder meer tegen over Israël een andere houding moe ten aannemen dan de huidige West duitse bondsregering. De Westduitse politie greep echter tijdig in. Het proces zal verscheidene dagen duren. Benoeming plaats vervangen d hoofddirecteur P.T.T. Bij ministeriële beschikking van 14 maart is ir. D. A. Alberts, adi. hoofd van de centrale afdeling telefonie bij de centrale directie van P.T.T. be noemd tot plaatsvervangend hoofd directeur algemene zaken en radio. Het Wereldgebeuren Gezondheid Edmond Jouraud, die eens de ge- neraalssterren van het Franse leger droeg en zijn uniform sier de met vele hoge decoraties, is op dit moment, op Eichmann na. onge twijfeld de meest bewaakte gevange ne ter wereld. Hij verblijft in de Pa- rijse Santé-gevangenis, een plaats die zijn naam („gezondheid") zeker niet dankt aan de aangename omgeving. Heel spaarzaam zyn de berichten die uit Parijs doorkomen over de arres tatie en de gevangeschap van Jou- aud, maar zoveel staat toch wel vast, dat de Santé-gevangenis sinds een tweetal dagen een vesting is gewor den, bewaakt door een onbekend groot aantal gendarmes. Wie de ge vangenis bezoekt, voelt zichzelf een gevangene. Zoveel „waarde" hechtte men in Parijs aan Jouaud. dat zijn gevangenneming pas werd bekendge maakt, nadat de door president De Gaulle afgezette en daarna door een speciale rechtbank ter dood veroor deelde ex-generaal, veilig en wel in de Franse hoofdstad was aangeko men. Voor zijn vervoer was een extra vliegtuig gecharterd, dat zwaar was bewapend en op de vlucht Algiers- Oran een gewapend escorte kreeg, zoals alleen staatshoofden bij offi ciële bezoeken ten deel valt. De man die eens een succesvol legeraan voerder was en later, na ex-gèneraal Salan, de organisatie van hef Franse geheime leger in Algiers, de welhaast berucht geworden O.A.S., op poten zetten, wacht binnenkort een twee de proces, waarvan de afloop, naar men verwacht, weinig zal ver schillen van de rechtzitting waarop hQ niet verscheen. De uitsnraak zal ook nu wel de doodstraf zyn. Jouaud is het „slachtoffer" geworden van een grootscheepse Franse raz zia in Oran tegen de O.A.S. Hy kende Oran, zoals ieder mens zijn geboorteplaats kent. Jouaud is na-, melijk daar in Algerye geboren en hy kent het volk en ook de vele mengel moesjes van inheemse en Europese talen. Dat hy niet voor een klein ge ruchtje vervaard is. toonde hg ty'dens de oorlog 1939-1945. toen hij succes vol uit Duitse krijgsgevangenschap ontvluchtte en vermomd Algerije be reikte. De vermomming als O.A.S.- bevelhebber had minder succes. De zwarte baard en de zwarte pruik op het al wat kaalachtige hoofd van de ex-generaal vermochten slechts een paar uur de Franse gendarmes in on zekerheid te laten over zijn identi teit. Toen was Jouaud herkend. Zijn eigen kameraden hadden daar overi gens min of meer voor gezorgd door een grootscheepse (en mislukte) aan val te doen op de kazerne, waar hy verblijf hièld. Toen wist men nog niet precies wie men te pakken had. maar wel dat het om belangrijke persona ges ging. Want tegelyk met Jouaud werden 'nog vier hoofdofficieren van de O.A.S. gearresteerd. Het moet voor president De Gaulle en voor de regering van Debré een vreemde zege zijn. Men heeft waarlijk geen behoefte aan dergelijke overwinningen. In de oorlogsjaren is De Gauüe 'ér od bet nippertje in ge slaagd te voorkomen, dat Franse bur gers tegen Franse burgers vochten. Het zal hem leed doen."dat hg in de jaren 1961 en 1962 heeft moeten toe zien hoe fel Fransen tegenover hun oude wapenmakkers kwamen te staan. De arrestatie van Jouaud is ongetwyfeld een succes, maar de O. A.S.-mededêling dat de gevangene is opgevolgd door een andere ex-gene raal. Paul Gardy, tekent het schrille beeld van een generale staf, die vt)l- komen van de regering is vervreemd. Daarby kreeg de Franse president maandag nog een andere bittere pil te slikken. De 73-jarige maarschalk Juin zegde openly k Der brief Salan, de O.A.S.-leider, zyn steun toe. De maarschalk staat nu onder huisar rest. Terwijl in Oran en Algiers felle straatgevechten worden geleverd, waarby burgers van eenzelfde land onverzoenlijk tegenover elkaar staan, zal De Gaulle hebben beseft dat het niet dank zy, maar ondanks de gene raals is. als hy de Algerijnse crisis te boven komt. De Franse generale staf Is in de loop van de geschiedenis nogal eigenzinnig geweest. Dat kan De Gaulle weten. Niet voor niets heeft hy er jarenlang zelf deel van uitgemaakt. dat hel overleg over Nieuw-.Guinea zal I Een echtscheidingsprocedure, die donderdag voor de rechtbank in tg Arnhem zon dienen, is op het laatste ogenblik afgelast. Dit, ondanks de schoonmoeder, die haar aangetrouwde zoon liever niet meer bij 2 haar dochter wilde zien. Toen de schoonzoon voor een laatste gesprek aanklopte by de wo- ning van zijn Nijmeegse schoonmoeder, bij wie zijn vrouw was inge- trokken, werd hem door moeder te verstaan gegeven, dat hij snel zyn biezen moest pakken. De jongeman deed wat hij vroeger had 2 gedaan om bij zyn geliefde te komen: hij leende in de buurt een lad- M der en maakte aanstalten om via de dakgoot de vesting' binnen te H dringen. Moeder zag het gevaar en alarmeerde terstond de politie met het verzoek de ongewenste bezoeker in de kraag te pakken. 2 De agenten, die ter plaatse verschenen, pasten hoor en weder- 2 hoor toe en kwamen tot het wijze besluit, dat aan de twee echtelie- B den een onderhoud van een kwartier moest worden toegestaan. 2 Toen na verloop van het kwartier de kamerdeur voorachtig werd geopend, bleek het tweetal in stevige onarming op de divan te zit- 2 ten. Van een echtscheiding wilden zij niets meer weten. hinnnmiiininmiiHHiuiii EDMOND JOÜHAND zonder baard Nieuwe regering in Argentinië President Artiiro Frondizi van Ar- getïnië is maandag gereedgekomen met de formering van een nieuwe- re gering. De ministers zyn onmiddel lijk beëdigd. Frondizi voltooide de vorming van een voor de huidige politieke om standigheden aanvaardbaar kabinet door dr. Tiburcio Padiüa aan te wij zen tot minister van volksgezondheid en sociale zaken. Het schijnt dat Frondizi zijn wedloop met de tijd tot maandagmiddag hadden de militaire leiders "hem de tijd gegeven een nieuwe gpaWierége- ring-.te vormen.— hgeft gewona»*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3