„Stad en Lande" over storingen in Zierikzee KLEURSPOELING Agenda THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE MET WALCHEREN MR. ZWARTENDIJK SPRAK VOOR BEVELANDSE ARMBESTUREN VRIJDAG 23 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 JAARVERSLAG SECRETARIS „Met hedendaags materiaal zoeken naar aanpassing" „Met het hedendaagse materiaal moet het vooral in een oude stad of dorp mogelijk zijn om in de bouwkunst een aanpassing te vinden en het evenwicht niet. het karakter, dat beheert wordt door stratenbe- Ioop, rooilijn, schaal en kleur, te be waren; kortom zo weinig mogelijk te storen". Dit stelt de secretaris Aan de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" in zijn jaarverslag, waaruit wij gisteren reeds enkele punten naar voren brachten. Volgens de heer P. van Beveren heeft Zierikzee op het ogen blik van een dergelijke storing ver- schillende A-oorbeelden, onder meer in de gedeeltelijke vernieuwing van monumentale gevels. Een gelukkig bezit wordt in het jaarverslag daarom de nieuwe monumentenwet genoemd. „Het zal nu aankomen op de toepassing van die wet, want op zichzelf is zij geen waarborg, dat cr niets meer bedorven kan worden", zo vervolgt hij. „Het naleven van zo'n wet eist een persoonlijk inzicht in de schoon heid van een dorps of stadsplan. De gemeentebestuurders als handhavers van die wet, toegerust met een fijn gevoel voor oude cultuur, zullen veel goeds kunnen bereiken, terwijl een college, dat zulk een gevoel mist, veel kan kunnen bederven. Een prettige ervaring was het daar om voor „Stad en Lande',' dat het polderbestuur voor de vaststelling van de nieuwe wegennamen advies vroeg en kaarten ter beoordeling in zond terwijl later bleek, dat van de voorgestelde wijzigingen in de mees te gevallen gebruik was gemaakt. Over de monumenten op het eiland Ds. Van der Haar sprak voor S.G.P. Walcheren Voor de Staatkundig Gereformeerde Partij afdeling Walcheren hield het hoofdbestuurslid, ds. J. van der Haar uit St.-Maartensdijk, donderdagavond in de Bogardzaal te Middelburg een lezing over „Gereformeerde staatkun de in deze tijd". Ds. Van der Haar bracht enkele stellingen naar voren: de gereformeerde staatkunde dient op te komen uit dq ware vreze Gods; de gereformeerde staatkunde wil in houden het uitkomen voor de soeve reiniteit van God; juist in een tijd als deze heeft de gereformeerde staatkunde zich te binden aan do goddelijke wet. Bij deze laatste punten tekende ds. Van der Haai' aan, dat er volgens Calvijn drie regeringsvormen zijn: de monarchie, de aristocratie en de democratie. „Het gaat er voor alles om, dat wij geregeerd worden naar het woord Gods". Ds. Van der Haar liet hierop volgen: „De Nederlanders zijn langzamerhand een volk gewor den van vloekers en sabbatschen- dcrs. Wij leven als in de dagen van Noach cn het wereldeinde zal dan. ook niet ver meer zijn". Voorts verklaarde de spreker, dat de S.G.P. altijd heeft geijverd voor de wederin\'oering van de doodstraf. Dit mocht niet baten. Het resultaat is, dat een zee van ellende wordt uit gestort over ons volk, aldus ds. Van der Haar. Bij de aanstaande verkie zingen moet de S.G.P. volgens hem niet op de eerste plaats beducht zijn op een zo groot mogelijk aantal stem. men. De afdelingsvoorzitter, de heer D. Kodde, zei dat het de bedoeling van de S.G.P is niet te letten op de per soon die bestuurt, maar op de daden. Hy onderstreepte nogmaals, dat de beginselen van de S.G.P. overeen komstig Gods woord zijn Voorts was hij van mening, dat men een open oog moet hebben voor de ontwikke ling van Zeeland. Over de recreatie meende hij: „Wij gunnen het de ste deling zeer zeker, maar men moet Gods dag en de natuur eerbiedigen". Ook toonde de heer Kodde zich be- vreesd voor de economische en prin cipiële gevolgen van de E.E.G. VANDAAG. Middelburg City: Beat Girl, 20 uur. 18 Jaar. Electro: Vlammen over Kan sas. 19.30 u., 14 jaar. Concert, en Gehoorzaal: uitvoering Middel burgs mannenkoor, 20 uur Schut tershof: feestavond buurtvereniging Nieuw Middelburg. 20 uur. Kunst zaal Van Benthem cn Jutting: ope ning expositie, 16 uur. VUssingen Alhambra: Van de brug af gezien. 20 uur. 18 jaar. Luxor: Drei ging uit het heelal, 20 uur, 14 Jaar. Souburg De Zwaan: Adspirantenuit- voering gymnastiekvereniging ..As- trow", 19.30 uur. Goes Grand: Van de brug af gezien. 20 uur, 13 jaar. Bergen op Zoom Roxy: Eddie op leven cn dood, 20 uur. 14 jaar. Luxor: Und du mein Schatz blcibst hier. 20 uur, I I jaar. 'rerneuzen Luxor: Vergelding, 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olymplatlieater: De dol le generaal, 20 uur Hulst Bioscoopgebouw: Drift cn be geerte. 20 uur. 18 jaar. Zierikzee ..Mondrogon": Jaarvergade ring ..Hot Groene Kruis", afdeling Zierikzee. 20 uur. Ouwerkerk - Het Dorpshuls: Ledenver gadering Oranjevereniging „Prinses Beatrix". 20 uur. Stavenisse Zaal Hcndriksc: Vergade ring Coüp. Boerenleenbank „Sta nisse", 19.30 uur. De vernieuwing van de onderpui van het gotische huis aan de Mol noemt „Stad en Landt" daarvan een begin. Spoedig zal ook worden be gonnen met het huis Roomen in de Meelstraat en de fraaie pakhuisgevel aan de zuidzijde van de Oude Haven. Aan het hofje in de Manhuisstraat zal ook binnenkort kunnen worden begonnen. Zoals reeds gemeld, heeft „Stad en Lande" weinig tvaardering voor het bouwplan voor de nieuwe christelij ke gereformeerde kerk in Zierikzee. „Het kan ons A'oor een oude stad niet bekoren en het is duidelijk, dat de „heilige linie", vroeger toege past bij kerkenbouw, geheel verge- ten is. Wanneer het lelijke torentje ontbrak, zou niemand dit gebouw als kerk herkennen, maar er eerder een theater ïn zien", zo schrijft de heer Van Be\'cren. Op verenigingsgebied werkt „Stad en Lande" samen met het „Zeeuwsch Landschap", „Heemschut", „Oud Alkmaar" en de Vogelwacht. Met enige daarvan is reeds overleg ge weest, hoe te handelen, indien straks het saneringsplan voor Zierikzee ter tafel zal komen. Het ledental is afge zakt tot 250. Op do volgende week vrijdagavond te houden jaarvergadering zal de heer M. van Hoogstraten te Dord recht een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp „De mo len, onze vriend". kan „Stad en Lande" tevreden zijn, nu een groot aantal is of wordt ge restaureerd. Bovendien heeft het be stuur van de hoofddirecteur van de rijksdienst voor monumentenzorg vernomen, dat nu de tijd is aange broken, Avaarop kleinere en eenvou diger monumenten als woonhuizen onder handen dienen genomen te worden. Begin POLY-COLOR KLEURSHAMP00 gewoon zelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen öf een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. tube voor 2 wassingen 1.95 Doe het thuis - doe het zèlf! V.V.V. Domburg had in 1961 nadelig saldo De Vereniging voor Vreemdelingen verkeer in Domburg heeft over het afgelopen jaar een nadelig saldo van 778,69 geboekt. Dit bleek uit het financieel verslag van de penning meester, dat tijdens een vergadering in „Tramzicht" werd uitgebracht. Het tekort wordt echter gedekt door de folders en ander propaganda materiaal,. dat momenteel nog in voorraad is. Het bezit van de vereniging bedroeg per 31 december 1961 5335,86. De vergadering besloot om dit jaar weer een nieuwe folder uit te geven, waar in kleurenfoto's zjjn opgenomen. Do heren J. Corré en L. Dourleijn wer den in het bestuur herkozen, ter wijl de heren J. Bimmel en J. Pro voost Jzn, in de kascommissie wer den benoemd. In zijn jaarverslag leg de de secretaris er de nadruk op, dat het aantal overnachtingen belangrijk was toegenomen. Hij deelde voorts mede, dat de verhuur voor het a.s. seizoen weer zeer gunstig is. De voor zitter sprak voorts over de proble men, die samenhangen met de toe name van het aantal gasten, dat Wal cheren bezoekt. Hij achtte het nood zakelijk de stranden zoveel mogelijk te ontsluiten. C.H. kandidatenlijst Nederl. Reisvereniging hield jaarvergadering De Nederlandse Reisvereniging af deling Walcheren hield woensdag avond in restaurant Wöhler te Mid delburg een jaarvergadering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, do heer A. P. H. Goossen, mee dat de afdeling dit jaar vijftig jaar bestaat en dat er ter gelegenheid daarvan een feestavond gehouden zal wor den. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat het ledental in het af gelopen jaar weer iets is afgenomen; er waren op 31 december 1961 1198 leden. Het jaarverslag van de pen ningmeester vertoonde een batig sal do van f 970,58. In de kascommissie werden benoemd de heren Doeleman en Francke. De aftredende bestuursleden, de dames H. A. van Visvliet en F. Pieters, werden bij acclamatie, herkozen. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden aangewezen de heren A. P. H. Goossen en C. A. J. van Herwijnen. Tot lid van Afge vaardigden werd benoemd de heer C. A. J. van Herwijnen. Na het huis houdelijke gedeelte hield voorzitter Goossen een lezing over zijn reis naar het Lago d'Iseo. Deze lezing werd geïllustreerd met prachtige kleurendia's. Bijeenkomst slechthorenden Voor de afdeling Middelburg van de Vereniging voor Slechthorenden gaf de heer H. J. Schoenmaker uit Zou- telande een dia-avond over Marok ko. Hoewel hjj er slechts kort was geweest, wist hij op onderhoudende en vaak humoristisch wijze interes sante bijzonderheden te vertellen over het land en de bevolking. Ma rokko is het buurland van het tegen woordig veel besproken Algiers en sinds enkele jaren onafhankelijk. Het wordt bewoond door Mohammedanen en bestaat voor een groot deel uit woestijnen. Een arm onontwikkeld land, waar nog primitieve toestanden heersen. De kindersterfte is er groot, voor iedere 33.000 inwoners is slechts één dokter beschikbaar. De vrouw heeft er haast nog even weinig rech ten als een paar duizend jaar gele den; ze heeft er alleen maar plich ten: veel en hard werken. In de grote steden zoals Casablanca heersen gro te tegenstellingen: naast de armoe dige Arabische buurten zijn moderne Europese woonwijken verrezen, ka melen lopen tussen glimmende au to's. gesluierde vrouwen bij chic geklede dames. Met mooie dia's werd het gesprokene toegelicht N.C.V.B. vergaderde Tijdens de maandelijkse ledenverga dering van de N.C.V.B.-afdeling Mid delburgStad sprak mevrouw Eber- lé—Gotlib uit Rotterdam over het onderwerp: „Is het joodse volk nog Gods volk?" Op scherpe wijze tekende zij het beeld van de vervolgde en vertrapte joden in geschiedenis A'an het chris telijk Europa: Als positief getuigenis bracht zü op grond van talrijke teks ten en Bijbelgedeelten naar voren de onveranderlijke beloften van God voor zijn uitverkoren volk. Het geldt voor joden en christenen, dat de on trouw van de mensen nooit de trouw en genade van God te niet kunnen doen. De nieuwe staat Israël is daar een bewijs van, aldus mevrouw Eber- lé. Do vergadering word geleid door me vrouw Jongstra-Koersclman. In april zal ds. A. Bikker spreken over: „Op zoek naar zendingsterreinen in Zuid-Afrika". Tijdens een vergadering van de C.H. U.-kiesvereniging te Middelburg is de kandidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen A'astgesteld. Deze lijst riet er als volgt uit: 1 mr. P. van Empel. 2 A. J. Kaland, 3 W. P. J. Baars, 4 M. L. Almekinders, 5 mevrouw E. Strubbe-van Veen, 6 J. v. d. Brink, 7 mr. W. H. Vermaas, 8 J. Nieuwdorp, 9 mej. G. Klooster man, 10 ir. J. Ph. L. Petri, Tl M. F. de Jonge, 12 C. Everaars, 13 W. Ja- cobse, 14 N. Verboon. Van onze adverteerders Autoshow Kees Huijbregts Gisteren is het auto- en motorbedrijf Kees Huijbregts aan de Blauwedijk te Middelburg een show van perso nen-, combinatie- en sportautomobie len begonnen, die vandaag (vrijdag) en zaterdag voortgezet wordt. In de duurdere sector is Studebaker met twee- en vierdeurswagens ver tegenwoordigd. De „Lark" in 1962 biedt zijn chauffeur en inzittenden talrijke nieuwe snufjes op het gebied van techniek en comfort, waarbij met name aan het ruimtelijke effect bijzondere aandacht is besteed. In de middenklasse zijn er de Hillman en de Sunbeam. De aantrekkelijke sport wagen van Sunbeam is uitgerust met een plastic winterdak en een linnen zomerdak, dat in de bagageruimte kan worden opgeborgen. De Zweedse Volvo heeft eigenlijk geen aanbeveling nodig. Het is een economisch en gemakkelijk te rijden Avagen, die een hoge mate van com fort biedt en zeer veel ruimte heeft. Bij Huijbregts is dat allemaal te zien. N.S.U. introduceert de Prinz 4, een geheel nieuw model met als voor naamste kenmerk, dat het een bijzon der ruim jnterieur heeft, maar ver houdingsgewijs toch een kleine auto gebleven is. De Prinz 4 is iets meer dan 2 meter breed en bijna 3}£ me ter lang. Het benzineverbruik is 1 op rond 16. Tenslotte kunnen de Vespa-suppor- ters in een aparte stand terecht voor hun faA'oriete scooter. Gevonden voorwerpen Op het Middelburgse politiebureau zijn inlichtingen te A'erkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: Oliespuit, rode parapluhoes, 16 stuks hoekprofiel van plastic, 1 doos spag hetti, muntbiljet, zwarte linker da messchoen, contactsleutel, kinderbri! met donker montuur, bruine linker motorwant, doublé armbandje, foto filmrol, zilveren armband, witte gymnastiekschoen, speldje veilig ver keer. zwart broekje, stuk gereedschap ruimer, 1 paar Olympia sportschoe nen, diverse handschoenen en wan ten, verschillende portemonnees met en zonder inhoud, alsmede diverse sleutels. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend dat in het tijdvak van 7 tot en met 13 maart 1962 onder staande voorwerpen aan zijn bureau als geA'onden zijn aangegeven. Indien een dezer voorwerpen bij de vinder wordt afgehaald wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan genoemd bureau van politie. Dameshoed of muis, klein boekje (Ge meentewet). diverse handschoenen wanton, A-erschillendé sleutels, bruin lin nen fietstas inh. paar kinderlaarsjes, luiers enz., paar gekleurde snelbinders, zak appelen. wit-zAvarte hond, honden penning. bankbiljet, halsketting met pa rels. zwarte ballpoint, padvindersriepv etut. inh. rood 'knipmes. ijzeren plaat m slot. rode damesportemonnee met inh. doublé halskettinkje, zilveren halsket ting, bankbiljet en muntbiljet, autoslou- telt je no. 21496. rode portemonnee met inh. en een klein knïpmesje aan een kettinkje. Aanwinsten openbare leeszaal en bibliotheek De openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg werd in februari uitgebreid met de volgende werken: Romans: Andric. De brug over de Drlna: Breedveld, De witte zwaluw; Chatteris, De Saint en de vliegende schotel: Eggink. Gewoon mensen: Graaff De, Zoon zonder •ader: Greene, De „Mozart" vertrekt om 9.12: Guareschl. Don Camilllo in Rus land: Heerde Van. De rondweg: Irwin, Van koningskind tot koningin; Marsh. Giftig parfum: Mons, Vier dode visjes; Nenard De, Een slagboom aan de in gang: Richter, Gij zult niet doden: Scott, Het kasteel Kenihvorth: Shute, Ergens waar de wereld ophoudtTurnbull SUch, De nachtegaal: Wassermann, Christiaan Wahnschaffe; Zernike. Haar vreemdeling. Romans in vreemde talen: Dreiser, The „Genius": Green, Chaque homme dans sa nuit; Mallet-Joris, L' Empire céleste; Steinbeck, East of Eden. Jeugdboeken: Feenstra, Terug in het va derland; Hagers, Petra zoekt haar eigen weg: Kramer, Stans van de vijfjarige: Plaats. Van der, Telefoon voor Sandra. Aardenburg, Van, Bas Banning en de verdwenen Rembrandt; Geest. Van der, Expeditie 0-75: Winkel, Van, -Geheime opdracht in Tibet. Studiewerken: Albright, Oude volken en culturen in het Heilige Land; Astronau ten, De. pioniers in de ruimte; Buisman, Weer of geen weer? Burton. Jonge die ren: Calvijn. Institutie: of. Onderwijzing in de christelijke godsdienst: Cramer, Mallorca, eiland van rust; Delfgaauw, De wijsbegeerte van de 20e eeuw: Hou- tenbos en Wilhelm. Ik kan vogels hou den. Knoop, Omgang met kinderen; Lunsingh Scheurleer, Van haardvuur tot beeldscherm: Moser, Zak'encyclopedie voor dammers: Reys. Geïllustreerde aardrijkskunde van Nederland: Riemens, Maria Callas; Sauvy, Het bevolkings vraagstuk in de wereld: Schellart en De Vries. Burchten en kastelen. ZOUTELANDE C.-H.-kiesvereniging vergaderde Onder voorzitterschap van de heer J. Jonker vergaderde de C.H.-kies- vereniging in Zoutelande. Wethouder P. Leijnse gaf een overzicht over het gevoerde gemeentebeleid, waar op een bespreking volgde. De kan didatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen werd als volgt samengesteld: 1. J. Riemens, 2. P. Dingemanse, 3. W. Janse Mzn., 4. Joh. Lievense, C. W. Leijnse, 6. J. Maljaars, 7. H. J. Schoenmaker. KOUDEKERKE N.C.V.B. vergaderde Tijdens de maandelijkse vergadering van de afdeling Koudekerkc van de N.V.C.B. sprak de heer Sonke uit Nieuw- en Sint-Joosland over het onderwerp „Het zendingswerk in de Baliemvallei". De heer Sonke ver toonde hierbij tevens een aantal dia's over het land en de bevolking in de streek. B. en w. van Koudekerke vragen diverse kredieten In de vergadering van aanstaande maandag die om half vijf begint zal de gemeenteraad van Koude kerke beraadslagen over verbetering van het gemeentehuis. B. en w. vra gen namelijk een krediet van f 11.500 om tien ramen in het gemeentehuis te vervangen. Voorts wordt een kre diet van f8060 gevraagd voor het plaatsen van 13 lichtmasten in het buurtschap Lammerenburg. B. en w. stellen ook voor een krediet van f 17.200 beschikbaar te stellen voor restauratie van de toren en dit werk onderhands op te dragen aan de aan nemer J. la Gasse, die de restaura tiewerken aan de kerk uitvoert. De agenda vermeldt voorts een voor stel de leden van de stembureau's voortaan een presentiegeld A'an f15 per persoon per dag toe te kennen; een A'oorstel tot verhoging van de grondprijs in het uitbreidingsplan Dishoek 1959 en een voorstel tot verhoging van de subsidie aan het Groene Kruis. Ook zal de raad be slissen over de opheffing van de ge meenschappelijke regeling ten be hoeve van het onderwijs aan zwak zinnige kinderen; vernieuwing van de gasconcessie ten behoeve van de N.V. Maatschappij tót Gasvoorzie- ning „Midden-Zeeland"; aankoop van gronden in het uitbreidingsplan Kom 1958 en ruiling van gronden met het Staatsbosbeheer en toekenning van een voorschot op de exploitatiever goeding ten behoeve van het kleu teronderwijs. SEROOSKERKE (W.) Jaarfeest hervormde jeugdclubs De hervormde jeugdclubs in Seroos- kerke (W.) hebben hun jaarfeest ge houden in het verenigingsgebouw. Ds. F. H. A. van de Wind opende de avond, waarna op originele wijze de jaarverslagen werden gebracht n.l. in de vorm van koers- en beursberich ten. Hierna werd onder leiding van de dames L. Adriaanse en L. van Doorn en de heer J. Gideonse een af wisselend programma opgevoerd, wat bestond uit zang met gitaarbegelei ding, schetsjes en het spel „Alles of niets". Onder het motto van „Wie het weet. mag het zeggen" moest men aan de hand van uitbeeldingen de titel van een lied trachten te zoe ken. Ds. F. H. A. van de Wind sloot de geslaagde feestavond met dankge bed. VLISSINGEN Gevonden voorwerpen Op het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen over de vol gende gevonden voorwerpen: diverse wanten en handscnoenen. f ietssleuteltje, rose zakdoek, grijze wollen das, plastic regenkapje, paar herenglacés, tasje, ba bysokje, motorwant, enkele huissleutels, bal, identiteitsbewijs Prov. boot, enig geld in boodschapbriefje, paar herenglacés, damesbril, bankbiljet, mattenklopper, en kele wanten en handschoenen, doos met Jongenssandalen, witte damesportemon nee, stukken ijzer, jonge duif. reserve wiel. 3-kleuren balpen, paar damesglacés, speelgoedgeweer, beige portemonnee met inh., bastaard herder van S maanden en een zak aardappelen. OVER KINDERBESCHERMING Wettelijke maatregelen sedert 1901 mogelijk De secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming te Middelburg, mr. J. A. Zwartendijk, heeft donder dagavond in „De Prins van Oranje" te Goes een causerie gehouden over het werk cn de taak van de kinder bescherming. Hij sprak voor dc kring Zuid- en Noord-Beveland uit de pro vinciale afdeling van DIVOSA, de vroegere vereniging van Burgerlijke Armbesturen. De Raad voor de Kinderbescherming is een overheidsinstelling, die recht streeks ressorteert onder het mini sterie van justitie. Het is de vroegere Voogdijraad, aldus spreker. De inlei der herinnerde eraan, dat tot het jaar 1901 niet de mogelijkheid bestond Kinderen aan het ouderlijk gezag tc onttrekken. Dit is eerst in 1901 wet telijk geregeld. Hij wees erop, dat er verschillende mogelijkheden zijn: ont zetting uil de ouderlijke macht, ont heffing van dc ouderlijke macht en wettelijke onder toezichtstelling. Ont zetting uit de ouderlijke macht in Zeeland wordt dit vrijwel niet meer toegepast is in feite een onterende maatregel, zo stelde het de Inleider. Het houdt in, dat de ouders op schvo- melijk.e wijze tekort zijn geschoten in hun opvoedende taak. Ontheffing van de ouderiyke macht geschiedt op vrij willige basis Do ouders moeten daaraan zelf meewerken. Deze maatregel wordt bijvoorbeeld toegepast als de ou ders ongeschikt blijken te zijn om hun kind of kinderen op te voe den of in andere gevallen, als men met een moeilijk op\*oedhaar kind heeft te maken. T oezicht Toen de Raad voor Kinderbescher ming meer en meer te maken kreeg met gevallen, die niet onder „ontzet ting uit de ouderlijke macht" waren te rangschikken en juist nog niet toe waren aan „ontheffing van de ouder iyke macht" is in 1921 de „wettelijke onder toezichtstelling" mogelijk worden. Dit is momenteel verreweg de meest gehanteerde maatregel. Hier kan men al ingrijpen als „het kind wordt bedreigd met lichame lijke of geestelijke ondergang". Is het bij ontzetting en ontheffing zo. dat aan de ouders het ouderiyï gezag ontnomen wordt, bij onder toe zichtstelling wordt het ouderlijk ge zag beperkt. Uitvoerig ging spre ker nog in op verschillende andere taken Aan de raad, zoal? de advise rende, toezichthoudende en financiële taken. Als tweede spreekster trad op mej. A. Oom uit Yerseke, maatschappelijk werkster van de Vereniging Pro Ju- ventute. Zij belichtte met name de gezinsvoogdij. In dergeiyke gevallen wordt naast de ouderlijke macht hulp geboden door een derde. Het eigen lijke doel van de onder toezichtstel ling is het kind in eigen milieu te houden, aldus mej. Oom. Nadat zij verder over het werk van Pro Juventute had uitgeweid, werd een film vertoond en bestond gele genheid tot het stellen van A-ragen. Openbare verkoping huizen en erven te Vlissingen Notaris H. Beyer te Vlissingen heeft woensdagavond enkele huizen en er ven in het openbaar verkocht. Het winkelhuis met afzonderlijk boven huis aan de Coosje Buskenstraat 146, groot 1 are en 63 centiare, werd voor 48.500 gekocht door de heer G. H. Bos te Vlissingen. De werkplaats, voorheen smederij en magazijn, en erf aan de Paardenstraat 41, groot 1 are en 51 centiare, werd voor 10.500 eigendom van de heer I. Catsman te Vlissingen. De heer G. H. Bos werd voor 7.900 eigenaar van het dubbel woonhuis en erf aan de Oranjestraat 6, groot 78 centiare. De verkoop van het winkelhuis met af zonderlijk bovenhuis en erf aan de Coosje Buskenstraat 157, groot 1 are en 26 centiare, werd opgehouden. Openbare les vioolklas Zeeuwse Muziekschool In een programmaatje van rond drie kwartier hebben leerlingen uit de vioolklas van de Vlissingse afdeling der Zeeuwse Muziekschool donder dagavond hun vorderingen laten ho ren. Zij deden dat onder het goedkeurend oog van hun leraar, de heer N. A. J. Smits uit Bergen op Zoom in de mu ziekschool aan de Badhuisstraat te Vlissingen. Hun prestaties ontlokte de leraar nu en dan een instemmend „goed zo" en van de vaders en moeders, die luister den een bemoedigend applaus, waarin de trots om het werk van hun kin deren klonk. De jongens en meisjes speelden ver scheidene sonates, overmoedig of aarzelend, maar steeds met veel ple zier. Het was dan ook een genoegen naar het spel te luisteren en hen daarna glunderend te zien wegstap- pen. Eenvoudige stukjes uit de vioollitera tuur voor hen, die nog maar kort les hadden als „Morgenstond" van Carse en „Zonder Zorgen" van Metz klon ken fris en werden nauwgezet ge speeld. Daarop volgden de wat moei- ïyker werkjes als lento en allegretto en allegro van Rieding en een adagio van Seitz. Jan Jaap Sonke en Jos Jobse speelden een geurig menuet en Tilly de Vin, een oudere leerlinge, die nog maar anderhalf jaar les heeft, slaagde er in enige allure aan haar voordracht te geven, waarby zij op de piano werd begeleid door Jeanette Kuiper. Het laatste stukje, allegro cn menuet voor vioolduo van Mozart, lang niet gemakkelijk, werd op keu rige wijze gespeeld door Tilly de Vin en Jan Jaap Sonke. Leraar N. A. J. Smits gaf een toegift, daarbq op de piano begeleid door de heer P. H. Broerse, adjunct-directeur A'an de afdeling Vlissingen. Zq speel den de 8ste sonate in E klein van Corelli, grootmeester van de Barok. Uit hun spel konden de leerlingen veel leren, zodat deze avond ook daardoor met recht een „openbare les" was. „Oranje Nassau" gaf ledenuitvoering De christeiy'ke gymnastiekvereniging „Oranje Nassau" in Vlissingen heeft donderdagavond een zeer geslaagde ledenuitvoering gegeven. De zaal van het „Concertgebouw" was slechts matig gevuld, toen voorzitter C. van Veenendaal zyn openingswoord uit sprak. De griep gooide tydens deze uitvoering overigens roet in het eten, want door ziekte waren de dames senioren verhinderd deel te nemen. De leden van „Oranje Nassau" heb ben donderdaga\rond een aantrekke lijk programma afgewerkt. Het peil van het turnen bleek in het afgelopen jaar niet onbelangrijk vooruit te zqn gegaan. Onder leiding van de dames C. Castel en E. Schroevers en de he ren D. Weststrate en J. Jansen wer den oefeningen aan het laagrek, op het paard, de brug en de kast afge werkt. De meisjesklas gaf tevens een demonstratie trampolinespringen. De drumband onder leiding \ran de heer C. Bliek trad aan het begin en het slot van de avond op. Woensdagavond heeft „Oranje Nas sau" in het „Concertgebouw" de ad- spirantenuitvoering gehouden. De belangstelling voor deze avond was iets beter en er werden enkele aar dige oefeningen afgewerkt. Zaterdag middag komt de jeugd van „Oranje Nassau" aan de beurt. Marktberichten COÖPERATIEVE VELLWSE EIERVEILING. 22 maart. Weekaanvoer 1.200.000 6luk9, waarvan 438.980 In velling werden ge bracht. Handel redelijk. Prijzen (per 1C0 stuks): Eieren van 4) tot 47 gram 7.51— 8.70: eieren van 47 ot 53 gram 3 vj—10.33: eieren van 53 tot 89 gram 10 51—11.06; eieren \-an 59 tot 65 gram 11.09—11.31: eie ren van 65 tot 70 gram 11.26—11.98. EIERMARKT. Aanvoer 1.950.000 •stuks, handel vlug met kalme afloop. Prijzen (per 100 6tuks). Eieren van 57 tot 69 gram 10.60—11.60: alg. prijs 11.05: kiloprijs 1.80 (hasis 61 gram).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3