Adolf Eichmann weer voor zijn rechters P.v.d.A. staat mild tegenover wetsontwerp van mr. Cals KLANKBORD Verdediger noemt Globke als getuige-deskundige Minister Zijlstra ziek „DE WONDERE WERELD VAN HEIN GOEDHART" RUMOER IN ENGELSE PERS OVER BRITSE KONINGSHUIS JONGETJE OMGEKOMEN OP BOUWTERREIN VRIJDAG 23 MAART 1962 PROVINCIALE ZEE UW SE COURANT l Mammoetwet in Tweede Kamer A.R.-iractie beducht voor vrijheid bijzonder onderwijs (Van onze parlementaire redacteur) Het heeft er alle schijn van, dat het wetsontwerp tot regeling van liet voortgezet onderwijs de zogenaamde Mammoetwet waarvan de behandeling gisteren in de Tweede Kamer is voortgezet, zal worden aangenomen met behulp van de oppositie. Minister Cals heeft althans meer steun ontvangen voor zijn omvangrijk ontwerp van de P. v. d. A. dan van de C.H.U., de A.R.P. en do V.V.D. Met de P.v.d.A. beoordeelt de K.V.P. de Mammoetwet het mildst. Samen hebben zij voldoende invloed in de Kamer om het wetsontwerp een meerderheid te bezorgen. Dat wil niet zeggen, dat de K.V.P. j De subsidievoorwaarden wenste hij en de P.v.d.A. de Mammoetwet zou- j gehanteerd te zien als een stimulans den willen aanvaarden, zoals zij op liet ogenblik luidt. De K.V.P. heeft daarvan reeds woensdag getuigenis afgelegd. De P.v.d.A. verklaarde gis teren bij monde van de heer Kley- wegt dat zijn fractie liet noodzake lijk acht, dat bepaalde wijzigingen in het ontwerp worden aangebracht, wil zij zich ermee kunnen vereni gen. Do goedkeuring van de P.v.d.A. Is mede afhankelijk van de eventuele verslechteringen, die de andere par tijen er door amendering in aanbren gen. De heer Kleywegt liet zich er nog niet over uit welke verbeteringen de P.v.d.A. wenst. Dat komt bij de behandeling van de artikelen. Over het algemeen was zijn betoog ech ter mild voor de minister en ging zijn kritiek in hoofdzaak tegen de A.R. en de* C.H.U. Ook wilde de heer Kleywegt precies weten, hoe de V. V.D. eigenlijk denkt. Kater Minister Toxopeus heeft destijds als kamerlid geschreven„dat de berg een muis heeft gebaard". Heeft de heer Toxopeus van deze uitspraak een kater overgehouden? vroeg de heer Kleywegt. De secretaris van de afdeling Amsterdam van de V. V.D., een leraar, heeft kortgeleden gezegd, dat de V.V.D. het wetsont werp moet afwijzen. En wie naar mevrouw Van Someren geluisterd heeft, moet tot de conclusie komen, dat de V.V.D. niet veel verder wil gaan dan consolidatie van de hui dige structuur van het onderwijs. De heer Kleywegt zei aan het adres van de minister, dat zijn grondge dachte „om van een stel scholen te komen tot een schoolstelsel" voor de P.v.d.A. volkomen aanvaardbaar is. Het komt alleen nog aan op de uitwerking. Hij liet wel uitkomen, dat de P. v.d.A. er in leder geval tegen is, dat aan het hrugjaar verder wordt geknabbeld dan nu reeds is geschied. Een brugjaar is mis schien niet een helemaal mooi meisje, maar ln leder geval fraaier dan haar kreupele zusje, liet toelatingsexamen. De P.v.d.A. ondersteunt het brugjaar als een poging om aansluitingsproblemen op te lossen. De P.v.d.A. heeft geen grondwette lijke bezwaren tegen het wetsont werp. Het laat het bijzonder onder wijs vrij waar het vrij kan zijn. De P.v.d.A. is waakzaam naar heide kanten, zowel naar de kant van de vrijheid van het openbaar onderwijs als naar de zijde van de vrijheid van het bijzohder onderwijs. De heer Kleywegt vroeg de A.R.P. hoe het precies in haar kring ligt. De Mammoetwet is een principieel punt geweest bij dc kabinetsforma tie. De heer Bruins Slot zag toen geen strijdigheden met de grond wet. Nu 'ziet de A.R.P. die strijdig heid plotseling wel weer. Niet over één kam De anti-revolutionaire heer Bruins Slot was van oordeel, dat de overheid het openbaar en bij zonder onderwijs niet over één kam moet scheren. Hij had er met name bezwaar tegen dat de rege ling van het openbaar onderwijs aan het bijzonder onderwijs wordt opgelegd. Hij was van mening, dat de vrijheid van het bijzonder onderwijs wordt overschaduwd en dat die vrijheid niet primair meer is. NACHT-MERRIE. De Amerikaanse familie Nelson uit Shoreview in de staat Minnesota zit sinds woensdag avond opgescheept met een onge vraagde gast en zint op middelen hoe hem weer kwijt te raken. De familie kreeg eergisteren opeens bezoek van een 15 jaar oude, zwarte merrie, die de tuin in kwam wande len en een gemakkelijk plaatsje uit koos bovenop de deksel van een put. die met het huis is verbonden. De deksel bezweek onder de last, het paard viel naar beneden, maar wist zich op de een of andere wijze door een kelderraampjo te wringen. „We kunnen het dier er niet meer uitkrijgen, want het raampje is te klein", klaagde de heer Nelson. „We kunnen de merrie de trap niet op- krijgen, want de treden houden het niet en er zit een scherpe bocht in de trap". Nelson heeft de hulp ingeroepen van een lid van dc bereden politie om het probleem te helpen oplossen. De mer rie heeft intussen de nacht in de kelder doorgebracht, afgedekt met een deken. voor het zelf-doen. Hij wilde ze in geen geval gebruikt zien voor het stroomlijnen van het hijzonder onder wijs. De heer Bruins Slot betreurde dat het u.l.o. door het wetsontwerp verdwijnt. Ook had hij. bezwaar te gen de veranderingen, die in het gymnasiaal onderwijs worden aange bracht. Tenslotte zei de heer Bruins Slot, dat de bewindsman duidelijk van twee schoolstelsels had moeten uit gaan, namelijk van het openbaar en van het bijzonder. Hij had waarde ring voor de conceptie van de minis ter en hij erkende» dat de pacificatie volledig wordt doorgetrokken tot het voortgezet onderwijs. Materieel had hij daartegen niet veel bezwaar, maar ideëel vervulde het hem met zorg. G ehandicapten De heer Engelbertink leverde een uitvoerige beschouwing over het beroepsonderwijs en de bekosti ging van het voortgezet onder wijs. Als een leemte beschouwde hij het, dat in het wetsontwerp niet gesproken wordt over het voortgezet beroepsonderwijs voor gehandicapten, die de zesjarige basisopleiding niet hebben kun nen volbrengen. Hij verzocht de minister na te gaan, of alsnog een regeling in het wetsontwerp kan worden opgenomen voor het voortgezet beroepsonderwijs voor gehandicapten. Reserves <De heer Bakker van de C.P.N. ver klaarde, dat de communisten zeer gereserveerd tegenover het wetsont werp staan, maar dat zijn fractie haar houding zal bepalen, als aan het slot bekend is, hoe het wetsont werp er na amendering uitziet. Zijn bezwaren richtten zich vooral tegen de verouderde conceptie van de schoolopbouw en tegen de verspil ling van nationale middelen door de instelling van scholen naar geestes richting. Hij vreesde vooral, dat het protestants-christelijk onderwijs en het rooms-katholiek onderwijs zich steeds verder zouden uitbreiden. De maatschappelijke organen, die ■de Mammoetwet invloed willen geven op het onderwijs, achtte hü in stryd met de grondwet. Voorstander was hij van de brugklasse. Hy wilde de u.l.o. handhaven. Dinsdag a.s. zet de Kamer de be handeling van de Mammoetwet voort. BEHANDELING CASSATIEBEROEP BEGONNEN Te Jeruzalem waren gistermorgen zeer strenge veiligheidsmaatregelen genomen, toen de 56-jarige voorma lige S.S.'er Adolf Eiclimann de rechtszaal werd binnengeleid waar de komende dagen het beroep tegen zijn Êoodvonnis zal worden behandeld. :iclrmann wordt ook nn weer bijge staan door zijn raadsman, dr. Robert Servatius. Het speciale tribunaal, dat liet beroep zal behandelen, bestaat uit vyf rechters, Isaac Olshan, Simon Agranant, Mosje Silberg, Joel Suss- man en Alfred WItkon. Terwijl Servatius het woord nam, zat de verdachte langzaam door de pape rassen te bladeren, die ïn een grote stapel voor hem lagen. Zoals bij alle vorige gelegenheden was hij stram in de houding gaan staan, zodra de rechters de rechtszaal betraden. Hij droeg hetzelfde blauwe kostuum en dezelfde gestreepte stropdas als in de voorafgaande maanden van zijn proces. Servatius gaf toe, dat het proces te gen zijn cliënt geen show was ge weest, maar volgens hem had "de overstelpende publiciteit, die door de pers aan het proces was gegeven, de verdachte tot de centrale figuur ge maakt, die verantwoordelijk was voor de uitroeiing van zes miljoen joden. Het was onvoorstelbaar, dat de rechters niet door deze gang van zaken waren beïnvloed. De inlichtingen die Eichmann tij dens het vooronderzoek had ver strekt, waren volgens Servatius tegen hem in de rechtszaal ge bruikt, wat niet strookte met het internationale recht. Hij beweerde ook, dat de berechting, gebaseerd op het Anglosaksische rechtsstel sel, in het nadeel van de verdachte had gewerkt. T egenspraken De rechtbank had tegenspraken waargenomen tussen wat Eich mann aan de rechter-commissaris had meegedeed en wat hij in de rechtszaal had verklaard en dit ten nadele van de verdachte uit gelegd. Di zijn gesprekken met de rechter-commissaris had Eich mann zich echter gebeurtenissen voor de geest moeten halen, die 15 tot 20 jaar eerder hadden plaatsgehad. Het was derhalve juist als Eichmann zijn geheugen op bepaalde punten had gecorri geerd. Servatius verzocht de rechtbank dr. Hans Globke, de tegenwoordige staatssecretaris van Adenauer, als getuige te willen horen. Globke zou moeten verklaren, dat Eichmann geen keus had, maar de anti-joodse maatregelen ten uitvoer moest bren gen, zoals die waren vastgelegd in de wetten van Neurenberg. Alle maatregelen, die Eichmann had genomen om de joden van hun rech ten te beroven, waren uitgevoerd in overeenstemming met de wetten van het land, die verplichtend waren voor alle burgers van het derde rijk, aldus de raadsman. Op het nachtkastje van mevrouw Kievit-S cheffer (25) in de s verloskundige kliniek van het noodziekenhuis Zeeburg er dijk in Amsterdam prijkt sinds kort een vorstelijk chocolade paas- ei... Toen mevrouw Kievit daar, eind vorige week haar eerste zoon, Mario Richard Marcel, ter wereld had gebracht, ontlokte i§ dat een verpleegster een. opmerking over het eerste kievits- ei". De vader van Mario, een 28-jarige politie-ugent, ging in op het grapje, vond dat dit „eerste kievits-ei" dan ook volgens M traditie aan de koningin moest worden gepresenteerd en stuur- de een geboortekaartje waarop een kievits-ei was getekend, naar het paleis Soestdijk. Dat het grapje ook hier bijzonder werd gewaardeerd, bleek korte tijd later uit het feit, dat namens H.M. de Koningin een groot chocolade paas-ei bij het gezin Kiviet werd bezogrd.... De foto toont mevrouw Kievit met haar zoontje en het paas-ei in de kliniek. lllllllllinilDilllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllllilllIlllllillllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllIllllllllUlIlllllilllllllllflIIl! PRINSES BEATRIX BEZOCHT UDDEL De door de koningin en prins inge stelde commissie een commissie die tot taaie heeft advies uit te bren gen over de realisatie van de gedachte die ten grondslag ligt aan het ge schenk van het vorstelijk paar ten behoeve van de Nederlandse jengd heeft gisteren een bezoek gebracht aan Uddel. Prinses Beatrix heeft, als lid der commissie, aan dit bezoek deelgeno men. Bij het Udelermeer is een der beide terreinen gelegen waaruit dat geschenk, naast een kapitaal, bestaat, ie commissie heeft het terrein in ogenschouw genomen en zich ter plaatse omtrent de mogelijkheden ge oriënteerd. Daarna heeft de commis sie in hot'el Oranjeoord te Hoog-Soe- r.en vergaderd. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, ligt sinds woensdagmid dag met griep te bed. Zijn ziekte ver hinderde hem de bijeenkomst van antirevolutionaire vrouwen in Utrecht bij te wonen. Het is nog niet bekend, hoe lang de minister ver hinderd zak zijn zijn werkzaamheden te verrichten. Oplichtingsaffaire in Wemeldinge gestrand Terzake van oplichting van zij schoonvader voor een bedrag van 12.000 gnlden is de 29-jarige stuur man op de binnenvaart H. J. G. don derdag door de rechtbank te Rotter dam veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en drie maanden met aftrek van het voorarrest. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. „De wondere wereld van Hein Goed hart", noemde de officier tijdens de zitting het warnet van zeer fantas tische verhalen, waarmee de stuur man het geld van zijn schoonvader had los gekregen. Hij had zich uit gegeven voor loco-burgemeester van Arnswoude, voor inspecteur van poli tie en voor een rijke meneer, die de jonge stuurman wel wilde helpen. De schoonvader werd bedolven onder te lefoontjes en telegrammen en dat ging twee jaar goed tot de schoon zoon, die het volledige vertrouwen had, zo brutaal werd, dat hij ook dacht de politie in Wemeldinge voor de gele te kunnen houden. Het geld ging op aan drank en taxi-rekenin gen. VERKWISTING VAN STAATSGELDEN „Minder geld uitgeven Drie Britse bladen hebben donder dag artikelen geschreven naar aanleiding van de controverse over de kritiek van de bladen van lord Beaverbrook op leden van het Britse koningshuis. De links-onal'hankelijke Daily Mirror schreef dat de hertog van Edin burgh onlangs op een persbijeen komst te Rio de Janeiro de Daily Koning Eoudewijn en koningin Fa- biola van België hebben donderdag in het paleis te Brussel de Nederlandse secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U Stikker, in audiëntie ont vangen. De foto werd tijdens de ontvangst ten paleize gemaakt. Men ziet het Belgische koninklijke paar met het echtpaar Stikker. Express, één der gewraakte bla den, een „bloody awful newspa per" heeft genoemd, dat „vol leu gens en schandalen staat". De Daily Mirror was van oordeel dat de hertog In deze kwestie geheel in zijn „bloody" recht was wenste hem geluk. De rechts-onafhankelrjke Daily Ex press betoogde daarentegen, dat hij en de Sunday Express nooit koningin Elizabeth in hun kritiek op het'vorstenhuis hadden betrok ken. Een motie van de conserva tief Sir Martin indsay, waarin het optreden van de bladen van lord Beaverbrook wordt veroordeeld, noemde de Daily Express dan ook een dwaze aanval". Volgens het blad was de kritiek uitsluitend gericht op verkwisting van staatsgelden, waaraan prins Phi lip en prinses Margaret en haar echtgenoot zich zouden hebben schuldig gemaakt. Zo was een bedrag van ongeveer 650.000 gulden besteed aan een nieuwe woning voor prinses Mar garet en haar gezin, hoewel de oude residentie, volgens de Daily Express, heel geschikt was eh schitterend gelegen. „De Express- bladen behouden zich het recht voor, hun waakzaamheid te hand haven ten aanzien van de beste ding van alie overheidsgelden, waar deze ook worden uitgege ven", aldus het blad. De communistische Daily Worker deed ook een duit in "het zakje. Volgens dit blad leest prins Philip ongetwijfeld zonder enig bezwaar „de leugens, schandalen, fantasie- en en kwaadaardige aanvallen op de werkende stand", die niet al leen in de Express-bladen, maar ook in andere kranten waaronder de Sunday Times, staan. Zoals bekend, is de zwager van prins Philip, lord Snowdon, aan het laatstgenoemde blad verbonden. De socialist Emrys Hughes heeft een amendement op de motie van Sir Martin Lindsay ingediend, waarin weiiswaar de persoonlijke aanval len op leden van het koningshuis worden veroordeeld, maar waarin ook wordt gezegd, dat het velen genoegen zou doen als er ten be hoeve van het vorstenhuis minder geld zou worden uitgegeven. Te Breda is gistermiddag de 4-jarige Albert van Dongen om het leven ge komen bij het spelen op een bouw terrein in Boeimeer. In verband met de schafttijd waren de arbeiders «iet aanwezig. Het Wereldgebeuren Ook dat is democratisch Enkele jaren geleden vertelde de president van één onzer arron dissementsrechtbanken bij zijn afscheid, dat het hem was opgevallen hoevele malen verdachten bij hun verdediging de mond vol hadden over „rechtvaardigheid" en „recht". Be grippen, die zij meestal op een wat bizarre wijze hadden geïnterpreteerd en juist daarom waren zij voor de groene tafel gedagvaard. Eenzelfde verschijnsel doet zich dezer dagen in Argentinië voor. President Arturo Fronöizi heeft, naar hij zegt, „de de mocratie willen redden". Hij deed dit door de allereerste democratische rechten van zijn volk, zonder meer buiten spel te plaatsen. Een volko men legale en ook volgens onze be grippen democratische stembusuit slag legde hij naast zich neer. Daar moeten we in de, van ouds als demo cratisch bekend staande West-Euro- pese landen niet te hard van schrik ken. In Zuid-Amerika heeft men over democratie andere, laten we zeggen: wat vrijere opvattingen dan wij. Er wordt daar wel veel over democra tie gepraat, maar in de praktijk komt er soms weinig van terecht. Castro, wijlen Trujillo en Bétancourt, om nog drie Zuid-Amerikanen te noemen, vereerden zichzelf ook als democraten en met name Castro is nog in eigen ogen model-democraat. Als president Frondizi van Argenti nië dus de democratie volgens onze begrippen om zeep brengt, dan doet hij eigenlijk niets anders dan wat zijn voorgangers en huurlieden sinds jaar en dag gewoon zijn te doen. Dat verdoezelt echter niet het feit, dat de Peronisten nu met meer dan 2.5 miljoen stemmen een meerderheid in tien van de veertien provincies vor men. Toch heeft Frondizi niet zo heel veel boze reacties gekregen op zijn besluit om de verkiezin gen van zondag 1.1. waarbij gouver- neurs werden gekozen, ongeldig te verklaren. Deze verkiezingen werden namelijk een forse Peronistisehc ze ge. In de Argentijnse politiek leeft dus nog steeds de figuur van de nu 66-jarige Juan Domingo Peron, de ex-president, banneling in Spanje, aan wie men bepaalde fascistische opvattingen niet kan ontzeggen en die nog steeds beweert de bescherm heilige van de Argentijnse descaml- sados, de paupers, te zijn. Wie over Peron spreekt, denkt natuurlijk tege lijkertijd aan de filmster Eva Duar- te, de legendarische, jong gestorven echtgenote van de Argentijnse ex- president, die door honderdduizenden in Buenos Aires welhaast als een go din werd vereerd. Twee jaar na haar onverwacht overlijden werd Peron het land uitgejaagd, nadat men hem vanuit Rome kerkelijk met de hoog ste sancties had veroordeeld. Daarna leefde Peron in Spanje, weliswaar nog altijd in weelde, maar zonder fei telijke macht. Zijn onberispelijke kle ding fleurt hij graag op met het com mandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau, dat prins Bernhard hem persoonlijk eens tijdens één van diens goodwïll-reizen overhandigde. Zes-en-een-half jaar na zijn ver jaging had Peron wederom de moed zich kandidaat te laten stellen voor het vice-presidentschap van zijn voormalige vaderland. De vakbondsleider Framini, een over tuigd Peronist, werd op een drietal geplaatst voor het gouverneurschap van de hoofdstad. De Hoge Raad van Argentinië besliste echter, dat de kandidatuur van Peron onwettig was, maar aan die van Framini was niets in de weg te leggen. Een be slissing, waarop de Peronisten onge twijfeld hadden gehoopt. Framini werd gekozen en met hem in verte genwoordigende lichamen nog een groot aantal aanhangers van de ver bannen president. President Frondizi maakte direct bekend dat „de kie zers uiting hadden gegeven aan min achting voor de democratie" en hij verklaarde de verkiezingen ongeldig. Dat was niet democratisch, maar wel afdoende. Voorlopig althans, want men is in Argentinië wel geschrok ken van het feit dat de aanhang van Peron nog zo groot is, met name on der de arbeiders. De New York Ti mes van dinsdag schrijft, dat de Amerikanen over de verkiezingsuit slag, ook al is deze op hoog bevel on geldig verklaard, teleurgesteld moe ten zijn. Buitenlands kapitaal zal in elk geval door de uitslag worden af geschrikt. De hoop, gewekt door Kennedy's Alliance for Progress, heeft een ferme tik gekregen, aldus het blad, dat meent te hebben opge merkt hoe dezelfde drang, die in Cu ba de Cubaanse revolutie opleverde in Argentinië thans weer de vorm van Peronïsme aanneemt. De New York Times noemt de zege van Pe ron een „protest en een verlangen naar sociale en economische hervor ming". Ook andere Amerikaanse bla den waren bezorgd over de verkie zingen. Niet direct over het feit dat Perons aanhang nog zo groot is de democratie van Frondizi is ook niet alles maar wel over de vrij felle antirAmerikaanse stemming in dit Zuidamerikaanse land. Buenos Aires is een waarschuwing, waarvoor men niet doof mag zijn. Allerminst in Washington. Want de Zuidameri kaanse politiek is door de regering- Kennedy tot dusverre niet op bril- jantste wijze gevoerd. JUAN DOMINGO PERON ....met Oranje-Nassau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5