PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESIËRS BESTOKEN NEDERLANDS MARINEVAARTUIG „Overleg nog zonder resultaat", zegt Soebandrio Na Bab el Oued nu „strijd om Oran" Zeeuws-Vlaamse Ontwikkelingscommissie kwam nog niet op gang Drie gewonden Prof. Piccard overleden Vandaag... LANDINGSVAARTUIGEN VOOR INDONESIË 205e jaargang - no. 72 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 26 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m m Minlm. p. advertentie 4r— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmaömum 8 regels) 25 cent per regel met een minimam van 1,25- ..Brieven bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 3593D0 P.Z.O. Middelburg. Walstr. 68-60. teL 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841(b.g.g. red. adv. 2875); Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red. 7853. adv. 5213) Oostburg, tel. 2395 Ter neuzen tel 2116. Zienkzee red. tel 2425 adm. tel. 2094. ONVERHOEDSE LUCHTAANVAL BIJ NIEUW-GUINEA Een Nederlands marine-landingsvaartuig is in de baai van liet eiland Gag in de territoriale wateren van Nieuw-Gninea aange vallen door een Indonesisch vliegtuig. Aan boord van het vaar tuig zijn drie gewonden gevallen. Dit is in Hollandia medege deeld door de commandant der strijdkrachten, schout-bij-nacht L. E. H. Keeser. Het nieuws van de aanval én van een Indone sische ïnfiltratiepoging zaterdag met behulp van een Indonesi sche schoener komt tegelijk met een verklaring van de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, Soebandrio, dat tijdens de besprekingen in de V.S. met Nederland over de kwestie Nieuw-Gninea „geen enkele vooruitgang is geboekt". Wat de luchtaanval betreft, blijkt, dat het kleine marine-landingsvaar tuig, dat in een baai van het Neder landse eiland Gag lag, onverhoeds en zonder enige reden door een Indone sisch vliegtuig werd aangevallen. De drie bemanningsleden zijn ver moedelijk gewond door de scherf- werking tengevolge van een bijna- treffer. Het scheepje vaart nog en heeft de gewonden nog aan boord. De aard van de verwondingen is on bekend. Het landingsvaartuig is van een type dat zes koppen aan boord heeft en bewapend is met 2.50 mitrailleurs tegen gronddoelen. Het is uitgerust met radio. Mariniers komen herhaaldelijk op Gag waar een kleine kampong ligt. Het scheepje was op een routine vaart. Van marinezijde werd benadrukt dat het vaartuig zich ver binnen de Ne derlandse territoriale wateren be vond. De aanval werd gistermiddag uitgevoerd. Infiltraties Uit meldingen van Papoea's is verder gebleken, dat in de loop van de vorige week één of enkele infiltraties van kleine omvang op het eiland Waigeo hebben plaats gehad. waartegen geëigende maatregelen zijn genomen. In de nabijheid van „Vlakke Hoek" op de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea is zaterdag een In donesische infiltratiepoging ge daan met behulp van een onder Indonesische vlag varende schoe ner, die onderschept werd door een Nederlands verkenningsvlieg tuig. Dreigend staan tanks in de straten van de arme Europese wijk van Bab el Oued bij Algiers, waar de O.A.S. e-rin is geslaagd felle gevechten uit te lokken met het Franse leger en de Algerijnen.... Maar het is was dag en de huisvrouwen hébben toch hun was goed buiten gehangen.... De Zwitserse geleerde prof. Auguste Piccard, pionier op het gebied van het diepzee- en stratosfeeronderzoek, is zaterdagavond op 78-jarige leef tijd in Lausanne, als gevolg van een hartaanval overleden. Professor Auguste Piccard was de eerste mens. die doordrong tot. de ge heimen van de stratosfeer. Met zijn zoon Jacques is >ii.j een van de pio niers geweest van hel diepzee-onder zoek. In mei 3931 steeg hij in een ballon met een luchtdichte cabine van eigen ontwerp tot een hoogte van 15.281 meter. In augustus 1932 bereikte hij een hoogte van .6.201 meter. Na de oorlog legde hij zich toe op 't diepzee- onderzoek. Na verscheidene proeven daalde Piccard met zijn zoon op 30 september 1953 in de balhyscaaf, „Triest" geheten, bij Capri tot een diepte van 3167 meter, een diepte die toen nog nooit eerder was bereikt:* Functionarissen van de volkeren organisatie hebben met bezorgdheid kennis genomen van de berichten over Indonesische infiltratiepogin gen op de kust van westelijk Nieuw- Guinea. Verklaring Indonesië heeft op het bericht van de aanval geen commentaar gegeven. Wel legde minister van buitenlandse zaken Soebandrio zaterdag in Bogor, het vroegere Buitenzorg, een verkla ring af over het geheim overleg in de Verenigde Staten. De besprekin gen hebben volgens deze verklaring nog tot geen enkel resultaat geleid. In Washington was men verbaasd over deze uitlatingen. Men had ver wacht dat verklaringen zouden uit blijven tot onderhandelaar Adam Malik verslag zou hebben uitge bracht aan president Soekarno. De Amerikaanse bemiddelaar bij het overleg, Ellsworth Bunker, verwacht dat de besprekingen zullen worden voortgezet wanneer Malik uit Indo nesië terugkeert. Malik vertrok gis teren uit Tokio op weg naar Dja karta. Ellsworth Bunker zei voorts nog, dat het er niet naar uitziet, dat de be sprekingen spoedig tot een akkoord zulen leiden. Standpunt In officiële kringen meent men dat Soebandrio's verklaring erop neer komt dat Indonesië zijn standpunt in zake de verovering van Nieuw-Gui nea niet heeft gewijzigd en hiertoe liever wil overgaan dan toe te stem men in V.N.-toezicht, of toezicht door een neutrale partij, met Indone sische deelname, totdat de Papoea's door middel van een referendum te kennen hebben gegeven of zij onaf hankelijk willen zijn of zich bij Indo nesië willen aansluiten. i 0 De wintersport in Tirol Is tot een „permanent carnaval" gemaakt waarbij meisjes uit de stad, snakkend naar ro mantiek, op steeds grotere schaal jonge ski-leraren verleiden, aldus heeft de bis schop van Innsbrück, dr. Rusch, op een conferentie van geestelijken over het toerisme verklaard. Oproer breidt zich uit O.A.S.-wijk in Algiers door leger omsingeld De Franse regering heeft gisteren vliegtuigen in de „strijd om Oran" geworpen. Dit gebeurde bij de twee de felle botsing tussen de O.A.S. enerzijds en het leger en de gendar merie van Frankrijk anderzijds, se dert de ondertekening van het be stand. Toen de strijd ruim twee uur had gewoed zondag, voerde een vliegtuig van liet type T-6 een duikaanval uit. Aan boord knetterden de machine geweren. Het „gevecht om Oran" brak gister middag om vier uur uit, twee dagen na de „slag om Bal el Oued" in Al giers. Tegen de O.A.S. werden inge zet tanks, pantserwagens, zware ma chinegeweren, leden van de mobiele gendarmerie en dienstplichtige sol daten. De commando's van de OA.S., waarvan sommigen een camouflage uniform droegen, werden aangepakt op straat, op balcons en op daken. Binnen het eerste uur werd ten minste één Franse gendarme ge dood en raakten zeven mensen, onder wie een dienstplichtig sol daat, gewond. Waarschijnlijk wa ren de verliezen echter veel ho ger. De balans van de strijd om Eab el Oued van j.l. vrijdag, wordt geschat op bijna 40 doden en 200 gewonden. De definitieve cijfers wat de verliezen der burgers be treft, zijn echter nog steeds on bekend. „Afiets verloren Terwijl de strijd nog woedde,^ hield de nieuwe Franse Hoge Commissa ris Christian Fouchet een radiorede. Hij hield de Europeanen voor dat hij was gekomen om hen te helpen. „Niets is verloren, indien ge de ogen opent voor de waarheid", zei hij, te zelfder tijd lof toezwaaiend aan de liefde der Europeanen voor him land. „U dient echter te beseffen dat de gehele wereld zich tegenover U zou stellen, indien U zoudt willen of pro beren dat wat besloten en overeen gekomen is ongedaan te maken", aldus Fouchet. Het Rode Kruis is gisteren Bab el Oued binnengetrokken, met dokters en medicamenten voor de gewonden Versterkingen in Ambon aangekomen Volgens radio-Indonesie zijn verster kingen omvattende volledig bewapen de gevechtstroepen, artillerie met moderne wapens en luchtmachtvlieg tuigen van verschillende types, in Ambon in Oost-Indonesië aangeko men. De radio deelde mede dat de com mandant van Oost-Indonesië, kolonel Boesjiri, de troepen had verwelkomd. Hij had gezegd dat zij hun opleiding moesten intensiveren in afwachting van een definitieve opdracht van pre sident Soekarno om westelijk Nieuw- Guinea „te bevrijden". ...is het 100 jaar geleden, dat de te Rheine in Pruisen gebo- ren genreschilder en lithograaf y Carl Weddige te Amsterdam overleed. en melk voor de zuigelingen van die wijk van Algiers. Blokkade Het leger heeft de Vrijk afgezet met prikkeldraad, tanks, pantserwagens en troepen. Alleen het Rode Kruis mag er in en er uit. Honderden Europeanen hebben gis teren gepoogd Bab el Oued binnen te rijden met levensmiddelen in de auto, maar zij werden door de gen darmerie opgevangen. ACHTENTWINTIG MAANDEN NA INSTALLATIE De leden hebben het te druk Op 27 november 1959 werd in Terneuzen met enig cere monieel de „Commissie Ont wikkeling Zeeuwsch-Vlaande- ren" geïnstaleerd. „Als re sultaat van een aantal voor bereidende besprekingen, waarin meermalen de wense lijkheid tot effectieve samen werking naar voren is ge bracht", zei de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in zijn installatierede. De commissie werd samenge steld uit negen burgemees ters, vijf leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, drie vertegenwoordigers van landbouworganisaties en drie yakv®jc«nïging»bestuiirdörs4 De 20 commissieleden kozen uit hun midden een zeven man sterk dagelijks bestuur. Het secretariaat van de Ka mer van Koophandel zou voorlopig het administratieve gedeelte voor zijn rekening nemen. De start van de com missie was veelbelovend, in dien zin dat haar onmiddel lijk na de installatie door de Kamer van Koophandel een bedrag van ƒ5000,werd geschonken om de activitei ten op gang te helpen. Dit alles is nu bjjnn acht-eii-twïn- tig maanden geleden en sinds die tijd heeft behalve de insiders niemand meer iets van de Zeeuws- Vlaamse ontwikkelingscommissie gezien of gehoord. Men kan zich afvragen of de commissaris der koningin dan toch gelijk had, toen hij ter gelegenheid van de instal latie zei „aanvankelijk enigszins sceptisch tegenover dit streven tot samenwerking te hebben gestaan." Achteraf rijst de vraag of er eigenlijk wel een taak lag vouws-Sa- ze commisie en zo ja, welke Ook dit kwam tydens de oprichtings bijeenkomst reeds ter sprake. „Aan het verzoek om uw commis sie aan een taakomschrijving te helpen, kan ik onmogelijk vol doen", zo zei de commissaris, „om dat dit het idee zou kunnen geven van een soort dictaat vanuit Mid delburg, U zult gezamenlijk moe ten komen tot richtlijnen, die de belangen voor het gehele gewest voorstaan Van enige taak of richtlijnen is sinds die installatiedag in 't open baar nimmer iets vernomen, zodat men zich kan afvragen of deze commissie wel ooit in het leven geroepen had moeten worden. Wij hadden deze vraag gaarne gesteld aan de voorzitter der commissie, de heer J. M. A. C. van Dongen, doch deze was door dagenlange afwezigheid wegens parlementaire bezigheden, helaas niet te berei ken. Een vice-voorzitter is er niet meer sedert het vertrek van ir. C. A. L. Horstman per 1 mei van het vorig jaar. „Er is mij na mijn benoeming tot voorzitter van do Kamer van Koophandel na het vertrek van ir. Horstmann wel gezegd, dat ik nu ook deel uitmaak van deze commissie", zo tiet ons atv R« 3L van Krevelen. „Maar of ik nu ook waarnemend voorzitter ben, weet ik niet. Het enige wat ik weet, is dat de commissie bestaat. Ik heb echter nog nooit een uitnodiging voor een vergadering ontvangen. Nooit begrepen Overigens zei de heer Van Kreve len, nooit begrepen te hebben waarvoor die commissie in het le ven moest worden geroepen. Een andere zaak noemde hij de com missie van samenwerkende ge meenten in de kanaalzone, die zich met een structuurplan en een af valwaterleiding positief met daden bezighoudt. Hetzelfde geldt zijns inziens voor de samenwerkende West-Zeeuws-Vlaamse kustge- meenten die een taak hebben op liet toeristisch gebied en daaraan momenteel blijkbaar intensief wer ken. De noodzaak van een Oost en West-Zeeuws-Vlaamse ontwik kelingscommissie wilde hij in het midden laten, maar daarboven nóg eens een overkoepelend orgaan noemde hij beslist te veel van het goede. „De mensen hebben boven dien geen tijd meer om dit allemaal bij te houden", aldus ir. Van Kre velen. Aangezien er in de afgelopen 28 maanden nog geen secretaris werd gekozen of benoemd, worden de administratieve zaken nog steeds waargenomen door de secretaris van de Kamer van Koophandel, de Zie slot pag. 2 kol. 2) KABINET BESPREEKT AANVAL De regering in Den Haag heeft gisteravond volgend communi qué uitgegeven: „De Nederlandse regering heeft met verontwaardiging kennis genomen van de berichten, dat hangende de geheime besprekingen met Indonesië in de omgeving van Washington ter vredelievende oplossing van het ge schil over Nieuw-Gninea, Indonesië niet alleen enkele hernieuwde infil tratie-pogingen heeft ondernomen, doch dat bovendien een Indonesische bommenwerper een onverhoedse en ongeprovoceerde aanval heeft onder nomen op een Nederlands marine vaartuig, liggende in een baai van het eiland Gag, behorende tot het grondgebied van Nederlands Nieuw- Guinea. De ministerraad zal zich op korte termijn over deze nieuwe si tuatie beraden". Eerste kivietsei toch nog te laat De 14-jarige Jannetta Geer- truida Geurts aan de Achter- veldseweg 24 in Barneveld heeft zaterdagmorgen om 8 uur in het weiland van buur man Roelofsen het eerste kie vitsei van dit jaar gevonden. Zij was er al vroeg op uitge trokken, evenals de vorige da gen, om kievitseieren te zoe ken. Zij trof het niet, want toen zij zaterdagmorgen nog met het ei bij het gemeente huis kwam, bleek de burge meester niet in Barneveld te zijn. Via de loco-burgemeester belandde het ei eerst in de middag bij de bode van het ge meentehuis, die het eï maan dag bij de burgemeester zou brengen. Intussen bleek dat dit het eerste gevonden kievitsei van dit jaar in ons land was, maar het was reeds te laat om traditiegetrouw het ei op Soestdijk aan de koningin aan te bieden. Intussen waren er n.l. 's middags nog twee eieren gevonden in Nijbrock en Voorst. Deze zijn nog 's mid dags naar Soestdijk gebracht, waarmee dus de eer van het eerste kievitsei voor de konin gin aan de neus van Jannie Geurts voorbij ging. Een scheepswerf in Hong Kong zal aan Indonesië 10 kleine landings vaartuigen leveren, die in staat zijn een tank aan land te brengen. De schepen, zo wist een Heng Kongs blad te melden, zullen in constructie gelijken op de bekendste LST's die in de tweede wereldoorlog gebruikt werden. Volgens de berichten uit Hong Kong zouden de schepen over ongeveer twee maanden opgeleverd moeten worden. Een beeld van vergeefse woede in de- geteisterde stad Algiers: een Alge rijnse vrouw schudt woedend de vuist naar de onzichtbare schutters van de O.A.S.die haar huis met een mitrailleur onder vuur hadden geno men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1