Nieuw pleidooi voor centrumfunctie Veere ;amp II BILT Zeeuwse Almanak OUD-BURGEMEESTER LAURENSE KANDIDAAT RAAD DUIVELAND JONGEMAN UIT H0NTENISSE STAL GELD VAN OUDE MAN BIJ ZIERIKZEE GEZONKEN KOTTER WEER BOVEN WATER II! mmm 2 h PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 MAART 1962 ZONDER STEUN VAN RAAD VEERES centrumpositie in de (na de herindeling van Walcheren) nieuw gevormde gemeente met Vrouwenpolder en Serooskerke is tijdens de raadsvergadering van donderdagavond weer onderwerp van discussie ge weest. Nu Ged. Staten van 'Zeeland op de Veerse motie (aangenomen in do raad van de vorige maand), waarin aangedrongen werd deze stad do centrumfunctie in de nieuwe gemeente Veere toe te kennen, niet konden ondersteunen, omdat die aanwijzing tot de competentie van de nieuwe ge meente behoort, wilde burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael een verzoek tot de minister van binnenlandse zaken richten. Daarin wilde h(j verzoeken het plan tot herindeling zodanig op te stellen, dat Serooskerke niet wordt samengevoegd met Veere (cn Vrouwenpolder). „Ik was voor een huwelijk, echter niet voor bigamie' „Want er kan nu van alles gebeu ren. Het is onze plicht Veeres cen trumpositie veilig te stellen", al dus jhr. Den Beer Poortugael. ..Als Ged. Staten de motie niet kunnen ondersteunen blijf ik de samenwerking met Serooskerke een te gewaagd experiment vin den", voegde hy er aan toe. Misdaad De burgemeester herinnerde de raad daarbij aan een uitlating van een vooraanstaande Veerenaar, die ge zegd heeft, dat „de ontvolking van het Veerse stadhuis gelijk staat met een culturele misdaad". Wethouder S. Kodde (c.h.) was 't op dit punt niet helemaal met zijn voor zitter eens. Een combinatie met Vrouwenpolder stelde de wethouder op hetzelfde gevaarlijke vlak als die met Serooskerke er bij. „Vrouwenpol der kan on3 ook overtroeven", meen de de heer Kodde. „Maar het is minder gevaarlijk", merkte de burgemeester op. „We hebben toch geweten, dat de nieuw te vormen gemeente de cen trumplaats zou aanwijzen", zei daar op de heer Kodde. „Ook toen Seroos kerke er bij kwam". Jhr. Den Beer Poortugael was echter van mening, dat de zaak met Seroos kerke anders ligt. „Ik was vöór een huwelijk (met Vrouwenpolder), ech ter niet voor bigamie", merkte hij op. Geen brief De heer J. A. A. Mol (vrije lijst) merkte op, dat de heer Kodde in we zen gelijk had. „Bij de aanvaarding van het huwelijksaanzoek van Vrou wenpolder hebben wij gezegd: Maar Veere blijft centrum'", aldus d© heer Mol. „En als wij toen geweten had den, dat de wet een dergelijke be voegdheid aan ons niet geeft, hadden we het aanzoek nooit aangenomen", zei hij. De heer Mol verklaarde even wel dat .gedane zaken geen keer ne men" en geloofde daarbij niet, dat een brief naar de minister veel zal helpen. Overigens was hij er vóór om het verzoek naar de minister te stu ren. De andere raadsleden echter niet. „Dan moeten we maar afwach ten wat er van terecht komt", ver zuchtte .de burgemeester tot slot. Bij de behandeling van de ingekomen f Advertentie) stukken las de burgemeester een brief voor van bestuur en leden van de weegbrug „Algemeen Belang", waarin de raad verzocht werd terug te komen op zijn beslissing, dat de Veerse haven niet meer als overlaad- haven voor suikerbieten bestemd zou kunnen worden. De weegbrugleden verzochten nu zodanige voorzienin gen te treffen, dat van half septem ber tot half december de landbouwers alsnog de bieten via Veeres haven kunnen verzenden. We willen een jachthaven, geen sul- kerbietenhaven", merkte jhr. Den Beer Poortugael op, „maar toch wil len we de landbouwers wel ter wille zyn". De burgemeester deelde ver volgens mee, dat na een bespreking met rijkswaterstaat gebleken is, dat de situatie kan blijven zoals hij is, zodat de Veerse liaven als overlaad- liavcn gedurende de gevraagde tijd gebruikt kan worden. „Het brengt bovendien nog wat bedrijvigheid", merkte de voorzitter op. Zwaardere kraan Wethouder D. Kasse (a.r.) merkte op, dat de huidige loskraan ta licht is voor de steiger. Zijn collega Kod de was van mening, dat de er zeker mogelijkheden zijn voor de landbou wers om een zwaardere kraan te plaatsen. Hoewel de heer Mol de be zwaren van de heer Kasse kon be grijpen, was ook hij van mening, dat een andere kraan gebruikt moet wor den. „De huidige is toch te klein en bovendien levensgevaarlijk", merkte liij op. De burgemeester verzekerde tot slot, dat het college deze kwestie nogmaals onder de loep zal nemen. Het besluit van de raad om een nieu we erfpachtovereenkomst aan te gaan met mevrouw I. J. van Nfeu- wenhuijze-van Putte (een slepende zaak, die de jachthavenbonw stag neerde) betekent, dat de ombouw van do Veerse haven tot jachthaven nu rond september van dit jaar be- ginneu kan. Jachtwerk Voorts besloten de raadsleden een op pervlakte staatsgrond op de weste lijke oever van de buitenhaven van het Kanaal door Walcheren in erf pacht te aanvaarden en die gronden eveneens in erfpacht uit te geven aan het ingenieurs- en adviesbureau Tans Scheepsbouw N.V. te Haarlem, die daar een jachtwerf zal gaan bouwen. Tot slot kwamen er nog enkele klei nere voorstellen aan de orde: het Smidswegje werd voor autoverkeer in één richting gesloten verklaard, de subsidie voor het Groene Kruis, af deling Veere-Gapinge, werd ver hoogd, besloten werd de nog reste rende „Oude Achterstallige Sóhuld" ten laste van de stad Veere geheel uit te loten, terwijl voor de viering van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar een bedrag van 236,50 werd uitgetrokken om voor de kinderen jubileumboekjes te kun nen kopen, terwijl de Oranjevereni ging op een bijdrage van 250 voor festiviteiten mag rekenen. VAN TOT DREMPEL. Vandaag bereikt <lc weduwe Beur- kens-Mol te St. Philipsland een mar- - 99 de de oudste Inwoonster van het dorp. Zij nog vernield dat zij zich in goede gezondheid verheugt, zonder bril de krant leest en vitaal genoeg is om MUNTEN... Tegen het bedrag van rond twintig gulden arm Zweeds en Frans geld. aangetroffen bij de collectegelden over februari, bestond bij een kerk bestuur in Vlissingen weinig of geen beswaar. D'at geld Icon gewisseld wor den. Moeilijker werd het evenwel met het vooroorlogseronde stuivertje, met een halfje en met een mark uit 192$. Deze muntstukken kon men uls het ware alleen maar voor kennisgeving aannemen. Wel vraagt men zich af wie er anno 19G2 toe komt om een rond stuivertje in een collectebus te deponeren. Een bejaard dametje misschien, dal het nog in een hoekje van de reticule had zittendie ze al sinds haar meisjesjaren mee ter ker ke voert Opa, die het nog onderin zijn knipbeurs aantrof en echt niet meer wist, dat ronde stuivertjes al jaren uit de circulatie zijn." Het blijven vragen. Zoals hel ook wel geheim zal blijven wie verant woordelijk was voor de Arabische munten, als uitheemse produkten aangetroffen tussen de goed-vader- land.se dubbeltjes en kwartjes. En helemaal uit de koers geraakt was een grote munt, met de beeltenis van de koning van Marokko. Niettemin w<iS het een boeiende oogst, die bijna zou kunnen leiden tot het aanleggen van een muntenverzame ling.... haar in de omtrek wonende kinderen van tijd tot tijd op te zoeken. F.T.T.-JAREN. Alle veertig jaren bij de P.T.T. heeft de heer M. Kakebeke In Nieuw- en St.-Joosland doorge bracht. Als besteller heeft hij veertig jaar lang met brieven, pakjes enzovoorts door het kleine dorp gewandeld en het ls dan ook geen wonder dat iedereen hem er goed kent. Vandaag, 23 maart, valt het jubileum van de heer Kakebeke. Het zal heus niet on opgemerkt voorbijgaan. ZANGHULDE. De dirigente van het hervormd kerk koor te Krabbendijke bereikte dezer dagen de mooie leeftijd van vijftig jaar. Uiteraard was het zangkoor aanwezig om genoemde dirigente, mevrouw Philipse-Buijs, een harte lijke zanghulde tc brengen. TONNEN. Tien maal tien is honderd, denken de tien maal tieners. Honderden zijn in Veere echter niet voldoen de, daar wordt namelijk een actie gevoerd die beoogt tonnen binnen te slepen. „Tientjes makenton nen", heet de actie, die wordt ge organiseerd door de gereformeer de vrouwenvereniging. Zij nog vermeld dat deze actie in Veere nog geen tonnen, maar in ieder geval al reeds 260 heeft opge bracht. SLOTSOMMEN. Dc actie 10 x 10 heeft in Zoutelande lot. de achtenswaardige slotsom van 742,07 geleid. Dit gebeurde middels collectes, de verkoop van oliebollen en een verloting. De slotsom te Cadzand is 346,10. De actie werd er gevoerd door me juffrouw J. Provo en dc beer J. de iVlcy, als comité van de plaatselijke jeugdraad. De hervormde meisjes- club verzamelde onder leiding van mevrouw Tack met de nel ie lege fles sen 28. Hansweertse vrachtrijder kreeg een boete van f 80 De Middelburgse kantonrechter heeft woensdag de Hansweertse vrachtrijder J. M. G. bij verstek ver oordeeld tot een boete van f 80 subs. 16 dagen. G. was op 14 september in Kapelle met zijn vrachtauto zo dicht langs een geparkeerde autobus ge reden, dat er een aanrijding was ont staan. Twee getuigen verklaarden, dat G. zonder noodzaak zo dicht langs de autobus was gereden; er was ruimte genoeg. De officier van justitie, nir. T. Lebret, eiste een boete van f150 subs. 30 dagen. Bij het links afslaan met een vracht auto liet de chauffeur J. K. uit Goes de doorgang links naast zich niet vrij voor een bestelauto. Dit was op 20 oktober in Goes gebeurd. Conform de eis kreeg K. een boete van f40 subs. 8 dagen. Op 3 januari werd de zaak tegen de Middelburgse mevr. A. K.-E. aange houden, Haar was ten laste gelegd, dat zij op 28 juli in haar café zekere E. R. had toegelaten, terwijl deze man op de „zwarte lijst" stond. Tij dens de eerste behandeling van de zaak verklaarde mevr. K. dat zij R. niet binnen had zien komen en dat zij hem niets had getapt. Woensdag zei de verbalisant, dat de verltlaring van mevr. K. wel op waarheid kon berusten. Nadat de officier f 15 subs. 3 dagen had geëist, verklaarde de kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, de verdachte schuldig, zonder opleg ging van straf. Twee bromfietsers stonden terecht, ■omdat zij te hard hadden gereden in de bebouwde kom van Vlissingen. Dat waren de scholier B. M. uit Mid delburg en de montagewerker J. W. W. uit Vlissingen, die beiden een boete van f2 subs. 4 dagen kregen. Tien gulden boete subs. 2 dagen was de uitspraak van mr. Moolenburgh in de zaak tegen de Vlissingse scho lier L. W. J.( die had gereden op een bromfiets, waarvan de voorrem niet werkte. in de nieuwe RAI AMSTERDAM 16t/m 25 maart geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur toegangsprijs f2.- Halsterens burgemeester gaat naar Oosterhout Mr. A. J. M. Elkhuïzen, de huidige burgemeester van Halsteren is per 1 april benoemd tot burgemeester van Oosterhout. De heer Ëlkhuizen volgt in Oosterhout de heer F. A. J. van Qers op, die vijf maanden gele den met pensioen is gegaan. Mr. Eikhuizen is rooms-katholick cn lid van de K.VJP. Hij werd op 5 fe bruari 1911 in Den Haag geboren, Van 1939 tot 1950 was mr. Eikhui zen burgemeester van Ovezande. (Advertentie) volmaakte pasvorm - uiterst sterk ■at dus voordelig door lange levensduur NUMMER VIER OP A.R.-LIJST De gezamenlijke anti-revolutionarie kiesverenigingen van Oosterland en Nïeuwerkerk hebben In hun kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen in de gemeente Duiveland de naam opgenomen van oud-burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland. Op de laatste vergadering, waarin deze lijst werd opgemaakt, werd liy op de vierde plaats genoteerd. Zoals de verhoudingen op het ogenblik in Duiveland liggen niet onmiddellijk een verkiesbare plaats. de vorige raadsverkiezingen maakt de a.r. voor Duiveland kans op twee zetels. Volgens de rangschikking op de lijst zou het dan gaan om de kandidaten: S. Overbeeke, Nieuwerkei'k en J. op 't Hof, Sirjansland. Het is evenwel nog niet zeker of dc tweede kandidaat zijn benoeming zal aannemen. Mocht dit om reden van een identieke vertegenwoordiging van de verschillende kernen In de raad van Duiveland niet het geval zijn, dan komt als nummer drie op de lijst in aanmerking. J. A. Scliiette- kattc, Nieuwerkerk. Dezelfde overwe gingen zouden daarop een rol kannen spelen, omdat twee a.r.-kandidaten uit Nieuwerkerk dan zitting in de raad Duiveland krijgen. In dat geval komt de heer Laurense in aanmer king. De heer Laurense werd met. ingang van 1 januari 1961 eervol ontslag verleend als burgemeester van Oos terland in verband met dè gemeente lijke herindeling. Hij woont nog steeds in Oosterland. Twee kiesverenigingen sloten zich aaneen De anti-revolutionairen hebben op het ogenblik één vertegenwoordiger in de raad van Duiveland, die zitting heeft voor de protestants christelijke fractie. Bij de verkiezingen voor de nieuwe raad van Duiveland, vlak voor de herindeling van gemeenten op Schouwen-Duiveland in november 1960, was dit een fusie van de a.r.- kiesvereniging van Nieuwerkerk en de c.h.-kiesverenigingen van Ooster land en Nieuwerkerk. De ax.-kiezers van Oosterland konden in verband met de kwestie rond burgemeester Laurense niet aan deze fusie deelne men. Zy sloten zich aan bij een ande re partij: Gemeentebelang Sirjans land, maar behaalden in deze com binatie juist te weinig stemmen voor een zetel in de raad. Thans hebben de a.r.-kiezers van Oosterland en Nieuwerkerk zich weer aaneengesloten. Daar staat tegen over dat zij niet meer samen met de c.h.-kiesverenigingen van beide dor pen een kandidatenlijst zullen opma ken. Kansen Op grond van de resultaten van Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 8 en 11. VA*VV\*V\*WVVVWW\AA>VV Vrouw gewond na val met bromfiets Doordat het voorwiel van haar bromfiets plotseling blokkeerde is mevrouw De W. uit Hansweert, woensdagmiddag op de Patijnweg te Goes zodanig gevallen, dat zij zich onder doktersbehandeling moest stel len. Zij werd naar het ziekenhuis Oostwal vervoerd. Na verbonden te zijn, kon zij huiswaarts keren. Clandestiene vis voor zieken en bejaarden Om overbevissing te voorko men geeft het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening voor liet Veerse Meer slechts een beperkt aan tal visvergunningen uit. Een enkele visser probeert wel eens zonder vergunning zijn geluk te beproeven, maar meestal wordt dit met een proces-ver baal gehonoreerd. Dit overkwam ook de Arne- muidense visser J. S., die in de nacht van woensdag op donder dag met zijn vaartuig zonder verlichting op clandestiene wijze een visje trachtte te ver schalken. De vissen „hapten" bijzonder goed. Want toen de R.P. 18 van de rijkspolitie te water uit Wemeldinge langszij gleed en de politiemannen bij de loze visser aan boord klom men, konden zij 150 kg vis in beslag nemen. Dé vis werd ter beschikking gesteld van de beide ziekenhuizen in Goes en van bejaardentehuizen in We meldinge en Goes. De vis werd er zeer gewaardeerd en de vis ser hoort er dan ook nader van Oud-kapelaan van Westdorpe bisschop van Breda Xuar A.F.P. uit Vaticaanstad meldt heeft de paus tot bisschop van het bisdom Breda benoemd mgr. Gerard Henri de Vet, directeur vau de katho lieke actie in het bisdom en hoofdbe drijfsaalmoezenier. Mgr. De Vet zal als zodanig mgr. J. W. M. Baeten op volgen, die geruime tyd geleden ont slag uit zyn functie heeft gevraagd en in afwachting van de benoemiug van een opvolger door de paus werd be noemd tot apostolisch administra tor, (waarnemer). Mgr. De Vet is 44 jaar oud en ge boren in Gilze. Op 19 juli 1943 werd hij tot priester gewijd. Hij was van 1943 tot 1948 kapelaan in Westdorpe, in de tijd, dat daar nog alleen de noodkerk, was. In 1948 werd hij overgeplaatst naar de St.-Barbara- kathedraal in Breda. Daar bekleedde hij sinds 1951 de functie van aalmoe zenier van de arbeid, later genoemd bedrijfsaalmoezenier. Mgr. De Vet zal de zevende bisschop in successie zyn van het bisdom. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen wiskunde, de heer M. J. Neeteson uit Kloosterzande. KUNST Amsterdams Studenten- kwintet in Middelburg Voor de Z.V.U. speelde gisteravond in „Dc Schakel" te Middelburg het Amsterdams Studentenkwintet: Vier •lus één, waarbij de vijfde man bij iet strijkkwartet een klarinettist was. Uiteraard betekende dat een programma van weinig gehoorde mu ziek: een klarinetkwartet van de laat-achttiende eeuwse Finse compo nist Bernhard Hendrik Crusell, voorts van Carl Maria von Weber een Intro ductie, thema en variaties voor kla rinet en strijkkwartet en tenslotte het ook niet zo heel vaak gespeelde, maar toch meer bekende klarinet- kwintet K.V. 581 van Mozart. Om met dat laatste te beginnen: de Am sterdamse studenten hebben zich in dit werk van hun beste kant doen horen, waarbij vooral het spel van de klarinettist Joost de Jong nadruk kelijk moet worden geroemd. Het was zyn grote verdienste, dat hij zijn party niet als een solist bij een strijk kwartet speelde, maar als lid van een kwintet. De Amsterdamse vijf bleken overigens in dit werk stuk voor stuk goed gedisponeerd en toonden zich een groep „liefhebbers" van de bovenste plank, zowel indivi dueel als ensemble. Als geheel werd dit laatste werk van het programma een dankbare, goed-gespeelde afslui ting van een toch al interessante avond. Wanneer nu het woord „interessant" is gevallen, moet niet alleen worden gedacht aan het reeds genoemde deel van het programma, waarin aan de klarinet een belangrijke rol was toe bedeeld, maar ook aan het niet-ge- - noemde, dat enkele modernere com posities voor strijkkwartet bevatte, alsmede een reeks duo's. Wij doelen hier in de eerste plaats op de zes korte stukken voor strijkkwartet, die Hindemith opnam in zijn „Schul- werk" (van 1927). Het betreft hier een aantal boeiende composities, die geschreven zyn voor. jonge musici als deze Amsterdammers. Zij speel den deze reeks van zes stukken met veel elan en overtuiging. Ook de aan trekkelijke acht duo's van Bartók (door Jan de Roos en Hetty de Laaf) kregen een redelijke vertol king. De totaal-indruk, die deze Amster damse jongelui op hun (helaas niet groot) publiek maakten, was uitste kend: een groep, die ondanks indivi duele beperkingen, tot voortreffelijke resultaten kwam in het samen-musi ceren. Wy willen hier niet de presta ties van de leden van het kwintet afzonderlijk aan de orde stellen, maar toch voelen we ons verplicht om be halve over de klarinettist Joost de Jong ook een woord van lof te laten horen over de cellist Kees Melief. Zyn spel heeft ons eveneens zeer ge- imponeerd. Er was veel applaus aan het slot. Voor de beide dames (de violiste Hetty de Laaf en de altvioliste An drea Neuman) waren er bloemen. De K. (Advertentie) dHrogist hééft meer... wéét meer! MIDDELBURGSE POLITIERECHTER Drie maanden cel, waarvan 2 maanden voorwaardelijk „Een gemene streek", zo kwalificeer de de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, donderdagmiddag, de dief stalletjes, die de jeugdige breier J. E. D. uit Hontenïsse had gepleegd. Mr. Rosingh eiste een gevangenisstraf van 3 maanden, waarvan 2 voor waardelijk met een proeftijd van 2 f Altijd wéér vanfyijpk I WOLLEN fj V DEKENS li 11 100% Virgin j? wool Mannen van het bergingsbedryl Jacq. Smits te Wemeldinge hebben donder dagmiddag om kwart over zes de voor de dijk bij „Levensstrijd" te Zie- rikzec gezonken mosselkotter YE-T88 gelicht. Nadat men een hele middag had geprobeerd om de stroppen van een grote bok onder het schip door te halen, was hot tegen dc scheme ring zover, dat de romp van het on- ioriuiniijKe vaartuig langzaam maar zeker weer boven het wateroppervlak van de Oosterschelde verscheen. Met een pompboot van de fa. J. v d. Ma- rel uit Ouwcrkerk werd daarop het water uit cfe YE-188 gemalen. In dc loop van de avond sloopten de ber gers de Yersekse mosselkotter naar de haven van Wemeldinge. (Foto P.Z.C.) Jaar cn toezicht van de reclassering. Do Middelburgse politierechter mr. C. E. Coester, legde deze straf conform op. D. had driemaal geld gestolen in totaal 225 by <le 81-jarige De B. Wanneer dc verdachte wist, dat do oude man afwezig was, klom hy door het slaapkamerraam naar bin nen. Een biljet van 100 dat hij op die manier had gestolen, was niet meer geldig en toen hij dit biljet wilde in wisselen, kwamen de diefstalletjes aan het licht. Voor diefstal van twee doosjes choco lade bij een grootwinkelbedrijf in Middelburg, werd de Souburgse tim merman J. H. W. veroordeeld tot 1 week voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 2 jaar en een boete van 40, Toen F. van der K. uit Clinge door een marechaussee werd gesommeerd te stoppen, had hij hier geen gevolg aan gegeven. De marechaussee had Van der K. verzocht te stoppen, om dat hij met zijn fiets op dc rijweg- reed inplaats van op het rywielpad. Voor beide feiten kreeg de verdachte een boete van 40, Een ruzie in de wereld van hartstoch telijke duivenhouders was er de aan leiding toe, dat A. J. N. uit Hulst een zekere H. had beledigd. Conform de eis werd hem hiervoor f 30 boete opgelegd. Een boele van 25 kreeg de café houder G. VV. v. B. uit Sas van Gent, die in Terneuzen beton tegels had weggehaald. De hoefsmid L C. uit Koudekerke stond terecht, omdat hij C. de L. zou hebben geschopt en ge slagen. Conform de cis ivrd hy ver oordeeld tot f 10,boete. VERWACHT... DEZELFDE MIDDAGTEMPER ATITREN Vooral later flinke opklaringen maar aanvankelijk nog hier en daar wat neerslag. Zwakke tot matige wind uit noordelyke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperatnren. ZON EN MAAN 21 maart Zon op 6.36 onder 18.59 Maan op 22.20 onder 8.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2