PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „MEEDOGENLOZE ACTIE TEGEN O.A.S." Zware gevechten van Fransen tegen Fransen in Algiers Vlissings saneringsplan weer twistappel voor middenstand en gemeentebestuur Malik voor overleg naar Indonesië PRESIDENT DE GAULLE BEVEELT: Geen verklaring na beraad kabinet Vandaag.., Strijd 205e jaargang - no. 71 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kofr.' ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 24 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS Z* CCDt pel m.m Minim, p. advertentie Ine. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie# i maximum 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25 ..Brieven bu reau vaD dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel 3841<b.g.g. red. 2073/3169. adv. 2375); Goes Gr Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2395. Ter neuzen tel 2116. Zienkzee red. tel 2435 adm. tel. 2094. Generaal De Gaulle heeft gisteren op een kabinetsvergadering verklaard; dat de regering de gewapende opstand in Algerije „meedogenloos moet neerslaan", zo heeft regeringswoordvoer der Louis Terrenoire meegedeeld. De Gaulle had tegen de minister gezegd, dat het breken van het gewapende verzet in Algerije met allo middelen, waarover de regering Iran beschikken, het voornaamste vraagstuk is, waarvoor hij zich geplaatst ziet. Het kabinet was in zitting bijeen toen berichten over hevige straatgevechten te Algiers werden ontvangen. De kabinetsleden waren diep geschokt. Ook het Franse publiek was onder de indruk. De extremisten te Algiers leverden de gehele dag gevechten tegen Franse soldaten en gendarmes. De Franse troepen werden bijgestaan door hel'schroefvliegtuigeii en pantserwagens. Talrijke doden en gewonden Om zes uur gisteravond waren te Algiers 15 soldaten gedood en 48 anderen gewond. De gevechten in Bah el Oued duurden toen nog voort. De O.A.S. had spijkers gestrooid en olie gegoten op «1e straten teneinde de pantserwagens het rijden moeilyk te maken. Al naar de middag vorder de, werd in Bah el Oued op steeds grotere schaal gevochten. De gendarmes bestookten de gevels van woningen met zware machine- geweren. Van de gevels bleef niet veel meer over dan een hoop puin en gebroken glas. De O.A.S.'ers^ hadden zich op de dalten verschanst. Zij werden bestookt door gendarmes, die in sommige gevallen op de bal kons van woningen klommen ten einde beter op hun doelwit te kun nen richten. Boven de straten vlogen hefschroefvliegtuigen van het leger. Zij wierpen traangasbommen af op groepen bewapende burgers. De hef schroefvliegtuigen werden op hun beurt beschoten vanaf de daken. Pantserwagens Toen het donker werd, werd hoodzakelijk gevochten In het „kwartier van de drie klokken", het hart van de vooi'st'ad. Door de beschieting vanaf de da ken1 konden slechts in pantserwa gens gezeten soldaten in de voor stad acties ondernemen. Een ko- lonne pantserwagens beschoot aan weerskanten van de straten terrassen en daken. Na enkele uren van betrekkelijke rust begon gisteravond omstreeks Servatius vraagt gevangenisstraf voor Eichmann Bij de behandeling in hoger beroep van de zaak-Adolf Eichmann, is ver dediger mr. Servatius gisteren ge reedgekomen met zijn donderdag be gonnen betoog. Servatius is in totaal 6j uur aan het woord geweest. Hij heeft verzocht de doodstraf om te zetten in gevangenisstraf. Voorts stelde hij dat» de handelingen van Eichmann werden bepaald door strikte gehoorzaamheid aan zijn su perieuren en dat hij bij de jodenmoor den geen eigen initiatief had ont plooid. Na Servatius nam aanklager Hausner het woord. Hij bestreed de stelling van de verdediger dat een Israëlische rechtbank niet competent was om Eichmann te berechten. Hausner zei dat hij vandaag zou in gaan op de details van het beroep. /\AiVV\\NAAA<VWvVV\A/VVV\AA P.l.C.-zateriagmmmer „Scheepsmotoren in gediscipli neerd systeem", noemde één onzer redacteuren zijn artikel over de motorenfabrick Smit en Bolnes N.V. te Zierikzee, welke hij ten behoeve van onze veertiendaagse industriepagina bezocht (op pagina 9). Verder in dit 24 pagina's tellende P.Z. C.-nummer: „Stemmen uit de Kerken" (pag. 3). Kroniek van Zwin lot Zijpc plus hot best vcrkochte_ hóek van de maand (pag. 6), ïnduslriepagina (pag. 9), Radio- en T.V.-rubriek plus Flims in Zeeland (pag. II), Letterkundige kroniek en kunst (pag. 17), „Uw pagina mevrouw" (pag. 19), „De ker ken en de maatschappij" plus feuilleton (pag. 21) en tenslot te de kinderkrant op pagina 23. V\*'VA/\**A'VVVWvVVV\\<VVW half tien in Algiers liet schieten op nieuw. Het begon in de wijk van de Champs de Manoeuvres en breidde zich dadelijk daarop naar hooggele gen delen van de stad uit. Een kwartier later schoot men ook weer in het centrum van de- stad. Men zag lichtspoormunitie in ver schillende richtingen afschieten. Omstreeks kwart voor tien werd er ook weer in Bab el Oued ge schoten. De straatverlichting ging uit, zodat de Jiele wijk in donker werd gehuld. Nabij de Place du Tertre werd een duel gevochten tussen met bazooka's bewapende O.A.S.'ers en soldaten in pantserwagens. Door het drama van Bab el Oued raakten de andere gewelddaden der O.A.S. min of meer op de achter grond. Om zeven uur gisteravond werd echter bekendgemaakt dat acht Algerijnen ten gevolge van terreurdaden werden gedood en 23 anderen verwondingen hadden opge lopen. Bankroof In Oran kwam het niet tot ge vechten. De O.A.S. beroofde echter een bank. De terroristen wisten te ontkomen met vijftien miljoen gul den aan franken. De zogenaamde „algemene delega tie" van de O.A.S. verspreidde in Frankrijk een vlugschrift,, waarin werd aangekondigd dat de „hoge commissie van het geheime leger" tijdens een door Salan voorgezeten bijeenkomst, op 13 maart een „Fran se nationale verzetsraad" in Alge rije heeft gevormd. Geduld De voorlopige Algerijnse regering maakte gisteren via haar persdienst bekend dat ondanks het feit dat ruim 500 mohammedaanse mannen, vrouwen en kinderen zjjn gedood sedert het begin van het bestand j.l. maandag, de ïnohanimedanen in Al gerije alle mogelijke provocaties zou den bljjven negeren. Hun geduld duurt echter uiet eeuwig, werd hier aan toegevoegd. Optimisme in Washington Geheim gesprek voor ca. week opgeschort Een diplomatieke functionaris te Washington heeft gisteren gezegd dat de Indonesische am bassadeur in Moskou, Adam Malik, donderdagavond per vliegtuig uit Washington naar Djakarta is vertrokken om pre sident Soekarno verslag uit te brengen van het geheime voor overleg met Nederland over Ne derlands Nieuw-Guinea. Malik is bij 'deze voorbesprekingen lei der van de Indonesische delegatie. De functionaris kon niet zeggen wan neer Malik naar Washington zou te rugkeren. Hij zei dat dit zou afhan gen van de duur van Maliks rugge spraak met Soekarno en andere re geringsfunctionarissen in Djakarta, Men meent hieruit op te kunnen ma ken dat de Nederlands-Indonesische besprekingen minstens een week zul len worden opgeschort. De Nederlandse ambassadeur dr. J. H. van Roijen, is in Washington ge bleven. Andere functionarissen achten het waarschijnlijk dat Malik Soekarno zal raadplegen omtrent de aard van toezicht van de V.N. of be paalde landen op Nederlands Nieuw-Guinea, indien Nederland dit gebied opgeeft. Zij veronderstellen dat Soekarno niet al te zeer gebrand is op een V.N.-toezicht, daar vele Afrikaan se en Aziatische landen de voor keur geven aan zelfbestuur in Nieuw-Guinea boven aansluiting van het gebied bij Indonesië. Dit geldt vooral voor de landen van de Brazzaville-groep en. de gema tigde Aziatische landen. Maar, aldus de functionarissen, mocht er een soort van neutraal di rectoraat gevormd worden voor toe zicht op Nieuw-Guinea en voor het waarborgen van een vrije volksstem ming, dan zullen landen als India, Canada en mogelijk de Philippijnen in V rijdagochtend is de ministerraad in de Trèveszaal in Den Haag bijeenge komen om zich te beraden over de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië in Washington. Op deze foto zien toe de aankomst van de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van bui tenlandse zaken, mr. -J. M. A. H. Luns aan de Trèveszaal. het directoraat zitting kunnen nemen. Volgens de functionarissen zou de Amerikaanse regering geweigerd hebben waarborgen te geven voor welke regeling ook die tussen Neder land en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea wordt getroffen. Zij menen echter dat president Soekar no een dergelijke Amerikaanse ga rantie gaarae zou hebben. Volgens de functionarissen hebben hoge staf-officieren van het ministe rie van defénsie tegenover president Kennedy verklaard dat zij Nederland niet alleen een bewonderenswaardige N.A.V.O.-bondgenoot achten, maar dat de Nederlandse houding ten op zichte van de kwestie Nieuw-Gui nea „zeer goed is". Deze officieren, aldus de zegslieden, zouden er, indien een oorlog zou uit breken, er bij Kennedy op aandrin gen om Nederland alle faciliteiten te verlenen voor het zenden van ver sterkingen naar Nieuw-Guinea via de V.S. of hun gebiedsdelen. De perschef van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft opgemerkt dat de verklaringen van Nederlandse en Indonesische diplomaten een hoop vol teken leken van vordering in de besprekingen. Tegen het einde van de kabinetsver gadering in de Trèveszaal in Den Haag gistermiddag is namens de mi nister-president meegedeeld, dat over het besprokene naar mag worden aangenomen de onderhandelingssitu- atie om Nieuw-Guinea- geen ver klaring of mededeling van welke aard ook zal worden gedaan. is het 200 jaar geleden, dat de Boheemse componist Ferdinant Graf von Waldstein, aan wie Beethoven zijn piano sonate op. 53 opdroeg, te Dus werd geboren. MORGEN wordt in Groot-Britannïë de Britse zomertijd van kracht. Winkeliers: er is geen stimulans NOG MAAR nauwelijks heb- ben burgemeester en wethou ders van Vlissingen liet ont- werp-saneringsplan tweede fase in de openbaarheid ge bracht, of er steekt een storm van protesten op onder de middenstanders, die wonen (en verdienen) in het betrok ken gebied: globaal het stads deel omzoomd door Sint Ja- eobsstraat, Walstraat, Nieu- wendijk en BeUamypark. „Volkomen onaanvaardbaar", hebben middenstanders al met stemverheffing emo tioneel geroepen in een ver gadering in het Concertge bouw. Men besloot „raads leden te bewerken". Men besloot op grote schaal be zwaren in te dienen. Wat willen die middenstan ders nu? Kort en bondig gezegd dit: tegengaan van verdere verpaupering van de binnenstad en bovendien ge- Leidt saneringsplan wel tot sanering....? lijktijdige uitvoering van de eerste fase (Lange Zelke en omgeving) en de tweede fase. En wat wil het door de mid denstanders verguisde colle ge van burgemeester en wethouders? Kort en bondig gezegd dit: tegengaan van verdere verpaupering van de binnenstad en bovendien ge lijktijdige uitvoering van de eerste fase (Lange Zelke en omgeving) en de tweede faseInderdaad: de oppo nenten rond dit plan hebben een zelfde doel voor ogen. Het zijn alleen de middelen om tot dit doel te geraken, waarover men het volkomen oneens is! De door burgemeester en wethou ders gelanceerde middelen gaan uifc van deze opvatting: het tweede fase-stadsdeel leent zich beter dan de eerste fase om in de be staande situatje verbeteringen aan te brengen. v Niet alleen was (en is) de ver paupering in de eerste fase in een veel desolater stadium, maar bovendien is in die eerste fase het bestaande stratenplan (Lange Zelke, Noordstraat, Kromme Elle boog enzovoort) zo eng van opzet, dat rigoureus ingrijpen noodzake lijk is. De nieuwe rooilijnen had den dan ook tot gevolg, dat bij voorbeeld de bebouwing langs de- Lange Zelke en tussen Oude Opnieuw is het sanerings- j= plan voor de Oude binnen- stad van Vlissingen in het brandpunt van de belang- stelling gekomen. Aanlei- ding daartoe vormde het ontwerp-saneringsplan tweede fase, dat burgemees- Er ter en wethouders in de openbaarheid hebben ge il bracht en dat in de eerst- s volgende raadsvergadering aan de orde zal komen. Veel verontwaardigde midden- standers hebben inmiddels evenveel bezwaarschriften ingediend. Welke zijn de ge- schilpunten tussen midden- stand en gemeentebestuur? Tegen welke achtergronden moet dit plan bezien wor- =E den? Waarom is er zo op- vallend weinig wezenlijk vruchtdragend overleg ge- weest tussen gemeentebe- stuur en middenstand? Het e= zijn deze en andere vraagstukken, die aan de orde gesteld worden in twee artikelen, waarvan hier het eerste gepubliceerd wordt. 'JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIUIIIIIIIIIIIIIIIÜIIIIIIIII Markt en de Lange Zelke volle dig tegen de grond moet. De Lange Zelke wórdt dan ook 19 meter breed.... Zie slot pag4 kol1 ftatttlijH De verkiezingsstrijd in Zeeland verloopt nogal rimpelloos, behal ve dan dat er hier en daar over en weer enkele verwijten worden uit gedeeld. Er is daarbij echter één ge beurtenis in het geding gekomen, waarover niet helemaal meer zuiver wordt geoordeeld: een kwestie, die sinds de zitting van Zeelands Staten in januari j.l. is gerezen tussen de statenleden Van Oorschot (p.v.d.a.) en Van der Perjl (c.h.u.). Er is dunkt ons een misverstand ontstaan, dat aanleiding geeft op deze zaak terug te komen. De oorzaak van het geschil was een debat in de jongste staten- zitting, waarbij de heer Van Oor schot felle kritiek uitoefende op de confessionele partijen, die een kabi netscrisis veroorzaakten maar deson danks de „krakende, knarsende en piepende wagen weer in het spoor" hielpen, zoals de socialistische woord voerder het noemde. Waarop de heer Van der Peijl repliceerde, dat bij het Nieuw-Guineadebat mr. Burger van de P.v.d.A. dan toch maar had aange boden die wagen mee te duwen. Een niet juiste opmerking, want men zal zich herinneren dat de fractie van mr. Burger precies het tegenoverge stelde wilde: deze regering zo be toogde hij diende plaats te maken voor een nationaal kabinet van ster ke figuren, in welk geval de P.v.d.A. wél regeringsverantwoordelijkheid wenste te aanvaarden. Dat is iets heel anders dan het „duwen van de huidige regeringswagen". Bij de re plieken in de Staten bracht de heer Van Oorschot zijn opponent dat onder het oog en hij voegde er aan toe, dat de heer Van der Peijl zich wel zou hebben vergist: „Een dergelijke sche ve voorstelling past immers niet bij hem. Ik weet dat hij een integer man is". Waarop echter het C.H.-statenlid tot veler verwondering betoogde, dat hij het wel degelijk had bedoeld zoals hij het had gezegd, „maar ik heb de prozaïsche vrijheid genomen om een wat gewrongen vergelijking te ge bruiken in navol ging van de heer Van Oorschot", zo verklaarde hij. Wanneer men nu dit debat objectief bekijkt, dan moet men vaststellen dat de heer Van der Peijl een minder ge lukkige dag had en dat zijn opponent in het politieke steekspel zijn meer dere was gebleven. Een dergelijke politieke strijd is echter normaal en er zou toen geen enkele reden zijn geweest om er meer dan gewone aandacht aan te schenken indien niet een dag daarop in een in Zeeland verschijnend -dagblad een fotomontage was ver schenen, waarop de heer Van Oor schot was afgebeeld als kwajongen, liggende over de knie van de heren Van der Peijl en Hommes (a.r.) ten einde een afstraffing in ontvangst te nemen. Afgezien van de overweging dat deze montage wel het summum was van gebrek aan goede smaak, werd tevens de waarheid geweld aan gedaan: de heer Van der Peijl was in dit debat niet de man, die uitsluitend afstraffingen had uitgedeeld. De be wuste montage werd begrijpelijker wijs allerwege afgekeurd, niet alleen bij de partij van de heer Van Oor schot, maar "ook bij de C.H. Met name de heer Van der Peijl toonde zich ge schokt en belde zijn politieke oppo nent op om hem mee te delen, dat de plaat zonder zijn voorkennis was ge plaatst en dat hij de montage bijzon der onkies vond. Een geste, die de heer Van der Perjl sierde. Maar op dit punt gekomen begint langzamer hand het misverstand te ontstaan. Wat is namelijk het geval? Tij dens een verkiezingsvergade ring in Middelburg, heeft de heer Van Oorschot vorige week ver klaard, dat de heer Van der Peijl hem destijds had verklaard van de mon tage geschrokken te zijn en hem te vens had beloofd „in het openbaar zijn excuses aan te bieden". En hier nu worden de zaken door elkaar ge haspeld: indien de heer Van der Peijl inderdaad heeft toegezegd in het openbaar excuses aan te bieden, dan is hij daarmee naar onze mening té ver gegaan. Want: hoe kan men ver ontschuldiging vragen voor een foto montage in een krant, waaraan men part noch deel heeft? Wat een bui tenstaander een dagblad uit een debat concludeert (in dit geval een afstraffing) komt geheel voor reke ning van die krant. En niet voor de verantwoording van het statenlid Van der Peijl. Zijn aanbod om aan de heer Van Oorschot verontschuldigingen aan te bieden in het openbaar was dus té veel van het goede. Hij had kunnen volstaan met de mededeling aan de heer Van Oorschot, dat hij over de foto geschokt was en met een eventuele herhaling in het openbaar van deze mededeling. Dat laatste is overigens reeds gedaan door de heer Philipse. Het misverstand, dat wij dus meenden te moeten signaleren bij beide heren, betreft een vermen ging van twee zaken: de verantwoor delijkheid voor een politiek betoog en voorts die voor conclusies, welke de buitenwereld uit zulk een betoog trekt. Ten aanzien van het eerste moet er op worden gewezen dat in de arena zelf de Statenzaal een onjuiste opmerking onmiddellijk door de opponent werd gecor rigeerd en terechtgewezen en voorts, dat het niet de gewoonte is van politieke tegenstanders elkaar verontschuldigingen aan te bieden voor argumenten, gebruikt in de poli tieke strijd. Ten aanzien van het tweede gaat het betrokken statenlid vrijuit: hij hoeft geen verontschuldi gingen te vragen voor een zaak waaraan hij part noch deel heeft. En wanneer nu de heer Van Oorschot heeft opgemerkt, dat een belofte niet is nagekomen dan dient daarbij te worden aangetekend dat deze belofte ten onrechte is gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1