Omzetbelasting van groot aantal artikelen 13 procent lager DRUKKNOPTANKER' GAAT MET HALVE BEMANNINGVAREN PAPOEA'S MOETEN ZICH 00K IN INDONESIË ORIËNTEREN „IK ZAL IN MIJN TESTAMENT 1 J AAN JULLIE DENKEN" VRUDAG 23 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER Geen fiscale belemmering aanschaf koelkasten Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld een aantal goederen niet langer met het verhoogde tarief van 18 te belasten, maar met het normale tarief van 5 Met dit voorstel wordt een belangrijke beper king van het bestaande 18 %- tarief verkregen. Het aantal posten van de 18 %-tabel wordt daardoor teruggebracht van 34 tot 6. Voorts bevat het wetsont werp het voorstel enkele vrij stellingen van de omzetbelas ting enigszins uit te breiden. Tot de goederen die volgens het wetsontwerp aan de 18 %-tabel wor den onttrokken en die met het nor male tarief van 5 worden belast, behoren onder meer: koelkasten, meubelen van teakhout en dergelijke houtsoorten, vliegtuigen, fotografie- en filmapparaten, horloges en klok ken van onedele metalen, jachtvuur- wapenen, elektrische speelgoedtrei- nen, borstelwaren, nylonschoenen, toneelkijkers, oesters e.d. De goederen, waarop het tarief van 18 van toepassing blijft, zijn per- sonenmotorrijtuigen en banden daar voor, televisie-ontvangtoestellen, goe deren van natuurbont of natuurzijde, bijouterieën (waaronder gouden en zilveren horloges), parfumerieën e.d. en sigarettenpapier. Van de groep bijouterieën zullen verzilverde en ver gulde voorwerpen en zilveren schep- werk van het 18-percentstarief wor den uitgezonderd. Het complex van voorstellen bete kent voor de staat een belastingder ving van in totaal rond 15 miljoen. Geraamd wordt dat de totale op brengst van de omzetbelasting in 1962 2,15 miljard gulden zal bedra gen, ongeveer 250 miljoen gulden meer dan de werkelijke opbrengst in 1961. Met betrekking tot de zoge naamde tussentabel van 10 worden feen wijzigingen voorgesteld, n 1960 heeft de regering bij de be handeling van het wetsontwerp, hou dende voorzieningen met betrekking tot de tijdelijke maatregelen op het gebied van de indirecte belastingen (waarbij o.a. de tijdelijke verhoging- van het verhoogde tarief van 15 tot 18 permanent werd gemaakt), toe gezegd dé tarieftabellen van de om zetbelasting op fricties en knelpun ten te onderzoeken. Wat de koelkasten (waarmede een bedrag van 5 miljoen is gemoeid) betreft, merkt de staatssecretaris op, dat by de huidige ontwikkeling in de woningbouw (flats) en in de bevoor radingsgewoonten van het publiek, het niet langer verantwoord Is aan de aanschaffing van deze goederen een extra fiscale belemmering in de weg te leggen. Het ligt in het voornemen een rege ling te treffen die het mogelijk maakt over de voorraden die op die datum van inwerkingtreding van de wet De 18-jarige Hilda Bastianson uit Antwerpen zal in het Schotse Gretna Green in het huwelijk treden met de 2 ff-jarige blinde musicus Willy van Mol, Willy, één van de beste accor deonisten in Antwerpen, werd op zijn derde jaar blind. Hij bespeelt al veer tien jaar zijn instrument. Toen de moeder van Hilda ontdektedat de vriend van Hilda blind was, verbood zij haar dochter met hem om te gaan. Het paar schreef elkaar later liefdes brieven in braille. Hilda begreep, dat de enige weg, die open stond om te trouwen, naar Schotland leidde. Een gélukkig meisje zei in Gretna Green ..voor de rest van mijn leven ben ik 'de ogen van Willy". bij de handelaren aanwezig zijn, te ruggaaf te verlenen van de meerdere omzetbelasting. Koopkrachtvermind ering In het wetsontwerp wordt vervol gens voorgesteld om de bedragen van 2000 voor leveringen als fabrikant en voor verrichte dien sten en van 12.000 voor leverin gen als handelaar beneden wel ke een ondernemer is ontheven van de verplichting tot het doen van aangifte en tot het betalen van omzetbelasting, te verhogen tot respectievelijk 2500,en 15.000,—. Dit houdt verband met de koopkrachtvermindering van de gulden sinds 1955. Bij de be oordeling van de vraag of de hier bedoelde regeling kan worden toe gepast zullen alleen de belaste leveringen en diensten in aanmer king worden genomen. De bestaande vrijstelling voor het verstrekken van nieuwstijdingen wordt uitgebreid tot persfoto's. Voorts wordt de vrijstelling voor schrijvers (w.o. journalisten) wier omzet de ƒ8000 niet te boven gaat, mede van toepassing verklaard voor persfotografen. Het ligt bovendien in de bedoeling ook dit bedrag te verhogen in verband met de koop krachtvermindering van de gulden. Vleeswaren De vrijstelling voor vleeswaren en wild en gevogelte worden uitgebreid tot deze goederen in verduurzaamde toestand. Uitbreiding van de bestaande vrij stellingen voor zuivelprodukten tot de nog belaste produkten als room, koffiemelk, melkpoeder, vla en cho colademelk waarop bij vroegere gelegenheden wel eens is aangedron gen acht de staatssecretaris niet gerechtvaardigd. Op dit gebied zijn dan ook geen verdere vrijstellingen in het wetsontwerp opgenomen. Bij explosie in Engelse mijn 16 doden In de Hapten Valley-steenkoolmijn nabij Burnley in Engeland, is giste ren een „grote stofwolk" ontploft. Er bevonden zich toen 200 mijnwerkers van de dagploeg ondergronds. De na tionale kolenraad heeft bekendge maakt dat 16 mensen werden gedood en 37 gewond, waarvan sommigen ernstig. De meeste gewonden kregen brand wonden. Er raakten geen mijnwer kers ingesloten. De Hapton Valley- mijn is één van de oudste van de z.g. Midlands. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Geredde mijnwer kers hebben verteld dat zij onmiddel lijk voor de ontploffing een grote stofwolk zagen komen van het op pervlak van de steenkoollaag. Na India brengt mevrouw Kennedy nu een vijfdaags bezoek aan Pakis tan. Foto: mevrouw Kennedy met presi dent Ayoéb in een open auto tijdens de feestelijke intocht in Karachi. fris en verkwikkend als het voorjaar is de natuurzuivere KING Syriërs bestookten Israëlische nederzetting Syrische grenstroepen hebben giste ren weer liet vuur geopend op een Israëlische nederzetting in Opper- Galilea, zo is bekendgemaakt door Radio-Jeruzalem. In de radio-uitzending, werd ver klaard dat de Syrische grenstroepen de nederzetting Kfar Szold hadden bestookt met machinegeweren. Ver klaard werd dat niemand letsel had opgelopen en dat het vuur niet werd beantwoord. Israël heeft een klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie, al dus Radio-Jeruzalem. BRITS DISCONTO TOT 5 PROCENT VERLAAGD Het disconto van de Bank of England is gisteren verder verlaagd met een hall' procent tot 5 procent. Het besluit tot een verdere verlaging van het officiële Britse disconto de tweede verlaging in veertien dagen wordt in een verklaring van de Bank of England de weerspiegeling genoemd van de aanhoudende vaste stemming voor het pond sterling. Toelatingsregeling tuinders afgekondigd In de gisteren verschenen staatsbla den zyn op de wet erkenningen tuin bouw gebaseerde algemene maatre- geleen van bestuur afgekondigd, die nadere regelen stellen voor de toe lating van ondernemers tot de teelt van tuinbouwprodukten, in de groen teteelt, de bloementeelt, de bloembol lenteelt en de boomteelt. De nieuwe regelingen treden op 1 april 1962 in werking en vervangen de z.g.n. erkenningsreglementen voor de betreffende bedrijfssectoren van de tuinbouw. De minister van landbouw en visserij zal volgende week de pro dukten bekend maken, waarvan de teelt onderworpen is aan de regelen van de thans in de staatsbladen ge publiceerde koninklijke besluiten. Voor de teelt van fruit, anders dan onder glas, acht de minister van landbouw en vi33erij een erkennings regeling niet noodzakelijk, omdat hg niet vreest voor een speculatieve uit breiding van de produktie door even tuele niet-vakbekwame telers. De toe lating tot de teelt van fruit onder glas, zoals b.v. druiven en perziken, wordt geregeld door de erkennings regeling voor de groenteteelt. VÉRGAANDE AUTOMATISERING Aandrijving wordt van brug af geregeld Wegens de hoofdzakelijk door de hogere Ionen veroorzaakte stij ging van de exploitatiekosten passen de rederijen reeds lang alle beschikbare apparatuur toe, die tot arbeidsbesparing op hun schepen leidt, maar een van de grote Amerikaanse tankrederyen, de „Sinclair Refining Company", schijnt nn kans te zien om een grote stap vooruit te doen en in tensief gebruik te maken van de mogelijkheden, die de automati seringstechniek biedt. De Sinclair heeft bekendgemaakt, dat bij de Schlieker Werf te Ham burg een tanker van 51.000 ton wordt gebouwd, die dank zij de toepassing van allerlei automati sche apparatuur met slechts de helft van de normale bemanning kan varen. Er zullen op dit schip slechts ongeveer 30 man nodig zijn tegen gewoonlijk 50 a 60 kop pen op een vaartuig van een der gelijke grootte en dit wordt o.a. door automatisering van de machinekamer bereikt. De aandrijving van het schip zal vanaf de brug worden geregeld. Nadere bijzonderheden konden nog niet worden bekendgemaakt, om dat vele onderdelen van de auto matische apparatuur nog in het ontwerpstadium zijn. Zo is ook nog niet definitief vastgesteld, hoe groot de bemanning zal moeten zijn. Het drukknopschip wordt gebouwd in opdracht van de Marlin Tanker Corporation en zal door de Sin- RICHTLIJNEN VOOR NATIONALE HERDENKING Evenals in de voorafgaande jaren heeft de commissie nationale her denking, zulks met goedkeuring van de minister-president, weer richtlij nen uitgegeven voor de herdenking der gevalllenen op 4 mei. Deze richtlijnen houden onder meer in, dat van 18 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok worden gehan gen, dat van 19.45 tot een halve mi nuut voor 20 uur de klokken luiden en dat na acht uur twee minuten stil te in acht wordt genomen. Zoals gebruikelijk is van de Horeca ondernemersverenigingen en van de Nederlandse Bioscoopbond het advies aan de leden van deze organisaties gegeven passende maatregelen voor deze bedrijven te nemen. clair Refining Company worden gecharterd. Het vaartuig"- zal 6 a 7 miljoen dollar kosten en met een snelheid van 16 knopen kun nen varen. Een soortgelijke super tanker, waarin eveneens automa tische apparatuur wordt gebruikt, laat de Sinclair bouwen bij de Bethlehem Steel Company. De automatisering zal op dit vaar tuig, dat 47.500 ton zal meten, minder ver gaan dan op het schip, dat te Hamburg wordt ge bouwd en er zal daarom n^ar ver houding een grotere bemanning nodig zijn. Niettemin zal men toch met aanzienlijk minder personeel kunnen volstaan dan op een nor male tanker. Voor Nederland met zijn grote tan- kervloten is het, naar van de zijde van de grootste tankrederij, die van de Shell, wordt opge merkt, een belangwekkende ont wikkeling, wanneer mocht blijken, dat een dergelijke vergaande au tomatisering in de scheepvaart mogelijk mocht zijn. De Shell heeft alles gedaan om in het ka der van het streven naar grotere efficiency een zo groot mogelijke mate van arbeidsbesparing op haar schepen te bereiken. Een ont wikkeling als nu door de Sinclair Refining Company wordt bekend gemaakt, is naar het oordeel van de Shell wel een bijzonder grote stap vooruit. DR. BERGHUIS TOT A.R.-VROUWEN Nederlandse regering moet begrip hebben Het kan gewenst zyn, op het juiste moment Papoea-vertegenwoordigers in te schakelen by de Nederlands- Indonesische besprekingen. Laten de Papoea's zich daartoe alvast zo veel mogelijk in Indonesië gaan oriënteren. Dit is gistermiddag ge zegd door de voorzitter van de Anti- Revolutionaire Party, dr. W. P. Berghuis. Hij sprak in Utrecht op een bijeenkomst van antirevolutio naire vrouwen. Over de „zaak Nieuw-Guïnea" zei hij verder, dat de regering er uitdrukke lijk van heeft afgezien, deze op zijn beloop te laten. Zij heeft thans wel bewust de aangewezen weg van een open gesprek met Indonesië geko zen, zo merkte hij op. Het is, volgens hem, echter duidelijk, dat een gesprek alleen zin heeft als de partners er ernstig op uit zijn om overeenstemming te bereiken. Hij gaat er dan ook van uit, dat er al thans van de kant van de Nederland se regering met grote ernst naar wordt gestreefd, in dit gesprek met begrip voor het Indonesische verlan gen naar bestuursoverdracht, tot een oplossing te komen die voor Indone sië aanvaardbaar is. Een oplossing ook, die door de regering met in achtneming van alle omstandigheden en mogelijkheden naar eer en gewe ten kan worden verdedigd en een ten Tandarts Mertens geeft strijd niet op De Haagse tandarts Mertens heeft verklaard, dat, nu de Hoge Raad zijn verzoek om herziening van een te zijner laste gewezen arrest van het Haagse Gerechtshof van 1921 heeft afgewezen, hij opnieuw deze zaak aauhanging heeft gemaakt by de commissie voor de rechten ran de mens in Straatsburg. Deze commissie kan eventueel de zaak verwijzen naar het Europese hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Zeilschip vergaan m Perzische Golf Een groot zeilschip met een dertigtal Perzen aan boord is in de Perzische Golf bij de haven Fao in Irak gezon ken, zo meldde gisteren het blad „Al Manarss de Bassora." Slechts de kapitein en de loods zijn gered. Volgens het blad was het schip 's nachts de Perzische Golf overge stoken op weg naar Koeweit. De na tionaliteit van het schip en van de kapitein zijn niet bekend gemaakt. De Iraakse autoriteiten stellen een onderzoek in. J|llllll[llll!llll[li[llllllllltllllil|[||[|||||||lllll!ll[|[[l[lillllllllll[li[l!l[!lllllllll!ll]|lill|!l[||l|[|l!l]|l[|j|||||||][IIII[|][|![||ll|{j|lllll|ll]||i|i^ Het „ik zal in mijn testament aan je denken", Jag Adam Reitz uit H g St. Louis in de Amerikaanse staat Missouri, in de mond bestorven. De vrienden, buren, huurders en klanten die het uit en te na van H de kruidenier in ruste te horen kregen, dachten dat ze te maken M H hadden met het versleten grapje van een oude man. Ze zagen hem als een vriendelijke vrijgezel die in zijn leven zuinig genoeg was s geweest om een verzorgde oude dag te hebben. Maar Reitz heeft zijn motto waar gemaakt. De zestien jaar geleden uit zijn winkel gestapte oude baas overleed op 20 december van het E= vorig jaar op 93-jarige leeftijd, een erfenis achterlatend van 223.000 dollar. Zesendertig mensen, die geen familie van hem waren, maar H die hij tot zijn vrienden rekende, zullen onder elkaar 116.000 dollar E mogen verdelen. g Robert J. Moore, een autobuschauffeur, heeft het huisje gekregen j= H dat hij van Reitz had gehuurd. Hij herinnert zich de opmerking §j s van Reitz en hij dacht toen dat het een grapje was „wanneer ik dood ga, krijg je het huis". i i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllü aanzien waarvan de instemming van de Papoea's te zijner tijd met recht en reden kan worden gevraagd en. bevorderd. In verband met de grote ernst van deze aangelegenheid, waar schuwde hij tegen het najagen van eventuele hersenschimmen, omdat dit wel een tyd lang de ge moederen kan opzwepen, maar uiteindelijk niemands belang dient, terwijl de realisering van andere mogelijkheden erdoor lean worden gefrustreerd. Dr. Berghuis meent, dat de regering thans de Papoea's het beste kan dienen met politieke doortastendheid. In zijn toespraak zei dr. Berghuis voorts, dat de Christus-belijders in deze tijd van stroomversnellingen steeds meer naar elkaar worden toe gedreven en worden teruggeworpen op de fundamenten van het christe lijke geloof. Hoofdlijnen Gemeenteraad- en statenverkiezingen hebben kennelijk noch voor de po litieke partijen, noch voor de kiezers voldoende aantrekkingskracht om de stembus-activiteit in de eerste plaats te richten op het bestuursorgaan waar het om gaat. Dit komt deze keer, volgens dr. Berghuis, des te meer uit, nu de landelijke oppositie er alles op zet om van deze verkie zingen een test-case te maken voor de aanhang waarin het huidige rege ringsbeleid zich mag verheugen. Naar het oordeel van dr. Berghuis zal de kiezer moeten beseffen, dat er thans allereerst naar wordt gekeken of hij in hoofdlijnen een voortzetting van het in 1959 met de onvermijde lijke beginmoeilijkheden op gang ge komen nieuwe regeringsbeleid wenst, of dat hij terug wil naar een beeld dat in 1958 volkomen was vastgelo pen, aldus dr. Berghuis. Wijnhandel wijst beschuldiging van de hand „Geen whisky als Schots verkocht of uitgevoerd" „Noch de N.V. noch haar directeur, de heer R. K. is in staat van beschul diging gesteld". Dit heeft een in Schiedam gevestigde wijn- en spiri- tualiënhandel gisteren verklaard naar aanleiding van berichten uit New York dat de Amerikaanse landsadvo caat Morgcnthau de N.V. zou hebben aangeklaagd omdat zij betrokken zou zijn bij een grootscheepse iinporï- zivendel van nagemaakte Schotse whisky. Volgens de landsadvocaat was de sterke drank bij de Schiedamse firma gemaakt en per schip uit Rotterdam naar de V.S. vervoerd. Door valse pa pieren zouden de betrokkenen (in to taal zeven ondernemingen en vier personen) het hebben doen voorko men, alsof de drank in Schotland was gedistilleerd en uit Glasgow verzon den. Het ging in totaal om 3.7 miljoen liter ter waarde van 20.5 miljoen dol lar. De Schiedamse firma heeft verder verklaard, met de genoemde Ameri kaanse tussenpersonen en firma geen zaken te nebben gedaan. Wel zou zij jaren geleden whisky aan een buiten landse firma verkocht en in Neder land geleverd hebben. Deze whisky- zou echter niet in Nederland gedis tilleerd zijn. Met hetgeen er na de levering is ge schied zou de firma geen bemoeienis hebben gehad. Tenslotte verklaart het Schiedamse bedrijf, dat de dooi haaf geleverde whisky slechts een fractie van de in Amerika genoemde waarde zou hebben. Dividend De Kondor De directie van de aanneming maat schappij „De Kondor" N.V. te Am sterdam deelt mede. dat aan de in de maand mei te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders zal worden, voorgesteld, over het boekjaar 1961 aan ile houders van preferente aandelen 6 procent divi dend uit te keren eu aan de houders van gewone aandelen 18 procent, (onv.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7