BLANKENHEYM atrix Toren herv. kerk te Yerseke wacht nog steeds op (oorlogs)herstel Rondweg om Zierikzee rukt op. „GEEN OPHEFFING CENTRALE DIENST NOORD-ZEELAND" Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! VRIJDAG 23 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 IN 1940 ZWAAR BESCHADIGD Nog geen uitzicht op restauratie YERSEKE zit na ruim twin tig jaar nog altijd met een erfenis uit de jongste wereld oorlog, die een doorn in liet oog is van het gemeentebe stuur en de bevolking: de ge schonden toren van de Ne derlands hervormde kerk. Toen het oorlogsgeweld in 1940 Zeeland bereikte werd de hervormde kerk van Yer seke in brand geschoten en de enkele eeuwen later aan de kerk gebouwde toren werd zwaar beschadigd. In middels is de kerk in zijn oor spronkelijke staat hersteld, maar de toren eigendom van de burgerlijke gemeente staat daar nog steeds als een trieste herinnering aan een gewelddadige periode. Het is in alle opzichten een triest geval met de toren, vertelde ons burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, die zelfs op dit ogenblik bijna 22 jaar nadat de toren is kapotge schoten nog geen uitzicht ziet op restauratie. De oorzaak hier van is, dat de toren moeilijk valt te „rubriceren". Volgens de gel dende normen van wederopbouw zou de toren al lang moeten zijn hersteld. Er is echter meer dan oorlogs schade aan de toren, de fun damenten zijn „aangetast", waardoor herstel van de oorlogs schade geen afdoende restauratie is. Algehele restauratie van de to ren vergt een bedrag van rond 400.000, terwijl het rijk slechts een bedrag van 130.000 vergoedt als zijnde de kosten van hei-stel van de oorlogsschade. En de ge meente Yerseke weet niet, waai de resterende 270.000 moeten worden gehaald. De gemeentelijke begroting biedt daartoe beslist geen ruimte. Monumentenzorg Getracht is de restauratie over cle boeg van Monumenten zorg te gooien. Deze poging is evenwel niet met succes be kroond. Deze dienst was van oor deel. dat de toren geen monument is. Want wat is namelijk het ge val? Rond 1880 is de toren aan cle westelijke kant tegen de mid deleeuwse kerk gebouwd, zonder in stijl ook maar enige overeen komst te vertonen met de kerk. Geen subsidie dus en geen restau- ratie. Als de toren ooit wordt her bouwd, zal hij bij de kerk moeten passen, is de eis van Monumenten- Als de toren bij de hervormde kerk van Yerseke ooit zal wor den hersteld, zal hij deze vorm aannemen. zorg. En een bij de kerk passende toren kost vier ton! Een alternatief zou zijn de to ren tot de laatste steen af te breken, maar daar durft men eigenlijk niet aan, want de weste lijke muur tem de kerk steunt te gen de resten van de toren. Al dé ze factoren zijn er gevolg van, dat Yerseke na 22 jaar nog steeds te gen een kapotte toren aankijkt. Zoals de zaken thans staan ziet het er naar uit, dat de toren over drie jaar een tiïest zilveren jubi leum zal halen! Als een trieste herinnering aan de oörlog rust de kapotte to ren tegen de westelijke gevel van de Nederlands hervormde kerk te Yerseke. (Foto P.Z.C.) die goeie ouwe (met de baard) 9.OS en... die goeie jonge "2 Aan de westkust van de Verenigde Staten bij Portland ln de staat Oregon wordt een Amerikaans Neptune-vliegtuig met tien inzittenden vermist. Het vlieg tuig was woensdag voor een patrouille- vlucht opgestegen. MR. KEUN1NG VOOR P.V.D.A.: Schouws verlanglijstje op verkiezingsbijeenkomst In een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid iu Zierikzee heeft de kandidaat voor de provinci ale staten mr. K. A. Reuning woens dagavond nog eens ernstig gewaar schuwd legen opheffing van de „Cen trale Dienst Noord-Zeeland" voor bouw- en woningtoezicht. „Het is te hopen, dat de provinciale overheid een besluit in deze richting niet zal goedkeuren", ze stelde de heer Ken ning in zijn toespraak op een verkie zingsbijeenkomst in het „Huis van Nassau". Nadat de lijsttrekker van de Par tij van de Arbeid in Zeeland, de gedeputeerde M. J, van Poelje, aan het begin een overzicht had gege ven van de nationale, internatio nale en provinciale bestuurlijke en politieke situatie zoals hij dat vorige week eveneens in Sint- Maartensdijk deed voegde mr. Keuning er nog een, naar hij het noemde, „Schouws toetje" bij. In hoofdtrekken ging het daarbij om de verlangens, die er bij de Partij van de Arbeid bestaan ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van het eiland. En in dit bestek was de heer Keuning de overtuiging- toege daan, dat de volkshuisvesting niet is gediend met opheffing van de Cen trale Dienst. „Weet wel wat U be gint, als U deze dienst opheft", zo raadde hij over de hoofden van de kiezers de gemeentelijke bestuurders aan. „Het is de klok terugzetten. Het gaat hier om een belang voor heel Noord-Zeeland". Na eerst zijn voldoening te heb ben uitgesproken over de goede vorderingen met betrekking iot de plannen voor de Oosterscheldebrüg wijdde de Schouwse P.v.d.A.-kan- didaat zijn aandacht aan het vreemdelingenverkeer. Hij herin nerde nog even aan de kampeer- derstelling vorig jaar om vervol gens vast te stellen, dat het hier niet alleen gaat om een belang voor do Schonwse Westhoek, maar voor het hele eiland. Daarom vond mr. Keuning het jam mer, dat bij de herindeling niet was besloten tot het instellen van één ge meente. Wat de industrialisatie be treft wees spreker pp de geringe be- volkskingsstijging en de veroudering van de bevolking op het eiland. Hij Verf tfan Vettewinkel sterk... prachtig vroeg aandacht voor het onderzoe ken van de mogelijkheid tot sprei ding van industrievestiging op Scnou- wen-Duiveland. Hulpfonds Geuze Harde noten kraakte mr. Keuning vervolgens over de moeilijkheden in de landbouw op Schouwen-Duiveland. „Het hulpfonds Geuze heeft 30.000, maar er zijn enkele tonnen nodig". Daarom zag hij het als een gebieden de eis hiervoor bij de minister na drukkelijk aan te kloppen. Ook op het verdwijnen van de wet vervreem ding landbouwgronden oefende mr. Keuning scherpe kritiek. Na nog ge pleit te hebben voor het behoud van de visserij op de Zeeuwse wateren, ook na de afsluiting van de Delta- dammen, wilde de heer Keuning de ze, zoals hij noemde, onvolledige lijst verlangens beëindigen met het vra gen van een goede huisvesting voor de muziekschool op het eiland en verbetering van de sportaccommoda tie. K.N.S.IVL-gezagvoerder Stevenson overleden Gezagvoerder Dirk Stevenson, die meer dan 40 jaar in dienst van de K.N.S.M. was, is op 59-jarige leef tijd op Barbados, waar hij met zijn schip, de Oranje-Nassau lag, overle den. Hy zou nog slechts enkele reizen tussen Nederland en het Caraïbische gebied maken, alvorens met pensioen te gaan. Toen hij vorig jaar zijn dienstjubi- leum bij de K.N.S.M. vierde, werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot zal naar Ne derland wórden overgevolgen. De Oranje-Nassau, die onderweg is naar de Nederlandse Antillen, wordt za terdag in Willemstad verwacht. „Waar blijft het totogeld" In het Kurhaus in Scheveningen ging woensdagmiddag een film in pre mière. Het betrof de eerste voorstel ling van de korte film „Waar blijft het totogeld?", die is vervaardigd in opdracht van de Nederlandse Sport federatie. Deze film is bedoeld als een verantwoording van de N.S.P. te genover de Nederlandse sportwereld over de besteding van de totogelden. De opzet is in kort bestek te laten zien wat met de kwartjes van de totodeelnemers op verschillende ge bieden is bereikt en wat nog bereikt zal kunnen worden. Door de korte duur van het filmpje, waarin regis seur- Jo de Haas en cameraman Al- bert Mullens enkele geestige vondsten tonen, is dit niet geheel uit de verf ge komen en 't heeft de talrijke genodig den, allen insiders, niet bijzonder veel kunnen zeggen. Het is technisch een voortreffelijk produkt geworden, dat in vele opzichten een goede aan vulling is van het film-archief van de Nederlandse Sportfederatie. De achtjarige Mark Latimer in Lon den deed een bod van zeven gulden zijn gehele spaarpot f op het Westland Rotodyne vliegtuig op de R.A.F.-basis in Berkshire dat, naar hij las, door de re gering voor de sloop waa bestemd en aan de ontwikkeling waarvan meer dan hon derd miljoen gulden ten koste was gelegd. Zijn bod werd niet aanvaard maar hij kreeg wel een model van het vliegtuig toegezonden. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ^\oren, yew en.... «cltrijven CMDMG T elevisie Om acht uur het journaal en het weeroverzicht. Om tien voor half ne gen Flits, de maandelijkse televisie kroniek van Joep Euttinghausen, daarna, om negen uur, een reportage van het optreden van het Spaanse danspaar Susanna y Jose. Om tien over half tien Domino, ook al een maandelijks programma: van de Club des Vedettes, waarin Denise Maes de dichter-zanger Jacques Brei aan de kijkers voorstelt. Hrj zal eigen liedjes voordragen en zingen, begeleid door Gerard Jouannest, piano, Jean Cor- tinoris, accordeon, Jan Bleu.mers, viool, Louis Delaehaux, altviool, Jules de Jong, cello. Jan Sevenstern, fluit, Ad Mater, Hobo, Beb Rowold, alt saxofoon, Wim Sanders, gitaar, Ger Daalhuizen, bas, Cor v. d. Berg, drums, Jacques Brei zal onder meer een loflied zingen op Parijs. De Vlaamse televisie presenteert na het programma voor de vrouw (7.30) het journaal (8.00) om half negen het t.v.-spel „Master Dudley", de tra gedie van Philip Johnson. Om half tien nieuwe films en filmnieuws, Om kwart over tien jazz in het museum voor moderne kunst in Stockholm (overgenomen van de Zweedse t.v.) Radio 'am- "ente: impressies van Anneke Musaeehio uit Triëst, Joop Simons uit Parijs, Flora Louzada uit Athene én Goos Kamp huis in Nederland, omlijst met muziek van het Ensemble Casse Musette, met zang van André Vallee en het trio Rurhytm met zang van Willy Alberti en Henk Elsink. Verder in dit pro- framma het laatste deel van de radio- ocumentaire Wachtend op de duif van Willi Barnard. Om half tien con- coursmuziek 1962 door de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Rochus van Yperen. Om tien uur concert door Piet van Amstel die werken van Sweelïnck zal spelen op het orgel in Hilversum I: in het Prisma-prograi ma om 8.20 interviews met de lenl HANDCREME de grote St.-Bavokerk te Haarlem. Om elf uur wordt door Aart C. Swart de lichte muziek op de keper be schouwd. Om tien over half twaalf nog meer lichte muziek door George Shearing met zqn orkest dat o.a. zal spelen Sunrise Serenade en Snowfall. En dan begint er na het nieuws een heel lang weekend. Hilversum II: Om vijf over acht een gesprek over leven op het land, aan het woord de Nederlandse landbouw- attaché in Frankrijk, mr. H. E. R. E. A. Frank en ds. A. Faber. Om negen uur speelt het Grand Gala Orkest o.I. v. Jan Corduwener lichte muziek Maanrivier, Call me madam, Wat is dat toch, die liefde alles van Cole Porter. Om tien uur het trio Sem Ny- veen, dan om kwart over tien het buitenlands weekoverzicht van prof. dr. C. D. J. Brandt en om tien over elf muziek, een luchtig voorspel tot eén lang weekend, samengesteld door Harry Gaarenstroom en Aad Bos. Dr. A. Veerman lid van Tweede Kamer Naar wij vernemen heeft (lr. A. Veer man, rector van het christelijk lyceum te Delft, zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature van de heer C. van Nierop, die ont slag nam in verband met zijn secre tariaat, van het O.N.V., aangenomen. Dr. Veerman is o.m. voorzitter ge weest van de Arjos (antirevolutio naire jongerenactie) en van de prot. chr. journalistenkring. Hij was ook lid van het presidium van de federa tie van Ned. journalisten, voorzitter van het vluchtelingencomité (hulp aan Hongarije) en voorzitter van het plaatselijk comité van het Prinses Beatrix Poliofonds. Drievoudig moordenaar wil mooie films zien Oscar Alton Kernohan, de deserteur uit het Amerikaanse leger die woens dag in Waxahachie, Texas, is ver oordeeld wegens moord op zijn stief zoontje, heeft zich schuldig bekend aan nog twee moorden. Ily Is daarop voor levenslang naar de gevangenis gezonden. De drievoudige moord bad plaats in december 1960. Dat de man weinig berouw had, bleek uit zijn verzoek om naar de gevan genis van Huntsville te worden ge stuurd: „omdat daar op vrijdagavond voor de inwoners zulke goeie films worden gedraaid". Zijn verzoek is ingewilligd. Doodstraffen in Rusland voor geldspeculatie Het dagblad „Dageraad van het Oos ten" heeft melding gemaakt van de terechtstelling van twee ingezetenen van de Sowjet-republiek Georgië, we gens oplichting van de staat en spe culatie met buitenlandse valuta. Een aantal medebeklaagden werd veroordeeld tot gevangenistraffen van uiteenlopende duur. Met de ille gale activiteiten van de veroordeel den was een bedrag gemoeid van 280.000 roebel, aldus genoemd blad. STEEDS verder rukt de zandrug voor de rond weg in aanleg om Zierikzee op in de richting van de Nobelpoort. De groene grasvlakten, die daar jarenlang het beginpunt van de Lange Blols- weg omzoomden veranderen gestadig in een bultige woestenij, waar grote boeveelheden zand scliel weer kaatsen, de stralen van een aarzelende voor jaarszon. De dagen van de oude, houten goederen loods v«in de Kotterdanischc Tramweg Maatschap pij zijn er geteld. Nu de laatste bosschages om dit langzamerhand wat vervallen gebouw zijn verdwenen, lijkt het of de voortdurend aangroeiende zandmassa's het hou ten geraamte op de duur zullen samenpersen tot een onooglijk wrakstuk. Voor de transportmensen van de R.T.M. Jevert de nadering van de rondweg-activi teiten van rijkswater-staat overigens niets onheilspel lends op. Zij zijn er op voorbereid: aan de oostkant van het busstation tekenen zich al de muren af van een nieuwe nu uit stenen opgetrokken goede renloods, die binnenkort op een uiterst gunstig ver keerspunt. komt te liggen (foto). Wt ANN EER het houten restant uit de tram- dagen van de K.T.M. namelijk Is opgeruimd, komt op deze plaats en een deel van het oude sportpark „Bannink" zoals reeds genoegzaam be kend een groot verkeersplein. Een rotonde met een doorsnee van minstens vijftig nieter, die er voor moet zorgen dat het iii de nabije toekomst sterk ge- intensiveerde verkeer op de spitsing in de richtin gen Westhoek, Brouwershaven, Zijpe-De Val en het centripn van Zierikzee zonder strubbelingen kan worden verwerkt. Speelde het dagelijkse transport van geweldige hoe veelheden zand zich tot voqr kort voornamelijk af op het meest oostelijke deel van de rondweg in aan leg tussen het vroegere Tolletje en de algemene begraafplaats de laatste dagen gromrpen de zwa re vrachtwagens met zand af en aan naar de omge ving van de tunnel voor langzaam verkeer aan het einde van de Schuui'beque Boeyestraat. De kunstma tige zandheuvel rondom de stad wringt zich steeds verder paar zijn eindpunt. Tekeningen worden wer kelijkheid.... Advertentie Wit of bruin per pak0.85 In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin1.73

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9